Snel besluit sky marshals Provider schond privacy van man die toetjes vergiftigde Buschauffeurs Zaandam dwingen cameratoezicht af 25 milJ°en bezoekers bioscopen ^rsoneelsdirecteur oten verlaat de NS Op vrijspraak azende drugskoeriers vissen achter het net CDA-meldpunt jachten over tabinetsbeleid )nderzoek naar jebrek vitamine iij allochtonen Verkrachter (86) blijf in arrest Minister overweegt inzet gewapende bewaker op vliegtuig Geen gif in zee rond containers Novib-oprichter overleden Donner houdt vast aan bodyscan op Curasao Veel praktijklokalen zijn onveilig Zoekactie vermiste man Monster Meer geld ingelegd bij loterijen goede doelen woensdag 7 januari 2004 jgEUW ARDEN - De CDA-sta- Hifractie in Friesland opent en meldpunt voor klachten ier het beleid van de rege- ng-Balkenende. Krotter A. van der Ham vindt ït alle maatregelen bij elkaar jgeteld mensen te zwaar tref- >n „Voor die mensen willen jjopkomen", zei Van der Ham steren. e Friese christen-democraten oeien zich moreel verplicht om in collega's in de Tweede Ka ler te confronteren met hun be ad De fracties in de Friese ge- eenten zul'en worden inge- jiakeld om de verhalen van de dupeerden te verzamelen, m der Ham denkt er sterk aan i korte verslagen van die ver alen in een constante stroom aar Den Haag te sturen. „Dan orden ze er in Den Haag iede- i dag mee geconfronteerd." an der Ham vindt niet dat hij jneigen partij afvalt: Ie verwacht zo'n actie mis kien van de oppositie. Maar it hoort ook bij het huidige po- iekè klimaat om als luis in de is van je eigen partij te opere- ANP EN HAAG - De GGD Den bag begint samen met het Am- frdamse VU Medisch Centrum to onderzoek naar het tekort an vitamine D. Ir zijn aanwijzingen dat dit te ert veel voorkomt bij allochto on. et onderzoek duurt tot eind 004 en wordt gehouden in Den bag. Amsterdam, Amersfoort i Haarlem. De onderzoekers dien 2400 mensen uitnodigen m aan het onderzoek mee te erken. et tekort aan vitamine D zou lensen met een donkere huids- leur extra treffen, zeker als ze reinig in de zon komen. ANP IAASTR1CHT - De rechtbank Maastricht heeft gisteren de ak van een 86-jarige man uit lard-Geleen aangehouden en n voorarrest voor onbepaalde 1 verlengd. bejeaarde man wordt ver- icht van het stelselmatig en ja- nlang verkrachten van zijn ie dochters en een kleindoch- r. De verkrachtingen zouden doorgegaan tot maart, vocaat F. Bots wil eerst de ïindochter horen voordat de ak inhoudelijk kan worden be- ndeld. justitie begon de ver ste in 1982 met het verkrach- van zijn klemdochter, die stijds vijf jaar was. Officier n justitie P. Bruinen gaf aan tzij, ondanks de hoge leeftijd n de verdachte, een langduri- onvoorwaardelijke gevange- Ktraf zal eisen. ANP door Angela de Jong DEN HAAG - Justitie beslist op korte termijn of bij wijze van proef gewapende bewakers mee gaan aan boord van vliegtuigen. „Deze week of volgende week nemen we een besluit", zegt een woordvoerder van het ministe rie. De Koninklijke Marechaus see heeft de eerste sky marshals al opgeleid. Zij kunnen direct aan het werk als het startsein wordt gegeven. Justitie overlegt al geruime tijd met de KLM over de invoering van de sky marshals. Vorige week lieten de Verenigde Staten weten dat ze willen dat ook bui tenlandse maatschappijen gewa pende bewakers laten meevlie gen op bepaalde vluchten naar de Verenigde Staten. Op vluch ten van de Israëlische maat schappij El Al vliegt al jaren dat soort bewakers mee. KLM is voorstander van de in zet van sky marshals, maar be nadrukt dat er 'bepaalde rand voorwaarden" moeten worden in gevuld in het overleg met Justi tie. Het gaat onder meer over de vraag wie de kosten voor zijn re kening neemt. Ook de bewapening van de mar- hals zou punt van zorg zijn voor de KLM, zegt Henk