extra Libië betaalt aan Frankrijk PZC Heupoperatie in Duitsland met robot brengt risico met zich mee Zelfmoordaanslag Irak eist vijf levens Morbide ontvoering in Brazilië Israëliërs tegen teruggave Golan 'oranje' Code niet langer van kracht in VS Nabestaanden bomaanslag vliegtuig krijgen 136 miljoen euro Gekweekte zalm zou toch veilig zijn Turkije wil eind kwestie-Cyprus Marine komt bootvluchtelingen te hulp België int geldboetes amper Bosbranden bedreigen Sydney Inwonertal EU groeit Wederopbouw Bam kost miljard Doodstraf voor verkrachting Bush onthult plannen voor Mars-expeditie SAO PAULO - Het gebik van beitels in het holst van de nacht Las door niemand van de om wonenden rond het kerkhof opgemerkt. Het telefoontje de volgende ochtend kwam voor Pablo Ramon Campostrini daarom als een volslagen ver rassing. De stoffelijke resten Ln zijn vader waren ontvoerd. Of hij losgeld wilde betalen, vroegen de kidnappers. Campostrini - eigenaar van een florerende bouwmarkt in zijn woonplaats Gualeguay in Ar gentinië - kon zijn oren niet ge loven en spoedde zich naar de jegraafplaats. Maar tot zijn grote verbazing was het fami liegraf gewoon in tact. Weer luis opnieuw telefoon. De poli tie belde met de mededeling dat de graftombe van zijn grootou ders was opengebroken. Opa werd vermist. Toen de ontvoerders Campost rini enige tijd later terugbelden om de onderhandelingen te ope nen, antwoordde hij schaterla chend dat ze het verkeerde lijk hadden ontvoerd. De ontvoer der vloekte hevig en smeet de hoorn erop. Drie uur later vond de politie opa terug na een ano niem telefoontje. Het lijk stond, verpakt in een plastic zak voor bouwmaterialen, aan de kant van de weg niet ver van het kerkhof. GPD JERUZALEM - Een meerder heidvan de Israëliërs is er tegen om de Golan-hoogvlakte aan Syrië terug te geven in ruil voor vrede. De kwestie is actueel geworden Idoor een voorstel van de Syri- ische president Assad, vorige imaand, om de vredesonderhan delingen weer op te pakken waar ze in 2000 zijn blijven ste ken. jVolgens een peiling waarvan de [uitslag gisteren werd gepubli ceerd door het dagblad Maariv is 56 procent van cle Israëliërs tegen teruggave van de Golan en36procent voor. AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri- I kaanse autoriteiten hebben de alarmfase die geldt voor de ma te van terreurdreigingen giste- ren verlaagd van 'oranje' naar Dat zei de minister van Binnen landse Veiligheid Tom Ridge in Washington. Geel is de op twee na hoogste fa se. Code oranje werd op 22 de cember van kracht. In totaal zijner vijf alarmfasen, van rood jl) tot groen (5). Directe aanleiding voor de ver hoging van de alarmfase voor de kerst waren inlichtingen over !en mogelijke aanslag van het erreurnetwerk Al Qaeda met vliegtuigen. Verscheidene inter- ïationale vluchten vanuit Eu- flpa en ook Mexico naar de Ver- 2 Staten werden daarop eannuleerd of opgeschort. )e mate van dreiging zou intus sen zijn afgenomen, maar voor luchthavens, zeehavens en nu cleaire installaties blijven de extra getroffen veiligheids maatregelen van kracht, aldus lage. Gedetineerden Dij zei zeker te weten dat, overi gens niet nadere aangeduide, Plannen om Amerikaanse doe- 1 'en aan te vallen, zijn ingetrok ken als gevolg van de strengere veiligheidsmaatregelenD e I minister zei dat te hebben ver nomen van ondervraagde 'gede tineerden'. Dij maakte niet duidelijk wie flat waren. De bewindsman ont kende eerdere mediaberichten at de jongste verhoging van de alarmfase heeft geleid tot een extra kostenpost van tot 1 mil- parei dollar per week. r aat komen we niet eens in de jDuurt verzekerde Tom Ridge, f Advertentie VOORDEEL H<»nken«and www.binnenult.nl zaterdag 10 januari 2004 van onze redactie buitenland PARIJS - De nabestaanden van de 170 slachtoffers van een bomaanslag op een Frans pas sagiersvliegtuig krijgen een hogere schadevergoeding van Libië. Het land betaalt 170 mil joen dollar (136 miljoen euro). De DC-10 van vliegmaatschap pij UTA explodeerde in 1989 boven Niger. Alle betrokken partijen hebben een akkoord daarover gisteren in Parijs on dertekend. Zes Libiërs worden verant woordelijk gehouden voor de aanslag. Frankrijk veroordeel de ze bij verstek. Onder de slachtoffers bevonden zich 54 Fransen. Frankrijk hervatte in december de onderhandelingen met Libië over een schadever