Vinea-j ongeren: tranen bij 't afscheid Domein voor vrouwen onder Taipei 101 Mali 'Talenkamp onwijs en supergezellig' Van Gogh langer te zien zaterdag 10 januari 2004 Taipei, de hoofdstad van Taiwan, heeft er een toeristische topattractie bij: het hoogste gebouw van de wereld en het exclusieve winkelcentrum aan de voet daarvan. Jong en rijk heeft eindelijk een alternatief voor New York of Parijs. Jos Snij ders Blok: 'Tranen bij het af scheid. Mooi toch?' Foto gpd 'Onwijs en supergezellig', noemt de veertienjarige Dagmar het tien daags talenkamp van Vmea waar zij vorig jaar zomer naar toe ging. Met haar vriendin Colette en nog veertien andere leeftijdgenoten reis de zij met de bus (terug in een dubbeldekker) naar een camping in Ar- gelès Plage in de Zuid-Franse regio Roussillon. Dagmar: 'De busreis was goed verzorgd, alleen heb ik niet zo veel ge slapen, want iedereen was nieuwsgierig en nerveus en we waren druk aan het praten, 's Ochtends vroeg kwamen we in Argelès aan en toen we onze tenten opzochten was er meteen een probleem want we kwamen twee bedden te kort. De staf heeft toen een lucht bed gekocht. En de eerste dag was er ook een probleem met het avondeten, want de staf had niks gekocht terwijl iedereen ontzettend veel honger had. We aten pas om acht uur 's avonds. Die avond de den we ook een spel om eikaars namen te leren kennen. Op de camping hadden we allemaal regels zoals: niet bij de jongens slapen en geen drank, als je moest slapen gelijk stil zijn en als je rook te moest je dat van tevoren opgeven. We mochten direct het strand of het stadje verkennen. Omdat het bloedheet was, koos ik voor het strand. Daarna moesten we een test in het Frans doen om te kijken in welke twee groepen je werd ingedeeld. De test stelde niet zo veel voor: er kwam een Franse lerares die zinnen in het Frans zei die je dan zonder fouten op moest schrijven. ^Op een dag hadden we een leuke opdracht. Wij kregen een appel en daarmee moest je naar het stadje om daar in het Frans die appel zien om te ruilen voor iets anders. Het groepje dat het origineelste ruilmid del had, kreeg een prijs. Wij hadden een voetbal. Die prijs is volgens mij nooit uitgereikt. Meestal hadden we 's ochtends les en 's middags, als het lekker warm was, mochten we zelf weten wat we gingen doen. Omdat het zo warm was ging ik meestal eerst naar het strand en pas later naar het stadje. Uit een container kon je pakken wat je wilde: een body board of beachball setje en een parasol, die had ik echt wel nodig, Af en toé even een duik nemen en dan weer lekker warm worden op het strand door de zon. Het water was trouwens erg helder, je kon soms wel tot drie a vier meter diep kijken. Voor het uitgaan 's avonds waren er eigenlijk maar twee regels; geen drank en met op het strand. Nou, eerlijk gezegd hebben wij ons daar van niet zoveel aangetrokken. Elke avond mocht je steeds wat later thuis zijn, de twaalf- tot veertienjarigen eerst om half twaalf en wij een uur later. De laatste avond mochten wij tot twee uur uitgaan, dat was wel gaaf, want toen was er ook vuurwerk en traden er grappen makers op. 's Avonds was het er heel gezellig, winkels en terrasjes met bands die aan het optreden waren. In elk café was er wel één. Er waren ook leu ke jongens, eeeh, met eentje was ik wel close, ja. Op een van de laatste dagen gingen we duiken. Ik kreeg zo'n rubbe ren pak en een loodketting om mijn heup (om te zinken) en een fles met lucht op mijn rug, een duikbril, flippers etc. Hartstikke stoer, Eerst kregen we les in onderwatertekens. Met je duim omhoog bete kent dat je naar boven wil en als je wil zeggen dat het goed gaat maak je van je duim en wijs- of middelvinger een rondje. Ik had veel problemen door het knappen van mijn oren: De duiker met wie ik sa men was hield mij stevig vast en vroeg steeds of alles goed ging. Dat vond ik wel vertrouwd. Ik heb zelfs nog een