De Mol-Marcusse volgt Luijcks op Zomergans overvleugelt wintergast •eeldenroute in innenstad Hulst Gemeente Hulst is uitstallingen op stoep centrum zat Geen verkiezingen noodzakelijk voor dorpsraad Sluiskil Sluisse raad hoort maar weinig over financiering cultuur zll Bomen gekapt voor aanleg mega-sportpark %uwe CDA-wethouder Terneuzen kiest voor een inspannende job igers zouden isbruik maken ontheffing Fietser raakt gewond bij aanrijding zeeuwse almanak Playmobil ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 14 januari 2004 «NEUZEN - °P de sportter- aan Oude Vaart is deze et begonnen niet de werk- amhetten voor de transforma- Tjlerneurcns mega-sport- a Nadat de gemeente enkele -uilen omwonenden had „,]t(d hoe de entree van het ïnindc toekomst uitziet. Jen alie bezwaren tegen het (penian bomen en struikgc- was rondom de oude sporthal ingetrokken. De bomen en struiken zijn de af gelopen dagen in recordtempo tegen de vlakte gegaan en gro tendeels direct versnipperd. Het interieur van de sporthal wordt de komende weken gedeeltelijk gestript. De systeemplafonds en een groot aantal houten kozij nen worden uit het pand verwij derd voordat een speciale kraan het gebouw tegen de vlakte werkt. De uitwendige sloop van de ou de hal moet tussen eind januari en eind februari plaatsvinden, luidt de verwachting op het ge meentehuis. De bouw van het nieuwe hallencomplex en de aanleg van het bijbehorende zwembad moeten vervolgens snel kunnen beginnen, ver klaarde een gemeentewoord voerster. Het Temeuzense sportcomplex zou in het najaar zijn deuren moeten openen, te gelijkertijd met een nieuw, grootschalig fitnesscentrum liet scheidend wethouder J. Luijcks eerder weten. Luijcks meldde toen dat de haalbaarheid van het bouw schema nog van veel onzekere factoren afhangt. Met het in trekken van bezwaren tegen de kap van het omringende groen kan de sloop van de oude hal in elk geval volgens plan begin nen. Over de komst van meer, nieuwe sportverenigingen naar Oude Vaart is nog niets bekend. Verhalen over het vertrek van hockeyclub Olympia naar een nieuw, nog aan te leggen sport park bij Othene zijn volkomen uit de lucht gegrepen, meldde de gemeentewoordvoerster. LrRané Hoonhorst EBNELZEN - C. de Mol-Mar- isf(Siene) volgt J. Luijcks op sTerneuzens wethouder voor n, sport en recreatie, njsl en cultuur. Het CDA- jciielid begint als dagelijks stuurder tijdens de raadsver- ideringop donderdag 22 janu- mededeling van Luijcks vlak jrdejaanvisselingdathij 'om tsoonlijke redenen' zijn func- ter beschikking stelde, moor het CDA als donder- bij heldere hemel, meldde tüevoorzitter R. Bruggeman taavond opnieuw. De chris- ■democraten hebben echter moment overwogen de ctie-zoals de WD voorstel - in te vullen en zijn ta- over de vier overige wet- ders en de burgemeester te P' I alleen om politieke reden CDA zou als grootste partij (Temeuzense raad een wet- der minder leveren dan de h, red), maar ook vanwege loeveelheid werk die er te pis De keus viel op De Mol iregehaar enorme ervaring. 986 kwam ze in de raad van voormalige gemeente Ter waar ze vanaf 1990 tievoorzitter van het CDA vBovendien deed ze een jaar ring als wethouder op na- J. van Rooi jen tussentijds rad 'langjarige ervaring maakt iruitermate geschikt voor de RNEUZEN - Jagers uit Oost- iuns-Vlaanderen misbrui- i volgens Vogelbescherming Ierland hun ontheffing om janzen te jagen. Ze mogen er nplezierjacht van maken. gens 'wetlandwacht' Walter iKerkhoven gebeurt dat wel. dopen zaterdag constateer- hj dat vijf jagers vanuit een «onderaan de dijk en ver ben achter riet schoten op vliegende ganzen die uit het dvan Saeftinghe