goeding. Eerder spraken de landen af dat het Noord-Afri kaanse land 30.000 dollar zou betalen. Toen Libië vorig jaar echter bereid bleek om veel meer te betalen aan de nabe staanden van de aanslag boven de Schotse plaats Lockerbie, wilde Frankrijk meer geld zien. Zeventien nabestaanden.woon den de ondertekening bij, ook namens de andere families. En kelen van hen reageerden ver heugd. Ook is afgesproken dat er een herdenkingsdienst komt op de plaats van de ramp. De Franse minister De Villepin van Buitenlandse Zaken zei na overleg met zijn Libische ambt genoot Chalgam voorstander te zijn van 'een gestage normalise ring' van relaties tussen Libië en de Europese Unie. Maar eerst moet de kwestie van een aanslag op een disco in Berlijn in 1986 nog worden opgelost, voegde hij eraan toe. Een zegsman van het Libische ministerie van Buiten landse Zaken had eerder op de dag al gezegd te verwachten dat de betrekkingen tussen- Parijs en Tripoli nu zullen versoepe len. „Hiercnee is het boek geslo ten", aldus gisteren een woord voerder. In augustus maakte Tripoli be kend dat het de slachtoffers van een aanslag op discotheek La Belle in West-Berlijn gaat com penseren. Daarbij kwamen des tijds drie mensen om het leven. De uitgaansgelegenheid was favoriet bij Amerikaanse mili tairen. De aanslag was een ver gelding van een Amerikaans bombardement op Tripoli. De Duitse regering heeft te kennen gegeven nog niet tevreden te zijn met de Libische tegemoet koming. Imago Libië, bezig met het verbeteren van zijn imago, liet eind vorig jaar weten dat het afziet van de ontwikkeling van massavernie tigingswapens. Dat gebeurde onder druk van Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten. Tripoli beloofde ook het aan vullende protocol van het non proliferatieverdrag, dat ver spreiding van kernwapens moet voorkomen, te tekenen. Dat maakt onverwachte inspec ties mogelijk van plaatsen waar massavernietigingswa pens zouden kunnen worden geproduceerd. De Britse minis ter Straw van Buitenlandse Za ken zei deze week dat hij Libië zal uitnodigen om verder over de ontmanteling te praten. Li bië hoopt op opheffing van alle sancties tegen het land. ANP/AFP LOCH FYNE - Een zalmkweker houdt een jonge vis vast op zijn bedrijf, Strondoir Bay, in het Schotse Loch Fyne. De officiële Britse voedsel waakhond verklaarde giste ren dat het eten van gekweekte zalm veilig is en sprak daarmee de bevindingen van een recent onderzoek tegen. Volgens de wetenschappelijke studie zou de vis een zor gelijke hoeveelheid dioxine en andere kankerverwekkende stoffen bevatten. De Food Standards Agency beweert echter dat de vervuilde stoffen binnen de internationaal erkende veiligheidsnormen blijven. Bovendien zouden de voordelen voor de gezond heid niet opwegen tegen mogelijke risico's. foto David Cheskin/AP door Wierd Puk BERLIJN - Duitse specialisten reageren verdeeld op de waar schuwing van de Nederlandse Orthopaedische Vereniging (NOV) voor de risico's van heup operaties in de Bondsrepubliek. Het gebruik van de robot Robo- doc in Duitse klinieken bij de vervanging van versleten heu pen zou tot ernstige complica ties en onherstelbare spierscha- de hebben geleid, zei NOV- voorzitter prof. dr. C.N. van Dijk. Enkele honderden patiënten zouden mank lopen. ,,Deze be schuldiging is geheel onterecht en zeer belastend voor de dui zenden patiënten die dankzij Robodoc uitstekend geholpen zijn", reageert prof. dr. Martin Börner, van de Berufsgenossen- schaftliche Unfallklinik Frank furt am Main (BGU). In Frank furt gelooft men stellig in de nauwgezetheid van de compu tergestuurde operatie. „Het aantal complicaties is niet groter dan bij conventionele in grepen", weet Börner. „Van de tienduizend patiënten die wij hebben geholpen, zijn er twee honderd die zich beklagen. Dat is altijd te veel, maar procentu eel valt dit mee." Veel Nederlandse patiënten worden door zorgverzekeraars wegens het tekort aan capaci teit in Nederlandse behandel centra over de grens gestuurd. Vooralsnog heeft geen Neder landse heuppatiënt zich over een behandeliiig door Robodoc beklaagd. Verwoest Volgens prof. dr. Reiner Gradin- ger van de Klinikum rechts der Isar in München, zijn veel Duit se klinieken de afgelopen jaren gestopt met het gebruik van de robot. Gradinger: „Deze kwes tie speelt al jaren. Onder druk van de