Dit is nu een wijk voor iedereen Met groene objecten breng je sfeer in huis W15 W17 W17 Triniteit in Terneuzen WOON öacTie. V kpzc.nl En" redactie@pzc.nl stbus 31,4460 AA Goes. vartentie-exploitatie: ,1w,n. In-en Midden-Zeeland: 0113-315520, suws Vlaanderen: 0114-372770; Gaat 020-4562500. terdag 10 januari 2004 Taxus in de boerentuin Klassiek beleeft comeback Winnaars van de kerstpuzzel De transformatie van vervallen Bomenbuurt tot modern Triniteit - van so ciale achterstandswijk tot levendige woonwijk - is bij na voltooid. Flats en uitge woonde huisjes hebben plaatsgemaakt voor gewilde nieuwbouwwoningen in een groene, waterrijke omge ving. Het Hart van Triniteit, zoals het herontwikkelings plan werd gedoopt, klopt al voorzichtig. Het Terneuzen- se gemeentebestuur en Woonstichting Clavis hopen en verwachten dat alle be woners ook hart voor 'hun' wijk hebben dan wel snel krijgen. De Stuurgroep Experimen ten Volkshuisvesting had het nog niet zo gek bekeken toen ze het Hart van Triniteit als voorbeeldproject aanprees en een prijs gaf. Want niet alleen de gemeente en de woningbouw vereniging, de initiatiefnemers en belangrijkste financiers van het rigoureuze herinrichtings plan, maar ook bewoners en, aanvankelijk sceptische, bui tenstaanders zijn trots op en blij en tevreden met het nieuwe Tr initeit. Veel Terneuzenaren, ook echte 'Bomenbuurters', zagen het eind jaren negentig nog niet voor zich. Een wijk met 'een gro te diversiteit aan woontypen (waaronder nog slechts twee flats)een centraal park met wa terpartijen en speelplein en veel licht en ruimte' beschouwden velen als hoogdravende folder praat. Maar nu dit voorjaar de nieuwe wijk officieel wordt op geleverd, is bijna iedereen posi tief over de totale metamorfose. De wethouder, de corporatiedi recteur, de voorzitter van het Bewonersplatform, de beheer der van buurthuis 't Schelpen hoekje, toevallige voorbijgan gers én de bewoners. Directeur E. van Exter van Woonstichting Clavis, de voormalige Woning bouwvereniging Terneuzen, is vooral blij dat het lef van de cor poratie is beloond. Want het kostte destijds heel wat hoofd brekens voor corporatie en ge meente durfden te besluiten om 260 vervallen huurwoningen te slopen om 'slechts' 71 nieuwe huizen terug te zetten. Woningbouwvereniging en ge meente waren er eind jaren ne gentig echter van overtuigd dat de Bomenbuurt zijn slechte imago alleen van zich af kon werpen door durf en visie te to nen. Niet met hemelbestormen de ontwerpen proberen interna tionale architectenprijzen te winnen, want daar is in Zeeuws-Vlaanderen helemaal geen markt voor, wist Van Ex- ter. Maar door een divers aan bod van voor vele doelgroepen betaalbare woningen aan te bie den en opgeknapte oude wonin gen te laten staan, kreeg een ou de volkswijk een nieuw, door velen geapprecieerd, uiterlijk. De zes huurwoningen zijn voor begeleid wonende verstandelijk gehandicapten, cliënten van de Stichting Tragel. De overige 65 woningen waren voor kopers, 54 zijn intussen al weg. Het res- Lindenlaan met parkje. foto's Peter Nicolai ÉWfgg; ipnp Ontwerpen voor huizen aan de Iepenlaan. terende elftal was volgens Van Exter al verkocht als de huizen markt 'niet in een dipje' was be land. Makelaar H. Smolders, wiens bureau Smolders De Kind de huizen verkoopt, draait er niet omheen en verheelt niet dat de verkoop van huizen in een andere wijk waarschijnlijk nog sneller was gegaan. „In het begin kampten we met een imagoprobleem. Mensen van buiten schrokken toch wat terug voor de reputatie van de voormalige Bomenbuurt. Maar intussen is die stemming hele maal omgeslagen. De mensen kunnen de woningen en de wijk intussen niet alleen meer op te kening zien, maar echt bekij ken. En er wonen al veel tevre den nieuwe kopers, de beste reclame voor een wijk." Smol ders vergelijkt Triniteit met