Iran haalt band met Egypte aan PZC Onderzoek naar dood Diana vijftien maanden verdaagd EXTRA India en Pakistan beginnen in februari vredesgesprekken EU-grondwet wordt Nederlands pakkie-an Cairo reageert positief op voornemen herstel diplomatieke betrekkingen Sars houdt 34 Filipijnen thuis Hardrijders riskeren in Beigië toge boetes Vrede op aarde Duitser krijgt Viagra vergoed KGB vermoordde minister Masaryk Bomalarm door verdachte brief Extremisten in Frankrijk gepakt Geen koffieshop langs Duitse grens Zuid-Korea wil vrouw als lijfwacht Landen tekenen handelsverdrag Dertien doden bij aanslag in Kandahar woensdag 7 januari 2004 Hoor Hetty. fcUSSEL; van Rooij «jHijaouL - Ierland, sinds 1 ja nuari voorzitter van de Europe- Lunie, is niet van plan om de in Heccniber stukgelopen onder handelingen over de EU-grond- |et de komende tijd te herope nen. Daardoor koinl die taak op jje schouders van Nederland, dat in de tweede helft van dit jaar de EU leidt. Tijdens een persconferentie in Dublin maakte de Ierse minis ter-president Ahern duidelijk dat er een intensieve periode va"n 'verzoening' nodig is, voor dat het zin heeft om 25 landen weer rond de onderhandelings tafel te zetten. De Europese top in december eindigde onder Ita liaans voorzitterschap in een fi- Polen en Spanje weigerden ge noegen te nemen met een be scheidener rol in de Unie, dit tot groot ongenoegen van Frank rijk en Duitsland. De Franse president Chirac en de Duitse kanselier Schroder spelen sindsdien hardop met de gedachte over een EU waarin een kleine groep landen een voortrekkersrol kan spelen, op economisch, sociaal en defen sieterrein. De Ieren verwerpen het idee van zo'n 'motor' achter de Europese samenwerking. De EU-grondwet moet een soepele besluitvorming in een Unie van 25 leden mogelijk maken. De Ie ren zien het vooral als hun taak om voorbereidend werk te doen en de vele plooien glad te strij ken, zodat nieuwe onderhande lingen onder Nederlands voor zitterschap zinvol zijn. GPD ian onze redactie buitenland JHERAN - Egypte en Iran .«tellen na bijna een kwart ■uw hun diplomatieke betrek- igen. Dit heeft de Iraanse vi- president Mohammad Ali jjtahi gisteren voor het Qata- •se televisiestation Al Jazeera zegd. Hij zei dat de diploma te betrekkingen de komende dagen worden hersteld. De Egypt'30*10 minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Maher. wist gisteren echter nog tan mets. Hij zei in Cairo dat er bog geen besluit is genomen, baar dat het goed is dat aan de loorwaarden voor het herstel MANILLA - Op de Filipijnen lebben 34 mensen huisarrest, omdat ze in contact zijn geweest net een vrouw die mogelijk sars ieeft opgelopen tijdens haar erblijf in Hongkong. )at heeft een woordvoerster m het Filipijnse ministerie in Volksgezondheid gisteren leid. ie 42-jarige vrouw en haar itgenoot zijn geïsoleerd. Op ijn vroegst vandaag is bekend jpf ze werkelijk sars heeft, de Dngziekte waaraan vorig jaar wereldwijd circa 800 mensen ijn overleden. De 34 mensen be met haar in contact zijn ge weest in het ziekenhuis hebben Ie opdracht gekregen thuis te (lijvenFilipijnse regerings- mctionarissen zeiden gisteren ude vrouw weer aan de bete rende hand is .ANP/RTR BUSSEL - Wie na 1 maart in Iclgië te hard rijdt, riskeert een lonsterboete van maar liefst 750 euro. Buitenlanders moe ien extra goed uitkijken: wie ge flitst wordt moet óf ter plekke [tekenen óf de auto laten staan. I België was tot enkele jaren gele llen een paradijs voor snelheids duivels. Hoewel de boetes (ook Bu al) tot