kwamen, n enige schade was dus sal geen sprake, de vogels Én zuiver voor het plezier sknald." Dit terwijl de vrij- Ikng alleen bedoeld is om adehjke ganzen van akkers erjagen. Het betekent dat de i alleen op het belaagde en dan ook nog goed hbaar voor zijn prooi het ge- ffmag gebruiken. Kerkhoven van Vogelbe- ®nning Nederland zag de in sogen dubieuze praktijken meerdere plaatsen. Ook ont- te hij opvallend veel dode izen langs de polderwegen, aarschijnlijk voor het plezier geschoten'. functie en haar affiniteit met vooral welzijn stelt het dage lijks gemeentebestuur in staat om met volle kracht verder te gaan, verklaarde Bruggeman gisteravond tijdens een inder haast ingelaste persconferentie. De Mol, die vorig jaar nipt ver loor van Luijcks toen het CDA besliste over de tweede wethou derskandidaat, verwacht 'een hele inspannende job' te hebben aanvaard. Desalniettemin wil de ze haar verantwoordelijk heid graag nemen en zei ze dus 'volmondig ja' toen haar frac tiegenoten haar vroegen. Brug geman wilde niet ingaan op de vraag of de CDA-fractie una niem voor De Mol had gekozen. Fractielid A. Kesbeke, die eer der niet tegensprak ook wel in te zijn voor de functie, liet weten te kunnen leven met de keus voor de nieuwe wethouder. De colle ga-wethouder Avan Waes en C. van Schaik zijn blij dat de CDA- fractie snel een opvolger heeft aangewezen en verwelkomen De Mol. Burgemeester J. Lonink was daarnaast zeer verheugd dat het college een vrouw in de Grauwe ganzen hebben Zeeuws-Vlaanderen uitgekozen als permanent leefgebied. foto Camile Schelstraete door Jan Jansen KLOOSTERZANDE - Het zijn niet langer de overwinterende ganzen die Zeeuws-Vlaamse boeren de meeste schade bezor gen. Met voorsprong de grootste lastpost is sinds enkele jaren de zomergast, bleek gisteren op een ganzenexcursie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat vooral om grauwe gan zen, die niet meer naar het noor den trekken, maar Zeeuws- Vlaanderen hebben uitgekozen als permanent leefgebied. Hun aantal is in amper zes jaar tijd gestegen van drie- naar tiendui zend. Vroeger kwamen broedende ganzen nauwelijks voor in het gebied. Nu blijven de vogels wel het hele jaar door hangen en 's winters komen er de trekgasten uit het noorden nog bij. Zo wordt in alle seizoenen een aan slag gepleegd op de Zeeuws- Vlaamse akkers. Jacht Boer en jager worden wat moe deloos van de soms ongelijke strijd. Ze kijken verwijtend naar de dierenbescherming die een onbelemmerde jacht ver hindert en naar natuurbescher mers die met hun nieuwe na tuurgebieden alleen nog maar meer ganzen aantrekken. ,,Zij zouden ook hun verantwoorde lijkheid moeten nemen om het aantal binnen de perken te hou den", vindt akkerbouwer en waterschapsbestuurder Jac ques Steijaert uit Graauw. René Beyersbergen van het Zeeuwse Landschap neemt die handschoen op. Hij kan de groei van de populatie niet tegenspre ken. De jacht ligt aan banden en voedsel is er in overvloed. „Wij zijn te goede gastheren." Wel wijst Beyersbergen erop dat 'Zeeland aan het einde van de trekweg ligt'. ,,In Flevoland en Friesland zitten er nog veel meer." Dat natuurgebieden ganzen aantrekken, bestreed hij niet. „Maar ze verzachten tege lijk ook de gevolgen, namelijk door leefruimte te bieden. Volgens Beyersbergen zit ook Het Zeeuwse Landschap niet stil bij de bestrijding. De orga nisatie verstoort legsels, schudt eieren en gebruikt vangkooien om het aantal ganzen in de hand te houden. Toch moet er volgens ZLTO- voorzitter Peter de Koei j er meer gebeuren, 'want de overzome- raars geven de meeste ergernis'. „We moeten terug naar het ni veauvan 1997, dus