OT EN SIEN Laat mij eerst maar groeien HET BOEK VAN PZC Ot en Sien wordt nog steeds gelezen ./'O 1 Blazin' Squad moet nog wennen aan fans 0E jOflG-E OROEPZOEKER Polleke naar filmfestival in Berlijn woensdag 14 januari 2004 Tekening van Cornelis Jetses in de Indische versie van Ot en Sien (1915, vijfde druk). Nog maar net bekomen van de festiviteiten rondom Jip en Janneke staat weer zo'n jubi leum op stapel: honderd jaar Ot en Sten. De entree in 1904 van het befaamde duo wordt her dacht met boeken, een reizende expositie en een serie 'voorlees programma's' op televisie. Ot en Sien zijn een creatie van de in Groningen geboren Corne lis Jetses (1873-1955). Deze illus trator werd ruim een eeuw gele den door de Groningse uitgeve rij J.B. Wolters gevraagd teke ningen te maken bij de kinder boekenreeks 'Nog bij moeder' van Jan Ligthart en Rieks Scheepstra over twee kleuters die j|| net hebben leren lezen. In 1906 ver- ggj schenen de op het Drent se platteland gesitueerde verhaaltjes voor het eerst onder de titel Het boek van Ot en Sien. Hoewel de in Roden ge boren onderwijzer Scheepstra als de schrijver van Ot en Sien moet worden beschouwd - Ligt hart gaf vooral aanwijzingen - wordt vooral Jetses ook nu nog met hen geassocieerd. Minstens zo bekend is hij echter van schoolplaten en het beroemde 'leesplankje'. Taalgebruik. ^De boekjes van Ot en Sien wor den nog steeds geTefcen. Dat blijkt wel uit de heruitgaven", vertelt Ebru Umaj van uitgeve rij Wolters-Noordhoff. „Tegenwoordig staan ze voor een oud en verdwenen Neder land, het taalgebruik is ook wat ouderwets. Met een serie televi sieprogramma's voor televisie willen we een poging doen ze moderner te maken." Als eigenaar van de originele Ot en Sien-tekeningen onderhan delt Wolters-Noordhoff nog over de uitzending van een reeks programma's waarbij de oude Ot en Sien naar het heden worden vertaald. „Je moet bij voorbeeld denken aan Ot op ska teboard", vertelt Umar. Bedoe ling is dat de eigentijdse versie na de zomer wordt uitgezonden op televisie. Expositie Tegelijkertijd werkt Wol ters-Noordhoff aan een reizen de tentoonstelling met prenten. Het spits wordt afgebeten met een expositie die vanaf eind juni is te zien in het Stedelijk Mu seum in Zwolle en daarna naar de Fraeylema- borg in Sloch- teren ver huist. In 2005 doet de tentoonstel ling ook ande re plaatsen aan. In Roden, de geboorte plaats van medeauteur Rieks Scheepstra (1859-1913), wordt nog nage dacht over een eventuele jubi leumviering. Boekhandel Daan Nijman is in onderhandeling met Kok in Kampen, uitgever van de boeken die de Groninger auteur Jan A. Niemeijer over Jet ses en Ot en Sien schreef. Mu seum Kinderwereld in Roden toont voorts zijn Ot en Sien-ten- toonstelling. Wat boeken betreft, blijft het re latief rustig. Uitgeverij De Fon tein brengt in april een Ot Sien Jubileumpakket op de markt met Het boek van Ot en Sien en Het prentenboek van Ot en Sien. Uitgeverij Kok komt met een heruitgave van Kijk, Ot en Sien van Jetses-biograaf Jan A. Nie meijer. Die laatste titel ver scheen in 1991 voor het eerst. Joep van Ruiten l\\ IIUHU U~ H.NCHmVTlA Een plakboek? Hoezo? Tafeltennisster Simone de Klerk (13) kijkt ver baasd. Sorry, zoiets heeft ze echt niet in haar boeken kast staan. Geen enkel arti kel over haar sportpresta ties heeft ze tot nu toe be waard. „Misschien komt dat nog", lacht ze, „maar ik heb daar nooit zo bij stilge staan. Tuurlijk, ik lees de wedstrijdverslagen, maar dan ga ik weer over tot de orde van de dag." Nuchter kijkt ze terug op haar sportieve hoogtepun ten. Die zijn - ondank haar jeug dige leeftijd - imposant. In 2001 en 2002 pakte ze de nationale ta- feltennistitel bij de pupillen en in 2003 eindigde ze bij de meer kamp - in de categorie tot en met vijftien jaar - op de tweede plaats. De speelster van het eerste da mesteam van Sar/Rabobank uit Kloosterzande