Grote toeloop op verpleeghuizen Word vriend van een vluchteling PZC Restauratie kerk Ossenisse vlot niet Burgemeester Sala( pad met raadsleden Vervoer? Oaf zef ik zelf op de rit! Hoger tarief thuiszorg leidt volgens organisatie tot langere wachtlijsten tehuizen mê$ï Opstapplaatsen discobus verplaatst Vrouwen gewond bij ongevallen FAMILIEBERICHTEN Alzheimer mag geen nationale ramp worden. giro 2502 ThuisZorg Telefoon: 0114 - 383500 kunststof kozijnen garagedeuren serres en veranda's dakkapellen www.pzc.nl/banen VLUCHTELING woensdag 7 januari 2004 door Claudia Sondervan GOES - Het gaat volgens A. Schelfhout, directeur van de Zeeuws-Vlaainse thuiszorgver lener Zorgsaam 'helemaal fout'. Door de hogere thuiszorgtarie ven worden binnenkort zieken huisbedden oneigenlijk ge bruikt, lopen de wachtlijsten bij de verpleeghuizen verder op en gaat het medicijngebruik stij gen. „Mensen krijgen de keuze tus sen tussen fiks bezuinigen, zelf hulp regelen of zich laten ver vuilen", vat directeur L. Pher- nambucq van Zorgstroom het effect van de gestegen eigen bij dragen voor thuiszorg samen. De Zeeuwse thuiszorgorganisa ties voorspellen een grote toe loop op duurdere zorgvoorzie ningen. Voor veel ouderen was de thuishulp het laatste dat op name in een tehuis voorkwam. Thuishulp wordt bovendien pas vergoed als hulp uit eigen kring of een betaalde werkster niet mogelijk is. De instellingen hebben hun handen vol aan cliënten die in paniek bellen over de nieuwe ta rieven. De opzeggingen komen vooral van chronisch zieken en ouderen die huishoudelijke hulp en alphahulp krijgen. De thuiszorgwerkers maken zich volgens I. Dekker van Allé- vo, thuiszorgvoorziener voor de Oosterschelderegio, grote zor gen over hun cliënten. Allévo re gistreerde tot nog toe vijftig op zeggingen, maar er zijn nog veel weifelaars, meldt Dekker. Bij Zorgsaam ligt het aantal afzeg gingen tussen de vijftig en hon derd, schat Schelfhout. ,,De piek moet nog komen", denkt hijWalcheren meldt tachtig op zeggingen. Laag inkomen De verhoging treft vooral men sen met een laag inkomen: chro nisch zieken en ouderen. Voor mensen met enkel AOW verdub belt het tarief van 4,60 euro per uur tot 11,80 euro per uur, met een maximum van zestien euro per vier weken. Het AO W-pen sioen voor 65-plussers bedraagt momenteel 630 euro (zonder toeslag) per maand. Mensen met meer inkomen kijken wel tegen een verdrie- tot vervijfvoudi ging van de thuishulpkosten aan. Onduidelijkheid Er heerst grote onduidelijkheid over de nieuwe tarieven omdat de hoogte van de eigen bijdra gen afhankelijk van het inko men is. Het Centraal Administratie kantoor Bijzondere Ziektekos ten stuurt binnenkort alle thuis zorggebruikers de beschikkin gen. Het CAK heeft een speciaal telefoonnummer en een brochu re beschikbaar over de nieuwe bei'ekening en op de website www.cak-bz.nl zijn rekenmo dellen te vinden. De telefoonlijnen zijn echter overbezet en de rekenmodellen veel te ingewikkeld, zegt M. Ver meer van patiëntenplatform Het Klaverblad. Enkel mensen die dit jaar een grote terugval in inkomen hebben kunnen een la gere bijdrage aanvragen. Zij weten pas hoeveel lager als de fiscus in 2005 het inkomen heeft bepaald. Onbruikbaar „Je moet een jaar lang voor schieten en en je loopt kans op een naheffing. Die regeling is dus onbruikbaar", oordeelt Ver meer. Zij raadt mensen aan bij gemeenten te vragen of zij uit de Bijzondere Bijstand steun kun nen krijgen in hun eigen bijdra ge. Het