firma die Robodoc ver koopt en onder druk van de on derlinge concurrentie gingen veel ziekenhuizen er een jaar of zes toe over met Robodoc te werken. Maar veel zijn daar in middels mee gestopt. Te veel spierweefsel wordt erbij ver woest en de sturing is niet pre cies genoeg. Bovendien lopen er veel rechtszaken." Volgens Martin Börner weet zijn kritische collega hiet waarover hij praat. „Deze techniek is steeds verder ontwikkeld. Gra dinger is nooit eens bij ons we zen kijken. Hij heeft zijn eigen protheses en concurreert met ons. Vergeet niet dat het in deze markt gebruikelijk is om slecht over de concurrentie te praten. Overigens is nog geen enkele klacht door de rechter gehono reerd." Beide specialisten gaan ervan uit dat robot gestuurde opera ties in Duitsland hoe dan ook af zullen nemen. Gradinger: „De meeste klinieken hebben Robo doc,alweer in de kelder gezet." Börner: „Het gebruik van die in novatieve technieken is te duur. De ziekenfondsen vergoeden het niet langer.GPD BERLIJN - De Turkse regering zal er alles aan doen om voor 1 mei een oplossing te vinden voor de verdeeldheid op liet ei land Cyprus. „De kwestie-Cyprus moet op 1 mei zijn opgelost. We zullen daartoe maatregelen nemen", aldus premier Erdogan gisteren in Berlijn. Cyprus is sinds 1974 verdeeld. De Turken bezetten in dat jaar het noorden van het ei land, De door hen uitgeroepen Turkse Republiek van Noord- Cyprus wordt niet erkend. ANP GENT - Wie van een Belgische rechter een boete opgelegd krijgt en niet betaalt, hoeft zich eigenlijk geen zorgen te ma ken. De Belgische justitie schakelt nauwelijks deurwaarders in om het geld te innen. Een vervangende celstraf minder dan zes maanden wordt nooit uitgevoerd, wegens het cellente kort. „U wordt uitgenodigd om te betalen. Doe je dat niet, dan ge beurt er eigenlijk niets", klaagt procureur-generaal F. Schins gisteren in de Vlaamse krant De Standaard. „De magistra tuur zit al jaren opgescheept met die frustratie." De officier stelt dat Belgen vrij braaf zijn: ondanks het gebrek aan sanc ties betalen ze grote boetes praktisch altijd. ANP SYDNEY - Honderden inwoners van de Australische stad Sydney bereiden zich voor op evacuatie, omdat bosbranden de buitenwijken van de stad naderen. Vijfhonderd brand weerlieden bestrijden met negen blusvliegtuigen en blusbo ten het vuur, dat woedt ten noorden, zuiden en westen van' Sydney. Door zelf gebieden gecontroleerd te verbranden, heeft de brandweer in het noorden waarschijnlijk kunnen voorkomen dat woningen bij het nationale park Ku-ring-gai ten prooi vallen aan de vlammen. In de regio is al 600 hectare verbrand. Bewoners in andere gebieden hebben het advies gekregen hun brandslangen en pompen paraat te houden. ANP/DPA LUXEMBURG - De Europese Unie telde op 1 januari 2004 naar schatting 380,8 miljoen inwoners. Dat zijn er 1,2 miljoen, (0,34 procent) meer dan een jaar eerder. Het groeicijfer past bij de bescheiden groei sinds halverwege de jaren negentig, aldus het Europees bureau voor statistiek Eurostat gisteren. De toename komt voor driekwart door immigratie. De bijna een miljoen immigranten trokken vooral naar Spanje en Ita lië. Ook Groot-Brittannië en Duitsland vingen veel nieuwko mers op. Nederland heeft de kleinste toename door migratie van alle vijftien EU-landen: 0,02 procent. De groei in Nederland is bij na uitsluitend ontstaan door geboorten (0,38 procent). Met een totale bevolkingstoename van 0,40 procent blijft Neder land dicht bij het Europese gemiddelde. ANP GENEVE - De wederopbouw van de Iraanse stad Bam gaat 1 miljard dollar (800 miljoen euro) kosten. Dat hebben de Ver enigde Naties gisteren laten weten aan donorlanden die geld zullen inzamelen. De stad werd op 26 december weggevaagd door een aardbeving die aan 31.000 mensen het leven kostte. Volgens de VN zal Iran de meeste kosten voor zijn rekening nemen en wordt van de donorlanden daarbij 'veel steun' ge vraagd. Wederopbouw van de stad zal zeker twee jaar duren. Tot nu toe hebben zestig landen 80 miljoen euro bijeen ge bracht voor de eerste noodhulp. ANP/AFP SHANGHAI- Een onderwijzer die ervan is beschuldigd vier leerlingen te hebben verkracht is in China ter dood veroor deeld. De 26-jarige man vergreep zich aan de meisjes nadat hij die had laten nablijven voor bijles op hun school in de stad Beiliu, Het jongste