Premie pensioen moet nog hoger PZC Buschauffeurs voeren actie tegen geweld Tekort aan vrijwillige agenten Balkenende wijst verspreiden foto's veelplegers niet af Bouwvakker schoot plaatjes Eikenhorst Fondsen hebben meer tijd nodig om tekorten aan te vullen Onderzoek verkrachting doof meisje Nieuwe bedragen minimumloon? Man verdrinkt voor ogen politie Dierenarts laks met röntgen Bijengif medicijn voor MS-patiënt Kindertelefoon viert jubileumjaar Vermiste gehandicapte gevonden Advocaat wil einde aan lastercampagne cliënt SZW.nl Dan weet u het snel zaterdag 10 januari 2004 fnrtr Rarenda Grutterink AMSTERDAM - De maker van Je foto's van het huis van prins plem-Alexander en prinses Maxima in Wassenaar die afge lopen jaar in het weekblad Pri vé werden gepubliceerd, was ,en bouwvakker die daar aan jet werk was. Dat heeft de advocaat van het neekblad, mr. L. Le Poole, giste ren laten weten voor de recht bank in Amsterdam, j)eprins en prinses sjanden een bodemprocedure aan om derge lijke publicaties in de toekomst te voorkomen. Ze voelen zich in hun persoonlijke levenssfeer aangetast en hopen op een rech terlijke uitspraak dat dit soort praktijken niet kunnen; een von nis waar ook in de toekomst naar kan worden verwezen. Het koninklijk huis wil weten wie de maker van de foto's is, om hem aan te spreken op zijn activiteiten, aldus raadsman mr. K. Stöpetie van prins en prinses. Privé beschermt de bron echter, maar vond het wel van belang om te zeggen dat het een bouw vakker was die met toestem ming op de Eikenhorst aanwe zig was. Er was dus in elk geval geen sprake van onbevoegd^ ter- reinbetreding. Privé zegt de man verder niet te kennen, maar vertrouwde hem wel. Het was duidelijk dat hij op de Eikenhorst geweest was door de details die hij kon ver strekken 'over de slechte beveili ging en over prins Wil lem-Alexander die twee kratjes bier voor de werklieden heeft meegenomen en samen met hen een biertje heeft gedronken'. Het koninklijk huis wil toch per se weten wie het is. „Een bouw vakker? Het kan iedereen wel zijn", aldus Stöpetie. Le Poole stelde dat Privé niet te ver is gegaan: „Op de meeste fo to's is niets meer te zien dan ka le muren, ruimtes die opgeknapt worden, steigers, en ander werk materiaal. De foto's tonen geen meubels, gordijnen, schilde rijen, laat staan intieme pri- vé-bezittingen." Daarmee vervalt ook het verwijt van huisvredebreuk, want dat kan alleen bij een huis dat al echt in gebruik is. Stöpetie voerde aan dat prins en prinses zich dit niet hoeven la ten welgevallen omdat ze publie ke figuren zijn: „De prins mag worden aangesproken op zijn watermanagement, maar dat geeft Privé niet het recht zijn sauna of badkamer af te druk ken." Hij wil absoluut een principiële uitspraak en wees daarom een aanbod van Privé af om de fo to's in het bijzijn van een verte genwoordiger van de Oranjes te vernietigen. De rechter doet uitspraak op 25 februari. ANP Lr Henk van Lierop den haag - Het wegwerken van de tekorten van de pensioen fondsen is een groter probleem tot dusver werd aangeno- Eerder achtte het Centraal Plan bureau (CPB) een verhoging van de gemiddelde pensioenpremies nodig van 10,5 procent in 2002 tot 14,75 procent in de jaren van 2004 tot 2010. (Jit nieuwe berekeningen blijkt dat de premies nog eens met 1,5 procent meer moeten stijgen. Dit staat in een gisteren gepubli- ;rd rapport van het CPB, ïarin de rekenmeesters van >t kabinet kritisch zijn over ;n notitie van staatssecretaris itte (Sociale Zaken), tutte acht het toelaatbaar