PZC Thuiszorg is echt geen luxe Peter van Berkel laat het gewoon sneeuwen Duwtje in de rug voor jonge Zeeuwse talenten Prins en Dingemanss verbaasd over verzei tegen mosselproeven Celstraf geëist tegen veelpleger uit Middelburg Verkoop van vuurwerk toch onmogelijt kunst TJTL3L vbMP Programma 0800 - 0231 231 (GRATIS) door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie G. Oosterveld heeft gis teren tegen een 34-jarige veel pleger uit Middelburg 21 maan den cel geëist. De man pleegt aan de lopende band woningin braken en winkeldiefstallen. Ook gisteren moest de Middel burger zich bij de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor een aantal vermogensde licten. „Werkstraffen en voorwaarde lijke straffen helpen niet. Het is in het belang van Zeeland dat hi] een tijd opgesloten zit", zei Oosterveld. Verder vond ze dat de man 3688 euro aan de Neder landse staat moet betalen. De junk vertelde voor zijn hero- ineverslaving vijftig euro per dag nodig te hebben. Het reken sommetje was door rechtbank president R. Lameijer snel ge maakt. „Er is geen geld om drugs te kopen. Dus gaat u ste len om in uw verslaving te kun nen voorzien. Daarom zien we u hier regelmatig langskomen. De verdachte had in juni en april vorig jaar drie wonining- inbraken in Vlissingen en Oost- Souburg gepleegd. Verder stal hij 5 juni in Vlissingen een da mesfiets, kleding bij Marca en werd hij betrapt bij Aldi toen hij haring uit een potje opat. De buit van de woninginbraken be stond uit video- en geluidsap paratuur, een dvd-speler, een computer, een fototoestel, een filmcamera, een veirekijker, een mobieltje en geld. De spul len verkocht hij voor een derde van de prijs. Geen huis Raadsman A. Bals erkende de problematiek van zijn cliënt, die al vijftien jaar aan drugs gerela teerde feiten pleegt. „Hij heeft ,geen huis en geen inkomen. Het afkicken blijft moeilijk voor hem." De strafpleiter pleitte voor een mildere straf. Eigenlijk vond hij dat zijn cliënt al vol doende was gestraft met de ze ven maanden die hij in voorlopi ge hechtenis heeft gezeten. „Het is een kloteleven", reageerde de verdachte. De rechtbank doet 27 januari uitspraak. woensdag 14 januari 2004 door Maurits Sep Goedemorgen, Informatie en Klach tenbureau Gezondheidszorg. Hoe lang krijgt u al thuiszorgWeet ual ivatumoel gaan betalen? Van 12 naar 32 euro zegt u, zo, dat is veel. Heeft u de thuiszorg al opgezegdNee al licht niet, dan kunt u het niet missen. Nou, bedankt voor uw verhaal. We bun delen alle klachten en dan gaan we pro beren de regering om te praten. De meldlijn van Het Klaverblad staat dinsdagochtend weer roodgloeiend. Maandag kwamen al tachtig boze tele foontjes binnen. Het Klaverblad stelde onmiddellijk een derde telefoonlijn open. Ook via e-mail lieten cliënten van thuiszorg (of kinderen of buren) hun ongerustheid blijken over de verhoging van de eigen bijdrage voor thuiszorg. De drie vrijwilligsters zijn dinsdag nog maar net binnen of de telefoon rinkelt al. Vijf minuten voor half tien - iets te vroeg dus, want de meldijn is eigenlijk pas om half tien open. Marianne de Mi randa neemt toch maar vast op. U maakt zich zorgen, dat snap ik. Maar u moet de thuiszorg nog niet opzeggen hoor. U moet even wachten op de brief waarin staat hoeveel u precies moet gaan betalen. Die komt binnenkort. U kunt ook bellen met de belasting dienst. Dan moet u vragen naar uw ver- zamelinkomen van 2002. Als u dat weet, kunt u bij de thuiszorg of bij het Centraal Administratie Kantoor na vragen hoe hoog uw eigen bijdrage wordt. „Jammer dat je niet zo lang kunt pra ten", zegt ze nadat ze de hoorn heeft neergelegd. „Het is gewoon te druk. Er bellen vooral ouderen. Die zijn echt af hankelijk van hulp. Bij het aankleden, bij het huishouden. Zij maken zich enorme zorgen. Niet alleen over de kos ten. Er is zo veel onduidelijk. Dat knaagt misschien nog wel meer dan het geld." Intussen beantwoordt Cora Jacobs het ene na het andere telefoon tje. Hoe vaak krijgt u thuiszorgEn nu hebt u opgezegd? O, gehalveerd. Dus u krijgt nu nog m.aar één keer per twee weken hulp in plaats van elke week. Als veel mensen de