de schaduw van Gispen In De charme van echte plattelandsconifeer Meubels van Gebroeders de Wit W15 mooi zijn Radiatoren mogen ook Tapijt Rvs wok Overtrek Potten Koopwoning zaterdag 10 januari 2004 Plaatradiatoren zijn ouder wets. Designradiatoren ver overen na de badkamer ook steeds meer de woonkamers. Design in combinatie met een energiezuinige verwarmingsin stallatie is de toekomst. „De plaatradiator verdwijnt naar de achtergrond", aldus Chris Heerius, directeur van Konvektco, importeur van Jaga radiatoren. De Belgische radia torproducent Jaga springt han dig op de ontwikkeling in. Per jaar maakt het bedrijf 100.000 designradiatoren. Daarvan im porteert Konvektco uit 's-Her- togenbosch 40.000 stuks. Jaga wil tradities doorbreken en in noveren. Jaren geleden kwamen ze al met handdoekradiator met spijlen. Nu ook verkrijgbaar in de meeste bouwmarkten. Jaga is niet gestopt met ontwik- kelen van nieuwe ontwerpen. Sinds deze maand is Knock on Wood op de markt en het ont werp werd bekroond met de Eu ropese IF design award. De Strada, een strakke minimalis tische wandradiator viel ook in de prijzen. De innovatieve ontwerpen vie len de initiatiefnemers van Li ving Tomorrow, het huis van de toekomst in Amsterdam, op. Konvektco verwarmt het hele pand. In de woonkamer van Li ving Tomorrow staat de radia tor Knock on Wood. Een ronde houten radiator van esdoorn, laag bij de grond zodat het uit zicht door de kamerhoge ramen niet wordt belemmerd. De ron de variant is nog een prototype, maar de houten radiator aan de muur is al te koop in eiken, beu ken, esdoorn en zebrano in 63 afmetingen. Op de badkamer van Living To morrow hangt de Geo, een ra diator van gemalen natuursteen gemengd met polyester. ,,Oh, is dit ook een verwarming", is een verbaasde reactie van een be zoeker van het huis. Traditione le vormen zijn ver te zoeken. Zo ook bij de Iguana Circo, een ra diator in de vorm van een zuil. Het ontwerp met driehoekige buizen is te verkrijgen in ver schillende uitvoeringen van hoekmodel tot lichtgebogen met spiegel voor aan de muur. Veel aandacht gaat naar de bui tenkant. Maar de belangrijkste functie van een radiator is nog steeds: een ruimte verwarmen. Milieu speelt een steeds grotere rol en door verbeterde isolatie technieken hoeven radiatoren minder energie te leveren. De technologie op dat gebied staat niet stil. Jaga bracht LowH20 radiatoren op de markt. De ver warmingsinstallatie bevat een tiende van de waterinhoud van een normale radiator, waardoor ze sneller reageren op tempera tuurschommelingen. Volgens Konvektco levert dat een bespa ring op van tien procent. Het systeem wordt in een omkasting geplaatst en past in verschillen de types radiatoren. Het sys teem levert 'veilige warmte'. De ombouw wordt niet warmer dan 43 graden Celsius, wat brand wonden voorkomt. Albertine Piels De prijs van de vrijstaande Knock on Wood ligt rond de 500 euro. De natuurstenen Geo kost 829 euro en de prijs van de vrijstaande radiatorzuil in de badkamer is 1.050 euro. Meer informatie: www.theradiatorf- actory.com. Ons oude cultuurlandschap verloedert. Tenminste, als we de media mogen geloven. Die laten niet na te benadrukken wat een ramp het voor ons land schap is dat steeds meer boeren de ploeg aan de wilgen hangen. De boer, hoeder van knotwilgen en houtwallen, vlechtheggen en geriefhoutbosjes, verdwijnt. Dat die boer verdwijnt, dat zie ik met eigen ogen, maar dat de boer zo'n geweldige hoeder van ons landschap was - daarop valt misschien toch wel wat af te dingen. Ik zou anders niet weten waar al die egaal groene voet balvelden van Engels raaigras en die stinkende maïsakkers vandaan komen. Maar goed; ook mij doet het pijn als ik zie hoe ooit bedrijvige boerderijen veranderd zijn in woningen van kapitaalkrachti gen die de randstad zijn ont vlucht. Het ergste zijn die boer derijen die in stijl verbouwd zijn, met glas in de deuren van de deel en een vrolijk likje verf op de gietijzeren stalraampjes. En met een echte boerentuin, met pluimhortensia's, buxus- haagjes en lavendel. Het is verbazend hoe je in een handomdraai een boerderij in een boerderette kunt verande ren. Een paar nieuwe dampalen, met een lamp erop die aanfloept als zich bezoek meldt, een bak voor de pony van de tienerdoch ter, liefst met een witgeschil derd hek erom, een borrelende waterbol in de voortuin en je hebt elke herinnering aan het boerenleven vakkundig wegge poetst. Het ergst