Mens binnen tien jaar op Mars PZC Super-pg overtrad eigen regels met tv-optreden over marinier PZC Wapenarsenaal Irak is papieren tijger Air France liet oud-baj esklanten vluchten bewaken Openbaar Ministerie Ton Schuckman wil graag verhuizen naar kolonie op de Rode Planeet 10 januari 1954 zaterdag 10 januari 2004 door Rien Floris Ton Schuckman uit De Rijp wil wel naar een kolonie op de planeet Mars. Hij is automonteur. Dus als er wat te sleutelen valt aan een Marsson de heb je nog wat aan Schuckman uit De Rijp. Hij is lid van de International Marssociety die zich op de Noordpool en in een woestijn in de Verenigde Sta ten voorbereidt op verhuizen naar een kolonie op Mars. Zijn vrouw gaat niet mee. Die heeft hoogtevrees. Zestig procent van de missies naar Mars is al mislukt, maar het gaat steeds beter. „Het is steeds een 'blinde' landing. Misschien is de Beagle (de Eu ropese Marslander, red.) op een rots punt geklapt en dan is het einde ver haal." Een bemande marssonde zou door de astronauten zelf kunnen wor den bestuurd. Maar wie heeft er zin in een verblijf op een planeet zonder zuur stof waar het twintig graden boven, maar ook tachtig graden onder nul kan zijn. En dan die straling. „Dat is be kend. Maar het risico om kanker te krij gen op Mars is lager dan het risico voor een roker", wimpelt 'Marsman' Ton Schuckman de straling weg. Schuckman is lid van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. Mars is volgens hem een 'mooie gevarieerde planeet'. Er is een lage zwaartekracht, een ijle dampkring en met de beste mogelijkheden om een menselijke kolonie te vestigen. „Want Mars heeft de grondstoffeh om te over leven. Er is ijs, dus is er water in aardla gen. Als je dat aan kunt boren, dan kun je zuurstof uit water maken. Het water stofgas kun je gebruiken als raket brandstof om terug te keren." Interesse Ton Schuckman verbaast zich over het gebrek aan belangstelling voor de Mars expeditie. Want na dertig jaar gebeurt er eindelijk weer eens wat in de ruimte. „Er is meer interesse voor de Horeca- va." Terwijl er redenen genoeg zijn het heelal te verkennen. „Wetenschappelijk is het interessant om zeker te weten of er leven geweest is. Mars was vroeger warmer en natter. Als de planeet 'steriel' blijkt te zijn, dan is leven in de ruimte dus zeldzaam én moeten we nog zuiniger zijn op de Ton Schuckman bereidt zich op de Noordpool en in een woestijn voor op verhuizen naar een kolonie op Mars. aarde. Als er overblijfselen van leven worden gevonden, kun je concluderen dat er meer leven mogelijk is in het heelal. Dan wordt het spannend." Ook sociaal-economisch is de missie interes sant. „In de eeuwen achter ons zijn alle oceanen bevaren en alle landen ont dekt. Dat waren economisch interessan te missies. Kapitalisme is een sterk sys teem met behoefte aan expansie, maar de ruimte is nu op. Als we het heelal kunnen koloniseren wordt dat econo misch heel interessant." Aardscheerders Natuurlijk kan Mars ook een rol spelen voor overleven op lange termijn. „Als we niks doen horen we vroeg of laat bij de geologische geschiedenis van deze planeet. Heb je wel eens gehoord van 'aardscheerders'. Dat zijn enorme mete orieten die soms op de aarde kunnen klappen. Zo'n 65 miljoen jaar geleden was de laatste botsing, maar niemand weet wanneer de volgende komt. In Amerika is een sterrenwacht alleen maar met aardscheerders bezig. Je kunt zo'n aardscheerder natuurlijk uit zijn baan proberen te brengen zodat de ze de aarde mist. Maar dan moet je wel ervaring in de ruimte hebben. Nou is zo'n missie naar Mars een springplank voor dat soort projecten." Dat we ons ooit gaan vestigen op Mars is voor het InternationalMarssocie- ty-lid