Dorpsraad klaagt over fietspad Orgel uit 1841 in ere hersteld PZC Middelburgse kok wint wedstrijd Verbouwing Sportpunt Goes in volle gang Scholieren strijden om finaleplaats Lagerhuis Vrouw raakt gewond bij eenzijdig ongeval 13 Losse tegels plaag fietsers Cacaoschepen allemaal leeg Celstraf voor rijden over tent Stroomstoring treft Middelburg Rijverbod voor automobilist Tholenaren botsen op elkaar weekenddiensten Snerttocht in Middelburg agenda vrijdag 9 januari 2004 tnODELBUEG - Kok Lanny ..„Waarde van Braai-Tapperij ne Mug uit Middelburg heeft de eerste prijs gewonnen tijdens hel a la minute koken op de Ho- „cava 2004. Ook vorig jaar was hij winnaar. j)e Nationale Convenien ce Kookwedstrijden vonden „laats tijdens de horecabeurs in Se Rai te Amsterdam. Deelne- mers kregen de opdracht om een lamsvleesgerecht voor drie per sonen klaar te maken met een bijpassend garnituur van groenten en aardappel, granen of meelspijs. De jury lette onder meer op tijd- en kostenbespa ring. Verder was de smaak, de portionering, de techniek en de presentatie van belang. In de jury zat onder andere meester kok Sjaak Jobse van het Jacob Roggeveenhuis uit Middelburg. „Je had een uur om een gerecht te maken", vertelde Van Waar de. „En dat is best spannend. Je krijgt vooraf wel te horen met wat voor vlees je moet koken, maar niet welk stukje lams vlees. Er zijn veel soorten lams vlees waarmee je uit de voeten kan, maar als dat specifieke stukje er net niet ligt, moet je opeens omschakelen." Vorig jaar won Van Waarde bij het a la minute koken met kalfsvlees. Zijn prijs bestond uit een trofee, een lamsbout en een kookboek. Gistermiddag werd Lissy Davis (20) uit Halsteren Nationaal Kampioen Kastelein van de Toekomst tijdens de vakbeurs. De Zeeuwse ROC-leerlinge loopt tot en met eind juni stage bij De Mug. Van de tien finalis- ten kwam ze het beste uit de bus bij de onderdelen bier uitschen- ken, bier tappen, cocktails ma ken, longdrinks maken, gedis tilleerd uitschenken en koffie en thee serveren. „Ik had op geen enkel onderdeel het hoogste aantal punten, maar op alle on derdelen scoorde ik boven het gemiddelde. Ik had geen enkele uitschieter naar beneden", ver telde Davis. In de toekomst hoopt ze eigen horecazaak te kunnen openen. Ze is bezig met het laatste jaar van haar oplei ding Zelfstandig Horecaonder nemer Bar, CaféenFastfood. De titel staat in ieder geval mooi op haar cv, aldus Davis. GRIJPSKERKE - De dorpsraad van Grijpskerke heeft zich bij het Waterschap Zeeuwse Eilan den beidaagd over het fietspad dat pal langs de weg Grijpsker- ke-Middelburg ligt. Vanaf But- tinge tot aan de provinciehoof d- stadis het pad van erbarmelijke kwaliteit, stelt de dorpsraad. biet eerste stuk van Grijpsker ke tot aan Buttinge is het fiets- Ipad van asfalt en ziet het er j prachtig uit. Maar vanaf But- i tinge is het een tegeltjesfiets- pad. Dit pad wordt het gehele jaar door geplaagd door loslig gende, opwippende en omhoog stekende tegels", stelt secretaris K.Sengers van de dorpsraad. I Vooral het gewroet van mollen en de werking van boomwortels zorgen ervoor dat het pad nogal 'eensspleten vertoont, stelt Sen gers. „Het proces wordt bevor- I derd door over de tegels rijden- de auto's van het waterschap en 'depostbodes. Daarnaast steken trekkers en landbouwwagens i het pad vaak over. Hierdoor ver- j slechtert het pad nog eens extra snel" Sengers heeft geconstateerd dat dereconstructie van het fiets pad vooralsnog niet in het on derhoudsplan 2004 is opgeno men. „Er is onderzoek verricht door het watersdhap. En vol gens een kwaliteitsstandaard is bepaald dat renovatie nog niet nodig is." Iets waar Sengers het niet mee eens is. Hij pleit er dan ook voor om de asf altstrook, zo als die nu tussen Grijpskerke en Buttinge ligt, door te trekken tot aan Middelburg. „Dat is een iets duurdere investering dat een te gelfietspad, maar dan ben je er weer voor een jaar of vijf vanaf voordat de slijtlaag aan vervan ging toe is." Ongelukjes De secretaris wijst erop dat er zich de laatste tijd al veel onge lukjes hebben voorgedaan. „Op zich nog geen ernstige ongeluk ken met gebroken ledematen, maar je kan er op wachten." Bo vendien is het niet alleen de dorpsraad van Grijpskerke, maar ook die van omliggende dorpen die het fietspad graag opgewaardeerd zien. „Het is een fietspad dat van groot belang is voor heel Noordwest Walche ren. Niet alleen voor inwoners van Grijpskerke, maar ook die van Oostkapelle, Aagtekeke, Domburg en Westkapelle." Spleten en opwippende tegels hinderen fietsers op de route Middelburg-Buttinge. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom GOES - De ingrijpende verbou wing van Sportpunt Zeeland in Goes is in volle gang. Na de grondwerkzaamheden zijn nu de eerste bouwactiviteiten zichtbaar. Het sportcomplex krijgt een heel ander, moderner aanzien. Er wordt een nieuwe gevel van twee bouwlagen tegenaan ge zet. Behalve dat de uitstraling ermee verbetert, ontstaat er vol- doende ruimte om sportoplei- ding Cios voortaan volledig te huisvesten in Sportpunt. Nu is de opleiding verspreid over di verse locaties, waaronder Sportpunt. Aan één kant van het gebouw is het metselwerk inmiddels be gonnen. Aan de andere zijde gaapt nog een enorm gat in de grond. Dat is nodig om twee nieuwe waterfilterinstallaties voor het zwembad, dat twee jaar geleden is gerenoveerd en uitgebreid, te kunnen aanbren gen. Tijdens het werk is de ingang van Sportpunt niet bereikbaar. Daarom is er een tijdelijke en tree gemaakt. Behalve de werk zaamheden aan de voorzijde worden de komende tijd ook twee van de drie sporthallen en de bijbehorende kleedaccom modaties onderhanden geno men. Het werk, dat in november is begonnen, verloopt tot dusver re volgens schema. Het stre ven is dat alles in september klaar is. TERNE UZEN - Geheel volgens de planni ng is gisteren in Ter- neuzen het laatste schip met cacao-afval van de brand in het Noord-Hollandse Wormer gelost. De acht schepen dienaar de Kanaalzone kwamen, zijn gelost in de Autrichehaven in Sluiskil en bij de Axelse Sassing. Het cacao-afval is vervol gens gestort op de stortplaats in de Koegorspolder. In de haven van Borsele zijn inmiddels ook acht schepen ge lost. Tien schepen zijn nog onderweg naar Borsele. De ver wachting is dat de werkzaamheden daar volgende week wor den afgerond. Het afval van de brand in Wormer werd eind december in binnenvaartschepen naar Zeeland vervoerd. Rond de komst van de cacaoschepen ontstond net voor de jaarwisseling ophef toen er op een van de schepen een brandje uitbrak. Metingen wezen uit dat het gehalte koolmonoxide aan boord veel te hoog lag. Een particulier beveiligingsbedrijf en de politie bewaakte daarop de schepen. Bovendien werd de temperatuur en het koolmonoxidegehalte frequent gemeten. MIDDELBURG - Een 22-jarige verdachte uit Moers (D) schrok zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg rot van de eis van offcier van justitie G. Oosterveld: achttien maanden gevangenisstraf plus twee jaar rijontzegging. De aanklacht poging doodslag kon volgens de officier worden bewezen, omdat de verdachte stomdronken een auto bestuurde en over een tent was gereden. Daarin zaten twee mannen. Een van hen liep drie gebroken ribben op. Het incident speelde zich 19 juni vorig jaar af op camping De Duinhoeve in Haamstede. De Duitser was zich die middag te buiten gegaan aan overmatig 'alcoholgebruik. Met bier, Jagermeister en wodka had hij zich vol laten lopen. De verdachte had zijn auto bij de tent gezet. De auto moest worden verzet naar de parkeerplaats. Vanaf dat moment zei hij zich niets meer te kunnen herinneren. Een blaastest lukte niet. Uit de bloedproef kwam een promil lage van 2,02, ruim vier keer zoveel als toegestaan. Raadsman R. Maat sprak over een blackout en stelde dat er geen opzet was geweest. Hij vroeg zijn cliënt vrij te spreken. De recht bank doet 21 januari uitspraak. MIDDELBURG - Een deel van Middelburg zat gistermorgen van kwart voor tien tot elf uur zonder stroom. Het betrof een gebied in de wijk Dauwendaele rondom de Buitenruststraat en een deel van het centrum. Het is nog onbekend wat de oor zaak van het probleem is, maar een kabelbreuk lijkt de meest voor de hand liggende reden. Delta heeft gisteren de stroom toevoer naar het getroffen gebied omgeleid. Vandaag zal ge keken worden waar de oorzaak ligt, door de kabels door te meten. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend vroeg een 25- jarige automobilist uit de gemeente Borsele een rijverbod van twee uur gegeven voor rijden onder invloed. De man werd aangehouden in de Scheldestraat in Vlissingen. De automo bilist kreeg ook een proces-verbaal. THOLEN - Op de Platteweg in Tholen zijn gistermiddag twee Thoolse automobilisten, op elkaar gebotst. Beide bestuur ders, 18 en 54 jaar, hielden niet genoeg rechts. Daardoor reden ze in een bocht op elkaar. De schade aan de auto's was klein. doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Vijf teams van verschillende middelbare scholen strijden woensdag om de provinciale titel Op weg naar het Lagerhuis. De winnaar gaat doornaar de achtste finale, die in maart in het bekende Lager huis-decor wordt gehouden in De Rode Hoed te Amsterdam. Zo'n tweeduizend middelbare scholieren uit het hele land ne men ook dit jaar weer deel aan de landelijke debatwedstrijd -'Op wegnaar het Lagerhuis'. De VARAhoudt deze competitie in middels voor de zesde keer. De voorronde-dag in Zeeland wordt woensdag gehouden in het Provinciehuis te Middel burg- De deelnemende scholen uit Zeeland zijn: Het Goese Ly ceum, Stedelijke Scholenge meenschap Nehalennia uit Middelburg, het Zeldenrust- redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- lU/e"ide de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur SteelantcoUege uit Temeuzen, Stedelijke Scholengemeen schap Scheldemond uit Vlissin gen en de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren uit Middelburg. In totaal hebben 190 middelba re scholen uit het hele land zich opgegeven voor de competitie. Docenten stellen zelf de school teams samen van tien debaters, die in leeftijd variëren van circa vijftien tot en met achttien jaar. De teams nemen het tegen el kaar op aan de hand van stellin- gen in drie debatrondes: het de bat met vaste rollen, het debat met vrije rollen en het één-op- één-debat. De provinciale winnaar gaat door naar de achtste finales. Na de kwartfinale en de halve fina le blijven twee schoolteams over, die op zaterdag 17 april te genover elkaar staan in een spe ciale uitzending van Het Lager huis met de presentatoren Paul Witteman en Marcel van Dam, live bij de VARA op Nederland 3. Het winnende team gaat op bezoek bij het échte Lagerhuis in Londen. MIDDELBURG - Wandelsport- vereniging 't Zand uit Middel burg houdt morgen voor de 28ste keer de jaarlijkse snert- wandeltocht. Er kan gekozen worden uit vijf of tien kilometer. De route voert onder meer door de binnenstad van Middelburg. Naast een herinnering ontvangt elke deelnemer een kop erwten soep. Het startbureau is in wijk- gebouw De vergulde baars in de Stromenwijk. Het vertrek is tus sen 13.30 en 14.00 uur. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 MIDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; Woelige Werf, Rijnstraat, 13.30 uur: Bridgen; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; Rehobothstraat 9, 20.00 uur: Doop en vervulling met de Heilige Geest, lezing door prof. W. Ouweneel; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Wijkcentrum Open Hof, Paauwenburg, 9.00-10.15 uur: Hatha Yoga. Sicco Steendam bezig met de montage van het orgel. fotoThom van Amsterdam door Sanne Schelfaut THOLEN - Sicco Steendam, orgelmaker uit het Groningse Roodeschool, kijkt met genoe gen naar hel immense pijpor gel in de Thoolse Rehoboth- kerk. Het gevaarte lag acht tien jaar lang in stukken op zijn zolder. Te wachten op een geschikte, grote ruimte. Die ruimte heeft Steendam uiteindelijk gevonden in de Thoolse kerk; een splinter nieuw gebouw. Hier komt het orgel tot zijn recht. „Daar heb ik lang op moeten wachten. Ik heb in de loop der jaren ver schillende mogelijkheden ge had om het te verkopen, maar toen bleek dat de kopers het orgel kleiner wilden maken of een moderne kas eromheen wilden zetten. Vervolgens heb ik vriendelijk bedankt. Ik kon het niet over mijn hart verkrij gen dat het authentieke orgel zou worden aangetast", aldus de Groninger. Samen met een coHega bivak keert Steendam twee maan den in Tholen-stad. Afgelopen maandag zijn ze gestart met het intoneren van het uit 1841 daterende mechanische pijp orgel. Dat intoneren kost veel tijd aangezien het orgel zo'n