slachtoffer van de man was negen jaar. Dat heeft het persbureau Xinhua gisteren bericht. AP van onze redactie buitenland BAQUBA - Een moskee in de Iraakse stad Baquba ten noor den van Bagdad was gisteren het doelwit van een zelfmoord aanslag. Behalve de dader kwa men zeker vier mensen om het leven, tientallen personen raak ten gewond. Volgens ooggetuigen blies de man zichzelf op nadat een be waker hem bij de ingang van het gebedshuis had weggestuurd, De zelfmoordenaar bracht de bom kort na het vrijdaggebed, het belangrijkste wekelijkse ge bed voor moslims, tot ontplof fing. Op straat voor het gebeds huis bevonden zich talrijke mensen. De bom deed ruiten springen en auto's vlogen in brand. De moskee wordt bezocht door sjiitische moslims, die in Irak in de meerderheid zijn, maar niet in de streek rond Baquba. Deze zogeheten soennitische drie hoek ten noorden van Bagdad wordt voornamelijk bevolkt door soennitische islamieten. Waarnmemers sluiten niet uit dat de aanslag terug te voeren is op spanningen tussen de sjiieten en soennieten, die oplaaiden na de val van de soennitische presi dent Saddam Hoessein. De afgelopen maanden waren moskeeën vaker het doelwit van aanslagen. Door een explosie in augustus bij een sjiitische mos kee in Najaf kwamen zeker tachtig mensen om, onder wie een belangrijke geestelijke. Eerder vielen negen doden door een bomexplosie bij een moskee in het soennitische Fallujah. De soennitische driehoek geldt als de belangrijkste verzets- haard tegen de buitenlandse troepen in het land. In de regio was de steun voor Saddam he,t gjrootst. Niet gewelddadig Het hoofd van de Iraakse rege ringsraad, Adnan Pachachi, kondigde vrijdag aan dat dui zenden Irakezen die tijdens of na de oorlog in hun land gevan gen zijn genomen door de coali tietroepen, binnen enkele maanden vrijkomen. Volgens Pachachi moet wel vaststaan dat de gevangenen die voor vrijlating in aanmerking komen, geen gewelddadig ver zet hebben gepleegd tegen de Iraakse regeringsraad of de coa litie. De Verenigde Staten hebben Saddam Hoessein formeel tot krijgsgevangene verklaard. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren bekendge maakt. Saddam Hoessein werd op 13 december gevangengeno men nabij Tikrit. ANP/RTR HARPER - Voor de kust van de Liberiaanse plaats Harper verleen de de Hr.Ms. Rotterdam gisteren noodhulp aan de opvarenden en de ongeveer 235 bootvluchtelingen aan boord van het Nigeriaanse schip By El-Shaddai. Het schip ligt reeds vier dagen zonder voortstuwing voor anker bij Harper. Aan boord bevinden zich een aantal zwangere vrouwen en patiënten met ziektes als malaria en mazelen. De bootvluchtelingen worden voorzien van water en voeding. Hier krijgen de vluch telingen macaroni, gemaakt op de Rotterdam, geserveerd op hun schip. De Hr.Ms. Rotterdam ligt sinds enkele maanden voor Liberia voor anker in het kader van een VN-vredemissie. foto Peter van Bastelaar/GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush zal volgende week plannen be kendmaken om Amerikanen naar Mars te sturen. Hij zou ook plannen onthullen voor een per manent bemande post op de maan. Dat hebben hoge Ameri kaanse ambtenaren gisteren ge zegd. De missie naar Mars vindt waarschijnlijk niet eerder dan in 2014 plaats. De president zou met de plannen nieuw leven in het Amerikaanse ruimtevaart- programma willen blazen. Er zijn geen bemande Amerikaan se vluchten geweest sinds het ongeluk vorig jaar met het ruimteveer Columbia, waarbij de zeven bemanningsleden om het leven kwamen. Cynici oor delen dat de plannen de Repu blikein ook moeten steunen in zijn campagne om te worden, herkozen tot president. De laatste keer dat er Amerika nen op de maan stonden, is ruim dertig jaar geleden. Er is een groot verschil tussen de reis naar de maan of een expeditie naar Mars: de eerste duurt drie dagen, terwijl een enkele reis naar Mars zeker zes maanden duurt. De Mars Society kan nog niet geloven dat een bemande Marsmissie mogelijk op komst is. Al jaren wacht de internatio nale club op een aankondiging van een regeringsleider. „Als we antwoord willen hebben op vele vragen over Mars, dan is het zenden van mensen de meest di recte, efficiënte manier om die antwoorden te vinden", meldde de Nederlandse tak van de Mars Society gisteren. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5