taatsbosbeheer sluit kantoor Bomen maken plaats voor rotonde Voorleesuurtje voor peuters in bibliotheken ROC Westerschelde start hbo logistiek ïemeente ruziet met vaterschap over erhuizen archief Thuiszorg voorspelt toeloop naar verpleeghuizen urg moet op zoek naar nieuwe bestemming hof Toorenvliedt ctiegroep wil ïaatregelen egen vliegveld ien tips na psporing <1 erzocht Strooizout uit Egypte Commissie van avond naar middag Vlissinger ontkent bedreiging PvdA wil uitleg kernafval agenda door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland is begonnen met de voor bereiding van de reconstructie van het kruispunt Grevelingenstraat-Haringvliet- straat. Om de aanleg van een rotonde op die plaats mogelijk te maken wordt een aantal bomen verplaatst. De aanleg van het ronde verkeersplein start naar verwachting over enkele maan den. Het kruispunt in de Zierikzeese buiten wijk Poortambacht staat te boek als 'een onding'. Het verkeer van en naar het be drijventerrein Boerenweg kruist hier de auto's die de woonwijk in- en uitrijden. Kinderen van basisscholen en leerlingen van de Pontes Scholengroep manoeuvre ren zich hier samen met bussen van streek- vervoersbedrijf Connexxion tussendoor. Geen echt veilige situatie waar zowel schoolbestuurders als buurtbewoners her haaldelijk aandacht voor hebben ge vraagd bij de gemeente Schouwen-Duive- land. De gemeente vindt met de klagers dat de verkeersveiligheid te wensen over laat en heeft daarom in april 2003 beslo ten een bedrag van bijna drie ton beschik baar te stellen voor reconstructie van het kruispunt. Uiteindelijk is daarbij de keuze gevallen op aanleg van een rotonde. Hoewel het een bescheiden 'stadsrotonde' betreft dient enige ruimte te worden vrijge maakt om aanleg van het verkeersplein mogelijk te maken. Om de benodigde ruim te te creëren worden totaal 19 bomen ver plaatst. Kastanje Volgens J. Lekkerkerk van de dienst open bare werken van de gemeente Schou- wen-Duiveland gaat het daarbij om essen, eiken, kastanjes en treurwilgen in door snee variërend van 17 tot 30 centimeter. De bomen worden uitgegraven en wegge haald om vervolgens om een andere plaats herplant te worden. Negen essen komen te staan aan het Groeneweegje en één kastan je verhuist naar een veldje bij verpleeg huis Cornelia. De resterende negen bomen komen in de buurt van de nieuwe rotonde te staan. Verder wordt deze week ook een begin ge maakt met verplaatsing van het gemaal op de hoek van Grevelingenstraat en Haring- vlietstraat. Wanneer de daadwerkelijke aanleg van de rotonde begint is nog niet bekend, maar de gemeente hoopt het ver keersplein voor de zomer gereed te heb ben. De rotonde krijgt een doorsnede van ongeveer 6,5 meter, waarvan 2.5 meter is gereserveerd voor de rijbaan. Op de rijstrook wordt de ruimte voor de fietsers met belijning aangegeven. In de buurt van de kruising wordt door het verplaatsen van bomen ruimte vrijgemaakt voor de nieuwe rotonde. foto Dirk-Jan Gjeltema woensdag 7 januari 2004 Het districtskantoor van Staatsbosbeheer in Middelburg zit sinds 1991 in de buitenplaats Toorenvliedt. foto Lex de Meester door Piet Kleemans ZIERIKZEE - In bibliotheken De Stolpe in Zierikzee, De Schutse in Burgh-Haamstede en De Zate in Bruinisse worden eind deze maand en begin vol gende maand voorleesuurtjes voor peuters gehouden. Dit in het kader van de Nationa le Voorleesdagen. Voorlezen is, zegt de Stichting