Brandweer moet fors uitbreiden Personeel ziekenhuis staat achter omstreden directeur 11 Flexibele opvang kinderen agenten Skatebaan op Tholen komt in elk geval niei in Sint-Maartensdijk Seniorenraad wil meer woningen en diensten in Borsele Korps Tholen laat veel taken liggen door gebrek aan personeel Tramper nieuwe uitbreidingswijk voor Hansweert O AutoTrack.nl Elfjarige aangehouden Automobiliste krijgt klappen zeeuwse almanak Playmobil fc fe BEVELANDEN-THOLEN woensdag 14 januari 2004 friirRnlf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse brandweer moet fors uilbreiden om haar werk naar behoren te kunnen doen. Bereke ningen laten zien dat daarvoor mim tien volledige arbeidsplaat sen nodig zijn; momenteel be schikt het korps er over drie. gen en ander blijkt uit een Thoolse evaluatie van het lande lijke Project Versterking Brand weer, dat eind jaren negentig in gang is gezet om het niveau van de brandweer op te krikken. Dat heeft in Tholen bijvoor beeld geleid tot een uitbreiding naar drie beroepskrachten. De plannen voor Tholen zijn ver- HANSWEERT - Tramper II wordt de nieuwe uitbreidings wijk van Hansweert. De gemeen te denkt dat er over twee jaar ge bouwd kan gaan worden. Delaatste jaren vond de uitbrei ding van het dorp plaats aan de oostzijde, maar nu de kanaal- arm vol begint te raken, zoekt de gemeente naar nieuwe wo ningbouwlocaties. Gekozen is roor het gebied tussen de huidi ge bedrijventerrein aan de Tram per en de huidige woonkern, in de nabijheid van het woonwa genkamp. Exacte plannen voor het gebied moeten nog worden opgesteld. Adviesbureau RBOI gaat een voorontwerp-bestemmingsplan opstellen. Waarschijnlijk biedt Tramper II plaats aan enkele tientallen wo ningen. Burgemeester A. Ver- bree schat dat de eerste kavels over twee jaar uitgegeven kun nen worden. der voor een groot deel in de war geschopt. Dat heeft onder meer te maken met de vuurwerk ramp in Enschede en de café brand in Volendam, die tot veel meer aandacht voor veiligheid en strengere normen hebben ge leid. Daarnaast had de aansluiting van Tholen bij de Regionale Brandweer Zeeland nogal wat voeten in de aarde. Het gevolg is dat heel veel zaken bewust niet zijn uitgevoerd of uitgesteld. Waarschuwing Daarbij gaat het onder meer om keuring van materieel en het on derhoud van adembeschermen- de middelen. Bestuurlijke beslui ten zijn daarover niet altijd ge nomen. „En dat zijn na een cala miteit vaak de eerste onderde len waar hogere overheden en rechters de vingers bij leggen", staat er waarschuwend in de evaluatie. De gemeente constateert dat de enorme aandacht voor veilig heid inmiddels wat dreigt te ver slappen. „Dit neemt echter niet weg dat de verantwoordelijkhe den. die de afgelopen jaren dui delijk naar voren zijn gekomen, er nadrukkelijk liggen. En de achterstanden die gedacht wer den in te zullen worden gelopen, zijn juist groter geworden in plaats van kleiner." Achterstand Op basis van de huidige inzich ten zou de Thoolse brandweer over maar liefst 10,2 arbeids plaatsen moeten beschikken, ter wijl nog eens vijf manjaren no dig zijn om de huidige achter standen weg te werken. Nu be schikt het korps over drie forma tieplaatsen, plus één tijdelijke voor de inhaalslag op het gebied van gebruiksvergunningen. Al leen op dat terrein is er nu vol doende menskracht. „Van de overige taken wordt het hoogstnoodzakelijke 'erbij' gedaan om geen 'gaten' te laten door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Zeeuwse kinderopvangorganisaties en de politie in Zeeland hebben de handen ineen geslagen voor een flexibele kinderopvang. Politie personeel heeft door wisselende diensten en bij calamiteiten be hoefte aan kinderopvang op maat. Gastouderopvang, waar bij kinderen in een huiselijke omgeving opgevangen worden, biedt die mogelijkheid. Op 1 fe bruari treedt voor de medewer kers van de politie Zeeland een nieuwe kinderopvangregeling in werking. vallen", aldus de gemeente. „Dit wordt op de werkvloer ook zo er varen." De brandweerorganisatie ziet in deze