Door jazz te zingen blijft Izaline Calister zichzelf Het platteland is verrommeld PZC Publiek draagt kandidaten aan voor cultuurprijs Goese aflegster krijgt afgedragen btw teruji kunst Lustrum rotosalon lezers schrijven Irak II Georgië OZB Automobilist slaat en stompt zonder reden 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 9 januari 2004 door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het publiek krijgt meer invloed op de toeken ning van de Thermphos Cultuur- kprijs Vlissingen. Tot begin maart kan iedereen die de websi te van de gemeente Vlissingen bezoekt iemand voor de prijs no mineren. Uit de nominaties kiest een jury de uiteindelijke winnaar. - Aan de Thermphos Cultuurprijs Vlissingen is een bedrag verbon den van vijfduizend euro. Dat "maakt de gemeentelijke prijs landelijk gezien tot een onder scheidingvan formaat, vindt di recteur J. Groenink van het in Vlissingen-oost gevestigde che miebedrijf Thermphos. „We wil len dat die prijs echt body heeft. oIn samenspraak met de Raad voor Kunst Cultuur Vlissin gen hebben we besloten de mo- gelijkheden voor toekenning van de prijs te verruimen." Töt nu toe is de prijs vijf keer uitgereikt. De eerste ging in 1999 naar de popgroep Blof. Daarna volgden schrijver Wim Hofman, bestuurder Jan Weug, Lsfreefeerformer Lex Maes en MSichter/kunstenaar Hans Verha gen. De winnaars werden voor gedragen door een jury van drie iersonen. iNa vijf edities hebben we de MIDDELBURG - De afdeling eland van de Bond van Neder landse Amateur Fotografen Ver- i enigingen (BNAFV) organiseert volgende maand in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de vijfde Zeeuwse fotosalon. Dat is een expositie van vijftig foto's die zijn ingestuurd door le den van de fotoclubs in mid- den-Zeeland. Een jury bestaan- ;de uit Koos Borg en Arie Caste- ,;ieins wijst drie winnende foto's ,,aan. De expositie wordt maan dagavond 16 februari om 20 uur i.geopend. Tot en met zaterdag 6 maart zijn de foto's te zien tij— - dens de openingstijden van de bibliotheek. toekenning van de prijs geëvalu eerd", verklaart Groenink. „De conclusie was dat het tot dan toe gehanteerde reglement te be perkt was. Het zoekraam was te klein, waardoor we misschien personen of organisaties over het hoofd zagen die zeer de moei te zijn om over het voetlicht te brengen. Denk eens aan archi tectonische uitingen. Het oude reglement bood weinig ruimte om die te bekronen." Om inflatie van de cultuurprijs te voorkomen en te vermijden dat kandidaten voor de prijs in een te eng cultureel kringetje worden gezocht, is besloten het publiek een stem te geven in de nominaties. Daarnaast kunnen culturele organisaties', en de Raad voor Kunst Cultuur Vlis singen kandidaten aandragen. Uit het totaal van nominaties se lecteert de jury een winnaar. De jury bestaat uit burgemeester Anneke van Dok van Vlissingen, directeur Matthieu Meijs van de Zeeuwse Muziekschool en hoofd redacteur Andreas Oosthoek van de PZC. Band Aangezien de publieke sugges ties via internet worden verza meld, kunnen ook niet-Vlissin- gers kandidaten aandragen. „Ie dereen kan nomineren", beves tigt Groenink. „Zelfs buitenlan ders, die naar de Vlissingse site surfen. Maar de prijswinnaar moet wel een band met Vlissin gen hebben. Het is niet absoluut noodzakelijk dat hij of zij in Vlissingen gewoond heeft, maar bijvoorbeeld wel dat het werk bijdraagt aan de herkenbaar heid van de stad." In maart speelt de Raad voor Kunst Cultuur Vlissingen de nominaties door naar de jury, Dat betekent dat het publiek nog in januari en februari de mo gelijkheid heeft kandidaten te noemen. Dat kan direct via het e-mailadres akj@vlissingen.nl. Het kan ook via het reglement voor de uitreiking van de Therm phos Cultuurprijs Vlissingen. Dat kan worden bekeken