Shell moet reserves olie en gas bijstellen WIJ GAAN ONVEILIGHEID OP STRAAT AANPAKKEN. HELP MEE PZC NEDERLAND VEILIG Keiharde euro maakt benzine niet goedkoper Raad wil energienet in publieke handen Concern was te optimistisch over winbaarheid Honderd banen weg bij pensioenfonds PGGM zaterdag 10 januari 2004 door Martijn Pols en Erwin Buter DEN HAAG - De Koninklij ke/Shell Groep is de afgelopen jaren te optimistisch geweest over haar oliereserves. Het Ne derlands-Britse concern heeft eenvijfde te veel aan bewezen voorraden in de boeken opgeno men. Die voorraden zijn er wel. maar kunnen niet direct worden opgepompt. Het olieconcern deelde gisteren mee dat het gaat om olie en gas ter grootte van 3,9 miljard va ten Shell heeft die reserves in de jjeriode 1996-2002 opgenomen als bewezen, maar noemt ze nu 'waarschijnlijk'. De helft van de afboeking komt op conto van velden in Nigeria en Australië. De overige afwaarderingen gel den vooral het Verre Oosten. De bewezen reserves zijn be langrijk, omdat beleggers daar mee een inschatting kunnen maken over de toekomstige olieproductie en daarmee de winst. De Amerikaanse beurs toezichthouder SEC kijkt zelfs alleen naar bewezen voorraden. Gisteren bleek dat Shell vragen heeft gekregen van de SEC over de jaarrekening 2002. „Dat is inclusief opmerkingen over de bewezen reserves, maar dit staat geheel los van de discussie vandaag", zei de woordvoerster van het olieconcern Shell heeft in 2003 studies ge daan naar de stand van zaken bij zijn olievelden. In Nigeria werden meer dan duizend vel den onderzocht. Daaruit bleek dat het concern met de huidige stand van de techniek niet alle bewezen voorraden direct kan ophalen. Bovendien ontbreekt soms de toestemming van de overheid om olie op te pompen. Daarop lichtte Shell andere olievelden door en kwam tot meer aanpassingen. „Destijds hebben onze mensen op basis van de toen beschikbare infor matie een juiste inschatting ge maakt". zei een woordvoerster. Volgens haar zijn er geen rede nen om te denken dat er kwade opzet in het spel is geweest. Als voorbeeld geldt het Gorgon- veld, 130 kilometer uit de kust van West-Australië. Shell te kende in 1997 een intentiever- door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De snel stijgende eurokoers zou het leven van de automobilist aangenamer moe- tpn maken. De e'uro wint vooral aan kracht tegenpyer de dollar en dat is de munt waarin tradi tiegetrouw ruwe olie wordt af gerekend. Voor dezelfde euro krijgen we beduidend meer olie dan twee jaar geleden. De grondstof voor benzine en diesel wordt goedkoper bij elke nieu we piek die de eurokoers be reikt. Aan de pomp is niets te merken van de valutawinst. Marktlei der Shell verhoogde woensdag de prijs van de meest gevraagde autobrandstof, euro 95, met een cent naar 1,18 euro. Ruim een week geleden, op 1 januari, werd de accijns op een liter ben zine met 3,5 cent verhoogd. Daarmee maakte de staat het gunstige euro-dollareffect van de afgelopen tijd meteen weer ongedaan. De benzineprijs, zo benadruk ken de oliemaatschappijen al tijd gretig, wordt vooral door de staat bepaald. Shell rekent het de consument voor op zijn Ne derlandse website: begin dit jaar ging van elke verkochte li ter benzine 85 cent naar de be lastingdienst en 31 cent naar oliemaatschappij, pomphouder en anderen. Daarvan is 17,5 cent 'productkosten'. Daar is ook de invloed van de prijs van ruwe olie zichtbaar: een stijgende olieprijs verhoogt de product- kosten als onderdeel van de benzineliterprijs. Op zichzelf zijn de noteringen op de inter nationale oliemarkten van vrij beperkte invloed op de benzine prijs. Maar de hoge accijnzen versterken een prijsverhoging aan de pomp: een cent stijging werkt meteen door in de accijns en de btw. In de VS, waar autobrandstof veel minder is belast, werkt de olieprijs veel directer door in de prijs aan de pomp. De prijs van ruwe olie en de raffinagekosten vormen daar ongeveer 57 pro cent van de prijs van een gallon benzine. Dure olie zorgt meteen voor chagrijn bij de verwende Amerikaanse automobilist. De