SP dreigt Ali Lazrak uit de partij te zetten Werkgever wapent zich tegen porno Minister Bot ziet geen heil in euro-rechtszaak PZC College was op goede weg Beste prent Een op drie mensen valt in diep dal na scheiding De eerste en enige in kinderdagverblijf op station Arts ontslagen voor bezit porno Burgemeesterschap eiland in trek Hoogleraren op Engelse les Kuipers krijgt nieuwe reisgenoot Voorzitster studentenvakbond weg Geld voor kind op roltrap Tweede-Kamerlid weigert salaris af te dragen redactie binnenland PEN HAAG - De SP dreigt fcaar Tweede-Kamerlid Ali La- mk uit de partij te zetten. Als Lazrak blijft weigeren zijn sala ris aan de partij af te dragen, dan is hij niet ,anScr welkom. Dat liet partijsecretaris P. Jan- gn. nummer twee van de SP na [ïarijnissen, gisteren weten. pak kwam in het nieuws om- at hij al een jaar weigert zijn salaris in de partijkas te storten roals sinds de oprichting van de het gebruik is. Kamerleden bijaen in ruil een nettobedrag 1900 euro plus onkostenver goeding terug. Lazrak wil met langer afstand doen van zijn Kamersalaris uit onvrede met het in zijn ogen mi jtante optreden van Marijnis sen. Die zou Kamerleden regel- m het bijzijn van de frac tie de mantel uitvegen. De verhoudingen kwamen ver derop scherp te staan toen La- zrak afgelopen september op ei gen initiatief uit de parlementai re onderzoekscommissie integra tie stapte, waar hij namens de SP in zat. Oud-partijsecretaris T. Kox pro beert morgen te bemiddelen tus sen Marijnissen en Lazrak. La zrak heeft hier zelf om ge vraagd. Volgens partijsecretaris Jansen moet het opstandige Ka merlid zich hoe dan ook naar de partij moeten voegen. In het ver leden kwam het voor dat SP-ge- meenteraadsleden weigerden hun vergoeding af te staan. Die werden zonder uitzondering ge royeerd. „Ook alle Tweede-Ka merleden tekenen ervoor dat ze hun salaris afdragen. Als je het niet doet. dan hoor je er bij de SP niet bij." De handtekening heeft geen juridische status maar geldt binnen de partij wel als een morele verplichting. Als Lazrak blijft weigeren en dus geroyeerd wordt, dan moet hij volgens de regels van de SP zijn zetel aan de partij 'terugge ven'. Ook daar tekenen Kamerle den voor. Wettelijk gezien staat Lazrak echter niets in de weg om op eigen titel in de Tweede Kamer te gaan zitten. SP-Kamerlid A. Kant noemt de gang van zaken 'spijtig'. „Meer wil ik er niet over zeggen nu er nog een bemiddelingspoging loopt. Maar de uitspraken die Lazrak deze week over Marijnis sen heeft gedaan, maken het er niet makkelijker op," aldus Kant. Zij begeleidde Lazrak als nieuw Kamerlid in de fractie. Lazrak beschuldigde Marijnis sen onder meer van koppelbaas praktijken, omdat hij het salaris van Lazrak zou beheren. Schofferen „Misplaatst", aldus Kant, aange zien de afdracht van de Kamer leden door de penningmeester van de SP geregeld wordt. „Ma rijnissen heeft daar niets mee te maken." Ook de aantijgingen over de sfeer in de fractie her kent zij niet. „Van schofferen is geen sprake. Het gaat er bij ons soms hard aan toe, er wordt in de fractie stevige kritiek gege ven. Maar wij zitten ook niet voor niets in de Kamer." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een op de drie gescheiden mensen on dervindt langdurige negatie ve sociale gevolgen na de breuk. Vooral degenen die ne gatief aankijken tegen de scheiding en degenen die geen nieuwe relatie krijgen, lijken slechter in staat nieu we contacten te leggen. Dat blijkt uit een proefschift waarop L. Terhell volgende week donderdag aan de Vrije Universiteit in Amsterdam hoopt te promoveren. De pro movenda vergeleek de sociale deelname en steunnetwerken van gescheiden mannen en vrouwen met gegevens uit een representatieve steekproef uit 1998 Het bleek dat alleenstaande gescheiden mensen over het algemeen minder vaak en min der verschillende sociale con tacten hebben dan hertrouw de personen. Zij ondervinden echter relatief veel ondersteu ning van de leden van hun net werk. Degenen met een nieu we partner hebben ongeveer evenveel steunrelaties als mensen in' hun eerste huwe lijk. Het merendeel van de ge scheiden mensen haalt steun uit zijn of haar persoonlijke netwerk van familie en vrien