situatie geen mogelijkhe den om zich verder te ontwikke len. Alles wat sinds eind jaren negentig in gang is gezet, kan hooguit worden 'onderhouden'. Uitbreiding van het korps vergt veel geld. De gemeente wil daar om een middenweg zien te vin den 'tussen bestuurlijke verant woordelijkheid en budgettaire haalbaarheid'. Er komt daarom een vierjarig beleidsplan, waar in staat in welke tempo de brandweer zou moeten groeien en hoeveel geld daarmee ge moeid is. Het onderwerp komt donderdag 22 januari aan de orde in de raadscommissie algemeen be stuur, vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk. Een. week later - zelfde plaats, zelfde tijd - buigt de ge meenteraad zich erover. Oefenen alleen is niet voldoende om te zorgen dat de brandweer Tholen op haar taak berekend is; het korps zal ook moeten groeien in omvang van drie naar tien man. foto Dirk-Jan Gjeltema .°°r de gastouderbureaus bleek .-J% omdat zij in de loop jaren allemaal eigen regels hadden ontwikkeld. Er was on der meer een verschil in tarie ven. De directies van de vijf kin- deropvangstichtingen in de pro vincie besloten hun werkwijzes op elkaar af te stemmen en één gastouderopvang-aanbod in de hele provincie te formuleren met dezelfde voorwaarden en prijzen. „Wij willen de drempel zo laag mogelijk houden om ervoor te zorgen dat de overstap van de in formele kinderopvang naar de gastouderbureaus wordt bevor derd", vertelt Erna Ramstijn, manager gastouderbureau van de Stichting Kinderopvang Wal cheren. Nieuwe gastouders zijn bijvoor beeld verplicht om drie avonden lang een cursus te volgen op het gebied van onder meer EHBO en de ontwikkeling van jonge kinderen. Familie en buren die gastouder willen worden, hoe ven slechts een deel van de cur sus te volgen. Aantrekkelijker Politiepersoneel dat buren of fa milieleden meeneemt naar het gastouderbureau hoeft geen in schrijfgeld te betalen en krijgt vijf uur opvang voor niks. „We hopen dat het voor medewer kers van de politie aantrekkelij ker wordt om naar ons over te stappen", zegt Ramstijn. In de laatste nieuwsbrief van de Zeeuwse gastouderbureaus is een oproep geplaatst voor gastouders die in noodgevallen kinderen van politiepersoneel willen opvangen. „Daar staat een iets ruimere vergoeding te genover. We hebben al een aan tal gastouders beschikbaar, maar we kunnen niet garande ren dat de opvang om de hoek kan plaatsvinden. We hebben al leen al op Walcheren 160 gastou ders. Het moet wel heel gek zijn, willen we er daar niet één kun nen vinden." Alle vormen Op dit moment maken tachtig tot vijfentachtig kinderen van Zeeuwse politiemensen gebruik van gastouderopvang. Zowel Ramstijn als Bolink gaan ervan uit dat meer mensen gebruik ma ken van de nieuwe regeling. „Met ingang van 1 februari kun nen onze mensen gebruik ma ken van alle mogelijke vormen van opvang: dag, nacht, avond en vroege opvang", aldus Rams tijn. Directeur S. Schuitevoerder kan al wel rekenen op de sympathie van het personeel. De ondernemingsraad is nu druk bezig een petitietekst op te stellen om deze steun officieel vast te leggen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - De ondernemingsraad (OR) van de Oosterscheldezie- kenhuizen wil met een petitie de Raad van Toezicht en Advies duidelijk maken dat het perso neel achter directeur S. Schuite voerder staat. Met het verzamelen van handte keningen is voorlopig echter even gewacht, omdat veel mede werkers voordat ze tekenen eerst precies willen weten wat er nu aan de hand is en waarom Schuitevoerder per se weg zou moeten. De OR heeft daar begrip voor en is daarom gisteren begonnen met het opstellen van een verkla ring, waarin de achtergronden van de bestuurscrisis nog eens worden toegelicht. Mogelijk van daag wordt een rondgang langs het personeel gemaakt om adhe siebetuigingen te verzamelen. De Raad van Toezicht wil Schui tevoerder, momenteel het enige lid van de Raad van Bestuur, ontslaan. Als reden wordt gege ven dat hij per se de nieuwe voorzitter van de Raad van Be stuur wilde worden, als