Een mondiaal fenomeen uit België Als ik debiel ga doen, moeten ze me waarschuwen PZC Kuifje 75 jaar Inwoners Geffen en Heesch geloven nog wel in Oranje KUIFJE zaterdag 10 januari 2004 Vandaag is het 75 jaar gele den dat Brusselaar Georges Remi, alias Hergé (1907-1983), zijn stripfiguur Kuifje voor het eerst liet verschijnen in de Brus selse en zeer katholieke krant Le Vingtième Siècle. DE AVONTUREN VAN REPORTER VAN DE PETIT VINGTIEME IN HET LAND VAN DE SOVJETS De eerste: Kuifje in het land van de Sovjets Illustratie: Hergé/GPD De creatie van Kuifje op 10 janua ri 1929 was een regelrechte op dracht van krantendirecteur en geeste lijke Norbert Wallez. Die vond dat Hergé het nog naamloze vent- je-in-pyama met die witte hond uit een satirisch stripje dat al op 30 de cember 1928 was verschenen in bijla ge Le Sifflet, opnieuw moest opvoe ren. Maar dan in een lang vervolgver haal, en wel als krantenreportage in stripvorm waarbij vooral de wantoe standen in communistisch Rusland dik moesten worden aangezet. Want de lezertjes mochten ook wel onder richt worden terwijl ze zich amuseer den, vond Wallez. Geen haar op het hoofd van Hergé, toen nog maar 21, die kon vennoeden dat die eenmalig bedoelde strip over een toen zéér wilde reporter zou uit groeien tot zijn levenswerk. En meer nog, de wereld rond zou gaan. Naar schatting zijn er van Kuifje in het to taal wereldwijd 200 miljoen albums verkocht. Daarmee is Kuifje niet de meest verkochte stripreeks op deze planeet. Maar Kuifje is wel de strip waarover veruit het meest gepubli ceerd is, waarover filosofen verhande lingen hebben geschreven en waar een cultus rond is ontstaan. Die cultus lijkt met de jaren alleen maar te groeien, terwijl er sinds Kuifje en de Picaro's uit 1976 geen nieuw (vol tooid) album meer verschenen is. Want dat was de uitdrukkelijke wens van Hergé. „Geen nieuwe Kuifjes meer na mij." Kuifje telt veel onvoorwaardelijke fans. Fans met aanzien ook, zoals ge neraal De Gaulle. Die zei ooit: „Ik heb maar één concurrent en dat is Kuifje." Een andere was Andy Warhol, die spe- ciaal voor Hergé vier portretten maak te. Ze hangen nu in de kantoren van de Stichting Hergé in Brussel. Zelfs Steven Spielberg is een fan: over een jaar of twee, drie wordt de eerste van drie Kuifje-films op zijn Hollywoods verwacht. Waarin Tom Hanks, nog zo'n fan, kapitein Haddock zal spelen. Kortom, Kuifje heeft dat 'iets' dat blijkbaar mondiaal aanspreekt. Waar om, dat is 'dé Kuifje-vraag', vindt Her- gé-biograaf Benoït Peetere, een Frans man die in Brussel woont. Van Japan tot Amerika, van Lap- tot Vuurland, Kuifje slaagt er als geen an dere strip in mensen wereldwijd te passioneren. „Hij raakt inderdaad al le culturen en alle leeftijden. Mochten we het antwoord kennen, dan zou de magie allicht weg zijn." Peeters (47) heeft Hergé de waag ook gesteld toen hij hem voor het eerst ont moette. „Iets in mij", antwoordde Her gé, „is er gebeurd waardoor ik blijk baar het geluk heb om mensen, van piepjong tot stokoud, en uit compleet andere culturen, te enthousiasmeren. Maar ik weet echt niet hoe die 'petit Beige' van me erin slaagt om mensen vanuit de verste hoeken van de wereld enthousiaste brieven te laten sturen naar Brussel. Naar Kuifje. Echt niet." Peeters heeft in de loop der jaren een aantal mogelijke verklaringen gevon den. Ten eerste had Hergé zijn tijd mee. „Hij was de eerste die in 1930 al 10.000 exemplaren verkocht van Kuif je in het land van de Sovjets. Een duur album voor die tijd, maar abso luut het enige in die sector. Er was niets anders. Nu komen er 2.000 nieu we strips per jaar uit." Ook de oorlog was belangrijk voor Hergé's carrière. Daarvoor zat hij bij een kleine Brusselse krant, maar van af 1940 publiceerde hij in populaire WiM u* W.