van die nieuwbakken buitenhuizen zijn de tuinen, die in het landschap passen als een giraffe in een knollen veld. Boer derijen liggen vaak als van verre zichtbare bakens in het voor malige boerenland en de nieuwe bewoner begint dan ook met het planten van camouflage - alsof hij zich toch niet helemaal senang voelt, zo open en bloot tussen akkers en weilanden. Hij plant een haag, met subsidie van sleedoorn en meidoorn en ande re inheemse struiken, of zonder subsidie van coniferen. Dat laatste is het ergste; de nieuwe bewoner van de voormalige boerenbehuizing is vaak al wat op leef tij d - het duurt even voor dat je 'een klein miljoen aan de aanschaf van een plattelands woning kunt uitgeven - en wie op leeftijd is heeft haast. Hij wil snel dichtzitten, zoals dat in ho venierstaal heet. Daarom plant hij leylandcipressen, want dat zijn de snelst groeiende conife ren van allemaal. En nu juist ook de coniferen die het minst in het landschap passen. In ons landschap passen veel tinten groen maar het grijsgroen van de leylandcipres hoort daar niet bij. En daar ben ik dan gekomen bij mijn bescheiden nieuwjaars boodschap: als het dan niet te voorkomen is dat onze boeren er noodgedwongen de brui aan ge ven, en als alle boerderijen dan door goedwillende stedelingen moeten worden opgeknapt, la ten die laatsten zich dan in ieder geval opwerpen als de nieuwe hoeders van ons landschap. In plaats van het vol te plempen met afschuwelijke grijs- en goudnaaldige coniferen. Als het dan een conifeer moet zijn, kies dan voor een taxus. Taxus wordt dikwijls als haag geplant, en daarvoor is de struik ook bij uit stek geschikt omdat je hem van wege zijn langzame groei maar eenmaal per jaar hoeft te snoei en. Ook kun je er - als je van vormgeven houdt - kippen, pau wen, en ander pluimvee uit snoeien, en zo'n menagerie past natuurlijk weer mooi bij de boerderij - in ieder geval bij de kinderboerderij. Maar mooier nog dan de gesnoeide taxus is de volgroeide taxusboom, met zijn sierlijke, iets afhangende grachtengroene takken en zijn vrolijke rode bessen in de herfst, waar vogels dol op zijn. Taxus zie je zelden in boerentuinen en dat is geen wonder want taxus is giftig voor vee, maar als dat te gelijk met de boer verdwenen is, dan is er ook geen enkele reden waarom we de boom niet op het platteland zouden planten. Roinke van de Kaa De verkoop van vloerbedek king is afgelopen jaar met zeven procent gedaald. Dat meldt de Centrale Branchever eniging Wonen in het vakblad Wonen. Scoorde laminaat voor gaande jaren nog positief, ook die vloerbedekking eindigde af gelopen jaar in de min. Tapijt is nog altijd de meest populaire vloerbedekking. In de periode 2001/2002 werd er nog 19,6 mil joen vierkante meter van ge legd, in de periode 2002/2003 17,7 miljoen vierkante meter. Het aantal vierkante meter vi nyl zakte met maar liefst vijf tien procent: van 10,5 miljoen naar 8,9 miljoen. Laminaat is naast tapijt het populairst. Over de afgelopen periode werd 10,4 miljoen vierkante meter lami naat gelegd. Voorgaande perio de was dat nog 11,5 miljoen vierkante meter. Frontjes, afzuigkap, fornuis en apparatuur: in de eigen tijdse keuken zijn veel elemen ten van roestvrijstaal. Maar er valt altijd nog altijd wel iets te bedenken. Saey Home Gar den komt met een roestvrijsta len wok van Lagostina. In het gebruik onderscheidt het pro duct zich niet van andere wok pannen. Het voordeel is wel dat de pan geschikt is voor alle warmtebronnen (inclusief in ductie), De wok kan bovendien in de vaatwasmachine. De pan kost 119,90 euro. Informatie: www.saeyhomeandgarden.com Bedding House stond in Ne derland aan de wieg van het dekbedovertrek. Dat beweert het bedrijf in ieder gevhl zelf. Een kwart eeuw geleden maak ten lakens en dekens op de meeste Nederlandse bedden plaats voor een dekbed. Tegelij kertijd kwam Bedding House met de eerste overtrekken. Van af halverwege de jaren negentig geldt het dekbedovertrek als mode-artikel. De collecties wis selen met de seizoenen. Op de valreep van 2003 bracht Bed ding House nog aantal nieuwe collecties op de markt. Natuur lijke afbeeldingen en motieven zijn te vinden op de tweede col lectie van illustratrice Marjo- leih Bastin. Romantiek, lande lijkheid, maar ook moderne dessins bepalen de sfeer van de vierde Libelle collectie. In de collectie For.Luxe Basics do mineren luxe stoffen als satijn en zijde. Informatie: www.beddinghouse.com De