opvol ger van de in oktober vertrok ken J. Broertjes. Met zijn opstel ling zou hij de open wervings- en selectieprocedure hebben ge frustreerd, aldus de Raad van Toezicht, die op korte termijn een interim-manager wil benoe men. Binnen de organisatie bestaat grote verbazing over het voorge nomen ontslag, vooral omdat er tevredenheid heerst over het functioneren van Schuitevoer der. Bovendien wordt na diens vertrek gevreesd voor een reor ganisatie, die in de ogen van ve len overbodig is. De medische stafvereniging heeft maandagavond langdurig vergaderd over de kwestie. Over de uitkomsten van de besprekin gen zijn geen mededelingen ge daan. „Wij vinden niet dat onze mening in de publiciteit moet komen", zegt voorzitter F. van Empel. „Onze reactie hoort thuis daar waar die gevraagd is, en dat is de Raad van Toezicht en Advies." Beschadigd Van Empel betreurt het dat an dere vertegenwoordigende orga nen binnen de ziekenhuisorgani satie, en dan met name de pa- tiëntenraad, wel uitvoerig naar buiten zijn getreden. „Daardoor zijn mensen beschadigd geraakt (Advertentie) Ook voor occasions bij jou in de buurt kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland die er volkomen buiten staan. Dat geeft alleen maar een hoop commotie." De ziekenhuiskwestie heeft ge leid tot Kamervragen van zowel de SGP als de SP-fractie. B. van der Vlies van de SGP wil van mi nister Hoogervorst weten wat de achtergronden zijn van de cri sis en of er een verband is met de fusieplannen, die voorlopig zijn afgeblazen. De SGP'er vraagt de bewindsman verder of hij mogelijkheden heeft om te (laten) bemiddelen in het con flict en of hij daarvan gebruik wil maken. De SGP wil tevens de garantie hebben dat de kwes tie niet ten koste gaat van de pa tiëntenzorg in de regio. Ook SP-Kamerlid A. Kant heeft zich tot de minister gewend. Zij is benieuwd naar diens reactie op de gang van zaken en vraagt hem te onderzoeken of de afge sproken procedure rond het vin den van een nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur inder daad 'met voeten is getreden', zoals de patiëntenraad heeft be weerd. Kant dringt bij de bewindsman aan op een 'onderzoek naar de gang van zaken' en het onderne men van een bemiddelingspo ging. Zo'n bemiddelaar zou, als het aan de SP ligt, moeten zoe ken naar een oplossing zonder 'dure interim-bestuurder'. door Rolf Bosboom SCHERPENISSE - Als er een skatebaan op Tholen bij komt, dan komt die waarschijnlijk in Scherpenisse. Het zal in ieder ge val geen uitgebreide voorzie ning worden. Eind november voerden jonge ren uit Sint-Maartensdijk en om geving actie voor een skatebaan. Zij skaten nu op diverse loca ties, maar worden vaak wegge stuurd met het argument dat ze overlast veroorzaken. De jongeren beklagen zich er over dat er voor de skaters uit Sint-Maartensdijk, Scherpenis se en Poortvliet geen eigen baan is. Andere beschikbare banen in de gemeente, zoals die in Tho- len-stad en sinds kort in Oud-Vossemeer, zijn voor hen te ver weg. Wethouder M. Velthuis kreeg zo'n tweehonderd handtekenin gen overhandigd, met het ver zoek een baan aan te leggen, bij voorkeur in Sint-Maartensdijk. De gemeente zegde toe in de vol gende vergadering van de com missie welzijn en onderwijs ver der te praten over het verzoek. Die bijeenkomst is donderdag 20 januari, om 19.30 uur in het gemeentehuis. In het voorstel verwijst het colle ge van burgemeester en wethou ders naar de notitie speelruimte, die de gemeenteraad medio 2002 heeft goedgekeurd. Voor dit jaar staat, behalve het bou wen van een jongerenontmoe tingsplaats, een speelvoorzie- ning 'in een bepaalde kern' op het programma. De gedachten van het gemeente bestuur gaan daarbij uit naar Scherpenisse. In Sint-Maartens dijk komt voorlopig geen voor ziening, omdat daar enkele ja ren geleden al het trapveld aan de Hogeweg opnieuw is inge richt. Aan de Jongerenorganisatie Tho len wordt binnenkort de was voorgelegd welke speelvoorzii ningen waar zouden moeten k( men. Vervolgens kan met c jeugd zelf en toekomstige omwc