Van Wely komt uit diep dal Terriërs van trendsetter tot anoniempje Shorttrackploeg in de aanbieding Peperduur programmaboekje Taf el tennis team grijpt de laatste strohalm 19 Schaker zoekt naar vorm Armstrong begint in de Algarve Clijsters haakt alsnog af in Sydney David Seaman stopt per direct Boete Ronaldo voor reisje Londen Hemmes wint, Schalken verliest Inval politie bij Cofidis woensdag 14 januari 2004 doorMarcKok IfljK AAN ZEE - De vierde plaats op het Corus-schaak- emooi en zijn vierde opeen- poknde nationale titel waren ,ooetcpunten. Maar voor de wt verliep het schaakjaar 2003 toorLoek van Wely rampzalig. Vanuit de mondiale toptwintig maakte de Tilburger een vrije val naar niemandsland. De komende twee weken in «4 ffijkaan Zee moet mijn Corne ll tack beginnen", klinkt Van We id rstrijdvaardig. „Al kan ik met mijn score van één punt uit drie i partijen nog niet zo tevreden ijn" S-! Na een prima plusremise op wmialig winnaar Jevgeni Ba- G mjeven een weinig inspirerende i sderlaag tegen Vladimir s iamnik incasseerde Van Wely esteren zijn tweede halfje. Een k Helle puntendeling (20 zetten a imzo-Indisch) met titelverde- i jiger Viswanathan Anand, die gplaatsen hoger op de wereld- l ijst prijkt, mag op zich goed ge- .1 oemd worden. „Maar mijn ia (ach Vladimir Tsjoetsjoelov ras niet erg blij met me", stelde fan Wely, „omdat ik vandaag twee varianten door elkaar heb laald," jtlaatste is een signaal dat de i-jarige grootmeester nog niet grootse vorm verkeert. Maar ._itisop zich niet vreemd. „Het s [gelopen half jaar had ik het roei in een soort nachtmerrie lijn beland", aldus de Tilbur- „Twee jaar geleden stond ik toptien, nu ben ik de num- r ?9 van de wereld. Als je ziet élke schakers er boven me aan en als je weet hoe ik over immigen denk, dan word je daar niet vrolijk van." De Bra bander geeft diverse oorzaken voor zijn terugval. „Na een drukke eerste helft van 2003 heb ik drie maanden vrijgenomen. Die periode is achteraf gezien veel te lang geweest, want bij mijn rentree was het schaak- technisch totaal mis met me", zegt Van Wely. Volgens de Tilburger kan hij zichzelf alleen met harde ijver uit de vormcrisis knokken. Daarom komt Corus 2004 op een goed moment. „Voor dit toer nooi heb ik me met mijn coach zes weken teruggetrokken in België, waar ik heb geleefd en gestudeerd als een monnik. Tsjoetsjoelov is iemand die mij op scherp zet, me dwingt gedis ciplineerd te zijn. Alben ik op de momenten dat hij zijn preken houdt, wat minder blij met hem. Dan lijkt het wel alsof hij met een toeter in mij n oor zit te tette ren." Na drie van de dertien te verspelen partijen in de kroon groep is de regerend Nederlands kampioen nog niet onder de in druk van zijn spel. „Ik had Anand vandaag graag wat meer pijn gedaan." Anand en Peter Leko (punten deling met Topalov) behielden de gedeelde koppositie. Het lei dende duo, dat twee punten uit drie partijen verzamelde, kreeg wel gezelschap van Peter Svid- ler, die een geweldige blunder van Barejev afstrafte. Ivan Sokolov, die na 22 zetjes remiseerde met Michael Adams, zit met anderhalve winstpunt in een peloton van acht spelers en is de best presterende Nederlan der. In de kelder van het toer nooi, met één punt, zitten naast Van Wely ook Jan Timman en Barejev. GPD De shorttrackploeg die zichzelf in de aanbieding doet. Boven, vlnr: Marielle Lootsma en Laura van Velzen. Onder, vlnr: Liesbeth Mau- Asam, Melanie de Lange, Maureen de Lange en Miranda Paans. foto Monique Velzeboer/ANP door Alexander van Eenennaam ZOETERMEER - De schaatsbond doet het niet langer, dus doen zes meiden het zelf maar. Nu de kernploeg shorttrack is opge heven, hebben zes Nederlandse shorttrack- sters zich verenigd in een eigen team. Nog zonder sponsor, maar daaraan wordt ge werkt. Een flink aantal bedrijven kan bin nenkort