zc Michael Jackson heeft alle schijn tegen )e laatste dagen van inti-democraat Aznar 27 zaterdag 10 januari 2004 de tandartszoon Jordan Chandler soortgelijke beschuldigingen. Dat het niet tot een rechtszaak kwam, was te danken aan de afkoopsom van 8 mil joen dollar die Michael aan de ouders van de toen 13-jarige Jordan betaal de. Het was genoeg geld om de jongen voorgoed te laten zwijgen. Inmiddels wijst onderzoek uit, dat hij niet echt gelukkig is geworden van die vette bankrekening. Behalve dat Chandler al die jaren constant wordt bewaakt, is hij vervreemd van zijn moeder en stiefvader. Hij blijkt niet in staat ech te vrienden te maken en is afgewezen aan de universiteit. Hij brengt zijn da gen, veelal samen met z'n vader, door bij het zwembad van zijn huis. Vol gens een oom is Jordan nog altijd niet over het voorval heen. De verslagen over zijn vriendschap met Jackson spreken boekdelen. Het tijdschrift Vanity Fair wist de gesprek ken van wachtmeester Deborah Lin den met Jordan en zijn vader te be machtigen. Daarin is sprake van geza menlijk masturberen, oraal contact en het delen van de badkuip. „Michael vertelde me dat ik nooit aan anderen moest vertellen wat er was gebeurd. Dat was ons geheim. Als ik het wel zou doen, kwamen we allebei in de problemen", aldus de jongen in zijn verklaring. Volgens Jordan had Mi chael hem gezegd dat hij dat ook met andere jongens deed, maar dan niet zo ver ging. Dat Jackson er zonder veroordeling vanaf kwam, stak Sneddon. Hij wordt door de schrijver-componist als kwa de genius opgevoerd in DS, een num mer van zijn album HlStory. Uit een onlangs gehouden interview met de Washington Post blijkt, dat de officier van justitie nooit is opgehou den met zijn onderzoek naar de han del en wandel van de muzikant. Bo vendien hielp hij bij het aanpassen van de wet, die er elf jaar geleden voor zorgde dat Jackson zijn gevange nisstraf kon ontlopen. Zo is het niet langer mogelijk een getuigenis af te kopen. De Califomische rechtsgeleer de Colleen P. Graffy, momenteel werk zaam aan de Londense vestiging van de Pepperdine Universiteit, liet on langs weten dat een schriftelijk vastge legde of op video opgenomen verkla ring van een misbruikt kind in de rechtszaal zou moeten worden ge hoord. Zelfs als het kind heeft beslo ten zijn medewerking in te trekken. Onschuld Opvallend is dat Michaels beroemde vrienden hem dit keer niet te hulp zijn geschoten. Stonden ze in 1993 in de rij om zijn onschuld te bepleiten, nu zijn ze erg stil. Liz Taylor (71) liet via een woordvoerder weten 'geen commen taar' te hebben, terwijl Liza Minnelli (57) opmerkte 'zich af te vragen of er toch niet iets van waarheid schuilt in alles wat er over Jacko wordt gezegd'. Ook zijn ex-vrouw Lisa Marie Pre sley, een rots in de branding tijdens de Jordan-crisis, is volgens een zegs vrouw niet van plan haar mond open te doen. Alleen zijn vriend Uri Gelier liet pu bliekelijk weten in zijn onschuld te ge loven. Hij voegde er wel aan toe dat hij Michael diverse keren had gewaar Mickey-Mousetelefoon staat en dat Michael tijdens een verblijf in Cannes zijn benedenburen bestookte met wa terballonnen. „Dat die mensen, vaak getooid in dure avondkleding, door weekt werden van het water, deerde hem niet. Hij vond het prachtig." Volgens Wegener bezochten zeker driehonderd kinderen in die periode het landgoed. Michaels ex-zwager Jack Gordon, ooit getrouwd met La- Toya, liet via CNN weten: „Wat mij opviel, was dat er altijd jongens wer den uitgenodigd en dat hij de hele tijd aan ze zat. Als je mij vraagt: is Mi chael Jackson een pedofiel, dan zeg ik, absoluut." Beiden zeggen dat zijn familie en zijn honderd man personeel, ondanks de vermoedens, hun mond hielden omdat ze financieel van hem afhankelijk zijn. Geboorte De man die in een zuurstoftank slaapt, cosmetische veranderingen aan zijn gezicht liet aanbrengen, lip penstift en mascara gebruikt en een voodoo-opperhoofd 42 koeien liet offe ren om zo een vloek uit te spreken over 25 vijanden, was twee keer ge trouwd. Eerst met Lisa Marie, de doch ter van Elvis Presley, en daarna met verpleegster Debbie Rowe. De huwelijken hadden geen ander doel dan Michael kinderen te schen ken. Hoe blij