-li.: t tie rra» U,-,. U-Vfcfll» i'; «r,•unjxuntr.e birasioiiA -J- L- „tC- ik». •J.iii-r rj-\rvin* WH*. «I'OI .MVJ. De Belgische krant Gazet van Antwerpen verscheen vrijdag zonder foto's. Bij de verhalen stonden uitsluitend tekenin gen uit Kuifje-albums. De krant vierde op deze manier de 75ste verjaardag van de stripheld. foto Gazet van Antvverpen/GPD kranten als Le Soir in Franstalig Bel gië en Het Laatste Nieuws in Vlaande ren. „En na de oorlog zorgde verzets strijder Raymond Leblanc er met weekblad Kuifje voor dat Hergé na collaboratie-aantijgingen niet alleen zijn 'Berufsverbot' kwijtraakte, maar ook dat Kuifje via dat blad internatio naal zou doorbreken. Hergé was al ko ning in een markt die zich nog hele maal moest ontwikkelen." Daarbij komt volgens Peetere dat het talent van Hergé prachtig aansluit bij de mogelijkheden van het medium strip. „Hij was geen literator, geen beeldende kunstenaar. Hij was stripte kenaar. En hij deed dat bewust in een uitermate dynamische stijl, leesvrien- delijk tot en met. Hij had ook een uit zonderlijke feeling om avontuur en hu mor te mixen. Voordelen Ten derde zit er in Kuifje iets heel dieps, iets heel authentieks. Kuifje is een personage met een heel eigen na tuur. Geen kind, maar ook geen vol wassene. Hij heeft al de voordelen van het kind-zijn, zonder de last van de ouders. En tegelijkertijd heeft hij de voordelen van een volwassene, zonder zich om vrouw en kind te moeten be kommeren. Kortom, een perfect mas ker waar eenieder zich in kan ver plaatsen en zich mee kan vereenzelvi gen. Puur alchemie." En tot slot, zegt Peeters, zette Hergé zich volledig voor zijn strip in. Zeker vanaf 1934, vanaf De Blauwe Lotus en het moment dat hij de Chinees Tchang leerde kennen, die zijn kijk op de wereld en op zijn werk compleet overhoop gooide. „Vanaf dan zal Hergé alles wat hij in zich heeft, alles wat hem fascineert, in zijn werk stoppen. Met veel beroeps- ernst voor een kunstvorm waar toen nog heel minachtend over gedaan werd. Als hij Haddock eind '44 depres sief in een zetel tekent, een prachtig plaatje in De 7 kristallen Bollen, is dat geen toeval. Hergé was op dat mo ment, eind '44, zelf gedeprimeerd. Hij had zich totaal gegeven. En het feit dat hij ineens niet meer mag publice ren, ontreddert hem. Filosoof Michel Serres schrijft dat Kuifje onuitput baar is. Je kunt het inderdaad ook al tijd herlezen. In die ogenschijnlijke simpelheid zit er iets onwaarschijnlijk magisch." Jan Bex bedoelen het heus niet slecht, maar na vijf tig van die beleefdheidsgesprekjes, zou ik ook wel eens willen zeggen: 'Hé, wat denk je ervan?!'." In juli gaat Ruud van Nistelrooij trouwen met zijn Leontien. Het liefst onder zo min mogelijk publieke belangstelling, maar hij beseft ook wel dat hij nieuwsgierigen die een glimp willen opvangen van de beroem de bruidegom niet kan tegenhouden. „Dat ons huwelijk in Heesch en Geffen zal zijn, lijkt me een a-b-c'tje. We houden er dan ook rekening mee dat er hordes mensen op afkomen. Daarom zal'een securityteam bekijken hoe onze dag in goede banen ge leid kan worden. Ik wil dat de mensen in de kerk zitten die wij hebben uitgenodigd. En dat mijn,gasten zodra ze naar buiten komen niet worden verdrongen door vreemden." Boerderijtjes Van Nistelrooij kan zich heus wel voorstel len wat er in zijn fans omgaat. „Ik had vroe ger twee posters op mijn slaapkamer han gen, van Jesper Olsen en van Marco van Bas ten. 