eerling schiet docent dood Elk tiende kind is hondsmoe 2004 PZC Amokmakende scholier komt ook vesting binnen Berlusconi weer voor rechter na annuleren wet onschendbaarheid Aanbieding: erdachte jongen was door leiding Haagse Terra College geschorst oelvia 21 t/m 25 Seriemoordenaar Shipman is dood Nederland populair vakantieland Opknapbeurt Veerse Meer Snowboardster met toekomst Halfje voor Loek van Wely Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 III I Stuur deze bon naar: -elend bewolkt en enkele buien, soms 't hagel of onweer. Waterkoud met ,xima rond 6 graden jno. 12 ag 14 januari 2004 snummer€ 1,20 pnjarflriacïie binnenland iHAAG - Een 16-jari- „rlingvan het Haagse rra College heeft gister- ddag docent en ad- ct-directeur Hans van eren (49) van het Terra llege in het hoofd ge- oten. De leraar is gis- lavond in het ziekenhuis zijn verwondingen trieden. schutter wist in het tumult es de schietpartij ontstond Bikomen. Hij meldde zich ravond vrijwillig bij de politie, in gezelschap onder andere zijn voogd, schietwapen was toen nog gevonden, zo liet de politie er Vrienden omschreven de ittereerder op de dag als een het algemeen rustige jon- ffieren was behalve leraar venbouw-coördinator op Terra College ook D66- idin Zoetermeer. schietincident deed zich irond half twee. De van ori- iTurkse leerling, die door de lleiding was geschorst, m de kantine van het ilgebouw in Den Haag- west binnen en schoot Van ai van dichtbij door het allen leerlingen en docen- vraren getuige van de aan- Volgens enkele leerlingen sdeschutter nog een twee erkracht neerschieten. Zij in hem daarvan te weer- rmiste krijgt snog monument l'WERKERK - Na 51 jaar Nella Hendrikse uit het malige dorpje Capelle als- een gedenksteentje, nabij leen op het familiegraf op de aafplaats in Nieuwerkerk. onbekende redenen is de van de vermiste vrouw laan de andere namen op teen toegevoegd, nichtje van Nella Hendrik- ieverdwenen is tijdens de tsnoodramp van 1953, leen verzoek bij degemeen- chouwen-Duiveland inge- k) om alsnog een gedenk- d voor haar vermiste tante batsen. Tijdens de ramp zijn iheleden van mevrouw drikse omgekomen en na iad in Nieuwerkerk begra- Denaam van Nella Corrie 23 Hendrikse, zoals de i*'voluit heet, staat echter op de steen vermeld. Door tsingvan een extra gedenk- o op het familiegraf wordt in verandering gebracht. houden. Na de schietpartij slo ten alle vijf de vestigingen van het Terra College in de stad hun deuren. Enkele leraren en lera ressen kwamen naar de vesti ging waar de aanslag was gepleegd, waar zij werden opge vangen door medewerkers van Slachtofferhulp. In elk geval tot vrijdag zijn alle lessen op de school van Van Wieren afgelast. De directie van het Terra Colle ge, dat vorig jaar augustus ont stond uit een fusie van vijf scho len in Den Haag, liet in een korte schriftelijke reactie weten 'diep geschokt en uit het veld gesla gen' te zijn. Vandaag wordt leer lingen en ouders professionele hulp aangeboden. De school waar Van Wieren werkte (voornamelijk vmbo) staat bekend om zijn grote aan dacht voor veiligheid. In de be- Leerlingen en kinderen uit de buurt praten na over hel incident. doorThea van Beek DEN HAAG - Politici en onderwijsor ganisaties reageren met afschuw op de schietpartij op het Terra College. Mi nister Van der Hoeven van Onderwijs noemde het 'afgrijselijk'. Toch is iedereen het erover eens dat het geen zin heeft van de school maar een vesting te maken. „Ook camera's en be wakers houden zo'n incident als dit niet tegen", zegt de Algemene Onderwijs bond (AOb). Voorzover bekend, is het de tweede keer dat een school wordt ge confronteerd met een schietpartij. De eerste keer was in 1999 op een school in