Het is meer dan orde houden Aarzeling bepaalt cultuurbeleid PZC Bemanning van drugsboot Otton in hoger beroep TUURLIJK. Uw foto's op CD voor maar 1€ Weinig animo voor feestje van het Zeeuws Orkest Jeugdmonitor bekijkt leefwereld jongeren fer Lerarentekort Goese vrouw bestraft voor dronken rijden kunst door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Jeugdmonitor Zeeland begint eind deze maand met een enquête op alle .scholen voor voortgezet onder wijs in de provincie met als doel de leefwereld van de Zeeuwse jongeren in kaart te brengen. De Jeugdmonitor is een samen werkingsverband van de pro vincie, de Zeeuwse gemeenten en verschillende instellingen op het gebied van jeugd. Alle der deklassers van de Zeeuwse scholen voor voortgezet onder wijs moeten een uitgebreide vragenlijst invullen. Dat ge beurt op school via internet. Volgens projectleider Ankie Smit van de Jeugdmonitor Zee land gaat het onder meer om vragen over gezondheid, onder wijs, welzijn, cultuur, jeugd zorg, wonen, arbeid, veiligheid, :ep sport hoofd verantwoordelijke voor de uitvoering van de Jeugdmo nitor is Scoop, het Zeeuws insti tuut voor zorg, welzijn en cul tuur. Het instituut werkt voor de uitvoering nauw samen met verschillende partijen, waaron der de GGD. de Sportraad, de politie, het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland, en de Stichting Jeugdzorg Zeeland. Onderzoek Vorig jaar vond een soortgelijk onderzoek plaats onder de leer lingen in het basisonderwijs. De resultaten verschijnen op de website www.jeugdmonitor- zeeland.nl, waar iedereen de.ge- gevens kan raadplegen. Volgens Smit is de informatie in eerste instantie bedoeld voor ambtenaren bij de provincie en de gemeenten die zich bezig houden met de ontwikkeling van nieuw beleid voor jongeren in de leeftijd tot 23 jaar. De resultaten van het onder zoek op de middelbare scholen is vanaf mei in verschillende deelrapporten terug te vinden op de website. In overleg met de onderwijsinstellingen wordt nog een datum geprikt voor een conferentie over de leefwereld van jongeren in de leeftijd van het voortgezet onderwijs. zaterdag 10 januari 2004 door René van Stee De leerling als onderwijsassistent: het Revius Lyceum in Doorn pre senteerde het als nieuwste offensief te gen het lerarentekort. Helemaal nieuw is het initiatief niet. Eerder introdu ceerden scholen al de (herintredende) moeders. Nog eerder waren er de zij-in- stromers uit het bedrijfsleven, oud-do centen of mensen met een leraarsdiplo ma die het vak nooit hebben uitgeoe fend. Nieuw in Doom is dat de 'aanstormen de docenten' nog scholier zijn. Zonder uitzondering hebben zij aangegeven dat zij een lerarenopleiding gaan vol gen. De school heeft tien leerlingen uit de hoogste klassen gecontracteerd als assistent-docent. Tegen betaling van het minimum jeugdloon helpen ze jon gere leerlingen met hun huiswerk of met het corrigeren van toetsen. Als een docent uitvalt, kunnen zij ook - onder begeleiding - als invalkracht fungeren. Deskundigen uit de Zeeuwse onder wijswereld vinden het project het pro beren waard. Desondanks plaatsen ze enkele kritische kanttekeningen. Hoe wel hij beseft dat de nood hoog is, vreest opleidingsmanager M. Anthonise van de Pabo in Vlissingen dat het blijft bij goede bedoelingen en een vorm van be zigheidstherapie. Ook vindt hij dat scholen terughoudend moeten zijn met dergelijke - relatief goedkope - experi menten omdat het leraarschap behalve kennisoverdracht en orde houden in de klas ook didactische en pedagogische vaardigheid vereist. „Voor zover nodig vind ik dat oudere jaarsstudenten van de lerarenopleiding voor dergelijke taken moeten worden ingezet. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Er wordt een zeker niveau ge garandeerd, terwijl de studenten in kwestie nuttige ervaring opdoen. Ik denk dat een dergelijke opzet vrij een voudig valt te regelen, desnoods ook door de inzet van eerstejaarsstudenten die op hun beurt weer worden gecoacht door oudere medestudenten. Dit komt overeen met het Engelse systeem van peerteaching, waarbij de jongste stu denten op basis van gelijkwaardigheid onderwijskundige vaardigheden wor den bijgebracht." Goed idee Sectordirecteur J. Begijn van scholen gemeenschap De Rede vindt een oudere leerling voor de (brug)klas - en dan al leen onder begeleiding van een docent - een goed idee als hij of zij van plan is een :1L Marloes de Miliano van De Rede in Terneuzen probeert even hoe het voelt om voor de klas te staan, foto Cam ile Schelstraete lerarenopleiding te volgen. „In de vorm van een snuffelstage is een kennisma king met het vak dus nuttig, maar meer ook niet. Lukraak iemand voor de klas zetten werkt niet. Zoiets holt het vak van leraar uit." Evenals Anthonise benadrukt Begijn dat een docent vaardigheden bezit die een willekeurige leerling niet onder de knie heeft. Daarnaast wijst hij op het surplus aan kennis dat een leraar nodig heeft om goed les of huiswerkbegelei ding te kunnen geven. In het verlengde hiervan is het nakijken van een toets door leerlingen wat hem betreft dan ook absoluut taboe. Rector T. Frankemölle van het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen sluit niet uit dat oudere leerlingen volgend schooljaar wel voor de klas staan. Ook in dit geval richt het vizier zich op scho lieren die hebben aangegeven dat ze een baan in het onderwijs zien zitten. Een precieze invulling van hun taken kan hij nog niet aangeven, maar het is geenszins de bedoeling (zieke) docen ten te vervangen. Frankemölle vindt dat het project een kans verdient. „De insteek is goed, omdat er toch iets moet gebeuren om het dreigende lera rentekort het hoofd te bieden. Wij pro beren hieraan een creatieve invulling te geven. Behalve dat er misschien ruimte is voor de uitvoering van onderwijsta ken door leerlingen, beginnen we ook met het zelf opleiden van nieuwe docenten binnen onze schoolmuren. Hiervoor hebben we onlangs groen licht van het ministerie van Onderwijs gekregen. Een van onze docenten krijgt voor dit doel speciaal een opleiding op de lerarenopleiding Fontys in Tilburg." Leerlingen uit vwo 5 en havo 5 van het Zeldenrust-Steelantcollege vinden het systeem van onderwijsassistenten op het Revius Lyceum in Doorn 'wel een aardig plan'. Niettemin hebben ze twij fels over de haalbaarheid. „In de prak tijk zal blijken dat zo'n brugklasser jou helemaal niet serieus neemt", weet Je roen Boerman (havo 5). „We zijn er ook helemaal niet toe bevoegd", voegt zijn klasgenoot Quinn Gunst er aan toe. De interesse voor een dergelijk bij baantje - al dan niet tegen een vergoe ding - is er nauwelijks. Lisanne Rein- houdt (vwo 5) heeft er ook helemaal geen tijd voor. ,,Ik heb het al druk ge noeg. En als ik geld nodig heb, zoek ik wel wat anders", zegt ze stellig. Haar klasgenote Geertje Groen is als een van de weinigen iets positiever. „Dat komt ongetwijfeld omdat ik het onder-wijs in wil. Bij de leerlingen die heel graag wil len, denk ik dat het ook echt zal werken Bovendien is het heel goed voor je ver antwoordelijkheidsgevoel." door Emile Calon MIDDELBURG - De acht ver oordeelde bemanningsleden van de drugsboot Otton gaan in hoger beroep. Ze vinden de op gelegde celstraf van acht jaar te hoog en hopen dat een hogere rechtbank meer begrip heeft voor hen. De rechtbank in Middelburg veroordeelde eind vorig jaar de opvarenden van de Panamese zeesleper voor hun betrokken heid bij de invoer van 4050 kilo cocaïne. Die enorme hoeveel heid drugs werd medio augustus 2003 in de Vlissingse haven in een verborgen compartiment van de Otton aangetroffen. Advocaat D. Olie uit Goes vindt acht jaar een veel te zware straf voor 'een stel eenvoudige loop jongens'. Zeker als gekeken wordt naar straffen die drugs baronnen, 