Tuitert legt basis voor titel PZC Mannen poetsen imago volleybal op Darts is nog niet geëmancipeerd Brabantse kaapt prijs voor Zeeuwen weg op Indoor Zeeland Cramer lacht weer Geen licentie ploeg Kelme Hoenselaar in dartsflnale tegen Gulliver Schaatser uit Holten zet Verheijen en Romme op achterstand De Ridder bij Ajax-selectie gehaa NEC wil doorgaan met Neeskem Schalken in halve finale Madras Slowakije en VS in finale Omstreden Kim legt functies neet I Etappes Dakar Rally geschrapt Hulshoff weg bij Willem H zaterdag 10 januari 2004 HEERENVEEN - Overtraind, de ziekte van Pfeiffer, afgeser veerd door DSB, en terug naar de opleidingsploeg van de KNSB; het is in een notendop de kommervolle loopbaan van de pas 22-jarige Wieteke Cramer. Maar dit seizoen is de blijde lach terug op haar gezicht. Met een derde plaats op het Ne derlands kampioenschap all round plaatste ze zich in decem ber, drie jaar na haar debuut in Baselga, weer eens voor een Eu ropees kampioenschap. Met ge balde vuisten en een verbaasde blik gleed Cramer gisteravond in Heerenveen over de streep van de 500 meter in een per soonlijk record van 39.53 secon den. Goed voor een tweede tijd, achter de Duitse titelverdedig ster Anni Friesinger (39.28). Met haar bijzonder rappe sprint doet Cramer mee om de bronzen medaille die de laatste vijf EK's haast traditioneel aan een Ne derlandse schaatsster is uitge reikt. Dat voor Cramer en de overige Nederlandse vrouwen - Barba ra de Loor (40.21), Renate Groe- newold (40.34), Gretha Smit (42.69) - het brons dit weekein de het hoogst haalbare is, lijdt haast geen twijfel. De Duitse vrouwen sloegen gisteren toe. Anni Friesinger nam in Thialf alvast een voorschot op haar vierde EK-titel en het zilver zal zeer waarschijnlijk naar haar landgenote Claudia Pechstein gaan.Of Groenewold zich tus sen de twee Duitse vrouwen kan wringen, is maar zeer de vraag. Op de 500 meter leverde schaatsster uit Drente al drie- tiende van een seconde in. Groe newold: „Maar de wereld ver gaat niet hoor." De voorbije week werd Cramer dagelijks herinnerd aan haar topj aar 2 0 01toen ze derde werd op het EK allround in Baselga di Piné. Ondanks het feit dat toen de 500 meter haar zwakste af stand was (8ste in 40,65), gelooft ze niet in een plaats op het podi um. Cramer: „Eerst dacht ik aan de toptien, toen de topacht en nu de topzes. Voor Renate en Gre tha begint het toernooi nu pas. Hun afstanden komen nog. Ik ga weer vol in de aanval en zal moeten afwachten hoe ik me handhaaf." GPD PARIJS - De wielerploegen Do- mina Vacanze en Kelme hebben geen licentie als Trade Team I gekregen voor het komende sei zoen. Beide ploegen hebben niet voldaan aan de gestelde eisen bij de inschrijving. Bij Domina Vacanze rijdt onder meer oud-wereldkampioen Ma rio Cipollini. Voor zijn ploeg wordt het na het schrappen van de plaats bij de dertig topteams weer moeilijk te worden toege laten tot bijvoorbeeld de Ronde ,van Frankrijk'. Bij Kelme zit Alejandro Valvorde. afgelopen jaar goed voor zilver op de WK en de nummer drie van de Ronde van Spanje. ANP FRIMLEY GREEN - Francis Hoenselaar kan zich bij het dartstoernooi van de Lakeside World Professional Champion ship opmaken voor de finale. De Nederlandse versloeg gister avond in de halve eindstrijd de Engelse Clare Bywaters in drie sets: 2-1. Hoenselaar neemt het in de eindstrijd op tegen de als eerste geplaatste Trina Gulliver. Bei den stonden twee jaar geleden in Frimley Green ook in de fina le tegenover elkaar. Toen won de Engelse met 2 -1Afgelopen j aar troffen Gulliver en Hoenselaar elkaar ook in de strijd om de hoofdprijs van de World Darts Trophy. Ook bij die ontmoeting was de Engelse de sterkste. door Martijn van Beeten HEERENVEEN - Niet Jochem Uytdehaage, de veelvraat van 2002 en ook niet Gianni Romme, de onklopbare allrounder van vorig jaar. Nee, Mark Tuitert heeft na één dag in Heerenveen het fundament gelegd voor de Europese allroundtitel schaat sen. De kampioen van de toekomst lijkt de kampioen van