'robleem bij Vrijwilligerscentrale Echtpaar uit Burghsluis op pelgrimstocht voor aidswezen Financiële steun gemeente voor centrale keuken DA zoekt burger )p met praatavond Informatievoorziening over regio wordt beter Kazerneringfonds heeft duizend euro te verdelen 'ierikzeese instantie voorlopig dicht wegens conflict ^aak Bruse lardrijder ordt vervolgd mm—mm O AutoTrack.nl Boetes voor rijden zonder bromfietshelm zeeuwse almanak Playmobil SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 14 januari 2004 ZI0iIKZEE - Het Fonds van üntniering heeft in 2004 zo'n Jui!(„d euro te verdelen. Het tads steunt eenmalige soci- ul-culturele activiteiten in Zieiitzee. Daarbij gaat liet twral ton raken die niet in auunerking komen voor subsi die. Het gaat om activiteiten die in Zienkzee worden gehouden of uitgaven die gericht zijn op in woners van de stad. Wie in aan merking wil komen voor finan ciële steun van het fonds moet vóór 1 april een aanvraag in dienen. Het bestuur van het fonds wordt gevormd door een commissie van beheer. Daarin hebben oud-wethouder L. van Gastel en archivaris H. Uil zit ting. Vanuit de gemeenteraad nemen M. de Pagter-Ten Kate (ChristenUnie) en B. van de Sande-Troost (PvdA) deel aan de beheerscommissie. A. Ge- leijnse is administrateur van het fonds. Het Fonds van Kazernering in Zierikzee bestaat al sinds 1811. Vroeger werd met geld uit dit fonds de kosten van inkwartie ring van militairen betaald. In 2003 profiteerden diverse pro jecten en organisaties van een bijdrage. De Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee bijvoorbeeld kreeg 175 euro als bijdrage in de kosten van een software pakket. Ook droeg het fonds met honderd euro bij aan de tentoonstelling van Marinus van Dijke in het Stadhuismu seum. Voor een wandeldriedaagse van zorgcentrum De Wieken waarin opgenomen deZierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 werd 250 euro uit de kas ge haald. Andere goede doelen waren een vocalistenconcours van de commissie Koorzang (200 euro), de Ceremony of Christmas Carols (100 euro) en de scoutinggroep Mr. Bakker (150 euro). Aanvragen moeten voor 1 april zijn ingediend bij het Fonds van Kazernering, Postbus 5555, 4301 JA Zierik zee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De nieuw te bou de van vijf tot zeven jaar ge noemd, wanneer de eigen keu ken aan renovatie toe is en het mrAliPankow ERKZEE - Het gaat niet ti met de Vrij williger.seen - rile in Zierikzee. De telefoon is .«loten en op de deur staat Imeld dat deze instantie tot ader order is gesloten. Dat al- sis het gevolg van een arbeids- inflict tussen coördinatrice Overdevest en het bestuur deStichtingWerkSaam. e Vrijwilligerscentrale ressor- jt samen met de Stichting Jfferk voor sociale active- bonder de Stichting WerkS- B Voorzitter H. Top zegt de idige situatie zeer te betreu- L.Jietbestuurzal er alles aan a de Vrijwilligerscentrale erop de rails te krijgen en de urm de eerste, of uiterlijk de rede week van februari weer n te hebben", zegt Top. erkent dat er circa 45.000 ogemeenschapsgeld als sub- e van Rijk en gemeente in geïnvesteerd en dat het der- re van belang is de Vrij willi scentrale weer zo snel moge open te hebben. ridisch irdevest acht het voor zich- Ibeter in deze fase niks over conflict met het bestuur te Zij heeft het over een ridische strijd'. Top wil die ischrijving niet gebruiken en emt het een 'arbeidsconflict', hij wil daar niet inhoude- op ingaan en zegt dat het be- niet zijn bedoeling is men sen te beschadigen. Wel geeft hij aan dat de Vrijwilligerscentrale onder leiding van Overdevest niet het