SGP opent discussie over fatsoen Stoommachine waar kunstwerkje PZC Tholen kan schepen niet weren uit kanaal Duitse drankrijder schrikt van hoge eis Veere bezorgd over diepe Westerschelde 15 Gemeente Schouw en-Duiv eland moet aangeven wat wel en niet kan Live show dj Patrick Kicken in De Pul Cv-ketels gestolen i nader inzien Werkstraffen voor hennepkwekers Waarschuwing voor bedreigen ex Boete voor winkeldiefstal Dief doet greep in kassa GL: salarisverhoging terugdraaien zaterdag 10 januari 2004 Marcel Modde ZIEBIKZEE - De gemeente gchouwen-Duiveland moet dui- j,|ijk aangeven waar haar gren- zen vindt de SGP-frac- (jd. Niet alleen op het politiek bestuurlijke vlak, maar ook met betrekking tot maatschappelij ke organisaties en het 'burgerfat soen', De kaders daarvoor moe ien worden vastgesteld aan de bond van een brede, openbare discussie over waarden en nor- pen, schelst de raadsfractie in een nota die daartoe de aanzet geeft. iC: BRUINISSE - Hij noemt zich- zelf geen diskjockey maar 'Par- ty Jock*. Patrick Kicken komt r vanavond naar Bruinisse om in jeugdsoos De Pul een twee uur - durende show te verzorgen. 1 Kicken is sinds 1989 actief in de omroepwereld als radio-presen tator, voice-over en club-dee jay. Hij begon zijn carrière bij lo kale omroepen in België, maar zijn doorbraak kwam in 1995 toen hij overstapte naar de TROS waar hij programma's als 111 i de Havermoutshow, Mega Top w 100, Cyber Top 50 en de Zinde- lnï rende Zaterdag presenteerde, k Momenteel is Kicken nacht-disc- 'J jockey en werkzaam voor de l!; 3FMmuziekredactie. De 29-jarige Kicken treedt wel J vaker op in Zeeland, maar in De dj" Pulmaakt hij zijn debuut. Kick- en staat te boek als een allround discjockey die vooral houdt van itr een gezellige babbel en het bij m zijn show betrekken van het pu- ila bliek Kicken laat zich het best oie vergelijken met entertainers als jz fCorendj Galaga. os De live-show van Patrick Kick- ai begint zaterdag om 21.00 ie air. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) I CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: r INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 0800-0231231 i °pmaandagt/m vrijdag ge iende de openingstijden; 2aterdagstot 12.00 uur Vice-voorzitter van de gemeente raad en SGP-fractievoorzitter G. Houtekamer heeft zich de af gelopen maanden suf gepiekerd over een juiste insteek van de discussienota die hij al veel eer der had aangekondigd. Want in geen geval mocht daarin een be lerend vingertje de overhand krijgen, had Houtekamer zich van meet af aan voorgenomen. Dit om de open discussie niet bij voorbaat in de kiem te smoren. Normen In het stuk gaat hij vooral diep in op de achtergronden van de hernieuwde roep om waarden en normen en vertaalt die visie globaal naar de omstandighe den op Schouwen-Duiveland. Houtekamer haalt meerdere ma len het voorbeeld van Gouda aan, dat onlangs stadsregels heeft opgesteld om de veiligheid en het fatsoen te verbeteren. Genoemd worden in dat rijtje: rij normaal; geen geweld; pest, scheld en vloek niet; geen afval op straat; agenten zijn er voor ons allemaal; respect graag; res pecteer elkaar altijd; intimide rend rondhangen is asociaal; wat je stuk maakt, moet je zelf betalen; het recht van de sterk ste kost de kop van een ander. Houtekamer: „Deze regels kun nen één van de concrete produc ten zijn die na een intensief de bat tussen maatschappelijke en politieke partijen tot stand ko men. Een lokaal debat over waarden en normen is dus niet alleen nodig om de bewustwor ding rond en de bezinning op het onderwerp op gang te hel pen, maar kan ook dienen om daadwerkelijk te komen tot een