Ton Schuckman een zekerheid. „Alle wetenschappelijke onderzoeken wijzen in die richting. Dat gaat hon derd procent zeker gebeuren. Je kunt er een overdekte kolonie bouwen met kassen om groente te kweken. Op de maan kan dat allemaal niet, maar op Mars wel. Mars heeft door de nabijheid van de zon en de omwentelingen het dagritme van de aarde en er zijn seizoe nen. Er zijn enorme kloven die je kunt overkappen en waar je een leefbaar kli maat kunt maken." Eenvoudige uitstap jes zoals naar de maan zijn er volgens Ton Schuckman voor de Marsmissies niet bij. „Je moet uit en thuis op twee jaar rekenen. Dat heeft alles te maken met de omloop van Mars rond de zon die daarbij wordt ingehaald door de foto Ella Tilgenkamp/GPD aarde. Maar misschien zijn er mensen die zich er permanent willen vestigen. Als we na deze missie van de Nasa (de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie, red.) besluiten werkelijk te gaan, denk ik dat er over tien jaar mensen op Mars zitten." Kinderen Schuckman zal er niet bij zijn. Dat weet hij nu al. „Ik heb nu nog een jong gezin. Eerst moeten de kinderen uit huis zijn. Die zijn al blij dat ik in de veertig ben, want dan ben ik al te oud om naar Mars te vertrekken. Nee, als ik er heen wil, zal ik voor mijn eigen ver voer moeten zorgen." GPD pagina 5: Bush wil naar mars door Ans Bouwmans Negen maanden na de val van Bagdad zijn er nog geen massavernietigingswa pens in Irak gevonden. Er was geen sprake van een ge vaar voor de wereld, aldus het Amerikaanse Camegie-in- stituut. Het was dé rechtvaardiging voor de invasie in Irak: het re gime van Saddam Hoessein zou door de Verenigde Naties verboden wapentuig bezitten en bedroog de wereld door vol te houden van niet. Een coalitie onder leiding van de VS viel maart vorig jaar het land binnen. Amerikaanse mi litairen gingen onmiddellijk op zoek naar langeafstandsra- ketten, biologische en chemi sche wapens, maar de Iraq Survey Group heeft nog steeds niets aangetroffen. Het wapenarsenaal lijkt alleen op papier te hebben bestaan. Dat de VS met lege handen staan na een lange zoektocht zegt iets over het succes van de inspectieteams en de sanc ties van de VN, aldus het Car negie Instituut voor Interna tionale Vrede, de denktank in Washington die deze week een rapport presenteerde over de iraakse massavernie- tingsprogramma's. De inspec teurs waren bezig te ontdek ken wat er was. De VS schil derden afgelopen voorjaar ten onrechte een situatie waarin gekozen moest wor den tussen oorlog om het ge vaar van Iraakse wapens te elimineren en niks doen tegen die bedreiging, aldus het insti tuut. De wapenprogramma's van Irak vormden een bedreiging op de lange termijn, maar le verden geen onmiddellijk ge vaar op, zo luidt de hoofdcon clusie. En conclusie nummer twee: dat was ook in grote lij nen bekend. De bedreiging - met name de nucleaire - werd systematisch zwaarder aacg. zet door de Amerikaanse rtg. ring dan op basis van infonï tie van inlichtingendienst realistisch was, zo stelt fe rapport waarin ook wordtj. suggereerd dat de Amerika se inlichtingengemeensds zich in 2 01) 2 te veel heeft ten beïnvloeden door de tè tiek. Ook betoogde de r®. ring-Bush dat er een gevjj bestond dat Saddam zijn rs. savernietigingswapens incü den van Al Qaeda zouspeé terwijl er geen enkel betj was voor een dergelijke» menwerking en het ookc bieus was dat Saddam i stand zou doen van zo'n wild bezit. Als Saddam de afgelopen-, ren al over een arsenaal a biologische of chemische r. pens beschikte, iets waaiü in de VS steeds meer vraagt kens worden gezet. De voormalige dictator is j afgelopen jaren voor het lag gehouden door medewerk die meer beloofden dan- konden