drieduizend exemplaren en daartoe moeten alle partijen een inspannings- igffrank van Cooten jST - Kunstenaars kunnen aar meedoen aan een wed- dvandegemeente Hulst. De adingis dat beelden worden naakt voor de binnenstad. taldenroute is het laatste van het toeristisch lingsplan 2. ■toeede fase van dit plan is najaar van 2002 gemaakt de gemeente, onderne- Jereniging Hulst Rey- "fia1 en de afdeling Hulst de VVV Zeeuws-Vlaande- jkj tolkt met het project op n van nieuwe be- Diverse projecten zijn ^"«gevoerd zoals de fon- iirtt aauwse Poort, het i en van de monumenten aantrekken van een be- S^ager- Het laatste eel is de beeldenroute. vï?efars warm te ma" il«Ür Pr°ject schrijft ^wedstrijd uit rond de thema's Reynaert en Vesting stad. Hulst houdt de wedstrijd overigens niet alleen maar zoekt samenwerking met andere ge meenten. Hulst hoopt hiermee meer kunstenaars te interesse ren voor de wedstrijd. „Wij ne men natuurlijk maar een be perkt aantal beelden af. Het zal niet zo zijn dat dertig kunste naars meedoen aan de wedstrijd om uiteindelijk maar een beeld te maken", zegt wethouder P. Weemaes. „Daarom zoeken we samenwerking met andere ge meenten. Dan kunnen immers meer opdrachten aan kunste naars worden verstrekt en dat versterkt het deelnemersveld aan de wedstrijd." Hulst heeft al contact gehad over de wedstrijd met een aantal gemeenten in het Land van Reynaert waaronder Beveren, Sint Niklaas en Sint Gillis. „Ik denk dat vier tot vijf gemeenten aan de wedstrijd mee willen doen. De gemeenten waarmee wij al hebben gespro ken, hebben interesse om mee te doen", zegt Weemaes. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst wil een einde maken aan de wild groei van goederen en reclame borden op de trottoirs in de Hul ster binnenstad. Met name ouderen en gehandicapten moe ten zich weer met goed fatsoen door het centrum kunnen bewe gen. Bij de gemeente zijn de laatste tijd weer veel klachten binnen gekomen over uitstallingen van goederen in de binnenstad. De uitstallingen zijn vooral voor ouderen en gehandicapten een hindernis. De stoepen in het centrum zijn niet zo breed dat de obstakels makkelijk omzeild kunnen worden. Oplossing „We worden regelmatig gecon fronteerd met klachten van met name ouderen en invaliden. We willen samen met het midden- en kleinbedrijf en het bezoeker- smanagement tot een oplossing komen. We willen een duidelijk beleid opstellen", zegt wethou der E. de Deckere. Volgens de wethouder worden trottoirs zeker geen verboden gebied voor bijvoorbeeld recla- meborden en kledingrekken. „Zeker niet. Zo ver gaan we niet maar het beleid wordt wel strenger. De huidige wildgroei mag niet meer." De Deckere benadrukt dat de ondernemers zeker niet de duimschroeven wordt aange draaid. „We proberen het ieder een naar de zin te maken. We hebben een concept-plan ge maakt. Voordat tot uitvoering wordt overgegaan, wordt dit plan besproken met het mkb en Advertentie Ook voor occasions bij jou in de buurt kijk je op AutoTrack.nl gelederen krijgt. De Mols plaats in de CDA-fractie wordt inge nomen door Gea Noorthoek uit Hoek. Zij woont sinds het begin van de huidige raadsperiode de vergaderingen van de commis sie Omgeving al bij als fractie volger. door Rene Hoonhorst SLUISKIL - De zittende be stuurders en leden van de Dorpsraad Sluiskil moeten op stappen om plaats te maken voor echte behartigers van dorpsbelangen. De Dorpsraad is nu alleen een speeltje van de voorzitter en enkele leden, die nauwelijks luisteren naar ande re leden en de bevolking, maar alleen hun eigen zin doordrij ven. Dat zeggen Onno Jansen en Hans Arissen, die vorige week hun functies van