door de site www.vlissingen.nl op te roepen en achtereenvolgens te klikken op 'kunst cultuur', 'raad voor kunst cultuur' en 'downloads'. In mei of juni wordt de prijs uitgereikt. van onze kunstredactie TERNEUZEN - Speciale gaste bij het Nieuwjaarsconcert van het Randal Corsen Trio, zondag 18 januari in Porgy Bess in Terneuzen, is Izaline Calister. De in het papiamento zingende Antilliaanse zangeres uit Gro ningen opent een serie concer ten onder de noemer Moeder taal, georganiseerd door Porgy Bess in samenwerking met de literair-culturele stichting Pro metheus. Het is dat een aantal mensen om haar heen vertelde dat ze naar het conservatorium moest. En dat ze daarnaar luisterde. An ders had het leventje van de 34-jarige Izaline Calister er heel anders uitgezien. Dan had ze nu in een mantelpakje rondgehob- beld, als een manager van een één of ander bedrijf. De in Cura sao geboren zangeres is bijzon der gelukkig dat het allemaal an ders is gelopen dan ze zelf in eer ste instantie had gepland. „Ik ben blij met het leven dat ik nu heb." Izaline Calister is een zangeres met twee afgeronde opleidin gen: bedrijfskunde - waar ze dus niks meer mee doet en wil - en het conservatorium met als hoofdvak zang. Ze houdt zich voornamelijk bezig met jazz, om dat dat genre voor haar vrijheid betekent. Bij popmuziek zou ze te veel het gevoel hebben dat ze zich aan bepaalde regels moet houden. „Dan wordt er bijvoor beeld elk jaar een cd van je ver wacht. Met jazz ben ik nergens aan gebonden. En ik hoef nu ten minste niet strak, jong en blond te zijn. Ik kan gewoon mezelf blijven en als er een cd'tje van mij in de winkel ligt, dan weet ik dat die over twee jaar nog wordt gekocht. Gewoon omdat er altijd mensen zijn die deze muziek leuk blijven vinden." Bekend Als popzangeres zou ze wellicht bekender zijn dan ze nu is. „In Nederland kent een groot aantal mensen mij nog niet. Dat komt toch doordat ik voornamelijk jazz- en wereldmuziek maak. Daar is maar een kleine, vaste groep in geïnteresseerd. Ik vind het niet erg. Ik hoef niet zo no- Izalinc Calister dig herkend te worden op straat." In haar geboorteland Curasao is dat wel anders. „Daar kent echt iedereen mij. Elk jaar geef ik er één groot con cert. Dan komen er een hele boel." Drie jaar geleden deed ze op Cu rasao nog mee aan een festival waarbij hét lied voor de carna valsdagen wordt gekozen. „Als je wint. wordt je nummer tij dens de carnavalsperiode con stant gedraaid. Het. is een presti gieus festival. Het is te vergelij ken met het winnen van het na tionale songfestival en dan ge lijk met je lied op nummer één bihnenkomen." Calister won het festival op haar geboorte-ei- land. „Zomaar uit het niets kwam ik en ze waren allemaal hartstikke blij met mij." Izaline Calister is al zestien jaar in Ne derland. Ze zou dolgraag terug naar Curasao willen, maar het zou niet de slimste zet zijn. „Als zangeres zou het me niet veel op leveren, Voor een zangcarrière zoals ik het wil moet je in Euro pa wonen. Op Curagao zou ik al leen optreden in hotels en zo. Binnen de kortste keren zou ik overal hebben gespeeld." Op haar tweede album Maripo sa staan Antilliaanse nummers met een vleugje jazz. Als je ruim denkt, passen die uitstekend in het thema Moedertaal, vindt Hans Zuiderbaan van Porgy Bess. „Papiamento is haar moe dertaal. Daarnaast spreekt ze Nederlands. Dat is een mooi con trast met Johan Verminnen, die Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in dePfc schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Der* tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent^, de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderscK* Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord* redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten.0»* weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Ikzelf