hij met hen is, blijkt uit het verhaal rond de geboorte van zijn dochter Paris, zoals opgetekend in de documentaire van Bashir. „Ik wilde haar zo graag thuis hebben dat ik na het doorknippen van de navelstreng een handdoek heb gepakt en naar huis ben gerend hoewel delen van de pla centa nog aan haar lichaam kleef den." In november 2002 kreeg Michael de hele wereld over zich heen toen hij zijn jongste kind, de enkele weken oude Prince Michael II uit een hotel raam in Berlijn liet bungelen. Het ge rucht gaat dat hij inmiddels opnieuw is getrouwd met Alisha, een moslima. Volgens ingewijden is dat een daad om juryleden tijdens het proces om de tuin te leiden. „Als Michael laat zien dat hij is getrouwd en net als andere mannen een gezin onderhoudt, is de kans groot dat er bij de juryleden twij fel ontstaat over alles wat over hem wordt gezegd", aldus het Amerikaan se tijdschrift The Globe. Of het snel tot een rechtszaak komt, is echter zeer de vraag. Michael, die wordt vertegenwoordigd door Mark Geragos en zijn beveiliging overlaat aan de omstreden zwarte afscheidings beweging The Nation of Islam, heeft namelijk recht op een onpartijdige ju ry. Plet samenstellen ervan kan maan den, zo niet jaren, duren omdat beide partijen ermee moeten instemmen. De rechter is al wel bepaald. Dat wordt Rodney S. Melville (62). Ameri kaanse rechtsgeleerden menen dat Mark Geragos, die niets loslaat over zijn verdediging, Michael niet voor niets de opdracht heeft gegeven ver der zijn mond te houden. Deze tactiek zal hij waarschijnlijk ook in de rechts zaal hanteren. Alles met als doel fei ten te zoeken die zijn superster-cliënt vrijpleiten. Hans Piët Wordt het proces een uitge stelde overwinning voor officier van justitie Thomas Sneddon jr. (63), of de rehabili tatie van Michael Jackson (45) als filantroop en kindervriend? De excentrieke King of Pop krijgt vanaf 16 januari voor de rechtbank in Santa Barbara de kans om acht beschuldigingen van seksueel misbruik van een minderjarige te weerleggen. Een meisje met Michael Jackson-vlag tijdens een steunbetuiging aan Wacko Jacko foto Maarten Blijdenstein/GPD Gavin Arvizo (13) is de naam van het 'slachtoffer'. Deze ex-kanker patiënt (zijn aangetaste nier werd vo rig jaar verwijderd) kreeg van Mi chael Jackson de bijnaam Rubba, naar een videospelletje dat beiden graag spelen. Hij is ook te horen op Mi chaels laatste studio-album Invincible (2001). Daar zingt hij samen met Jacksons oudste zoon Prince Michael mee in het nummer The lost children. Ook was hij te zien in de controversië le documentaire Living with Michael Jackson van de Brit Martin Bashir, die in februari vorig jaar in Neder land werd uitgezonden. In het werkstuk, dat in Amerika 27 miljoen kijkers trok - een record - zit ten ze hand in hand voor de camera en legt de jongen zijn hoofd op de schouder van Jackson. Volgens Ga vins moeder, een gescheiden vrouw, spreekt haar zoon de zanger aan met pappa. Een eerste ontmoeting tussen het twee tal werd gearrangeerd door een liefda digheidsinstelling nadat de jongen had laten weten 'dat dan een droom werkelijkheid zou worden'. De Ameri kaanse muzikant Quincy Jones zorgde er voor dat Gavin, samen met zijn broer, door Michael werd uitgenodigd op zijn landgoed Neverland. Volgens de Amerikaanse televisiezender Fox won de muzikant eerst het vertrou wen van de jongen om zich daarna, na het toedienen van wijn en slaappillen, aan hem te vergrijpen. Ondertussen werd de jongen op school vanwege zijn vriendschap met Wacko Jacko zo gepest dat hij in therapie moest. De documentaire van Bashir werkte in Michaels nadeel. Ook omdat de zich met Peter Pan identificerende mu zikant daarin liet weten dat er niets mis is met het delen van het bed met kinderen. Niet zo verrassend dus dat een leger van zeventig rechercheurs uitrukte, nadat Gavin, tijdens een ses sie met zijn therapeut huilend had be kend tijdens die nachtjes door Mi chael te zijn misbruikt. Neverland, met privé-dierenpark, speeltuin en theater, werd grondig onder handen genomen. Na een zoektocht van twee dagen, ook in twee andere huizen van de zanger, meende officier van justitie Tom Sneddon genoeg bewijzen te heb ben om Jackson aan te klagen. Een groot aantal videobanden en fo to's is in beslag genomen. Ook zijn er brieven en gedichten gevonden, die door Michael Jackson lijken te zijn ge schreven en waaruit duidelijk zijn lief de voor Rubba spreekt. 