dat kans dat de vermogensbuf- iers van een pensioenfonds volle dig worden gebruikt 2,5 procent bedraagt. Dat betekent dat het één keer in de veertig jaar mag voorkomen, en dat het pensioenfonds vervol gens vijftien jaar de tijd krijgt de buffers te herstellen. Verplichtingen [Voor een gemiddeld pensioen fonds betekent deze eis, dat het een vermogen moet aanhouden van minstens 128 procent van I de zogeheten nominale verplich- tingen. Als pensioenfondsen al- Z0ETERMEER - Politie en jus titie onderzoeken de mogelijke 'krachting van een veertienja- ;e leerlinge van de praktijkop- iiding van de dovenschool Effa- in Zoetermeer. jongens tussen de dertien en jftien jaar zouden het meisje >ms alleen en soms gezamen- jk' al jarenlang hebben mis- likt. zijn van de school verwij- 1, zo heeft de raad van be- lur van de Koninklijke Effa- i Guyot Groep gisteren in een •klaring laten weten. Daarin staat ook dat justitie drie van de jslf jongens gaat vervolgen. JWaar volgens het Openbaar Mi- pisterie in Den Haag is het nog proeg om dat te zeggen. Het meisje heeft een groepslei der en een vertrouwensdocent yerteld dat zij door de jongens in de klas gedwongen werd tot seksuele handelingen met hen. Pat gebeurde volgens haar on- ïer schooltijd toen de docent de even had verlaten. ANP leen deze nominale verplichtin gen hoeven te garanderen kan volgens het CPB de welvaarts vastheid, ofwel de jaarlijkse aan passing van de pensioenen aan de gestegen prijzen, in het ge ding komen. De pensioencon tracten zullen dus veelal aange past moeten worden. Het CPB noemt het opvallend dat het kabinet niet uitgaat van volledige kapitaaldekking, of wel het principe dat elke genera tie door premies te betalen op draait voor de eigen pensioenen. Als pensioenfondsen daarbij welvaartsvaste pensioenen wil len garanderen is een dekkings graad nodig van 150 procent. Veel meer dus dan de 128 pro cent, die het voorstel van Rutte met zich brengt en waarmee het kabinet al heeft ingestemd. Als pensioenfondsen de eis van het kabinet aanhouden dreigen te-, korten, die doorgeschoven wor den naar toekomstige genera ties, terwijl de samenleving ver grijst. Dit brengt de houdbaarheid van het hele pensioenstelsel in ge vaar, aldus het CPB. De pensioenfondsen hebben nu een gemiddelde dekkingsgraad van 70 procent van de totale (welvaartsvaste) verplichtingen, hetgeen overeenkomt met 118 procent van de nominale ver plichtingen. Dat is dus meer dan 30 procent te weinig ten opzichte van wat het CPB nodig acht. Dit tekort komt overeen met een bedrag van 30.000 euro per werknemer, zo'n 80 procent van de huidige bruto loonsom. Werkgevers en werknemers zul len het eens moeten worden over maatregelen om de dek kingstekorten weg te werken, zo als verhoging van premies, aan passing van de indexering en/of verhoging van de pensioenge rechtigde leeftijd, aldus het CPB ./ANP foto Olaf Kraak/ANP Busschauffeur Arjan de Bruin legt in lijn 80 van Amersfoort naar Wageningen aan de passagiers uit waarom hij de bus heeft stilgezet. door Ben Jansen GOES - Tientallen buschauf feurs in Zeeland hebben giste ren om 17.25 uur hun voertuig één minuut stil gezet uit protest tegen geweld en agressie in het openbaar vervoer. Daarmee ga ven ze gehoor aan een oproep van FNV Bondgenoten naar aan leiding van een steekpartij maandag in een bus in Zaan dam, waarbij de bestuurder ge wond raakte. Onduidelijk was in welke mate de chauffeurs aan de protestac tie hebben meegedaan. Vooraf ging A. van Raffen van busonderneming Connexxion in Zeeland