de Vries van de Vereniging Nederlandse Ver keersvliegers. „Ik heb begrepen dat ze hetzelfde standpunt heb ben als wij. Sky marshals ja, maar we hebben moeite met een wapen aan boord." Hij wijst op de technische scha de die kan optreden aan het vliegtuig als er een schot wordt gelost. Als een raampje per onge luk kapot wordt geschoten, valt de luchtdruk in het vliegtuig weg en kunnen passagiers na twintig seconden niet meer ade men. Ook wijst De Vries op het risico dat terroristen een bewaker overmeesteren en zijn wapen af pakken. De KLM wil niet beves tigen dat het wapen van de sky marshals een punt van discussie is. Op welke Nederlandse vluchten de eerste sky marshals worden ingezet, wil de woordvoerder van Justitie niet zeggen. „En dat zullen we ook nooit zeg gen." Ook over de richtlijnen voor marshals om op te treden en hun wapen te trekken, wil hij nog niets kwijt. „Dat komt pas al we de beslissing hebben geno men dat ze er komen." Schadeposten De Koninklijke Marechaussee zegt rustig af te wachten welke beslissing de minister van Justi tie neemt. Op eventuele schade posten als de sky marshals niet worden ingevoerd, wil een woordvoerder niet ingaan. GPD DEN HAAG - In de watermonsters op de plek waar drie containers met 630 vaten arseenpentoxide op de bodem van de Noordzee liggen, is geen gif aangetroffen. Het ad vies om niet te vissen op deze plek ten noordwesten van Texel blijft echter van kracht, omdat nog bijna zestig va ten met het giftige middel zoek zijn. Bovendien is 5000 liter ervan in zee gestroomd toen het containerschip Andinet twee weken geleden in een zware storm terechtkwam. GPD DEN HAAG - G. van Vlijmen, in 1956 een van de oprich ters van de ontwikkelingsorganisatie Novib, is op 31 de cember op de leeftijd van 97 jaar in zijn woonplaats Den Haag overleden. Dat heeft Novib gisteren bekendge maakt. Vanaf de oprichting was Van Vlijmen twee decen nia lang directeur van Novib. Novib is voortgekomen uit de Pleingroep, waarin progres sieve christenen pleitten voor hulp aan de Derde Wereld. Zij meenden dat na de internationale hulp die Nederland na de Watersnoodramp in 1953 had ontvangen, ons land hulp moest bieden aan de arme landen. ANP Stakende buschauffeurs van Connexxion hangen wat rond in de kantine van de garage in Zaandam. van onze redactie binnenland ZAANDAM - Alle bussen van Connexxion in Zaandam krij gen camerabeveiliging. Dat is een van resultaten van een spontane staking die maandag avond uitbrak onder buschauf feurs van het bedrijf nadat een collega door een passagier werd neergestoken. Tot gistermiddag reden er geen bussen van en naar Zaandam en waren personeel, vakbon den en directie van Con nexxion in overleg over verbe tering van de veiligheid in de bussen. Na toezeggingen van de directie hervatten de zestig chauffeurs het werk. De sta king trof zeker tienduizend rei zigers, vooral forensen die in de ochtend naar Amsterdam wilden. Voor het begin van de avondspits reden de bussen weer volgens de dienstregeling. Behalve het cameratoezicht in de bus blijft het kaartjesloket in Zaandam in ieder geval tot het eind van het jaar bezet en krijgen de buschauffeurs bij stand van zes extra voltijdcolle ga's die zich met controle, vei ligheid en informatie bezighou den. Connexxion heeft toegezegd dat het afspraken met de poli tie gaat maken over een hogere prioriteit voor meldingen van calamiteiten in de bus. Voor een beter zicht in de bus be looft Connexxion de reclame op de achterzijde te verwijde ren. Het busbedrijf overweegt verder om een speciale veilig heidscoördinator in dienst te nemen. Connexxion is tevreden met de uitkomsten van het overleg en is blij dat de chauffeurs hun werk weer willen doen. In een 'grove schatting' noemt het bus bedrijf de kosten