Magisch Gore-Tex PZC Avocado, boter uit het bos Opgerekt Owoowoohooh! J woensdag 14 januari 2004 Het is toverspul, Gore-Tex. Vooral bekend als de kunststoffolie die je droog en warm houdt. Maar je kunt er nog veel meer mee. Je tanden flossen bijvoorbeeld of een uitgezakt gezicht weer strak trekken. Door CAROLINE GOTTGENS Van wandelen en kamperen in de regen, fietsen door de modder tot Noordpoolex pedities. Avontuurlijk leven werd nooit meer hetzelfde na de ontdekking van Gore-Tex. Een bijzondere folie met bijzondere eigenschappen, dankzij de sa menstelling van het materiaal. Per vierkante centimeter heeft Gore-Tex 1,4 miljard microscopi sche poriën. Die gaatjes zijn zo'n 20.000 maal kleiner dan een wa terdruppel. Water komt er dus niet doorheen. Maar waterdamp weer wel want dé poriën zijn Aan het eind van de jaren zestig werd Gore-Tex stom toevallig ontdekt, in het laboratorium van kabelfirma Wil bur Gore. Daar werd de kern van ka bels geïsoleerd met de kunststof PTFE (polytetrafluorethyleen). Zoon Bob was op zoek naar een pro ces om de isolatie goedkoper te ma ken door van het PTFE een grotere op pervlakte te maken. Dit lukte - na veel proeven - niet, totdat hij het uit frus tratie in z'n handen nam en er een enorme ruk aan gaf. Het materiaal was nog steeds intact, en tien keer op gerekt. Onder een microscoop zag hij toen dat het microporeus was geworden. Gore-Tex was geboren ook wel be kend als ePTFE (e staat voor expan ded, wat 'opgerekt' betekent). Sinds dien levert W.L. Gore de zogenaamde 'Gore-Tex laminaten' op rol aan de af nemers. Afhankelijk van het doel zijn er verschillende manieren waarop het kunststoffolie gebruikt wordt, in combinatie met verschillende voe ring- en /of bovenstof- fen. Voordat de pro ducten in de winkel ko men vindt er een uitge breide kwaliteitscontro le door Gore-Tex plaats. 700 keer groter dan waterdamp moleculen. Die combinatie maakt de kunststof uitermate geschikt om waterdichte maar ademende kleding te fabriceren. Altijd als tussenlaagje in kleding of schoeisel. Tijdens een door Gore-Tex geor ganiseerd regenachtig outdoor- weekend in Luxemburg, wordt de proef op de som genomen. We krijgen kleding en schoenen aan van diverse merken waar Gore-Tex in gebruikt wordt (Mammut, The North Face, Jack Wolfskin). Voor de test -met drie laagjes over elkaar- wandelen we door natte bladeren, modder en re gen. De basi slaag van ondergoed met kunststofvezel geeft de vochtigheid door aan de volgen de lagen, zodat transpiratievocht wordt afgevoerd. De isolerende laag zorgt voor warmte. 'Windstopper' heet de nieuwste 'isolatie-techniek' van Gore-Tex. Het Windstopper-membraan wordt afhankelijk van de toepas sing in laagjes gecombineerd met andere materialen. Het spul biedt bescherming tegen wind en is goed ademend. In combina tie met de waterdichte laag, blijf je droog. Tijdens de test dragen we een 'Paclite' jack, vernoemd naar weer een ander Gore-Tex mem braan met een extra bescher mende laag die beschadiging door oliehoudende cosmetica en insectenspray tegengaat. Alle producten worden sowieso altijd nog met een waterafsto tende spray behandeld. Sander Effring van Textiel Technologie Divisie van W.L Gore Associates GmbH: „Zulke sprays worden ge bruikt omdat de buitenstoffen Gore-Tex voor ieder weertype. Hier van het merk Lasse Kjüs. UVski Hoog in de bergen verbrandt de huid twee keer zosnel;: normaal, dankzij de weerkaatsing van zonlicht inde sneeuw, en de sterkere UV-straling. Gamier heeft daaicc deze winter haar assortiment opnieuw uitgebreid met Ambre Solaire UVski. Om te voorkomen dat de crème o* bevriest, is deze gemaakt op vetbasis. Bovendien bevat - een hoge beschermingsfactor, lopend van factor 15 to-j Niet alleen wangen en nek, maar ook oogleden, neus, oren en lippen moeten goed ingesmeerd. Deze verbran den namelijk het eerst. Prijzen tussen 2,49 en €8,99 Bakken in siliconen Weg met die bakblikken die je in moet vetten. Silicone; dat is volgens Tefal de toekomst. Dit merk lanceert 'et- nieuwe generatie bakvormen' onder de naam Proflex. 