een bezoekje van ze verwachten. In de aanbieding: een shorttrackploeg. De tweelingzussen Melanie en Maureen de Lange (25), Miranda Paans (23), Laura van Velzen (19), Mariëlle Lootsma (22) en Lies beth Mau-Asam (21) hebben de brieven al klaar liggen. Die gaan niet op de post, maar worden na de Europese titelstri j d (dit week einde in Zoetermeer) keurig persoonlijk af geleverd bij kandidaat-sponsors. „Dat geeft een betere indruk dan opsturen", heeft Van Velzen geleerd tijdens een workshop sponsoring. „Als de brieven zijn afgeleverd, bellen we een week later voor een afspraak", klinkt het zelfverzekerd. Na de opheffing van de kernploeg in het ge west Zuid-Holland waren de shorttrack- sters op zichzelf aangewezen. Een sportschool in Zoetermeer biedt de shorttrackers de mogelijkheid gratis te trai nen, maar verder moeten ze het zonder veel steun zien te rooien. Noodgedwongen wer ken ze met vijf verschillende trainers. Geld om trainingskampen te beleggen is er nau welijks. Melanie de Lange, Lootsma en Mau-Asam zijn A-sporters, de andere drie niet en zij moeten er daarom bij werken. De genen die studeren, moeten vooral op finan ciële steun van hun ouders hopen. „Als we komend weekeinde goed presteren op het EK, zullen we misschien sneller een sponsor vinden", aldus Melanie de Lange. „We kunnen ze heel wat bieden", vindt Van Velzen. „We kunnen clinics geven, voor naamsbe kendheid zorgen, zelfs in een met recla mestickers volgeplakte auto rondrijden. Dan komt je bedrijfsnaam ver over de grens, want wij rijden door heel Europa." ANP 'uddersfield Town was eerste Engelse club met drie landstitels op rij In de jaren tiointig was niet Manchester United, maar Hud- "eld, Town de toonaangevende voetbalclub in Engeland, nalig manager Herbert Chapman, de uitvinder van hei systeemmet 'maar'vijf spitsen, geldt in het voetbalgekke land manager aller tijden. wrMark Caldenhoven [UDDERSFIELD - Hij be- loorde tot een vreemd deel der ipporters. Ronald Thomas •ist niets van de geschiedenis tan het voetbal, luisterde nooit naat radioverslagen er zag lenmin wedstrijden op zijn mi- uscule zvvart-wit tv-tje. Het itionale elftal wellicht? Het ton hem gestolen worden. ft enige wat Ronald Thomas ptens verwarmde was Hud- eisfieldTown. De club lag ver tod in zijn leven. Regen, zon, rsteelftal, junioren, FA Cup, jenduels; zestig jaar lang, |jm 3000 wedstrijden, miste vrijwel geen duel in Hud- sneld, Naar uitwedstrijden pghijnooit kijken, thuis stond als een monument op zijn ste stek achter de stalen af kering schuin achter het doel an The Cowshed, de kleinste toe aan Leeds Road. H°me of his Dreams' was ijna als een echt huisweet zij n »nen clubarchivaris Ian Tho- ^no 0P ziin beurt door zijn 1980 overleden vader voor Hieven werd geïnjecteerd met Town-virus', dat geluk, goocheling, triomfen en des- fsiesbood. ft hart van Ronald Thomas HUOOhllsw.LV TOWN h®TISAU CLUB lüU Cm, Final arsenal. Mum v. ApmL ,m ging open in 1920, toen Hud dersfield Town aan de wieg stond van een gouden decenni um. Noem vier clubs die in ruim honderd jaar voetbalgeschiede nis drie keer op rij Engels kam pioen werden en 'Town' nestelt zich met titels in 1924, 1925 en 1926 tussen drie illustere na men: Manchester United, Liver pool en Arsenal. Of liever twee, zo corrigeren ze in Huddersfield beleefd maar zeer beslist. Want Manchester United kwam pas tot zijn 'hattrick' in het Pre miership, nadat in 1992 het ou de systeem van vier divisies op de helling was gegaan. En dat telt niet, benadrukken 'Terri ers'. De bijnaam van Hudders field Town verwijst naar de vasthoudendheid van de York shire Terriër. Chapman Na een moeizame aanloop vlak voor de Eerste Wereldoorlog nam Herbert Chapman - zater dag door 'The Times' nog uitge roepen tot Engels manager aller tijden - Huddersfield Town in 1921 