Puerto Rico emoties met vleugje melancholie Bedrijvigheid in Amsterdamse haven Oldtimers in Rosmalen St. Maarten Eustatius San Juan L)ERT#0*RIC Ponce Niemand dringt je iets op in San Juan. Puerto Rico of Porto Rico, ont- dekt in 1493 door Columbus. Republiek, onafhankelijke staat met zelf bestuur binnen de VS. Burgers zijn Ameri kanen zonder stemrecht. Hoofdstad San Juan. Ponce is de tweede stad. Ruim 3,8 miljoen inwoners. Belangrijke inkomsten: Industrie en toerisme. Grootte is 153 bij 58 km. Tijdverschil met Nederland is 5 uur. Geen vaccinaties verplicht; Heel veel informatie op www.puerto- rico.paqina.nl en http://welcome.topuertorico.org; Klimaat: hele jaar warm, gemiddeld 28 graden. Meer regen en wind tussen juli en okto ber. Overal prachtige stranden en gelegenheid tot duiken, kanoën, zeilen, vissen en surfen; Toerisme vooral door cruiseschepen en Amerikanen. Twee all-in hotelparken zijn in aan bouw. Ruim aanbod van hotels, vakantiehuizen en restaurants in alle (dollar)prijsklassen; Charterreizen naar Puerto Rico bestaan niet. Touroperators die zich met dit eiland bezig houden zijn o.m Indigo Tours tel: 070-318.03.18. E-mail: indiqo@maduro.nl(o.a.flv-dri- ves). Ook Does Travel Cadushi Tours; 070-312.95.55, e-mail dhq@doescadushi.nl. Actief in het Caribisch gebied: Arke Reizen, Holland International, Odysseus, Travel Trend, Special Traffic en Cruise Travel, dat een ruim aanbod aan vaarvakanties heeft vanuit San Juan. Vliegen kan goed met Iberia (via Madrid) of met Delta (Atlanta) of American Airways (Philadelphia). zaterdag 10 januari 2004 W9 lorTHOM OLINK r T" et is een kort moment in de I eindeloze tijd van het re- rl genwoud El Yunque, hij- i. .A-gend en dampend staan we il. Door de mateloze neerslag van de lorbije dagen boven de noordelijke »lft van Puerto Rico boert en kolkt de room de steile helling af. In de hoge anieten hoefvorm glinstert een tien- 1 diamanten watervallen. De ruis van atte druppels op de bladeren ver- erkt de stilte van de nevel en het lit, als door kaasdoek gefilterd, enen in de bedding kreunen en het otselinge vogelgeluid is als een kleur- at op het donkergroene canvas. Maar i vogel is een kikvors, geeloranje, de qui. Een fluiter, geen kwaker. In dit iribbean National Forest of El Yun- ie leven dertien van de zestien onder- orten, alle zangers van beroep en in geluid wordt nergens anders ter ereld gehoord. stpad uit het bos blijft glibberig, vol ibroken bamboestengels, dikker dan ;n regenpijp. Het is alsof je water lemhaalt en niets verstoort de heer- happij der planten. Steil gaat het om- jog, tussen de losgespoelde stukken ïlling en bruine modderstromen jor, naar het ongebroken daglicht in het plateau. Het fluiten van de kik- jrtjes met twee grijptenen klinkt eeds verder weg en gaat uiteindelijk irloren in het naderende geluid van lensen en hun wereld, en halfuur later staat op de stenen ta- ilvan een eenvoudig, maar o zo vrien- dijk restaurant de beloning voor het jegwerken van zeshonderd meter loogteverschil; gegrilde vis, red snap- «r, gekruid, een glas ffisdroge witte i/'nen verse vruchten met de kleuren ineen regenboog. [angrove 'e rijden via de kustweg van San Juan lar het oosten, waar de blauwgroene :eaan stevig op de stranden rolt - en rns over de weg - naar de betoveren- imangrovebossen. De toeristen kun- :n tien kilometer over een pad van ankieren door dit kustbos lopen. Pas- iPinones heet het. Een paradijs, als )k hier niet zo veel werd weggesme- n. Mallen kilometers lang voert de eg langs hutten, kleine cafés en eet- iiisjes. Overal gloeien de houtskool- ïurtjes nog na, gebmikt voor de vele lacks met een creools verleden. De ba- ilaltos