Tholen en boeren dichter bij elkaar PZC PZC Delta belooft Goese Lyceum geld Goes Promotie past eigen organisatie aan Vlissingse horeca n de uitverkoop Aftrap jeugdraad in Tholen nadert Elsevier vindt havo in Hulst beste van Nederland Gemeente informeert burgers over grote projecten van Arcus 15 Gemeente verwacht lang debat over voorstellen nieuw bestemmingsplan Darttoernooi Concert Euphonia Inbraken in Heinkenszand Dansfeest steunt slachtoffers Iran Werkstraffen voor hennepkwekers Waarschuwing voor bedreigen ex Ketels gestolen uit nieuwbouw zaterdag 10 januari 2004 §INT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen ziel af van het k; Rian dat bepaalde boeren een Rerunning moeten hebben om W land te bewerken. Wat «6 hm, is dat de agrariërs die land bezitten in belangrijke na- ri laurgebieden, toestemming moe- jni vragen voor de aanleg van meerjarige bebouwing. Dat 'slaat in liet laatste voorstel voor het nieuwe bestemmingsplan U Buitengebied van Tholen. u De gemeente wil daarin regels ik vastleggen die de natuur op het füand moet beschermen, zonder n ie boeren al te veel in de weg te c ritten bij de bedrijfsvoering. In ia «n eerder voorstel werd die laatste doelstelling niet ge haald, vonden de landbouwers. Een boer die land had in bepaal de zones, zou ieder jaar op nieuw een vergunning moeten' lanvragen voor beheerwerk- aamheden, zoals het zaaien komen, door het gebruik van fo lie twee weken lang toe te staan. Dat is al iets, vindt Hage, maar waarschijnlijk niet genoeg: „Voor de aardappelteelt is dat wel heel erg kort." Het pro bleem met de vergunningen zit hem in de tijd die het kost tot een aanvraag is goedgekeurd: „Een boer moet snel kunnen in springen op weersveranderin gen. Als hij op vrijdag merkt dat het weer omslaat en dat hij folie moet leggen op het land, kan hij niet wachten tot maandag om een vergunning aan te vragen. D at moet meteen gebeuren Het bestemmingsplan Buitenge bied Tholen wordt maandag 19 januari vanaf 19.00 uur bespro ken in de commissie gemeentelij ke ontwikkeling in gemeen schapscentrum Meulvliet in Tho len. De commissie verwacht een lange discussie: er is al een twee de avond gepland, voor het ge val dat de eerste bijeenkomst te kort blijkt. De vergadering wordt dan om 22.30 uur ge schorst en 26 januari vervolgd. gr werden 78 bezwaren tegen |t voorstel ingediend, door on der andere de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie (ZL- TO). Dat was al een vooruitgang len opzichte van de eerste ver sie, die bijna dubbel zo veel be waren opleverde. 'ositief Ifoorzilter E. Hage van de Thool- se afdeling van de ZLTO is voor- Sachtig positief: „In het vorige voorstel werden veel te veel be- lerkingen opgelegd voor de boe ren. We begrijpen best dat de ge meente wil dat we in bepaalde jebieden voorzichtig zijn met de natuur, maar we moeten ook ge- ijoon ons werk kunnen blijven s it was er sprake van dat boe ren in de zogeheten hoogwater- khtplaatsen geen afdekfolie op de grond mochten leggen. De igels moesten ruim baan kun- |n krijgen om neer te strijken Ophet land bij hoogwater. De ge- ;nte is de boeren tegemoet ge door Rolf Bosboom GOES - Stichting Goes Promo tie heeft de eigen organisatie aangepast. Daarmee is zij naar verwachting beter in staat haar werkzaamheden uit te bouwen. Goes Promotie is enkele jaren geleden nieuw leven ingeblazen, om ervoor te zorgen dat er meer evenementen en festiviteiten in de binnenstad worden gehou den én om Goes als uitgaanscen trum, winkelstad en economisch centrum te promoten. Dat is niet zonder resultaat gebleven. In het jaarverslag van de stich ting over 2003 staat dat er nu sprake is van 