Veghel. Daarbij raakten een docent en vier leerlingen gewond. Dat incident had te maken met eerwraak. De AOb ziet, het drama in Den Haag ten spijt, geen trend in ernstige geweldsde licten op scholen. Vorig jaar deed de bond onder 430 leden onderzoek naar agressie. Daaruit bleek geen toename van geweld. Wel voelen docenten zich door hun directie niet gesteund bij de aanpak van agressieve leerlingen. Voorzitter P. Hettema van de Vereni ging voor het management in het Voort gezet Onderwijs (WO): „HetTerra Col lege is een voorbeeldschool die veel doet aan een veiligheidsbeleid. De schok is daardoor des te groter. Helaas is geweld een ontwikkeling in de sa menleving, die zich ook voordoet in het onderwijs." De Onderwijsbond CNV verwijst naar het geweld in het openbaar vervoer. „Je kunt miljoenen in de veiligheid steken, maar dit soort geweld voorkom je nooit", zegt een woordvoerder. Voor de WD is het schietincident aan leiding om te pleiten voor strengere vei ligheidsmaatregelen op scholen. CDA, D66 en PvdA willen eerst meer duide lijkheid over de schietpartij. De LPF pleitte in een reactie opnieuw voor gro tere aandacht voor veiligheid op scho len. Vorig jaar nam de Kamer een motie van de LPF aan waarin scholen werden opgeroepen duidelijk te maken wat hun veiligheidsbeleid inhoudt. GPD pagina 3: Terra College was net weer op de goede weg (Advertentie Nog vele jaren op je hypotheek besparen door Yildiz Huinink DEN HAAG - Het aantal chro nisch oververmoeide kinderen in Nederland stijgt dramatisch. Zo'n tien procent van alle kin deren is voortdurend doodmoe. Dat komt vooral door overvolle agenda's, een veeleisende omge ving en te veel prikkels door bij voorbeeld internet en mobiele telefoons. Dat constateren spe cialisten van het Utrechtse YVil- helmina Kinderziekenhuis. Vermoeidheid bij kinderen was tot voor kort een onbekend ver schijnsel. Hoe omvangrijk het probleem precies is, is volgens de Utrechtse kinderarts Wietse Kuis nog niet te zeggen, maar hij schat het op tien procent. Chro nisch vermoeide kinderen, maar ook kinderen met onverklaar bare pijnklachten vormen een steeds groter deel van zijn pati entjes. „En wij zien in het zie kenhuis nog maar het topje van. de ijsberg", aldus Kuis, die de si tuatie zorgwekkend noemt. Be handelen is niet eenvoudig, het kind moet leren rust te nemen. Van belang is het tijdig signale ren van de vermoeidheid. De meeste chronisch vermoeide kinderen zijn acht tot veertien jaar oud. Meisjes vormen de overgrote meerderheid. De art sen vermoeden dat dat een hor monale oorzaak heeft. De veranderende hormoonhuis houding zou meisjes in die leef tijd gevoeliger maken voor spanning. Ook uiten puberende jongens zich over het algemeen makkelijker als ze iets dwars zit, terwijl meisjes zich 'meer naar binnen richten', zegt Kuis. Burn out De klachten lijken op die van een 'bum out' bij volwassenen: extreme vermoeidheid die lijkt op de vermoeidheidsziekte ME, slecht slapen en concentratie problemen. De vermoeidheid houdt lang aan en de klachten verergeren vaak. „Kinderen ko- Ï?*ANTIETREK? KOM VOORPROEVE! 1 4 1 es ''8 januari S O 4 Jaarbeurs-Utrecht: Dagelijks 10 00 - 18 00 uur, vrijdag 10 00 - 22.00 uur Voorverkoop via ANWB-verkooppunten. Meer weten? Bel 0900-52272387 of ki|k op www.vakantiebeurs.nl door Hans Geleijnse ROME - Een opgeschort corrup tieproces tegen de Italiaanse premier Berlusconi wordt her vat. Dat komt doordat het Con stitutionele Hof gisteren een vo rig jaar van kracht geworden wet die Berlusconi tegen rechts vervolging beschermde, strijdig met de grondwet verklaarde. De centrumrechtse regerings partij waren woedend op de vijftien rechters van het Hof. De oppositie reageerde