van alle afge sproken veiligheidsmaatrege len op 400.000 euro. Wie ervoor opdraait, is nog onduidelijk. De opdrachtgever van Con nexxion, het Regionaal Orgaan Amsterdam, is bereid om te hel pen bij het zoeken naar een op lossing. De buskaartjes worden niet duurder, aldus een woord voerder. Unaniem De buschauffeurs hebben het akkoord unaniem aangeno men. Vakcentrale FNV noemt het triest dat de steekpartij de aanleiding moest zijn voor de maatregelen, maar is blij dat de chauffeurs weer veilig de weg op kunnen. Volgens onder handelaar Van Golde is er een foto Marcel Anthonisse/ANP grote stap voorwaarts ge maakt. „Cameratoezicht werkt preventief. Mensen worden ge filmd en zijn te traceren. De toegenomen veiligheid geldt ook voor de passagiers." De steekpartij vond maandaga vond plaats omstreeks negen uur bij de halte aan de Poelen burg in Zaandam. Een 63-jari- ge Zaandammer wilde gratis meereizen. De buschauffeur weigerde dit. Een 53-jarige col lega die te hulp schoot werd twee keer gestoken. Het slacht offer is geopereerd en verkeert buiten levensgevaar. De dader is aangehouden en heeft be kend. ANP nonze redactie binnenland pRECHT-De personeelsdirec- wvan NS Reizigers. Han No- ja. vertrekt per 1 maart bij het foorbedrijf. Dat heeft hij giste- in een brief aan het perso- laten weten. (45) trad in de zomer van aan. De oud-bestuurder FNV kwam op het mo- dat het rijdend personeel vakbonden flink morden het gewraakte 'rondje om Dat plan werd later tafel geveegd. heeft Noten zijn be- doelen bereikt, pjft hij Zo heeft de direc- r voor het rijdend personeel P werkgelegenheidsplan tot HO ingevoerd. Noten maakt P vrij voor langdurig verlof en p werk als fractievoorzitter r PMA m de Eerste Ka pten heeft overwogen om lan- jrte blijven. Door een reorgani- Pe van het personeelsbeleid hij echter nog jaren in pats van enkele maanden moe- blijven. Ook zou hij op grote- tand van de werkvloer ko- "Dat trekt me niet", hij het personeel. is het vertrek te aldus Noten in een toe- „Het zou beter voor de continuïteit zijn geweest als ik de geplande drie tot vier jaar had uitgediend. Maar deze situa tie deed zich voor", verwees hij naar de reorganisatie. Noten had wel een andere functie bin nen de NS gewild, maar vond dat zelf niet opportuun na deze beladen baan. „Je bent zo ver bonden met het conflict." FNV Bondgenoten is bang dat het spoorbedrijf na het vertrek van Noten 'een hardere koers gaat varen' in het personeelsbeleid. „Hij is in onze ogen toch de man geweest die met veel creativiteit het conflict over het zogeheten rondje om de kerk heeft weten op te lossen", aldus bestuurder A. van den Berg van de bond. Woord „Ook is hij de man van de werk- zekerheidsgarantie", stelt Van den Berg. Volgens de vakbonds bestuurder heeft NS-topman A. Veenman toegzegd dat „No tens woord ook zijn woord is". Ook Noten zelf zei dat de afspra ken die hij heeft gemaakt door NS zullen worden nageleefd. „Anders heeft het bedrijf een groot probleem", aldus Noten. De bonden en Veenman praten over drie weken over de toe komst van het sociale beleid en het eerder aangekondigde ver lies aan arbeidsplaatsen binnen het bedrijf. ANP van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - Er is geen sprake van dat de bodyscan op de Cura^aose luchthaven Hato verdwijnt. Dat zei minister Donner (Justi tie) gisteren kort na zijn aan komst op Curasao. Donner be zoekt deze week de Nederlandse Antillen en Aruba. Minister De Graaf (Koninkrijksrelaties) ver gezelt hem. Het bezoek van Donner staat in het teken van het overleg dat ge regeld wordt gevoerd tussen de drie ministers van Justitie van de Nederlandse Antillen, Aruba en Nederland. Het is de eerste keer dat Donner de eilanden be zoekt. In de ochtenduren werden beide bewindslieden