de hoogste in Europa behoren, was de pakkans tot foor kort erg klein. Het land tel- pe welgeteld één flitspaal en de snelheidscontroles waren op ten hand te tellen, pe nieuwe Belgische verkeers wet moet daar verandering in brengen. Ook wordt het aantal Snelheidscontroles flink opge roerd. Doel is in de eerste plaats pet hoge aantal verkeersslacht offers drastisch terug te drin gen In het dunbevolktere Belgie vallen elk jaar verhou dingsgewijs twee keer zo veel doden in het verkeer als in Ne derland. Ka de invoering van de nieuwe verkeerswet kost een lichte Overtreding - van het niet dra gen van de autogordel tot tien hlometer per uur te hard rijden ivijftig euro. Zwaardere over gingen zijn in drie categorie ën gerangschikt. Tot de eerste categorie behoren bumperkle- ven of tussen tien en twintig ki- tometer per uur te hard rijden. De boetes beginnen bij 150 euro. "ie niet op tijd betaalt of de taan laat voorkomen, riskeert een boete van minimaal drie honderd euro oplopend tot 1375 euro jföe tot 40 kilometer per uur te terd rijdt of de voorrangsregels jjertreedt. moet 1750 betalen, wiet op tijd betalen betekent Ktomatisch een verhoging met nderd euro en wie de zaak voor de rechter wil beslechten, keert een boete van maxi mal 2750 euro. M de allerzwaarste overtre- f~8en worden spookrijden, ®eer dan vijftig procent te hard Bjden (bijvoorbeeld 160 kilo- Pjder per uur op de snelweg of p)ttig in een woonerf) en het ne- 5eren van de politie gerekend. e boetes beginnen bij 300 en unnen oplopen tot 2750 euro b de bestuurder krijgt sowieso ri)verbod voor de duur van cht dagen tot maximaal vijf Par GPD van de betrekkingen wordt vol daan. Beide landen zoeken al geruime tijd toenadering. Sinds de jaren negentig voeren zij handel met elkaar. Iran en Egypte verbraken de di plomatieke banden in 1980. De betrekkingen waren slecht sinds de val van de sjah in 1979. Het nieuwe bewind van de sjiiti- sche geestelijke Khomeini vond dat Egypte geen vredesverdrag met Israël had mogen sluiten. Toen de Egyptische president Anwar al Sadat ook nog gast heer werd voor de verdreven sjah was de maat vol en verbrak Iran de betrekkingen. De vroe gere leider van Iran is in Cairo begraven. De verhoudingen werden nog slechter toen Egyp te Irak steunde, nadat dat land Iran in 1980 had aangevallen Teheran was blij met de moord op Sadat in 1981. Een van de moordenaars, Khaled Islam- bouli. kreeg een straat in de hoofdstad naar hem genoemd. Gisteren gaf de gemeente Tehe ran de weg een nieuwe naam. Hij heet nu Intifadastraat. Egypte weigerde de relaties te herstellen, zolang de moorde naar van Sadat in Iran met een straatnaam werd geëerd. De presidenten van Egypte en Iran, Hosni Mubarak en Mo hammad Khatami, ontmoetten elkaar voor het eerst in decem ber. Hun ontmoeting was aan leiding voor geruchten over een spoedig herstel van de diploma tieke betrekkingen. Iran lijkt meer haast te maken dan Egyp te. Cairo wijst erop dat Teheran de betrekkingen heeft verbro ken en dat de geschillen moeten worden opgelost, voor de for mele betrekkingen worden her steld. Een van de geschilpunten is de vermeende aanwezigheid van Egyptische extremisten in Iran. Zakenlieden hebben de betrekkingen eerder al hersteld. Iran en Egypte hebben handels beurzen gehouden en de Ka mers van Koophandel zullen binnenkort gezamenlijke bu reaus in eikaars hoofdsteden openen. ANP/AFP/RTR CETINJE - De Servisch-orthodoxe bisschop Amfilohije (1) geeft de zegen als een man zi jn pistool in de lucht afvuurt tijdens de viering