Milj ardenschuld bij de topclubs De polsstok is nu bijzaak voor De Wilt PZC Barcelona blij met Davids McEnroe gebruikte jarenlang steroïden Vechtpartij handbal krijgt lange nasleep Onderzoek Duits voetbalblad India wil Spelen 2016 organiseren Van Nistelrooij in internetelftal Clijsters start toch in Sydney Navratilova droomt van goud Coach Zuid-Afrika eist baan terit door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Het Europese clubvoetbal kampt met een schuld van zeven miljard euro. Dat blijkt uit een onderzoek van het Duitse voetbalweekblad Kicker. Het kijkje in de ziel van de grote clubs levert een ontluis terend beeld op. „Het hele sys teem is verrot", zegt Adriano Galliani, directeur van AC Mi lan. „Zolang clubs tachtig procent van hun begroting blijven op maken aan spelerssalarissen is het voetbal bezig met een wed loop met de dood die men niet kan winnen", luidt de weinig hoopvolle conclusie van Uefa- generaal-directeur Gerard Aig- ner. Of, zoals Bayer Leverku- sen-manager Reiner Calmund NEW DELHI - India wil zich kandidaat stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen in 2016, met New Delhi als olympische hoofdstad. In die metropool worden in 2010 de Gemenebest Spelen gehouden. New Delhi was in 1951 en 1982 de gaststad van de Aziati sche Spelen. Ondanks een inwonertal van ruim een miljard won India bij de Olympische Spelen van Sydney 2000 slechts één medaille: brons bij het ge wichtheffen Nog nooit won een individuele spor ter uit India olympisch goud. ANP het zegt: „Het voetbal stormt met 180 kilometer per uur op een muur af." In Duitsland dragen de clubs een totale schuld van 700 mil joen euro met zich mee. In ver gelijking met concurrerende landen als Italië en Spanje valt dat nog mee. Het meest schrij nend is de situatie in Italië, al is er ook geen reden om vrolijk te worden van Griekenland, waar alle clubs al diep in de rode cij fers staan. Volgens deskundigen in Italië bedraagt de schuld van de clubs in het profvoetbal op dit mo ment rond de twee miljard euro. Zo balanceert Parma op het randje van leven en dood, heeft Lazio een tekort van 310 mil joen euro en komt stadgenoot AS Roma 230 miljoen tekort. In- ter heeft een schuld van 300 mil joen voor zich uitgeschoven en Milan is nog op zoek naar 250 miljoen euro. „De komende maanden zullen beslissend zijn voor de toekomst van het Italiaanse voetbal", meent de president van de na tionale bond, Franco Carraro. „Of de clubs gaan hun strategie aanpassen en flink bezuinigen, of het is al te laat. We moeten er vanaf dat clubs hun slechte fi nanciële situatie blijven ver lichten met het verkopen van spelers. Dat is slecht voor de ba lans en zo kom je er nooit boven op." Trucjes In Spanje is de situatie het ergst bij Barcelona (250 miljoen in de min), maar ook Valencia en De- portivo maken zorgelijke tijden door. Zelfs Real Madrid, dat de ene na de andere ster binnen haalt alsof het niets kost, kampt met een tekort van 100 miljoen euro. Maar door allerlei boek houdkundige trucjes heeft de club daar nauwelijks hinder van, waardoor het de gewoonste zaak van de wereld wordt ge vonden als er weer een megave- dette de poorten van Bernabeu komt binnenwandelen. De Spaanse clubs hebben al wel een beroep gedaan op de rege ring om een regeling te treffen voor de immense belasting schuld, maar vooralsnog lijkt een akkoord met Real nog ver weg. Tv-gelden Engeland is de positieve uitzon dering in Europa, want door de gigantische tv-gelden boekte het Premiership het afgelopen zelfs een winst van 126 miloen euro. Alleen Leeds United en Manchester City dobberen in troebel water. Leeds heeft tot volgende week maandag de tijd om twee investeerders te vin den anders is de club zo goed als bankroet. Onder het goud van de Premier ship zijn de problemen echter gigantisch en de verwachting is dat dit jaar nog enkele clubs failliet worden verklaard. Het roemruchte Sunderland bij