morgen te zijn. Na een solide 500 meter (36,18 seconden met een foutje bij de start) en een persoonlijk record op de vijf kilometer (6.27,63) heeft de 23-jarige schaatser uit Holten een straat lengte voorsprong op Carl Ver heijen, de verrassende nummer twee. Titelverdediger Romme leverde veel te veel in op de 500 meter en lijkt zich nu al te mogen concen treren op de skate-off voor één WK-plek, op 24 januari in het zelfde Thialf. Dat is namelijk het lot van de Nederlandse nummer vier op dit EK. Voor Tuitert is het niet de eerste keer dat hij na twee afstanden een riant uitzicht heeft op de Europese titel. In 2001 in het Italiaanse Baselga di Piné was hij ook nummer één, maar ging een stunt in rook op door onbe zonnenheid en dus een val op de 1500 meter. Een illusie armer en met een zware knieblessure ver trok Tuitert uit Italië en later raakte hij ook nog overtraind onder coach Peter Mueller. Het talent bleef in de schaduw van ploeggenoot Gianni Romme. Tot dit seizoen. Erfurt In november won hij op de World Cup in Erfurt de 1500 me ter, zijn eerste zege bij de senio ren. Dé man voor de allround- toernooien dit seizoen, dat zou Tuitert zijn. Maar een vijf kilo meter met tegenwind op het NK-allround in Eindhoven ca moufleerde zijn kansen. Dat is nu voorbij, maar Tuitert blijft waakzaam, met Baselga in het achterhoofd. „Ik slaap van nacht gewoon op één oor. Het was een goede eerste dag, punt." Jochem Uytdehaage (derde na de eerste dag) zal vannacht nog wél even wakker liggen. Hij schoot zichzelf op de vijf kilo meter in de voet door als een ka mikazepiloot van start te gaan. Na drie volle ronden zat hij slechts drietienden van een se conde boven zijn eigen wereld record, dat de Utrechter bijna twee jaar terug vestigde op het wonderijs van Salt Lake City. „Ik heb een perfecte drie kilo meter gereden," schamperde Uytdehaage. „Helaas staat die niet op het programma. Ik weet ook niet of ik nou boos op mezelf moet zijn. Ik heb door die te snelle start veel weggegooid, dat is wel duidelijk." Uytdehaage, die bekend staat om zijn realistische manier van het indelen van een race, ont plofte. Hij kwam uit op 6.31,93 minuten, ruim vijf seconden achter winnaar Verheijen. Die was een stuk voorzichtiger van start gegaan op het stroeve Hee- renveense ijs en kon in de slot- ronden zelfs nog versnellen. Snel was de Woudenberger eer der op de avond ook al. De stay er, weliswaar de vriend van sprintster Andrea Nuyt, kwam jarenlang nauwelijks op gang op de 500 meter. Dit jaar is daar verandering in gekomen. Net als tijdens de we reldbekerwedstrijd in novem ber wist Verheijen zijn persoon lijk record in Heerenveen aan te scherpen, ditmaal naar 37,14 seconden. „Dit kan voor mij nog een mooi toernooi worden," stelt Verheijen, die als allroun der voor het eerst uit de scha duw van ploeggenoot Uytde haage lijkt te kruipen. Helaas voor hem lijkt net als twee terug in Erfurt de tweede plaats, dit maal achter Tuitert, het hoogst haalbare. Tuitert heeft de spanning in de 'vierkamp' met Uytdehaage, Romme en Verheijen al behoor lijk gereduceerd. Hij moet het hebben van de twee korte af standen, maar op de vijf kilome ter haalde Tuitert doodleuk het zilver op. En dat met concurren tie van drie Nederlandse top- stayers. „Ik heb mezelf over troffen. We hebben ook veel aan die vijf kilometers gewerkt, veel geëxperimenteerd. Dat heeft z'n vruchten afgeworpen. Op de training deed ik al nauwelijks onder voor Gianni Romme." Zijn voorsprong op Verheijen bouwt Tuitert op de 1500 meter hoogstwaarschijnlijk uit tot een marge die hij eenvoudig kan verdedigen op de tien kilometer. Als het noodlot niet opnieuw toeslaat. „Het fundament is ge legd, nu moet alleen het topje er nog op." GPD Mark Tuitert, hier op weg tijdens zijn 500 meter, leidt de dans na de eerste dag van EK allround. door Frank Buschmann LEIPZIG - Eerder op de dag had het Nederlands volleybal een deuk opgelopen. De vrouwen- ploeg kon door de ontwikkelin gen op het olympisch kwalifica