Klaverblad en het klachtenbureau voor de ge zondheidszorg IKG bereiden een meldweek voor waarin mensen kunnen laten weten hoe de verhogingen in de eigen bij dragen in de ziektekostenwet AWBZ hen treffen. Een datum kon Vermeer gisteren nog niet geven. Er is geen beleid, verwijt Pher- nambucq de regering. „We heb ben alles op alles gezet om de wachtlijsten weg te werken. Nu concluderen ze dat het te duur wordt en dan komt dit." „Waar geen beleid is regeert de boek houder," concludeert zijn colle ga Schelfhout bitter. ssM v; Onderhandelingen tussen de gemeente en de potentiële koper van de kerk zijn vastgelopen. foto CamileSchelstraete door Frank van Cooten OSSENISSE - Het wil nog niet echt vlotten met de restauratie van de kerk in Ossenisse. De ge meente Hulst stelde een jaar ge leden 75.000 euro beschikbaar maar de onderhandelingen met de potentiële koper, een ont wikkelaar uit Brabant, verke ren in een patstelling. Om de restauratie van de kerk voor de ontwikkelaar financieel interessant te maken, mag hij elders in de gemeente Hulst drie woningen bouwen. Die wonin gen mogen echter alleen worden gebouwd, als ook de kerk wordt gerestaureerd. En dat is nu de discussie in de onderhandelingen. De potenti ële koper van de kerk is het niet eens met de eis dat het beschik baar stellen van de woning- bouwcontingenten wordt ge koppeld aan de start van de restauratie. Beeldbepalend Volgens wethouder B. Pauwels houdt de gemeente vast aan de eis. „Wij willen immers niet dat wel de woningen worden ge bouwd, maar dat niets aan de kerk wordt gedaan. Voor ons is het uitgangspunt behoud van de kerk met de toren voor Ossenis se. Het gebouw is immers beeld bepalend voor het dorp." Pauwels probeert deze maand de vastgelopen onderhandelin gen vlot te trekken. „Ik ben be reid heel ver te gaan om de koop van de kerk door te laten gaan. We kunnen bijvoorbeeld in een exploitatieovereenkomst vast leggen dat de kerk binnen twee jaar gerestaureerd moet wor den. Daar hangt dan een boete clausule aan vast. Dan kan de ontwikkelaar al eerder met de bouw van de drie woningen be ginnen. Het maakt mi] immers niet zo veel uit of hij eerder met de bouw van de huizen begint dan met de restauratie van de kerk. Als de kerk maar wordt gerestaureerd. Dat blijft voor ons een absolute eis." De parochie van Ossenisse ging een paar jaar geleden samen met die van Groenendijk. Voor de parochie was de kerk van Osse nisse niet meer te onderhouden. Daarom ging het godshuis in de verkoop. Het was eerst de be doeling dat in de kerk een wo ning en een atelier gebouwd zouden worden. De raad van de voormalige ge meente Hontenisse stelde als eis dat de kerk gerestaureerd zou worden en dat name de toren met het uurwerk bewaard zou blijven. Deze eis is nog steeds van kracht. Alleen het bouw plan is wat veranderd. Het ate lier in de kerk is geschrapt. Dit atelier zou de privacy van de be woners van de nieuwe woning in de kerk te veel aantasten. Daarom is besloten in de kerk slechts één woning te bouwen. Als compensatie mag de poten tiële koper drie woningen in de gemeente Hulst bouwen, in plaats van twee. door René van Stee SLUIS - Burgemeester J. Sala van Sluis gaat er dit jaar met drie tot maximaal zeven raads leden of fractie-assistenten re gelmatig op uit. Het initiatief is bedoeld om de afstand tussen burgemeester en gemeenteraad te verminderen. In tegenstelling tot het contact tussen burge meester en wethouders, is die verhouding door de