's Zomers gingen wij op vakantie in Drenthe en vlak bij onze camping zat Ajax dan in trainingskamp. Daar gingen we wei eens kijken. En net als al die andere kinde ren sprintte ook ik naar Van Basten toe voor een handtekening." Het trainingscomplex van Manchester Uni ted ligt net buiten de stad, in Carrington. Wie langs de boerderijtjes en de energiecen trale op Isherwood Road rijdt, zou niet ver moeden dat daar ergens twaalf trainingsvel den van 's werelds rijkste club liggen. Van Nistelrooij komt het liefst via de achterkant het terrein op. Via een sluipweg. Een stukje daarvan gaat over het privéterrein van een boer. Alleen voor enkele spelers van Man chester United laat hij zijn hek open. Mits ze zachtjes rijden, zodat het stof niet tegen de schone was waait. Het is voor Van Nistelrooij niet alleen lek ker binnendoor, hij blijkt het ook te doen Ruud van Nistelrooij, gefotografeerd door zijn vriendin die in Engeland een opleiding aan een fotoacademie volgt. foto Leontien Slaats/GPD ter." Van Nistelrooij zag er zelfs gouden beelden van David Beckham. De aankomst in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, sloeg echter alles. „Bangkok is een miljoe nenstad, met druk vliegverkeer. Maar spe ciaal voor ons lag het complete vliegveld stil. Uit veiligheidsoverwegingen. Ze waren bang dat het grondpersoneel zo afgeleid zou zijn door ons, dat ze geen acht meer zouden slaan op hun werk. Het was een complete United-gekte, de landingsbaan was één zee van mensen. In de stad zag ik enorme foto's van mezelf op gevels van gebouwen. Dus ik kan me er wel iets bij voorstellen wat Guus Hiddink in Korea moet hebben meege maakt." Aziaten zijn niet te houden als ze een su perster zien. Dat merkte Van Nistelrooij ook vorig jaar toen hij samen met zijn vrien din op de luchthaven van Barcelona zat te wachten op zijn vlucht. Links van hem zat Leontien, rechts was het stoeltje nog vrij. „Zie ik daar in een ooghoek zestig Indone siërs aanstormen. Een voor een gingen ze naast me zitten. Klik, foto, en de volgende. Alle zestig. Zulke dingen moet je maar ge woon ondergaan." Zouden die toeristen er nou echt gelukkiger van worden, omdat ze even naast een top voetbalier mogen zitten? Van Nistelrooij vreest van wel. „Neem nou de Chinees, waar ik vaak eten haal. Puur omdat ik daar kom, staat die man hoger in aanzien bij zijn familie. Er hangt een foto van mij in zijn res taurant. Ook nog een van Jaap Stam trou wens. En sinds kort ook van Paul Bosvelt." Arrogant Johan Derksen, hoofdredacteur van Voetbal International, heeft Van Nistelrooij op num mer 8 staan in zijn toptien van good guys: „Van Nistelrooij is uniek. Hij presteert ge weldig bij de grootste club van de wereld en blijft tegelijkertijd een prettig mens. Onze internationals zijn gelukkig niet allemaal patsertjes." Maar als je als bekende Nederlander één keer geen hoi zegt, word je wel meteen voor arrogant versleten. Bij café-restaurant 't Pumpke in Nistelrode hoeft Van Nistel rooij daar niet zo bang voor te zijn. „Het personeel schrikt gelukkig niet als ik binnenkom. Natuurlijk ook omdat Leontien er heeft gewerkt, 's Zomers zit ik er ook ge woon op het terras. Maar ik ga heus niet op vallend in het midden zitten. Net als in de kroeg zoek ik een strategische plek op. Dat scheelt me een gesprek of wat." Zich verstoppen doet de voetballer