'Michael Jackson heeft alle schijn te gen. Het is niet de eerste keer dat hij van seksueel misbruik van kinderen wordt verdacht. Elf jaar geleden uitte schuwd zijn houding tegenover kinde ren te veranderen. De zanger, wiens carrière sinds de Chandler-zaak steeds verder in het slop raakt, staat daarmee niet hele maal alleen in zijn strijd tegen de be schuldigingen die hem 24 jaar cel kun nen opleveren. Zo weet de Australi sche danser Wade Robson, die zijn ei gen show heeft op MTV en een con tract voor drie films bij Disney, dat er niets van de verhalen klopt. Hij kwam in 1987, als 5-jarige, in contact met de zanger na het winnen van een Michael Jackson danswedstrijd. „Ook ik heb het bed gedeeld met Michael, maar van ontucht is nooit sprake geweest", liet hij het Australische dagblad The Herald Sun weten. „Onze vriendschap had een creatieve basis. Hij inspireer de me m'n droom waar te maken." Ook de 17-jarige Ahmed Elatab is overtuigd van Jacko's onschuld. In een gesprek met de New York Post onthulde hij dat Michael Jackson bo ven zijn theater een geheime slaapka mer heeft. „Maar ik heb hem tijdens mijn zes bezoeken aan Neverland nooit ontuchtige handelen zien ver richten met kinderen. Hij is vreselijk aardig en eigenlijk altijd zelf een kind gebleven. Zijn hele huis staat vol met speelgoed en hij beschikt over speel films die nog niet in de bioscoop zijn te zien. Als ik en andere kinderen op bezoek waren, brachten we vaak een bezoek aan de speelgoedwinkel. Daar gingen onze wensen dan in vervulling. Niets was te duur. Dat hij wel eens een masker droeg, kwam omdat hij zichzelf dan erg lelijk vond", aldus Ah med. Dankzij Robert Wegener, Jacko's ex-hoofd van de beveiliging, weten we dat op het nachtkastje een cht jaar lang heeft premier José Maria Aznar Spanje op een dictatoriale wijze Zijn enige goede daad, zeggen ^standers, is dat hij zich niet espaar stelt bij de verkiezingen in rt. Een terugblik op loopbaan van de toginspecteur die uit het niets op- vooroP loopt in de meest recht ten van Europa. Jdecember zat hij in zijn vakantiehuis la Aran vrijwillig urenlang in het don keen stroomstoring, die het populai- zgebied in de Pyreneeën tien uur lang r&nlde, mochten de technici de pa? weer inschakelen toen was vast- wt het niet om een terroristische gjng. Alles, tot en met zijn skiva- heeft voor José Maria Aznar (50) oryan terrorisme. W996 de verkiezingsstrijd aan zet de socialist Felipe Gonzalez JJ® Spanje nog nooit iemand van Srd- Geen uitstraling en een to- t aan charisma zijn zijn belang- """nschappen. Dat hij zijn conserva- i° Popular aan een nipte zege e hplpen, heeft hij vooral te danken fcomiptc chaos die de socialisten er- en gemaakt. De Spanjaarden had- opn genoeg van de talrijke schanda- '•Ppt politieke klimaat verziekten, ©jf^hien nog meer dankte Aznar i^i?ing aan martelaarsr°l die 'déETa ^3ar eerc*er werd opgedrongen Mocht k terra jsbeweging wilde jaar terugdraaien. In 1961 lukte j. ,eur§roeP óm, onder luid applaus jarrero Blanco - de beoogde s, .van dictator Franco - met auto en al op te blazen in een Madrileense straat. De zwaar gepantserde Audi van Aznar weerstond de klap begin 1996 echter. Onge deerd en uiterlijk onaangedaan stapte de partijleider uit het wrak. Zijn verbeten en vaak blinde kruistocht tegen de ETA en an dere terroristen is volgens waarnemers dan ook een rechtstreeks gevolg van het onver werkte trauma van deze aanslag. Geliefd thema José Maria Aznar, geboren in Madrid, zoon van een journalist, kleinzoon van een Fran co-functionaris, is al jaren een geliefd the ma voor publicaties. Niet alleen in Spanje, ook buitenlandse analisten buigen zich over dit vreemde fenomeen met zijn Chaplin-snor. De schrijver Manuel Vazqu ez Montalban schetste in zijn postuum ver schenen boek La Aznaridad een ironisch beeld van de persoon en de autoritaire ma nier van regeren. Aan de hand van talrijke voorbeelden legde de auteur verbanden met de Franco-periode. Naamgenoot en politicus Josu Montalban