heeft ook al de nodige stempels in haar pas poort staan. Vorige maand speel de ze met een nationaal selectie team een internationaal team- toernooi in het Portugese Fado. „Een prima ervaring, want je speelt dan tegen toppers uit heel Europa." De buitenlandse uitstapjes be vallen uitstekend. „Vliegen vond ik in het begin doodeng, maar alles went. In 2002 deed ik Simone de Klerk: „Ik moet nog zoveel leren." in Moskou mee aan het Euro pees jeugdkampioenschap. Loop je daar toch maar mooi over het Rode Plein te wande len. Heel apart. Afgelopen zo mer speelde ik het Europees toernooi in Joegoslavië, in Novi- sad. Hartstikke mooi om dat mee te maken. Gelukkig krijg ik van school alle medewerking, zolang ik maar goede punten scoor." In 2002 werd Simone uitgeroe pen tot Talent van het Jaar. De trofee - een verzilverd half tafel- tennisbatje - staat te pronken op het keyboard. Een wisseltro fee, die ooit ook in huis stond bij Trinko Keen, de veelvoudig Nederlands kampioen bij de he ren. Promotie Momenteel speelt Simone met haar team - opnieuw - in de eer ste divisie. In Schiedam verlo ren de dames van SAR vorige maand de promotiewedstrijd te gen Amsterdam '78. Jammer? „Ach, eerlijk gezegd vind ik het niet erg. Het niveau in de eredi visie is voor ons team iets te hoog op dit moment. In de eredi visie tref je veel sterke Chinese speelsters, waar ikzelf zeker kansloos tegen zou zijn. Laat mij voorlopig nog maar even in de eerste divisie spelen. Ik moet nog zoveel leren. Ik train tien uur per week met de club en één keer per maand train ik in Pa pendal met de landelijke talent- groep. Bovendien ben ik flink aan het groeien. Da's gek joh, sla je ineens ballen mis, die je normaal wel raakt. Het 'dansen' achter de tafel loopt ineens ook anders; langere benen, kortere passen zal ik maar zeggen. Nou ja, kom ik qua lengte misschien straks in de buurt van m'n team foto Rob Kamminga genoten Kimberly 't Hooft (19)en Naomi Schelfhout (25). Nu voel ik me wel eens - letter lijk - het 'kleine zusje' als we een sportzaal binnenstappen. Voor de sfeer in de ploeg maakt het niks uit; die is uitstekend. Maar een paar decimeter lan ger? Ja, daar teken ik voor. Za terdag starten we de voorjaars competitie met een thuiswed strijd tegen het tweede team van Branderstad. Voor ons hope lijk de eerste stap op weg naar de play-offs medio april." Hans Segboer In de categorie fans heb je verschillen de soorten. Zo heb je rustige mensen die stil genieten, maar ook fans die de raarste capriolen uithalen om zo dicht mogelijk bij hun favoriete artiest te ko men. Dat dat enorm angstaanjagend kan zijn, weten Spike-E (18) en Krazy (17) van de tienkoppige boyband Blazin' Squad uit Londen. „De eerste keer dat iemand ons om een handtekening vroeg, was heel raar. Wij zijn toch ook maar gewone mensen? Wat moet iemand met een handtekening van ons, vroegen we ons af", vertelt Krazy van de Engelse boyband Blazin' Squad. De band scoorde een grote hit met de Bo- ne-Thugs-N-Harmony-cover 'Crossroads' en is nu razend populair in met name Groot-Brittannië. In Neder land is net een nieuw album uit: Now or Never. Eigenlijk timmeren de jongens nog maar kort aan de weg. Een fan is daarom nog redelijk nieuw voor de jongens. Spike-E: „Het is een vreemde gewaarwording. We kwamen nog maar net uit de schoolban ken en opeens waren we heel bekend in Engeland. We waren echt amazed hoe snel het ging. De eerste keer dat we merkten dat we fans hadden, was onge veer twee jaar geleden. We waren op een roadshow en merkten dat twee fans ons de hele tijd volgden. Overal waar wij moesten optreden, waren zij ook. Het is heel leuk om te weten dat mensen jou he lemaal geweldig vinden, maar ook wel heel raar. Soms denken we wel eens 'Waarom zijn jullie hier en wat doen jul lie hier?"' Krazy: „We raken er steeds meer aan ge wend en zien er nu de lol van in, maar in