ontvangen door de gouverneur van de Antillen, F. Goedgedrag. Daarna brachten ze een beleefd heidsbezoek aan de Antilliaanse minister-president Mima Loui- sa-Godett. Zij begroette De Graaf hartelijk maar tegen Donner zei ze: „U ken ik niet." Ook minister Ben Komproe (Justitie) was bij de ontvangst aanwezig. Donner praat vandaag met zijn twee justitiecollega's over kwes ties als de drugssmokkel van de Antillen naar Nederland, de bo dyscanner, de kustwacht en de rechtshandhaving. Donner ha merde op het belang van een ge zamenlijke aanpak van de rechtshandhaving. „We hebben gezamenlijke doe len," aldus Donner. ANP door Iris van den Boom UTRECHT - De rechtbank in Utrecht vindt het niet nodig dat de onderzoeksrechter de Ameri kaanse internetprovider Surfo- la.com persoonlijk hoort over zijn rol in de zaak van de vergif tigde Mona-toetjes. Surfola.com verstrekte vorig jaar op verzoek van de FBI de persoonsgegevens van een 46-ja- rige man uit de gemeente Al- phen-Chaam aan de Utrechtse recherche. De Brabander wordt verdacht van vergiftiging van Mona-toetjes afgelopen zomer en van afpersing van Campina, Ahold bv, Sara Lee/Douwe Eg berts. De Amerikaanse internetprovi der garandeert op z'n site abso lute anonimiteit van zijn gebrui kers. Reden voor advocaat W. Ausma van de Brabander om opheldering te willen vragen aan Surfola.com. „Ik wil weten of de provider de gegevens klakkeloos heeft ver strekt. En of het recht op priva cy hierdoor niet is geschonden", aldus Ausma. De 46-jarige Brabander schreef tussen februari 1999 en juli 2003 dreigbrieven aan verschil lende bedrijven, waarin hij aan kondigde producten te vergifti gen als hij geen geld kreeg. Bij Campina voegde hij de daad bij het woord. Hij vergiftigde Verwenyoghurt met het land bouwgif Folimat en plaatste de pakken terug in de schappen bij Albert Heijn. Een vrouw werd ziek, waarop Campina 50.000 eu ro betaalde aan de Brabander. De man dacht anoniem te blij ven door de betaling te regelen via internet. Hij maakte gebruik van het Amerikaanse Surfo- la.com, die garandeert gegevens nooit aan derden te verstrekken. Surfola.com heeft zich echter niet aan die. afspraak gehouden. Rechtmatig De Utrechtse rechtbank vind het onnodig de directeur van Surfola.com persoonlijk te ho ren. In het dossier zitten al ver klaringen van de onderneming. „We mogen ervan uit gaan dat AMSTERDAM - De Nederlandse bioscopen hebben het af gelopen jaar 24,7 miljoen bezoekers mogen verwelkomen. De belangstelling is daarmee met 2,5 procent gestegen ten opzichte van 2002. Dat heeft de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie gisteren bekendgemaakt. De cijfers staan haaks op die in andere landen. In Duits land, Spanje en de VS gingen ze omlaag. ANP DEN HAAG - Praktijklokalen waarin leerlingen machi nes voor houtbewerking leren gebruiken, zijn onveilig. Die conclusie trekt de Arbeidsinspectie na onderzoek bij 116 scholen voor voorbereidend- en middelbaar onder wijs. De inspectie stuitte op ongeveer vijfhonderd overtredin gen. In tien gevallen was in een praktijklokaal sprake van acuut gevaar voor de gezondheid en moesten de werk zaamheden worden stilgelegd. In dertig praktijklokalen constateerde de inspectie ge vaar voor leerlingen, omdat machines niet goed waren af geschermd. ANP MONSTER - De politie heeft gisteren in Monster de hele dag een grootscheepse zoekactie gehouden naar een 22-ja- rige vermiste man. Maar de vijftig leden van de mobiele eenheid, zes ruiters, zes speui'honden en acht rechercheurs die daaraan meede den, hebben hem niet kunnen vinden. Toen het donker werd, staakten ze hun speurwerk. De man wordt sinds zaterdagavond vermist. Hij is wegge lopen uit de psychiatrische inrichting Westerhonk in Mon ster (gemeente Westland). ANP