relatief hoge olieprijs houdt de benzineprijzen in Europa en de VS momenteel op een vrij klaring voor het ontginnen van aardgas om dat vervolgens als vloeibaar gas (LNG) te verko pen naar onder meer Japan. Sindsdien lopen de onderhan delingen met overheid daar nog steeds. Daarom is het nog niet zeker dat Shell die reserves kan oppompen, terwijl het concern dat wel zo in de boeken heeft staan. Productie Shell zegt dat de bijstelling op de korte termijn geen effect heeft op de productie. Tevens meldt het concern dat de finan ciële cijfers over de afgelopen jaren geen bijstelling behoeven. Onduidelijk is in hoeverre de re sultaten in de toekomst worden aangetast. Negentig procent van aanpassing heeft betrek king op gas- en olievelden die nog niet in ontwikkeling zijn. Shell verwacht dat de meeste van de gisteren afgeboekte voorraden in de loop van de pro ductie weer kunnen worden bij geschreven. Tweederde van de geschrapte voorraad betreft ru we olie en gecondenseerd aard gas, een heel lichte vorm van aardolie. Ook de hoeveelheid direct te winnen aardgas is klei ner. Het olieconcern houdt vast aan de eerdere verwachting dat de productie de komende twee jaar ruwweg gelijk zal blijven. Eind 2002 waren de geschatte voorraden nog goed voor 13,3 jaar productie. Dat neemt waarschijnlijk af. Analisten re kenen nu op ruim tien jaar. ANP De constructie van een gaspijpleiding net buiten de Chinese plaats Korla, aan de rand van de Taklimakanwoestijn. foto Gert-Jan Broere/GPD door Sentina van der Meer DEN HAAG - De energienetten in Nederland moeten voorlopig in publieke handen blijven. Het is nog te vroeg om een beslissing te nemen over de privatisering van de stroom- en gasnetten. Dat stelt de Energieraad in zijn gisteren gepubliceerde advies 'Net nog niet' aan de regering. De raad doet een beroep op de nationale politiek om besluit vorming over afsplitsing van de energienetten van bedrijven als DeltaN uonEssent en Eneco op te schorten wegens de ontwik kelingen in Europa. De Energie- raad hoopt in maart, op verzoek van minister Brinkhorst van Economische Zaken, te advise ren over de beleidskeuzes voor de elektriciteitssector in Euro pees perspectief. Het adviesorgaan van de rege ring vindt dat er eerst meer dui delijkheid moet zijn over gevol gen van de Europese markt die aan het ontstaan is op het gebied van het transport van energie (de netten), de productie® koop van gas en stroom Nederland heeft voor Eur begrippen kleine energiel* ven. „Als je besluit de ene netten van bedrijven als) en Essent af te splitsen, wo ze kleiner en dus makkt over te nemen door Euk concurrenten", aldus een: man van de raad. De Energieraad vreest da) eindelijk enkele hele grot, drijven overblijven in Eu Daardoor dreigt de liben ring van de markt voorde sument meer nadelen dam delen op te leveren, omd minder keus ontstaat in i gieaanbieders. De federatie van Nederli energiebedrijven Energie blij met het advies. Energi vraagt 'ter wille van de v gang van het proces van lil lisering en privatisering terlijk in 2005 duidelijk Ook Tennet, de landelijk heerder van het hoogspann net, onderschrijft de au van de Energieraad ANP Advertentie van onze redactie economie ZEIST - Pensioenfonds PGGM schrapt ongeveer honderd van de twaalfhonderd banen in Zeist. Voor de meeste medewerkers zal een andere baan binnen of buiten het bedrijf worden gevonden, een 'klein deel' van hen wacht gedwongen ontslag. De ontslagen zijn een gevolg van een reorganisatie in de automati sering, die al vorig jaar in gang is gezet en nog een paar jaar door loopt, zegt woordvoerder Afred Kool. „We gaan efficiënter werken. Voor de organisatie is dat goed. Tenslotte werken we met geld van anderen." Tot nu toe zijn 'minder dan tien' mensen zonder zicht op ander werk op straat gezet. Kool verwacht dit jaar ongeveer het zelfde aantal, volgend jaar verwacht hij meer ontslagen. Het is de eerste keer dat een pensioenfonds een grote reorganisatie aankondigt. Tot nu toe groeiden ze vooral. De bonden zijn volgens PGGM akkoord met het sociaal plan. GPD