'de organisatoren van deze handel' in Nederland krijgen. „Dan klopt de verhou ding niet", vindt hij. Zijn Middelburgse collega E. Smit benadrukt dat de man nen, variërend in de leeftijd van 25 tot 56 jaar een armoedig be staan leden in Colombia, Pana ma en Equador. Ze werden vol gens hem aan boord gelokt met een aanlokkelijke aanbod. Zijn cliënt houdt bovendien vol dat hij niet wist dat er cocaïne ver voerd zou worden. Ook voert de strafpleiter aan dat een celstraf van acht jaar voor buitenlandse gevangenen veel zwaarder is dan voor Nederlanders. Die mo gen na verloop van tijd in het weekeinde naar huis, komen in halfopen of open inrichtingen terecht, mogen vaak ook het laatste deel van de straf thuis uitzitten. Buitenlanders blijven echter tot de laatste dag in een gesloten inrichting. „Even een weekeinde naar huis is er voor hen dus niet bij." Hij merkt ook op dat zijn cliënt het zeer moeilijk heeft in de To rentij d-gevangenis in Middel burg. Hij spreekt alleen Spaans en het is zijn advocaat nog steeds niet gelukt om de» soonlijke familiefoto's en> radio los te krijgen van jusü „Hij mist die paar spullen', erg." M. Köller vindt het vreeoij de Middelburgse rechten! principe van gelijke moni gelijke kappen hanteert. Middelburgse advocate aan dat ëen rechter de strafe moet baseren op basis van® andere de persoonlijkeorasp digheden. Gezien de eens! dende strafmaat is dat vo haar niet gebeurd. De advocaten hopen dan i dat over zes tot negen maai het gerechtshof besluitdesn fen voor de bemanningslede verlagen. Ook zijn ze zeei nieuwd welke straf de Mkü burgse rechtbank de kapit® de eerste stuurman oplegt. D moeten 4 maart voor de rei bank verschijnen omaaij advocaat om uitstel ha: vraagd. MIDDELBURG - Een 65-ji vrouw uit Goes is gisterw Middelburg bij verstek w dronken rijden en het doon den na een ongeval veroori tot veertig uur werkstrat maanden rijontzegging en euro boete. In de strafmaat hield de poli rechter er rekening meedïi Goese vorig jaar februariji cies voor dezelfde feitentoi straft: rijden onder invloeii het doorrijden na een aaa ding. De vrouw werd 27 aia tus in haar woon» aangehouden met een alen percentage van 410 microgn bijna twee keer zoveel alsto^ staan. De verdachte botstei haar auto tegen een gepaiia de auto en ramde een veria bord op het Molenplein,ra ze haar weg vervolgde. Voorzitter Raad voor Cultuur vreest marginalisering kunsten door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Tjeu Strous is sinds een jaar voorzitter van de Raad voor de Cultuur Zeeland. Lang genoeg om te concluderen dat zijn positieve verwachtin gen zijn uitgekomen. „Er zit daar een hoop deskundigheid en enthousiasme bij elkaar." Be langrijkste taak. van de Raad voor de Cultuur is dit jaar de ad visering over een htleuwe pro vinciale cultuurnota. „We moe ten oppassen dat cultuur niet wordt gemarginaliseerd." Als wethouder van Middelburg bqheerde Strous van 1997 tot 2000 de portefeuille cultuur. Te genwoordig is hij hoofd beleid van de Rotterdamse Kunst stichting. Strous: „Het voorzitterschap van de Raad voor de Cultuur was toch een beetje een sprong in het duister. Ik nam me voor niet strikt sturend op te treden, iets waar ik in het verleden wel bekend om stond. Ik loop nogal met het hart op de tong. In deze functie past wat afstand. Ik vind dal de raad het moet doen. Dat h 1 ij kt goed te werkenHet is een voorrecht om te gaan met men sen die zo goed zijn ingevoerd, zulke duidelijke opvattingen hebben over verschillende za ken en zo gemotiveerd zijn. Het is mijn taak om me te bekomme ren om de randvoorwaarden. Krijgt de raad de plaats die hij verdient? Houden de bestuur ders rekening met ons? Worden we overal in gekend?" En, tevreden „Niet over de manier waarop de ;:aad bij het beleid wordt inge schakeld. Dat gebeurt tot nu toe tamelijk willekeurig. Ik heb e^ns op een rijtje gezet welke