invoering van het dualisme afstandelijker geworden. „Het gaat erom onderwerpen te kiezen waar we wat van kunnen leren, waar we inspiratie kun nen opdoen voor onze eigen be leidsontwikkeling of waar we eenvoudig kunnen lobbyen voor onze eigen belangen. Ik zal de betrokkenen binnenkort een schema sturen en een voorstel doen. Ik houd me natuurlijk aanbevolen voor bezoeksonder- werpen", aldus Sala. Als voor beelden haalt hij een bezoek aan een departement in Den Haag, een provincie in Vlaanderen en een belangrijk (infrastruc tureel) project elders in Neder land aan. De werkbezoeken zijn een ver volg op het project 'met het raadslid op stap', waarbij Sala vorig jaar vlak na zijn aantre den als gast van raadsleden en fractie-assistenten enkele dag delen op sleeptouw werd geno men om 'zijn' nieuwe gemeente beter te leren kennen. Sala er voer die bezoeken als leerzaam SLUIS - In verband met recon structiewerkzaamheden zijn twee opstapplaatsen van de dis cobus in West Zeeuws-Vlaande ren verplaatst. De bushalte op de Kaai in Aar denburg is verplaatst naar de Peurssensstraat. In Sluis kun nen passagiers voortaan op stappen in de Ridderstraat. Voorheen was dit op de Markt. In de dienstregeling zijn geen wijzigingen opgetreden. IJZENDIJKE - Op de Nd zendijke is gistermiddj; v vijf uur een 27-jarige vtw i Breda met haar autoopj d in een sloot beland. Ecm ter raakte een 46-jarigeï zense gewond bij een fr C aanrijding met een Frans Axel. De Bredase automobife te met haar wielen indi van Rijksweg 61 waan» auto over de kop sloeg es sloot tot stilstand kwa vrouw kon zelf uit haar kruipen. De vrouw uit zen raakte gewond toe; genliggende Fransman! uur op de verkeerde v> kwam. De man (23) w. voertuig inhalen en bot volgens op de vrouw. Dsi werd uit haar auto met verwondingen heup en benen ovet_ naar het ziekenhuis in zen. De Franse bestut drie inzittenden kwaï schrik vrij. en nuttig, waardoor hija thuisvoelde in de streek. De fusie van van de ou meenten Oostburg en Aardenburg viel samen' introductie van het dn stuur. De bedoeling hi» onder meer de politiek; bij de burgers te brengt zover bekend is dat volg® in Nederland - en ook a nog nergens echt gelui l danks het feit dat dei vergaderstructuur met delijks een opiniërende; siebijeenkomst en een vormende raadsvergade 1 dusver moeizaam vindt hij dat er vooruit geboekt. De burgemeester is voce vreden over de wijze dorps- en stadsraden aj ganiseerd en gemeen steun. „Wat ons betreft! wetgever nog van ons!-, het gaat over de bedce van het dualisme." Uit elk mensenleven drupt een traan, klinkt een lied, fluistert Gods glimlach. Intens verdrietig, maar dankbaar dat zij nu haar rust gevonden heeft, geven wij er kennis van dat, in het bijzijn van haar dierbaarsten, is overleden, mijn lief kind, onze lieve zus, kleindochter en nicht MIRIAM DE GUCHTENEIRE 19 maart 1973 Terneuzen t 6 januari 2004 Clinge Sas van Gent: Addie Dieleman Patrick de Guchteneire Sluiëkil: Opa Dieleman Zuidzande: Marianne Dieleman Jan KJaassen Serooskerke: Ko en Anita Dieleman-de Waal Kim Joyce Meersel Dreef (B): Frank Dieleman Sas van Gent, 6 januari 2004 Maatsweg 2, 4551 ML, tel. 0646 52 05 26 De afscheidsdienst zal plaatshebben op ZATER DAG 10 januari om 10.50 uur in het kerkgebouw van de "Samen op Weg" Gemeente te Hoek, aan de Langestraat 6, alwaar u na afloop de familie kunt condoleren. Aansluitend zal Miriam te rusten worden gelegd op de Algemene Begraafplaats te Sluiskil. Miriam ligt thuis opgebaard alwaar u afscheid van haar kunt nemen. Gelieve hiervoor eerst contact op te nemen met de familie. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. MIRIAM jij hield van het leven als geen ander... het leven hield van jou als van geen ander We zullen haar missen. We wensen Adrie en Patrick en verdere familie veel sterkte toe. Joop, Karin. Carina, Petra, Anja, Erika, Jeffrey, Saskia, Jacky, Marina, Nancy, Silvia, Sylvie, Nicky, Kristien, Sonja, Aaltje, Joyce, Elly, Evert, Emilienne en Jilka. Plotseling overleed mij lieve vriendin TANNY SOL Ik zal haar nooit vergeten. Piet en de kinderen veel sterkte toegewenst. Trudy Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze zwager SIEF SOMERS Breskens: C. Franssens-van Acker Breskens: F. Franssens-Verduijn Vlissingen: Anneke Breskens: J. Franssens-de Groote Wij wensen onze zus Jenny en haar kinderen veel sterkte. tAls het lichaam niet meer wil en het leven wordt een lijden kan men dankbaar zijn dat God het komt bevrijden. Diepbedroefd, maar met een dankbare herinnering aan zijn grote zorg en liefde voor ons, delen wij u mede dat op zijn 74e verjaardag is overleden, mijn lieve man. onze zorgzame pa en lieve opa WILLY IOZEF EMILE DE M1LLIANO echtgenoot van Ria de Paepe Aardenburg: Ria de Milliano-de Paepe Oostburg: Frank de Milliano Marina de Milliano-Pollet Veronique Paul Oostburg: Peter de Milliano Patricia de Milliano-van den Hemel Robin Thom Hoofdplaat: Ingrid de Milliano Aardenburg: Karin Claeijs-de Milliano Paul Claeijs Pieter Wouter (in herinnering) Sofie Aardenburg: E. de Paepe-van Landschoot Familie de Milliano Familie de Paepe 4527 BK Aardenburg, 4 januari 2004 Peurssensstraat 53 Mijn man, onze pa en opa is opgebaard in het mor tuarium van het Antoniusziekenhuis te Oostburg. Gelegenheid tot afscheid nemen op donderdag 8 januari van 19.00-19.30 uur. De uitvaart, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal ge houden worden op vrijdag 9 januari om 10.30 uur in de Parochiekerk van de H. Maria Hemelvaart te Aar denburg. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de R.K. begraafplaats aldaar. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Wegens omstandigheden is Restaurant De Eenhoorn te Oostburg van de familie De Milliano Donderdag 8 januari Vrijdag 9 januari Zaterdag 10 januari GESLOTEN Voor meer familieberich ten zie pagina 6 "De gemeente heeft voor mij beslist dat ik met een deeltaxi moet reizen. Moet ik daar weer rekening mee gaan houden bi; mijn dagindeling. Waf een gedoe Ik wil zeggenschap over mijn leven Ik wil vervoer dat bij mij past Dus ben ik ANGO-lid Arbeidsongeschikt' Chronisch ziek' Gehandicapt' Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belas- tingteruggave. uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact. Kom op voor ie rechten Word ook lid van ANGO' info@ar>go nl Met ANGO kom je tot je recht! www.alzheimer-nederland.nl RECTIFICATIE Zeeuws-Vlaanderen De Thuiszorg in Hulst is op woensdag 7 januari de gehele dag telefonisch bereikbaar. Al^- Teba Nationaal ambiance Livingstoneweg 8, Goes, tel.: (0113) 22 22 31 zonwering www.tebazonwering.nl Wat geven we haar terug voor alles wat ze is kwijtgeraakt hij is vaak benauwd. Wie helpt ons daarmee om te gaan! Astma Fonds advieslijn werkdagen 10-14 uur I advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl Beh 0800-2272596 (gratis) STICHTING www.vluchteling.org P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40