'een stevig funda ment om haar taken naar beho ren te kunnen uitvoeren'. De ko mende jaren worden met ver trouwen tegemoet gezien. Toch liep nog niet alles zoals het hoorde. Het bestuur had bijvoor beeld de taken verdeeld in be heer- en uitvoeringszaken. De uitvoeringskant kwam onvol doende uit de verf. Zo is het op zetten van een evenementenbe- leid nog niet van de grond geko men. Besloten is daarom het on derscheid in bestuurstaken op te heffen. Verder liep de rol van de (betaal de) voorzitter, A. Schuurbiers, uit de hand. Hij heeft de dage lijkse leiding en is bij allerlei za ken betrokken. ,,Het gevaar be staat dat op langere termijn de voorzitter met zichzelf gaat cor responderen", staat in het jaar verslag. Schuurbiers is daarom niet lan ger voorzitter en lid van het be stuur, maar heet nu coördinator oor Edith Ramakers USSINGEN - Het aantal hore etablissementen dat te koop aat in Vlissingen is schrikba ar! hoog. Dat onderkent ook Crusio van de gemeente Vlis- pgen. Restaurants, brasseries, ttchrooms, cafés en hotels aan in de aanbieding. „Ik cr niet aan denken dat die iken rond de zomer allemaal fgstaan", zegt Crusio. tasserie-restaurant Bleij op et Bellamypark staat te koop. ie eigenaar heeft te kampen ge- iad met de economische malai- ?.Hij wijst - net als enkele an- iere ondernemers - ook met een redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'n9rid Huibers Mieke van der Jagt beek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel- (0113)315500 pax: (0113)315669 E-m 'nternet Www.pzc.ni E-mail: web@pzc.nl °P maandag t/m vrijdag ge- Urendede openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Breakdance tijdens Mode Sjo, een van de evenementen die Stichting Goes Promotie afgelopen jaar organiseerde. foto Willem Mieras van Goes Promotie. M. Vermai- re, voorheen secretaris van het bestuur, is benoemd tot nieuwe voorzitter. In het bestuur kun nen voortaan ook personen zit ting nemen die niet een bepaal de maatschappelijke groepering vertegenwoordigen, maar die zich willen inzetten voor de doel stellingen van de stichting. Oorspronkelijk was het de be doeling dat Goes Promotie al leen in uitzonderingsgevallen zelf evenementen zou organise ren. Daar is echter van afgewe ken, omdat het moeilijk blijkt te zijn om mensen te vinden die zelf iets willen organiseren. De stichting heeft daarom diverse evenementen op touw gezet, zo als de Bloemen- en Tuinmarkt, Hemelpop, Mode Sjo en Goes Kinderstad. De grote klapper van het afgelopen jaar was het concert van Blof op de Grote Markt, eind augustus. Goes Promotie heeft vooral een loketfunctie bij het aanvragen van vergunningen voor evene menten. De stichting speelt een adviserende rol, al heeft de ge meente in 2003 slechts bij negen tien van de 53 verleende vergun ningen haar oordeel gevraagd. De komende jaren wil Goes Pro motie zich verder ontwikkelen. Dat is ook mogelijk aangezien de gemeenteraad vorige maand, met het oog op de vernieuwing van de binnenstad, de stichting een jaarlijks budget van 50.000 euro heeft gegeven, gedurende vijftien jaar. Hoe dat wordt inge vuld, is nog niet duidelijk. beschuldigende vinger naar de gemeente Vlissingen. De ge meente trekt er volgens hem niet hard genoeg aan en is veel te afwachtend. Een levendig Vlissingen zal gemakkelijker dagjesmensen trekken en ver- blijfsrecreanten aan zich bin den. B. Bleij: „Maar het is te vaak te stil in de stad. Er wordt begonnen aan het opknappen van Walstraat-Zuid, maar die straat blijft troosteloos. "Er wordt niets afgemaakt. Het beeld van de vervallen Wal straat-Zuid schrikt af, net als de leegstaande panden." Ook de bedrijfsleider