gaat verder en noemt Aznar een replica van Franco, met dit verschil dat de huidige pre mier aan banden wordt gelegd door een de mocratisch systeem. Volgens Montalban is Aznar gewoon te laat geboren. Hij zou een waardig opvolger van de dictator hebben kunnen zijn. De benoeming van Mariano Rajoy tot zijn opvolger als partijleider ver toont sterke overeenkomsten met de manier waarop Franco zijn mensen aanwees, stelt Montaban. Hij herinnert ook aan de subsidie die de re gering-Aznar verstrekte aan de Fran co-stichting die de nagedachtenis van de dictator in ere houdt. Dit strookt volgens andere analisten met de weerzin die de jon ge José Maria 25 jaar geleden al aan de dag legde tegen de nieuwe democratische grond wet die de Spaanse politieke partijen na de dood van Franco moeizaam overeen waren gekomen. In zijn tweede ambtstermijn (2000-2004), waarin Aznar met een absolute kamermeer derheid regeerde, werd zijn politiek steeds extremer. Hij ging meteen over tot de'aan val, was nooit bereid tot compromissen en koos voor beledigend taalgebruik. Dat leid de tot ernstige conflicten met de oppositie en de nationalistische regio's Baskenland en Catalonië. Ook in zijn buitenlands be leid hanteerde hij de confrontatiepolitiek die tot een toenemend isolement van Span je leidde. Het begon met een verrassend optreden op de Azoren waar hij in de schaduw van Bush en Blair de oorlog aan Irak verklaarde. Op datzelfde moment demonstreerden tiendui zenden Spanjaarden in alle grote steden te gen de oorlog. Ruim 90 procent van de be volking is tegen, maar Aznar liet zich daar niet door weerhouden. Net zo min als door internationale conventies en afspraken in VN en Europees verband. Weken later en onder zware druk van de oppositie, was de premier bereid in het parlement zijn oor logszuchtige Irak-politiek toe te lichten, maar een debat erover stond hij niet toe. Vooraanstaande Spanjaarden verklaarden openlijk zich te schamen voor het, wat zij 'het ridicule gedrag' van hun leider noem den. Verwijt Het grootste verwijt dat Spaanse deskundi gen Aznar maken is dat het nog broze bui tenlandse beleid dat door voorganger Gon zalez opbouwde, door hem aan diggelen is gegooid. Spanje was net terug aan het Euro pese front na veertig jaar isolement onder Franco, Het land werd lid van de Europese Unie en de Navo en telde weer mee. Net als Franco keerde Aznar Europa de rug toe en zocht steun bij de VS van president Bush. Hij schoffeerde Frankrijk en Duitsland tij dens de debatten over Irak, de nieuwe EU-grondwet en het stabiliteitspact Bij één van de zeldzame keren dat de pre mier in het parlement verscheen om verant woording af te leggen, in dit geval over zijn Europese politiek, kreeg hij de hele opposi tie over zich heen. „Nooit eerder is Spanje zo geïsoleerd geweest als nu", verweet de socialistische oppositieleider José Luis Za- patero hem. „Het is het gevolg van uw arro gante en trotse houding die ons land tot on dergeschikte maakt van de regering Bush." Aznar's 'afscheid' als regeringsleider in het parlement, werd een gênante vertoning, Hij nam wel de moeite de leden van zijn eigen partij en zijn eigen ministers te bedanken. De oppositie kreeg echter een ordinaire scheldkanonnade over zich heen. Het dag blad El Pais kopte vervolgens: Wie be schermt Spanje tegen Aznar? De vraag blijft hoe deze krijgszuchtige man ooit de meerderheid van de Spanjaarden achter zich kreeg. Het antwoord moet grotendeels gezocht worden in het verleden met 40 jaar Fran co-dictatuur en de nog altijd krampachtige opbouw van de democratie. Maar waar schijnlijk was het ontbreken van een alter natief nog de voornaamste reden. De Socialistische arbeiderspartij, ooit machtig onder de bezielende leiding van Fe lipe Gonzalez, klungelt maar wat aan on der haar huidige leider Zapatero. Gebrek aan eenheid kwam de partij onlangs op het verlies van de macht in de deelstaat Madrid te staan. In maart gaan de Spanjaarden weer naar de stembus. Aznar's opvolger Ra joy heeft al beloofd het beleid van zijn voor ganger voort te zetten. Henk van den Boom Premier Aznar zou een waardig opvolger van Franco zijn geweest. foto Denis Doyle/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27