omgangsetiquette." Bij dat de bat moeten volgens Houtekamer alle geledingen in de samenle ving worden betrokken, zegt hij in een toelichting. Het initiatief daartoe dient te worden geno men door een bestuurlijk-ambte lijke werkgroep, aangevuld met vertegenwoordigers van maat schappelijke instellingen, scho len en kerken. Uiteindelijk moet alles leiden tot een aantal con crete aanbevelingen aan de ge meenteraad. Scheefgegroeid Voorop staat dat vervolgens ook de handhaving van de omgangs etiquette niet te vrijblijvend mag worden uitgevoerd, want daar is het nu juist allemaal mee scheefgegroeid, aldus Houteka mer. Ook de gemeenteraad dient goed bij zichzelf ten rade te gaan, verwijst de vice-voorzit- ter naar de klassieke afwegings driehoek 'algemeen belang gaat voor groepsbelang gaat voor per soonlijk belang'. „Laat de afzon derlijke partijen nu eens glashel der en in alle openheid formule ren waar voor hen de politieke grenzen liggen, wat eventueel in wisselbaar is als compromis en wat absoluut niet." In dit verband kan Houtekamer niet om de kwesties Raats en Van der Wouden heen, beiden vorig jaar veroordeeld voor res pectievelijk drugsbezit en het rij den onder invloed van. alcohol. De laatste hield de eer aan zich zelf, vertrok als bestuurder en keerde na een korte afwezigheid bij de gemeente terug als ambte lijk afdelingshoofd. Raats houdt vast aan zijn raadszetel, volgens de wet heeft hij daar tot de eerst komende verkiezingen in 2006 ook recht op. „Wegsturen kun je een raadslid niet, ook al is hij niet langer van onbesproken ge drag, maar we kunnen wél met z'n allen afspraken maken over hoe daar in een onderhavig ge val mee om te gaan. Vooral uit de voorbeeldfunctie die je als overheid hebt. Nadere kaders stellen op basis waarvan je el kaar kunt aanspreken. Nu is er in het openbaar door niemand iets over gezegd." Besproken De nota wordt binnenkort be sproken in de commissie en de raad. Aan de hand daarvan zal duidelijk worden of de aanzet van de SGP door de andere par tijen wordt overgenomen en uit gevoerd. IDDELBURG - Onbekenden |ebben in de nacht van donder- op vrijdag vier verwar- Hfigsketels gestolen uit de kel- Idervan een kantoorpand in aan bouw op de Kanaalweg in Mid delburg. De ketels, die enkele tientallen lo's per stuk wegen, hebben I'nik een waarde van een paar dui dend euro. Om bij de ketels te Imen werd de toegang tot de flder opengebroken. tot het bericht over een r irgenomen alcoholverbod op straat ii Nieuwerkerk blijkt de huidige over- iBtvan hangjongeren niet plaats te vin den rond de openbare basisschool, waaropen rond het schoolplein van de christelijke basisschool tegenover de vij ver aan de Schoolstraat. Een machine, vindt De Vries, moet niet alleen goed werken, maar ook mooi zijn. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De lol van het knutselen. Daar gaat het Zierikzeeënaar C. de Vries om. Op een zolderkamertje boven zijn garage construeert De Vries een zes pk sterke stoommachine. Een werkje waarbij technisch inzicht gepaard dient te gaan met geduld, precisie en creativi teit. Want het moet niet alleen werken, maar - vindt De Vries - ook leuk zijn om naar 'te kijken. „Het is techniek, maar ook een kunstwerkje." De werkplaats van De Vries is overdui delijk het honk van de gepassioneerde hobbyist. Vliesdunne metaalslingers lig gen in een bak naast de draaibank. Ge reedschap hangt overzichtelijk geor dend aan.de wand. Op de plank eronder is het een wirwar van allerlei spullen, variërend van een tweedehands mano meter tot een bejaard koperen kraantje en een gietijzeren draaiwieltje. Wie zoekt zal vinden en wie wat bewaart, heeft