2? zijn gemaakt van soepel siliconen materiaal. De voimeri hebben een geïntegreerde vormvaste rand die zorgt vee- stevigheid en een goede grip op de bakvorm. Het voordeel? De taarten en cakes zijn ge makkelijk uit de bakvormen te drukken. In vetten hoeft niet meer. Ook zijn ze eenvou dig schoon te maken met de hand of in de vaatwasser. Proflex is ge schikt voor traditionele ovens tot 250 graden, magnetic* en diepvriezers. Bovendien slijten ze niet. Proflex omva: een uitgebreid assortiment (vanaf 12,50) in de kleur© De nieuwe generatie bakvormen. Een voorbeeld van hoe Gore-Tex verwerkt zit in kleding. N - Doorsnee van een Gore-Tex-membraan. anders het water opnemen en daardoor zwaarder worden." Na een tocht met mountainbikes büjven zelfs de modderspetters op de stof van ons jack liggen. Hoe je dat schoonmaakt? Ge woon de tuinslang erop, want zelfs een dikke waterstraal gaat er niet doorheen. De outfit is compleet met schoe nen met Gore-Tex. „De schoenen zijn waterdicht dankzij het Go re-Tex laminaat. Het leer is be handeld om het waterafstotend te maken", zegt Olger Boukamp, marketing manager Gore-Tex Foot Wear Oost-Europa. Vrolijk banjeren we door het lage water van een beekje. De sokken blij ven droog. „Maar pas op dat je niet té diep gaat. Anders loopt 't water tussen je broek over de rand van je schoenen heen", waarschuwt Sander Effring. Maar nat gras of ondiep water is geen probleem. „Waterdichtheid heeft te maken met de naden van een kledingstuk. Alle naden van Gore-Tex kleding worden waterdicht afgeplakt met een speciaal lasband." Face-lift Ook kamperen kan droog, zo blijkt. De regen tikt gestaag door, maar in de 'bivy bags' (klei ne eenpersoonstentjes) ontbre ken na een nacht nattigheid ake lige vochtpleklcen onder de slaapmat of doorlekplekjes. „De ze tentjes zijn gemaakt van een drie lagen Gore-Tex laminaat dat winddicht, waterdicht, ademend en gasdoorlatend is. Het C02 dat bij het uitademen ontstaat, kan door het membraan naar bui ten." Avonturiers maar ook militai ren, brandweer en. astronauten van de NASA gebruiken tenten en kleding van Gore-Tex. Omdat het een van de meest stabiele kunststoffen is die tegen grote temperatuurwisselingen kan (van -250 tot 260 graden Cel sius). Maar er kan nog veel meer met Gore-Tex. In de industrie worden er afdich tingen en filters voor het reini gen van vloeistoffen en rookgas sen van gemaakt. Ook tanden flossen kan met de 'Glide Floss' van Gore-Tex. Er worden zelfs nieuwe kniebanden van deze kunststof gemaakt. Net als hechtmateriaal of implantaten voor hart- en vaatchirurgie. Er is zelfs een face-lifttechniek waar bij gebruik wordt gemaakt van Gore-Texdraden die onder de huid worden geweven om de boel strak te trekken. Sprookjessieraden De sprookjes van Hans Christian Andersen stonden mosd voor de nieuwe sieradencollectie van Dyrberg/Kem. Kris tallen bloemknopjes, bronskleurige blaadjes en fladder© de vlindertjes sieren de opvallende kettingen, brede arm banden, knoeperds van ringen, in het oog springende te- loges en - helemaal hip de komende zomer - prinsesach tige tiara's. Eyecatcher in de collectie is een kristallen bi kini. Niet echt praktisch, maar wel behoorlijk exclusief. Voor een broche van Dyrberg/Kem moet je 35 op tafel leggen. Een tiara kost ongeveer 225 en een ring heb je voor rond de 80. Alice in make-upland Van de nieuwe make-up van Biotherm krijg je de zomer je bol. 