ervan uit dat de bijval vrij massaal zou zijn. „Een groot deel van onze werknemers is lid van FNV Bondgenoten." Connexxion besloot niet te pro beren haar buschauffeurs ervan te weerhouden aan de actie mee te doen. Van Raffen: „We hebben natuur lijk wel gevraagd dat ze de bus stilzetten op een plaats waar dat veilig kan. Je krijgt dan net zo'n situatie als bij de dodenher denking op 4 mei." Het moment dat FNV Bondgeno ten voor de actie had gekozen, viel precies in de spits. Con nexxion had op dat moment in Zeeland 94 bussen in dienst. Sa men met die van de BBA op Tho- len en van andere vervoerders moeten dat er intotaal meer dan honderd zijn geweest. Van Raffen ging ervan uit dat passagiers geen hinder van de actie zouden ondervinden door dat ze aansluitingen op andere bussen of de trein zouden mis sen. „Een stagnatie van één mi nuut is in de dienstregeling wel op te vangen." In andere delen van het land, zo als in Amsterdam, Den Haag en Limburg, hebben buschauffeurs- ook meegedaan aan de actie. In Den Haag lieten ook tramchauf feurs hun voertuig stoppen. Busmaatschappij Arriva, actief in het noorden van het land, gaf haar medewerkers geen toestem ming mee te doen. Fouilleren Busbedrijf BBA wil de passa giers in stadsbussen in Tilburg preventief fouilleren. Het steek proefsgewijs fouillei'en van pas sagiers bevordert de veiligheid van zowel passagiers als chauf feurs, zei gisteren een woord voerder van de BBA. In september 2003 x-aakte een buschauffeur van de BBA le- vensgevaai'lijk gewond toen hij op het Tilburgse busstation in zijn bus werd neergestoken. Gisterochtend is xn Rotterdam weer een buschauffexxr van Con nexxion aangevallen. Op het Ak keroord reageerde een veertien jarige Rotterdamse woedend toen ze wegens drukte niet mee- mocht met de bus. Het meisje sloeg de chauffeur. Een halte verder stapten twee fa milieleden van het meisje (18 en 20 jaar) in de bus, die de man ook hebben mishandeld. Enkele omstanders en conduc teurs hebben de twee aangehou den en overgedragen aan de poli tie. De 59-jarige chauffeur uit Ridderkerk is in het ziekenhuis behandeld aan een gebroken neus en een opgezwollen gelaat. ^VE-P^CJOEP.,. IK. Hoe /MJ) M AAONP DÊ VERÜËR-E /ivo/MP WEL WCEPL door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De politie kampt met een groot tekort aan vrijwil lige agenten. Volgens een advies aan het ministerie van Binnen landse Zaken moeten de korp sen samen zo'n vijfduizend vrij willigers hebben. Maar dat aan tal is inmiddels gezakt tot onder de tweeduizend. Dat gaat onder andere ten koste van grootschali ge verkeerscontroles. De vxhjwillige politie is ooit op gezet om het wex'k van de regu liere politie te verlichten. Ze be staat uit mensen met veelal een reguliere baan. Ze worden on der meer ingezet voor grote ver- keers- en alcoholcontroles, con- tx'oles van woonwijken tijdens vakantieperiodes en toezicht op uitgaansgebieden Ruim een jaar geleden adviseer de de werkgroep vrijwillige poli tie aan het ministerie dat de poli tie met tien procent vrijwilligers moet worden uitgebreid om al het politiewerk gedaan te kun nen krijgen. Volgens de opstel lers geldt dat nog steeds. Binnen landse Zaken doet de 10-pro- centsnorm nu af als 'onhaal baar'. Sommige korpsen halen met moeite een fractie van de beno digde vx'ijwilligei's. In Flevoland maken vrijwilligex-s maar één procent van de totale sterkte uit, in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag nauwelijks twee procent. Harde keuzes De politie Limburg-Zuid