den. Terhell concludeert dat de er varing van een scheiding voor sommige personen blijvende sociale verliezen oplevert. Voor mensen die negatieve ge voelens en conflicten hebben over de scheiding is het moei lijker anderen te mobiliseren. Dat geldt ook voor introverte mensen. Investeren in eigen relaties tij dens het huwelijk en het door breken van een hardnekkige negatieve houding tegenover de ex-partner zijn van belang voor het voorkomen van scha de. ANP DEN HAAG - Op een haar na hd Peter van Straaten zijn Ma id met zeven armen en een oranje slipje om haar enkels weggegooid. „Ik vond hem niet jogoed", zei de tekenaar. Sjn vrouw dacht daar anders over en overtuigde Van Straaten ce tekening te bewaren. Die werd gisteren uitverkoren tot leste politieke prent van 2003. an Straaten, die ook voor de tekent, won de Inktspot- ffijs voor de derde keer. Jury- oorzitter G. van Westerloo oemde de strakke lijn, de helde- eopzet en eenvoudige voorstel- ng die in de 3,5 seconde dat Rn krantelezer de prent ziet, de oodschap overbrengt. GPD TILBURG - Een arts in opleiding van het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg is vrijdag op staande voet ontsla gen, omdat hij via het computersysteem van het zieken huis grote hoeveelheden porno verzamelde. Dit heeft een woordvoerder van het ziekenhuis gisteren laten weten. De zaak kwam aan het licht toen bleek dat internetten vanuit het ziekenhuis zeer traag verliep. Uit onderzoek van het ziekenhuis bleek dat een porno website veelvuldig werd bezocht. De dokter brandde pornoafbeeldingen op cd of zette deze op een eigen harde schijf. ANP SCHIERMONNIKOOG - Het burgemeesterschap op Schiermonnikoog is populair. De provincie Friesland heeft gisteren bekendgemaakt dat zij 46 sollicitaties heeft binnengekregen. Een van de kandidaten moet de huidige waarnemend burgemeester H. Sybesma opvolgen. Volgens een provinciewoordvoerder zijn de Waddeneilan den gewilde gemeenten. Maar Schiermonnikoog, met zijn 991 inwoners de kleinste gemeente in Nederland, spant de kroon. ANP GRONINGEN - Enkele honderden docenten en hooglera ren van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) moeten de komende weken een examen Engels doen. Dat heeft een woordvoerster gisteren bekendgemaakt. Het betreft voor lopig alleen medewerkers van de faculteiten economie en bedrijfskunde. Het gaat om zowel een mondeling als een schriftelijk examen. Als de kennis onvoldoende is, moet de docent of hoogleraar een bijscholingscursus volgen. De test is volgens de zegsvrouw nodig om taalproblemen te voorkomen nu steeds meer colleges in het Engels gege ven worden. Met het afnemen van de examens bereiden de faculteiten zich voor op internationale studierichtin gen die volgend jaar beginnen. ANP NOORDWIJK - De Nederlandse ruimtevaarder André Kuipers vliegt in april niet met Nasa-astronaut Bill McArthur, maar met diens collega Leroy Chiao naar het internationale ruimtestation ISS. Dat maakte het Europese ruimtevaartagentschap ESA gis teren bekend. De 52-jarige McArthur moet om medische redenen voorlopig aan de grond blijven. Welke redenen dat zijn maakt Nasa om privacyredenen niet bekend. ANP UTRECHT - De voorzitster van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb), Merijn de Jong, legt haar werk voortij dig neer. Ze heeft maandag besloten de organisatie 'om persoonlijke redenen' te verlaten, staat in een verklaring. Vice-voorzitter Jurjen van den Bergh zei gisteren in een toelichting dat De Jong zich weer aan haar studie wil wij den. Ze leidde de LSVb een halfjaar. Ze was in mei vorig jaar voor een periode van een jaar (per juli) gekozen. ANP door Hetty van Rooij en Lianne Sleutjes DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken ziet geen heil in het besluit van de Europe se Commissie om een rechtszaak te beginnen over de hoge begro tingstekorten van Frankrijk en Duitsland. Bot wil via onderhan delingen met Duitsland tot een 'constructief akkoord' zien te ko men, zodat Berlijn zich in de toe komst zonder dwang aan de af spraken rond de euro houdt. Met die opstelling vervreemdt de minister zich van de Tweede Kamer, die de gang naar de rech ter van het dagelijks bestuur van de Europese Unie in meer derheid