meegesleurd in anti-terreurgolf Nooit in het meer dansen Scheldekwartier 25:1 zaterdag 10 januari 2004 paratiewerf Rotterdam United, is wat dat betreft een teken aan de wand. Ruim vijftig werknemers telt de ma chinefabriek nog. Over een jaar, over twee jaar, wie zal het zeggen, moet de verhuizing rond zijn. En verliest De Schelde een aansprekend bedrijfson derdeel, waar in een ver verleden zo'n 750 man werkten aan grote scheeps motoren. De Schelde mocht die sinds 1921 van het Zwitserse concern Sul- zer in licentie bouwen. Een nostalgisch gevoel maakt zich van je meester, als je zo'n bericht tot je laat doordringen. Die grote ma chinefabriek, gewoon weg. De groene draaibanken en freesmachines naar de schroothoop Het is onvoorstelbaar. Het is vals, zo'n nostalgisch gevoel. Want wie wilde er in de jaren zeventig nog bij 'de fa briek' werken, in een overall? Je pro beerde eraan te ontkomen, en zo wa ren er zoveel jongens in die oude Schelde-buurt aan de Zeewijksingel, aan de rand van Oost-Souburg. De Schelde mocht op scheepsbouwgebied een goede naam hebben, niet als toe komstige werkgever. Als je anders kon, stapte je niet meer in de voetspo ren van je vader. Want wilde je voor uit, een wit boordje in plaats van een blauwe overall, dan moest je niet bij De Schelde zijn. Het bedrijf had een stoffig imago, met al die oude gebou wen én rare arbeidsverhoudingen, met de vele bazen die zich meer voel den dan de gewone vaklui. Je vader zelf dacht daar net zo over, al was hij - net als zijn collega's - trots op wat ze maakten bij 'de fabriek'. 'De Kungs- holrn, dat Zweedse passagiersschip, weet je nog', hoorde je op verjaardags partijtjes, 'dat alle lampen voor ver trek verwisseld moesten worden'. Van die dingen. High tech Iets van die trots is gebleven, ondanks alles, ondanks alle reorganisaties. De Schelde is er in elk geval nog. Ga eens kijken bij die andere scheepsbouwcon- cerns van naam en faam, de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij (RDM) en Wilton-Fijenoordwat is daar van over? Vrijwel niets. Aan het IJ in Amsterdam bepaalden de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij (ADM) en de Nederlandse Droogdok en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) het beeld. Ze zijn wegge vaagd, vervangen door woningen. Zo zal het ook met het Scheldeterrein in de Vlissingse binnenstad gaan. Maar De Schelde blijft, zij het als één van de vele 'gewone' bedrijven in Vlis- singen-Oost. En wie nog wel eens bij 'de fabriek' komt, weet dat De Schelde niet meer dat ouderwetse scheepsbouwbedrijf van weleer is. Het bedrijf dat ervoor zorgde dat de bazen in het - inmiddels afgebroken - Vlissingse Tuindorp in grotere huizen konden wonen dan de doorsnee arbeiders. De Schelde heeft zich ontwikkeld tot een high tech-on- derneming, met een grote enginee- ring-afdeling waar schepen met be hulp van computers worden ontwor pen. Schepen, waarvoor het staalwerk veelal in lage lonenlanden als Roeme nië gebeurt, waar de nieuwe eigenaar Damen Shipyards ook werven heeft, en die in Vlissingen worden afge bouwd. Je zou je kinderen bijna aanra den bij De Schelde te gaan werken, als ze de kans kregen. Harmen van der Werf Nederlandse fiscus zet stevig in op van zwart geld en daar- •gefinancierde bezittingen in het buiten- i De Amerikaanse jacht op terreurgeld daarbij een welkome steun in de rug. buiten bereik van de belastingen hou- vanzwart geld wordt in Europa prak- ebnmogelijk en in de rest van de we- I ste'eds lastiger. Staten zetten in de jacht op ongelooflijke druk op landen, ken.l'n andere financiële instellingen informatie prijs te geven over zwart lof anderszins merkwaardige geldstro- nationaal bankgeheim of niet. In deze het netwerk van Osama bin Laden den ook de kleine en grote zwartspaar- möegezogen. Het blijkt dat belasting- Sten, ook de Nederlandse, een graantje pikken van de anti-terreurgolf. De in- nu veel ruimer en makkelijker andere jaren wordt uitgewisseld, gaat dijk ook over zwart geld dat veel on- ddigeris dan terreur- of drugsfondsen, knjgen