opgetogen. Luisa Ponti, de hoofdreehter van de Milanese rechtbank waar het 'SME-proces' tegen Berlusconi werd gevoerd, zei dat nu de publicatie van het vonnis in de staatscourant moet worden afgewacht. Daarna wordt besloten over voortzet ting van het opgeschorte proces. Berlusconi wordt beschuldigd van omkoping van een rechter bij de verkoop van een staatsbe- wuste vestiging hangen came ra's. Leerlingen van de school wonnen vorig jaar de Hein Roet- hofprijs, de jaarlijkse landelijk prijs voor projecten tegen crimi naliteit. GPD/ANP Achter de schermen van Cool Cat, Gsus en H&M foto Phil Nijhuis/GPD Een van de grootste serie moordenaars uit de ge schiedenis, Harold Ship man, heeft zich in een Britse cel van het leven beroofd. Bewaarders trof fen de voormalige huis arts, bijgenaamd Dokter Dood, dood aan in de ge vangenis van Wakefield. Shipman zou verant woordelijk zijn geweest voor de dood van meer dan twee honderd patiën- JT ten. O De Nederlandse recreatiesector wacht een druk zomerzei- zoen. Directeur H. van Driem van Toerisme Recreatie Neder land denkt dat veel Nederlanders na de mooie zomer van vo rig jaar in eigen land vakantie zullen vieren. Om die reden zijn er ook veel Duitsers te verwachten in onze streken. Het Veerse meer ondergaat de komende jaren een facelift Meer recreatie, hogere waterkwaliteit en verster king van natuur en landschap zijn de uitgangspun- *1 E! ten. De plannen zijn gisteren gepresenteerd. De Zeeuwse snowboardster Imre Kouw, die afgelopen week einde twee titels haalde bij de junioren, maakt een snelle pro gressie door. Ze wordt geremd in haar ontwikkeling door het gebrek aan sneeuw en trainingsmogelijkheden in ei gen land. „Daarom zou ik het liefst voor minimaal "1 O een jaar naar Oostenrijk vertrekken." Loek van Wely is na een rampzalig schaakjaar op de weg terug. In het Co- rus-toemooi in Wijk aan Zee haalde de 31-jarige nationale kampioen tegen Anan zijn tweede halfje in drie ronden. „Ik ben er zelf nog niet erg tevreden over", zei de schaker, die de vorige jaar gang als een nachtmerrie be- Q leefde. I w varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12, 13,15 en 17; sport: 18 en 19; trends: 21, 22 en 23; jong: 24 en 25. Advertentie men kapot thuis uit school en komen de bank niet meer af. Die slepen zich echt door de dag heen", zegt Kuis. Die kinderen worden overvoerd door alle prikkels die op ze afkomen „Dat uit zich in extreme moe heid, maar ook in chronische pijnen", vertelt de kinderarts. „Het gaat om buikpijn en ge wrichtspijnen waar geen aan wijsbare oorzaak voor is." Op merkelijk is dat de geestelijk overbelaste kinderen een aantal kenmerken gemeenschappelijk hebben met chronisch lichame lijk zieke kinderen. GPD drijf twintig jaar geleden. Hij ontkende de beschuldiging voor de rechtbank. Volgens hem had hij door te bieden op het bedrijf juist in het belang van Italië ge handeld. Het SME-proces bracht het toch al omstreden imago van Berlus coni zware schade toe. Volgens de critici was dat de reden voor de regeringspartijen om de im- muniteitswet er snel doorheen te drukken. De uitspraak van het Hof is bindend. GPD naam c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats: nen zes maanden) telefoon:C noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail- twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer: j j automatische incasso i. 19,45). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 56,60). rr,r. per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vens. In de colofon treft u nadere informal,Han ^iTooT 'nCa$S° PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 1 1000 w 4800 VB Breda di «o do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1