kan geen oordeel geven over het schietincident in Irak, omdat ik (en wij allen) niet de feiten en de aard van de omstan digheden ken, waaronder dit in cident plaatsvond. Ik heb groot respect voor het Korps Mar mers, dat tot het beste behoort wat Nederland militair te bie den heeft en in voorgaande mis sies vrede en democratie een goe de dienst heeft bewezen. Door Justitie is onzorgvuldig gehan deld, dit is bewezen door de rechter-commissaris, die de rechtmatigheid van de inbewa ringstelling en van inverzeke ringstelling van de verdachte toetst. Deze onzorgvuldigheid is ondermijnend voor het moreel van de uitgezonden militairen al daar en kan daardoor de gehele missie schaden. Tijdens het Sre brenica-debacle hadden de mili tairen de middelen en de man schappen niet, doordat politici de situatie verkeerd hadden in geschat; nu heeft men de midde len en manschappen wel, maar nu kampen de militairen met in competente Justitie. Je zou haast zeggen: 'Nederland BV heeft eigenlijk geen recht op een goede krijgsmacht! M. Jansen L. Serierstraat 10 Oostburg Met Mikhail Saakashvili als pre sident aan de macht in Georgië, zijn de VS-geopolitieke ambi ties in de regio dichterbij geko men. Het gaat hier om de contro le over olie- en gasvoorraden en tevens een klap voor de oude ri vaal Rusland in het gebied. De 'fluwelen revolutie' in Georgië heeft niets te maken met demo cratie of verdediging van men senrechten en nog van dat fraais. Georgië heeft gewoon de pech een strategische ligging te hebben tussen de Zwarte Zee en de olierijke Kaspische Zee en is sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991 al inzet om de macht in de regio. Saakashvi li behoorde zelf tot de kleine kring van vertrouwensfiguren rondom Shevardnadze. Zijn ver zet tegen zijn voormalige brood heer is van recente datum even als de plotse omhelzing van de democratie. Saakashvili was mi nister van Justitie onder She vardnadze! In die tijd sprak hij niet over politieke gevang repressie en moorden. Hij^ tieerde zich van Shevarris op verzoek van zijn Amer^ r se 'adviseurs'. Washington geen democratische pret* in de Kaukausus. ArmGea en haar bevolking: het blijft r* speelbal van belangen dit malen groter zijn dan hei zelf. Saakashvili is gewoce rasopportunist die het ia- zijn volk verkoopt hoogstbiedende. LukBrussi Hoefkemii Kuil De gemeenten klagen bij q van hun voorzitter van hasi niging van Zeeuwse gemee in de PZC van 5 januari ove c voorgestelde afschaffing het gebruikersdeel van dei Hebben de gemeenten tt hun stand geleefd op koste de burgers/kiezers via de C Door een te hoge lokale be welke gevolgen heeft op dei le lastendruk op de voorns burgers worden zij nu mi meer teruggefloten door dei overheid door een lagere i pensatie in hun algemenen ring! Heeft de gemeente wel de financiële vrijheid a lastendruk op het inkomes hun ingezetenen te veris De OZB is zachtjes aai soort correctie op de loon-g komstenbelasting gewoii Als je duur woont, moetjei belasting (OZB) betalen, od huurder. Denk aan de vrs Personele Belasting, die van oorsprong een vertem lasting als correctie opa komstenbelasting. Gemee u zal net als de rijksové met zijn allen op de weeg moeten gaan staan en uzelf zeggen: „Mag het ea netje minder?" De VNGÏ naar het Europees Hof van,' tie te gaan omdat de g ke vrijheid wordt aang Heeft het ingestelde dualis genlijk wel invloed op d»! Zou Nadia Berkelder rcl PZC in haar artikel van 3öd ber 2003 dan toch gelijk!» dat de politiek zoals die k ven wordt nog stokoud den waar blijft u? R.J. Burgn Halve Maansf. foto Amsterdam Jazz Agency de serie op 11 april afsluit Als ras-Brusselaar spreekt hij Ne derlands en Frans. De andere twee artiesten in de serie zijn ook tegenpolen. Zanger