Toerisme naar VS onder druk PZC 1 George W. Bush wil als groots leider verkiezingsstrijd ingaan Poetin heeft geen tijd voor verliezers Noord-Korea blijft kat-en-muis spelen met atoominspecteurs Strenge visumeisen schrikken reizigers af 13januari 1954 dinsdag 13 januari 2004 door James McGonigal Als deel van de bestrijding van het internationaal ter rorisme, moeten alle bezoekers aan de VS al vóór vertrek goed onderzocht worden, zo vindt Washington. De visa waiver-re- geling, die geldt voor 26 landen waarvan de VS op dit moment denken dat die hun eigen per soonsregistratie op orde hebben - waar onder Nederland - is daarmee in strijd. Amerika heeft altijd een visum regeling gekend: niet iedereen kan zomaar binnenkomen. In 1986 werd voor een aantal lan den voor toeristen die formele verplichting vervangen of weg gewuifd ('waiver') dooreen sim pel in het vliegtuig in te vullen formulier. Voor studenten, werkzoekenden, immigranten en zakenlieden bleef een tevo ren in het land van herkomst aan te vragen visum (bewijs van toelating) verplicht. Na de aanslagen van 11/09 zijn de Amerikaanse voorwaarden voor toelating tot het land ver scherpt en men wil die al uitvoe ren vóór vertrek naar de VS. Vandaar de extreme veilig heidscontrole op Schiphol en in het voortraject daarvan, de ei sen aan mensen die willen vlie gen onder de voorwaarden van de 'visa waiver.' Het paspoort moet nu al op de luchthaven kunnen worden gelezen met een scanner, zodat meteen al in de VS kan worden begonnen aan het controleren van de gege vens. Zonder zo'n machinaal leesbaar paspoort - probleem voor veel Britten en Belgen, bij voorbeeld - houdt de discussie nu al op: van te voren visum aanvragen. Biometrisch paspoort Vanaf eind dit jaar willen de VS dat buitenlandse bezoekers die niet via de visum procedure zijn gegaan, een biometrisch pas poort hebben. Dat gaat een stapje verder dan het scanbare paspoort: er moet een digitale vingerafdruk in staan, plus een scan (afbeelding) van de iris (oog). De theorie is dat, bij een deugdelijke burgerlijke admi nistratie in het land van her komst, de bezitter van zo'n futu ristisch paspoort geen terrorist kan zijn, Die paspoorten zijn er waar schijnlijk echter pas in de loop van 2005 - en dan uiteraard niet meteen voor iedereen die er een wil hebben. Er is dus een ovèrgangsregeling. Wie in november van dit jaar kan aantonen een biometrisch reisdocument te hebben aange vraagd, kan nog met het oude paspoort gebruik maken van de visa waiver-regeling. Voor alle anderen, mogelijk een groot aantal van de gewone toeristen, gaat de visumregeling gelden. En dat belooft zeer vervelend te worden. Visum Het verkrijgen van een visum bij een Amerikaans consulaat (het Nederlandse zit in Amsterdam) kost twee werkdagen: een om het aan te vragen, een tweede om het op te halen. In verband met de toeloop en de beperkte capaciteit bij de consulaten worden wachttijden van vele uren verwacht. De kosten be dragen honderd euro (exclusief foto's en reiskosten). Even snel naar de VS gaan - Singapore Airlines en de KLM hebben nog wel eens interessante last-mi- nute aanbiedingen - is er ook niet meer bij. Het visum kan al leen na afspraak worden aange vraagd - de wachttijd voor de afspraak kan oplopen tot drie weken of meer. Woordvoerders van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, de tour operators en luchtvaart maatschappijen als KLM, Bri tish Airways en Lufthansa ho pen dat het allemaal zo'n vaart niet loopt en dat de Amerikaan se plannen zullen worden aan gepast of uitgesteld. 