inderdaad veel meer informa- d| hele wereld binnen dan vroeger. ÏÏuj8aan niet jagen op piepkleine za- netJnoet lonend blijven", zegt woord der Peter Lamers van de belasting- s öd het ministerie van Financiën in Hak ardls we stuiten op substantiële bczit- »yan Nederlanders in het buitenland rvandefinanciering onduidelijk is, dan ,en we wel veel sneller actie dan verleden." yhap is duidelijk: het is voor de fis- makkelijker geworden om actie te rfnen - en niet alleen in Europa. Een W1' Lamers uit 'tactische over- "ietn°emen. Maar duidelijk is landers die met een paar dui- n Hk n een geërfde sok een stacara- ^eOordogne hebben gekocht, niet an'i i rï Eggend doelwit vormen dc belastingdienst. eroP dat de nieuwe werkwijze j gevolg is van automatisering bij belastingdienst was vroeger eien 0l'ganisatie, regionaal georga niseerd. Nu bestanden elektronisch zijn, is het veel makkelijker om die te koppelen en te doorzoeken." Bovendien heeft de belas tingdienst de opsporing in het buitenland geconcentreerd in een speciaal projectteam in Haarlem. Vroeger moest elke individuele inspecteur zelf proberen bij een buitenland se, eveneens regionaal georganiseerde dienst, belastinggegevens te krijgen. Ook in het buitenland wordt de boel elektronisch op orde gebracht en de contacten met ande re landen centraal georganiseerd. Cadeautje Een voorbeeld hiervan is een recente belas tingconferentie waar onder andere Neder land en Frankrijk aan deelnamen. De Fran sen hadden als cadeautje vijfduizend na men meegenomen van Nederlandse ingeze tenen (en dus belastingplichtigen) die de af gelopen vijf jaar in Frankrijk een tweede huis hadden gekocht. Eens kijken wat die Hollanders daarmee konden - per slot wa ren de Fransen ook geïnteresseerd in moge lijk Frans zwart kapitaal in Nederland. „Een tweede huis in Frankrijk is op zich geen aanleiding voor een belastingonder- zoek. Maar als we dat bezit leggen naast cle belastingaangiften van de afgelopen jaren, kunnen er vraagtekens rijzen", aldus La mers. Bij voorbeeld: hoe is dat huis aange schaft? Of: waarom stond het de afgelopen jaren niet in de aangifte als buitenlands be zit? De Fransen zijn inmiddels bezig verder terug te kijken dan vijf jaar. Hoogleraar belastingrecht Jan van der Geld van de universiteit van Tilburg - voor malig belastinginspecteur - kijkt enigszins sceptisch naar de ontwikkelingen die de be lastingdienst schetst. „Er is altijd gespeurd naar zwax-te bezittin gen in het buitenland. Het zal nu inderdaad wat makkelijker gaan. Maar ik zie het voor al als een publiciteitsoffensief." Van der Geld is het met Lamers eens dat het kli maat in Nederland ten opzichte van zwart geld is veranderd. „Een beetje slim zijn voor de belasting, is prima. Maar wie op schept over constructies over veel zwart geld, wordt daarop aangekeken - dat hoort De Nederlandse fiscus verhevigt de jacht op zwart geld en daarmee gefinancierde bezittingen in het buitenland. Hier een villapark bij de mondaine badplaats Saint-Tropez aan de Franse Rivièra. foto Niclstra/GPD gewoon niet meer." Hij denkt dat het inder daad steeds lastiger is zwart geld in het bui tenland verborgen te houden. „Waar je dan met je zwarte geld heen moet? Naar de fis cus, haha!", zegt hij, verwijzend naar cle zo genaamde Inkeerregeling. Het bezit van zwart geld in het buitenland kan echter fiscaal zeer lucratief zijn. „Als het inkomen is waarover hier belasting had moeten worden betaald, kan het voordeel oplopen tot 52 procent per jaar. Als het ver mogen is, is het verschil 1,2 procent per jaar. En bij onroerend goed nihil: daar heft de Franse fiscus belasting over." Van der Geld denkt niet dat de huidige acties van de belastingdienst mensen in paniek zullen brengen. „Als je al zolang de kluit belazert en weet wat het je oplevert, ga je er waar schijnlijk mee door, al is de pakkans nu wat groter," Los van de Amerikaanse anti-terreuracties, wei-ken de Europese belastingdiensten de afgelopen jaren toch al beter samen. La mers: „Per 1 januari volgend jaar wordt de