beoogde doel heeft be reikt sinds de officiële opening in maart vorig jaar. ,,Elke dorpsraad en vrijwel elke orga nisatie had nu moeten weten wat de Vrijwilligerscentrale is. Maar als je navraag zou doen, denk ik dat minstens tachtig procent geen idee heeft waar onze organisatie voor staat", zegt Top. Er is hem veel aan ge legen het imago van de Vrijwil ligerscentrale de komende maanden snel te verbeteren. Campagne Uit de woorden van de voorzit ter blijkt dat de zogeheten zo- mercampagne niet het gewenste succes heeft opgeleverd. Onder deel van die campagne was de verspreiding van 850 folders via de Zierikzeese scholen. Daarin werden mensen warm gemaakt voor vrijwillige inzet bij allerlei zomeractiviteiten. Dat varieër- de van onderhoud aan schepen of rondleidingen in de Museum haven tot begeleiding bij het Huttendorp van de Stichting Jeugd of hand- en spandiensten in verpleeghuis Cornelia. De centrale is vooral bedoeld als bemiddelende instantie tussen vraag en aanbod in het vrijwilli gerswerk bijvoorbeeld in de vorm van een vacaturebank. Ook het wegwijs maken van po tentiële vrijwilligers en belan genbehartiging op het, gebied van reiskostenvergoeding en lor Esme Soesman OORDWELLE - De Schou- wDuivelandse gemeente- idslcden van het CDA zoeken reet contact met de bevolking o Schouwen-Duiveland. Tij- nreenspeciaal daartoe beleg- bijeenkomst komen onder de onderwerpen sportac- nmodaties en gemeen- upsgeld aan bod. ERIKZEE - Kan een bestel- vol met leesmappen, een elheid halen van 106 kilome- rtussen de vissershaven en de ththaven van Bruinisse? Een itigjarige inwoner van uinisse stelde gistermiddag, ens de zitting van de kanton- enter in Zierikzee, dat dit on gelijk is. Bniënaar wordt ervan be- nuldigd in november 2002 op «geweg in Bruinisse 106 ki- meter te hebben gereden waar ft'gmag. De man liet cle zaak 1 w kantonrechter voorko- hij erkende te hard nebben gereden, maar niet zó Meteen technisch rapport de hand betoogde hij dat het hogelijk was om over het tra pluizend meter die snel ste halen met zijn volgela- n bus. De gedaagde wilde aa8 een meetrapport zien, ®dat was niet voorhanden, verbaliserende agent had de Weid bepaald aan de hand aegeijkte snelheidsmeter in Politiewagen Officier van «tie A Flikweert was niet J<"gd van het betoog. Hij e ae zaak aanhouden om 'erhaalvan de agent te ho- l Kantonrechter A. Melens "goiermee akkoord De deur van de Vrijwilligerscentrale blijft voorlopig dicht. verzekeringen staan hoog in het vaandel. Wethouder G. van der Salm is nog niet op de hoogte ge steld van het conflict tussen de coördinatrice en het bestuur van de Stichting.,De geruchten die mij hierover tot nu toe heb ben bereikt, vervullen me wel met zorg", zegt de wethouder. foto Marijke Folkertsma Hij verwacht vandaag door het bestuur van WerkSaam nader te worden geïnformeerd. In het kader van de dualisering wil het CDA nadrukkelijk met de burger in gesprek gaan. Tij dens de bijeenkomst, die maan dag 19 januari in het dorpshuis van Noordwelle wordt gehou den, kan over alle mogelijke on derwerpen worden gesproken. De fractie probeert op die ma niermensen rechtstreeks bij be leidskeuzes van de partij te be trekken. De gemeenteraadsleden hebben zelf alvast een aantal actuele onderwerpen op de agenda ge zet waarover zij graag van ge dachten willen wisselen. Zo staat de besteding van gemeen schapsgeld genoteerd. Er wordt een flinke som geld in allerlei verenigingen en organi saties - op het gebied van kunst tot sport tot maatschappelijke dienstverlening - gestopt. Het CDA is voorstander van on dersteuning van particulier ini