krijgt rekening dlometervergoeding ntisemitisch geweld rukt op in Nederland PZC LETSELSCHADE? Ziekenfondspatiënt is flink duurder uit ftF Jakbonden willen reparatie via CAO 'aniek door okende mbtenaren Goes verscheurt bonnen vergunninghouders Elvis herdacht met concert in Paradiso Ziekenhuis Walcheren i PZC Edwin de Roy is advocaten kwijt Geneeskundig team bij rampen Karin Krappen mist finale Nieuwe aanpak drugssmokkel vanaf Antillen Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 8° W 5 I Enkele bui oden met zon, maar ook een enkele bu i een kleine kans op hagel en onweer. «Vacbtige westelijke wind en 8 graden. maandmenu Uiensoep met stokbrood kruidenboter gevolgd door een vistrio van zalm, botervis en scholfilet en als afsluiting het dessert van de chef. 47e jaargang no. 8 idaq 9 januari 2004 nummer €1,20 oor Sylvia Marmelstein Miranda Meqens EX HAAG-De vakbon- gaan de door het kabi- - I beperkte kilometer- trgoeding op werkgevers a rhalen. Zij eisen in iO's dat de baas 28 cent tl» kilometer blijft rgoeden. nds 1 januari is de autover- eding boven de 18 cent per ki- peter belastbaar. Werkgevers oeten diep in de buidel tasten ide nettovergoeding voor hun jneel op peil te houden, gaat om de kilometers die rknemers met hun eigen auto eggen voor hun werk. Wie chts 18 cent vergoed krijgt, alt de kosten van zijn auto er tuit. Vergeleken met de oude uatie waarin zij 28 cent ichten declareren, leveren ze lelijks fors in. Wie bij- leld 1000 kilometer aflegt jjgt 100 euro minder. stvolgende grote CAO r de eis op tafel ligt om inemers te compenseren, is |yanhet Rijk waaronder ruim 'WO ambtenaren vallen die feen bij ministeries en rijks- Ikten. De werkgever, Bin- ïplandse zaken, weigert dat itotnog toe. Bij de CAO voor ERMOND - In Roermond is islcren groot brandalarm ge geven nadat ambtenaren de iemv ingerichte rookkamer in stadhuis in gebruik hadden nomen. abaksdampen activeerden bokmelder. Doordat de 'hot s' met de alarmcentrale op |t stadhuis niet werkte en ook andere lijnen niet werd opge- inen - de 112-centralisten de thuiszorg (160.000 werkne mers) is het wel gelukt om de werknemers 'schadeloos te stel len'. Zij behouden een vergoe ding van 28 cent netto. De vakbonden voeren bij de Ra bobank momenteel gesprekken over de kilometervergoeding. Volgens CAO-coördinator Li- cisca Kruse van vakbond De Unie gaat het overleg daar 'soe pel en vlot'. De Unie wil dit jaar in alle CAO's vastleggen dat werknemers gecompenseerd moeten worden. „Het zou raar zijn als werknemers geld moe ten betalen om hun werk goed te kunnen uitvoeren." De vakbonden De Unie en CNV Publieke zaak benadrukken dat het juist op dit moment belang rijk is om compensatie via CAQ's te regelen. „De komende twee jaar krijgen werknemers geen of weinig loonsverhoging. Voor veel werknemersnemers betekent de nieuwe kilometer vergoeding dus koopkrachtver lies", zegt Kruse. FNV Bouw zal ook in alle CAO- onderhandelingen pleiten voor een kilometervergoeding van 28 cent netto. Hier gaat het om 360.000 werknemers. Voor de werkgevers betekent compensatie een forse kosten post. De werkgeversvereniging AWVN is boos op de bonden. „CAO's zijn er niet voor om overheidsmaatregelen te com penseren. Als het kabinet een maatregel neemt die voor werk nemers gunstig uitvalt, pikken wij dat geld toch ook niet in", al dus de woordvoerder. GPD door Ingrid Huibers GOES - Iedere Goesenaar die net na de jaarwisseling een boete kreeg, omdat hij was vergeten een nieuwe par- keervergunning achter zijn voorruit te plakken, is weer 46 euro rijker. Alle bonnen worden verscheurd. „We hadden dit jaar juist het moment van betalen ver vroegd, zodat mensen eerder him vergunning thuis had den", zegt wethouder S. van 't Westeinde. „Ook stond erin de brief die bij de vergunning zat dat het papier al in de cember achter de ruit mocht." Van 't Westeinde geeft ruiter lijk toe zelf ook zo'n 'type' te zijn dat het 'moeizaam' vindt om op tijd zo'n 'ding' achter de ramen te plakken. Deson danks stond ze toch nog ver steld over de hoeveelheid