ook voor republikein Oranj eroute PZC W5 Tipsr^^yips Slapen bij de haaien Architectuur n design in Nederland zaterdag 10 januari 2004 Albert Einstein De stad Ulm in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg viert dit jaar de 125e geboortedag van Albert Einstein. In de stad aan de Donau zag de latere Nobelprijswinnaar op 14 maart 1879 het le venslicht. Op 15 januari begint een serie lezingen over Einsteins leven. Verder komen er een tentoonstelling, een opera die is ge wijd aan het leven van de geleerde en rondleidingen in de voet sporen van Albert Einstein. Informatie: www.tourismus.ulm.de. Mooie Lofoten De archipel van de Lofoten in Noord-Noorwegen behoort volgens het Britse blad The Observer tot de allermooiste eilandengroepen van de wereld en is de aantrekkelijkste van Europa. Over de Lofo ten zegt het blad: 'Nergens schijnt de middernachtzon met meer kracht als hier. Paarse bergen, groene weiden en roestrode visser- hutten spiegelen zich in de Caribisch blauwe zee'. De Lofoten ein digde als tweede in de wereldrangschikking van 'paradijseilan den' achter Mnemba Island in het Afrikaanse Zanzibar. Info: www.lofoten-tourist.no. Freeride In tien Zwitserse wintersportplaatsen worden gratis cursussen voor ffeeriders (wintersporters buiten de piste) gegeven. Geduren de een halve dag krijgen zij informatie over lawinepreventie, het zoeken naar slachtoffers in de sneeuw en de gedragsregels voor het skiën en snowboarden buiten de gemarkeerde en gecontro leerde pisten. Informatie: www.seilbahnen.orq. Kinderen met een beetje lef kunnen in het Noorderdierenpark in Emmen laten zien of ze échte durfals zijn. Een aantal nachten in januari, februari en maart is het mogelijk vlak naast de haaien te slapen. In de slaapzak dicht tegen het glas van het haaienbassin en dan maar eens kijken of je een oog dicht doet. 's Ochtends mag je de verzorger helpen om het ontbijt voor de haaien klaar te maken en ze dan ook voeren. Het is een van de vele activitei ten tijdens het winterprogramma, dat bestaat uit rondleidingen, lezingen en kijkjes achter de schermen. Informatie op www.noorderdierenpark.nl. fs voor een rechtgeaard republikein is de njeroute interessant. Niet zozeer vanwege vorstenhuis, meer voor een stuk eriandse geschiedenis. De Oranje-Nassau's, land en Duitsland hebben wat met elkaar, ijfhonderd jaar. Een route door beide len getuigt daarvan. Hamburg Hitzacker Schwerin .eeuwarden Bremen Speelkamer van prinses Amsterdam Den Haag N ÉiD R L A N D ^^Jjngen #Oranienburg Apeldoorn DUITSLAND Buren Dordrecht# Bfeda ad Pyrmont Potsdam Detmold Moers jDessa z,, Wernigerode V 9Wort,tz Oranienbaum Bad Arolsen keuien 9 Siegen Dillenburg p Braunfel s l^»* Diez Nassau De Oranjeroute loopt van Leeuwarden tot Hitz- |Ka| acker en doet 28 steden aan. In volgorde van w jfl meest logische rijroute in telegramstijl de relatie ||g4| tussen de steden en de Oranje-Nassau's. Leeuwarden: Hofresidentie van de Nassau's tussen 1587 en 1747; Amsterdam: Hotel The Grand, vroeger het Prinsenhof en zo ge noemd omdat Willem van Oranje toen hij in 1581 in Amsterdam logeerde, er verbleef. (Terzijde: in het Paleis op de Dam heeft nooit een Oranje geresideerd); Den Haag Vanaf 1572 kozen de Oranjes deze stad uit als hun residentie. Tot op de dag van van daag, Delft: Ook wel Prinsenstad of Oran jestad genoemd. Willem van Oranje verbleef regelmatig in het St. Agathaklooster, op de trappen waarvan hij in 1584 werd ver moord. Nu het Stedelijk