PZC Hoe meer mensen, hoe liever III Tholen is weer in trek 25 Heimwee naar de fabriek Redactie: 0113-315680 WVrVC PtC' n I F-rnail: redactie@pzc.nl 0Stbus31,4460 AA Goes. advertentie-exploitatre: Jien Midden-Zeeland: 0113-315520; Sws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. De huiskamer als kerk 26 Kuifje 75 jaar BEVOLKINGSGROEI THOLEN-STAD w°ners van Tholen staan te kijken naar de bouw van de nieuwe wijk Waterfront. projecten Waalhoek in Oud-Vossemeer (90 wooneenheden), Graefnisse in Sint Philips- land (100 wooneenheden) en Vroonstede in Sint-Annaland (130 wooneenheden). Op an dere plaatsen, zoals Scherpenisse en Poort vliet, worden oude panden gesloopt om er nieuwe woningen voor terug te zetten. Deze zogeheten inbreiding zorgt ook weer voor meer woonruimte. Reden genoeg om aan te nemen dat Tholen de komende jaren hoog op de lijst zal blijven staan van snelst groeiende regio's van Zee land. De gemeente zelf raamt het aantal inwo ners van Tholen-stad in 2025 op 10.000. Dat is bijna anderhalf keer het huidige aantal. Volgens wethouder W. van Kempen van volks huisvesting is dat ingegeven door de provin cie: „Tholen-stad is aangewezen als hoofd kern van het eiland, wat betekent dat het zwaartepunt van de nieuwbouw daar moet komen. Dat heeft vooral te maken met de lig ging: het ligt dicht bij de uitvalswegen van het eiland." Daaruit blijkt dat de nieuwbouw niet'in de laatste plaats gericht is op mensen van buiten af. „Er is inderdaad veel interesse vanuit de overkant van het water om hier te komen wo nen", geeft Van Kempen toe. „De meesten ko men uit West-Brabant of de Randstad. Maar ook de Tholenaren zelf willen graag in de nieu we wijken komen wonen." Blijft de vraag waarom zoveel mensen er willen komen wo nen, vooral in een tijd waarin bijna overal in Nederland genoeg huizen te koop staan. Van Kempen heeft wel een idee: „Tholen heeft een aantrekkelijk woonklimaat. Er is hier veel ruimte en rust. Je bent hier ver weg van alle drukte. Ik heb ook gehoord dat veel mensen hier naar toe komen omdat het prijsniveau la- ger ligt." Aha. Dus het is de nieuwkomers om het geld te doen? Rondvraag onder de kersverse bewo ners van Stadszicht leert dat het een combina tie van factoren is die het hem doet: het is er goedkoop en er is veel ruimte en rust. Een ide ale plek om je kinderen te laten opgroeien, vindt L. Bolsman, moeder van twee kinderen. Hiervoor woonde ze met haar familie in een woonwijk in Rotterdam: „Het is hier gewoon rustiger dan in Rotterdam. We hopen dat onze kinderen hier een beetje veilig kunnen op groeien. Mijn man werkt nog in Rotterdam. Als hij geluk heeft en niet in de file staat, doet hij er drie kwartier over om naar zijn werk te gaan. Maar dat hemen we maar op de koop toe." Huizenprijs J. Klok, ook een jonge moeder, komt oorspron kelijk uit Tholen-stad. „Toen mijn man en ik trouwden, zijn we verhuisd naar Barendrecht. Maar eigenlijk wilde ikhier nooit weg. Nu zoe ken we hier de rust, ook voor de kinderen." Haar man werkt ook buiten de provincie, in In 2003 kwamen er 397 Tholenaren bij. Het eiland behaalde bij de tellingen van het af gelopen jaar een nipte zege op de nummer twee, de gemeente Goes, die het aantal inwo ners zag toenemen met 344. Echter, in Goes wonen anderhalf keer zoveel mensen als in Tholen. Als je kijkt naar de relatieve groei, dan wordt de nipte zege dan ook een klinkende overwinning: dik 1,6 procent voor Tholen te gen minder dan 1 procent voor Goes. De afgelopen 25 jaar is de bevolking van het eiland niet meer zó hard gegroeid. Sterker nog: in de jaren tachtig kromp het aantal in woners bijna jaarlijks. De oorzaak? Er ver trokken meer mensen van het eiland dan er kwamen wonen. De natuurlijke groei (het aantal geboortes min het aantal sterfgevallen) is al jaren redelijk constant: net boven de hon derd per jaar. Nu lijkt het of het tij is gekeerd. Tholen is weer in trek. In 2003 werden de eerste huizen opge- leverdin de nieuwe wijk Stadszicht in Tholen- stad. In totaal gaat het om 286 woningen. En dat is nog niet alles: aan het eind van dit jaar komen zo'n negentig bouwkavels vrij in het nieuwe gedeelte Waterfront, bij de haven. Maar ook andere Thoolse dorpen breiden uit. De komende jaren wordt er gebouwd aan de foto's Willem Mieras nieuwe bewoners gaan ergens anders hun boodschappen doen, meestal in Bergen op Zoom. Dat is natuurlijk hun goed recht, maar als je contact wilt maken met de mensen van - hier, zul je ook in Tholen naar de winkel moe ten gaan." Ze heeft nog meer bedenkingen: „Misschien hadden ze wat meer verspreid over het eiland kunnen bouwen. En