Joop Visser is een beetje een dwarse intellectueel, hij schrijft prachti ge literaire teksten. Zanger/trompettist Jeroen Zijls tra vertolkt zeemansliederen. Hij is het type ruwe bolster, blanke pit. Zo kun je onder één noemer vier heel verschillende concerten samenbrengen." Nieuwjaarsconcert Porgy Bess Terneuzen: Randal Corsen Trio met Izaline Calister, zon. 18 jan. 16 uur. Andere data: Jeroen Zijlstra 21 febr. Joop Vis ser 14 maart en Johan Vermin nen 11 april. door Inqrid Huibers GOES - Aflegster M. Wisse uit Goes hoeft net als begrafenison dernemers geen btw af te dra gen. Dat heeft de belastingka mer van het gerechtshof in Den Haag onlangs besloten. Wisse vocht met succes een aan slag van 452 euro aan. Eerder werd het bezwaarschrift dat zij bij het belastingkantoor in Goes aantekende, door de inspecteur afgewezen. En dat is niet zo gek, vond de be lastingkamer, omdat het beroep van zelfstandig overledenenver zorgster nog 'betrekkelijk nieuw' is. Desalteniettemin is het wel onterecht, omdat Wisse, die weliswaar zelf geen begrafe nisonderneemster is, wel een deel van het werk van een lijkbe zorger voor haar rekening neemt. Daarom komt ze voor de zelfde vrijstelling in aanmer king als uitvaartondernemers. Die vrijstelling gold overigens al voor kistenmakers en rouw- vervoerders, maar afleggers had den zich nog niet eerder bij de belastingkamer gemeld. Wisse werkt in opdracht van uitvaart ondernemers, zorginstellingen en particulieren. Zij zorgt - ge tuige haar pleitnota - voor 'het overbrengen van de overledenen naar het mortuarium en het ver zorgen van het lichaam; het knippen van nagels, scheren, wassen en make-up aanbrengen en het kleden van de overi nen. De belastingdienst Wisse niet alleen de aanslar 452 euro terugbetalen, mar de proceskosten (966 het griffierecht (109 euro). HULST - Een vijftigjarige! gische automobilist is afgela woensdag aan het eind va middag in Hulst zonder enf den gestompt en geslagen o een onbekende automobilist Het incident deed zich eve vieren voor op een pas plaats aan de Absdaalsewej Belg liep met zijn vrouw Cf parkeerplaats toen tussen: en de andere man zonder az ding een woordenwisseling stond. De onbekende stapte zijn auto, begon te seis pakte de 50-jarige bij A- en stompte hem tegen zijn en borst. Zijn bril raakte b beschadigd. Een eveneens k kend gebleven man kwam: senbeide, waarna de auto® list in zijn auto stapte enz# jes achteruit tegen de Bels vrouw aan reed. Zij raafe gewond. Daarna is deautco list weggereden. De Be^g aangifte van mishandeling Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnern®11 eel karakter. Kijk naar de Willem-An- napolder bij' Kapelle. Dat is de rand van het waardevol cultuurlandschap, maar de molens ontsieren dat. Een windmolen kan best mooi zijn, maar daar niet." Schouwen-Duiveland heeft het ver standiger gedaan, vindt Droogh. Daar krijgt de landbouw de ruimte in het hart van het eiland, de recreatie wordt beperkt tot de kustzones. „Op Walche ren, waar een permanent spannings veld is tussen landbouw en recreatie, zou recreatie het primaat kunnen krij gen. In delen van Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Beveland zou voluit geko zen moeten worden voor de boeren. En geef ze dan ook echt de ruimte, zo dat ze werkelijk bestaansrecht krijgen en zodat het landschap de wijde hori zon houdt. Maar breng er geen andere functies in, want dan zitten ze elkaar in de weg." Motief Bouwen in het buitengebied is geen ta boe, wat Droogh betreft. Mits het mo tief duidelijk en goed is. „Voor de be hoefte aan huizen hoef je het niet te doen. Maar wonen kan van econo misch belang zijn. Als je pensionado's naar Zeeland haalt, levert dat werk op voor jongeren. Een motief kan ook zijn dat je de landschappelijke struc tuur