hoog peil. Wel verzacht de voortdurende koersstijging van de euro het leed aan de pomp enigszins. Maar oliehandelaren bieden de autobezitter voor de komende maanden niet veel hoop. Er is zoveel vraag naar olie dat de benzine- en diesel- prijs voorlopig niet zal dalen. De vraag nam de afgelopen maanden sterker toe dan werd verwacht. Het Internationaal Energie Agentschap verhoogde onlangs de geschatte vraag naar olie. In september vorig jaar be reikte de totale vraag van de Oe- so (derijke industrielanden) een historisch hoogtepunt. Deze toegenomen vraag weerspiegelt de aantrekkende wereldecono mie. De snel toenemende vraag naar transportbrandstoffen, overal in het Westen maar ook in Chi na, is de belangrijkste factor in de stijgende vraag naar olie. Te gelijkertijd zijn de commerciële olievoorraden in de VS - de grootste olieconsument - op het laagste niveau in 28 jaar. Raffi naderijen die ruwe olie gebrui ken om autobrandstoffen te produceren, missen door de lage voorraden de flexibiliteit om meer diesel en benzine te leve ren als de vraag daarnaar toe neemt. Als het aanbod de vraag naar benzine niet goed bij houdt, stijgt de prijs. En als te gelijkertijd de ruwe olie duur der wordt, werkt dat ook door op de benzinemarkt. Winterweer Voorspellingen voor winters weer in grote delen van de VS, gaven de prijzen van ruwe olie deze week weer een zetje. De ge middelde prijs van Ópec-olie beweegt zich nu even boven de 30 dollar, duidelijk boven de bandbreedte van 22-28 dollar die het kartel zegt na te streven. Maar Opec-functionanssen lij ken niet van plan de oliekraan verder open te draaien om de olieprijs te drukken. De Ópec-landen, die veel econo mische problemen kennen, zien de inkomsten sterk oplopen. De Verenigde Arabische Emiraten hadden in 2003 liefst 33 miljard dollar extra inkomsten, Saoedi- Arabië 20 miljard en Koeweit 5 miljard. Meer staatsinkomsten én verwende automobilisten: benzine daar kost nog altijd een grijpstuiver. GPD Kranten staan vol met verhalen over misdaad, vandalisme en overlast. Dat geeft jong en oud een onveilig gevoel. De overheid heeft daarom een actieprogramma opgezet. Vanaf 2006 moeten overlast en criminaliteit 20 tot 25% minder zijn. Met concrete maatregelen moet het haalbaar zijn Nederland veiliger te maken. Maar dat gaat niet vanzelf. Dit doen wij Criminelen en regelmatige overtreders van de wet zullen worden geconfronteerd met een duidelijk "lik-op-stuk" beleid. Ze komen niet meer weg met lichte straffen. Méér agenten en toezichthouders op straat vergroten de pakkans. Scherpere controle zal de misdaad op straat verminderen. Door meer en betere opsporingsmethoden moeten méér misdrijven worden opgelost. Gemeenten, politie en andere instellingen gaan intensiever samenwerken. Om heel gericht mensen die regelmatig in de fout gaan aan te pakken. Zo worden deze "veelplegers" sneller en strenger gestraft. Door meer veroordeelden in één gevangeniscel te plaatsen, gaan we een groter aantal overtreders van de straat houden. Toezicht door de reclassering moet voorkomen dat ze na vrijlating weer terugvallen in crimineel gedrag. Het actieprogramma "Naar een veiliger samenleving" bevat concrete maatregelen. Met maar één doel. Nederland veiliger maken. Wat doe jij? Je kunt meer doen dan je denkt. Door actief met ons mee te werken. Als we met z'n allen zorgen dat iedereen zich aan de regels houdt, moet het lukken. J Zie je iets verdachts op st raa t, i n het openbaa r vervoer, of b ij jou in de buurt? Waarschuw dan de politie of doe aangifte. Bel 0900-8844. Bel alleen bij levensbedreigende situaties 1-1-2. J Zie je geweld of overlast op straat? Loop dan niet door. Maar probeer met anderen hulp te bieden, onthoud daderkemnerken en zorg voor het slachtoffer. J Je kunt misdrijven ook anoniem melden. Bijvoorbeeld als jij de dader kent, maar de dader jou ook. Bel dan M. 0800-7000. Zo d raag je b ij aa n een veiliger samenlevi ng. Voor meer informatie: www.veiligheidsprogramina.nl. Dit is een advertentie van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 6