de Temeuzense binnenstad. „Daar gaat het ook al een aantal jaren een stuk beter dan vroeger, vooral omdat de overlast van drugshandel sterk is afgeno men. Pas de laatste tijd dringt dat echter tot de markt door. Dat effect verwacht ik binnen 3, twee jaar ook bij Triniteit." Het zal overigens geen twee jaar duren voor alle woningen in Tr initeit aan de man zijn gebracht, voorspelt de makelaar. De park woningen en de goedkoopste woningen zijn intussen bijna al lemaal verkocht. Dat er relatief nog veel huizen in de Iepenlaan staan, ligt niet aan de ligging en zeker niet aan de types, weet Smolders. „Het zijn mooie wo ningen, die echter zo'n dertien mille meer kosten dan huizen wat verder achter in het plan. Bewoners die in de wijk wonen of woonden, kiezen vaak voor de iets goedkopere woningen. De overgebleven huizen zullen meer door mensen van buiten worden gekocht. Bij de officiële oplevering in april, mei zullen al niet veel huizen meer leeg staan." Bewoners van de wijk sluiten zich bij die verwachting aan. Een groot aantal mensen erger de zich weliswaar veelvuldig aan de steeds terugkerende bouwoverlast: langdurig opge broken straten, stof overlast tij dens de warme zomer, aanhou dend lawaai. De meesten zien, nu de bouwactiviteiten bijna zijn afgerond - alleen vijf huizen aan de Axelsestraat moeten nog worden afgebouwd, de schoon heid van de wijk. Al blijven er altijd wat klachten over natuurlijk. Zo moet de wa terpartij in het park snel worden gezuiverd van bouwafval, moe ten wat verkeersonveilige pun ten worden beveiligd ('in het donker zie je het trapje naar het park niet en val je zo met de auto of de fiets naar beneden') en dient er steviger toezicht te wor den gehouden op de jeugd. Het Bewonersplatform Triniteit blijft er daarnaast op hameren dat de wijk pas echt af is als ook de buitenste straten zijn opge knapt. „Pas als de bestrating en riolering in de Oleanderstraat en de doodlopende zijstraatjes van de Esdoomstraat zijn opge knapt, is de wijk echt gereno veerd", benadrukt voorzitter H. Meertens. Wij-gevoel De ontwikkeling van een soci aal 'wij-gevoel' staat nog in de kinderschoenen, maar Meer tens en wijkwethouder C. Lief- ting zien positieve ontwikke lingen. De activiteiten in buurt huis 't Schelpenhoekje worden door veel groeperingen bezocht, het jeugdcafé is een groot suc ces, Antilliaanse vrijwilligers ruimen regelmatig romrftel op in de wijk, de jeugd maakt massaal gebruik van de nieuwe 'sport- kooi' bij de Dokweg en het Be wonersplatform heeft sinds vo rig jaar een bestuurslid met een Turkse achtergrond in de gele deren. Meertens gaat er dan ook vanuit dat - mede door de centrale po sitie van park en ontmoetings plein - de band tussen de ver schillende bevolkingsgroepen groeit en hechter wordt. Voor- De Pijnboomstraat: waar eens de flats stonden, zijn nu nieuwe een gezinswoningen, gebouwd. waarde is dan wel dat de ge meente niet bezuinigt op de wel zijnsvoorzieningen in de wijk, waarschuwt de platformvoor zitter. Wethouder Liefting nuanceert het veronderstelde gebrek aan sociale cohesie. „Echte eenhe den van buurten kom je tegen woordig haast nergens meer tegen. De maatschappij is indi- vidualistischer geworden. Daarnaast moet niet zo de na druk worden gelegd op de ver schillende achtergronden van bewoners. De kinderen in de wijk zijn bijvoorbeeld bijna al lemaal in Terneuzen geboren en allemaal even vergroeid met de wijk. Die spelen gewoon met el kaar, welke achtergrond hun ouders dan ook mogen hebben." Liefting vindt dat nou net het mooie van Triniteit. Een nieuw bouwwijk als Othene vindt een Terneuzense wethouder na tuurlijk ook mooi, maar de prijs van de huizen is een barrière die een aantal mensen tegenhoudt. „Voor Triniteit is die drempel er niet. Triniteit is toegankelijk voor iedereen." René Hoonhorst bene