toejuicht. Bots collega Zalm (Financiën) heeft eind vo rig jaar een hard gevecht ge voerd om Frankrijk en Duits land te dwingen zich aan de re gels te houden. Maar hij was de enige die in het conflict de kant van de Commissie koos. Bot voelt niets voor de 'ram koers' van Zalm, maar zoekt de weg van het overleg. „Ik geloof dat de Europese Commissie met een rechtszaak twee jaar ver liest", zei hij in Brussel. De Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie, wil een spoedproce dure die geen twee jaar maai' slechts drie tot zes maanden in beslag neemt. Maar het is de vraag of het Hof in Luxemburg daarmee instemt. Bot deed zijn uitspraak een dag na een kennismakingsbezoek aan zijn Duitse ambtsgenoot i Fischer, dat in Den Haag veel stof deed opwaaien. De minister 'moet in de'Tweede Kamer uitleg gen waarom hij in Berlijn zoveel begrip heeft getoond van de Duitse positie. „Ik heb begrip voor de Duitse problemen, maar ik vind wel dat het stabiliteits pact (de regels die de euro be schermen) moet worden nage leefd", verduidelijkte Bot na een kennismakingsbezoek aan zijn Belgische collega Michel. De sussende woorden van Bot hadden op WD- Kamerlid De Grave geen effect De WD en de PvdA verlangen dat Bot in de Kamer komt uitleggen wat hij Fischer nu precies gezegd heeft. Minister Zalm liet via zijn woordvoerder weten dat hij met het 'begrip' van zijn collega Bot kan leven GPD pagina 5: rechter oordeelt over europact woensdag 14 januari 2004 Burgemeester Job Cohen heeft Oudkerk inmiddels op zijn inter netgedrag aangesproken. Zelf zwijgt hij over deze 'pri- vé-zaak', maar hij bestrijdt wel de bewering van Van Royen dat hij de Opiumwet overtreedt door coke te snuiven. Gedrag als dat van Oudkerk is in andere gevallen reden voor ontslag geweest. Handleiding Steeds meer bedrijven en instel lingen stellen in rap tempo ge dragscodes en reglementen. De handleiding die de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft opgesteld voor bestuur ders is duidelijk: 'gebruik van gemeentelijke of provinciale ei gendommen of voorzieningen voor privé-doeleinden is niet toe gestaan'. Voor 'gewoon' gemeen- tepersoneel is de VNG nog expli cieter: pornografisch materiaal van onze redactie binnenland DEN HAAG - Geen geweld. Dat is één van de twaalf gedragsre gels die leerlingen van het Terra College in de Haagse wijk Mor genstond vorig jaar bedachten om de veiligheid te vergroten op de tramlijnen 8 en 9, waarmee het een groot deel van de leerlin gen naar school reist. Ze won nen met het project zelfs de lan delijke Hein Roethofprijs voor het beste initiatief tegen crimi naliteit. Een groter contrast met de actie van de medeleerling die gisteren een conrector neerschoot is nau welijks denkbaar. De multiculturele vmbo-school met ruim achthonderd leerlin gen was juist op de goede weg. „Het is hier nu een oase van rust", zei rector Gerard van Mil tenburg van het Terra College nog geen drie maanden geleden in een kranteninterview. Hij memoreerde dat de school en de buurt in het verleden te kampen hadden met vandalisme en overlast door scholieren, maar daar was dankzij een vei ligheidsproject in samenwer king met de wijkagent een eind aan gekomen. Tof Het is een toffe school, bevestig den drie derdejaarsleerlingen van de vmbo-vestiging van het Terra College in hetzelfde inter view. De school heette tot 1 au gustus Stevin College. Deze onderwijsinstelling, waar ook een havo- en vwo-afdeling deel van uitmaakten, heeft een roerige geschiedenis. Het Stevin College trok in de loop van de jaren echter steeds meer allochtone leerlingen en werd daardoor een zogenaamde 'zwarte' school. Het negatieve beeld dat dit opriep leidde tot een forse terugloop van het leer lingaantal. De school fuseerde vorig maar zomer met enkele andere scho len en veranderde van naam. Nu kan men er onder meer een opleiding voor Horeca, Tech niek, Mode en Kleding volgen. GPD HAARLEM - Grootwinkelbe drijf Bristol is aansprakelijk voor alle schade die een kind leeft geleden, nadat hij klem ras komen te zitten op een rol trap. Het bedrijf moet als voor- chot 42.500 euro betalen, zo heeft de rechtbank in Haarlem Kloten. De rest van de schade moei nog worden vastgesteld. GOUDA - Esmee, het enige kind dat tot nu toe wordt op gevangen in kinderdagverblijf Rail Kids in Gouda krijgt een schone broek. Het lege kaartjesloket van NS-station Goverwelle in Gouda is verbouwd tot kin deropvang. Door de komst van kaartjesautomaten zijn veel kaartjesloketten van de NS overbodig geworden en gesloten. Voor die ruimtes zoeken de Nederlandse Spoorwegen nieuwe gebruikers. Ondernemer W. Heule uit Almere is op 1 januari in Gouda begonnen met Rail Kids, maar ook voor stations in Castricum, Bodegraven, Kampen, Harderwijk en Ommen zijn er plannen. foto Robin Utrecht/ANP lel ongeluk gebeurde oktober 1998 in een vestiging van Bris- ol in Spijkemsse. Het destijds ■jarige jongetje uit Raalte wam met zijn jas tussen de be regende leuning van de roltrap, iel daardoor en werd meege- eurd. Hij raakte daarbij ern- lig gewond. Het kind moest 'orden gereanimeerd. Hij heeft lijvend inwendig letsel aan het ogeval overgehouden. Bristol voerde aan dat de rol- rap voldeed aan alle veiligheids eisen Dit standpunt heeft de echtbank echter niet kunnen jvertuigen De rechters stellen lat de roltrap zeer gevaarlijk os, vooral voor kinderen. ANP •ZO WORDT" HÊ-T NATUUR-Ljjkl NOOR WAT" door Ferdi Schrooten en Koos van Wees DEN HAAG - Thuis op de pc van de baas internet afstruinen naar porno of verhalen van be zoekers van prostituees, zoals de Amsterdamse wethouder Rob Oudkerk geregeld zegt te doen. Mag dat? Ja, zeggen des kundigen op het gebied van ont slagrecht, want wat is het ver schil met bezoekjes aan de site van je favoriete voetbalclub? Met gedragsregels en controles op de naleving daarvan probe ren werkgevers 'rotte appels' bij de kantonrechter te lozen. Al dagen lang breekt de site hookers.nl, waar hoerenlopers hun ervaringen uitwisselen, re cords. Het dagelijkse aantal be zoekers van 60.000 is verdub beld en blijft aanzwellen. Met dank aan de Amsterdamse wet houder Oudkerk, die onlangs te gen Parool-columniste Heieen van Royen zou hebben gezegd dat hij de site geregeld raad pleegt. Dat doet hij thuis, achter de pc van zijn werkgever, de gemeen te Amsterdam. is taboe, net als meedoen aan di gitale kettingbrieven en inter- netgokken, het binnenhalen van illegale software en het bekij ken van websites en e-mails die racistisch, intimiderend of dis criminerend zijn. Over wat iemand thuis doet staat in de meeste regelingen meestal niks op papier. Harald van Wordragen, directeur van de internetsite Ontslagnet.nl, denkt ook niet dat een werkge ver dan 'een zaak heeft'. „Wat de werknemer buiten werktijd doet gaat zijn baas niet aan, ook al heeft die de faciliteit ter be schikking gesteld, in dit geval de computer. Dat is niet rele vant. De privacywetgeving be schermt de werknemer. Waar het om draait is dat de werkplek en werktijd worden gebruikt voor privé-zaken, al is porno meestal wel steen des aanstoots voor een werkgever." Bij een conflict wacht de werk nemer vaak een harde sanctie: ontslag. Afspraken Dat gaat niet zomaar, zegt Emiel van Ommeren, advocaat van het in informatietechnolo gie en privacy gespecialiseerde kantoor De Gier en Stam. De rechter kijkt wel of er afspraken op papier staan over het pri- vé-gebruik van internet. Ofwel: de werknemer moet ook weten dat hij iets doet wat zijn werkge ver niet wenst. „De tendens in rechterlijke uit spraken is toch dat ontslag op staande voet niet wordt toege staan als er geen duidelijk proto col bestaat", aldus Van Omme ren. In diverse zaken is de werk gever zo teruggefloten. Dat neemt niet weg dat de baas uit eindelijk van de kantonrechter zijn zin krijgt, maar dan wegens 'verstoorde arbeidsverhoudin gen'. Maar in dat laatste geval kan de werkgever wel veroor deeld worden tot een vergoe ding. En Rob Oudkerk dan? Feit is dat de regeling in Amsterdam voor ambtenaren veel explicie ter is dan die voor bestuurders. Ambtenaren mogen geen porno op hun computer hebben, ook met op de gemeente-pc thuis Voor burgemeester en wethou ders geldt slechts dat 'privé-ge- bmik moet worden beperkt'. Is dat niet met twee maten meten? „Euh, ja, misschien", is al wat de woordvoerder van de burge meester na lang aarzelen weet te melden. GPD (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3