Leze, belang rijk voor peuters. Het is goed voor de taalontwikkeling en het vergroot de woordenschat en het tekstbegrip van de kinderen. De voorleesdagen zijn dit jaar van 27 februari tot en met 7 fe bruari. In de Zierikzeese biblio theek De Stolpe wordt op dins dag 27, woensdag 28 en vrijdag 30 januari van tien tot elf voor gelezen. Voor de voorleesuurtjes zijn 75 toegangskaarten beschik baar. In De Stolpe staat tijdens de voorleesuurtjes het boek 'Ik wil de maan' van Jonathan Em mert en Vanessa Caba centraal. In Burgh-Haamstede en Bruinis se worden op maandag 2, dins dag 3 en woensdag 4 februari voorleesuurtjes gehouden in sa menwerking met de lokale peu terspeelzalen. De peuters komen in klassenver- band op bezoek in de bibliothe ken. Er wordt voorgelezen met behulp van een vertelkastje en vertelplaten naar het boek 'En nu lekker slapen, Sam'. j.: )Qf All Pankow ERIKZEE - Er heerst een con- cl over archiefstukken tussen k gemeente Schouwen-Duive- nd en het Waterschap Zeeuw- 1 Eilanden. Het waterschap wil ie vvaterschapsarchieven van- half dit jaar centraal onder engen in het Zeeuws Archief Middelburg. Volgens de ge- l inte druist dat in tegen de ireenkomst die ooit over het ihicf van het voormalige Wa- schap Schouwen-Duiveland opgesteld. lgens dijkgraaf W. Gosselaar legt de kwestie niet zo zwaar. spreekt over een 'verschil i interpretatie' waarover nog N HAAG - I)e overlast die 1 vliegveld Midden-Zeeland Arnemuiden veroorzaakt w omwonenden en recrean- n hi de directe omgeving, oet aanzienlijk worden terug- Songen. tdie eis stonden de bewoners- sniging d'Oranjeplaete, de thgroep Stop Uitbreiding eland Airport Nu (Suzan), Ping De Witte Raaf en jacht- 'Den Oranjeplaat gisteren voor «aad van State. laantal vliegbewegingen dat rijksoverheid van en naar ogveld Midden-Zeeland heeft P®an, is te groot, vinden bezwaarmakers. Volgens een roord tussen het vliegveld en provincie mag dat aantal niet «er worden dan 45.000. Waar dat aantal is gebaseerd, bleef flens de zitting van de Raad p State onduidelijk. Het wer- PJke aantal vliegbewegingen Poverigens onder de 30.000. is naar het oordeel van de Paarmakers meer dan ge- zeker omdat nogal wat over het bewoonde r*te van de Oranjeplaat zou- gWhegen. Advocaat B. Arents vliegveld Midden-Zee- daarom landelijk gezien gediscussieerd moet worden tus sen gemeente en waterschap. Wethouder J. van Felius vindt echter dat er wel wat meer aan de hand is en gemeentearchiva ris H. Uil verwacht dat er nog behoorlijke strijd tussen beide instanties geleverd moet wor den omdat zij er tot nu toe met overleg niet zijn uitgekomen. Volgens Van Felius accepteert de gemeente het niet dat het wa terschap de beheers- en huurovereenkomst voor het re gionaal archief zomaar opzegt. „Er zijn contracten getekend en als die voortijdig wordt opge zegd, moet daar toch minstens een financiële vergoeding tegen over staan", vindt de wethou der. Hij zegt overigens niet te weten om welk bedrag het pre cies gaat. Het archief van het voormalige Waterschap Schouwen-Duive land wordt bewaard in de kluis in het oude gemeentehuis in Nieuwerkerk. Volgens Van Fe lius verlenen gemeentelijke ar chiefmedewerkers daar beheers- werkzaamheden en bieden zij sendee aan belangstellende bur gers die er met regelmaat een be roep op doen. De wethouder er kent dit waterschapsarchief dan ook liever binnen de eigen ge meente te houden. Dijkgraaf Gorsselaar