tiatief, maar wil wel praten over de mate waarin het dat moet doen. Tweede onderwerp zijn de sportvoorzieningen op Sehou- wen-Duiveland. Ook hieraan hecht het CDA veel waarde, maar de gemeenteraadsleden willen wel de discussie aangaan over criteria die gehanteerd moeten worden als het erom gaat zaken in stand te houden. Welke sport is belangrijk, speelt ledenaantal of bijdrage een rol en hoe kijkt de burger tegen de kosten van zwembaden aan? Sociale zekerheid is het derde vaste onderwerp op de agenda. De gemeente heeft er financieel belang bij zoveel mogelijk men sen aan het werk te helpen en uitkeringsfraude te bestrijden. De gemeenteraadsleden van het CDA willen zich met de bevol king buigen over een sociale en rechtvaardige aanpak op dit ge bied. De bijeenkomst in het dorpshuis van Noordwelle is voor iedereen toegankelijk en begint om 19.30 Mieke en Chiel Overbeeke met hun pelgrimsstaf en wandelschoenen voor hun woning in Burghsluis. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman BURGHSLUIS - Een jaar of vijf geleden liepen Mieke en Chiel Overbeeke uit Burghsluis al een stukje van de pelgrimsroute naar Santiago de Compostela. Binnenkort trekken ze opnieuw hun wandelschoenen aan om de hele route af te leggen. Met hun tocht zamelen ze geld in voor aidsweeskinderen in Zambia. Daarmee borduurt het tweetal voort op de pelgrimstocht die in Nieuw Moscou Advertentie) Ook voor occasions bij jou in de buurt kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland 2001 door Anne Martens uit Burgh-Haamstede is gemaakt. Na in 1998 met z'n drieën ruim vijfhonderd kilometer van de route naar het bedevaartsoord te hebben gelopen, ging Mar tens in 2001 in haar uppie voor een wandeling van 750 kilome ter op weg. Dat deed ze puur voor het goede doel. Ze werd ge raakt door een televisiepro gramma over het werk van Pola van der Donck, een inmiddels 81 jaar oude dame die zich met hart en ziel inzet voor aidspatiënten in Zambia. Dit jaar opent, dankzij de inzet van Van der Donck, het Palabana Kinder dorp de poorten. Daar kunnen aidsweeskinderen - en wedu wen-terecht. Martens haalde destijds 11.000 gulden op. Ook daarna bleef zij, onder meer door het geven van lezingen, bij de Zambiaanse we zen betrokken. Toen zij van de tocht van Mieke en Chiel Over beeke hoorde, vroeg ze hen er een sponsortocht van te maken. Prima plan, vond het duo uit Burghsluis. „Het is een extra stimulans om te lopen", licht Chiel toe. Per kilometer kunnen mensen een bedrag toezeggen. Naar sponsors van elk mogelijk kaliber ('alle beetjes helpen') wordt nog driftig gezocht. Verslavend Het vertrek van het echtpaar uit Burghsluis staat voor 22 maart op de kalender. Vooralsnog gaat het duo er vanuit een maand of drie nodig te hebben om de dik ke 2500 kilometer tussen Burghsluis en het Spaanse San tiago de Compostela te over bruggen. De eerste week loopt Martens mee en ook de laatste twee weken van de tocht voegt zij zich bij de pelgrims. Om wat extra aandacht aan het goede doel te schenken, maar ook om dat het lopen stomweg versla vend is. Daar zijn de drie wan delaars het zonder meer over eens. „Puur het lopen, het on derweg zijn van het ene punt naar het andere. Toen we in 1998 aankwamen zei ik ook: Oh, San tiago de Compostela, wat mooi. Maar jammer zeg, we zijn er", wen centrale keuken van zorg- koepel Allevo in Zierikzee kan rekenen op financiële steun van de gemeente Schouwen-Duive- land. Burgemeester en wethou ders zijn bereid jaarlijks zo'n 75.000 euro subsidie beschik baar te stellen. Dat geld is bedoeld als onkos tenvergoeding van de vrijwilli gers (16.500 euro) en, het grootste deel, als bijdrage in de exploitatie van de eilandelijke voorziening. De verwachting is dat de gemeenteraad het colle- gebesluit onverkort overneemt, omdat het bedrag overeenstemt met de subsidie die nu wordt be taald voor de vijf afzonderlijke organisaties van tafeltje-dek-je op Schouwen-Duiveland. De opzet van de centrale keuken is aanmerkelijk voordeliger dan de huidige werkwijze, blijkt uit het raadsvoorstel. Nu worden de maaltijden voor hulpbehoe vende inwoners nog bereid in diverse keukens van Allevo (de fusienaam van Arcus en Ooster- schelde Thuiszorg) en het zelf standige Zierikzeese zorgcen trum De Wieken. De warme happen worden zes keer per week door vrijwilligers bezorgd, die daarvoor een kilo metervergoeding krijgen. Daar naast worden er binnen het bestaande verband ook veel dubbele kosten gemaakt voor ondersteunende diensten, zoals administratie en de instand houding van materialen. Vanuit de centrale keuken wordt straks nog maar twee keer per week gereden met koel versmaaltijden. De bezorging met eigen auto's wordt vervangen door koelwa gens van Allevo. Wethouder G. van der Salm gaat er vanuit dat De Wieken zich 'op termijn' ook bij het initiatief zal aansluiten. De directie van de Zierikzeese instelling heeft altijd een perio- moment is aangebroken die zelfstandige positie opnieuw te bekijken. Zoals de subsidie van tafeltje- dek-je altijd flexibel is geweest in relatie tot een toe- of afne mende vraag naar kant en klare maaltijden, zo blijft dat straks ook van toepassing op de cen trale keuken, schetst Van der 'Salm het uitgangspunt van B en W. Hij voorziet een stijging van het aantal aanvragen, op basis van de toenemende vergrijzing en snel opeenvolgende verande ringen in het verzekeringsstel sel voor ziektekosten. Voorop gesteld blijft dan ook dat alleen mensen met een zorgindicatie in aanmerking komen voor de maaltijddienst, benadrukt de wethouder. „De tijd dat oude mannen, die nog nooit hadden geleerd een aardappel te schil len - laat staan te koken - zich konden laten bedienen door ta feltje-dek-je, is definitief voor- bij." Wanneer precies met de bouw van de centrale keuken op het terrein aan de Straal weg in Zie rikzee kan worden begonnen, is onduidelijk. Het streven was al tijd de voorziening volgend jaar in gebruik te nemen. De gemeente en Allevo zien bin nen de huidige opzet bovendien een mogelijkheid voor verdere uitbreiding van de bezorgservi- ce. Allevo begint binnenkort al met een boodschappendienst voor alle bewoners van de hui zen binnen de eilandelijke koe pel. Ook wordt gewerkt aan de bezorging van geleende ver- pleegartikelen van de thuiszorg. De wethouder denkt tevens aan een oproepservice voor kleine klusjes en de aanlevering van bibliotheekboeken. Al die func ties zijn binnen enkele jaren mo gelijk onder te brengen bij één, centraal geregelde, professione le organisatie, aldus Van der Salm. vertelt Mieke. „Lekker, elke dag op stap", vult Chiel haar aan. „Je komt enorm veel mensen te gen, zeker naar het einde toe." De landschappen zijn prachtig en het wandeltempo maakt het mogelijk daar ook van te genie ten. blijkt uit het verhaal van het drietal. Maar het kan ook vreselijk afzien zijn. Overnach ten in een refugio, een soort jeugdherberg, waar één douche vijftig pelgrims bedient. En wat te denken van de fysieke in spanning die om de hoek komt kijken als je dagelijks etappes aflegt van zo'n vijfentwintig ki lometer. „Ik heb ook vreselijk afgezien. Liep soms met tranen in m'n ogen achter de rest aan", herin nert Martens zich van haar wan deltochten. Dan is