Museum. Dordrecht In 1577 lieten Willem van Oranje en zijn vrouw Charlotte de Bourbon hun dochtertje Elizabeth hier dopen. Breda De Heren van Breda waren telgen uit het vorstenhuis Oranje-Nassau en Willem van Oranje zou ook hier in de OLV-Kerk begraven.worden - waar al tal van Oranjes begraven liggen - ware het niet dat Breda in vijandelijke, want Spaanse, handen was, toen hij werd vermoord. Buren Hier werd het huwelijk voltrokken tussen Wil lem van Oranje en diens eerste vrouw Anna van Egmond, gravin van Buren. Apeldoorn: Van 1686 tot 1975 was 't Loo de zomerre sidentie van de koninklijke familie; Kleve: Hier regeer de Johan-Maurits, gouverneur over onze kolonie Brazilië, van de tak Nassau-Siegen; Moers: Tweede stadhouder prins Maurits woonde hier en de Oranjes zwaaiden er honderd jaar lang de scepter Het slot staat er nog; Nassau Van hier stamt het Huis van Nassau, dat later naar Dillenburg verhuisde. Delen van het slot van Nassau zijn gerestaureerd; Wiesba den: Ooit hoofdstad van het hertogdom Nassau. Met nog veel 'Oranjenamen' in het straatbeeld, Diez: Hier komt de Nassau-tak Diez vandaan, later Dietz, de Friese tak Bekend is het slot Oranienstein dat tegelijk met het erin gevestigde Oranje-Nassaumuseum te bezoeken is, Braunfels Geboorteplaats van Amalia van Solms-Braun- fels, getrouwd met stadhouder Frederik Hendrik, moeder van koning Willem III van Engeland en mede-initiatief- neemstervan de bouw van paleis Huis ten Bosch; Dillenburg: Zetel van de Nassau's, geboorteplek van Willem van Oranje. Hier begon, volgens sommi gen, onze vaderlandse geschiedenis; Siegen: Twee Nassau-takken hadden hier hun residentie, de protestante Ot- tomsche-tak (de latere Oranjes) en de katholieke Walramische (nu regerend in Luxemburg); Bad Arolsen: Geboorteplaats van de latere koningin Emma. Het slot van de Waldeck-Pyrmonts, waarin naar wordt beweerd de speelkamer van prinses Wilhelmina nog in originele staat is, is te bezichtigen; Detmold Sinds 1582 residentie van de vorsten van Lippe, het geslacht waaruit prins Bemhard stamt; Bad Pyrmont: Woonplaats van Emma, die ap 21-jarige leeftijd met de 62-jarige Willem III trouwde en door de geboorte van Wilhelmina de troon voor het verdere geslacht veilig stelde. Het kasteel is her bouwd en nu een museum, Wernigerode Geboorte plaats van Juliana van Stolberg, moeder van de eerste Wil lem van Oranje. Het slot is nog steeds intact en te bezoe ken; Zerbst Geboorteplaats van de latere tsarina Ca- tharina de Grote van wie kleindochter An na Paulowna koning Willem II trouwde. Van het slot resteert alleen een geblaker de voorgevel, Des sau: Woonplaats van Catharina van Oranje-Nassau na haar huwelijk met Johann Georg I van Anhalt-Dessau. Met het fraaie slot Mosigkau; Oranienbaum Henriëtte van Oranje-Nassau, dochter van Frederik Hendrik, liet hier een slot bouwen dat de komende tien jaar wordt geres taureerd; Wörlitz. Vele kunstwerken di^ Henriëtte in Oranienbaum verzamelde vonden hun weg naar het pa leis in Wörlitz; Potsdam Deze oud-Pruisische stad werd tot bloei gebracht door Frederik Willem II die daar voor talrijke Nederlandse kunstenaars en vakwerklieden over liet komen; Oranienburg: Gaf Frederik Wilhelm aan zijn (Haagse) echtgenote Louise Henriette cadeau. Zij liet vele Hollandse boerenfamilies overkomen om de streek te ontginnen; Schwerin Wilhelmina trouwde met Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, opa van konin gin Beatrix. Met een indrukwekkend slot (635 kamers); Hitzacker- Geboorteplaats van prins Claus. Zerbst. gere communistische Wernige- rorde - met de vele valcwerkhuis- jes, een historische markt en een autovrije binnenstad hard op weg een toeristische trek pleister te worden - een voorbij ganger maar op aan. Een West-Duitser klaagt dat de ossi's nog steeds worden voorge trokken. Een Oost-Duitser blikt met heimwee terug naar vroe ger. 