voorbeeld, vorig jaar nog acte rend op het hoogste niveau, zit diep in de problemen en moet vrezen voor de toekomst Het vreemde is dat iedereen in Europa beseft dat het zo niet langer meer kan, maar dat er bijna geen club is die het mes van de sanering gaat hanteren. „De salarissen moeten omlaag, en snel", vindt Uli Hoeness, ma nager van het welvarende Bay- ern München. dat samen met Manchester United tot de ge zondste clubs van Europa be hoort. Maai' het snoeien in de spelers uitgaven is makkelijker gezegd dan gedaan, zo leert de praktijk. „We moeten naar een premie stelsel toe, maar het probleem is dat spelers nog altijd in een droomwereld leven en niet be reid zijn om in te leveren", verklaart Wolfgang Holzhau- ser, financieel-directeur van Leverkusen, het dilemma van de topclubs,GPD NYON - Ruud van Nistelrooij is de enige Nederland®«l Uefa Team van het Jaar, dat door de bezoekers van de» netsite van de Uefa is samengesteld. Het w innende elftaS gisteren bekendgemaakt. De Portugees José Mounnhja Porto) is de trainer-coach. Real Madrid is met vier spelers (Figo, Beckham, Zid», Roberto Carlos) hofleverancier van het droomteam. )fc liefst 1,5 miljoen voetballiefhbbers brachten volgens^ hun stem uit. Het Uefa-intemetteam ziet er als volgt uit: Sa (Ita/Juventus); Ferreira (Por/FC Porto), Nesta (Ita/ACIö Maldini (Ita/AC Milan) en Roberto Carlos (Bra/RealMb Figo (Por/Real Madrid), Beckham (Eng/Real Madndi; dane (Fra/Real Madrid) en Nedved (Tsj/Juventus), K® (Fra/Arsenal) en Van Nistelrooij (Ned/Manchester |>j> ANP SYDNEY - Kim Cli j sters doet deze week toch mee aanhetij nistoernooi van Sydney. De Belgische nummer twee vaj wereld kampt met een enkelblessure, maar wil zich toehp beren voor te bereiden op de Australian Open. Clijstersgaj; gelopen week tijdens de Hopman Cup in Perth op. Onder*; wees uit dat de band in de linkerenkel was opgerekt Vei zat er een flinke zwelling en een bloeduitstorting. „Het is niet honderd procent in orde, maar ik heb wedstn ritme voor de Australian Open nodig", zei de 20-jarigespt ster. „Waarschijnlijk moet ik de rest van mijn sportievel« baan met tape om de enkel spelen." SID SYDNEY - Ze bezit tientallen records, honderden tités miljoenen dollars, maar één prijs ontbreekt nog inherit: tennisleven van Martina Navratilova. De inmiddels47-ja diva mist nog olympisch goud. Met Lisa Raymond wiloe verslijtbare veterane dit jaar bij de Olympische Spek Athene (eind augustus) namens de Verenigde Staten er geerde medaille veroveren. „De Olympische Spelen zijn voor mij het vijfde grande legde Navratilova gisteren in Sydney uit. „Ik heb noga aan het olympisch tennistoernooi deelgenomen. In Ata kan ik mijn carrière derhalve helemaal rond maken, zeis we de titel winnen." Navratilova en Raymond krijgen in de aanloop naar Au 2004 nog wel concurentie van Venus en Serena Williams; duo komt buiten de vier grandslamtoernooien samened vrijwel nooit in actie. Navratilova en Raymond, die it; een intensief programma afwerken, hopen daardoor ah ste te eindigen in de Amerikaanse ranking van het did spel, goed voor een olympisch startbewijs. ANP JOHANNESBURG - De geschorste bondscoach vandeZi Afrikaanse voetbalploeg, Ephraim Mashaba, sleept; week zijn werkgever voor de rechter. Hij eist in een spoed: cedure zijn baan terug. Mashaba wil weer zo snel mogeüj functie zijn in verband met het begin van de Afrika Cup; anderhalve week. Het bestuur van de Zuid-Afrikaansev balbond zette de verontwaardigde bondscoach voriges voor ten minste een week op non-actief wegens wanpresp Hij zou de vorm van de internationals in het buitenk weinig bestuderen en ook het imago van de bond onvoldm promoten. Zijn assistent Styles Phumo neemt voorlopigdi ken van Mashaba over. RTR/ANP dinsdag 13 januari 2004 Edgar Davids houdt een balletje hoog tijdens de presentatie in Barcelona. foto Cesar Rangel/AFP door Henk van den Boom BARCELONA - Barcelona ziet aanwinst