vis gevoerd en ik ben tot zes meter diep geweest. Supermooi. Daailha kwam al snel een eind aan ons kamp, dat vond ik wel jam mer. Ik vond het een heel leuk talenkamp, ik heb onwijs veel geleerd. En de camping vond ik supergezellig, ik heb me er nooit verveeld.' Vinea vraagt voor een tiendaags talenkamp in Frankrijk 585 euro p.p., exclusief 80 euro zakgeld. Komende zomer overigens niet meer in Argelès, maar in Narbonne. Bijzonderheden; reisverzekering met een dag duikdekking noodzakelijk. Winkelen onder het hoogste gebouw van de wereld. Mannen zijn niet echt nodig in de nieuwste attractie van de Taiwanese hoofdstad Taipei. Ze hebben ook weinig te zoeken in dit exclusieve rijk der vrouw. In de Taipei 101 Mall (mail staat voor winkelpromenade) gaat het om de jonge en welstandige vrouw en om haar alleen. En die jonge en welstandige vrouwen komen dan ook met bosjes af op deze nieuwe, in november geo pende attractie met als het meest spectaculaire toetje dat dit winkelcentrum zich bevindt on der het hoogste gebouw van de wereld. Honderdeneen verdiepingen oftewel 508 me ter hoog steekt dat gebouw als een ranke palm boom uit boven dit deel van Taipei waar het nu drukker is dan ook. Taiwan is een welvarend land. De Taiwanese vrouwen zijn dol op geld uitgeven, en dat kun nen ze heel goed in de 101 Mall. Net als de toe risten uit Japan, China en andere buurlanden die een bezoek brengen aan het eiland voor de kust van China. Het 101 Gebouw is vijftig meter hoger dan de Petronas Torens in Kuala Lum pur, Maleisië, tot no vember vorig jaar 's we relds hoogste gebouw. Helemaal af is het nog niet en bezoekers die in de lift willen stappen naar de honderdeneer ste verdieping kloppen vergeefs op de deur.Dit jaar gaat het open, en een paar jaar later is het al niet meer het hoogste gebouw van de wereld. In 2007 wordt het inge haald door World Finan cial Center in Sjanghai. Het aanbod in de 101 Mall is ronduit eenzij dig voor wie niet houdt van parfum, make-up, mode en schoenen. Maar die artikelen zijn dan ook in wel zeer rui me mate voorradig in de 161 winkels, met in to taal 75.000 vierkante meter vloer- en promena deoppervlakte, alles bedekt met het kostbaar ste marmer. President-directeur Lin Hong-ming: 'Wij gaan de concurentie aan met Fifth Avenue in New York en de Champs-Elysées in Parijs.' Helemaal onderin zijn tal van kleine restau rantjes en koffiehoekjes. De bezoekers smullen er van Japanse sushi of van een Taiwanese bief- burger, want pok hier is McDonald's doorge drongen. Er is ook nog een winkel die een beetje op een speelgoedzaak lijkt, maar zodra je wat verder doordringt in de Mali, slaan de vrouwen gena deloos toe. Eerste verdieping: Look Shoes Bags. Crabtree Evelyn. L'Occitane. Giordano Ladies. Esprit. United Colors of Benetton. Rich Jade. French Connection, en nog enkele tiental len andere winkels. Her en der staan vrolijk knipperende kerstbo men opgesteld en klinken vrolijke kerstmelo dieën. Een van de rcfltrappen op naar de tweede verdieping: Jean Paul Gaultier. On Pedder. Hun ting World. Kookai. Marina Rinaldi, Missoni. En al deze zaken verkopen zichzelf met ronken de slogans als: 101 opwinding: 101 service; 101 vip. MARTIN REP Taipei 101 Mali, 45 Shihfu Road, Xinyi district, Taipei City, Taiwan. De Mall is bereikbaar met de 101 shutt lebus die onder meer vanaf het station vertrekt. Inter net www.skvscrapers.com en www.taipei101 mall.com.tw Vroeger gingen de kinderen steevast alleen met pa en moe op vakantie. Als er al jeugdreisjes werden georganiseerd, gebeurde dat vanuit de kerk of andere zorginstellingen. Vandaag de dag zijn jeugd- en jongerenreizen vooral commercieel interessant. 