van het orthodoxe kerstfeest in Cetin je, zo'n dertig kilometer ten zuiden van de Montenegrijnse hoofdstad Podgorica. De hele oosters orthodoxe kerk viert op 6 en 7 januari Kerstmis. foto Risto Bozovic/AP door Esther Gotink LONDEN - Het gaat nog zeker vijftien maanden duren voor dat in Groot-Brittannië een openbaar onderzoek begint naar de dood van prinses Diana en haar vriend Dodi al Fayed. Dit heeft de Britse lijk schouwer Michael Burgess, die het onderzoek leidt, be kend gemaakt. Burgess noemde een aantal re denen voor de vertraging. Ten eerste verloopt het Franse on derzoek naar het auto-ongeval waarbij Diana en Dodi des tijds de dood vonden, erg traag. Zolang er nog processen lopen die verband houden met het ongeluk krijgt Burgess geen inzage in bewijsmateri aal dat de Franse politie heeft verzameld Complottheorie Ten tweede zal een onderzoek dat de politiechef van Londen, John Stevens leidt, de nodige tijd vergen. Stevens en zijn mensen moeten nagaan wat er van de complottheorieën rond de dood van het tweetal klopt. Ten derde zal Burgess zelf tal loze stukken moeten doorne men voordat hij beslagen ge noeg ten ijs kan komen bij openbare hoorzittingen. Burgess onthulde zijn plannen gisteren op twee aparte bijeen komsten. Die werden onder andere bijgewoond door Lady Sarah McQuorquodale, een zus van Diana, en Mohamed Al De Britse lijkschouwer Michael Burgess tijdens de persconferentie. foto Toby Melville/RTR FayedDodi 's vader die nog al- tijd strijdt voor een breder on derzoek dan Burgess voor ogen heeft. Begin 2005 moet ook duidelijk worden of er twee afzonderlij ke series hoorzittingen komen over de dood van Diana en Do di. met eigen bewijsmateriaal en getuigen, of dat het geheel in één openbaar onderzoek wordt vervat. Veel getuigen zullen uit het buitenland moe ten komen, liet Burgess weten. Charles De krant The Daily Mirror opende maandag met het ver haal dat kroonprins Charles - Diana's man - de crash zou hebben beraamd. De krant schreef deze informatie te ont lenen aan een brief die Diana tien maanden voor haar dood aan butler Paul Burrell had gegeven. Daarin voorspelde ze haar eigen noodlottige onge val. De brief werd vorig jaar al ge publiceerd, toen Burrells bio grafie over de prinses ver scheen, maar toen werd geen naam genoemd. The Mirror meldde toen: beraamt 'een ongeluk' in mijn auto, weige rende remmen en serieus hoofdletsel om de weg vrij te maken voor zijn trouwplan nen'. De puntjes zijn nu inge vuld door 'mijn echtgenoot' Andere Britse kranten waren veel omzichtiger en meldden Charles niet in hun kolommen. Dit uit angst voor represailles van de koninklijke familie. The Mirror verdedigde haar keuze door te stellen dat deze informatie nu toch wel naar buiten komt. GPD BERLIJN - Een 57-jarige Duit ser is gisteren door een federale rechtbank in Berlijn in het ge lijk gesteld in een zaak waarin hij vergoeding van de erectiepil Viagra eiste. De man is aan zijn prostaat ge opereerd en kan volgens artsen geen seksuele omgang hebben zonder gebruik te maken van het erectieversterkende middel Viagra. Volgens de rechter is de weigering om Viagra te vergoe den misplaatst als er een goede medische reden voor het middel bestaat. AP PRAAG - De voormalige Tsje- choslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken, Jan Masaryk, is begin 1948 vermoord dooreen agent van de KGB, de geheime dienst van de Sovjet - Unie. Die heeft de bewindsman uit het raam van zijn werkkamer op zijn ministerie geduwd. Tot deze conclusie zijn politie