automatische informatie-uitwisseling van alle EU-landen van kracht. De landen met bankgeheim (België, Luxemburg en Oosten rijk) omzeilen die met bronbelasting, die vervolgens wordt uitgekeerd aan andere landen." Die bronbelasting zal de eerste ja ren aan de lage kant zijn, omdat deze lan den niet onmiddellijk hun bankbedrijf wil len zien wegsluipen naar internationale be lastingparadijzen als de Kaaiman Eilan den. „Maar het wordt minder aantrekkelijk om zo'n buitenlandse geheime rekening aan te houden", zegt Lamers. Dat geldt althans, voor de min of meer gewone man. De meer voudig miljonair maalt niet om een fiscale constructie die de wereld omspant. Voor mensen die geen zin meer hebben om relatief kleine rente-inkomsten te verzwij- gen, is er de inkeerregeling. Die bepaalt dat spijtoptanten, die zich zelf alsnog melden bij de fiscus, coulant worden behandeld. Deze regeling is in 1998 verruimd om behal ve strafvervolging te voorkomen, ook de fis-' cale boete te ontlopen. Mensen die zich hier voor melden (maar alleen als de fiscus hen 1 niet al op de korrel heeft!) moeten met te rugwerkende kracht de verschuldigde belas ting voldoen. Dat kan voor het buitenland tot twaalf jaar oplopen. En niet alleen de aanslagen over die jaren, ook de wettelijke rente, Lamers: „Onder invloed van alle dis cussies over zwart geld en onze acties, mer ken wij nu al dat er veel meer belangstel ling is voor de inkeerregeling." Joodse tegoeden De fiscus wordt gezien als een instrument om verstopte vermogens boven water te krijgen en criminele en terroristische orga nisaties te dwarsbomen. De Amerikanen hebben met dat laatste ruime ervaring. De afgelopen jaren deden zij dit in het kader van hun 'War on Drugs'. Tussen 1996 en 1998 forceerden de VS Zwitserland verder mee te werken in de zaak van de slapende joodse tegoeden in Zwitserse banken die na de Holocaust in 1945 waren blijven liggen. Dat kostte veel moeite, omdat de banken zich wisten te verschuilen achter de Zwit serse autoriteiten. Na de aanslagen in New York pakken de Amerikanen het praktischer aan. Zij nemen rechtstreeks contact met buitenlandse ban ken op. „Jullie hebben toch filialen in New York en Washington? Het zou jammer zijn als de vergunningen werden ingetrokken Bovendien verbiedt Amerika het zaken doen met onwillige banken. Al dan niet knarsetandend werken banken nu mee, zelfs uit tot dusver onaantastbaar geachte belastingparadijzen. Dat geldt ook overheden en dan is de cirkel voor de fiscus rond: er komt heel veel goed toegankelijke informatie vrij - en die blijft niet onge bruikt. Niet in Europa, niet elders in de we reld. James McGonigal Bij De Schelde werken. Kom nou! Dat deed je niet als zoon van een Schelde-arbeider. Of je moest niets anders kunnen óf juist heel veel van techniek houden. Naar 'de fabriek' ging je niet. Maar toen deze week het be richt doorsijpelde dat één van de ooit mooiste onderdelen van dat zelfde bedrijf, de machinefa briek, uit de stad gaat verdwij nen, kwamen er toch andere ge voelens bovendrijven. Ach, De Schelde, je stond ermee op en je ging ermee naar bed, als je in zo'n typische Schelde-buurt woonde in Vlissingen of in Oost-Sou burg. De buurman rechts, de buur man links, bijna alle buurmannen- werkten bij 'de fabriek', 's Ochtends vroeg gingen ze massaal op de fiets of met de bus naar het werk. En als er ge staakt werd, wat in de jaren zeventig nogal eens gebeurde, hingen bij de fa natiekste vakbondsleden affiches voor de ramen. Het hoorde erbij, zoals De Schelde het hele leven bepaalde. De huizen waren van De Schelde. Za terdagavond ging je naar het Schelde kwartier; een cabaretavond en dansen na. Weinig van dat alles is meer over. De woningen zijn al jaren geleden door De Schelde verkocht, toen het al niet zo goed ging met het bedrijf. Een louche projectontwikkelaar ontferm de zich over het onroerend goed. Het is dat er een activist in Oost-Souburg was, Joop van Esch, die krakers zover wist te krijgen in de leegkomende hui zen te trekken. En dat de gemeente na deze actie bereid