thuiszorg opzeggen, neemt de druk op de verzorgings- en verpleeghuizen toe, voorspelt Marleen Vermeer van patiëntenorganisatie Het Klaverblad. foto Niels Westra Het is nog drukker op de meldlijn dan maandag. Na drie kwartier hebben al veertig mensen gebeld. Ook via e-mail druppelen klachten binnen. Ik hoop dat uw organisatie in staat zal zijn hier iets aan te doen, zodat de thuis zorg geen luxe gaat worden, maar blijft zoals het bedoeld is, namelijk mensen die het zelf niet meer kunneti, die hulp te geven die nodig is tegen een redelijke prijs. Een 25-jarige vrouw schrijft: Maar om nu minder eten te kunnen kopen omdat ik een hulp in de huishouding nodig heb, vind ik een beetje krom. Ze is ge handicapt. Denk niet dat het alleen maar bejaarden zijn die zich melden, zegt Marleen Vermeer. De Miranda knikt. „Ik spreek ook mensen met reu ma, met een spierziekte. Ze vallen dan net in een ander tarief waardoor ze ineens veel meer moeten gaan beta len." Terwijl het leven voor gehandicapten toch al veel duurder is, zoals een chro nisch zieke man (44) schrijft. Hij moet voorgesneden groenten kopen en heeft een elektronische blikopener nodig. Zijn handen stellen hem niet in staat dat op eigen kracht te doen. „Dan ga ik de huishoudelijke hulp voortaan maar zwart inhuren", ver zucht een andere beller. Dat is goedko per dan via de thuiszorg. Voor zijn zieke vrouw heeft hij 20 tot 25 uur hulp per maand nodig. Zijn eigen bijdrage gaat van 100 naar 200 euro per maand. „Iets meer betalen vind ik reëel, maar dit is veel te fors." Anderen besluiten de thuiszorg niet op te zeggen maar wel te halveren. Het is een misverstand te denken dat ze die hulp dan dus ook wel kunnen missen, waarschuwt Vermeer. „Ze hebben immers een indicatie van het regionaal indicatieorgaan gekre gen. Daarin staat precies welke hulp ze nodig hebben en hoe vaak. De thuiszorg moet dat vervolgens leveren. Het is dus geen luxe maar en noodzakelijkheid." Vermeer wijst ook op ongewenste ne veneffecten van de hogere eigen bijdra ge voor thuiszorg. Als cliënten de hulp massaal opzeggen, wat gebeurt er dan met de medewerkers van de thuiszorg? Juist, die raken hun baan kwijt. En als mensen niet meer thuis worden gehol pen, vervolgt Vermeer, bestaat de kans dat ze eerder uit huis moeten. „Dat ver hoogt de druk op de verzorgings- en verpleeghuizen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn." Meldlijn: 0113-249490 of0113-249491 E-mailof ikg@lclaverbladzeeland.nl door Harmen van der Werf YERSEKE - Het Yersekse mos- selbedrijf Prins en Dingemanse vindt het 'jammer' dat de pro ducentenorganisatie voor de mosselcultuur een bezwaar heeft ingediend tegen nieuwe proeven om mosselzaad in te vangen in de Waddenzee. A. van Oost, financieel manager bij Prins en Dingemanse, had juist steun verwacht. De producentenorganisatie is in beroep gegaan, meldt secretaris H. van Geesbergen, omdat tech nische vernieuwingen het beste door de sector als geheel kunnen worden aangepakt. Het innova tieplatform aquacultuur waar voor eind januari in Yerseke het startsein wordt gegeven, is de aangewezen club. De producen tenorganisatie vindt ook dat de proeven op kweekpercelen moeten gebeuren, anders wor den andere mosselvissers wel licht de dupe. „Want wie mag het zaad opvissen dat op de proeflocaties valt vraagt be stuurder W. van den Berg uit Bruinisse zich af. Namens gamalenvissers op de Waddenzee is de Nederlandse Vissersbond in het geweer geko men tegen de vergunningaan vragen van Prins en Dinge manse. De Vissersbond twijfelt aan het milieuvoordeel van het invangen van mosselzaad. Mos- sellarfjes zijn voedsel voor gar nalen en vis. Die keten kan door de proefnemingen doorbroken worden. Dat moet eerst worden uitgezocht, oordeelt de Vissers bond. Financieel manager Van Oost van Prins en Dingemanse vindt de kritiek onterecht. „Wat wij doen, heeft geen invloed op het voedselaanbod voor garnalen. In het zeewater zitten zoveel mossellarfjes. Wat wij vangen, is praktisch niks. De proefloca ties worden ook niet zo groot, dat wij de gamalenvissers in de wielen rij den." In zijn reactie op het bezwaar van de mosselproducentenor ganisatie is Van Oost voorzich tig. Hij wil geen ruzie, maar samenwerking. „Wij willen nieuwe technieken ontwik, voor het inwinnen van^ zaad en zijn bereid de ods2 kennis met iedereen te Het beperken van de pro?, eigen kweekpercelen kil volgens Van Oost niet fe daar niet diep genoeg, v^ij denkt dat dé reden voorhei zwaar is dat de po een©?