en justitie in Tsjechië gekomen na uitgebreid onderzoek. Het aan pakken van de moordenaar en zijn handlangers is onmogelijk aangezien de Russische rege ring nog steeds weigert archie ven over het geval te openen. Bovendien is een aantal betrok kenen overleden. De erg populaire Jan Masaryk, zoon van de eerste Tsjechoslo- waakse president Tomas Masa ryk, stond een communistische machtsovername in zijn land in de weg. Hij viel ruim veertien meter naar beneden. Volgens de communisten - die tot eind 1989 de dienst uitmaakten in Tsje- choslowakije - pleegde hij zelf moord. Nu is duidelijk gewor den dat Masaryk uit het raam van zijn werkkamer is geduwd Hij overleed aan een hartaanval die hij tijdens zijn val kreeg. GPD BRUSSEL - De Belgische explosievenopruimingsdienst heeft gisteren de Italiaanse missie bij de Europese Unie aan gedaan, nadat daar een verdachte brief was aangetroffen. Het bleek vals alarm. Een medewerker van de Italiaanse missie zei dat de hulp van de bomexperts voor de zekerheid was ingeroepen toen een ogenschijnlijk vervalste brief van de Europese Commissie werd ontdekt.Het was niet het gewoonlijke type brief van de Europese Commissie en we wilden geen enkel risico nemen", aldus de medewerker Na onderzoek door de bomexperts bleek dat de brief geen bom bevatte. AP PARIJS - Een antiterreureenheid van de Franse politie heeft gisteren in een voorstad van Lyon zeker acht moslimextre misten gearresteerd. De acht worden verdacht van het werven van Franse staatsburgers om te vechten voor Tsjetsjeense se paratisten, aldus de Franse politie. Sinds december 2002 zitten al tien andere verdachten vast. Allen worden beschuldigd van het beramen van aanvallen op Russische doelen in Frankrijk, waaronder de Russische am bassade in Parijs. De verdachten zouden daarmee de dood willen wreken van een Tsjetsjeense opstandelingenleider van Arabische afkomst door Russische troepen. ANP/RTR DÜSSELDORF - Er is geen sprake van dat de Duitse deel staat Noord-Rijnland-Westfalen koffieshops op Duits grond gebied zal toestaan Dat heeft minister Behrens van Binnen landse Zaken van de deelstaat gisteren in een reactie op een voorstel van burgemeester Som van Kerkrade laten weten. Som bepleitte onlangs dat er tot vijftig kilometer van de Lim burgse grens op Duits grondgebied koffieshops moeten ko men om zo een halt toe te roepen aan het Duitse drugstoerisme in Limburg. ANP SEOUL - Voor het eerst sinds zijn oprichting in 1963 zal de presidentiële veiligheidsdienst van Zuid-Korea vrouwelijke lijfwachten werven. Dat heeft de dienst gisteren bekendge maakt. „We hebben vrouwen nooit uitgesloten, maar de vereisten waren in het voordeel van mannen", zei een woordvoerder. „We hebben nu aparte functievoorwaarden voor vrouwen op gesteld waardoor ook zij tot onze dienst kunnen toetreden." Er wordt een nog onbekend vast aantal vrouwen per j aar aan genomen. AP ISLAMABAD - De leiders van zeven Zuid-Aziatische landen hebben gisteren op de laatste dag van een topconferentie in Islamabad een vrijhandelsverdrag gesloten dat de welvaart in de regio moet vergroten. Ook zetten ze hun handtekening onder een verdrag dat terroristische groepen van hun geld schieters moet afsluiten en spraken ze af de rechtspositie van vrouwen te verbeteren en het analfabetisme te lijf te gaan. In de zeven landen van het Zuid-Aziatische Verbond voor Re gionale Samenwerking (Saarc) - India, Pakistan, Bangla desh, Sri Lanka, Nepal, Bhutan en de Malediven, woont een vijfde deel van de wereldbevolking. Honderden