was een duit in het zakje te doen. Anders waren ze gelijk verpatst, wat vervolgens toch gebeur de. Het Scheldekwartier is dicht. De eens zo bloeiende personeelsvereni ging bleef nog bestaan, maar is niet zo lang geleden ook ter ziele gegaan. Nooit meer dansen na. Sneeuwballen Wie werkt er nog bij De Schelde? In die oude Schelde-buurt aan de rand van Oost-Souburg zal het een enke ling zijn. De geur van overalls met die onbestemde fabrieksgeur - een menge ling van zweet en olie - is verdwenen. Je kunt ze aanwijzen, de huizen waar in de Schelde-mannen woonden die gestorven zijn aan mesothelioom, de dodelijke asbestziekte. Wie in een ver verleden met asbest, een opperbest iso latiemateriaal, heeft gewerkt, blijft al tijd de angst houden. Zal mij dat ook overkomen Sneeuwballen maakten ze ervan, van asbest. Ze gooiden ermee naar elkaar, tot de bedrijfsarts van De Schelde, Stumphius, in 1962 aantoonde dat er weinig schadelijker goedjes zijn dan asbest. Ook dat hoox-de erbij, bij 'de fabriek'. Met één niet onbelangrijke kanttekening, het was toch maar mooi een bedx-ijfsarts van De Schelde - één van de eerste bedrijven in Nederland met een eigen bedrijfsgezondheids dienst - die erachter kwam hoe schade lijk asbest is. Het is een troost, zij het een erg schrale. De Schelde-arbeiders, ze hebben van De Schelde geleefd en een flink aantal heeft het leven ervoor gegeven. Ze vormden een sociale gemeenschap, een hechte sociale gemeenschap, als het erop aan kwam. Niet alleen in sta- ïoto's ltuben Oreel niet meer het aantal bewonex-s uit die tijd, tegen de 46.000, gehaald. Nog een flink aantal reorganisaties la ter constateerde wijlen PvdA-wethou- der Willem Wisse eind jaren tachtig in een openhartige bui dat het niet eens zo slecht was dat De Schelde wat min der óverheersend was geworden. „Zijn we er ook minder afhankelijk van." Maar niemand wilde, ook Wisse niet, dat De Schelde ooit helemaal zou weggaan. Dat gebeurde ook niet, dankzij vooral de Koninklijke Mai'ine die steeds weer voor nieuwbouwop- drachten zorgde. Tot over een paar jaar, als ook het ministerie van Defen sie voorlopig is uitgebouwd. Van de vierduizend mensen die het bedrijf in de hoogtijdagen - in de jai'en vijftig en zestig - tewerk stelde, zijn er zo'n ne genhonderd over. En dat aantal zal hoogstwaarschijnlijk verder omlaag gaan. Schroothoop De deze week bekend geworden ver plaatsing van de machinefabriek naar het terrein van de vooi'malige RSV-partner Wilton-Fijenoox'd, nu i*e- De Zeewijksingel in Oost-Souburg; de buux'man links, de buurman x-echts, bijna alle buurmannen wei'kten bij 'de fabriek'. kingstijd, maar ook daarbuiten. Een schip bouwen doe je niet alleen, dat doe je samen. En als er weer eens ééntje in de Vlissingse binnenstad te water werd gelaten, ging je kijken. Dat was altijd een spectaculair ge zicht; schepen die - op de plek waar nu het winkelcentrum Scheldeplein is - tot het eind van de jaren zeventig het water van de doldxaven ingleden. Je moest oppassen, als het een gx-oot schip was, want dan kon het water zo ver omhoog komen, dat je een nat pak opliep. Zóveel water verplaatste zo'n stalen kolos. Met het verdwijnen van de scheepshel ling, waarop schepen in aanbouw bo ven de stad uitrezen, vertx'ok De Schel de al een beetje uit het hart van de stad. Vlissingen, dat was De Schelde, sinds 1875. De Schelde was Vlissin gen. En als het slechter ging met het bedrijf, mensen werden ontslagen, deed het gezegde de x'onde: Als De Schelde niest, is Vlissingen vex-kou- den. Met de teloorgang van het roem- ruchte scheepsbouwconcern Rijn-Schelde-Vex'olme (RSV) in 1983 was dat nog duidelijk merkbaar-. De De machinefabriek op het terrein van De Schelde. Schelde bleef overeind, dankzij de rijksoverheid, de px-ovincie, de ge meente en niet te vergeten de Konink lijke Marine. Maar veel mensen kwa men toch op straat te staan. En Vlis singen zag het inwonertal dalen. Tot nu toe heeft de gemeente Vlissingen, inclusief Oost-Souburg en Ritthem,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25