van restau rant de Zeven Provinciën op het Bellamypark is somber ge stemd. Zijn zaak draait enkel goed in het weekeinde. Over de oorzaak van de neergang zegt hij dat Vlissingen te stil is en geen echte toeristenstad is. „Tot vijf uur zie je dat de parkeer plaatsen vol staan met auto's, maar daarna rijden de mensen terug naar hun camping, vakan tiehuisje of hotel." Crusio van de gemeente Vlissin gen trekt zich de kritiek aan dat de gemeente te passief is. Tege lijkertijd zegt hij: „Die kritiek is niet altijd terecht. Grote projec ten hebben tijd nodig. De Wal- straat-Zuid is zo'n project. De Walstraat is in een verdomhoek je gekomen, omdat ondernemers zelf de deur dicht draaiden. Mis schien moeten ondernemers zelf meer inspelen op de veranderen de markt en creatief zijn." SINT-MAARTENSDIJK - Dart vereniging Haestinge houdt mor gen een darttoernooi in Sint- Maartensdijk. Op een groot scherm is het Em- bassytoernooi te zien. Het dar ten begint om elf uur in party centrum Haestinge. GOES - De muziekvereniging Euphonia uit Goes en de Kloe- tingse Brassband Excelsior ge ven morgen het nieuwjaarscon cert in Sportpunt Zeeland in Goes. De slagwerkgroep, het jeugdorkest en de fanfare spelen tijdens het concert, dat om 12.00 uur begint. Het open-leren-centrum van het Goese Lyceum werd gisteren geopend. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Het Goese Lyceum kan de komende jaren tienduizen den euro's van Delta N.V. tege moet zien. Dat beloofde direc teur D. Luteijn gisteren tijdens de opening van het open-le ren-centrum van de Goese mid delbare school. Ook andere scho len kunnen binnenkort een be roep doen op het bedrijf. Luteijn verzorgde gisteren de of ficiële opening van het open-le- ren-centrum. In zijn toespraak wees hij op het belang van goed onderwijs voor het bedrijfsle ven. Hij zette die woorden in da den om en liet weten dat Delta een fonds gaat ontwikkelen voor kwalitatieve onderwijsver betering. Scholen die een pro ject hebben dat daaraan bij draagt, kunnen bij Delta aan kloppen voor geld. Luteijn zei niet welk bedrag Delta vrij maakt voor het fonds, maar dat het niet om een peulenschil gaat, bewijst de toezegging die hij aan het Goese Lyceum deed. De Delta-directeur zei het open-leren-centrum zo'n goed initiatief te vinden dat Delta er voor zorgt dat de zeventig com puters die er staan de komende jaren up-to-date gehouden wor den. „Ik besef dat dat best eens 100.000 euro kan kosten", aldus Luteijn. „Dat willen we er graag insteken." Het open-leren-centrum, dat fei telijk al sinds het begin van het schooljaar in gebruik is, staat bovenop het huidige schoolge bouw. Directeur T. Wevers van het Goese Lyceum vergeleek het, wellicht niet erg tactvol, met een vrouw. „Zet er een hoed bovenop en ze knapt er vaak erg mee op." In eerste instantie leek het plan niet door te kunnen gaan, om dat het dak van de school te door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - De jeugdraad in Tholen krijgt lang zamerhand gestalte. De vijftien leden, die de gemeente gevraagd en ongevraagd van advies gaan dienen over jongerenzaken, wor den op 20 januari geïnstalleerd. Ook is een verordening ge maakt, die de jeugdraad een juri dische basis geeft. De gemeente Tholen nam zich een paar jaar geleden voor om te werken aan de jeugdparticipa- tie. Oftewel: de Thoolse jonge ren moesten meer betrokken worden bij het gemeentebeleid. De Jongerenorganisatie Tholen (Joth), opgericht om activiteiten te organiseren voor de jeugd, kreeg de opdracht om een jeugd raad te vormen. Joth hield in ok tober een bijeenkomst, waar voor alle Thoolse jongeren tus sen de 12 en 20 jaar werden