waarmaken, zo at- cludeerde de Amerikaan krant The Washington Pa deze week op basis vang. sprekken met Iraakse wete schappers en leden van h» team van David Kay dat Irak speurt naar sporen m de wapenprogramma's. Overdreven verhalen over r, pens kwamen via Iraakse bi! lingen in Washington terec en Saddam heeft de werd wellicht ook opzettelijk late geloven dat hij gevaarlijk was dan in werkelijkhai Maar het lijkt er sterk opdï. het Irak aan het materia ontbrak om zijn vroegere a» naai te herbouwen. Het n» dat Irak zijn verondersteld wapentuig voor de oorh heeft vernietigd, verborgeni het land uit heeft gesmokkelt - bijvoorbeeld naar Syrië- zeer onwaarschijnlijk, aid Carnegie. GPD door Henk Glimmerveen KLM's fusiepartner Air Fran ce heeft ruim twee jaar vluchten met een verhoogd risi co laten bewaken door 'air mars hals' die door een Amerikaans Ijedrijf waren 'geleverd, maar van wie de screening nogal te wensen overliet. Een van de be wakingsmensen bleek wegens moord te zijn veroordeeld. Een onbekend aantal anderen be schikte over een fors strafblad. De details kwamen aan het licht toen de rechtbank in Parijs deze week het faillissement uitsprak over het bedrijf Pretory S.A., een Franse dochteronderneming van het aan de Amerikaanse beurs genoteerde bednjf Preto ry USA Inc. Het Franse bedrijf stond onder leiding van de Ame rikaanse president-directeur William Buck. Op de internet-si te van Pretory beweert het be drijf dat behalve Air France ook het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken, de Franse douane en topbedrijven als LVMH, Guerlain, Giorgio Arm ani. Givenchy en Kenzo gebruik maken van zijn diensten. Het weekblad Paris Match van deze week beweert dat William Buck een veel gesignaleerd par ty-bezoeker was, die zich het liefst liet zien in gezelschap van Franse en Amerikaanse politici en topambtenaren. Serieus Air France was een van de eer ste luchtvaartbedrijven die na d'e aanslagen van 11 september 2001 besloot zijn vluchten van en naar de Verenigde Staten te laten begeleiden door 'speciaal getrainde agenten'. Pretory kon evenwel niet op korte termijn voldoende geschoold personeel leveren en voorzag de Franse luchtvaartmaatschappij in eer ste instantie voornamelijk van disco-uitsmijters, hondenfok kers en nachtportiers. Pas in april vorig jaar vond een serieu ze evaluatie plaats van het per soneel, waarna besloten werd dat dertig personen niet meer mochten worden ingezet bij vluchten, omdat ze een fors strafblad hebben. De situatie Werd voor Pretory onhoudbaar, toen het bedrijf de sociale lasten van zijn personeelsleden niet meer betaalde en er beschuldi gingen kwamen dat de onderne ming was gaan knoeien met de belastingaangifte. Het faillissement werd uitge sproken aan de vooravond van afgelopen kerstmis. Air France had enkele weken eerder laten weten dat het contract met Pre tory zou worden opgezegd. Een dag na de faillissementsuit spraak ontstond grote paniek in het intercontinentale luchtver keer tussen Frankrijk en de VS, toen Washington eiste dat een zestal Air France-vluchten zou worden geschrapt. De' Ameri kaanse inlichtingendiensten zei den aanwijzingen te hebben dat zich aan boord van een van de toestellen een of meerdere terro risten bevonden, die van zins waren een aanslag te plegen. De Franse politie heeft nog maals bevestigd dat ze op zoek is naar een persoon die zich op die bewuste kerstavond niet heeft gemeld voor een vlucht van Air France van Parijs naar de VS. Maar het enige houvast dat men heeft is een naam, Ab- doe Haï. Het is een naam die in Afghanistan net zoveel voor komt als in Nederland Jansen. Volgens het Amerikaanse televi siestation ABC wordt deze Haï