Edgar Davids als een lot uit de loterij. Hij is de 'pitbull' die Barca nodig heeft, zei vice-voorzitter Soriano gisteren. De dertigjarige middenvelder zal waar schijnlijk morgen al de blauw-rode kleur verdedi gen in de bekerreturn tegen Levante. Davids wordt de zesde Nederlandse speler in het team van Frank Rijkaard en Henk ten Ca te. Geen probleem, zegt dit keer de Catalaanse achterban. In het tijdperk Van Gaal hadden de Barga-fans de buik vol van al die Nederlanders, maar dat gevoel schijnt nu weer een beetje te zijn weggeëbt. Niet onbelangrijk voor de zuinige Catalanen is dat ze Davids gratis van Juventus kunnen overne men voor de rest van dit seizoen. Barga betaalt de middenvelder zelf 1,2 miljoen euro. Als beide par tijen elkaar zien zitten kan het contract worden verlengd. Davids zei op de perspresentatie dat hij zijn beslissing niet zal laten afhangen van het feit of Barga zich plaatst voor de Champions League. Zonder bril en in het Nederlands verklaarde Da vids blij te zijn bij Barcelona te kunnen spelen. De overstap van de international ging in een snel treinvaart. Zondagavond kwam hij aan in Barce lona om de laatste details te bespreken. Zijn zaak waarnemer Robert Geerlings had de zaken al voorbesproken met het bijna voltallige Barga-be- stuur. Toen coach Frank Rijkaard om elf uur in de lift stapte van het chique hotel Arts wist de verzamel de pers dat de kogel door de kerk was. Restte nog de medische kleuring en de handtekening. „Gezien zijn leeftijd en de zware carrière is zijn gezondheid goed", aldus keuringsarts Ardevol na afloop. Hij voegde eraan toe dat Davids nog wel wat aan zijn conditie moet doen. Dat heeft vol gens hem te maken met het feit dat hij bij Juventus de laatste tijd bijna niet meer speelde. Frank Rijkaard is gelukkig met de komst van Da vids. „Davids is een speler met een grote techniek en een winnersmentaliteit." GPD door Leo van de Ruit SYDNEY - Zevenvoudig grand- slamwinnaar John McEnroe heeft toegegeven tijdens zijn tennisloopbaan jarenlang ste roïden te hebben gebruikt. De Amerikaan, 44, heeft dit toege geven in Sydney. „Het waren zogenaamde legale steroïden die men ook paarden toediende", aldus McEnroe. „Ik wist er niets van. Men gaf ze mij en ik had geen idee wat ik tot mij nam. Op zeker moment is toen vastgesteld dat het spul te sterk voor mij was." Wie 'men' was, wilde McEnroe niet zeggen. „Dat doet er niet meer toeOf de voormalige we reldtopper die driemaal Wim bledon op zijn naam schreef, in derdaad zo onschuldig was, bleef onduidelijk. Wel heeft zijn ex-vrouw Tatum O'Neal zich over zijn doping beklaagd. „John werd er agressief vas nederlagen werden de kinó en ik ervoor verantwoord gesteld." Doping is actueel in het te De Brit GregRusedskiisba op gebruik van nandroloni zaak komt 9 februan i McEnroe vindt dat detena bij bewezen schuld hard: worden aangepakt. „Deg zen tussen wat mag en met: zijn vervaagd. Spelers ne tegenwoordig veel te genui lijk pijnstillers en ontstekz remmers. Ik zou in deze niets meer gebruiken, dats ker." John McEnroe is tegenwoa een veel gevraagd commas bij tennis en een graag gez speler in het veteranencai Hij won de laatste twee jas door Paul Haarhuis enJacct tingh georganiseerde vtf nentoernooi in Eindhoven.. P/SID van onze sportredactie UTRECHT - De internationale handbalfederaties gaan zich buigen over de ontspoorde in terland tussen Nederland en Bosnië-Herzegovina. In Volen- dam verstoorde een groep Bos nische aanhangers zondag het WK-kwalificatieduel, dat door Nederland ruim werd gewon nen. De politie verrichtte drie aan houdingen. Een van hen, een 22- jarige man uit Capelle aan den IJssel, werd zondagavond vrij gelaten. Een 23-jarige man uit Rotterdam mocht gisteren naar huis. Hem wordt mishandeling en verzet tegen de politie ten laste gelegd. Een 24-jarige man uit Capelle aan den IJssel zit nog vast. De politie beschuldigt hem van poging tot zware mishande