1 loof GERARD CHEL Y Tinea Domini, des Heren (lil Wijngaard. Zulke namen 1/ vind je tegenwoordig niet 7 V meer. Zal jongeren ook niet erg aanspreken. Vandaar lcort- veg: Vinea. Maar de oorspronkelij- ke naam verraadt wèl de wortels ran deze in Sneek gevestigde specia list in jeugd- en jongerenvakanties. Ruim vijftig jaar geleden begonnen loorde katholieke kerk, om de Ne- j derlandse jeugd na de Tweede We- i reldoorlog weer wat pret in het le- i ven te bieden, is Vinea uitgegroeid i tot de grootste in zijn soort. Zo'n I 0.000jongens en meisjes tussen de i zes en negentien gaan jaarlijks met een van de vele tientallen kampen i van Vinea op stap. En de kerk is al lang verdwenen. Toenmalig direc- leur Jos Snijders Blok kocht haar vijftien jaar geleden uit - om het po pulair te zeggen. J In die vijftien jaar noteerde Vinea j| eikjaar een stevige groei, tot vorige j zomer. 'De afgelopen jaren ging alle frisissen aan ons voorbij', zegt Snij- 6 dèrsBlok, 'vorig jaar hadden wij er voor het eerst ook last van.' Niette- m boekte Vinea in 2003 óók een «verwacht succes. Voor het eerst kon er via internet worden geboekt 1 en direct al kwam vijftig procent van de boekingen op conto van deze igitale wondermachine. 'Wij had den zo'n hoog percentage niet ver pacht.' De afhandeling, zoals beta- 1 len, geschiedt nu nog op papier, naar volgens Snijders Blok is ook dat een kwestie van tijd. iiettemin vindt de papieren bro chure gretig aftrek. Die voor komen de zomer is inmiddels klaar. Daarin inder meer als nieuwe vakanties: een musicalkamp in Amerongen, een hockeykamp in Bilthoven (te- ug van weggeweest) en duiken in gypte, Plus uiteraard de jaarlijks te- Ugkerende kampen als talen, zei len en surfen, paardrijden, moun- inbiken, raften, zon&strand, crea- Steit, enzovoorts. Imago Vergeleken met branchegenoten bouwde Vinea een voorsprong op door twee vaste uitgangspunten te lanteren: de leeftijdscategorie vaarvoor kampen en reizen wor den georganiseerd (parallel aan de chooltijd: van zes tot negentien) én oor ervoor te zorgen dat elk kamp loor twee of meer reisleiders wordt Met een groep bergbeklimmen ...of op het strand niks doen... Foto's vinea begeleid. 'We hebben wel concur rentie, maar vaak betreft dat óf een andere leeftijdscategorie óf zonder begeleiding.' Van de 10.000 jonge ren komt het merendeel uit de leef tijdsgroep veertien tot zestien, di rect gevolgd door de twaalf- tot veer tienjarigen en de groep van tien tot twaalf. 'De jongste groep scoort bij ons duidelijk het laagst.' Vinea moet het van de acht weken zomer vakantie hebben, er wordt welis waar ook een winterprogramma aangeboden, maar dat levert slechts een paar honderd boekingen op. 'We doen het erbij, om het te heb ben. Een Wintersportvakantie blijft toch een meer traditionele familie vakantie.' Snijders Blok beaamt dat zijn bestemmingen niet écht goed koop zijn. Zo'n 400 tot 500 euro ben je al snel kwijt wanneer je als ouder je kind een week op 'n avontuurlij ke vakantie wilt sturen. 'Onze doel groep ligt inderdaad in de midden- en hogere inkomensgroepen.' Toch heeft ook dat z'n grenzen. Een tijdje terug bood Vinea reizen voor circa 3000 gulden aan naar Zuid- oost-Azië. Onder druk van veel klan ten is dat weer geschrapt. 'Er was een bescheiden markt voor, maar we hadden er niet op gere kend dat veel ouders ons erop aan spraken dat wij zulke dure reizen verkochten. Er ontstond een onjuist beeld van ons, het paste niet bij ons imago.' Vinea-norm Vinea heeft tien eigen zeilscholen, negen in Friesland en een in Zee land, en huurt voor bepaalde kam pen - klimmen, duiken e.d. - specia listen in. De achthonderd reislei ders die 's zomers de kampen bege leiden - minimumleeftijd 19 (bin nenland) en 21 (buitenland) - wor den in eigen huis getraind in onder meer de Vinea-norm. 'Die houdt in dat wij er voor moeten zorgen dat alle kinderen plezier hebben. Wezenlijk is dat wij nooit over de grens van een kind gaan, dat wij er rekening mee moeten houden dat er nu eenmaal verschil len zijn. Als bijvoorbeeld één kind in een groep iets niet durft, dan res pecteren wij dat.' 