'Wat niet kan, dat kan gewoon niet', luidt samengevat hun huidige stand punt. Het is de vraag of de Ame rikaanse immigratiedienst daar ook zo over denkt. Bronnen in de reis- en lucht vaartbranche spreken de vrees uit dat dit de nekslag wordt voor het transatlantisch vliegver keer. ,,Wie op vakantie naar Amerika wil, vindt honderd eu ro per persoon extra gewoon veel geld. En twee dagen in de rij staan voor een papiertje - dat gaat heel veel mensen afschrik ken", aldus een vertegenwoor diger van een grote Europese luchtvaartmaatschappij, die niet met zijn naam in de krant wil. De afgelopen jaren nam het toe risme van Europa naar de VS een enorme vlucht. Door de con currentie waren de vliegtickets relatief goedkoop (vanaf 300 euro) en binnen de VS was reis en verblijf dat ook, door de lage koers van de dollar ten opzichte van de euro. „Maar als je daar per persoon honderd euro bij moet tellen en je hebt ook nog eens al het gedoe voor een vi sum. Bovendien heeft niet iedereen zin zich in het Ameri kaans consulaat als een moge lijk terrorist te laten bevragen", aldus een andere bron, die even eens anoniem wil blijven. Het Amerikaanse ministerie van Homeland Security (Bin nenlandse Veiligheid) heeft on der buitenlandse druk met te genzin al eerder invoering van deze maatregelen uitgesteld. De kans dat dat nog eens gebeurt, is gering. Het is de Amerikanen bovendien een doorn in het oog dat er binnen Europa verschil lende behandelingen worden verlangd. Sommige landen (waaronder Nederland) hebben al lang een door de computer te lezen paspoort, andere landen (België bijvoorbeeld) werken nog met hand geschreven exem plaren. De vereniging van touropera tors ANVR reageert geschokt. „Als dergelijke regelingen niet groepsgewijs kunnen worden uitgevoerd, is er inderdaad een groot probleem", aldus een woordvoerder. Dat laatste is na melijk het geval: bij visumplicht wil het Amerikaans consulaat per persoon een vingerafdruk ter plaatse afnemen en een vra genlijstje afwerken. De ANVR gaat er van uit dat zelfs bij een visumdrempel er toch belang stelling zal blijven bestaan voor reizen naar de VS. Prof. Dr. Piet Rietveld, ver- voerseconoom aan de VU te Amsterdam, denkt dat veel 'prijstoeristen' kunnen worden afgeschrikt door de honderd eu ro die zo'n visum zou kosten. „En twee werkdagen extra moeite ervoor, dat is ook een be lemmering." Hij schat dat het toerisme naar de VS dan wel eens een terugval van twintig procent zou kunnen doorma ken. „Voor luchtvaartmaatschappij en zou dat heel ernstig zijn. De transatlantische markt is voor hen heel belangrijk." Net als de ANVR hoopt hij dat de Ameri kaanse sectoren van luchtvaart en toerisme hun gewicht in de strijd zullen gooien. „Tenslotte is er ook een Amerikaans belang van vele miljarden dollars ge moeid met de toeristenstroom tussen Europa en de VS." GPD OP NAAR P6 WyWÊRKtfcZlNG- door Frank Hendrickx In het nieuwe Russische parlement is de controle van de partij Eén Rusland compleet. De partij van pre sident Poetin heeft dankzij overlopers en de werving van partijloze parlementariërs tweederde van de zetels in handen gekregen. Andere partijeö hebben niets in te brengen. Het m otto van Eén Rusland is duidelijk: de winnaar krijgt alles. Weliswaar verwierf de 'partij van de macht' in de parlementsverkiezingen van 7 december niet meer dan 38 procent van de stemmen, een maand later is er sprake van een 'parlementaire coup', zo als Russische media het om schrijven. Alle macht is in handen van Eén Rusland. De overheersing in het parle ment (de Doema) is voor een deel te danken aan de sterke prestaties van regionale kan didaten van Eén Rusland. Dankzij de excessieve steun van het staatsapparaat wist de partij 104 van de 225 ver kiezingen in de districten te winnen. Daarmee kwam het totaal aantal parlementsze tels van de partij op 224. De feestdagen zijn vervol gens gebruikt voor een poli tieke koehandel. Het resul taat: nog eens 78 parlemen tariërs versterkten de rijen van Eén Rusland, precies ge noeg om de 'supermeerder heid' van tweederde van de zetels in handen te krijgen. De partij kan daarmee de grondwet wijzigen, tenmin ste als de grote leider, presi dent Poetin, dat wilDe nieu we aanwas van Eén Rusland bestaat uit overlopers van andere partijen en uit partij loze parlementariërs. De ver leiding om zich aan te sluiten bij de winnaar bleek sterker dan ooit tevoren. Eén Rus land maakte duidelijk wei nig achting te hebben voor de verliezers van de afgelopen verkiezingen. Alle prestigi euze baantjes gaan naar de mannetjeputters