zijn in de weer met hun pittig sausde moten kabeljauw en tussen - palmen hangt de geur van piono- as, vlees gewikkeld in plantain, het innenste van de kleine bakbanaan, ie overal op Puerto Rico ter tafel mt ier zien we de smeulende resten van :n uitbundig weekeinde aan het rand, met heftige muziek, een sterke randing en mmcocktails. Een voorbij est, achtergelaten door toeristen en bewoners van metropool San Juan, töfdstad van Puerto Rico, opwindend rouwsel van Amerikanen, Spanjaar- to, Creolen, kapers en nog tientallen ingewaaide ingrediënten, ti al, 's morgens vroeg, is het warm - Het Amsterdamse havengebied is tegenwoor dig vooral een toeristische attractie. Of het nu gaat om het Oosterdok met het museum NEMO en het Botel, de overkant van het IJ met archi tectonische hoogstandjes als het Java-eiland en KNSM-eiland, de gerenoveerde pak- en haven huizen langs de waterkant waarin restaurants zijn gevestigd. Zelfs de schepen die de haven aandoen zijn vaak rondvaartboten of grote crui seschepen. Ooit was dat anders, en nog niet zo heel lang ge leden. In de jaren vijftig en zestig legde fotogra fe Annemie Wolff het dagelijks leven in het Am sterdamse havengebied vast. Haar grote collec tie zwartwitfoto's is nog tot half februari te zien in het Scheepvaartmuseum. Doel van de expositie is het weergeven van de sfeer van pakweg veertig, vijftig jaar geleden. De Amsterdamse haven was toen nog een en al bedrijvigheid, in de naoorlogse jaren van weder opbouw en hard werken. Grote vrachtschepen voeren af en aan om hun lading te lossen, dek schuiten en pakhuizen langs de grachten wa ren nog volop in gebruik. In 1944 werd de Amsterdamse haven door de Duitsers grotendeels vernield. Na de bevrijding moest de draad weer zo snel mogelijk opgepikt worden en begon met direct met het herstellen van de schade. Om Amsterdam bij verschepers, reders en ladingontvangeers over de hele we reld onder de aandacht te brengen, werd reeds in juni 1945 de vereniging De Amsterdamse Ha ven, nu The Amsterdam Ports Association, opge richt. Deze orgnasiattie hield zich vooral bezig met promotie van het havengebied en liet ten behoeve daarvan vele foto's maken. Destijds kon men nog niet bevroeden dat die foto's later van grote historische en nostalgische waarde zouden zijn. Schuifelen door een wereld van eeuwige druppels, blinde garnaaltjes en vleermuizen. Maar ook salsa, ratelende gokkasten en klinkende glazen, nde grootste rumdestilleerderij ter wereld. We zijn op Puerto Rico, waar de mensen nooit opdringerig zijn. Gezicht vanaf Bacardi over de baai. Een schip pers vrouw hangt de was op. Annemie Wolff-Koller werd in 1906 in Duits land geboren en vluchtte in 1933 met haar echt genoot naar Nederland. Daar begonnen de twee Studio Kolff. Nadat de Duitsers Nederland bin nenvielen, besloot het echtpaar de hand aan zichzelf te slaan. De man overleed, de vrouw overleefde en zette na de oorlog het bedrijf voort als Studio Wolff. In 1994 stierf ze, 87 jaar oud, in Amsterdam. Van haar foto's is weinig bewaard gebleven, om dat Wolff na ruzie met de Amsterdamse haven in 1963 een belangrijk deel van haar werk, in clusief negatieven, vernietigde. Er bleven circa driehonderd foto's over en die zijn nu in het Scheepvaarmuseum te zien, net als werk van enkele andere fotografen die ook de haven tot hun werkgebied rekenden. De eerste foto's die Wolff van de haven maakte dateren al van voor de oorlog, maar vooral de bedrijvige periode na 1945 vormt de hoofd moot. Duidelijk is dat Wolff niet echt geïnteres seerd was in techniek. Ze lette namelijk vooral op menselijke aspecten. Op bijna alle foto's staan mannen die bezig zijn met laden