haalt als enige de 10 procent wel, maar begin jaren '90 had het er nog bijna twee keer zo veel. Pro jectleider vrijwilligers Erckens vreest dat zijn korps hax-de keu zes moet maken ten koste van de veiligheid op straat, door minder grote verkeersconti-oles en surveillances in woonwijken. Een van de oorzaken van de te rugloop is dat de vrijwillige poli tiemensen verwaarloosd zijn, er kent de politietop. „Ze zijn op een zijspoor beland. Dat heeft ze een tweederangsgevoel gege ven", aldus Bryan Rookhuizen namens de Raad van Hoofdcom missarissen. Veel vrijwilligers zijn gestopt toen ze hun dienstpistool in moesten leveren en zelfstandige suiweillances wei-den geschrapt. In sommige korpsen, zijn ze hele maal verdwenen. Volgens de politievakbond NPB hebben sommige koxpsen de vrij willigers bewust 'door het ijs la ten zakken'. (Advertentie) MAASTRICHT - Een man is gisterochtend voor de ogen van de politie verdronken in een vijver in Maastricht. Poli tiemensen zagen de man om kwai't voor zes liggen in het parkje Kempland. Toen zij hem nadei-den, spi-ong de man op en rende weg. Vervolgens begon hij volgens de politie met keien te gooien naar de agenten, die daarop afstand hielden. Daarna sprong de man de vijver in, zwom naar het mid den, schreeuwde nog wat krachttermen naar de dienders en vex'dween onder water. De agenten, die hem nadoken, konden de man door de duisternis niet meer vinden. De brandweer dregde het levenloze lichaam van de man later op. ANP DEN HAAG - Dierenartsen moeten hun röntgenappara- ten beter onderhouden. Bij één op de vijf gebeurde dat in 2003 niet goed, blijkt uit een ondex-zoek dat de Arbeidsin spectie gisteren heeft gepubliceerd. Bij 29 van de 175 on derzochte praktijken werd het verplichte periodieke on derhoud niet uitgevoerd. Röntgenapparatuur vei-spreidt straling die bij langdurige blootstelling kanker kan veroorzaken. ANP AMSTERDAM - Bijengif kan mogelijk klachten bij MS-patiënten verminderen. De afdeling neurologie van de Universiteit van Groningen begint daarom vanaf maandag een onderzoek waarbij mensen met multiple sclerose een halfjaar lang drie keer per week twintig bij ensteken ki-ijgen toegediend. Het gif zou kunnen leiden tot een verbeterde blaascontro- le of afname van evenwichtsstoornissen. ANP ALKMAAR - De Kindei-telefoon begint maandag een nieuwe landelijke voorlichtingscampagne. Die staat in het teken van het 25-jarig bestaan van de Kindertelefoon. Sinds 1979 voex-en vrijwilligex-s jaarlijks ruim 130.000 tele foongesprekken met kinderen die vragen hebben over sek sualiteit of pesten of die zomaar even willen bellen. De eerste Kindertelefoon is opgericht in 1979, het Jaar van het Kind. Inmiddels bestaan er twintig Kindertele- foons in Nederland, die verenigd zijn in het Landelijk Overleg Kindertelefoon. ANP MONSTER - Casper Wapenaar is terecht. De sinds zater dag veirniste bewoner van een woongemeenschap voor verstandelijk gehandicapten in Monster werd door een be geleidster tex-uggevonden bij een medebewoonster van de woongemeenschap. Hij blijkt zich al die dagen bij haar te hebben schuilgehouden. Opluchting en vex-bazing strijden om voorrang bij de me dewerkers van het Westerhonk. Casper Wapenaar werd ontdekt toen een groepsleidster het woonvertrek van een cliënte bezocht. GPD van Justitie in onderhandeling te zijn over een winkelverbod voor hardleex-se dieven. Om dit verbod te kunnen hand haven is er een landelijke data bank nodig met de foto's van de veelplegers. Nu kunnen winke liers volgens S. Veenstra van