van de pa- tij van de macht', daarop bestaat inmiddels geentwjj. fel meer. De voormalige ministe van Binnenlandse Zakenr Poetïns vertrouweling Bork Gryzlov is al beëdigdalspar. lementsvoorzitter. De ]J mende week zullen ook ftj voorzitters van de invloed- rijke parlementaire com] misssies bekend worden,ij al is duidelijk dat ledenvan andere partijen volstrek kansloos zijn. „We zullende. verantwoordelijkheidvanéi gehele Doema op ons ne men", aldus Oleg KovalW van Eén Rusland, Terloops) liet hij weten dat alle vns- voorzitters eveneens moeten zijn van de partij. j Daarmee zijn de illusies de overige partijen veni gen. De afgelopen weke pleitten ze tevergeefs voor; een verdeling van postenat de hand van de verkiezing uitslag. Op die manier zot den bijvoorbeeld ook fc communisten een aantal commissies mogen leiden Eén Rusland ziet daar niets in. „De kiezers zullen Eg Rusland sowieso verani- woordelijk houden voor het functioneren van 4 Doema", aldus Kovaljov, Rusland wordt de facto weer een éénpartij staat, mene waarnemers. Iedereen een carrière nastreeft in 4 politiek moet lid zijn vanEè Rusland. Ironisch genoeg zijn het nu vooral de commu nisten die waarschuwen vo« de dictatuur- van één partij. Machtsbasis Ondanks het enorme over wicht in het parlement isdt machtsbasis van Eén Rus land smal. Zonder de steur van president Poetin href: Eén Rusland weinig te bit- den. Er is geen organisatie geen duidelijk partijpro gramma, geen trouwe ach terban. Maar Russen hebben zo blijkt uit een enquête slechts vertrouwen in twe figuren: Poetin en God. GPD 'C 1 door Patrick Selbach De ambities van de Noord - Koreaanse leiders om kern wapens te ontwikkelen zijn al jaren onderwerp van interna tionaal debat. Eigenlijk weten alleen de stalinistische macht hebbers zelf in welke fase het nucleaire programma zit, maar die laten zich doorgaans alleen uit in holle frases en anti-Ame rikaanse retoriek. De 'atoom- waakhond' vari de Verenigde Naties, het -internationaal Atoomenergie Agentschap IAEA, zegt zelf ook 'geen goed beeld te hebben'. Het zondag afgesloten bezoek van een met-officiële Ameri kaanse delegatie aan de nucle aire installatie van Yongbyon zou hebben aangetoond dat Noord-Korea in elk geval com ponenten voor een atoomwapen heeft. De delegatie wil pas iets zeggen over haar bevindingen na beraad met de Amerikaanse regering. Die heeft Noord-Ko rea geschaard bij de 'as van het kwaad'. Noord-Korea tekende op 12 de cember 1985 het nonprolifera tieverdrag, de internationale overeenkomst die de versprei ding van kernwapens verbiedt. Het land was aan het einde van de jaren vijftig een nucleair pro gramma begonnen met steun van de toenmalige Sovjet-Unie. Een tweede fase begon in 1979 met de bouw van reactoren en verwerkingsfabrieken. De eerste inspecties van het IAEA begonnen in 1992. Direct daarna lagen Pyongyang en het agentschap al met elkaar over hoop over hoeveelheden pluto nium die niet volgens de regels waren aangemeld. De zaak liep in de jaren erna hoog op en Noord-Korea speelde een kat- en-muisspelmet de inspecteurs. Op 13 juni 1994 was Noord-Ko rea het zat en zegde het IAEA- lidmaatsehap op. Akkoord Onder bemiddeling van de Amerikaanse oud-president Carter kwamen de VS en Noord- Korea in oktober 1994 toch een akkoord overeen, het zogeheten Agreed Framework. Dat voox-- zag erin dat het geïsoleerde Noox-d-Korea, economisch aan de grond, zijn kernprogramma zou stopzetten in ruil voor de bouw van lichtwaterreactoi'en voor het opwekken van elektri citeit (en niet voor wapenondex*- delen) en olieleveranties. Het IAEA kreeg toestemming om met inspecteurs op naleving van het akkoord toe te zien. In de praktijk was er evenwel al- tij d gekissebis over het mandaat van de inspecteurs. De partijen konden het zelfs niet eens wor den over de agenda van verga deringen. Echt goede inspecties waren er nauwelijks. Op 16 oktober 2002 was het weer helemaal hommeles, toen de Amerikanen Pyongyang er van beschuldigden het Agreed Framework ernstig te schenden Het Aziatische kluizenaarsland