respectievelijk secretaris-penningmeester en lid opgaven, omdat ze niet lan ger konden en wilden samen werken met voorzitter Antoine Ivens. De twee verwijten de voorzitter en enkele andere le den dat ze geen openbare verga deringen houden en dat ze de belangen van Sluiskil niet op de juiste wijze behartigen. Ivens zou daarnaast al jaren geen inzage willen geven in fi nanciële stukken van de dorps raad en bewust informatie achterhouden. De Sluiskilse be volking zou zelf een dorpsraad moeten kunnen kiezen, vinden Jansen en ArissenDe voorzitter toonde zich gisteren opnieuw niet onder de indruk van de be schuldigingen en kondigde aan dat hij gewoon doorgaat met het leiden van vergaderingen van de dorpsraad. „Ik vind het zielig dat je op stapt, omdat je je zin niet krijgt", liet Ivens desgevraagd weten. Hij voegde er aan toe dat de dorpsraad zo democratisch is als maar kan. omdat de meer derheid van de raad altijd be slist. Zo blijft de dorpsraad een ondernemer die met zijn zaak wil verhuizen naar de Leiding laan steunen, terwijl de voorzit ter vond dat de raad met het stu ren van een brief naar de gemeenteraad voorlopig genoeg had gedaan. Jansen en Arissen raden het ge meentebestuur aan een strenge re verordening op te stellen voor dorpsraden. Wethouder Cees Liefting vindt dat echter geen goed idee. „Het houden van ver kiezingen gaat ons te ver. Want het is vaak al moeilijk genoeg om vrijwilligers te vinden die tijd in de dorpsraad willen ste ken. De betrokkenheid van de dorpsraad en de steun onder de bevolking blijkt snel genoeg en bepaalt natuurlijk ook hoe seri eus een dorpsraad wordt geno men." Liefting weigert om de zittende dorpsraadleden te dreigen met korting op de subsidie, omdat er voor hem geen reden is om aan de financiële huishouding van het Sluiskilse adviesorgaan te twijfelen. De nieuwe secretaris-penning meester Bianca Pauwels geeft hem gelijk. „Ik heb de meeste stukken van Ivens gekregen. Ik heb ze weliswaar nog niet alle maal kunnen bestuderen, maar ik verwacht geen problemen. We moeten met de overblijven de raadsleden gewoon met een schone lei beginnen." TERNEUZEN - Bij een aanrijding gisteravond op de Binnenvaartweg in Terneuzen raakte een 46-jarige fietser uit de ge meente Sluis gewond. Hij verleende geen voorrang aan een 47-jarige auto mobiliste uit de gemeente Terneuzen. De fietser heeft vermoe delijk een hersenschud ding opgelopen. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen vervoerd. Zijn fiets is zwaar beschadigd. De au to is aan de voorzijde zwaar beschadigd. verplichting op zich nemen." Het is volgens hem nodig daar bij alle middelen in te zetten: vangkooien, het schudden van eieren, maar ook het geweer. Ze ker in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren is een harde aanpak nodig. „Hier is het uit de hand gelo pen", vond De Koeijer. Voorzitter Martin Dekker van de ZLTO-ganzenwerkgroep beaamt dat volmondig. „We hebben het laten versloffen." Pas sinds enkele jaren doet zijn werkgroep er wat aan. Er is overleg met alle betrokkenen en namens de werkgroep inventa riseren tellers elke week de gan- zenstand in het gebied. „Maar er is nog veel meer te doen." het bezoekersmanagement. In het plan kunnen bijvoorbeeld afspraken worden gemaakt over maximale afmetingen van de uitstallingen. Het is belang rijk dat de ondernemers weten wat ze wel en niet mogen." De uitstallingen van winkeliers op de stoepen zijn velen overi gens al jaren een doorn in het oog. Reeds in het najaar van 2002 werd op een bewoners avond in de binnenstad al ge klaagd over deze hindemissen. Maastricht werd als voorbeeld genoemd waar niets op