denkt daar inmiddels anders over. „Het Zeeuws Archief tracht al enkele jaren het gehele water schapsarchief onder zijn beheer te krijgen. Wij waren daar eerst niet zo voor, maar hebben ons uiteindelijk laten overtuigen dat een centraal archief voor al les wat Zeeland betreft op dit ge bied beter is voor de burgers die er gebruik van willen maken", zegt Gorsselaar. Overtuigen Hij acht de verhuizing van het kantoor van Zeeuwse Eilanden van Goes naar Middelburg bin nenkort een geschikt moment voor de start van die centrale bundeling in het Zeeuws Archief. De dijkgraaf vindt dat het archief van het vroegere Wa terschap Schouwen-Duiveland daar dan ook deel van moet uit maken. Hij hoopt wethouder Van Felius en gemeentearchiva ris Uil daar binnenkort toch zon der verder oplopend conflict van te kunnen overtuigen. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Regionaal Op leidingencentrum (ROC) Wester schelde begint in augustus sa men met Hogeschool Zeeland en de twee Hogescholen uit Gent met een hogere-beroepsoplei- ding logistiek. De parttime-opleiding aan het instituut voor middelbaar be roepsonderwijs is bestemd voor volwassenen die al een baan heb ben in de vervoerssector, maar die zich op hun eigen vakgebied verder willen bekwamen. Het ROC rekent de opleiding te kun nen beginnen met zo'n 15 cursus plaatsen. „Het is de bedoeling dat we vanaf augustus een be perkte groep logistieke mede werkers op mbo-niveau een on- derwijs-op-maatpakket gaan aanbieden dat hen uiteindelijk een mastersdegree moet opleve ren. De opleiding zal vooral in de avonduren worden gegeven", aldus coördinator A. Stallaert. verd. De reorganisatie wordt dit jaar voorbereid en uiterlijk in 2005 in praktijk gebracht. De interne verschuiving betreft uitsluitend het administratieve en technisch ondersteunend per soneel. Voor de uitvoerende tak, van districtshoofd tot en met veldmedewerkers, verandert er in principe niets. De regiokanto ren in Bommenede, Grijpskerke en IJzendijke blijven gewoon ge handhaafd, aldus de Schou- wen-Duivelandse boswachter D. Fluijt. „Wij zijn vorig jaar al aan de beurt gekomen, toen de districten Delta Zuid en Noord tot één district Zeeland zijn sa mengevoegd. Het beheer van de gebieden blijft hetzelfde en ook voor wat betreft zaken als de uit gifte van vergunningen hebben wij in de nieuwe situatie nog steeds diezelfde adviserende rol. Het zijn meer de langdurige din gen, zoals pachtovereenkom sten, die vanuit het landsdeel kantoor geregeld worden. Waar we het alleen wel zullen gaan merken is de afstand. Nu ken je nog heel veel mensen. Dat wordt straks in Tilburg wat on persoonlijker. Jammer, maar "het is niet anders." Het kantoor van Staatsbosbe heer zit sinds 1991 in de buiten plaats Toorenvliedt. Dat ge bouw was tot de Tweede Wereld oorlog in particulier bezit. In 1949 werd de buitenplaats ge kocht door de gemeente, de om geving werd ingericht als stads park. Tot in de jaren tachtig was de villa in gebruik als school. Daarna is het pand opge knapt. De gemeente had destijds grote moeite om een geschikte bestem ming te vinden. Er is met Staats bosbeheer afgesproken dat de gemeente het pand weer terug koopt, vertelt wethouder H. Kool: „We hebben nog geen plannen voor het pand ontwik keld. Het is een goed te gebrui ken kantoorruimte, maar het ligt niet zo centraal in de stad. Maar daar zijn misschien ook wel liefhebbers voor." DDELBURG - De politie r eft naar aanleiding van de uit- iding van Opsporing Ver- icht van maandagavond, waar in een foto was te zien van een an die geld pinde met een ge- alen bankpas in Middelburg, b tips gekregen. n reet na de uitzending meld- i en zich twee tipgevers bij de la ilitie Gisteren kwamen daar lbs igeens acht tips bij. i Ie politie onderzoekt op dit mo- ent de tips. üa Berkelder - De Zeeuwse „fdvestiging van Staatsbosbe- ge er in Middelburg sluit in 05. De maatregel houdt ver- nd met een landelijke reorga- alje van de overheidsdienst. H nncn dat kader worden de hui- t acht districten terugge- ;°t cht tot vier zogeheten lands ki en. Zeeland wordt samenge- v eed met Noord-Brabant en mburg. In lgens bronnen binnen de orga- e- atie komt het nieuwe hoofd- dt ntoor van het zuidelijke lands- j in Tilburg. Volgens woord- ite erder J. Kuiper van Staatsbos- elL?!- is dat nog lang niet ze- We weten nog niet waar r- inaartoegaan." de regionale kantoren gaan arbeidsplaatsen verloren. ewei dat voor het personeel in i aantal gevallen anders ligt. u jt iedereen is bereid om te ver- jzen. Een deel van het perso- el moet dus op zoek naar een jerebaan. In Middelburg wer- n ongeveer 25 mensen. De ap is het grootst in het hoofd- ïtoor van Staatsbosbeheer in ebergen, waar vijftig arbeids- atsen moeten worden ingele- sl5 VLISSINGEN - De kans bestaat dat Zeeland zonge droogd strooizout uit Egypte gaat gebuiken voor het be strijden van de gladheid op de wegen. De Hogeschool Zee land en het innovatiebureau Syntens onderzoeken of het zout voldoet aan de maatstaven voor duurzame innovatie. Het moet goedkoper zijn dan het gebruik van Nederland se oï Duits zout, het moet voldoen aan verschillende mi lieu-eisen, en het moet sociaal vernieuwend zijn dan wel andere voordelen met zich mee brengen. Bij gebleken ge schiktheid van het Egyptisch zout gaat het provinciebe stuur er mee proefdraaien. Het idee is afkomstig van het Hulster ingenieursbureau Colsen dat werkzaam is voor een Egyptische zoutraffinaderij. MIDDELBURG - De Statencommissie sociale en bestuur lijke zaken komt niet meer op dinsdagavond bijeen maar op vrijdagmiddag. Het experiment met de avondvergade ring, bedoeld om meer burgers naar de bijeenkomsten te lokken, is na driekwart jaar als mislukt beschouwd en beëindigd. De publieke tribunes bleven vrijwel leeg. Ook bleken de avonden soms te kort om de lange agenda goed af te kunnen werken. De vergaderingen voor 2004 zijn ge pland op 16 januari, 20 februari, 19 maart, 23 april, 28 mei, 11 juni, 10 september, 15 oktober, 19 november en 17 december. De vaste aanvangstijd is 13.30 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. No- mes heeft gisteren een 48-jarige inwoner van Vlissingen voor bedreigingen 32 uur werkstraf opgelegd. De man had op 31 juli 2002 in Vlissingen twee buurtbewoners be dreigd door ze een mes te tonen. „Ik maak je af", had hij eraan toegevoegd. De Vlissinger sprak de beschuldigin gen tegen. ,,Ik zweer in naam van God dat ik niemand heb mishandeld. Ik had ruzie met de buren, maar ik heb geen mes laten zien. Ik verdedig mi] met mijn mond." Offi cier van justitie L. Boogert verwees voor het bewijs naar de aangiftes van de slachtoffers en de getuigenverklarin gen. „Het is in het heetst van de strijd gebeurd, maar u bent doorgeschoten in uw reactie." Hij eiste zestien dagen gevangenisstraf. De politierechter hield het op 32 uur