'Toen, meneer, toen had den we hier geen werkloosheid en was het leven nog betaal baar.' De Oranjeroute beschikt over een eigen website: www.oranjerou- te.nl; Informatie en het aanvra gen van een brochure over de Oran jeroute kan ook bij de lokale VW's, via www.holland.com en via het Duits Verkeersbureau in ons land, tel. 020-697.80.66, e-mail duitsland@d-z-t.com, www.duits- verkeersbureau.nl. In deze bro chure en de website veel informatie over bezienswaardigheden e.d., ope ningstijden van VW-kantoren en adressen en prijsindicaties van lo- geermogelijkheden in bijna alle ge noemde steden. oorGERARD CHEL 'n Dillenburg hebben ze het prima voor elkaar. Eigen lijk is er van het slot van .Willem de Rijke weinig *r over dan de van de oor- onkelijke kasteelstenen ge- iwde Wilhelmstoren, maar ïoeg om jaarlijks tien- zenden Nederlanders te trek- n. Zij willen ruiken aan de irtels van ons vorstenhuis, de nje-Nassau's. staat er een standbeeld van i eerste stadhouder op de grotendeels intacte kaze- ttenvan het slot, in 2000 ont- Iddoor koningin Beatrix. Wil- elml, lezen wij, Prinz von Ora- 1533 Dillenburg - 1584 lift. Willem de Eerste of Wil de Zwijger of Willem van anje. De stadhouder die het net leidde tegen de Spanjaar- Doodgeschoten door huur- Idenaar Balthasar Gerards. Hem ligt begraven in Delft, in grafkelder van de Oranjes at ook Wilhelmina en Claus jraven liggen. lenburg dus, dat zich graag laat afficheren als Oranjestad. Zo zeer zelfs dat een aantal vrij willigers vorig jaar is begonnen met het instuderen van een mu sical over het leven van deze Willem van Oranje-Nassau. Het stuk 'Der Prinz aus Dillenburg' moet dit voorjaar in première gaan, als het kan in de tuinen van het vroegere kasteel en ho pelijk in het bijzijn van op z'n minst prins Willem Alexander en vooral prinses Maxima. Tonnen schuld Stadsgids Horst Sauer en Oran je-kenner Thomas Schmidt doen er van alles aan dat verle den levend te houden. Hun uit leg, de eerste tijdens een rond wandeling door de stad en de tweede gedurende ons bezoek aan het in de Wilhelmstoren ge vestigde Oranjemuseum, is doorspekt met feiten en feitjes over ons koningshuis. 'Wist u dat Willem de Rijke helemaal niet rijk was? Toen hij stierf het hij een schuld van ettelijke ton nen na.' 'En waarom noemden ze zijn zoon Willem de Zwijger? Omdat hij z'n mond wist te hou den, hij was niet zo'n rodde laar.' Het is wat met die Nas sau's en die Oranjes. De graven van Nassau bewoonden oor spronkelijk kasteel Dillenburg, dat vermoedelijk voor de eerste keer rond 1150 werd gebouwd. Onze stadhouder heette oor spronkelijk Willem van Dillen- burg-Nassau. Door vererving ver wierf hij het Franse prinsdom Orange en de titel prins van Oranje. Vanaf dat moment - 1544 - ontstaat het Huis van Oranje-Nassau. Eigenlijk stierf dit huis met de dood van Wihem III (koning van Engeland) in 1702 voor de twee de keer uit. Opnieuw door verer ving, ditmaal aan de Friese tak van de Nassau's, Johan Willem Friso, kon het in stand blijven. Toen latere opvolgers hun Duit se bezittingen moesten opge ven, kregen