door Richard Mooyman SCHIPHOL - Eerder op Schip hol gepakte drugskoeriers krij gen geen strafvermindering om dat smokkelaars met minder dan drie kilo cocaïne sinds kort ongemoeid worden gelaten. Vol gens de rechtbank op Schiphol is er geen sprake van rechtsonge lijkheid. Enkele smokkelaars die op grond van de nieuwe richtlijn di rect naar huis zouden zijn ge stuurd, werden gisteren veroor deeld tot flinke celstraffen. Een 29-jarige Roemeen kreeg conform de eis dertien maanden cel voor de smokkel van bijna twee kilo cocaïne in november. Volgens zijn advocaat is er spra ke van rechtsongelijkheid om dat minister Donner van Justi tie op 11 december de opdracht heeft gegeven om koeriers met minder dan drie kilo na inbe slagname van de drugs weg te sturen. Met deze maatregel wil Donner voorkomen dat het justi tieel systeem vastloopt. Maar de rechtbank stelde giste ren dat de nieuwe aanpak van Donner geen reden is om milder te zijn voor reeds gearresteerde koeriers. Pleidooien voor vrij spraak of strafvermindering werden terzijde geschoven. Eer} 49-jarige Argentijnse jour nalist moet eveneens conform de eis vijftien -maanden de ge vangenis in voor het transport van 2,7 kilo coke in september. Een 54-jarige Rotterdammer kreeg 36 maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, voor de smokkel van zeventien kilo cocaïne. Doorgaans staat voor zo'n grote hoeveelheid 48 maanden, maar de rechtbank liet in het vonnis meewegen dat de WAO-er nooit eerder in zijn leven met justitie in aanraking is geweest. GPD de gegevens uit het buitenland rechtmatig verkregen zijn. Dat hoeven we niet speciaal te onder zoeken als daar geen aanleiding voor is. Het vertrouwensbegin sel is hierbij van toepassing", al dus rechtbankvoorzitter P. Ben der. De rechtbank kwam gisteren niet toe aan de inhoudelijke be handeling van de zaak omdat de Brabander op dit moment wordt onderzocht door het Pieter Baan Centrum. De rapportage over zijn geeste lijke vermogens is vermoedelijk half februari beschikbaar. De vervolgzitting voor de Utrechtse rechtbank staat ge pland voor het eind van de vol gende maand. GPD door Lieneke van der Steen AMSTERDAM - De drie goe- de-doelenloterijen hebben vo rig jaar een gezamenlijke in leg gehaald van 511 miljoen euro. Dat is een stijging van 7 procent ten opzichte van de 477 miljoen euro die in 2002 werd ingelegd. Dat heeft een woordvoerster van de Nationale Postcode Lo terij, de Sponsor Loterij en de BankGiroloterij gisteren ge meld. De loterijen geven 60 procent van de inleg aan goede doe len. De rest is bestemd voor prijzengeld, marketing en or ganisatie. Het Bestuur en de Raad van Toezicht van de drie loterijen stellen eind de ze maand de precieze donatie vast voor elke organisatie. De Nationale Postcode Lote rij doneert aan projecten voor mens en natuur. Vorig jaar was dat 217 miljoen euro, ver deeld over 44 organisaties als de VN-vluchtelingenorganisa- tie Unhcr, Natuurmonumen ten, het Nederlandse Rode Kruis en het Wereld Natuur Fonds De inleg was 362 mil joen euro, een stijging van 7 procent vergeleken met 2002. De Sponsor Loterij heeft zich toegelegd op sport, cultuur en welzijn. In 2003 gaf zij 29 or ganisaties bijna 42 miljoen eu ro. De inleg bedroeg 70 mil joen, een stijging van 3 pro cent. De begunstigden zijn on der meer de Johan Cruyff Foundation, vier rijksmusea, Fonds Slachtofferhulp en Jan tje Beton. De BankGiroloterij steunt or ganisaties op het gebied van volksgezondheid, welzijn en cultuur. Zij verdeelde vorig jaar bijna 48 miljoen euro over achttien goede doelen als de Hartstichting, het Aids Fonds, de Kankerbestrijding en het Prins Bernhard Cul tuurfonds. De inleg was 79 miljoen, een stijging van 11 procent. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3