woonberoepen staat P een beroep op het ge- 1 van w°nen centraal. De Personen aan bod: van stucadoor enier tot ambtenaar wel- commissie of glazenwas- n aa5,; de groendecora- foto Ruben Oreel Naam: Linda Daniëlse Woonplaats: Middelburg Beroep: groendecorateur Meest gebruikte gereedschap: mijn gevoel Ze is min of meer toevallig in het vak gerold. Bloemen leken haar wel leuk en haar familie bezat een bloemenzaak. Na twee jaar horeca besloot Linda Da niëlse toch maar 'de bloemen' in te gaan. Nu, ruim twintig jaar later, heeft ze daar nog steeds geen spijt van. De Middel burgse vindt het heerlijk om sfeer in huis aan te brengen. Niet alleen bij haar klan ten, thuis wil ze ook nogal eens naar de verfkwast grijpen om een wand even een andere kleur te geven. Met de regelmaat van de klok treffen haar gezinsleden dan opeens een heel ander 'thuis' aan. Ze is erg gevoelig voor sfeer. Dat is duidelijk merkbaar in haar winkeltje In de Ver beelding, sinds 12 jaar gevestigd in drie bij elkaar getrokken, karakteristieke, pakhuisjes in Middelburg. Linda Daniël se moet even nadenken als ze een om schrijving van haar werk wil geven. „Tja, mijn beroep....? Ehh, bloemiste, nee... bloemstyliste dan? Óf misschien groen decorateur. Lachend: „Laten we maar een heel nieuwe naam verzinnen. Ik hou wel van een uitdaging, van iets nieuws." We houden het dus op groendecorateur. Want dat is het wezen van haar werk, Door middel van natuurlijke materialen sfeer brengen in huis. Voor een kant-en-klaar boeketje moet je niet bij haar zijn. Daar is voor haar geen lol aan te beleven. Ze houdt niet van standaard. Een 'taartje' van winterrozen en mos of een krans van takjes; een zilve ren schaal met rode bessen; een grote gla zen vaas met daarin een klein bloem- stukje. Alles kan wat haar betreft en daarmee deint ze mee op de belangstel ling die er is voor woonaccessoires. Zo wel voor wat betreft groendecoraties als potterie. Het gemiddelde Nederlandse huishouden heeft in 2003 zo'n €250 uit gegeven aan woonaccessoires. De Mid delburgse houdt niet van gebaande pa den en strakke regeltjes. Ze is een autodi dact, gewoon in de praktijk geleerd. Ze wil alles zelf proberen en haar gevoel volgen. Haar collega Joyce volgt nu een opleiding op het gebied van bloemschik ken.Als ze dan hier komt en ik hoor wat ze allemaal moet. Dat is niets voor mij. Ik wil z^lf bepalen wat ik wel of niet doe. Oké, ik moet voor een klant ook wel eens iets maken wat ik zelf niet zo mooi vind, maar dat is wat anders. Ik hou ervan om net even wat anders te doen. Om aparte combinaties te maken. Dat is het leuke van dit vak. Ik begin met een idee en langzamerhand krijgt dat vorm. Ik heb meestal geen vooropgezet plan. Ik wil iets laten zien dat tot de verbeelding spreekt. „Je merkt dat veel mensen toch meer aandacht aan hun interieur besteden. Niet op de standaard manier. Een vaas met bloemen is gelukkig niet meer zo doorsnee. Je kunt een grote, glazen vaas nemen en daar een klein bloemwerkje in doen. De bloemen hoeven niet als een stijve bos uit die vaas te steken." „Ook met kransen en andere groene ob jecten breng j e sfeer in huis. Wij volgen in de winkel altijd de seizoenen. Niet alleen in het aanbod, maar ook in de inrich ting." In de Verbeelding biedt een barokke sfeer; donkere wanden, sfeerverlichting en romantische muziek. Op de toonbank liggen witte roosjes en mos. Joyce is bezig die in kleine kransjes te verwerken. Maar de eerste tekenen van het naderende voorjaar zijn al te vinden in vorm van voorjaarsbolletjes. Linda: „Rond maart ga ik alles weer een ander kleurtje geven. Dan is er geen plaats meer voor die winterse donkerte. Alles wordt lichter Dat begint nu al met de opgemaakte bakjes met voorjaarsbol letjes. Het wordt weer tijd voor iets nieuws." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41