Reiswereld houdt adem in vakantie voorpret i welcen Babbelaar Reis (bejstemmingen TUI Reisbureau Tipsr Q^Wrips Reis boeken 'ger lcwam er af en toe een me vrouw over de vloer die wij 'tan te' moesten noemen, hoewel ze dat niet van ons was. Als haar Jomst werd aangekondigd ging mijn va- erdiep zuchten, waarop mijn moeder zei dat zo'n vrouw alleen ook weieens aar hart wilde luchten en dat het uitein- j dijk toch een best mens was. i isschien hield mijn vader niet zo van este mensen. In ieder geval was hij ner gens meer te vinden tegen de tijd dat jJite Martie, laat ik haar zo maar noe- X bij ons aan de bel trok. 'te Martie had geen man en daar 'een iedereen zich zorgen over te ma- behalve zij zelf. Ze was een kleine 'uw met een groot hoofd waarin een 'nd die nimmer stilstond. Wie een fo- vj*n haar wilde maken moest wel een zonH K 0 sluitertiJ"d kiezen om haar n er bewogen lippen te vereeuwigen. leiTJader Kon niet tegen dat kwebbe- den tv moeder liet de eindeloze woor- 1 0m ais een klaterend bergbeekje J? Z1CK heen glijden en schonk zwij- 8 na kopjes koffie, waarbij ze koekjes y tenteerde die tante Martie tussen de Door DIRK MULDER regels door naar binnen werkte. Het eten ging niet van haar spreektijd af, dat kon ook best tegelijk, demonstreerde ze. Zelf was ik als zestienjarige niet zo'n babbelaar, maar ik koesterde ontzag voor mensen die iedere stilte wisten te vullen. Hoe deed je dat, vroeg ik me af, waar had je het dan over? Goed luisteren naar tante Martie ver schafte me het antwoord. 'Hoe was uw vakantie?' vroeg ik, nadat ze zich verslik te en een korte hoestbui had, die haar het spreken tijdelijk belette. De jaarlijkse busreis, dit keer naar Zwit serland, lag nog vers in haar geheugen. Mijn vraag zette de sluizen open. 'En dat was zo grappig', zei tante Martie, 'dan had ik een trapje in mijn hotelka mer, van drie treden, of het waren er twee, dat weet ik niet meer precies, maar goed, als je dat trapje dan opging kwam je op een laag platform, een verho- ginkje zal ik maar zeggen, en daar stond mijn bed op, en dat bed was van hetzelf de hout gemaakt als dat trapje, een soort grenen, maar iets donkerder, alsof het gelakt was en een beetje verkleurd, zoiets als dat eiken tafeltje daar, maar dan geler.' Een half uur later konden we die hele ho telkamer natuurgetrouw reconstrueren, inclusief het patroon van de gordijnen, maar we hadden de ruimte nog steeds niet verlaten en het was nog maar de tweede dag van haar vakantie. Langzamerhand begon er iets tot me door te dringen. Het ging er bij praten niet zozeer om datje over een breed sca la aan onderwerpen beschikte, maar dat je over weinig héél veel te vertellen had. Daar kon ik later nog een hoop plezier van hebben, als het ooit nog iets werd, met dat schrijven van mij. De Vakantiebeurs Vfl wordt van woensdag BhH 14 tot en met zondag 18 ja nuari gehouden in de Jaar beurshallen in Utrecht. Woens dag tot en met zondag is de beurs van 10 tot 18 uur geo pend, vrijdag sluit men om 22 uur pas de deuren. De entree bedraagt 11 euro inclusief wegwijzer en pro grammaboekje. Zestigplussers betalen 9.50 euro, een avond- kaart op vrijdag kost hetzelf de. Een meerdagenkaart is voor 18.50 euro te koop, een gezinskaart (max. 2 ouders, 2 kinderen) 28.50 euro. Een toegangskaartje is ook te koop bij de ANWB voorver kooppunten; voor ANWB-le- den kost dat 9.50 euro. Bezoekersinformatie is te krij gen op telefoonnummer 0900-52.27.23.87 (45 euro cent per minuut) of op website www.vakantie- beurs.nl Is de consument nog wel in het vliegtuig te krijgen? Frankrijk blijft popu lair als vakantieland, maar afgelopen jaar gingen aanzienlijk minder Nederlan ders er op vakantie. Reden voor Frankrijk om op de Vakantie beurs flink uit te pak ken. Foto's GPD/ MAISON DE LA FRANCE Hal 7 zal geheel een 'Recrea tie-hal' worden met aandacht voor kamperen, fietsen en bo ten. Er komt een 'Alleenstaan den-route' voor singles. Er is een speciale presentatie van reizen voor homo's. Istanboel wordt gepresenteerd als dé citytrip-bestemming voor 2004. Het combineren van een vakantie met het sluiten van een huwelijk in het buitenland wordt in de spotlights gezet. Oad zal z'n gigantische Jumbo Camper showen. Cuba Plus/Taalreizen biedt als nieuwtje taalreizen naar het land