} lie wil houden op de vgtó van het mosselzaad. 1 Prins en Dingemanse heèj invangen van mosselz&G lange lijnen al beproefd;, Malzwin bij Den Helder, fcj volgens Van Oost redelijk verlopen, maar, stelt nieuwe techniek kande'rj mosselzaadvisseri] nooit vangen. „Wat wij aan nJ inwinnen, isj zaad kunnen welkome aanvulling.' YERSEKE - De Raadiansj heeft een verzoek om intrek van de milieuvergunningJ een bedrijfspand vaneen^ lateur aan de Oude Torend in Yerseke afgewezen. 1 De twee broers L. en G.Yea teren, die naast het instaH bedrijf wonen, hadden cis] tussenvonnis gevraagd ina zaak. Zij vreesden dat deiis lateur met de jaarwiss weer vuurwerk zou gaan ra pen. Zij uitten daarbij z® kritiek op het in hun og^j brekkige ruimtelijke en ié beleid van de gemeen!* i merswaal. De Raad van State namha echter niet over. Het rechts lege vond een tussenvorm afwachting van een definiti uitspraak over het bezwaart de broers niet de installateur heeft aai$ ven 'nooit meer' vuunvei verkopen, de oudeopslagna al voor andere actmta wordt gebruikt en de gems had beloofd desnoods op iti den. door Marianne van de Polder 's-HEER ARENDSKERKE - Soms zijn het plekken die be staan, soms ook niet. Kunste naar Peter van Berkel uit 's- Heer Arendskerke heeft zich voor zijn winterexpositie zeker laten inspireren door de omge ving waarin hij woont. Toch blijft hij de-baas over wat hij schildert en g^eft hij er zijn ei gen draai aan. Winters zijn pas mooi als het sneeuwt, vindt hij. „En dus laat ik het gewoon sneeuwen", vertelt de kunste naar parmantig. De winterlandschappen zijn een lust voor het oog en vormen een schril contrast met de kleur rijke 'Provence-schilderijen' die hij eerder maakte. Eén ding hebben ze met elkaar gemeenze barsten van de sfeer. Van Berkel weet zodanig met het licht te spelen dat het lijkt alsof er een fel lampje achter het schilderij brandt. Het ijs is zo echt dat er elk moment een schaatser op kan springen. De landschappen zijn bijna geen stillevens meer: ze leven. De expositie bevat zo wel schilderijen van Van Berkel als doeken van zijn halfbroer Jan Hovener uit Rotterdam. De schilderijen van Hovener heb ben Rotterdam in de winter als thema. Stad en platteland pas sen in de expositie prima bij el kaar. Impressionist Van Berkel: „Dezelfde stijl? Dat kan bijna niet anders. Ik heb het schilderen van mijn broer ge leerd. Hij is een echte impressio nist. De laatste j^ren neemt mijn broer ook wel eens wat van mij over. Door de Provence- schilderijen is hij bijvoorbeeld wat kleuriger gaan werkenEen verschil is dat ik de laatste jaren steeds meer met een palet mes ben gaan schilderen. Daar mee kun je de verf dikker op het doek zetten. Het wordt er ruiger door, zeker als je sneeuw schil dert". De kunstenaar vindt na enig nadenken de zomer wel licht wat saaier om te schilderen dan de winter. „De luchten zijn in de winter vaak mooier dan in de zomer", verklaart hij. „Wat soms wel lastig is, is dat de win ter nu eenmaal weinig kleur heeft. Dat moet je toch een beet je oplossen. Als je dan een mooie lucht treft, hoef je niet te roman tiseren. Er komen wel eens men sen langs die lid zijn van een amateurschilderclub. Ze vra gen dan wel eens hoe ik iets doe, hoe ik dat ijs laat spiegelen bij voorbeeld. Dat vind ik altijd heel moeilijk om te beantwoor den. Ik doe het gewoon." De winterexpositie is tol en met 1 fe bruari le bezichtigen in de galerie van Van Berkel aan de Raadhuis straat 2 A in 's-Heer Arendskerke. De galerie is geopend op zaterdag en zondag, van 13.00 tot 17.00 uur, en op afspraak. rH- Wendeline Wijkstra kreeg als eerste een studiebeurs van Stichting Jong Zeeuw Talent. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Dept sentatie van de Stichtiis Jong Zeeuws Talen! be gint zondagmiddag oa twee uur in de Stads schouwburg in Middel burg. De middag woM gepresenteerd door Er Holm. Verschillende ciplines komen aanbod Het muzikale gedró wordt verzorgd doorftï Felius (de Zeeuwse deel nemer aan het eurosotë- festival voor de je klassieke pianist Svjato- slav Presnyakov, cellis Marlon Dek en een spec- aal samengestelde jo:.J talentenband. In de cate gorie dans komen dar* groep Petrella, de Me: Mindtricks en Wendeb Wijkstra aan bod. Pepijn Berghout zerT voor tekenwerk en mtë? lijk een animatiefilm?;'. Stichting Juister pres teert met de popgroep":- Code de Road Movie ft The Road. Roald Jars brengt een cabaret-act Voor informatie over:? stichting of een insehid formulier: st.jongzee'r stalent@scoopzld.nl Postbus 407, 4330 Middelburg. Peter van Berkel vindt het soms lastig dat de winter weinig kleur heeft. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zeeuwse jon geren met opvallend talent op het gebied van de kunsten krij gen voortaan een duwtje in de rug. Daarvoor is onlangs de Stichting Jong Zeeuws Talent opgericht. Zondag presenteert de organisatie zich in de Stads schouwburg in Middelburg met een programma vol muziek, dans, cabaret, film en beeldende kunst. Door jongeren, uiter aard. De Stichting Jong Zeeuws Ta lent is een particulier initiatief. Accountant Jacques Euser, no taris Eric Sturkenboom en di recteur Mathieu Meijs van de Zeeuwse Muziekschool hebben vorig jaar hoofd cultuur Gem ma van der Hoogte van Scoop benaderd met de vraag de orga nisatie te helpen oprichten. Ze was meteen voor het plan ge wonnen. „Er bestaan ontzettend veel fondsen op het gebied van cul tuur, maar niet voor de doel groep die wij voor ogen heb ben", verklaart Van der Hoogte. „Wij denken echt aan jonge ta lenten, onder de 21, die niet draagkrachtig genoeg zijn om hun talent zelf te ontplooien. Als mensen geen beroep kunnen doen op bestaande subsidiere gelingen en zelf ook geen geld hebben voor een broodnodige masterclass, reisvergoeding of de huur van een oefenruimte, wil de stichting een handje hel pen. Met geld of door bemidde ling." Donateurs moeten het fonds van de stichting gaan vullen. „We zijn een actie honderd voor honderd begonnen", zegt Van der Hoogte. „Dat interpreteren we ruim. Minder dan honderd euro doneren is ook goed, net als meer dan honderd donateurs." Presentaties zoals die van zon dag moeten ook geld in het la tje brengen. Van der Hoogte: „Ik Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen kan nu niet inschatten met wat voor budget we gaan werken. We proberen het zo groot moge lijk te maken. Wat we ook niet weten is hoeveel jongeren er een beroep op gaan doen. Normaal gesproken worden fondsen met aanvragen overstelpt. Daar ho pen wij ook op." Deskundigen Het bestuur- van de stichting, dat wordt voorgezeten door burgemeester Anneke van Dok van Vlissingen, beslist uiteinde lijk wie voor ondersteuning in aanmerking komt, maar laat de artistieke beoordeling over aan deskundigen. Daarvoor is geen jury gevormd. „Ik stel me voor dat we per aanvraag kijken wie het beste kan beoordelen of we echt met een talent te maken hebben", legt Van der Hoogte uit. „Afhankelijk van het werk dat iemand maakt, kun je bijvoor beeld een bepaalde kunstenaar of vormgever om een oordeel vragen. We hebben al een eerste studiebeurs uitgereikt aan Wen deline Wijkstra. een de# rig meisje dat ballet S* aan het Haagse consent: um. Dan heb je niet alt mand nodig die ziet ons- kan dansen, maar ook of l® chaamsbouw geschikt 1 een balletcarrière." Van der Hoogte is ervar. tuigd dat de Stichting - Zeeuwse Talent een leerr.te- waann ook talentenjacht I de Kunstbende of de Z» Belofte niet voorzien .,H<^ van belang om deorganiö? de markt te zetten Weö® affiches en folders versop I de scholen en zondag vnjj spectaculaire presentatie - schouwburg in Mi®* krijgt het publiek een staaf» te zien van het jonge ta.e-j er in de provincie is. Het een programma met veen leuk voor jong en oud.fi. ernaar uit dat het koud en nat blijft, dus er dan beter dan lekker® zondagmiddag met he» r in de schouwburg door te - gen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12