Twijfels over koop KSG-terrein Archeologen spitten in Spuistraat Tweehonderd key cords in Muzeeum Provincie Zeeland houdt een oogje op uitgaven Vlissingen Officier eist vijftien maanden voor dealen Zierikzeese centrale voor vrijwilligers dicht wegens conflict wil Gemeente heeft volgens CDA-fractie slecht onderhandeld aak Bruse ardrijder 'rijgt nog en vervolg O AutoTrack.nl Hoefsmid geeft workshop over hoefverzorging voor goed doel zeeuwse almanak Playmobil WALCHEREN woensdag 14 januari 2004 fryPHith Ramakers flJSSlNGEN - Het CDA Vlis- jgwn stelt vraagtekens bij de .fcrhandelingskwaliteiten de gemeente Vlissingen taerde aankoop van het terrein on de Koninklijke Schelde toep (KSG). De gemeente be- „n aan de onderhandelingen Leen begin-eis van 15 mil- «euro.de KSG met 34,2 mil- euro. Beide partijen zijn orige maand uitgekomen op y miljoen euro. „Kunt u dit O goed onderhandelingsre- nilaat noemen?", vraagt de DA-fractie aan het college van l«W. lefractie stelt de vragen aa n de uoravond van de commissie- jgadering, waarin het raads- wrstel over de aankoop van 31 dare van de werf wordt be- indeld. De bijeenkomst begint jgavond om 19.30 uur en wdt in het Van Doesburgcen- umin Vlissingen gehouden e politieke partij heeft meer denkingen. Zij begrijpt niet aarom de aankoopsom per di- c: en in zijn totaliteit moet orden voldaan, terwijl de be ling van de sloop van de pan en m drie termijnen gebeurt. I mag de gemeente niet di- beschikken over het volle- ige terrein, dat grenst aan de nnenstad. isicocontour het voorstel van het college itbreekt een risicoparagraaf, dt het CDA. Bovendien heb- n de raadsleden de brief nog Et onder ogen gekregen waar- staat dat de risicocontour rlegd wordt tot aan de vloed- n De mate van risico's wordt ngegeven in de zogenoemde cocontour. De contouren ge- jde grens aan van het gebied binnen de kans op letsel een scheepsramp te hoog it geacht. Het KSG-terrein [vroeger volledig binnen het |ed, maar door veiligheids regelen is de grens verlegd, loor nieuwbouw toege- lorlnge Heuff staan wordt. De jongste brief van het Rijk zou de zekerheid bieden dat er geen belemmerin gen meer zijn om te bouwen. „De toezegging op schrift is no dig om een goede beslissing te nemen over de aankoop. Denkt het college de brief voor de raadsvergadering van 29 janua ri ontvangen te hebben?" Volgens de fractie zijn de ge schatte opbrengsten van de gronden gebaseerd op de situa tie in 2001 en 2002 en daardoor zouden ze te rooskleurig zijn. Ook ontbreekt een post van de schoonmaakkosten van de ver vuilde, industriële grond. Er moet volgens de raadsfractie ook kritisch naar de kwaliteit van de eigen gemeentelijke or ganisatie gekeken worden. „Want is de organisatie wel in staat om een dergelijk megapro ject te trekken. Projecten als de Walstraat-Zuid en Black Spots lopen niet volgens planning." Een andere vraag is of het moge lijk is om voorkeursrecht aan de gemeente te geven op die hecta res die nu niet verkocht worden. Dat geldt voor de overige twaalf hectare van het KSG-terrein. Accountant Als de raad op 29 januari kiest voor de aankoop, dan verwacht de fractie dat de raadsleden aangeven welke projecten niet door kunnen gaan. „Met andere woorden: zeggen we hier ja te gen, waar zeggen we dan nee te gen." Ook vindt het CDA, gezien de grootte van het project, het voor de hand liggen dat er een second opinion wordt uitge voerd door een onafhankelijke accountant, die bekijkt of alle lasten en baten zijn meegeno men. Joëlle Hoevenaar met haar verzameling sleutelkoorden. ERIKZEE - Kan een bestel- vol met leesmappen, een elheid halen van 106 kilome- rlussen de vissershaven en de chthaven van Bruinisse? Een ertigjarige inwoner van ruinisse stelde gistermiddag, densdezitting van de kanton- chterinZierikzee, dat dit on gelijk is. De zaak is aange leiden om de agent zijn verhaal Maten doen. Bruënaar wordt ervan be- iuldigd in november 2002 op eHageweg in Bruinisse 106 ki- Keterte hebben gereden waar sng mag. De man liet de zaak j de kantonrechter voorko- omdat hij erkende te hard ihebben gereden, maar niet zo sid Met een technisch rapport i Ce hand betoogde hij dat het mogelijk was om over het tra- van duizend meter die snel- Eid te halen met zijn