er door de Amerikanen van ver dacht lid te zijn van Al Qaeda. Hij zou in oktober 2003 uit Ame rikaanse gevangenschap in het Afghaanse Kandahar zijn ont snapt, aldus ABC. Minister Perben van Justitie wil slechts bevestigen dat de Franse autoriteiten 'iemand zoeken'. Een woordvoerder van de Fran se grenspolitie beperkte zich tot de uitspraak: „In deze dagen is het altijd interessant te weten waarom iemand die een transat lantische vlucht heeft geboekt, zonder opgaaf van redenen niet komt opdagen." Elite-eenheid Op de vluchten van Air France zouden momenteel leden van de elite-eenheid van de gendarme rie GIGN meevliegen. De vraag is echter hoe lang dit kan door gaan. In 2002 had het bedrijf Pretory bij topdrukte tweehon derd personeelsleden ingezet. De GIGN-eenheid, die vooral bij gevaarlijke arrestaties in ac tie komt, bestaat evenwel uit slechts 95 manschappen. GPD door Mayke Calis Alles moet altijd volgens de regels voor Joan de Wijker- slooth, de hoogste baas van het Openbaar Ministerie. Maar in de zaak van de Nederlandse ma rinier overtrad de 'super-pg' zijn eigen regels. Een van de eerste maatregelen die procüreur-generaal De Wij- kerslooth bij zijn aantreden in 1999 nam, was de contacten van het Openbaar Ministerie met de pers over lopende zaken aan banden te leggen. Afgelopen maandag lapte hij die regel zelf aan zijn laars. Bij het televisie programma Nova gaf hij tekst en uitleg over de marinier die er van wordt verdacht eind decem ber een plunderende Irakees in de rug te hebben geschoten. De Wijkerslooth verdedigde de offi cier van justitie nog voordat de feiten op tafel lagen. Dat kwam hem op een golf van kritiek te staan. Te meer omdat de marinier de volgende dag in afwachting van verder onder zoek door de rechtbank op vrije voeten werd gesteld. „Als een ge wone officier van justitie bij No va was gaan zitten was de ellen de niet te overzien geweest", zegt een voormalig openbaar aanklager, die niet met zijn naam in de krant wil. Deal Een dag later lag De Wijker slooth weer onder vuur. Nu om dat hij weigerde een deal met een crimineel goed te keuren in de zaak van de bedreigde aan klager Koos Plooy. Volgens hoogleraar strafrecht Y. Buruma vangt De Wijker slooth de klappen op van de fou ten die anderen maken. Maar waarom lijkt het OM steeds brokken te maken of ligt het op zijn minst vaak onder vuur? Wie binnen het OM naar het functioneren van De Wijker slooth vraagt, krijgt wisselende antwoorden: 'Emotieloos', 'autis tisch', 'intellectueel' en 'Pietje Precies' zijn maar enkele voor beelden. Volgens de oud-officier van justitie die anoniem wil blij ven, valt niet te communiceren met De Wijkerslooth. „Als hij eenmaal iets in zijn hoofd heeft, dan is hij daar niet meer van af te brengen. En wie niet voor hem is, is tegen hem." Volgens hem zijn vergaderingen met hem 'oeverloze monologen'. Maar niet iedereen is negatief. Hoofdofficier van Justitie in Den Bosch R. Craemerzegt: „De Wijkerslooth is een intelligente man, die altijd vindt dat hij ge lijk heeft, en heel vaak heeft hij dat ook. Tenminste in theorie. Voor de praktische uitwerking heeft hij niet altijd oog." Hij is volgens Craemer een loyaal amb tenaar, die het beleid goed wil uitvoeren. „Hij verschuilt zich niet achter de rug van de minis ter. Misschien komt hij wel eens emotieloos over, maar wie hem kent weet dat het niet zo is." Volgens Buruma wil De Wijker slooth een OM dat kwalitatief goed werk verricht. Dat hij deals met criminelen afkeurt, komt voor hem niet als een ver rassing. Het is nu eenmaal be leid in Nederland om geen deals met criminelen te sluiten. Buruma: „Als je één keer 'n deal maakt met een crimineel, dan gaan criminelen