het een sti mulans om de weeskinderen in Zambia in gedachten te houden. Als Chiel en Mieke Overbeeke hun pelgrimstocht maken, ne men de eerste weeskinderen hun intrek in Palabana Kinderdorp, In totaal kunnen er 250 kinde ren terecht. door Esme Soesman RENESSE - Schouwenland Eventures en de VVV Schou wen-Duiveland slaan de han den ineen om de informatie voorziening over activiteiten in de regio naar een hoger plan te tillen. Drie uitgaven moeten te zamen zorgen voor een duide lijk overzicht van wat er op Schouwen-Duiveland is te doen. Met het stroomlijnen van de verschillende activiteitenbro chures die tot op heden in om loop worden gebracht, willen beide organisaties ervoor zor gen dat er een duidelijk totaal overzicht komt voor mensen die hun vertier op Schouwen-Dui veland zoeken. Daarbij gaat het zowel om dingen die structureel zijn te bezoeken als om activi teiten die incidenteel van opzet zijn. De activiteiten die Schouwen land Eventures tot op heden bood, waren voorheen gedeelte lijk opgenomen in een uitgave van het transferium, waarin on der meer de rijtabellen van de bussen zijn opgenomen. Niet al le activiteiten van deze organi satie, die sinds jaar en dag zorgt voor zomerentertainment in de Westhoek, konden echter in de ze brochure worden opgeno men. Simpelweg omdat nog niet alles bekend is aan het begin van het seizoen. De Kroonagenda van de VW bood daarnaast een actueel overzicht van activiteiten. Naast alles wat er aan de VW door derden werd gemeld, prijkten ook de actuele gege vens van Schouwenland Even tures op deze met enige regel maat verschijnende kalender. Nu is - in overleg met de betrok kenen - gekozen voor een drietrapsraket, meldt directeur J. Klapwijk van de VW Schou wen-Duiveland. Een apart boekje met informatie over het transferium en alle daar samen komende lijnen, een algemeen boekje van de VW waarin vaste informatie over accommodaties en daarmee samenhangende ac tiviteiten worden opgenomen en een uitgebreide versie van de huidige Kroonagenda waarin alle 'losse' activiteiten in de re gio geïntegreerd zijn opgeno men. D$ laatstgenoemde folder is be doeld om actuele informatie te verspreiden, al dan niet over ac tiviteiten die door Schouwen land Eventures zijn opgezet. Het algemene VW-boekje wijst mensen op bezoekerscentra, musea, restaurants en andere accommodaties waar zij vertier kunnen vinden. De bedoeling is de drie uitgaven duidelijk aan elkaar te koppelen, zodat men sen zich regiobreed op zowel ac tiviteiten als vervoersmogelijk heden kunnen oriënteren. Dat ze als het ware kunnen 'hoppen' van een stadswandeling in Zie rikzee naar een activiteit op het Renesser strand. De nieuwe op zet wordt dit zomerseizoen al doorgevoerd. OOST-SOUBURG - De politie heeft gisterochtend om 3.20 uur twee Vlissingers en een Soubur ger bekeurd. De drie reden zonder helmen sa men op een bromfiets. De politie hield hen aan op het Basken- burgpad in Vlissingen. De ene rage op speelgoedge- bied is nog niet geluwd, of een volgend populair speeltje dient zich alweer aan. De ontwikkelingen in de speel goedbranche gaan snel, ra zendsnel. Voor som migen ge woon niet bij te benen, zo bleek uit de uitslag van een verloting, die aan het jaar lijkse soccertoemooi in Sas van Gent is verbonden. Eer ste prijs: een fraaie cruise voor twee personen naar de Carribean. Maar de tweede prijs ivas ook niet mis. Een dure spelletjescomputer. Of is het nou speelgoed voor de allerkleinstenDe uitslag laat het in het midden. Lot nummer 12719 geeft recht op een heus Playmobil Station.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31