tietoernooi in Azerbeidzjan de Spelen van Athene gisteren de finitief uit het hoofd zetten. En kele uren later repareerde het mannenteam in Leipzig iets van de opgelopen schade door met 3-0 (25-21, 25-23, 25-17) van Duitsland te winnen. Nog één winstpartijvandaag in de finale tegen Rusland, en de selectie van bondscoach Bert Goedkoop is zelfs zeker van een zomer onder de Griekse zon. Maar dan moet de ploeg boven zichzelf uitstijgen en de 'wol kenkrabbers' uit de voormalige Sovjet-Unie getroffen worden door een mindere dag. Gebeurt dat niet, dan is er geen man overboord en wacht Nederland in mei een laatste kwalificatie mogelijkheid. Dat moet een ge ruststellende gedachte zijn. De volleyballers wonnen in Leipzig al hun groepswedstrij den. Verspilden niet eens een set. Duitsland daarentegen ver loor in de andere poule twee duels en overleefde slechts met behulp van het reeds geëlimi neerde Bulgarije. Maar gisteren telden de dagen daarvoor niet meer. Beide teams begonnen op nul, het was alles of niets. Het was tijd voor de waarheid, voor de echte mannen om op te staan. Richard Schuil begreep dat als geen ander. Hij nam Oranje in de eerste set (25-21) met zeven punten op sleeptouw. De Duit sers wisten zich, zoals Goed koop reeds had voorspeld, geen raad met de Fries. In het vervolg van de wedstrijd zoog hij zijn teamgenoten mee en sprokkelde iedereen zijn puntjes mee. Ook Jeroen Trommel. Dat was op vallend, in die zin dat de passer loper niet elke week in kolkende sporthallen in actie komt. De vervanger van de donderdag ge blesseerd afgehaakte Reinder Nummerdor raakte vooral in de derde set helemaal los. Hij was bevrijd van de druk, zoals heel de ploeg. Aanloopperiode Bert Goedkoop heeft er nooit een geheim van gemaakt dat dit niet zijn meest favoriete periode is zich te verzekeren van een plaats op het grootste sporteve nement ter wereld. Volgens hem De Zeeuwse dartster Karin Krappen mikte zichzelf deze week in Frim ley Green naar de beste vier vrouwen in de pijltjeswereld. Een prestatie van formaat van de speelster uit Vlissingen. Jarenlange toewijding, miljoenen wor pen werden beloond op het prestigieu ze toernooi. Maar hoe ver zou Karin Krappen het in het mannentoemooi geschopt hebben? De ondertoon van deze hypothetische vraag is de kwestie waarom vrouwen een apart darttoernooi hebben. Is er een aspect in de dartsport, waardoor de ene sekse een structureel voordeel heeft op de andere sekse? Dat zou een gescheiden toernooi im mers legitimeren. Een bokswedstrijd tussen een man en een vrouw is bijvoor beeld een oneerlijke strijd, omdat de man van nature meer kracht bezit. In België heeft de vrouwenraad zich op het sekseverschil in de sport gestort. In krachtsporten, zoals boksen, blijft de vrouw achter op man, omdat ze minder dikke spieren heeft. Bij snelheidsspor- ten, zoals sprinten, komt ze kracht tekort en zijn haar benen korter dan die van de man. Bij duursporten is de vrouw in het nadeel, omdat het vrou wenlichaam minder zuurstof vervoert naar de spieren dan het mannenli chaam. Deze bevindingen kunnen echter nog niet verklaren, waarom het Lakeside World Championship een apart vrou wentoernooi heeft. De tweede oorzaak van het seksever schil ligt volgens de Belgische vrou wenraad in de sociaal-culturele onge lijkheden tussen mannen en vrouwen. Met andere woorden: sport was en is een mannenbolwerk. De middelen en (financiële) waardering zijn oneven wichtig verdeeld tussen de geslachten. Een gescheiden darttoernooi kan in dat geval een middel zijn om die kloof te dichten. Kwaliteit wordt dan echter ondergeschikt aan propaganda. Verschil zal er altijd zijn in de sport tus sen man en vrouw. In het gemengd dub belspel bij tennis zal de inbreng van de mannelijke partner het meest domi nant zijn. In het korfbal zal een dame nooit week na week topscoorster zijn. De beste voetbalster van de wereld (Birgit Prinz) durft niet eens bij het Ita liaanse Perugia te spelen. En niet voor niets hangt het volleybalnet