binnen de kort ste keren zelf eisen stellen." De strikte houding van De Wij kerslooth kan niet iedereen bin nen het OM waarderen. Volgens de oud-officier zijn er veel bot singen tussen De Wijkerslooth en de aanklagers. „Maar als je te veel botst, word je overge plaatst of de Wijkerslooth dreigt zelf met opstappen." Buruma en Craemer denken niet dat De Wijkerslooth zo slecht ligt binnen het OM. Hij is misschien niet zo populair, maar zijn medewerkers respecte ren hem wel. GPD Volgens De Wijkerslooth moet alles altijd volgens de regels, maar onlangs overtrad de 'super-pg' zijn eigen regels. foto Harmen de Jong/GPD Het Openbaar Ministerie (OM) is onderdeel van de rechterlijke macht, maar staat los van de rechters. Het OM moet ervoor zorgen dat straf bare feiten worden opgespoord en vervolgd en werkt daarbij samen met de politie en andere op sporingsdiensten. Als het OM voldoende belastend materiaal heeft tegen een verdachte, dan kan die voor de rechter worden gedaagd. In de rechtszaal vervult de offi cier - 'staande magistratuur' - de rol van aankla ger. Het OM wordt geleid door het college van procu reurs-generaal. De drie pg's bepalen het landelij ke opsporings- en vervolgingsbeleid van het OM. Naast super-pg Joan de Wijkerslooth zijn dat Joost Hulsenbek en Dato Steenhuis. De minister van Justitie zet het opsporingsbeleid in grote lijnen uit. Als lid van de regering is hij po litiek verantwoordelijk voor het handelen van het OM tegenover het parlement. Alleen in uitzonde ringsgevallen bemoeit de minister zich met indivi duele strafzaken. Een rechter-commissans is een rechter, geen lid van het OM. Hij houdt toezicht op het strafonder zoek en hoort getuigen en verdachten. Ook neemt de rechter-commissaris beslissingen over opspo ringsmiddelen zoals huiszoekingen en afluisteren van telefoons. De officier van justitie mag een verdachte drie da gen en vijftien uur in verzekering stellen. De rechter-commissaris beslist of de verdachte daarna nog langer mag worden vastgehouden. GPD GOUDSCHAT - Het Duitse schip Renate Leonhard, dat in 1917 voor de kust van Den Hel der werd getorpedeerd, blijkt een lading zilver en goud aan boord te hebben met een waar de van zo'n 75 miljoen gulden. Alleen de bemanning wist van de geheime lacüng. De opvarenden kwamen om toen het schip zonk, maar een stoker die eerder deserteerde, heeft de vermoedens over de kostbare schat nu bevestigd. Het schip ligt op 21 meter diep te onder een kleilaag in de Noordzee. Bergers proberen komende zo mer de lading boven water te krijgen. RUSTHUIS-Na tal van !t^ slagen kan de bouw vans: rusthuis in Tholen eindelijk!* ginnen. In september moeth pand klaar zijn. Het rusthi krijgt twintig eenpersoons-i vijftien tweepersoonskama De plannen voor een msth dateren al van 1946. VLASSPINNERS - De vi spinnerij in Axel heeft mod om personeel te vinden.) spinsters, voornamelijk vi wen, blijken het zware a zoenswerk in de landbouwl prefereren boven werken iii fabriek. De spinnerij bezwd dat het werk niet meer stee Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt eer toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal 56.60 per jaar. €217.00 Voor toezending per post geldt» toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6'.B Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regt* voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adveite Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern. Em aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruik! vo# (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante rlcensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden Wf' zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4