wat. Wanneer De Vries besmet is geraakt met het stoomvirus weet hij eigenlijk niet precies. Wel herinnert hij zich nog levendig dat zijn vader - ingenieur van beroep - hem in de jaren zestig mee troonde naar de machinekamer van de 'boot van Zijpe'. De stoommachine die de voortstuwing van het schip verzorg de maakte een onuitwisbare indruk. „Misschien dat het toen mis is gegaan", zegt De Vries. Een kwinkslag, want De Vries is gek op alles wat met stoom te maken heeft. Wat hem fascineert is niet alleen de zichtbare techniek van de op en neer gaande zuigers en drijfstangen, maar ook het karakter en het historisch be lang van de stoommachine, uitgevon den door de Fransman Dennis Papin en geperfectioneerd door de Engelsman Ja mes Watt en die het begin van de indus triële revolutie markeert. „Een mooie machine om te zien en vooral ook een stille, want een stoommachine maakt geen herrie." Stoom wordt vaak geassocieerd met sis sende locomotieven waarvan de schoor steen witte stoom en zwarte kolenplui- men uitbraakt. De Vries heeft meer met het fenomeen stoomboot. „Die fascina tie heb ik altijd gehad. Ik heb ook jaren op een boot gewoond. De badkamer aan boord was net een soort duikboot. Erg mooi." De stoommachine van De Vries is bedoeld als krachtbron voor een - eveneens zelf te bouwen - sloep. Op de vraag wanneer de proefvaart van de stoomsloep te verwachten valt, blijft De Vries het antwoord schuldig. Voorlopig heeft hij nog volop werk aan de stoom machine. De stoomketel die 60 liter wa ter gaat bevatten, moet nog gemaakt worden en hetzelfde geldt voor de stook plaats. De Vries wil houtblokken gaan gebrui ken als brandstof. „Kolen zijn erg duur en er is lastig aan te komen. Ik heb uit gerekend dat ik op een pakketje van 36 dm hout een uur kan varen met een snel heid van 10 kilometer per uur. Ik maak de boot zo dat ik totaal acht van die zak jes houtblokken mee kan nemen." Schoorsteentje De stoommachine verdwijnt straks niet in een behuizing, maar blijft volledig zichtbaar. „Veel te mooi om weg te stop pen", vindt De Vries. „En er komt ook nog een schoorsteentje op de sloep. Een flink hoge, zodat de trek goed is." De Vries heeft becijferd dat de stoommachi ne bij een druk van 4 atmosfeer bij 60 omwentelingen per minuut zo'n 6 pk le vert. Meer dan voldoende voor de voort stuwing van de sloep. Varen met de stoomsloep wordt een heel aparte ervaring. „De stilte van de stoommachine in combinatie met de geur van brandend hout. Dat lijkt me heerlijk. Maar je moet wel op een hele boel dingen tegelijk letten. Je moet je manometer in de gaten houden want als de druk te hoog oploopt kan de ketel ontploffen. Vroeger gebeurde dat nog weieens. Vooral omdat de gebruikers de veligheidsklep vastzetten om grotere prestaties uit de machine te halen. En je moet zorgen dat er regelmatig gestookt wordt." De constructeur werkt zeer nauwgezet. Van de meeste bewegende onderdelen maakte hij eerst kleine modellen om de werking van het onderdeel en de plaats ervan in het geheel helder in zijn geest te krijgen. Wat hij tot dusverre heeft op gebouwd is getest. De Vries is geen technicus van huis uit. De omgang met een metaaldraaibank heeft hij met vallen en opstaan geleerd, net als alle andere technieken die nodig zijn. „Natuurlijk gaat het weieens mis. Vrij vaak zelfs. Maar ik ga ervan uit dat wat ze 150 jaar geleden konden, nu ook kan. En bovendien krijg ik goede raad van mensen die het kunnen weten. Er komen geregeld belangstellenden hier op mijn zoldertje. Als je een stoomma chine bouwt, ben je nooit eenzaam." door Rob Paardekam THOLEN - Het gemeentebe stuur van Tholen kan gevaarlij ke schepen de