of los sen, kinderen die vanaf de kade naar passeren de schepen kijken, of een vrouw die aan boord van een dekschuit de was ophangt. Moest ze al een kraan fotograferen, dan verscheen die voor al in beeld als ffaaii vormgegeven element tegen een al even mooie wolkenlucht. Uiteraard zijn ook veel mijlpalen vastgelegd, zoals de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal, de tewaterla ting van grote schepen of de opening van nieu we haveninstallaties, die bij menige bezoeker, en niet alleen Amsterdammers, een vleug herin nering zullen oproepen. De expositie 'De Amsterdamse haven in zwart-wit, fo to's van Annemie Wolff' is te zien tot en met 15 fe bruari 2004 in het Scheepvaartmuseum, Kattenburg plein 1, Amsterdam, www.scheepvaartmu- seum.nl Dagelijks, behalve maandag, open van 10.00-17.00 uur. zo'n dertig graden - en vochtig als een dweil. Op dit eiland van de Grote Antil len is het nagenoeg altijd 25 tot 30 gra den, een feest zonder slot voor de zon- zoekers. Soms zijn de dagen echter zeer nat, met striemende winden en hurricanes, waarin de verdwenen Ara wak-indianen een boze god zagen. De stranden van Luquillo en Fajardo la ten we links van ons üggen. Fajardo is de uitvalbasis naar de eilanden Culebra en Vieques, met cocoswitte stranden en zo veel rust, dat sommigen er onrus tig van worden. Brokken omhooggeko- men natuur middenin zee, vol genade voor duikers en zwemmers, voor zei lers en kanovaarders met avontuurlijk bloed. We buigen naar het binnenland, waar zuidwaarts de Cordillera Central, de ruggengraat van het vierkante Caribi sche eiland tegen de hemel staat. Hoge bergen, een water- en klimaatschei ding; zuidwaarts, door de winden een droog en bruin landschap, als op zove le Antillen, daarboven, ten noorden al les groen en uitbundig. Met het regen woud - ruim vier meter neerslag - als topper. Terug in San Juan is de verrassing com pleet. De horizon is nu niet alleen meer gevuld met het El Moro-kasteel en de oude stad. Aan de nieuwe pieren voor Old San Juan en verderop liggen zes flatgebouwen van cruiseschepen. Zo'n tienduizend passagiers scharrelen op de kades, klaar om de winkels in de oude stad te plunderen en feest te vie ren. James Bond De volgende trek is pal west, door een vriendelijk heuvelachtig landschap, heel groen. Hier en daar steken farma ceutische bedrijven hun kop op tussen de bomen, aangelokt door een zonnige belastingklimaat. Veel suikerrietplan tages, de oude economie, zijn ver schrompeld; de wereldmarkt stortte in. Weer valt het op als we van de hoge highway naar de kust kijken dat er wel een witte band rondom Puerto Rico lijkt te liggen; overal die mooie stran den. Bij Arecibo duiken we het binnen land in en wat later zelfs onder de grond. De grotten in het Camuy Cave Park zijn zalen der verbeelding. We schuifelen door een wereld van eeuwi ge druppels, blinde garnaaltjes en vleermuizen. De paden zijn glad en de lucht vol ammoniak. Niet ver daar vandaan kunnen we diep gezonde lucht ademen, tenminste als de longen het oude ritme terug hebben na een lange klim. We kijken sprake loos in een geweldige kom tussen vier kerkhoge torens en een installatie die er boven hangt. Dit fata morgana van menselijk vernuft middenin de bergen en hun oerwoud herkennen we onmid dellijk: 'Golden Eye' met James Bond. Dit is de grootste radiotelescoop van de wereld, die elke seconde het wereld ruim afluistert naar boodschappen van een andere beschaving. Zo stil is het er datje de wolken hoort drijven, 't Is bijna middernacht, San Juan komt op toeren. We lopen de hal van het Wyndham El San Juan hotel binnen. Er wordt heftig in het halfduister ge danst. Alles is