honderden woonaccessoi res van het; Amsterdamse Pol's Potten zijn sinds kort ook verkrijgbaar bij de vijf vestigin gen van Stoutenbeek. In iedere woonwinkel is een bescheiden shop ingericht waar de acces soires te koop zijn. De produc ten van Pol's Po tten duiker ge regeld op in de woonblade Accessoires zijn sowieso popu lair. In 2003 gaf een gemiddeld huishouden er 250 euro aan uit. Het is een van de redenen waar om steeds meer woonwinkels accessoires in he t assortiment opnemen. Royaal en ruimi. Dat zijn de woorden die het meest ge bruikt worden door makelaars voor woningen dio te koop staan. Dit blijkt uiit een beschei den onderzoek van het Utrecht se communicatiebureau Sabel. Het bureau bekeek eind 2003 150 advertenties o p makelaars site Funda. Daarop worden ruim 80.000 woningen te koop aangeboden. In de 150 advertenties trof het bureau 233 keer de omschrij ving 'royaal'. Het woord 'ruim' kwam 222 keer voor. Goede der de is 'luxe'. Die omschrijving dook 139 keer op. Andere veel gebruikte omschrijvingen zijn modern, goed, fraai, bijzonder, mooi en sfeervol. Eetkamerstoelen en eettafel van De Wit meubilair in de jaren twintig van de vorige eeuw grootschalig lanceerde. Zijn ontwerpen gel den als designklassiekers. De vergelijkbare ontwerpen van de Gebroeders de Wit komen in de boeken niet voor. Het aardige is dat de geschiede nis van de Gebroeders de Wit begint bij Gispen. Of het twee of drie broers waren? Celeste Doc- ter weet het niet. Ze is nog altijd naarstig op zoek naar informa tie. Wel weet ze dat één van de broers in de jaren dertig van de twintigste eeuw werkte bij Gis pen. Na de oorlog begonnen de broers voor zichzelf. Van 1945 tot 1975 runden ze een fabriek in Schiedam. ,,Wat betreft informatie zijn de Gebroeders de Wit minder fana tiek geweest dan Gispen", zegt Docter ten overvloede. Dat heeft de Gebroeders van der Stroom in Culemborg er niet van weerhouden de modellen opnieuw in productie te nemen. Het bedrijf is bekend van de Dutch Originals, een meubellijn die designklassiekers bevat van onder andere Rietveld en Gis pen. Concurrentie? Nee. Volgens Docter is er een markt voor De Wit, de naam waaronder het meubilair sinds kort op de markt verschijnt. Produceerden de Gebroeders de Wit oorspronkelijk vooral voor bedrijven en instellingen, te genwoordig zijn de meubelen populair bij de particulier. „Gispen is een soortnaam voor buisframe meubelen. Toch kie zen liefhebbers geregeld voor de ontwerpen van De Wit vanwege het comfort. Het zitvlak is bre der en de vormgeving ronder." Omdat oorspronkelijke teke ningen ontbraken, is voor de re- Kapstok van De Wit productie uitgegaan van be staande modellen. Wel worden de meubelen op de authentieke manier gemaakt. De bakelieten armleggers worden bijvoor beeld op dezelfde manier ge perst als vroeger en de stoelen worden'met de hand gestof feerd. Bestaat de collectie van Dutch Orginals voornamelijk uit repli ca's, in de collectie van De Wit zal ook nieuw meubilair ver schijnen. Op dit moment zijn onder andere een eetkamerstoel (vanaf 275 euro), een eetka- mertafel (1195 euro), een fau teuil (vanaf 875 euro) en een sa lontafel (675 euro) verkrijgbaar. Medio februari komen daar een bureaustoel, een vergaderstoel, een luxe fauteuil en interieurac- cessoires bij. Opvallend is dat het meubilair niet alleen wordt verkocht in woonwinkels, maar ook in win kels die gespecialiseerd zijn in tweedehands meubilair. „De meubelen van De Wit moet je ontdekken", verklaart Docter. „Op een meubelboulevard is het één van de vele merken. Lief hebbers van tweedehands meu bilair speuren naar design. Ze stuiten dan vanzelf op De Wit." Paul Geerts Informatie: www.dewitfurniture.com. Fauteuil van De Wit De vergelijking met de buisframe meubelen van Willem Hendrik Gispen ligt voor de hand. Toch kiest de consument volgens Celes te Docter geregeld voor de ontwerpen van de Gebroe ders de Wit. Vanwege de ron de vormen en het comfort. Sinds vorig jaar is het meu bilair opnieuw in productie. Industrieel ontwerper Celeste Docter beseft dat de bekend heid gering is. De liefhebbers van tweedehands meubilair kennen de buisframe meubelen van de Gebroeders de Wit, maar bij het grote publiek zullen ze geen belletje doen rinkelen. De broers opereerden dan ook in de schaduw van Willem Hen drik Gispen, de Nederlandse metaalwerker die het buisframe Taxus met bessen. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43