'Colour Artist' Ellis Faas, die de Color Moodcol'lec ontwierp, liet zich inspireren door Alice in Wonderland en de make-up ziet er inderdaad erg sprookjesachtig uit- De knallende kleuren zijn wel voor de durvers onderons,, want feloranje oogscha- Knallende zomerkleurtjes van Bio therm. duw, groene pimpelpaarse lipstick zal niet iedereen bekoren. Maar volgens de maakster kunnen de kleuren ook subtiel worden aange bracht voor een wat mw ingetogen effect. Deze zomerse makeupii vanaf begin februari te koop. De prijzen lopem een van 13,51 vooreen] nagellak tot 25,59 voor een foundation. Zaterdagavond is bij ons Idolsavond. Owoowoohooh! Vorig jaar rond deze tijd gingen Oud ste en Middelste op zaterdagavond rond half negen naar bed. Dat heette opblijven. Half negen werd in de zo mer negen uur - of later, zeker in de vakantie. Negen uur werd in de herfst half tien, omdat er eerst moest worden gekeken naar Vlieg-er-eens- uit, Fiets-'m-erin of hoe al die 'keileu- ke' programma's, met Oranjefan Jo- han Vlemmix als prominent jurylid, ook mogen heten. Idols heeft het tijdstip van 'en-nu- naar-bed!' nog verder opgeschoven. Want stel je toch eens voor dat mijn kroost niet naar Idols zou mogen kij ken? Dat zou, volgens Oudste, zowat gelijk staan aan kindermishandeling. Want ie-der-een kijkt. Ie-der-een praat er op maandag over. 'Heb je die jongen gezien met die puistjes? En o, dat meisje met dat korte rokje? Die zong vals.' Idols is hot. En niet alleen op het schoolplein. Op familiefeestjes, op het werk, in kantines - overal wordt erover gesproken. Wie nooit kijkt, wordt vanzelf nieuwsgierig. Vooral om die reden ben ik vorig jaar overstag gegaan. Wie waren toch die Jim en die Jamai, met wie al die jonge grietjes dweepten? En wie was toch die Hind, die zo mooi kon zingen? En ja, toen ik eenmaal (in de eindfase) was aangehaakt, wilde ik ook weten hoe het afliep. Wie ging er winnen? Owoowoohooh. En nu zit ik weer voor de buis. Met man en oudste dochters. Schaal chips op tafel en lachen maar... Om de olij ke Lowieke die zichzelf al zag staan voor een vol Ahoy', maar genadeloos werd afgeserveerd. En om dat mollige meisje dat haar hele familie als sup porter had meegebracht, maar werd weggehoond door Botox-Jerney en ÜWM'AI ;1 'AWW 1J WÊÊÊÊM Door Susanne Groeneveld redacteur en moeder van drie dochters haar kompanen. De noten die uit haar keel kwamen klonken dan ook niet echt veelbelovend. Ik lach mee, maar vind ze tegelijker tijd verschrikkelijk zielig. Al die tie ners met mooie dromen, die door een bikkelharde juiy worden vernederd en daarna ook nog eens te kijk wor den gezet op tv. Afgaan voor miljoe nen kijkers (onder wie natuurlijk al je klasgenoten en je leraren). Kan het erger, als je zestien bent? Moet de Idols-jury milder zijn? Uitge sloten. Een strenge juiy hoort bij het concept van het programma. Of moet je ingrijpen als ouder en je zoon of dochter voor een afgang behoeden? Zou ik doen, maar als ik naar Idols kijk lijkt het wel alsof al die ouders net zo blind en doof zijn als hun kroost. Gelukkig lonken mijn dochters (nog?) niet naar glitter en glamour. Oudste moet er niet aan denken om mee te doen. Middelste imiteert bijna dage lijks K3, Chipz en M-kids, maar haar zangkunst laten beoordelen door vier zuurpruimen lijkt haar 'het engste van de hele wereld'. Nee, ze zijn alle bei allang blij dat ze mogen opblijven op zaterdagavond, onze Idolsavond. Zak chips open en lachen maar (al zal dat wel wat minder worden, nu de audities zijn afgelopen). Nog 96 kan didaten in de race. Op naar de finale! Owoowoohooh! (voor 1 gulle kom avocadomoes) 2 rijpe(!) avocado's 1 /2 rode ui 1 teentje knoflook 1/2 citroen 1 rijpe tomaat 1 eetlepel verse koriander peper en zout Snipper uitje heel fijn. Dompel tomaat even onder in kokend water, verwijder vel en pitjes, snijd in kleine blokjes. Hak ko riander. Snijd avocado's over langs (van kop naar kont) in tot op de pit. Draai helften in tegen gestelde richting zodat de pit los komt. Verwijder pit, schep vruchtvlees met lepel uit schil en doe in kom. Besprenkel met ci troensap, prak avocados met vork. Pers knoflookteentje uit en voeg toe, samen met tomaten- blokjes, ui en koriander. Roer