miljoenen mensen in de Saarc-landen behoren tot de armste ter wereld. AP ren opgetogen over het bericht. Zij berekenden dat de handel tussen de landen kan verdrie voudigen tot 3 miljard dollar per jaar als de betrekkingen normaliseren. Volgens een anonieme Indiase functionaris zullen behalve Kashmir nog twee andere terri toriale geschillen behandeld worden. India en Pakistan kib belen ook over het waterver bruik van de rivier de Indus, die vahuit Tibet via Kashmir naar Pakistan stroomt, en de begren zing van de Indiase woestijn vlakte Rann of Kutch aan de rand van de Arabische Zee, waardoor de verdeling van de territoriale wateren onduidelijk is. AP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - India en Pakis tan beginnen in februari alge mene vredesonderhandelingen. Dat staat in een gezamenlijke verklaring van beide landen die de Indiase minister van Buiten landse Zaken Yashwant Sinha gisteren heeft voorgelezen. De gesprekken moeten leiden tot een vreedzame oplossing van al le bilaterale kwesties, inclusief Kashmir. De Indiase premier Atal Bihari Vajpayee en de Pakistaanse pre sident Pervez Musharraf spra ken maandag uitvoerig met el kaar achter de schermen van de top van het Zuid-Aziatische Verbond voor Regionale Sa menwerking (Saarc) in het Pa kistaanse Islamabad. Toch komt het bericht onverwacht, doordat beide landen de hoge verwachtingen voor de top enigszins hadden getemperd. De bergregio Kashmir is nu ver deeld over beide kernmachten, maar zowel India als Pakistan claimt het volledige gebied. Moslimextremisten strijden sinds 1989 in het Indiase deel van Kashmir voor onafhanke lijkheid of aansluiting bij Pa kistan. Volgens India krijgen de extremisten steun van Pakistan. In Kashmir werd gemengd ge reageerd op de aankondiging. Abbas Ansari van de Hurriyat Conferentie van Alle Partijen, een politieke organisatie van 24 islamitische groepen die streven naar de afscheiding van Kashmir, zei blij verrast te zijn Veel inwoners zijn sceptisch en noemen het de zoveelste poging die mogelijk op niets uitdraait Indiase diplomaten reageerden voorzichtig; ze verwachten een moeizaarfi vredesproces. Za kenlieden uit beide landen wa- Advertentie VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. Vrijdagavond koopavond. Schouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Heinkenszand www.blnnenuit.nl KANDAHAR - Een aanslag met een op een fiets bevestigde bom in de stad Kandahar in het zui den van Afghanistan heeft gis teren aan zeker dertien mensen, voornamelijk kinderen, het le ven gekost. Enkele tientallen anderen raakten gewond. De bom was mogelijk bedoeld voor de gouverneur van de pro vincie Kandahar, die niet veel later langs de plek zou rijden waar de bom ontplofte. Een man die wegvluchtte van de plek van de aanslag is aange houden. Hij zou tot de Taliban behoren. Milities van de gouverneur van de Afghaanse provincie Zaboel hebben een rivaliserende krijgsheer gedood in een vuur gevecht Dat heeft de politie gis teren gemeld Twee soldaten van de gedode krijgsheer Shah Halam Khan kwamen ook om het leven. Het gevecht werd be ëindigd door ingrijpen van Amerikaanse militairen. In grote delen van Afghanistan maken krijgsheren en hun mili ties de dienst uit Om de macht te vergroten van president Hamid Karzai, die in de prak tijk niet verder reikt dan de hoofdstad Kaboel, leiden de Amerikanen een nieuw Af- ghaans nationaal leger op. Vooralsnog telt dat slechts ze venduizend leden. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5