bij de hand. Naast de mon diaal vermaarde kleding (tex tiel en zijde) groeide 'Town' on der de Grote Vernieuwer uit tot het belangrijkste exportpro duct van Engeland. Aangespoord door voorzitter Amos Bi'ook Hirst, de latere pre sident van de Football Associa tion, zette pionier Chapman met Huddersfield een wereldwijde trend. In tactische en beleids matige zin. Chapman introdu ceerde een systeem met 'maar' George Brown (midden) maakt zijn vierde doelpunt voor Huddersfield Town tegen Tottenham Hotspur in 1928. foto GPD vijf spitsen, hij had oog voor de jeugd en was een meester in het bouwen van een elftal. Chap man duwde het voetbal in Enge land, en in die tijd dus de wereld, een nieuw tijdperk binnen. Onder hem werd Huddersfield twee keer kampioen (1924 en 1925), waarna hij werd wegge plukt door Arsenal. In Londen schreef hij verder geschiedenis. Maar het fundament dat Chap man in Huddersfield had gelegd was nog jarenlang synoniem voor succes. De naam Hudders field Town werd zelfs verbon den aan een stoomlocomotief, een wachtschip en verschillen de biersoorten. Een van de belangrijkste ge zichten in de glorieuze jaren twintig was linksback Sam Wadsworth, wiens levensver haal leest als een spannend jon gensboek. Als soldaat in het En gelse leger werd zijn linkerenkel in de Eerste Wereldoorlog op Franse bodem zwaar toegeta keld door een bom. Als een li chamelijk en geestelijk wrak keerde Wadsworth terug in En geland. Hij kwam echter allete- voor de 130 tJ .FA Cup-finale van egen Arsenal, foto GPD door Mark Caldenhoven HUDDERSFIELD - Op Leeds Road in Huddersfield speelde het Engelse elftal ooit één in terland, toevallig tegen het Nederlands elftal. Op 27 no vember 1946 werd het voor 32.435 toeschouwers 8-2 voor Engeland. Meer nog dan de uitslag houdt tot op de dag van vandaag het programma boekje van de wedstrijd de ge moederen bezig. In het verzamelgekke Enge land behoort het programma boekje van de interland op Leeds Road tot de zeldzaam ste - en dus duurste - uit de ge schiedenis. Op de dag van de interland regende het pijpen stelen. Om in het onoverdekte Leeds Road de slagregens te trotseren, gebruikten talloze supporters het boekje als hoofddeksel, waarna het uit eindelijk als een pulppapje op de grond belandde. Het is onduidelijk hoeveel boekjes bewaard zijn geble ven. Wel dat verzamelaars an no 2004 duizenden euro's over hebben voor een van de weini ge nog perfecte exemplaren. GPD genslag te boven en schopte het bij Huddersfield tot Engels in ternational. Na zijn successen bij Huddersfield was Wads worth twee periodes ('35-'38 en '45-'51) trainer van PSV. Het le verde Huddersfield Town ooit - en met dank aan Philips - het eerste elektronische scorebord van Groot-Brittannië op. Topmanager Na de Tweede Wereldoorlog ging het sportief met vallen en opstaan. Na de eerste degrada tie in zijn bestaan, in 1952, keer de Huddersfield Town een jaar later terug in de First Division. De jaren vijftig stonden vooral in het teken van de komst van toekomstig topmanager Bill Shankly en Denis Law, die later bij Manchester United zou uit groeien tot een Schotse legende. Het waren stilaan de laatste wa penfeiten van Huddersfield Town, dat - met ups and downs - veelal in de Second Division bi vakkeerde. Om te overleven moesten topspelers worden ver kocht. Het dieptepunt werd be reikt in 1975, toen de club naai de Fourth Division degradeer de. Huddersfield had twintig jaar nodig om terug te keren in de spotlights. Met een gloed nieuw, hypermodem en naar de investeerder vernoemd stadion (The Alfred McAlpine Stadium) en spelers van overzee, onder wie Nederlander Dean Gorré, klopte Huddersfield in 1997 eventjes aan de poort van de Premiership. Verder dan een paar klapjes kwam de club niet. Sterker nog, Huddersfield is verworden tot een anoniempje