nenden worden bepaald wat c wensen zijn. Een skatebaan zoals die i Oud-Vossemeer is in elk gev: niet mogelijk. Die heeft ong( veer 40.000 euro gekost. Vanwt ge bezuinigingen is er dit jas slechts een kleine 30.000 eui beschikbaar. Aanpassen Overigens vindt het college va B en W dat de gemeenteraa zich niet al te zeer met dergeli ke kwesties moet bezighoude: De raad is er om de grote lijne uit te zetten en het college 1 controleren. „Met andere woo: den: de raad moet geen stanc punt innemen met betrekkir tot een door een instelling groep bewoners ingediend ve: zoek." Wel kan de raad, als di nodig wordt geacht, het belei aanpassen. ZIERIKZEE - Een elfjari ge jongen uit Zierikzee is maandag om 20.55 uur in de Grevelingenstraat in zijn woonplaats aangehou den door de politie. De jongen had een trottoir band op de rijbaan van de Haringvlietstraat gegooid. Hij was in gezelschap van twee andere jochies. Eén van de passanten die zag dat de jongen de trottoir band op de rijbaan gooide, waarschuwde de politie. De elfjarige is doorverwe zen naar bureau HALT. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De senio renraad van Borsele wil dat er snel meer woningen en diensten voor senioren komen. Ze zal de gemeente daarover blijven aan spreken. Dat blijkt uit het werk plan voor 2004. De seniorenraad wil dat de ge meente uiterlijk in 2010 geen 'witte vlek' meer is als het orrf ouderenzorg gaat. Nu wijken, veel oudere mensen uit naar bij voorbeeld Goes, omdat ze in Bor sele nergens terecht kunnen. Volgens de seniorenraad moeten er daarom veel nieuwe senioren woningen gebouwd worden. Ze verwacht dat de gemeente een aanzienlijk deel krijgt van het extra contingent dat de provin cie beschikbaar stelt voor oude renwoningen. Maar dat is niet genoeg. Omdat ouderen in de toekomst langer zelfstandig moeten blijven wo nen, moet het dienstenaanbod volgens de seniorenraad ook worden uitgebreid. Ze denkt daarbij aan onder meer klus- diensten en boodschappendien sten. Op deze gebieden kan de senio renraad niet veel meer doen dan de gemeente aansporen, maar op het gebied van activiteiten voor ouderen wil ze zelf het no dige blijven doen. Wachtlijsten Het afgelopen jaar waren som mige cursussen zo populair dat er wachtlijsten ontstonden bij onder meer de scootmobielcur- sus en de computercursus vot senioren. Daarom zijn nieuw lessen voorzien. Andere activiteiten waar de si niorenraad mee doorgaat zijn c biljartcompetitie, seniorenfiet: tochten, koersbal en intemetii loopochtenden. De raad zegt verder dat ze zie in de toekomst meer wil late voorlichten door externe de: kundigen, omdat de kennis ov< bepaalde zaken niet altijd aai wezig is. GOES - Een 27-jarige automob liste uit Goes is gisterochtend i de Nieuwstraat in haar wooi plaats enkele keren geslagf door een nog onbekende med< weggebruiker. De vrouw had haar wagen i een parkeervak gezet, de alarn lichten had ze aangezet. De aul stond voor een klein deel buite het vak. Een tweede automobilist die c een gegeven moment de Goe: achterop kwam, stapte zondi duidelijke aanleiding uit zij wagen, opende het portier va de auto van de vrouw en begc tegen haar te schelden. Toen de vrouw vervolgens ui stapte, sloeg hij haar enkele k< ren op de arm. Toen iemand anders tussenbe de kwam, reed de aggressie\ automobilist weg. De ene rage op speelgoedge- bied is nog niet geluwd, of een volgend populair speeltje dient zich alweer aan. De ont wikkelingen in de speelgoed branche gaan snel, razend snel. Voor sommigen gewoon niet bij te benen, zo bleek uit de uitslag van een verloting, die aan het jaarlijkse soccer- toemooi in Sas van Gent is verbonden. Eerste pnjs: een fraaie cruise voor twee perso nen naar de Carribean. Maar de tweede prijs was ook niet mis. Een dure spelletjes computer. Of is het nou speel goed voor de allerkleinsten? De uitslag laat het in het mid den. Lotnummer 12719 geeft recht op een heus Playmobil Station. SOZ meriewc-rfcers achter directie Moscou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27