het begin vond ik het angstaanjagend. Ik vond het doodeng dat ik elke keer wan neer ik aan het winkelen was, werd aan gesproken voor een foto of een handteke ning. Ik was erg verlegen en voelde me iedere keer aangevallen. Daarom sloot ik me de eerste tijd op in mijn huis, ik durfde echt niet naar buiten te komen." Maar dat is raar voor iemand die muziek maakt en het liefst op een podium staat, in het centrum van de belangstelling. „Op het podium sta ik met negen ande ren. Die zag ik toen als bescherming waarachter ik mij kon verschuilen. Ik ging dan ook het liefst met een paar bandleden winkelen, dan was de aan dacht van de fans verdeeld." Professioneler Maar de jongens van de Squad zijn pro fessioneler geworden en weten nu steeds beter hoe ze ermee om moeten gaan. Kra zy: „We gaan altijd even naar wachten de fans toe om wat te kletsen en handte keningen uit te delen. Ook als we eigen lijk geen zin hebben of heel moe zijn. Die mensen hebben namelijk vaak een hele tijd buiten in de wind en kou ge staan en dan kun je het niet maken om door te lopen." Bizar Gewend of niet, toch presteren fans het om de jongens van Blazin' Squad ver steld te doen staan. Krazy: „Fans doen echt de meest bizarre dingen. Ze trekken hun T-shirts uit tijdens een optreden of blijven ons achterna rennen terwijl wij in de auto wegrijden. Er is één fan die me al heel lang volgt. Dat is echt onze trouwste fan. Ze geeft heel veel cadeaus, met kerst kreeg ik bijvoorbeeld een tas vol kerstcadeaus. Daar heb ik wel dubbe le gevoelens bij: aan de ene kant is het natuurlijk leuk dat je zoveel dingen krijgt. Maar aan de andere kant: zij be steedt vaak al haar zakgeld aan cadeaus voor ons. En dat is natuurlijk niet goed. Maar ja, je kunt het ze niet verbieden." Kleding Terwijl de jongens duizenden meisjes het hoofd op hol brengen, hebben ze zelf ook hun idolen. „Eminem en Jay Z! roepen Krazy en Spike-E tegelijk. „R. Kelly en Justin Timberlake zijn ook erg goed. Maar we zijn niet zulke hysteri sche fans, hoor! We staan niet gillend om ze heen en vallen bijvoorbeeld niet flauw als we ze zien. Alleen Jay Z vroeg ik om een handtekening en een foto voor mijn broertje", vertelt Krazy. „En ik heb een handtekening van Gareth Gates ge vraagd voor mijn zusje", grijnst Spi ke-E. Ze gaan niet door het dolle heen als ze hun idolen zien, toch is het duidelijk dat ze fan zijn. „Wij dragen veel kleding van Amerikaanse merken die Eminem en Jay Z bijvoorbeeld ook dragen. En hun beats en teksten vinden we te gek. Daar zijn we helemaal weg van. Eminem bijvoor beeld, die is zo slim in zijn lyrics. Hij kan zo goed rappen wat hij echt wil ver tellen", legt Krazy uit. „Natuurlijk kunnen we hun muziek niet kopiëren. Ten eerste mag dat wettelijk gezien niet, ten tweede zingen wij over onze eigen ervaringen en zijn die heel an ders dan die van hen. Maar we gebrui ken het wel als inspiratie waarna we het vertalen naar onze eigen stijl." Marloes Orij De boyband Blazin' Squad, met Krazy (derde van links) en Spike-E (vijfde van links). iTP-n. '-ZsJvjru 4/T. (si OJJccJJJjOJZ. De Nederlandse speelfilm Polleke, geregisseerd door Ineke Houtman, is geselecteerd voor de kinderfilm-competitie van het Filmfestival van Berlijn. Eerder werd al bekend dat Shouf Shouf Habibi (van Albert ter Heerdt) door dit festival was uitgenodigd voor een plek in het niet-competatieve nevenpro gramma Panorama. Beide films gaan over Marokkaanse kinde ren in hun relatie tot de Neder landse maatschappij. Shouf Shouf Habibi zal eerst nog tij dens het Film Festival Rotter dam in wereldpremière gaan. Polleke draait sinds oktober in de bioscopen en heeft inmiddels 80.000 belangstellenden getrok ken. De door Egmond geprodu ceerde film gaat over de hechte vriendschap tussen een elfjarige Nederlands meisje en een Ma rokkaans jongetje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24