nota'sin de loop van het jaar zijn verschenen zonder aan ons te x,ijn voorgelegd. Dan kan ik er zo acht noemen, waaronder onder hoeken over cultuurparticipa tie, over de kunstuitleen, over het provinciaal vormgevingsbe- leid, over de oprichting van een theaterschool en over de biblio- 1 heek. Dan is er toch iets mis met de informatievoorziening." Heeft de Raad niet zelf ook een taak? Over veel van die rappor ten zijn artikelen in de krant verschenen. „Misschien moeten wij beter re gistreren wat er verschijnt. Maar het is wat amateuristisch als wij overal om moeten vra gen. We mogen er toch vanuit gaan dat zoiets meteen wordt doorgezonden. Overigens moet ik zeggen dat de nieuwe gedepu teerde van cultuur, Harry van Waveren, ons heeft toegezegd heel vaak bij ons aan te kloppen, zelfs als het gaat om nota's over andere beleidsterreinen dan cultuur. Hij zit er nog te kort om de resultaten daarvan te zien, maar ik geloof hem op zijn woord. De manier waarop wij zijn betrokken bij de startnoti tie 'Cultuur continu' die on langs is verschenen, is een schoolvoorbeeld van hoe het moet. De notitie is samen met ons commentaar erop aan Pro vinciale Staten aangeboden." Inhoudelijk had de Raad voorde Cultuur weinig goede wborden over voor de startnotitie. „Er zijn termen gevallen als weinig bevlogen, geen visie, ambtelijk en erg voorzichtig. We hebben hem niet neergesabeld als flauwekul. De voorzichtig heid waarmee Van Waveren is begonnen, past in een trend die is ingezet met de notitie 'Meer dan de som' van staatssecretaris Medy van der Laan van cultuur. Er schemert angst door om be leid te formuleren. Als een reac tie op het doelgroepenbeleid van de voormalige staatssecre taris Rick van der Ploeg lijkt de overheid nu het liefst helemaal geen cultuurbeleid te willen voeren. Ik ben bang dat dat er toe leidt dat het cultuurgebied als zodanig marginaliseert. Dat Tjeu Strous: „Het is wat amateuristisch als wij overal om moeten vragen." foto Ruben Oreel Advertentie Knip uit en lever uw kleurenrolletje of digitale fotomedia (min. 20 bestanden /"7\T aaneengesloten op 1 drager) in voor ontwikkelen afdrukken bij - onze KODAK 1-UUR Fotoservice. Wij branden uw herinneringen dan op CD voor maar éèn euro! (normale prijs 4,95 euro). Deze actie is geldig tot 1 februari 2004 en geldt niet in combinatie met andere acties. Negatief/Digitaal heb j e ook gezien met emancipa tie. Men vindt een staatssecreta ris voor emancipatie overbodig. Als er te weinig cultuurbeleid wordt gemaakt, hebben we straks ook geen staatssecretaris van cultuur meer. Onder Van der- Ploeg werd cultuur nog ontzien bij bezuinigingen, nu zie je, ook in de provinciale politiek, dat op cultuurgebied net zoveel moet worden ingeleverd als op andere terreinen." Wat is er fout aan de startnoti tie? „In veel van de hoofdstukken staat helemaal niets. De gede puteerde is een groot voorstan der van amateurkunst. Als je in een hoofdstuk daarover conclu deert dat je meer wil investeren in de infrastructuur van de amateurkunst, vraag ik me af: „Hoe dan?" Maar dat staat er niet. Dat is een typisch voor beeld van de weifelachtige hou ding van Van Waveren, juist over iets wat hij zo belangrijk vindt. In het hoofdstuk over fes tivals en podia worden allerlei organisaties juist wel met naam en toenaam genoemd en zelfs van waarderende oordelen voorzien, terwijl wij daarover helemaal niet om advies zijn ge vraagd. Dat is weer helemaal in strijd met die terughoudend heid." Het is dus nooit goed? Hoe had de notitie er dan wel uit moeten zien „Waar het om gaat is dat je con sequent moet zijn. En als je iets zegt, ond erbouw het dan. De no titie zou bruikbaarder zijn als de vier kernkeuzes niet aan het einde maar aan het begin had den gestaan. Als je vindt dat de cultuur aansluiting moet zoe ken bij andere sectoren, schrijf dat dan aan het begin op en werk vervolgens urt