mis schien niet, maar hij wil zich wel eens ver mommen. Van Nistelrooij begint te lachen: „Ja, dat was een paar jaar geleden met car naval. Ik had expres een grote afro-pruik op gezet en een vette zonnebril. Om maar niet herkend te worden. Maar dat mislukte dus. Ik kwam voorrijden met de Mercedes van PSV en dus riep er gelijk één 'Hé, da's de au to van Ruud'. Ik heb het er toevallig laatst Ruud van Nistelrooij kan genieten van de dingen des levens. Alleen zijn er maar al te vaak vreemden die willen 'meege nieten'. Een gesprek met een voetballer over wat het betekent om wereldwijd publiek be zit te zijn. Het centrumkaan Manchester is al verlaten, als er wat later op de avond vier Nederlan ders wandelen' Ze hebben net samen een hapje gegeten, wanneer tien lallende Engel sen hen tegemoet treden. Omdat het tiental agressie uitstraalt, duikt een van de Neder landers weg in de kraag van zijn jas. Hij heeft geen zin om herkend te worden door. die gasten. Zijn wantrouwen wordt beves tigd als een van zijn vrienden een flinke tik krijgt. Vol in zijn gezicht. De man die net nog wegkroop in zijn jas begint te schelden en te schreeuwen. Totdat de agre$siev.elin- gen ontdekken wie er voor hen staat. Ze deinzen terug. 'O, sorry, sorry Ruud, we wis ten niet dat jij het was. We love you, we love you.' Ja, dikke neus, denkt de voetballer van Manchester United. Oog-in-oog staan met een beroemdheid wekt vreemde reacties op bij mensen. Ruud van Nistelrooij ondervindt het regelmatig aan den lijve. „Maar het is ook weieens la chen, hoor." Zoals die keer dat hij op de op rit van zijn huis in Heesch stond en er een skeeleraar langskwam. Pats, compleet on deruit ging-ie toen hij de voetballer daar zag staan. Bijna hyperventilerend stond hij op. 'Ruud, Ruud, mag ik een handtekening?' Van Nistelrooij hoefde niet eens te vragen, waar hij die zetten moest: de skeeleraar had zijn shirt al omhoog getrokken. Op de buik graag. „Mensen die ik nog nooit heb gezien, spre ken me aan met 'Ruud, Ruud, goed je te zien'. Vooral in de kroeg wordt hij geen moment met rust gelaten. „Ben ik eens een keer terug in Nederland, sta ik de hele avond met vreemden te praten. Die mensen om de handtekeningenjagers aan de poort te omzeilen. En dan met name de malafide. „Sommige mannen staan er dagelijks, dat valt natuurlijk op. De club waarschuwt ons ook voor mensen met kwade bedoelingen. Laatst zag ik op internet dat een shirt met mijn handtekening te koop werd aangebo den. Voor duizend pond!" Roem kan lastig zijn maar brengt ook privi leges met zich mee. Een gratis pizza hier, een gratis knipbeurt daar. Van Nistelrooij: „Tja, dat zijn van die dingen, 's Zomers golf ik weieens in Bowden, vlakbij waar ik woon. Het is een besloten club, maar ik mag er toch spelen. Puur omdat ik ben, wie ik ben." Guus Hiddink zei na zijn succes als bonds coach van Zuid-Korea: „Ik hoop dat ik van al die aandacht geen vervelende man word. Als ik wel die kant op ga, moeten mensen in mijn omgeving mij maar eens flink om de oren slaan." Van Nistelrooij: „Ik begrijp heel goed dat Hiddink dit zegt. Ik vraag me zelf ook weieens af 'Wat doet dit met mij, word ik hier nou een vervelend persoon door?'