ling, openlijke geweldpleging en verzet bij zijn arrestatie. Drie agenten die te hulp schoten hebben aangifte gedaan wegens mishandeling. Daarvoor zaten twee verdachten nog tot maan dag vast. Een supporter van het Nederlands team heeft ook aan gifte gedaan Hij zou een klap in zijn gezicht hebben gekregen toen hij probeerde een Bosni sche supporter die met de vlag door de hal rende tegen let den. Vertegenwoordigers' het Nederlands Handbal 1 bond zaten tot diep in deü op het politiebureau van r merend om te helpen bijtó1 derzoek naar de vechtpï Het NHV heeft geen aangiwi daan. Ook doelman Eilers, dieÈ na afloop door een woe® Bosnische supporter were, laagd, heeft geen aangifte! daan. Bij het duel was een waait* uit Luxemburg aanwezig- schrijft een rapport aan o» ropese handbalfederatie ff internationale IHF. ..He' onderneemt verder geen De politie doet het onden* zei een woordvoerster Volgens de bond was e1 doende beveiliging m dc totaal waren er ongeval ordebewaarders. ,,We ervaring met Bosnië. VcfjF speelden we ook tegen* De maatregelen warenW* de. heeft ook de politie**®! zekerd", aldus de woflflj ster. Het NHV ziet ge®* voor de volgende kwak interland, tegen SlovvaiJJ 14 januari in Enunekj scherpte veiligheids®^- len te treffen. ANP l door Pim van Esschoten DEN BOSCH - Topsport is een vak apart. Monique de Wilt (27) wilde geen topsporter meer zijn. Met de polsstok sprong ze zich naar de internationale subtop. Athene lonkte, maar ze kon niet meer. Het was sleur geworden, het voelde als een burn out. In mei stopte ze. „Ik ben er ingerold, maar het past niet bij me." Het was een sleur geworden, het trai nen was slechts „het afwerken van mijn riedeltje". Op-stage in het Zuid-Afri kaanse Stellenbosch, in april, stond ze ineens huilend langs de baan. „Ik ben vier, vijf keer in Stellenbosch geweest. Het is er altijd zó leuk. Maar ik was óp. Helemaal op." Vier jaar eerder was Monique de Wilt naar Duitsland verhuisd. In Leverku sen vond ze de ideale omgeving voor het springen met de polsstok. Het kón niet beter. Maar het leven van een topspor ter is monomaan. „En mensen zien je met meer als persoon. Je bent niet meer Monique de Wilt, je bent de spnngster die zus en zo heeft gesprongenHet gaat alleen daarover, En wat stelt het nu he lemaal voor om over zo'n latje te sprin gen..." Vliegen is voor haar een passie, maar juist omdat ze het goed kon, zat ze ge vangen in een tegenstrijdigheid. „Ik vond het leuk, kon het goed. En dat opent mogelijkheden. Trainers, om standigheden, mooie wedstrijden. Maar daarmee verdween voor mij het leuke, dat vrije vliegen. Voor mij gaat het niet om hoogtes, ik trainde ook nooit met een lat. Ik wilde gewoon kun nen vliegen." In Stellenbosch nam ze haar besluit. „Maar door alle opgekropte tegenzin en verdriet was ik niet in staat het te vertellen. Dat kon ik weken later pas, terug in Nederland Ze zegt: „Ik heb later gelezen over burn out. Het is een beetje hetzelfde, maai bij een burn out duurt het echt lang voordat je er weer bovenop bent. Ik ben in september weer in Delft gaan stude ren. waarna het snel beter ging." Ze springt zelfs weer Bij Ilion in Zoeter- meer. twee a drie keer in de weekVoor de lol, zoals ik dat wil. Geen riedeltjes meer, geen sleur." Zo begon het ooit. in 1994. Vliegen vond ze altijd al leuk. De polsstok was nieuw voor vrouwen. Het was tech nisch, en lekker moeilijk. „Daar hou ik van Het leek me een uitdaging om het onder de knie te krijgen Nadat ze in 1997 derde op de EK voor neo-senioren was geworden, kwam een jaar later haar doorbraak. Monique de Wilt, een nieuwe naam in een nieuwe discipline. Bij de Gay Games in Amsterdam sprong ze over 4.16 meter, een Neder lands record. „Het was een fantastische dag, ik zat zo heerlijk in mijn vel. Het publiek leefde ook zo mee, maakten leuke opmerkingen. Oh, you're my in- Monique de Wilt: „Topsport is niks voor mij, maar ik heb niet het gevoel dat ik jaren