vijftienhonderd pijpen telt. „Die pijpen hebben zeer ver schillende lengtes. De kleinste is 2 centimeter, de langste heb ben afmetingen van meer dan vijf meter. Het instrument telt dertig registers die we alle maal afgaan. Elke pijp wordt getest. Dat gaat puur op ge voel. Als de klank ons niet be valt, stellen we net zolang bij totdat de tonen zuiver zijn. We verwachten dat we begin maart klaar zijn." Voorbereiding Steendam is niet alleen ver antwoordelijk voor het stem men van het orgelook de com plete restauratie en het in elkaar zetten van het bouw werk is gedaan door de man nen van Steendam. „We doen alles in eigen beheer. Voordat we aan de restauratie be'gon- nen, hebben we een half jaar voorbereiding nodig gehad. Veel van de onderdelen moes ten worden vervangen. Om zo veel mogelijk het oorspronke lijke ontwerp na te bootsen, zijn we onder meer op bezoek geweest in Strijen. In de her vormde kerk aldaar staat na melijk een pijporgel dat zowat identiek is. Het is dan ook ge maakt door de vader van Pe trus van Oeckelen, de bouwer van 'ons' orgel. Met behulp van dit orgel konden de juiste ma ten worden opgemeten. Het hele front hebben we ver nieuwd. De kas is gemaakt van grenen, bewerkt met blad goud. Ook de zinken pijpen zijn helemaal nieuw." Het is het orgel aan te zien. De pijpen blinken, alles zit strak in de verf. „En dan hebben we het nog niet eens over de klan ken gehad. Als dit orgel straks losgaat, trillen de glas-in- loodramen." De mannen zijn te spreken over de akoestiek van de kerk. „De grote ruimte maakt het een ideaal geheel. Daarnaast hebben we voor de bouw van de kerk al afspraken met de architect gemaakt over de plaatsing van het orgel en hoe het geluid over zou komen. Dat is prettig." Het Thoolse orgel is na de op knapbeurt een van de grootste exemplaren die in ons land zijn te vinden.,,Het is in ieder geval het oudste en meest com plete orgel van Nederland. We zijn blij dat we hier terecht konden, want tegenwoordig worden in ons land amper nog kerken gebouwd en, niet hele maal onbelangrijk, is er vaak te weinig geld om een dergelijk instrument op te laten knap pen of te kopen. Hier kunnen straks zeker duizend mensen genieten van het orgelspel." Steendam en zijn collega draaien lange dagen. Van 's- ochtends tot tien uur 's-avonds zijn ze in de weer met hun pronkstuk. Twee maanden lang zijn ze in de kost, want el ke dag terugrijden naar Gro ningen is te tijdrovend. Ze ne men tussen het stemmen door wel de nodige pauzes. Rook pauzes die ook in Tholen bui ten worden doorgebracht. zaterdag 10 en zondag 11 januari 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feest dagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: A.R. Angkotta, Kinderdijk 50, tel. (0118) 644301. zondag: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30- zon. 23.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. zo. 23.00-ma. 8.00 uur: Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. Tandartsen Walcheren H. Boot, Roozenburglaan 14, Middel burg, tel. (0118) 615306. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen.don. 20.00-vrij. 20.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761 Dierenartsen Landbouwhuisdieren tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren 0118) 460860. A L. Hoogveld en R.B.M. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, tel. (0118) 637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke' Apotheken Stadsgewest V'issingen/Middelburg: Zat. 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717. Thuiszorg Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. SEROOSKERKE (W)- Bij een eenzijdig ongeluk op de Wilgenhoek- weg in Serooskerke (W) is een 24-jarige automobiliste uit Middel burg gewond geraakt. De vrouw reed over de Wilgenhoekweg en raakte in een slip. Vervolgens raakte ze de berin waarna de auto 360 graden draaide. De auto stuiterde daarna met de voorzijde in het ta lud van de sloot en draaide daarna nog een halve slag. Hierdoor kwam de voorzijde van de auto in de richting van de weg te liggen. De vrouw is met hoofd- en borstletsel per ambulance naar het zie kenhuis in Vlissingen vervoerd. foto Roland de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13