. Het stelt me dan gerust dat er ge noeg mensen om me heen zijn die me zullen corrigeren als ik debiel ga doen." Wat zijn verschijning met mensen doet, gaat zijn verstand soms ver te boven. Zijn eerste buitenlandse trip met Manchester United was wat dat betreft een vuurdoop. De hele club vloog naar het commercieel in teressante Thailand, Singapore en Maleisië. „Daar aanbidden ze United met een factor twintig ten opzichte van hier in Manches Ruud van Nistelrooij werd op 1 juli 1976 geboren in Oss en groeide op in Geffen. Samen met zijn vriendin Leontien Slaats woont hij in Bowden (Engeland) en Heesch (Neder land). De spits van Manchester United vergeet niet zijn roots in ere te houden. Zo zei hij vlak voor de cruciale interland Nederland-Schotland: „De mensen in Geffen en Heesch geloven nog wél in Oranje." En bij zijn amateurclub Nooit Gedacht in Geffen hangt een door hem gesigneerd shirt van Manchester United achter de bar. Net als bij café-restau rant 't Pumpke in Nistelrode, waar hij vaak komt. De jaarlijkse hospital-visit is een 'verplichting' vanuit de club, maar Van Nistelrooij heeft ook zijn eigen goede doelen. Zo is hij ambassadeur van SOS-kinderdorpen, schenkt hij aan het Jacob Kreutzfeld Fonds en steunt hij de stichting voor panters van zijn vriend en PSV-keeper Ronald Waterreus. „Dat zijn doelen waar ik persoonlijk wat mee heb. Toen ik vorig seizoen topscorer van Engeland werd, kreeg ik van de sponsor duizend pond per doel punt. Ik maakte er 25 en al dat geld heb ik verdeeld over mijn doelen." nog met Pierre van Hooijdonkovep Hij zet met carnaval altijd een mass Sinds hij in Manchester voetbalt,ziis zoekjes aan zijn geliefde Geffen span: geworden. En als hij even terug is, ve; adel. Nooit Gedacht, Van Nistelrooij) teurclub, zal hem nooit vergeten, ec; keerd ook niet. Daarom gaf hij beei' vorig jaar acte de presence bij deps kaal van Nooit Gedacht - onmiddeLj gedoopt in het Ruud van Nistelrooij-a nooi - al wist hi j van tevoren dat des ren om hem heen zouden zwermen. Middelburg De kennis in Nistelrode, een groot zijn eigen Brabant. Ruud van Nistffl kwam er graag. Anderhalf jaargeld hij er voor het laatst. Maar er was aan. Overal waar de vedette van ft ter United ging, trok een meute mi mee. „Je hebt tegenwoordig van ditti foons met ingebouwde camera. het weet, sta ik met Jan en allemanc: t°-" M Amerika, daar is het nog goedtoaii tisch niemand die hem herkent. hijS Leontien gaan er graag op vakantié wel.., op Hawaii stikt het wel van#* ners, die meteen hun camera tevoo& toveren." Van Nistelrooij zag in zijn vakantie*? wat wereldberoemde architectuur,ff Deltawerken tol afgelopen zomer nj „Toen ik hoorde dat ónze stormvlcej in Engeland in de schoolboeken st£ ik 'Fuck man, daar moet ik naartoe- 'rondreis' door Zeeland deedVanl® rooij ook Middelburg aan. „Zieikflï meisje naast haar fiets lopen. Ze k# het asielzoekerscentrum, uit Ghana? Toen ze mij zag, begon ze te hypffwj en te huilen, omdat ze mijn handt® wilde. Maar ze had geen pen enp$* heb haar toen getroost en gezegd zou wachten. In zo'n geval doe ik dr. Dat sterren als Ruud van Nistelrod peperdure wagen rijden doet de Erf niks. Sterker nog: een topvoetballö een auto rijden die bij zijn statusp£ vinden het redelijk normaal hiercat^ veel verdien. Ze hebben graag dat?» zien hoe rijk je bent." Maar als je zo veel miljoenen opjj hebt, moet je niet zeuren dat je p# zit bent, vinden diezelfde mensen verschilt Manchester niets metpaP] telrode. Alleen de mentaliteit is or' „In Engeland wachten ze tot je k!a£ met eten, in Nederland gaan zeUli^ taurant gewoon aan je tafel staaM ders vragen gelijk op de man af hoe is het?'. Engelsen zijn wat bö£' Die zeggen eerst 'Sorry, to disturb' Maar ja, dat hebben ze dan natuur!),» wel gedaan..." Maarten va«

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26