mensen die vergeten waren hun nieuwe vergunning in de auto te leggen. Onredelijk Hoeveel bonnen er precies zijn uitgeschreven, kon de wethouder gistermiddag nog niet zeggen, maar het waren er in ieder geval zoveel dat het college het nodig vond om de koppen bij elkaar te steken. Uiteindelijk vonden de Goe- se bestuurders het toch een beetje 'onredelijk' om men sen die wel een vergunning bezitten, een boete te laten betalen. neen bandje te horen - AMSTERDAM - René Schuman en Angel Eye staan op het podium van Paradiso in Nederlandse artiesten vertolkte tijdens een eenmalig concert legendarische nummers tede brandweer met man en Amsterdam, tijdens een herdenkingsoptreden voor Elvis Presley. Exact 69 jaar na van The King of Rock 'n Roll. De artiesten worden hierbij begeleid door de TCB-band, |ituit. GPD zijn geboorte herleefde Elvis gisteren op het podium van Paradiso. Een groot aantal de formatie die Elvis zelf tot aan zijn dood in 1977 vergezelde, foto Olaf Kraak/ANP JrMayke Ca lis 'ERDAM - Antisemitisch leid neemt toe in Nederland. geweld tegen moslims tot nog altijd meer voor. Ge- Md tegen moslims ligt nog ho- p-Dat blijkt uit onderzoek van Frank Slichting naar "me en extreem-rechts over 2001 werden achttien geval- 1 van antisemitisch geweld fegistreerd, in 2002 waren dat 46 Het aantal geweldsinci- tegen moslims lag met 68 ttdelijk hoger. Dat is bijna aveel als in 2001, toen na 11 lember veel moslims werden «agd. Het antisemitisch ge weld is voor bijna de helft 'nieuw antisemitisme'. De da ders zijn allochtoon en het ge weld heeft te maken met het Pa lestijns-Israëlische conflict, stelt Jaap van Donselaar, een van de onderzoekers van de tus senrapportage van de jaarlijkse 'monitor racisme en extreem rechts'. Het totaal aantal voorvallen van racisme en extreem-rechts geweld (dus ook tegen andere minderheden) is in vergelijking met 2001 afgenomen van 317 tot 264. „Het werkelijk aantal za ken ligt waarschijnlijk veel ho ger, dit is nog maar het topje van de ijsberg", zegt cultureel an tropoloog Van Donselaar. „Niet iedereen doet aangifte of maakt ergens melding van racistisch geweld of discriminatie." Racistisch Opvallend is dat het aandeel van extreem-rechts in geweld dadige voorvallen afneemt. Van de 264 zaken hadden slechts twaalf personen een extreem rechtse achtergrond. In slechts twee van de 264 gevallen werd (Advertentie Bent u het 'v- d. Raad v. Toezicht die zoekt? Kijk morgen in de i en maak werk van deze één van de vele 1 andere vacatures. Advertentie S3 OPRUIMING BIJ WINCKELAER BETEKENT Boekenkast met trap 'U/imlAt' In blank teak nuilllul 128 x 44 x 235 cm Van 699- NU de link met extreem-rechts ach teraf aangetoond. Eén keer werd een linkse politicus be dreigd en een andere keer werd een vergadercentrum van linkse politici beklad met hakenkrui zen. De overige zaken waren dus uitsluitend racistisch getint. Het bekladden van moskeeën, synagogen en andere religieuze gebouwen met bijvoorbeeld ha kenkruizen of leuzen als 'Allah is een varken' nam af in 2002. Werden er in 1999 nog 144 ge vallen geregistreerd, in 2002 waren dat er nog maar 41. „Een van de verklaringen kan de af genomen populariteit van graf fiti zijn", aldus Van Donselaar. Racistisch gemotiveerde mis handelingen namen wel toe in 2002. „Het geweld wordt har der", vindt Van Donselaar. „Hoewel het totaal aantal voor vallen is afgenomen, zijn meer mensen dan gebouwen doelwit geworden van racistisch ge weld." Racistisch geweld is allang geen zaak meer van 'wit tegen zwart'. Het aantal allochtonen dat be trokken is bij racistisch geweld neemt de laatste jaren toe. Sportveld Racistische en discriminerende beledigingen nemen ook toe. Vooral op het sportveld maken voornamelijk autochtonen zich schuldig aan antisemitische uit latingen. Ook vermoeden de onderzoe kers dat discriminatie in de ho reca flink is toegenomen. Al lochtone jongeren die worden geweigerd in disco's doen over Advertentie Wij helpen u met kennis van zaken kijk op www.vitak.nl Naambellen kan ook, gratis: 0800 VITAK NL 0800 848 25 65 A f. Chrysler ME-FourTwelve steelt de show in Detroit Edwin de Roy van Zuydewijn is opnieuw zijn advocaten kwijt. De advocaten Britta Böhler en Victor Koppe werken niet meer voor de echtgenoot van prinses Margarita. Dat bleek gisteren in de rechtbank van Den Haag. Ze - zouden De Roy 'onhandelbaar' vinden. Onder naam 'ambuteam' wil de Zeeuwse GGD één rampenteam oprichten dat in de hele provincie in zetbaar moet zijn. Deze geneeskundige dienst moet buiten kantooruren hulp verlenen bij rampen en grote ongevallen. Standplaats van het team wordt Temeuzen. 