was volgens de VS gewoon doorgegaan met een geheim wa penprogramma. De IAEA was ziedend en vroeg Noórd-Korea" om medewerking en opheldering, maar Pyongy ang kwam niet over de brug. Sterker nog, op 27 december 2002 wees het land IAEA-in- specteurs resoluut de deur. Py ongyang trok zich bovendien terug uit het non-proliferatie verdrag en startte verzegelde kernreactoren weer op. Gesteggel Het aanhoudende gesteggel heeft Noord-Korea al jaren in staat gesteld de internationale gemeenschap te chanteren en ook te misleiden. De staatsme dia verspreiden geregeld drei gende boodschappen over 's lands 'ongekende nucleaire slagkracht', maar harde bewij zen heeft Pyongyaïxg nimmer getoond. De cruciale vraag is of de Ame rikaanse delegatie het ultieme inzicht heeft gekregen, dat de IAEA al jaren ontbeert. Critici hebben al gezegd dat Noord- Korea de delegatie waarschijn lijk iets heeft voorgehouden zonder dat ze mogelijkheid kreeg het waarheidsgehal te van de 'onthull ing' te verifiëren. De Noox'cl-Koi'eanen zouden met hun plotselinge openheid concessies van de VS willen af dwingen tijdens nieuw interna tionaal overleg, dat op korte ter mijn zou plaatshebben. Als die analyse klopt, was de Ameri kaanse delegatie geen potten kijker die eindelijk kon zien wat voor anderen verborgen bleef, maar gewoon een pion in de Noord-Koreaanse propaganda om de mist boven het kernpro gramma te laten hangen. ANP door Ans Bouwmans Een meeslepend leider met visie, dat is wat George W. Bush wil zijn. Zijn vader, Geor ge H. Bush, de 41ste president van de VS, werd een gebrek aan grootse ideeën voor zijn - mis lukte - hex*verkiezing verweten. Dat zal zoonlief niet overko men. Hij wil het laatste jaar van zijn eerste termijn ingaan met aansprekende plannen, die de Amerikaanse kiezer een extra reden geven hem in november opnieuw het Witte Huis te gun nen. Zoals de eerste mens op Mars, alhoewel dat doel nog minstens een decennium ver weg ligt. De uitgangspositie van Bush voor de presidentsverkiezingen op 2 november is uitstekend. De waardering voor zijn economi sche beleid gaat omhoog en hij scoort ook weer positiever met zijn Irak-beleid nu Saddam Hoessein gevangen is. Ook heeft hij belangrijke beloften uit zijn vorige verkiezingscampagne voor elkaar weten te krijgen. Zo heeft hij omvangrijke belas tingverlagingen doorgevoerd, een medicijnverzekexing voor ouderen door het Congres ge kregen en basisscholen een pi'estatieverplichting opgelegd om de kwaliteit van het onder wijs te verbeteren. Natuurlijk zijn er ook nog wat problemen. Er zijn nog geen massavernietigingswapens in Irak gevonden, maar daar wil Bush niet al te veel woorden aan vuil maken. Het aanhoudende geweld in het naoorlogse Irak kan nog een obstakel worden voor snelle terugtx-ekking van Amerikaanse troepen en het positieve gevoel bij het Ameri- kaanse publiek weer gaan on dermijnen. En volgens Demo cratische tegenstanders voelt de economie 'op de grond' heel wat minder positief aan dan op pa pier. Dossiers Bush heeft nog wat onafge maakte dossiers liggen, zoals hervorming van de AOW. Maar een campagne die erop is gericht 'de klus af te maken' voldoet duidelijk niet aan de wensen in dit Witte Huis, dat bijna altijd kiest voor het offensief. Karl Rove, de politieke strateeg van de president, is al maanden op zoek naar aanspi'ekende ideeën voor Bush's herverkiezing. Van President George W. Bush de week presenteerde de president zijn volgens critici electoraal geïnspireerde plan om illegalen - veelal Latino's - een tijdelijke wex'kvergunning te geven. En nu heeft het Witte Huis dan bekendgemaakt dat Bush vol gende week een 'x-uimtevaarti- nitiatief' zal lanceren. Sinds 1972 heeft geen astronaut meer voet op de maan gezet. Begin de cember liet het Witte Huis al een ballonnetje op over hervatting van bemande vluchten naar de maan, maar de verwachte aan kondiging (op de honderdste vei'jaax'dag van de luchtvaart) bleef vervolgens uit. Na de ge slaagde Marslanding van robot voertuig Rover Spirit wordt echter de tijd rijp geacht. Anonieme