de stoe pen staat. In de Limburgse hoofdstad wordt de voorkeur gegeven aan de etalages. door Raymond de Frel GROEDE - Een cultureel plat form voor meerdere kernen, een cultuurpas voor inwoners van de gemeente Sluis, gratis toe gang tot musea en een belas tingverhoging om de gehele Cultuurnota 2004-2008 uitge voerd te zien. Het zijn zomaar wat suggesties die gisteravond in de Lutherse kerk in Groede werden gedaan. Daar gingen raadsleden en in woners van de gemeente Sluis andermaal met elkaar in discus sie over het cultuurbeleid voor de komende vier jaar in West- Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens vier inspraakronden konden belangstellenden eind vorig jaar al hun zegje doen. Gister avond kregen zij tijdens een opi niërende discussiebijeenkomst -voor het eerst op locatie- daar voor opnieuw de mogelijkheid. PvdA-raadslid J. Wielakker wilde van de inwoners weten of zij bereid zijn om via een belas tingverhoging meer geld voor culturele activiteiten beschik baar te stellen. In de nota wordt gesproken over een jaarlijkse extra bijdrage van lOO.OOOeuro, maar daarmee kunnen niet alle wensen op cultureel vlak wor den verwezenlijkt. Ook Dorpsbelangen Toeris- me-raadslid B. Basting vroeg het publiek mee te denken over de financiën. „Er is in principe niet veel geld beschikbaar, maar is de bevolking bereid om meer voor cultuur te betalen? Echt veel respons op het finan ciële vraagstuk kwam er niet. Het gros van de aanwezigen wenste meer in te gaan op de in houd van de nota. D&T-raadslid L. Baarends stelde voor via een enquête te peilen hoe de inwo ners denken over de financie ring van de culturele plannen. „Alleen dan krijg je een zuiver beeld. In deze zaal zitten alleen maar mensen die iets met cul tuur te maken hebben. Maar er zijn nog veel meer mensen in de gemeente Sluis. Een belasting verhoging treft ook hen." Zijn idee kon op bijval rekenen van onder andere Basting en M. van 't Land (PvdA). A. Kosendaal (Nieuw West) kon zich niet in het voorstel vinden. „Na vier inspraakavonden en een discussiebijeenkomst moe ten we niet ook nog eens een vra genlijst rondsturen", zei de fractievoorzitter. WD/Gemeentebelangen- raadslid F. Maenhout was een nagenoeg zelfde mening toege daan. Hij stelde voor om een jaarlijkse cultuurprijs van vijfduizend eu ro uit te reiken. „Die moet dan jaarlijks tijdens een mooie fina le worden uitgereikt. Bijvoor beeld middels stemmingen per kern. Ik hoor het de stadsomroe per al zeggen: Hoofdplaat, may I have your votes, please", grapte hij. Voorzitter P. van de Vijver van het streekmuseum in IJzendijke pleitte ervoor om alle musea en culturele evenementen in de ge meente Sluis vrij toegankelijk te maken. „Zo kom je als ge meente gastvrij over", vond hij. Alle opmerkingen en suggesties worden door de gemeenteraad onder de loep genomen. De cul tuurnota staat in april op de agenda van de besluitvormende raadsvergadering. O AutoTrack.nl De autosite foor heel Nederland De ene rage op speelgoedge- bied is nog niet geluwd, of een volgend populair speeltje dient zich alweer aan. De ontwikkelingen in de speel goedbranche gaan snel, ra zendsnel. Voor sommigen ge woon niet bij te benen, zo bleek uit de uitslag van een verloting, die aan het jaar lijkse soccertoemooi in Sas van Gent is verbonden. Eer ste prijs: een fraaie cruise voor twee personen naar de Carribean. Maar de tweede prijs ivas ook niet mis. Een dure spelletjescomputer. Of is het nou speelgoed voor de allerkleinsten? De uitslag laat het in het midden. Lot nummer 12719 geeft recht op een heus Playmobil Station.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37