in de Third Division en balan ceerde negen maanden geleden nog op de rand van een faillisse ment. Het stadion is bij thuiswedstrij den nog altijd zeer goed gevuld met gemiddeld 9.000 toeschou wers, maar pas na promotie naar de Second Division zal stiekem weer een glimp terug keren van een roemruchte tijd van weleer. Naar de 'glory days' van Ronald Thomas, die de nog wekelijks bezongen successen meemaakte en het dieptepunt in de jaren zeventig. Op de laatste zaterdag van de cember 1979, neuriede Ronald Thomas nog vol verlangen het supporterslied van Mary Hopk ins mee. 'Those were the days my friend. We thought they'd never end'. GPD PARIJS - Lance Armstrong opent zijn wegseizoen dit jaar in de Ronde van de Algarve. De Amerikaan wijkt daarmee af van andere jaren, waarin hij begin februari in de Ronde van Mur- cia weer op de fiets stapte. De Ronde van de Algarve duurt van 18 tot en met 22 februari. De keuze voor de Portugese vijf daagse werd ingegeven door het feit dat er een individuele tijdrit over twintig kilometer in is opgenomen. ANP/SID SYDNEY - Een week voor het begin van de Australian Open heeft Kim Clijsters zich alsnog afgemeld voor het tennistoer nooi van Sydney. De Belgische nummer twee van de wereld heeft last van een enkelblessure die ze vorige week heeft opge lopen in de strijd om de Hopman Cup. Clijsters zei gisteren dat ze een beslissing over al dan niet mee spelen op de Australian Open, volgende week in Melbourne, pas over enkele dagen zal nemen. „Het is twijfelachtig", ver klaarde ze. „Ik moet aan mijn toekomst denken. Ik wil de en kel beslist niet forceren." Jennifer Capriati heeft zich inmiddels al afgemeld voor de Australian Open. Capriati, winnares in Melbourne in 2001 en 2002, wordt gehinderd door een rugblessure. Capriati is niet de eerste afzegger van naam voor de Australian Open. Eerder meldden titelverdedigster Serena Williams, viervoudig win nares Monica Seles en Mary Pierce, de kampioene van 1995, zich af. ANP/RTR LONDEN - De Engelse doelman David Seaman beëindigt met onmiddellijke ingang zijn carrière. Dat heeft de sluitpost van Manchester City gisteren bekendgemaakt via de website van zijn club. De voormalig international maakte naam als keeper van Arsenal. De 40-jarige Seaman heeft last van een steeds terugkerende schouderblessure. „Daarom heb ik na veel gesprekken met mijn familie besloten nu meteen te stoppen, in plaats van na dit seizoen." ANP/AFP MADRID - Real Madrid heeft Ronaldo een boete opgelegd wegens een onaangekondigd reisje naar Londen. De aanval ler vloog vorige week naar Engeland om aan publicitaire ver plichtingen voor sportmerk Nike te voldoen. Wegens proble men met de terugvlucht miste hij een training. Ronaldo liet bij terugkeer weten niet op sancties te rekenen omdat hij in zijn ogen niets had fout gedaan. Zijn vliegtuig kon wegens de mist niet op tijd landen. Real Madrid dacht daar echter anders over. „Ronaldo maakte de trip zonder toe stemming van de clubEen boete is daarom op zijn plaats", al dus technisch directeur Jorge Valdano. RTR AUCKLAND - Fred Hemmes jr. heeft gisteren in het tennis toernooi van Auckland de tweede ronde bereikt. De Neder landse qualifier versloeg de Zweed Robin Sonderling in twee sets: 6-2 6-3. Sjeng Schalken vloog er in de eerste ronde me teen uit. De als vierde geplaatste Limburger verslikte zich in de Spanjaard Rafael Nadal: 6-7 4-6. Martin Verkerk bereikte de tweede ronde van het tennistoer nooi van Sydney. De als achtste geplaatste Nederlander ver sloeg in de openingsronde de Australiër Wayne Arthurs in twee sets: 6-4 6-4. ANP door Koen de Vries SCHIEDAM - Het Nederlandse tafeltennis heeft na jaren van hoogconjunctuur nog één pu bliekstrekker over: het man- nenteam. De ploeg streed op de laatste EK's en WK's om de me dailles en na de overwinning