bij de vrouwen lager en zijn de horden voor atletes eveneens lager. Het toverwoord bij darts is precisie. Zouden mannen preciezer zijn dan vrouwen? Het bewijs daarvoor is onvindbaar. Sterker: volgens verschillende thee plantagehouders werken vrouwen pre ciezer en zorgvuldiger dan mannen. Dat zou betekenen dat vrouwen uitein delijk beter zouden kunnen darten. De gemiddeldes van de toppers staven die stelling echter niet. Volgens de wedstrijdstatistieken dar ten mannen beter dan vrouwen, maar een duidelijke verklaring daarvoor is vooralsnog niet te geven. Ook door de Lakeside Country Club niet. Tot vier jaar geleden had de Club zelfs geen scheiding tussen mannen en vrouwen. Darts was een gemengde sport, maar er was geen vrouw die zich ooit voor het AMSTERDAM - Ronald Koeman heeft talent Danièld*] der bij de selectie van Ajax gehaald. Voor de winterstopQ de de trainer al dat een uitbreiding van zijn selectiehr< prioriteit had en dan vooral de invulling van cle positie- terspits. Omdat het aantrekken van de Nigeri aan Kaki mislukte heeft Koeman versterking uit de eigen geleden haald. GPD NIJMEGEN - NEC wil graag doorgaan met trainer jj Neeskens. Voorzitter Hans van Delft opent volgende dens een trainingskamp in Turkije de onderhandelingen- de oud-international over contractverlenging. „Zelf heé han nog niet aangegeven of hij bij NEC wil blijven. Da. ik in Turkije wel", liet Van Delft gisteren weten. ANP MADRAS - Sjeng Schalken gaat maar door met winna pas getrouwde Limburger bereikte gisteren de halve! van het Tata Open in Madras, een internationaal tenol nooi van de ATP met een prijzengeld van 300.000 euu derde geplaatste Schalken versloeg in de kwartfinale! vijfde geplaatste Spanjaard Felix Mantilla: 6-2 4-6 ï-ó PERTH - De finale in het gemengde tennistoernooio Hopman Cup in Perth gaat tussen Slowakije en de Ver© Staten. Australië trok zich gisteren terug voor cle eindt wegens een voetblessure bij Alicia Mol ik. Daardoor pig Slowakije zich alsnog voor cle finale van vandaag, Het Amerikaanse team verzekerde zich gisteren vandes strijd via een zege van Lindsay Davenport op Anastasial ina in de openingspartij van het duel met Rusland (6-4 Dat was voldoende om de Russische ploeg buiten de fit! houden. RTR/ANP SEOUL - De Zuid-Koreaanse vice-voorzitter van! nationaal Olympisch Comité (IOC), Kim Un-Yong, der toenemende druk van het Openbaar Ministerietwee ties neergelegd. De 72-jarige Aziaat trad gisteren ter parlementslid en gaf tevens het voorzitterschap opvat ternationaletaekwondofederatie.Hij blijft voorlopig» aan als IOC-bestuurslid. Kim wordt verdacht van corruptie en fraude op grotes Justitie deed vorige maand een inval in zijn woning a daarbij in een kluis 1 miljoen dollar in contanten. Hijs der meer steekpenningen hebben aangenomen van twee nen die een zetel in het Olympisch Comité van Zuid-i wilden bemachtigen. DPA/AFP NEMA - De twee eerstvolgende etappes van de Daferi zijn uit veiligheidsoverwegingen geschrapt. In hetstran Mali, dat de karavaan vandaag en morgen zou d bestaat acuut gevaar voor rovende bendes. Het besluit is genomen op advies van de Franse en Mc autoriteiten. Een woordvoerder vertelde dat de Dakar nisatie in de aanloop naar de rally al onder druk wasgez Mali te mijden. Toch besloot ze het risico te nemen. AN ■■i foto Jan de Vries/GPD heeft dit Nederlands team een lange aanloopperiode nodig om ergens naar toe te groeien. Die ontbrak op weg naar Leipzig. Een handvol daagjes trainen en vier oefenpartijen tegen het sterke Rusland, meer zat er niet in. Daarom was het frappant hoe eenvoudig Nederland door de poulewedstrijden heen rolde en ook gisteren weer overeind bleef. „Een wonder", noemde Nummerdor het zelfs. Maar te gen Rusland vandaag wordt het andere koek. Dan is een wonder van grotere omvang nodig voor succes. hoofdtoernooi plaatste. Zelfs nu het toernooi gescheiden is, is het verschil schrijnend. Karin Krappen speelde donderdag nó de flitsende partij van Neerlands trots Van Barneveld. Een