wat de con sequenties zrjn. Als je organisa ties met instanthoudingssubsi- dies wil concentreren, laat dan de implicaties de revue passe ren. Als je versterken belangrij ker vindt dan vernieuwen, zeg dan waaraan je denkt bij het versterken en welke nieuwe dingen je niet wil." „Een politicus met kloten durft keuzes te maken. Hadden die kernkeuzes helderder geformu leerd aan het begin gestaan en waren de consequenties vervol gens vertaald naar de Zeeuwse werkelijkheid, dan was dit een hoogst interessante startnotitie geweest. Maar dat heeft Van Waveren dus niet gedaan." Het publiek doet enthousiast mee met Art in Rhythm. foto Marijke Folkerl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er staat ongeloof op de gezichten van de musici van het Zeeuws Orkest en de muziekgroep Art in Rhythm. Het kan toch niet mogelijk zijn dat er slechts krap honderd mensen afkomen op een unieke wereldpremière zoals dit prom- concertin petto heeft? Het blijkt wel mogelijk. Schouwen toont nauwelijks belangstelling voor het muzikale festijn in de Nieu we Kerk in Zierikzee. Op inzet en bezieling van de executanten heeft die slechte opkomst overigens beslist geen nadelige invloed. Het streven lijkt er juist op gericht een ex clusief feestje voor een select ge zelschap te creëren. Velen kun nen zich erover verbijten dat ze er niet bij waren. Na de pauze delen musici en pu bliek zelfs een collectieve eufo rie over het samen muziek ma ken. De 'kunst in ritme' verrast en smeedt een band. De leden van slagwerkgroep Art in Rhvthm lijken zelf te smullen van hun optredens en laten de vonk overslaan op hun vakbroeders en -zusters van het Zeeuws Or kest. Dte leggen plots hun orke strale plechtstatigheid af en gaan mee in swingende compo sities en improvisaties jazz en wereldmuziek. Maar ook de toe schouwers worden bijna letter lijk meteen bij de kladden ge pakt. „Allemaal even gaan staan", nodigt ensembleleider Joshua Samson hen uit en binnen de kortste keren creëert het pu bliek met handgeklap, voetge- stamp en het knippen van de vingers een eigen aandeel in de compositie. Even later klinkt als vanzelfsprekend een koor dat in mooie ritmiek 'da, da, dadada' zingt. Bewondering De ensembleleden dwingen bij toerbeurt bewondering af met hun verrassende solo's. Een be levenis op zich is het horen van de zogeheten 'hang', een futu ristisch uitziend slagwerkin strument bestaande uit twee grote ovaalvormige metalen bollen. De jeugdige trompettist Rik Mol, door dirigent Joan Berkhemer aangeduid als 'wereldtalent', oogst veel waar dering bij het publiek. Met alle elementen bijeen groeit dit op treden toe naar een geweldig hoogtepunt waarin alle cultu ren harmonieus tot uiting ko men: orkest, slagwerkers, trom petsolo, breakdancers en toeschouwers die geen enkele aanmoediging meer nodig heb ben om mee te klappen en zelfs van hun stoel opstaan om toch vooral de acrobatisch dans jongeren ook goed te kw zien. Het hele promconcert adem sfeer van hoop en optira voor het nieuwe jaar. Vol pauze ligt de nadruk op jon lent met een optreden van] chge solisten in de Kinder! fonie van Leopold Mi (vader van Amadeusl.De* clering voor deze jonge ia gaat verder dan vertederin de elfjarige Floris Ontiv» ontpopt zich als waarin® talent. Het promconcert begint ffl ouverture Donna Diana, soort 'single luck' conipn van Reznicek, waarmee Zeeuws Orkest sprankelt programma in swingt baar in een nieuwjaarsconu natuurlijk een wals van Sir en daaraan wordt voldaan 'Nordseebilder'. De bei' compositie 'De Tovenaas ling' van Dukas lijkt eens eerbetoon aan HarryPo'n boeiende muziekstuk beelden op van pmW* kookpotten, van fauna!® van gedaanten wisselent. op drift geslagen geesten. Het Zeeuws Orkest en !- Rhythm geven vanavcm laatste optreden van dit- jaars Promconcert wC: Baafskerk in Aardenbui?' vang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 70