van Fidel Castro aan. FIETSVAKANTIES DICHTBIJ HUIS MEERDAAGSE FIETSTOCHTEN ihNEflERLAIiU. BELGIË. FRANKRIJK ENGELAND DUITSLAND dicht bij huis Uitgeverij Lannoo brengt al gerui me tijd reisgidsen op de markt in de reeks 'dicht-bij-huis'. Dit jaar werd daar weer een aantal nieuwe uitgaven aan toege voegd. Voor de wan delaar verschenen 'Wandelen langs de Ardense rivieren' en 'Wandelen met kin deren in Vlaanderen'. In het eerste gidsje wor den dertig zogenoemde 'lusvomüge' wande lingen beschreven, dat wil zeggen dat begin- en eindpunt hetzelfde zijn. De routes schom melen tussen de zes en zestien km en gaan ui teraard langs riviertjes, door dalen en over heuvelen. Enig bescheiden klim- en daalwerk staat dan ook op het programma. De routes staan keurig beschreven, kaartjes incluis. Wil je door Vlaanderen op sjouw met kinde ren dan biedt Lannoo keuze uit twintig rond wandelingen in en bij onder meer de Panne, Beauvoorde, Ename, Schorisse, Knokke, Brug ge en Gent. Uitvoerig toegelicht, met fraaie kleurenkaartjes, leeftijdscategorieën, vraag stukjes, puzzels en leerzame toelichtingen vind je met dit gidsje wel de weg. In de serie ook twee nieuwe boekjes voor de fietser. In 'Fietsgids Oost-Vlaanderen' zijn 25 fietsroutes geselecteerd die de pedalerende rei ziger naar plaatsen als Doel, Haasdonk, Bos- suit, Munte, Aardenburg en Poeke voert. Net- jes beschreven en toegelicht. Wil je wat langer op de fiets dan is daar 'Fiets vakanties dicht bij huis' waarin zeventien meerdaagse fietstochten in Nederland, België, Frankrijk, Engeland en Duitsland worden ge duid. In ons land bij voorbeeld een rondje Waddenzee of Veluwezoom, in België de Maas vallei of langs Antwerpen, Gent en Brugge, in Engeland onder meer van Oxford naar Lon den, Frankrijk is vertegenwoordigd met bij voorbeeld de Champagne-streek en Norman- dië en Duitsland met onder meer het Neckar- tal en het Holsteinische Wald. De routes zijn in etappes verdeeld, de lengtes zijn vermeld en er is onder meer informatie over logies. 'Wandelen met kinderen in Vlaanderen', 15,95, IS BN 90-209-5043-6, 'Fietsgids Oost-Vlaande'ren', 14,95, ISBN 90-209-4671-4; 'Wandelen langs Arden- se rivieren', 12,95, ISBN 90-209-4928-4 en 'Fietsva kanties dicht bij huis', 22,50, ISBN 90-209-5095-9 Zie: www.lannoo.com GERARD CHEL (ADVERTENTIE) World of Kom langs bij één van de 217 World of TUI Reisbureaus of bel 0900 8847 voor de actievoorwaarden. Paardenvrienden Paardenvrienden moeten, als ze even tijd hebben, op woensdag 21 januari de grens overwippen naar het Duitse Münsterland. Daar wordt in het op paarden- sportgebied wereldberoemde Warendorf van 10 tot 16.30 uur een open dag, 'een feest dag voor paardenvrienden', gehouden op het Nordrhein- Westfalische Landgestüt. Paarden en ruiters zullen op deze dag hun kunnen tonen in een veelomvattend pro gramma: twintig onderdelen! Een van de hoogtepunten zal het eerste openbare optreden van de nieuwe jaargang heng sten van de stoeterij zijn. Be zoekers kunnen ook de stal len, het inseminatiestation en de rijschool bezichtigen. De toegang op deze open dag is vrij, de stoeterij beschikt over een uitstekende kanti- Meer informatie: tel. 0049-2581-63690 of website: www.muenster- land-touristik.de. 10 januari 2004 zaterdag pe reiswereld houdt de idem in: zal 2004 na een iiecht 2003 een opleving (ertonen? Het lijkt er eerlijk gezegd niet op. Ook deze l dntergaan er weer minder jj jensen op vakantie. Als die lijn zich doorzet zal ook j rolgend jaar een dramatisch j jaar kunnen worden. Tenzij - de Vakantiebeurs in Utrecht, van woensdag tot en met zondag, weifelaars alsnog lover de streep trekt. )oorROB DE VRIES Australië van binnenuit Lange tijd was Australië een ver en wel haast onbereikbaar land. Wie er al naar toe reisde deed dat om geëmigreerde familie te bezoeken. Maar de laatste jaren zijn de vliegtarieven naar Australië zodanig gekel derd, dat zelfs menige student het zich kan veroorloven er een tijdje met de rugzak rond te trekken. Prop dan ook de Leesgids Australië tussen de T-shirts. Het is geen reishandboelc, maar een verzameling fragmenten uit boeken over en uit Austra lië. Hoewel wisse lend van niveau en stijl, staan vooral au teurs als Bill Bryson en Bruce Chatwin ga rant voor kwaliteit en