de Oranje-Nassau's het hertogdom Luxemburg. Tho mas Schmidt heeft er voor het museum een indrukwekkende stamboom van gemaakt. Over stambomen gesproken: in Zerbst, ook al zo'n stadje aan de Oranjeroute, halen wij bij de VW een stamboom waarop de relatie tussen het Huis van Oran je en die van Anhalt, Pruisen en Romanow uit de doeken wordt gedaan. Niet dat daarmee het Huis van Oranje in Europees ver band plotseling zo machtig en belangrijk was. Nee, vergeleken met de Oostenrijks-Hongaarse Habsburgers en de Spaanse Bourbons, stelden de Oran je-Nassau's niet zo veel voor. Pi kant is wel dat de Oranjes bijna vijfhonderd jaar aan de macht zijn. Oost-Duitsland Ook de niet-monarchist heeft aan de Oranjeroute voldoende houvast omdat met de historie van de Oranjes tegelijkertijd een stuk vaderlandse geschiede nis wordt verteld. En de route biedt meer dan louter weetjes en watjes rond prinsen en prin sessen. Zeker zo interessant is het landschap, zeker vanaf Dil lenburg. Eerst doorkruisen we de fraai glooiende natuur van het Saueriand, later, voorbij Bad Pyrmont toeren we door de op vele plekken nog ongerepte Harz. En in Bad Pyrmont kun nen wij de verleiding niet weer staan een kuurbad uit te testen. De regio leent zich ook prima voor wandelingen en fietstoch ten. Bij de VW's in de dorpen verkopen ze routekaartjes. De Harz voert ons door het grensgebied met voormalig Oost-Duitsland. Zo nemen wij vanaf Bad Harzburg de binnen weg naar Stapelburg/Eckertal waar een simpel monument her innert aan de omwenteling op 11 november 1989. Behalve his torische waarde heeft zo'n plek een emotionele lading. Onbarm hartige vopo's hielden er wanho pige burgers tegen. Niet zelden met dodelijke afloop. Neem je de snelweg dan mis je dit punt en rijd je ongemerkt de vroegere DDR binnen. Maar je ziet het direct aan de betonnen woonblokken in de voorsteden van plaatsen als Islenburg, Sta pelburg en Wernigerode. Wat een verschil met de liefelijke huisjes aan gindse zijde. Ach ja, die omwenteling, het is nog steeds een teer punt. Schiet er op een terrasje van het vroe- Slot Pyrmont. ALICE PLEKKENPOL in toeristen in Nederland wordt dit jaar verwacht dat zij met ande re ogen rondkijken. En vooral let ten op architectuur en design, thema voor 2004. Hoewel er grote evenementen of ex- ftties zijn gepland, ver fde organisatie Toeris- Recreatie Nederland dat v s en andere toeris- instanties op het the- p inspelen. buitenlanders hebben e'angstelling voor onze ar- meriuuren design', zegt TRN-woord- l er en van den Anker, 'Nederland F w vol mee, je moet het alleen wil- pzien. Den Haag, daar is rond ^tion een compleet nieu- 0ntstaan. Of ga eens naar Am- nd f tik 3ar het Java-eiland, KNSM-ei- 0 Jburg. Daar worden reeds diver se architectuurrondleidingen aangeboden.' De aftrap voor Architectuur De sign gebeurt op de Vakantiebeurs. Wij maakten alvast een rondje door Neder land. Erasmusbrug, Rotterdam Grote schrik toen de Erasmusbrug kort na de opening in 1996 al onder de eerste de beste Hollandse storm dreigde te be zwijken. Maar met enige aanpassingen werd het nieuwste visitekaartje van Rot terdam gered. De brug van architect Ben van Berkel verbindt de Kop van Zuid en het stadscentrum. Het meest opvallend is de 139 meter hoge, achterover hellen de 'geknikte' pyloon van staal. De brug is achthonderd meter lang en ruim der tig meter breed. Een aanzienlijk kleiner exemplaar staat in Madurodam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33