x'egeringsfunctiona- rissen zeggen dat Bush streeft naar een bemand ruimtestation op de maan, als eerste stap naar een bemande vlucht naar Mars. Een idee dat opmerkelijk ge noeg ook al op het verlanglijstje van Bush senior stond. Het stre ven is de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie Nasa - die een enorme klap kreeg door het on geluk met ruimteveer Columbia - een nieuwe missie te geven. Toen Bush seixior in 1989 het idee over de maan als opstapje naar Mars lanceerde, leidde dat tot niets vanwege de hoge kos ten. Geld zou ook nu wel eens de grote spelbx'eker kunnen zijn. Begrotingstekorten De VS kampen met dusdanige begrotingstekorten (dit jaar naar verwachting meer dan 500 miljard dollar) dat er eigenlijk geen ruimte is voor een drasti sche verhoging van het ruimte vaartbudget (nu 15 miljard). Het zal niet gemakkeli j k zijn het Congres te bewegen enorme foto Ron Edmonds/AP sommen te investeren in een ab stract ruimteproject, terwijl te gelijkertijd gesneden moet wor- den in allerlei programma's die Amerikanen direct raken. Bush kan dat ondervangen door het initiatief zo in te kleden dat de echte kosten pas later komen - net zoals dat bij de medicijnver zekering voor ouderen is ge daan. De keuze voor ruimtevaart als verkiezingsthema is waar schijnlijk ingegeven door de fascinatie van Amerikanen voor het buitenaardse. Het is een aanspi'ekend en politiek niet erg gevoelig ondexwerp, dat weten schappelijke studie stimuleert en kan leiden tot nieuwe hoog technologische vindingen die ten dienste kunnen komen aan bedrijfsleven en defensie. Maar er zijn ook critici die zich afvra gen of dat alles het hoge prijs kaartje wel waard is. GPD LAWINES - De Alpenlanden zijn zwaar getroffen door na tuurgeweld. Lawines hebben in Zwitserland en Oostenrijk het leven gekost aan ten min ste 200 mensen en vele honder den worden vernist. WITTE POKKEN - Het aantal gevallen van witte pokken in Den Haag heef t zich nog enigs zins uitgebreid. Volgens de ge neeskundige inspectie is bij veertien mensen de ziekte vastgesteld. Zes andere pati ënten zijn ter observatie opge nomen ixx het ziekenhuis. HELICOPTERS - Belgische loodsen krijgen de beschik king over helicopters om ra Antwerpen naar Vlissingenis reizen. Belgische reders db gen aan op het opzetten een helicopterdienst om tic vexiies tegen te gaan. EIEREN - Met een uitvoert 1.644 miljoen eieren was derland in 1953 de grootste) erexporteur ter wereld. Vm het eerst wist Nederland!)! nemarken voorbij te strew Hoewel ons land de groots exporteur is, eten de Ned? landers per Ixoofd van del» volking de minste eieren, ct geveer honderd per jaar. Ais rikanen eten er vier maalu veel. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A, L.. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail' redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-maiï redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail- redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 lol 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar; 217,00 Voor toezending per posl geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnemenien uitsluitend schriftelijk, 1 maandvocr het einde van de betaalperiode. PZC, t a v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%Bm Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentie^ Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag' tijdenskaniocw zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 «LLLLn., "Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel. (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverie'en los >n onderdeel van het Wegener-conwflj ik* twe e-'i in ----- u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt zefabonnementenjadministratieenomu tetialen) informeren over voor urelevantc® A(l producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgw'11 teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schri(teli|K w PZC, lezersservice, Postbus31,4400 AA Goes. Behoort tot LLIEQGriGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4