leesplezier. Leesgids Australië, uit geverij Maarten Muntin- ga, 12,95 euro, ISBN 90583314162. ALICE PLEKKENPOL De reisbranche is lang een wereldje ge weest waarin het nóóit slecht ging. Al kon een beetje insider op z'n s klompen aanvoelen dat jaarcij fers en de resultaten van nieu- we activiteiten vaak veel roos kleuriger werden voorgesteld dan ze geweest konden zijn. Opdegrens van 2003 en 2004 is .de reiswereld iets realistischer. f Niemand ontkent dat 2003 een j ongelooflijk moeilijk jaar is ge- weest: winst werd er nauwelijks i ■gemaakt; je mocht al blij zijn als de kassa op 'nul' bleef staan. Of- fideel is het aantal geboekte pas sagiers over 2003 met drie pro cent teruggelopen (maar ook dan spreek je al over honderd duizenden mensen die thuisble ven), de reisbureaus -nog altijd ■•'verreweg het grootste en belang- -njkste verkoopkanaal voor va kanties - boekten achttien pro cent minder reizigers! De oorza ken zijn bekend: sars, de span- i ningen in het Midden-Oosten, delrak-oorlog, de naweeën van terroristische aanslagen op Bali, nMombassa, Casablanca, Istan boel, en de 'bestedingscrisis bij Nederlandse consument'. De- ze houdt de hand even op de knip nu hij het gevoel heeft dat de euro het dagelijks leven toch wel een stuk duurder heeft ge maakt, en stevige salarisverho gingen er voorlopig even hele maal niet in zitten. Voetbal 'En wat gebeurt er straks als 'we' DPortugal, half juni, die eerste EK-wedstrijd van de Diiitsers winnen? Blijven we allemaal ;éen maand lang thuis tot we dan ook de finale hebben ge baald? En hebben de Olympi sche Spelen, een paar maanden later in de Griekse hoofdstad Athene, nog invloed op ons reis gedrag? Of blijven we, twijfe lend over al dan niet op vakan tie gaan, tóch maar thuis in de hoop en verwachting dat het hier weer net zo'n mooie zomer wordt als het afgelopen jaar? Pet zijn allemaal vragen waar log niet echt antwoord op gege ven kan worden hoewel het boe- ogspatroon tot nu toe, al is et nog erg vroeg om daar stevi- e conclusies uit te trekken, er op duidt dat maar weinig Neder landers met betrekking tot hun vakantieplannen bereid zijn flink met de geldbuidel te ram melen. Niettemin is de reiswe reld tot de tanden toe gewapend om het Nederlandse volk, voor al ook via die Vakantiebeurs, warm te maken voor het tóch maar op reis gaan. Thailand Er worden op de beurs nog meer bezoekers verwacht dan de 170.000 van begin 2003. Gro te trekpleister is Thailand. Dat heeft te maken met het feit dat ons land in 2004 vierhonderd jaar betrekkingen met dit land in Zuidoost-Azië onderhoudt; in 1604 bouwde de VOC, de Vere nigde Oostindische Compagnie, in Ayuttahya, de toenmalige hoofdstad van Thailand, een handelspost. Op de Vakantie beurs kunnen bezoekers de tra ditionele Thaise massage erva ren en hun ogen uitkijken bij 'fruit-carving', waarbij fruit tot ware beeldhouwwerkjes gesne den wordt. Er is zelfs sprake van dat een heuse Thaise prinses, dochter van de populaire ko ning Bhoemibol en koningin Si- rilcit, langkomt. Onze eigen ko ningin Beatrix zit dan in Thai land. Op de Vakantiebeurs pakt ver der Frankrijk stevig uit, met een stand van 3000 vierkante meter. Dat moet ook wel, want hoewel Frankrijk nog altijd de meest po pulaire buitenlandse vakantie bestemming voor Nederlanders is, kreeg het land van president Chirac het afgelopen jaar een flinke daling van het aantal be zoekers uit ons land te incasse ren; Frankrijk is té duur gewor den. In het Franse paviljoen krijgt overigens het nog wat on bekende Auvergne extra aan dacht. Uit die regio komen zwaardvechtende ridders en een dansgroep opdraven en er is ook een echt Frans restaurant. Veel aandacht zal er ook zijn voor China, door deskundigen als 'het vakantieland van de toe komst' gekwalificeerd. De Jong Intra brengt voor het eerst een 52 pagina's dikke China-brochu re op de markt, vliegmaatschap pijen als KLM en Lufthansa heb ben aangekondigd het aantal vluchten op verschillende Chi nese steden stevig uit te brei den. Maar ook de nieuwe EU-lan- den, waarvan Polen, Tsjechië en Hongarije al trouwe beurs klan ten zijn, manifesteren zich na drukkelijk. I Reisgidsen China, 'vakantieland van de toekomst', krijgt veel aandacht op de Vakantiebeurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31