van mijn leven heb weggegooid." foto Harmen de Jong/GPD spiration. Overdreven Amerikaans, weet ik ook wel. Maar wel leuk om te horen. Het gaf een saamhorigheidsge voel. Veel mensen durven er niet voor uit te komen, ook in eigen omgeving niet." Gay Games In haar nieuwe omgeving van het na tionaal team had ze het een paar keer meegemaakt, dat er grapjes werden ge maakt. .Ik voelde me daar dan heel on gelukkig bij. Maar het is dan moeilijk om te zeggen: ik ben lesbisch. En met die 4.16 meter tijdens de Gay Games hoefde ik het niemand meer persoon lijk te vertellen." Enkele weken later werd ze vierde op de EK in Boedapest. Toen al. in 1998. zei ze niets met het woord 'topSRort' te hebben. „Nog steeds niet. Maar onder lussen heb ik het wel gedaan. Ik kreeg met die vierde plaats de A-status bij NOCNSF, werd topsporter. En ik heb geleefd als topsporter. Ik was het ste reotype, dat altijd op z'n eten moet let ten en nooit naar feestjes kan. Ik ben er ingerold, maar het past niet bij me. Dat blijkt ook: ik heb het niet tot uitentreu ren kunnen volhouden." Het was gaan wringen. „Ik deed niks anders. Zegde mijn studie op, vertrok naar Duitsland. Ik had er nauwelijks vrienden en ging op een gegeven mo ment zelfs niet meer naar de bieb om boeken te halen, terwijl ik altijd gek ben geweest op lezen. Ik deed steeds minder andere dingen behalve sprin gen." „Je staat op en gaat trainen. Daarna ga je naar de supermarkt, eet en gaat weer trainen. Dan kom je thuis en dat was je dag. Spannend! Niet dus. Zelfs de wed strijden waren niet leuk meer. Drie da gen in een saai hotel... Alles wordt zo normaal, dat je de leuke dingen niet meer ziet. Anderen genieten er mis schien van, ik niet meer. Ik kreeg zelfs heimwee naar het Nederlandse brood. „Elk gesprek ging er over. Hoe vaak train je9 Hoe neem je die stokken mee op reis? Ik had er genoeg van. Uit zo'n gesprek komt niks voor mij. Ik heb er niks aan, niks interessants. Je probeert het over iets anders te hebben, maar het komt steeds weer uit bij die stokkenEn die interviews ookHet wordt werk, het hoort erbij. Meer niet." Elastiek Afgelopen winter faalde ze bij de WK in Birmingham. „Ik had toen het be sluit te stoppen eigenlijk al genomen." Toch leek het niet logisch. Kort daar voor sprong ze over 4.45 meter, wéér een Nederlands record. En ze trainde toen op wonderlijke wijze: ze lanceerde zichzelf in de aanloop met een lang elastiek Iets nieuws, geen andere springer in de wereld deed het zo. „Diezelfde avond was ik al niet blij meer met die sprong. De hoogte was goed, maar het was niet eens een lekke re sprong. En ja, als je al niet eens een paar uur kunt genieten van zo'n presta tie. Ik relativeerde alles zo snel. Zelfs van hoogtepunten genoot ik al niet meer. En al die andere dingen waren dus al uit mijn leven verdwenen." Ze ging toch naar de WK in Birming ham, trainde zonder zin en uit plichts besef. Zoals ze daarna in april toch ook weer naar Stellenbosch ging. Athene lonkte, afgelopen zomer had ze zich kunnen kwalificeren. Vrij simpel zelfs. Geen Spelen. Het is het enige waar ze misschien spijt van heeft. Zoals er ook momenten zijn die ze mist. Zoals vorig jaar op de EK in München, waar ze voor 50.000 mensen sprong. „Onwijs gaaf. Jij, in het middelpunt van de belang stelling. Normaal hou ik er niet van, he lemaal niet. Maar dan wel." „Ik heb veel geleerd, veel meegemaakt Diepe dalen, grote hoogtes. Ik ben pas 27 jaar en heb al zoveel ervaring. Top sport is niks voor mij, maar ik heb niet het gevoel dat ik jaren van mijn leven heb weggegooid. Je verandert met het leven mee." De polsstok is nu bijzaak. De studie in dustrieel ontwerper in Delft staat bo venaan. Ze richt zich op medische pro ducten. „Een markt waar redelijk veel gebeurt, er zitten ingewikkelde eisen aan. Bij het ontwerpen van medische producten kun je nog met echt iets nieuws komen."GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 48