vreugde, niemand dringt zich op, sigaren van twintig dollar gaan in rook op, net als de illusies tus sen de eenarmige bandieten van het ca sino. Dit is Puerto Rico waar de mensen nooit opdringerig zijn en alle heftige emoties van de Caraïben met een vleug je Spaanse melancholie zijn toegedekt. lundertwasserhuis, Goor ïn aannemersbedrijf liet in het Twentse plaatsje oorzijn eigen versie van het befaamde Hundertwas- :rhuis in Wenen bouwen. Het kantoorpand oogt zo ftreem, datje ervan houdt of ervan walgt. Zo om- -hreef een kunstredacteur het pand kort na de opening o een hutspot van Efteling en Yab Yum, een bonte kermis to kleuren voorzien van een met gouden ui bekroonde ingangsto- 'n. Het gebouw aan de Entersestraat is uiteraard altijd van bui- in te bewonderen, maar wordt soms tijdens speciale architec- inr- en monumentendagen ook opengesteld. Borgen, provincie Groningen Borgen horen bij Groningen zoals de Elfstedentocht bij Friesland. Het zijn eeuwenoude 'steenhuizen' die oorspronkelijk als verdedi gingstoren werden gebouwd. Meestal stonden ze op een hoogte omgeven door een gracht. De huizen waren ongeveer elf meter lang, acht meter breed en voorzien van dikke muren. Later woon den rijke boeren in de huizen en verlengden ze deze tot 'langhuis' of bouwden ze er vleugels aan. De provincie Groningen telde ooit circa tweehonderd borgen, nu zijn er nog zestien over. De meeste zijn ingericht als museum. Meer informatie: tel. 050-313.44.93, www.borqen.nl. Kanaaleilanden acht eeuwen Brits Op de Kanaaleilanden zijn dit jaar diverse activiteiten waarmee wordt gevierd dat de eilanden achthonderd jaar zijn verbonden met de Britse kroon. Er zijn onder meer muziekfestivals, tentoon stellingen en wandelingen. Op Jersey begint het feest op 6 februari met de eerste van een se rie van zes middeleeuwse concerten. Van 23 t/m 27 februari zijn er allerlei, voornamelijk educatieve activiteiten voor gezinnen. Hoogtepunt van de viering op het eiland is een middeleeuws festi val (25 t/m 27 juni). Informatie: www.1204-2004.ie en op www.1204.qq. Canada op het web Noorwegen in trek Een groeiend aantal Nederlanders kiest Noorwegen als vakantie land. In juli en augustus 2003 steeg het aantal Nederlandse toeris ten met 12,2 procent ten opzichte van 2002. Jaarlijks brengen meer dan 100.000 Nederlanders hun vakantie door in Noorwe gen. De CTC, de organisatie die het toerisme in Canada promoot, heeft een nieuwe Nederlandstalige website opgezet: www.travelcana- da.ca. Ook in de Nederlandse taal is daarop te vinden wat er in de zomer en de winter in de Canadese provincies valt te beleven. De Nederlandse vestiging van de CTC is verhuisd: Canadian Tourism Commission, postbus 757, 2400 AT Alphen aan den Rijn. E-mail: info@canadatourism.nl. Oldtimers en motoren uit lang vervlogen decennia zijn steeds gewilder. Om ze te bezitten, maar - als dat niet haalbaar is - ook om ze te bekijken. En als er dan een Oldtimerbeurs wordt gehouden in het Autotron in Rosmalen, zijn kwantiteit en kwaliteit verzekerd. Op zaterdag 7 en zondag 8 fe bruari is er zo'n beurs, in dit ge val alleen voor automobielen. Er worden niet minder dan 350 stands met onderdelen opge bouwd, er zullen binnen zo'n 150 auto's te koop worden aan geboden, buiten nog eens hon derd: van de kleine MG, de Jen sen, de Austin Healy en de Triumph tot de Amerikaanse 'slagschepen'. De beurs is op 7 en 8 februari geopend van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs be draagt 8, kinderen tot 12 jaar mogen voor 5 naar binnen. Het Autotron is gelegen aan de A50/A59: 's-Hertogenbosch-Nij- megen. Info: 073-629 32 61.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37