volgela- Bus. „Je moet vanaf het naar boven rijden, dan ter naar beneden, met een Kht, en dan na 450 meter zijn dt drempels. Zo kun je nooit tihtid maken en al helemaal letmet die bestelbus", aldus de m -Bovendien zijn de drem- zo Boog dat als je met die tlheid er overheen gaat de au- 1 gelanceerd wordt en je van de onderkant er vanaf l°' De gedaagde wilde graag 'neetrapport zien, maar dat 25 niet voorhanden. De agent epaalde de snelheid aan de ®d van de geijkte snelheids eter in de politieauto. Beier van justitie A. Flik- tert was niet overtuigd en stel pt de drempels er helemaal R zo hoog zijn. Hij wilde de •-aanhouden om het verhaal U?eafnt te horen Kanton- kir ^e'ens ÉÓng hiermee door Ron Magnée VLISSINGEN - Geen suikerzakjes, munten of sigarenbandjes. Nee, Joëlle Hoevenaar (11) uit Oost-Souburg spaart keycords, de handige bandjes waarmee je een sleutel om je nek kunt hangen. TXveehonderd heeft ze inmid dels. Vrijdag doet ze met haar collectie mee aan de voorronde van het NK Spa ren in het Muzeeum in Vlissingen. „Mijn allereerste keycord was één van de ABN-Amrobank, twee jaar gele den", weet Joëlle nog. Inmiddels vindt ze deze eerste sleutelhanger een van de minder fraaie van haar collectie, geeft ze toe. In de loop der jaren spaarde ze tweehonderd van die handige koordjes bij elkaar. Haar pronkstuk is een uit het verre Zuiden. „Eentje met allemaal beelden van Italië, een souvenir", ver telt de Souburgse spaarder. Voorlopig is Joëlle nog niet uitge spaard. Zo ontbreekt nog een keycord van het bekende muisje Diddl. Die staat dan ook hoog op haar verlanglijstje. Met behulp van haar vader, die nogal eens keycords toegestopt krijgt, gaat het sparen vrij vlot. Toch is de toe stroom van keycords de laatste maan den wat minder. Joëlle bestrijdt echter de gedachte dat keycords al weer 'uit' zouden zijn. Volgens haar gaan de sleu telkoorden nog wel even mee. Concurrentie Joëlle doet met haar verzameling key cords mee aan de voorronde van het Ne- derlands Kampioenschap Sparen. Naast haar doen nog negen deelnemers in de leeftijd tot dertien jaar mee aan de wedstrijd. Joëlle ondervindt bij het kampioenschap flinke concurrentie van andere verzamelingen. Zo zijn er spaarders die meedoen met traditionele Zeeuwse verzamelingen, zoals schel pen en tractoren. Andere verzamelin gen bestaan uit varkens of dolfijnen in allerlei kleuren en vormenVan een heel andere orde is een verzameling militai re spullen, afkomstig uit diverse landen en soms meer dan zestig jaar oud. Ver der doen er spaarders mee met een col lectie van meer dan duizend kroonkur- ken, een verzameling sleutelhangers uit alle hoeken van het land, een collectie stuiterballen in alle kleuren en een ver zameling parfumflesjes. Alle inzendingen voor de provinciale foto Lex de Meester voorronde zijn in het Zeeuws maritiem museum in Vlissingen te zien. Via een stembus kan het publiek zijn mening geven. Daarnaast maakt ook een Zeeuwse vakjury, bestaande uit de me dewerkers van het museum, een keuze. De vakjury kijkt vooral naar originali teit, compleetheid en diepgang. Vrijdag wordt in aanwezigheid van alle deelnemers bekend gemaakt wie de pu blieks- en de juryprijswinnaars zijn van het NK SparenDeze winnaars mo gen naar de landelijke finale op 14 fe bruari in het Tropenmuseum in Am sterdam. Dan wordt één verzameling als beste en mooiste gekozen door een vakjury. Het publiek kiest ook een favo riete verzameling. De landelijke finale wordt live op televisie door de AVRO uitgezonden. door Ron Magnée VLISSINGEN - Archeologen zijn deze week begonnen met proefopgravingen in de Spui straat in Vlissingen. De ver wachting zijn hooggespannen. De wetenschappers verwachten veel te vinden uit de dertiende en veertiende eeuw toen in het gebied een haven was. In het gebied zijn twee proef- sleuven gegraven waar een groep archeologen nauwgezet aan het spitten is. Tot dusver is er nog weinig van betekenis ge vonden, vertelt J. Dijkstra van ADC Archeoprojecten uit Bun schoten. Toch verwacht ze veel sporen te vinden uit de dertien de en veertiende eeuw. Dijkstra gaat er vanuit veel maritieme resten op te graven. „Maar er waren in die tijd ook veel zout keten in dit gebied waarin zout lag opgeslagen. Daar komt ook de