8 Dartster Karin Krappen (foto) is er gisteravond niet in ge slaagd de finale van de Lakesi de World Professional Cham pionship te behalen. De als vierde geplaatste Vlissingse verloor met 2-0 van de Engelse titelhoudster Trina Gulliver. Raymond van Barneveld be reikte in het mannentoernooi de halve finales door een 5-1-zege op John t\ 'Boy' Walton. &L V/ varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18,19 en 20; auto: 21 en 23. het algemeen geen aangifte. „Ze schikken zich en gaan liever naar andere dansgelegenhe den." Van een toegenomen anti semitisme op scholen hebben de onderzoekers niets gemerkt. Van Donselaar betwijfelt of het werkelijk zo erg is als soms wordt gesuggereerd in de me dia. GPD WILLEMSTAD - Nederland en de Nederlandse Antillen stellen binnenkort een gezamenlijke werkgroep in die de drugstoe voer naar beide landen moet aanpakken. De samenwerking uit zich on der meer in het uitwisselen en vergelijken van informatie van het Nederlandse Schipholteam en het Hatoteam op de Antillen. ,We intensiveren de coördinatie van de luchthavens Schiphol en Hato. We moeten van dat spul af, die mening delen de Antillen ook. Het is daarom goed om met elkaar samen te werken", zegt minister Donner van Justitie, na afloop van zijn tweedaagse werkbezoek aan Cura9ao. Op het eiland voerde hij de afge lopen dagen overleg met zijn collega's Croes van Aruba en Komproe van de Nederlandse Antillen. „Het bezoek was verhelderend, omdat je met problemen wordt geconfronteerd waarop je van uit Nederland minder goed zicht hebt", zegt Donner. GPD door Angela de Jong DEN HAAG - Veel Nederlan ders zijn dit jaar fors meer kwijt voor hun ziekenfondsverzeke ring. Mensen met minimaal het zelfde pakket bij dezelfde ver zekeraar als vorig jaar zien hun premies gemiddeld met 21 pro cent omhoog gaan. Dat komt neer op 150 euro extra per jaar. Voor gezinnen met meer dan twee kinderen kan de stijging zelfs oplopen tot 2 5 pro cent. Dat blijkt uit cijfers van de fi nanciële vergelijkingssite Inde- pender. Grote boosdoeners zijn de duurder geworden aanvul lende verzekeringspakketten. De premies daarvoor zijn ge middeld met 89 procent geste gen, uitgaande van eenzelfde dekking als vorig jaar. In 2003 betaalde een huishouden daar voor gemiddeld 18,46 euro. In 2004 is dat 34,80 euro. De prijsstijgingen zijn veel gro ter dan van te voren werd ver wacht. De Consumentenbond ging er eind vorig jaar nog van uit dat de ziekenfondspremies 'per saldo wel gelijk zou blijven' omdat de (nominale) premie voor het basispakket op 1 janu ari is verlaagd. Dat komt door dat het kabinet een fors aantal vergoedingen heeft geschrapt, zoals de pil, fysiotherapie en tandartskosten voor mensen ouder dan achttien jaar. Zorgverzekeraars zijn daarop ingesprongen door de bestaan de aanvullende pakketten met die onderdelen uit te breiden. Tegelijk zijn andere onderdelen verballen. Om dezelfde dekking als vorig jaar te houden, zijn verzekerden nu veel duurder uit, concludeert Independer. Maar zelfs mensen die zich niet extra bijverzekeren voor de ge schrapte vergoedingen blijken duurder uit te zijn. Ze betalen zes procent meen GPD Advertentie n noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 5 weken voor 14,50. straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer fT handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). D per kwartaal met automatische incasso 56,60). c per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1