goed door en breng op smaak met peper en zout. Serveer ge lijk. De mooie groene moes wordt bruin als hij te lang staat. Heerlijk als dipsaus met Nacho- chips of Dorito's. Ook erg lekker als spread op toast en geroosterd brood of als fris bijgerecht bij ta co's, tortilla's of chili con carne. Voor een pittige guacamole: meng een half gesnipperd spaans pepertje (zaadjes verwij deren!) door de moes. Of roer er een paar druppels Tabasco door heen. Amerika mag dan bekend staan als dé junkfood-natie maar tegelijkertijd zijn nergens ter wereld mensen zo massaal en zo fanatiek bezig zijn met gezond eten als juist daar. Voor al aan de Westkust, in de surfstaat Califomië. Ik ben er di verse keren geweest en heb die eetcultuur van zeer nabij kunnen bestuderen. De heerlijkste gezonde (en slanke) re cepten komen er vandaan. Niet verwonderlijk want dit 'land van de beautiful people' brengt een overvloed voort aan noten, granen en zondoorstoofde groenten en fruit. De avocado neemt daarbij een hele eigen plaats in. Met zijn notige smaak geeft hij namelijk iets dat vrijwel geen ande re vrucht doet: smeuïge, boterzachte romigheid. Als hij tenminste goed rijp is. Deze groene, peervormige tot ronde vrucht bevat naast vi tamine B en E en belangrijke mineralen, relatief veel vet (tot wel 30 procent), maar... vet van de allergezondste soort. Califomische koks verwerken avocado in de meest uiteenlopende gerechten, van salades, sauzen en soepen tot milkshakes en sushi (de wereldberoemde California roll). Ik herinner me een sandwich in het Golden Gate park in San Francisco: geroosterd grof volkorenbrood, dun besmeerd met halvanaise en belegd met plakken to maat, komkommer en rijpe avocado met peper en zout. Zo verschrikkelijk lekker, je zou acuut vergeten dat het ook nog heel gezond is. Ik maak hem hier thuis nog re gelmatig. Califomië bevoorraadt zo'n beetje de hele VS. De avoca do's die bij ons in de winkel liggen zijn voornamelijk ge teeld in Israël, Zuid Afrika, Kenia en Spanje. Maar de vrij wel ronde oeravocado komt oorspronkelijk uit Midden Amerika: Mexico, Guatemala, Costa Rica en Nicaragua. Columbus en opvolgers brachten hem zowel naar Spanje als naar Califomië. Voor de Azteken en Maya's behoorde hij tot de belangrijkste voedingsmiddelen. 'Boter van het bos' was zijn bijnaam. Omdat hij voorzag in de broodno dige vetten en omdat hij in het wild groeide in de (sub)tropische wouden, met soms wel vierhonderd stuks aan één laurierachtige boom. Het Azteekse woord voor avocado is ahuacatl, wat ook testikel betekent. De verge lijking is uiteraard volledig voor rekening van de oude indianen. Guacamole, die heerlijke avocado-dipsaus (zie recept), die je in elk Mexicaans restaurant bij de taco-chips krijgt, schijnt overigens ook al te stammen van vóór Columbus. Voor alle duidelijkheid: er hoort geen room Alleen volrijpe, boterzachte avocado's geven die heerlijke romige smaak. Foto Karei de Vos in. De romigheid moet komen van de volrijpe avocado's. No? niet rijp? Vergeet het dan maar en wacht een paar dagen ntf Guacamole maken. Avocado-trucs - Wanneer is een avocado volrijp? Als je de schil overal mei een vinger in iets kunt drukken en de pit makkelijk los kom! van het vruchtvlees. - Foefje om harde avocado's sneller rijp te krijgen: wikkel ze in een krant en bewaar een tot drie dagen op kamertempem tuur. Of bewaar ze samen met een appel of banaan in een plastic trommel. - Om een volrijpe avocado nog een paar dagen te bewaren leg je hem in de groentela van de koelkast. Zorg dat de tempera tuur niet onder de zes graden komt, anders bederft hij. - Eenmaal geschild en ontpit wordt het mooie frisgroene tot zachtgele vruchtvlees helaas in no-time onsmakelijk bruin. Je remt dit proces door het vruchtvlees met citroensap te be sprenkelen en de pit er tot verder gebruik tussen te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22