uit genodigd. Daar werd gediscussi eerd over hoe de raad eruit zou moeten zien en welke onderwer pen de jeugd belangrijk vindt. Joth heeft haar leden gesplitst in een groep die activiteiten or ganiseert en een jeugdraad. De laatste groep bestaat uit tien jon geren tussen de 13 en 17 jaar, af komstig uit zes verschillende dorpen in de gemeente. Er wordt gestreefd een zo goed mo gelijke afspiegeling te krijgen van de Thoolse jeugd, al blijkt de meeste belangstelling te ko men vanuit de leefdtijdsgroep van 13 tot 15 jaar. De gemeente heeft een verorde- HEINKENSZAND - In de nacht van donderdag op vrij dag is ingebroken in een winkel aan de Schouwersweg in Heinkenkszand. De dieven gingen ervan door met enkele tienduizenden euro's aan beeld- en geluidsapparatuur. ROTTERDAM - In de Rotterdamse Dance Club Tropica- na wordt zaterdag 17 januari een groot dansfeest gehou den met de professionele Turkse DJ's Engin en Eyiip. Het feest begint om tien uur 's avonds en duurt tot vroeg in de ochtend. De 'Best Turkish Style Party' dient twee doelen, legt Seyfi Ateken van organisator Sahmeran Entertain ment uit. „Wij willen Turkse en niet-Turkse jongeren in Nederland ongeacht kleur, ras, politiek of godsdienst bij elkaar brengen en tegelijk een gebaar maken naar de be volking van Iran, die onze steun zo hard nodig heeft." Kaarten voor kosten 17,50. Daarvan wordt per bezoeker vijf euro apart gezet ten behoeve van de wederopbouw van het Iraanse rampgebied. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren twee henneptelers uit Koewacht veroordeeld tot werkstraffen. Een 56-jarige Koewachte naar kreeg 120 uur werkstraf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd. Bij hem werden 22 april vorig jaar door de politie 409 hennepplanten aangetrof fen. De kwekerij zag er redelijk professioneel uit. Hij zei geld nodig te hebben voor het opknappen van zijn woon wagen. Geldgebrek was ook het motief van een 44-jarige man om een hennepkwekerij te starten. In zijn garage be vonden zich 76 wietplanten. Hij werd veroordeeld tot 80 uur werkstraf. De verdachten werden ook verweten stroom buitenom de meter te hebben afgetapt, maar daar MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor huisvredebreuk en be dreiging veroordeeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man was op 26 juni in Oost-Souburg de woning van zijn ex-vriendin binnengedrongen door een ruitje van de voordeur in te slaan. Toen hij in de huiska mer kwam sommeerde zijn ex hem de woning te verlaten, maar dat weigerde hij. De politie moest eraan te pas ko men om de man uit de woning te verwijderen. Tijdens zijn bezoek had hij de nieuwe vriend van zijn ex bedreigd. In middels leeft de Souburger weer op goede voet met zijn vriendin. Ook hacl hij de schade vergoed. MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vier verwarmingsketels gestolen uit de kelder van een kantoorpand in aanbouw op de Kanaal- weg in Middelburg. De ketels, die enkele tientallen kilös per stuk wegen, hebben elk een waarde van een paar dui zend euro. Om bij de ketels te komen werd de toegang tot de kelder opengebroken. door Marco Hamelink HULST - Het Reynaertcollege in Hulst heeft volgens het opinie blad Elsevier de beste havo-af deling van Nederland en de een na beste vwo. Het havo van Christelijke Scholengemeen schap Walcheren uil Middel burg staat derde op de lijst. Elsevier vergelijkt jaarlijks alle middelbare scholen van Neder land. Het blad baseert zich hier bij op cijfers van de Inspectie van het Onderwijs. In tegenstel ling tot de onderwijsinspectie verbindt het opinieblad wel een kwaliteitsconclusie aan deze cij fers. In het