de RND mensen die x-egelmatig ste- fen of overlast verooi-zaken, zelf al een winkelverbod opleggen. „Dat is bijzonder effectief. Op overti-eding staat maximaal een halfjaar gevangenissti-af." van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Balken ende wijst niet meteen het idee af om onverbeterlijke dieven en andere veelplegers uit de anoni miteit te halen door het versprei den van hun foto. Veel winkeliers hangen al foto's van notoire winkeldieven in hun zaak. Maar het Openbaar Minis terie voelt er niets voor. „Dat mag geen gesloten, boek zijn", stelde Balkenende gisteren na de ministerraad. Er moet een 'goede balans' zijn tussen de privacy van de daders en het belang van de samenle ving, maar 'we moeten oog heb ben voor de slachtoffers en de winkeliers'. Voortdurende inbra ken 'irriteren de mensen mate loos'. Het kabinet zal de kwestie bespreken, kondigde hij aan. De discussie kx-eeg gisteren een an dere wending toen de Raad Ne derlandse Detailhandel (RND) aankondigde met het ministerie Uitwisseling Wanneer een winkelier iemand zelf heeft verboden nog in zijn winkel te komen, weet hij om wie het gaat. Maar wanneer de i-echter of het Openbaar Ministe rie een winkelverbod oplegt, is een uitwisseling van foto's no dig zodat de detailhandel de veelplegers kan herkennen. De RND pleit daarom voor een databank met foto's van veelple gers, die alleen voor detaillisten toegankelijk is. ANP Nu de nood door de hoge werk druk bij de politie hoog is, pro beren veel regio's op alle moge lijke manieren weer vrijwilli- gers binnen te halen en te hou den. Zo heeft een wervingsactie van het korps Zuid-Holland Zuid in twee weken 170 aanmel dingen opgeleverd. Het gros van de kandidaten valt echter af door de strenge selectie en de driejarige opleiding. Rotterdam-Rijnmond heeft vrij willigers aanvullende opleiding gegeven, waardoor ze een dienst pistool mogen dragen. De stan- daardvrijwilliger mag dat sinds een aantal jaren niet meer. GPD sn Werkgelegenheid door Peter Elberse AMSTERDAM - Advocaat J. Boone overweegt gerechtelij ke stappen tegen een ieder bin nen het justitie- en politieappa raat die in de media lasterlijke uitlatingen doet over een van zijn cliënten. De cliënt, een vermeende topcri mineel uit vooi-malig Joegosla vië, haalde eerder deze week het nieuws als degene die achter de voorgenomen moordaanslag op de Amsterdamse officier van jus titie K. Plooy zou zitten. „Ik heb daarmee iedereen op het oog, van de minister tot de laagste politieman", aldus Boone gisteren. Boef Hij meent dat zijn cliënt telkens wordt neergezet als een enorme boef die nergens voor zou terug deinzen, dus ook niet voor het organiseren van de liquidatie van een magistraat. De Joegoslaaf zou volgens inge wijden ook het brein zijn achter de liquidatie, in 2000, van de Amsterdamse criminelen Jan Fe- mer en Sam Klepper. Boone noemt alle verdenkingen onterecht. Bulgax-ije leverde de Joegoslaaf in de zomer van 2002 uit op ver zoek van Nederland. Schieten Hij zit momenteel een oude straf uit in de extra beveiligde gevangenis in Vught, wegens het schieten op een politieman. Inmiddels is er binnen het Open baar Ministerie verdeeldheid ontstaan over het inzetten van opspoi-ingsmethoden in het on derzoek naar de kwestie-Plooy. Het landelijk parket wil een overeenkomst sluiten met een criminele getuige, die een boek je over de Joegoslaaf zou kun nen opendoen. Maar de top van het Openbaar Ministerie verzet zich tegen de ze deal. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3