naam Lange Zelke vandaan: zout." Tot nog toe zijn er alleen wat scherven gevonden van zestien- de- en zeventiende-eeuws aar dewerk. Bijvoorbeeld een scherfje aardewerk wat ooit een vergiet was. In de proef sleuven in de Spuistraat zij n verder al de contouren te zien van muren die vroeger van woonhuizen zijn geweest. Waarschijnlijk verrichten de archeologen nog deze hele week proefonderzoek in het gebied. Daarna zullen de wetenschap pers een advies bij de gemeente Vlissingen indienen hoe verder te gaan. In het gebied komen een groot appartementencomplex en een parkeerkelder. Voor het nieuw bouwproject worden begin vol gend jaar de eerste gebouwen gesloopt. De bouwtijd is onge veer twee jaar. Het Centrum plan bevat 53 appartementen, winkelruimten, een parkeerkel der met 320 openbare parkeer plaatsen en 80 plaatsen voor de toekomstige bewoners. Advertentie Ook voor occasions bij jou in de buurt kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland In de Spuistraat zijn twee proefsleuven gegraven waar een groep archeologen nauwgezet aan het 'spitten' is. foto Lex de Meester WESTDORPE - Hoefsmid Eric Amperse geeft woensdag 21 ja nuari in Hippisch Centrum voor Midden-Zeeuws-Vlaanderen aan de Graafjansdijk in West- dorpe een clinic over hoefver zorging. Daarnaast leert hij hoe je zelf een ijzer aan een paarden hoef moet vastzetten wanneer een nagel los zit of helemaal ver dwenen is. Alle bezoekers aan de clinic hebben de mogelijkheid en de gelegenheid om de dingen die hij uitlegt ook zelfstandig te oe fenen en in de praktijk te bren gen. De kosten van de demonstratie avond zijn 2 euro per persoon en de opbrengst van de avond gaat naar de Stichting Paarden Zon der Grenzen. Deze Stichting is opgericht met het doel om mensen met een li chamelijke en/of geestelijke be perking, jong en oud, kennis te laten maken met paarden en paardrijden in de breedste zin van het woord. De clinic in het Hippisch Cen trum in Westdorpe begint om 19.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Men kan zich aanmelden bij de familie Baecke via telefoon nummer 0115-452998. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De provincie Zeeland vindt dat de Vlissingse gemeenteraad alert moet zijn op de uitgaven van de gemeente. De provincie wijst hierop in haar rol als toezichthouder van de Zeeuwse gemeenten. Zij maakt zich bezorgd over de opeenstapeling van financiële risico's die vooral de majeure projecten - zoals de aankoop van het KSG-terrein, het bouw project Centrumplan en de pp-' knapbeurt van het Middenge bied - met zich meebrengen. De provincie heeft voldoende aan leiding om Vlissingen in 2004 'bijzondere aandacht te geven'. „We willen een signaal aan de gemeenteraad afgeven: Pas op je tellen. Op papier klopt het al lemaal, maar hoe vergaat het in de praktijk. Vlissingen kan niet zomaar van alles willen en doen", verklaart J. Cijsouw van de afdeling bestuur van de pro vincie. De gemeente Vlissingen is niet onder preventief toezicht ge steld door de provincie. Die ver oordeling, waarbij hoort dat de provincie de gemeente langdu rig op de vingers kijkt, lag op de loer. Na de begrotingsbehandeling vorig jaar werd duidelijk dat de gemeente afstevende op een be groting met een gat erin. De ge meente kwam een bedrag van circa 650.000 euro tekort. Be langrijke oorzaak was dat de bijdrage die het Rijk aan de ge meenten uitkeert, omlaag was gegaan. Vlissingen moest aan de provincie hard maken dat het tekort de komende jaren gere pareerd wordt. Dat is gelukt. Evenwicht De toezichthouder vindt dan ook dat de begroting over 2004 en de meerjarenraming in even wicht is. „Maar wat gebeurt er bij financiële tegenslagen?", reageert Cijsouw. De provincie raadt de gemeen teraad aan om een rapportage structuur op te stellen voor alle grote bouwprojecten, die op sta pel staan.Op die manier kan de raad vroegtijdig financiële pro blemen onderkennen of voorko men", zegt Cijsouw. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 28-jarige inwoner van Zierikzee is gis teren bij de rechtbank in Middelburg voor dealen in harddrugs vijf tien maanden gevangenisstraf geëist. De man was vorig jaar gaan dealen om zo in zijn eigen verslaving te kunnen voorzien. Hij kocht de coke in Rotterdam en had twaalf klanten per week. Van de verdiensten (tot 200 euro per week) kon hij zelf zijn dope kopen. Ook verkocht hij niet altijd de juiste hoeveel heid coke aan zijn klanten. Het overschot hield hij voor zichzelf. Bij een huiszoeking op 6 november werd er behalve cocaïne ook xtc- pillen en softdrugs aangetroffen. Raadsman H. Goedegebure be streed de periode van dealen, die volgens zijn cliënt veel korter was geweest. De Zierikzeëenaar zei verder bereid te zijn om af te kicken, hoewel uit het reclasseringsrapport die bereidheid niet bleek. Hem hangt ook een plukze-vordering van 6750 euro boven het hoofd. De rechtbank doet 27 januari uitspraak. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het gaat niet goed met de Vrijvvilligerscen- trale in Zierikzee. De telefoon is afgesloten en op de deur staat vermeld dat deze instantie tot nader order is gesloten. Dat al les is het gevolg van een arbeids conflict tussen coördinatrice M. Overdevest en het bestuur van de Stichting WerkSaam. De Vrijwilligerscentrale ressor teert samen met de Stichting WelWerk voor sociale active ring onder de Stichting WerkS aam. Voorzitter H. Top zegt de huidige situatie zeer te betreu ren. „Het bestuur zal er alles aan doen de Vrijwilligerscentrale weer op de rails te krijgen en de deur in de eerste, of uiterlijk de tweede week van februari weer open te hebben", zegt Top. Hij erkent dat er circa 45.000 euro gemeenschapsgeld als subsidie van Rijk en gemeente in zijn ge ïnvesteerd en dat het derhalve van belang is de Vrijwilligers centrale weer zo snel mogelijk open te hebben. Overdevest acht het voor zich zelf beter in deze fase niks over het conflict met het bestuur te zeggen. Zij heeft het over een 'juridische strijd'. Top wil die omschrijving niet gebruiken en noemt het een 'arbeidsconflict'. Ook hij wil daar niet inhoude lijk op ingaan en zegt dat het be slist niet zijn bedoeling is men sen te beschadigen. Wel geeft hij aan dat de Vrijwilligerscentrale onder leiding van Overdevest niet het beoogde doel heeft be reikt sinds de officiële opening in maart vorig jaar. „Elke doipsraad en vrijwel elke orga nisatie had nu moeten weten wat de Vrijwilligerscentrale is. Maar als je navraag zou doen, denk ik dat minstens tachtig procent geen idee heeft waar onze organisatie voor staat", zegt Top. Er is hem veel aan ge legen het imago van de centrale de komende maanden snel te verbeteren. Uit de woorden van de voorzit ter blijkt dat de zogeheten zo- 4mercampagne niet het gewenste succes heeft opgeleverd. Onder deel van die campagne was de verspreiding van 850 folders via de Zierikzeese scholen. Daarin werden mensen warm gemaakt voor vrijwillige inzet bij allerlei zomeractiviteiten. Dat varieer de van onderhoud aan schepen of rondleidingen in de Museum haven tot begeleiding bij het Huttendorp van de Stichting Jeugd of hand- en spandiensten in verpleeghuis Cornelia. Wegwijs De centrale is vooral bedoeld als bemiddelende instantie tussen vraag en aanbod in het vrijwilli gerswerk bijvoorbeeld in de vorm van een vacaturebank. Ook het wegwijs maken van po tentiële vrijwilligers en belan genbehartiging op het gebied van reiskostenvergoeding en verzekeringen staan hoog in het vaandel. Wethouder G. van der Salm is nog niet op de hoogte ge steld van het conflict tussen de coördinatrice en het bestuur van de Stichting. „De geruchten die mij hierover tot nu toe heb ben bereikt, vervullen me wel met zorg", zegt de wethouder. Hij verwacht vandaag door het bestuur van WerkSaam nader te worden geïnformeerd. De ene rage op speelgoedge- bied is nog niet geluwd, of een volgend populair speeltje dient zich. alweer aan. De ontwikkelingen in de speel goedbranche gaan snel, ra zendsnel. Voor sommigen ge woon niet bij te benen, zo bleek uit de uitslag van een verloting, die aan het. jaar lijkse soccertoemooi in Sas van Gent is verbonden. Eer ste prijs: een fraaie cruise voor twee personen naar de Carribean. Maar de tweede prijs ivas ook niet mis. Een dure spelletjescomputer. Of is het nou speelgoed voor de allerkleinsten? De uitslag laat het in het midden. Lot nummer 12719 geeft recht op een heus Playmobil Station.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11