die nieuwbouw bij Waterfront, dat vind ik niet zo mooi. Het aanzicht van de stad is nu veel minder gewor den." Dat vindt ook A. de Regt: „Het ziet er echt afschuwelijk uit." D. Verbraeke woont in het oude centrum. Zij heeft niet zoveel moeite met het Waterfront. „Ik kom uit Wateringen, bij Den Haag, dus ik ben wel wat gewend qua nieuwbouw." Ze be grijpt best dat Tholen zo in trek is: „Het is een mooi gedeelte van het landIk denk ook dat die uitbreiding wel zijn voordelen heeft: je ziet nu dat er veel winkeltjes uit het centrum weg trekken, wellicht komt er binnenkort weer wat meer actie in het centrum. Ik hoop wel dat de monumenten en de oude huizen behouden blijven." Grote portemonnee A. Goode, geboren in Tholen, heeft er moeite mee dat een nieuwbouwhuis niet voor ieder een is weggelegd: „Er worden alleen grote hui zen gebouwd, voor mensen met een grote por temonnee. Huurwoningen zijn er niet. Voor de rest heb ik er niet zo'n moeite mee dat de stad zo groot wordt. Al weet ik niet of het centrum daar wel tegen bestand is. De straatjes zijn heel nauw en er is niet zoveel parkeerplek. Je kan er niet zomaar een grote, roy&le stad van maken." Volgens wethouder Van Kempen Hoeft er niet zoveel te veranderen in het centrum: „De oude kern moet wel mooi blijven. Die smalle straat jes zijn nou eenmaal niet gebouwd op auto's, maar op paard en wagen. Wat parkeerplaatsen betreft: net buiten het centrum is parkeerplek genoeg. Dan moeten de mensen maar wat ver der lopen." üoode had het wel zien aankomen, dat veel mensen naar Tholen zouden trekken: „Vroe ger was het nog echt een eiland, maar door de komst van de bruggen en de Oesterdam kwa men er steeds meer mensen bijVan mij mogen ze hoor, als ze de stad maar een beetje aanpas sen. Maar er moet ook weer niet te veel veran deren: „Je kan hier bijvoorbeeld geen disco theek neerzetten. Er is hier misschien niet zoveel vertier, maar dat hoeft ook niet. Dat weet je als je hier komt wonen." Het is maar de vraag of iedereen dat met haar eens is. A. Contant heeft een goedereden om de komst van de nieuwe dorpsbewoners met blijdschap tegenmoet te zien. Van onder de klep van zijn brommerhelm klinkt het hoop vol: „Dan gebeurt er misschien eens een keer wat!" Freek Janssen DeMarktin het oude centrum van Tholen-stad. Tholen groeit. Het afgelopen jaar nam de gemeente ruim de helft van de to tale bevolkingsgroei in Zeeland voor haar rekening. De stijging wordt vooral ver oorzaakt door de komst van nieuwe be woners. En zoals het er nu uitziet, zet die groei nog wel een paar jaar door. Waarom is het eiland zo populair? Waar komen de nieuwe Tholenaren vandaan? En wat vindt de eilanders van de komst van al die import? Ridderkerk. J. van Wijngaarden is geboren in Rotterdam en woonde eerder in het Zuid-Hol landse Putte. Voor hem was de huizenprijs de reden om naar Tholen te komen. „Voor een huis als dit ben je in de Randstad veel meer geld kwijt." Hij denkt dat de huizenprijs voor de meeste 'westerlingen' een belangrijke fac tor is. „En dat is toch zo'n veertig procent van de inwoners, schat ik." De reistijd naar het werk is voor hem geen probleem: hij wex-kt thuis. Geboren en getogen in Tholen-stad is C. de Graaf. Voor hem komt de grote belangstelling om op het eiland te wonen niet echt als een ver rassing: „Dat is eigenlijk al heel veel jaren zo, maar nu pas komen er woningen vrij. Er werd jarenlang amper gebouwd." Hij vindt het geen probleem om tussen mensen van buitenaf te wonen. „Het contact moet wel nog wat groei en, maar dat komt vanzelf. Tot dusver is de sfeer goed." De vraag is of de Thoolse bevolking wel staat te springen om al die nieuwe inwoners. Markt koopman H. Jansen ziet het probleem niet: „Hoe meer mensen hoe liever." Hij woont zelf in Scherpenisse, maar staat elke dinsdagoch tend op de markt in Tholen-stad. En meer mensen betekent nou eenmaal meer geld in het laatje. Maar ze moeten wel een beetj e rekening houden met de mensen die er al wonen, vindt hijAls je hier komt wonen, weet j e dat j e tus sen veel strenggelovige mensen terechtkomt. Ik zie wel eens mensen op zondag de auto was sen met de radio loeihard aan. Dat kan je niet maken, vind ik. Het mooie van Tholen is nu juist dat er mensen wonen van allerlei slag, maar dat iedereen rekening met elkaar houdt." Contact Hij krijgt bijval van A. van Dijke, die zelf oor spronkelijk uit West-Brabant komt. Volgens haar moeten de nieuwe Tholenaren wel een beetje hun best doen om erbij te horen: „Veel in o h- N- co O) O O) Herindeling: 2433 inwoners Sint-Philipsland erbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23