wilt benadrukken. Je kunt bij voorbeeld de aanwezigheid van oude kreekruggen benadrukken." Of en waar gebouwd moet worden, is aan de politiek. Het aanzien van de be bouwing, vindt hij een zaak van de deskundigen; architecten en steden bouwkundigen. „Je moet niet vooraf eisen stellen. Het gebouw moet een antwoord zijn op de plek. Nieuwe landgoederen kunnen bijvoorbeeld de plaats van oude kreken markeren. Ze passen ook in het parklandschap tus sen Goes en Kapelle. Maar ergens an ders dus niet." „Op een kruispunt in de polder waar een agrarisch bedrijf vertrekt, kun je best een cluster van tien woningen bouwen, als een nieuw buurtschapje. Maar ik heb twijfels over de bouw van nieuwe dorpen. Dat is een stap te ver. Een dorp heeft ook een winkel, een buurthuis en een school nodig. Voor nieuwe dorpen is de ruimte in Zeeland te klein." Buiten bouwen vesting, de ruimtelijke ordening en het milieubeheer. „Die heeft het nu al over de vorm: nieuwe landgoederen, compacte nieuwe dorpen, lintbebou wing. Maar de eerste vraag moet zijn: waarom wil je in het buitengebied bou wen? Daarna moet je bepalen waar je gaat bouwen. Pas dan komt aan de or de hoe het eruit gaat zien." De vox-m zal altijd discussie opleveren, weet Droogh uit ervaring. Niets, zegt hij, is zo subjectief als mooi of lelijk. „Natuurlijk kan achteraf blijken dat de vorm verkeerd is. Maar die is te ver anderen. De plek niet meer. Als een maal ergens iets staat, zal er altijd iets worden teruggezet. Het is dus erger Windmolens in de Willem-Annapolder ontsieren het waardevolle cultuurlandschap van Zuid-Beveland, vindt steden bouwkundige Iluub Droogh. foto Dirk-Jan Gjeltema dat een flat op de verkeerde plek staat dan dat de flat er fout uitziet." Het Zeeuwse landschap vereist dan ook een zorgvuldige aanpak, vindt Droogh. En zeker een betere dan die van de laatste vier decennia. „Er is zo krampachtig met de Zeeuwse delta omgegaan. Na honderden jaren van dy namiek, waarin de delta voortdurend veranderde, dorpen verdronken en niet meer zijn herbouwd, is men na de watersnoodramp van 1953 heel sta tisch met diezelfde delta omgegaan. Er is sprake van een enge benadering om de status quo van pakweg 1960 te handhaven." „Aan de andere kant kan ik me heel boos maken over het landelijk gebied. Dat is verrommeld, verkwanseld. Het beleid van de provincie voor nieuwe economische dragers op het platte land is vast goedbedoeld, maar men heeft de knoop niet fundamenteel doorgehakt. In bestaande boerenschu ren mag je een nieuw bedrijfje vesti gen, maar als het een succes wordt, is uitbreiding niet toegestaan. Door de kool én de geit te sparen, de onderne mer én het landschap, krijgen beide te weinig. Hetzelfde zie je met windmo lens. Sympathiek om duurzame ener gie op te wekken, maar ze geven het landschap een rommelig en industri- door Maurits Sep Bouwen in het buitengebied moet kunnen. De Vrom-raad, een ad viesorgaan van de overheid, gaat op tournee door Nederland om het be staande taboe te doorbreken. Op 20 januari wordt Zeeland bezocht. Huub Droogh, stedenbouwkundige bij archi tectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft in Middelburg, is 'niet vies van een progressieve benadering'. „Als de plek waar je bouwt logisch is, tast je het karakter van het landschap niet aan. Het gaat niet om mooi of le lijk, maar om goed of fout." Neem nou het Rietveld-Schroderhuis, zegt Droogh. Of je het nu mooi vindt of lelijk, is niet belangrijk. Ernstiger is dat het op de verkeerde plek staat: midden in een Utrechtse woonwijk. Het komt daar niet tot zijn recht. Waarmee hij maar wil aangeven dat de locatie belangrijker is dan de vorm. Dat is ook Drooghs kritiek op het ini tiatief van de Raad voor de Volkshuis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12