ondankbaar tijdstip. Het geroezemoes in de zaal zwol aan, de stoelen werden verlaten voor een plasje of een biertje. De aandacht voor de hal ve finale van Krappen verslapte hoor baar. Heel vervelend, maar onvermij delijk. Het niveauverschil is gewoon weg te groot. De enige manier om het vrouwendarts volwassen te maken, is alle toernooien 'gemengd' te spelen. En dan maar ho pen dat er een vrouwelijke Barney op staat, die haar mannetje staat in de ge mengde dart wereld. Rudy Boogert door Lucien Roelandt GOES - De strijd om de hoofd prijzen van het 25e Indoor Zee land belooft de nodige spanning en sensatie. Dat werd gisteren duidelijk in de finale van de klasse L, met als inzet de Gou den Mossel. Een strijd waarin de Zeeuwen goed waren vertegen woordigd, maar er niet in zijn geslaagd zijn het felbegeerde gouden kleinood in de wacht te slepen. In een zinderende barra ge toonde de Brabantse Dian Pijnen zich uiteindelijk de bes te. Het zag er beslist niet naar uit dat de 37-jarige amazone uit Wouwse Plantage uiteindelijk met de buit zou gaan strijken. Jan Willem de Feyter stuurde Lavendel A in de naai' het leek ongelooflijk snelle tijd van 29.66 naar de finish. Een tijd waar de concurrentie zich op stuk leek te bijten. Het venijn zat voor de Axelaar echter in de staart. Als voorlaatste starter ging Di an Pijnen met Proxie als een ra ket door het parcours. De Cal- vados-afstammeling' haalde daarbij de splinters van het hout, maar wonder boven won der bleven de balken in de lepels liggen en verbeterde hij de tijd van Jan Willem de Feyter met ruim twee tellen. Van de schrik bekomen bekende de Brabantse dat ze over geluk niets te klagen had gehad. „Ik gaf mij vooraf geen kans. Die lange lijnen zijn niet echt iets voor Proxie. Zeker niet als hij zo heet is als vanavond. De enige kans was om hem kort naar die twee dubbelsprongen te gaan. Daarmee nam ik ve'el risico. Ge lukkig zat daar voor mij een en geltje op de balken en bleef alles liggen," Uiteindelijk werd Jan Willemde Feyter ook de tweede plaats niet gegund. Die ging naar de Belg Frederik Cattebeke die met Scully van de Stal de Bart uit 's-Heer Abtskerke als laatste starter een fractie tekort kwam om Dian Pijnen de zege te ont futselen. Valreep Voor het eerst in het 25-jarig be staan van Indoor Zeeland dreig de een Zeeuwse vertegenwoor diger in de finale van de klasse Z te ontbreken. Op de valreep voorkwam Carolein van de Plasse alsnog dit debacle. Het zat de amazone uit Yesefa Delta Mossel Oase in hei i siek parcours beslist niet! Door een pechfoutje vis combinatie buiten de bffl en moest genoegen nemeti een roemloze 22e plaats.Ea revanche beluste Van deft liet er in het jachtparcoung twijfel over bestaan datzei degelijk in de eindstrijd'h hoort. Uiterst geconcentreerten<c vance belust vloog de ama uit het Zuid-Bevelandses seldorp in het zadel vandeli ne Elmshom-dochter aL;! tornado door het parcoc liet de teller op 53.99 stila Een tijd waar de concuna waaronder vele gerenosü profs, zich op stuk beten Vechtjas Wout-Jan van der Schanss bekend als een vechtjas, zoon van de intematiori Lunteren, Patrick, blffi hetzelfde hout gesneden klassiek parcours intefl naai 1.35 direct op tijd'1 het jeugdtalent metMinr.eï een fractie te kort voordel Door een fraaie zege in hen fasen parcours nam dedwc! getergde Patrick van Schans op schitterende TILBURG - Directeur M zaken Barry Hulshoff per 1 maart bij Willem Rj gens beide partijen is in j overleg" besloten om uit te gaan. De oud-Ajacicdis* Tilburgse club in dienst suj augustus 2002. Hulshoff krijgt geen op<j bij Willem II, dat begir week ook al trainer-coach* Wotte naar Feyenoordzag^ stappen. „Dooreenmtefl* verdeling van taken p<H functie van directeur W* zaken niet langer bij deofl satiestructuur", aldus drij leiding. Volgens het bestuur van II hebben ook wegingen een rol gesped® beslissing om de functie» recteur voetbalzaken opj® fen. Wat Hulfshoff gaat®5 onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22