onderzoek wordt gekeken naar zowel de harde cijfers als de toegevoegde waarde. Graad meters zijn het percentage leer lingen dat van het eerste naar het derde jaar doorstroomt zon der te blijven zitten, het percen tage dat onvertraagd een diplo ma haalt en het gemiddelde eindexamencijfer van de laatste drie jaar. Onder de toegevoegde waarde vallen bijvoorbeeld leerlingen uit etnische minderheden en met een taalachterstand. Het Reynaertcollege scoort zowel göed waar het gaat om die toege voegde waarde, als bij de harde cijfers. De school krijgt van Else vier in beide categorieën de maximale seore. Christelijke Scholengemeenschap Walche ren laat volgens het onderzoek een enkel puntje liggen als het gaat om de toegevoegde waarde. Het havo van de middelbare school uit Hulst scoort landelijk met een gemiddeld eindexamen- cijfer van 6,87 een tweede plaats. Een plaats lager staat het Zwincollege uit Oostburg met een gemiddelde van 6.79. zwak was om een extra verdie ping te kunnen dragen, maar toen werd besloten de ruimte over het bestaande gebouw heen te schuiven. Het open-leren-cen trum staat nu min of meer als een tafel boven de school. Gedra gen door stevige poten. Het centrum bestaat uit twee de len, die door een soort brug met elkaar verbonden zijn. In het 'traditionele' gedeelte is de bibli otheek gevestigd; het andere deel is het ict-cehtrum. Daar staan onder meer zeventig com puters en 50 studieplekken. Het open-leren-centrum is 550 vier kante meter groot. ning gemaakt, waarin de taken en bevoegdheden van Joth zijn beschreven. Zo verplicht het col lege van burgemeester en wet houders zichxelf de jeugdraad om advies te vragen over jonge renzaken. De jongeren moeten op hun beurt weer binnen twee maanden met een advies komen. Als de gemeente daarvan af wijkt, is ze verplicht de redenen daarvoor te geven. Burgemeester W. Nuis instal leert de raadsleden op 20 janua ri tijdens de eerste openbare ver gadering van de jeugdraad. Die vindt plaats om 19.00 uur, in de burgerzaal van het gemeente huis in Sint-Maartensdijk. door Rob Paardekam KRUININGEN/YERSEKE Burgemeester en wethouders van Reimerswaal gaan de bewo ners inlichten over de grootscha lige plannen die zij en project ontwikkelaar Arcus hebben in Kruiningen en Yerseke. In Kruiningen gaat het om de herinrichting van de voormalige veerhaven. Bekend is dat het col lege en Arcus daar woningen willen realiseren. Het zou gaan om 100 levensloopbestendige ap partementen aangevuld met zo'n veertig starters- en patiowo ningen. Hoe het precies zit, doet de gemeente woensdag 21 janua ri uit de doeken in Ons Dorps huis in Kruiningen. De informa tiebijeenkomst begint om 19.30 uur. In Yerseke staat nog meer te ge beuren. Zoals bekend wil Arcus het dorpshuis slopen om er veel appartementen terug te bou wen. Maar de projectontwikke laar wil ook de recreatiewonin gen en de camping van de Buren- polder naar de Postweg verplaat sen. Daar zouden tevens een aan tal starterswoningen komen. Op het vrijkomende terrein in de Burenpolder zou vervolgens nieuwe bedrijvigheid gereali seerd moeten worden. De informatiebijeenkomst over deze projecten vindt plaats op maandag 26 januari vanaf 19.30 uur in dorpshuis De Zaete in Yerseke. Presentatie Tijdens beide bijeenkomsten ver zorgt Arcus een presentatie, waarna er ruimte is voor discus sie en vragen uit het publiek. Burgemeester A. Verb ree en wet houder M. van Overloop zijn ook aanwezig. De gemeenteraad is in oktober, tijdens een besloten zitting, al uitgebreid ingelicht over de plannen van Arcus. Ze moet hier nog een beslissing over ne men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57