toegang tot het Thoolse deel van het Schel- de-Rijnkanaal niet weigeren. Dat schrijft het college naar aan leiding van vragen van de Chris tenunie (CU). De lokale CU-fractie stelde die schriftelijke wagen naar aanlei ding van krantenartikelen, waarin melding werd gemaakt van een strafrechtelijk onder zoek naar het ontbreken van ver voersdocumenten op het traject tussen Antwerpen en Rotter dam. Volgens het Korps Lande lijke Politiediensten (KLPD), dat het onderzoek uitvoert, brengt het ontbreken van die do cumenten grote risico's .met zich mee. „Het is wachten op de gro te klap", stelt de brandweercom mandant van de gemeente Steen bergen in hetzelfde artikel. Bij ongelukken op het kanaal zou bijna niemand weten wat voor stoffen daadwerkelijk in de con tainers zitten. Burgemeester en wethouders on derschrijven de conclusies, maar stellen dat zeker niet in al le gevallen de benodigde docu menten ontbreken. Volgens B en W zijn alle betrokken autoritei ten volledig op de hoogte van het sluimerende gevaar en wordt gewerkt aan het uitban nen van de problematiek. Daar over heeft de gemeente contact met de dienst transport- en mi lieucontroles van het KLPD. De vraag van de CU of Tholen sche pen kan weigeren op het kanaal, wordt ontkennend beantwoord. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren twee henneptelers uit Koewacht veroordeeld tot werkstraffen. Een 56-jarige Koewachten aar kreeg 120 uur werkstraf en een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf opgelegd. Bij hem werden 22 april vo rig jaar door de politie 409 hennepplanten aangetroffen. De kwekerij zag er redelijk professioneel uit. Hij zei geld nodig te hebben voor het opknappen van zijn woonwa gen. Geldgebrek was ook het motief van een 44-jarige man om een hennepkwekerij te starten. In zijn garage bevondën zich 76 wietplanten. Hij werd veroordeeld tot 80 uur werkstraf. De verdachten werden ook verweten stroom buitenom de meter te hebben afgetapt, maar daarvan wer den ze vrijgesproken. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor huisvredebreuk en een bedreiging veroordeeld tot een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf. De man was 26 juni vorig jaar in Oost-Souburg de wo ning van zijn ex-vriendin binnengedrongen door een ruit je van de voordeur in te slaan. Toen hij in de huiskamer kwam sommeerde zijn ex hem de woning te verlaten, maar dat weigerde hij. De politie moest eraan te pas ko men om de man uit de woning te verwijderen. Tijdens zijn bezoek had hij de nieuwe vriend van zijn ex bedreigd. „Als je met je handen aan mijn kinderen komt, dan sloop ik je." Inmiddels leeft de Souburger weer op goede voet met zijn vriendin. Ook had hij de schade vergoed. Daarmee werd in de strafmaat rekening gehouden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 75-jarige inwoner van Kloetinge voor een winkeldiefstal tot 150 euro boete en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De bejaarde man ging 30 mei vorig jaar in Goes voor de derde keer binnen korte tijd in de fout door levensmiddelen bij Albert Heijn wég te stelen. VLISSINGEN - Een dief heeft gisteravond rond half zes een greep in de kassa van de Aldi in Vlissingen gedaan. De man nam een onbekend geldbedrag mee. Na zijn daad verdween de nog onbekende man op een fiets richting de Scheldestraat. GOES - GroenLinks in Goes wil proberen de omstreden, forse verhoging van de salarissen van de commissarissen bij energiebedrijf Delta terug te draaien. De fractie heeft daarop aangedrongen bij het gemeentebestuur en bij de vertegenwoordiger van de gemeente in de aandeelhouders vergadering. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 22-jarige verdachte uit Moers (D) schrok zich bij de rechtbank in Middel burg rot van de eis van offcier van justitie G. Oosterveld: acht tien maanden gevangenisstraf plus twee jaar rijontzegging. De aanklacht poging doodslag kon volgens de officier worden bewezen, omdat de verdachte stomdronken een auto bestuur de en over een tent was gereden. Daarin zaten twee mannen. Een van hen liep drie gebroken rib ben op. „Het is typisch een voor beeld waarbij een auto een moordwapen kan zijn", moti veerde de officier afgelopen don derdag haar eis. Het incident speelde zich 19 juni vorig jaar af op camping De Duinhoeve in Haamstede. De Duitser, die voor het vijfde jaar op de camping kwam, was zich die middag te buiten gegaan aan overmatig alcoholgebruik. Met bier, Jagermeister en wod ka had hij zich vol laten lopen. De verdachte had zijn auto bij de tent gezet. De auto moest worden verzet naar de parkeer plaats. Vanaf dat moment zei hij zich niets meer te kunnen herinneren. De mannen in de tent zagen plot seling de auto op hun afkomen. De heup en borstkas van een van de mannen werden geraakt. Hij zat ook nog eens verstrikt in het koord van de tent. Getuigen hadden gezien dat de jonge auto mobilist met gierende banden verder reed, vol gas gaf en tegen een boom aanreed. Hij verkeer- i de in zo'n staat van dronken schap dat hij half op de bijrij- 1 dersstoel hing en met één hand het stuur beet hield. Uiteindelijk kwam de auto tot stilstand tegen een boom. De campinghouder waarschuwde de politie. Een blaastest lukte niet. Uit de bloedproef kwam een promillage van 2,02, ruim vier keer zoveel als toegestaan. Raadsman R. Maat sprak over een blackout en stelde dat er geen opzet was geweest. Hij vroeg zijn cliënt vrij te spreken. De rechtbank doet 21 januari uitspraak. Gemeenten maken zich zorgen over de veiligheid op het Schelde-Rijnkanaal door het regelmatig ont breken van vervoerspapieren. foto Willem Mieras door Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere maken zich zorgen over de ver dieping en verbreding van de vaargeul van de Westerschelde. Volgens het college kunnen sche pen daardoor sneller varen, wat ernstige gevolgen kan hebben voor afkalving van de stranden. Op dit moment ligt de milieuef fectenrapportage Ontwikke- lingsschets 2010 Schelde-estua- rium ter inzage. Nederland en Vlaanderen hebben met elkaar onder meer afgesproken de toe gankelijkheid van de Scheldeha- vens voor zeeschepen te verbete ren en te garanderen. Een belangrijk onderdeel van het plan is verbreding en verdie ping van de Westerschelde. Daardoor wordt de vaarweg ver beterd en blijven de havens toe gankelijk voor grote zeesche pen. Als gevolg van de verdieping zal de scheepvaart in de Wester schelde toenemen, verwacht het Veerse college van B en W. Hier bij zullen schepen worden inge zet die een diepere diepgang hebben en met een hogere snel heid kunnen varen. „Dit allés heeft tot gevolg", aldus Ben W, „dat een grotere golfslag naar de kust toe zal plaatsvinden." Door die grotere golfslag valt niet uit te sluiten dat de stran den in de gemeente Veere snel ler zullen afkalven. In de zomér trekken duizenden toeristen naar onder meer Dishoek, Zoute- lande en Westkapelle. „Veere wil de badgasten laten genieten van de stranden. Om dit in de toekomst te blijven ga randeren, zullen de stranden re gelmatig opgehoogd moeten worden in verband met de afkal ving door de sterkere golfslag als gevolg van de zwaardere scheepvaart." B en W van Veere zullen Ver keer en Waterstaat op de hoogte brengen van de zorgen over de stranden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63