van gisteravond tegen Rusland (3-1) blijft de kans bestaan dat dit team nog even niet in de ver getelheid verdwijnt. Degrada tie naar de tweede divisie van Europa blijft echter dichtbij. De directeur is ontslagen, het hoofdbestuur opgestapt, de sponsor failliet, de schuld hoog en de kas leeg. De Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) is de laatste tijd weinig bespaard ge bleven. Naar lichtpuntjes is het lang zoeken. Eén van de succes sen van het afgelopen jaar was de rechtstreekse plaatsing van Danny Heister voor de Olympi sche Spelen. Tijdens de rest van de optredens gebeurde het alle maal nét niet. Nederland greep op het EK net naast een medail le en Trinko Keen miste kwalifi catie voor de Spelen tot twee keer toe op een haar. Na een nederlaag gisteravond tegen het nog ongeslagen Rus land zou ook het mannenteam in de misère gedeeld hebben. In de poule van vier stonden de ta feltennissers na twee duels zon der punten op de laatste plaats. Een nieuwe nederlaag zou vrij wel zeker degradatie naar de grauwe middenmoot van Euro pa betekend hebben. Het uit- duel met Engeland (op 2 novem ber) wordt nu waarschijnlijk scherprechter. Een sublieme Danny Heister en de wisselvallige Trinko Keen brachten gisteravond in Schie dam zoals gebruikelijk de pun ten voor Nederland binnen. Keen opende met een zege op de jonge Fedor Kuzmin (3-1), waarna Heister wereldtopper Alexei Smimov kapot speelde (3-2). Na de logische nederlaag van Barry Wijers tegen Dimitri Ma- zunov (0-3) profiteerde Trinko Keen van de onzekerheid die Heister bij Smirnov had ge zaaid. In een partij die het aan zien nauwelijks waard was, be zorgde Keen Nederland een broodnodige overwinning. In de vierde game miste hij twee matchpoints, maar sloeg in de beslissende vijfde alsnog toe. Keen en Heister bleken gister avond precies op het goede mo ment weer bij de les. Heister bleef lange tijd aan de kant met een knieblessure, Keen kampte met een diepe vormcrisis. Bondscoach Pieke Franssen: „We zijn zeven dagen in trai ningskamp geweest om ons voor te bereiden op deze wedstrijd. Vorig jaar mochten me niet meer, maar nu het budget voor 2004 vrijkwam, heb ik er meteen van geprofiteerd. We zijn van 2 tot 10 januari bij elkaar ge weest." Er viel gisteravond eindelijk weer eens iets te vieren voor de NTTB, maar geheel in stijl met dp gebeurtenissen van de laatste tijd kwam daar weer snel een eind aan. Kort na de wedstrijd maakte bondsvoorzitter Cees Koorevaar bekend dat enkele uren voor het duel met Rusland secretaris Ton Meijer plotseling overleden was. Hij stortte zich sinds zijn aantreden met hele ziel en zaligheid op de proble men bij de bond. De NTTB moet op zoek naar een nieuwe puin ruimer. PARIJS - De Franse politie heeft maandag het hoofdkantoor van de Franse wielerploeg Cofidis bezocht op zoek naar do- pingsporen. Bovendien is de Pool Marek Rutkiewicz, een oud-renner van Cofidis, aange houden op het vliegveld Charles de Gaulle en is de praktijk van ploegarts Jean-Jacques Menuet doorzocht. „De politie arriveerde om vier uur en heeft ons hoofdkantoor om half tien verlaten", ver klaarde Alain Bondue, manager van de ploeg. „Ze vertelden me dat het ging om een onderzoek naar een dopingaffaire die ver gelijkbaar zou zijn met de Festi- na-affaire." In 1998 werd de Festina-ploeg uit de Ronde van Frankrijk gezet nadat een om vangrijke dopingvondst was ge daan in de auto van verzorger Willy Voet. Een grootschalig on derzoek wees later uit dat in de ploeg sprake was van structu reel dopegebruik. Volgens Bondue zijn bij de zoek tocht geen verboden middelen aangetroffen. Wel zijn bij de ploegarts dossiers van enkele renners in beslag genomen. Bondue maakt zich vooralsnog geen zorgen. „We hebben niets verkeerds gedaan." ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19