'Wordt een kind gepest dan moet de staf duidelijk partij kiezen voor dat kind of op z'n minst nooit zelf aanleiding tot dat pesten geven. In een groep heb je al tijd brutalen en schuchteren. Wij trainen onze staf erop juist dat in de gaten te houden en bij te sturen. Na tuurlijk moeten we zo nu en dan corrigeren, maar wij moeten voor komen dat wij de te strenge onder wijzer worden. Het kind moet het nog wel leuk bij ons vinden.' Specia le handleidingen voor, wat we ge makshalve maar 'seks, drugs en rock roll' noemen, heeft Vinea niet. 'Voor een deel is dat natuurlijk wel de verantwoordelijkheid van de ouders, de kinderen zelf weten wat ze bij ons wel en niet mogen en als er toch een probleem ontstaat, ne men we contact met de ouders op. In het uiterste geval wordt iemand naar huis gestuurd, maar dat ge beurt zelden of nooit. Vaak lost de groep het zelf op.' En dat groepsge voel ontstaat vanzelf, ziet Vinea el ke keer weer. 'Op elk kamp altijd tranen bij het afscheid. Mooi toch?' (etveld Schröder- lis, Utrecht Rietveld Schroder 's wereldbe- imd als het itom 20e- iwse architec- Niet voor staat het op de van :o' Bez°ekers kunnen JeeoPee" begeleide rondlei- met slippers over hun i oenen en de handen op de Rietveld ontwierp het huis Npdracht van mevrouw der, en liet zich daarbij in- Ptferen door De Stijl. Me- Schroder woonde tot 85 m dit pand aan de Prins en riklaan. Aan de overzijde taan ook enkele Rietveldhui- '^eer informatie: tel Het Arsenaal, Naarden-Vesting Het Arsenaal is een van de oudste monumenten in Naar- den. Nadat eerst de Spanjaar den en later de Fransen uit de stad waren verdreven, werd het Arsenaal in 1688 gebouwd als onderdeel van de vesting. Het complex bevindt zich te midden van andere histori sche panden in de Kooltjes buurt. Tien jaar geleden richt te meubelontwerper Jan des Bouvrie het pand in als showroom voor designmeube len. Er zijn niet alleen produc ten van hem, maar ook van an deren te zien. Tevens zijn er expositiezalen, een galerie en restaurant gevestigd, waar mee het Arsenaal een echt de signcentrum is geworden. Informatie: 035- 694.11.44 www.hetarsenaal.nl. Blijdorpharingen In het Oceanium in Blijdorp zwemt sinds kort een school haringen rond. De Rotterdamse diergaarde is daar best trots op, want de ge voelige vissen zijn in maar wei nig aquaria in Europa levend te zien. De haringen zijn half oktober bij het Deense Hirts- hals gevangen. Dat gebeurde niet met netten, want dan zou den ze te veel beschadigd ra ken. De vissen werden bijeen gedreven en met plastic zak ken uit zee geschept. Na een periode in het aqua rium van Hirtshals en enige tijd van quarantaine in Rotter dam, zijn de haringen vorige maand in het Noordzee-ge- deelte van het Oceanium 'vrij gelaten'. De haringen zouden blij mogen zijn met de verhui zing, want kort na hun vertrek uit Denemarken is het aqua rium van Hirtshals overigens door een brand vrijwel geheel verwoest. Liefhebbers van Vincent van Gogh kunnen de meester nog langer bewonderen dan voor heen. Vanaf 27 februari zal het Van Gogh Museum in Amster dam elke vrijdagavond tot 22.00 uur geopend zijn, in plaats van tot 18.00 uur. De avondopenstelling dient vooral om een nieuw publiek te berei ken dat overdag geen gelegen heid heeft het museum te be zoeken. Om ook de reguliere be zoekers vast te houden komen er op vrijdagavond extra activi teiten, waaronder lezingen, con certen en films. Voor de avond openstelling geldt de normale toegangsprijs van 9 euro, Rabo bank Europashouders en hou ders van een NS-museumkaart betalen de helft. Bovendien mo gen bezitters van een Rabobank Europas op vrijdagavond een gratis introducé meebrengen. De eerste vrijdagavond valt sa men met het begin van een gro te overzichtstentoonstelling over het werk van Dante Ga briel Rossetti. Het is het eerste retrospectief van deze kunste naar in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35