werkstraf. DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel van Milieube heer moet uitleg geven over het opwerken van kernafval uit de kerncentrale Borssele in Frankrijk. PvdA-Kamer- lid D. Samsom heeft dit gisteren schriftelijk gevraagd. Hij heeft zich erover verbaasd dat kerncentrale-eigenaar EPZ het opwerkingscontact met het Franse Cogéma zon der meer zou kunnen verlengen. Volgens Samsom had Van Geel de Tweede Kamer daarover moeten informeren. De PvdA was altijd voor sluiting van de kerncentrale Borssele op 1 januari dit jaar en tegen het opwerken van gebruikte splijtstofelementen uit Borssele in Frankrijk, omdat daarbij een beperkte hoeveelheid radioactief afval water in zee wordt geloosd. Samsom vraagt inzicht in het contract tussen EPZ en Cogéma. door Claudia Sondervan GOES - „Het gaat helemaal fout", zegt A. Schelfhout, direc teur van de Zeeuws-Vlaamse thuiszorgverlener Zorgsaam. Door de hogere thuiszorgtarie ven worden binnenkort zieken huisbedden oneigenlijk ge bruikt. lopen de wachtlijsten bij de verpleeghuizen verder op en gaat het medicijngebruik stij gen. „Mensen krijgen de keuze tus sen tussen fiks bezuinigen, zelf hulp regelen of zich laten vervui len", vat directeur L. Phernam- bucq van Walcherse thuisgever Zorgstroom het effect van de ge stegen eigen bijdragen voor thuiszorg samen. De toeloop op duurdere zorgvoorzieningen wordt groot, voorspellen de Zeeuwse thuiszorgorganisaties. Voor veel ouderen was de thuis hulp het laatste dat opname in een tehuis voorkwam. Thuis hulp wordt bovendien pas ver goed als hulp uit eigen kring of een betaalde werkster niet moge lijk is. De instellingen hebben hebben hun handen vol aan cliënten die in paniek en bezorgd bellen over de nieuwe tarieven. De op zeggingen komen vooral van chronisch zieken en ouderen die huishoudelijke hulp en alpha- hulp krijgen. Voor hen vormt de thuishulpbezoek ook een con tactmoment en een controle op welzijn, zegt directeur I. Dekker van Allévo, thuiszorgvoorziener voor de Oosterschelderegio. De thuiszorgwerkers maken zich volgens haar grote zorgen over hun cliënten. Allévo registreer de tot nog toe vijftig opzeggin gen, maar er zijn nog veel weife laars, meldt Dekker. Bij Zorg saam ligt het aantal afzeggingen tussen de vijftig en honderd, schat Schelfhout. „De piek moet nog komen", denkt hij. Walche ren meldt tachtig opzeggingen. De verhoging treft vooral men sen met een laag inkomen: chro nisch zieken en ouderen. Voor mensen met enkel AOW verdub belt het tarief van 4,60.euro per uur tot 11,80 euro per uur, met een maximum van zestien euro per vier weken. Het AOW-pen- sioen voor 65-plussers bedraagt momenteel 630 euro (zonder toe slag) per maand. Mensen mót meer inkomen kijken wel tegen een verdrie- tot vervijfvoudi ging van de thuishulpkosten aan. Er heerst grote onduidelijkheid over de nieuwe tarieven omdat de hoogte van de eigen bijdra gen afhankelijk van het inko men is. Het Centraal Admini stratiekantoor Bijzondere Ziek tekosten stuurt binnenkort alle thuifezorggebruikers de beschik kingen. Het CAK heeft een spe ciaal telefoonnummer en een brochure beschikbaar over de nieuwe berekening en op de website www.cak-bz.nl zijn re kenmodellen te vinden. De telefoonlijnen zijn echter overbezet en de rekenmodellen veel te ingewikkeld, zegt M. Ver meer van patiëntenplatform Het Klaverblad. Enkel mensen die dit jaar een grote terugval in in komen hebben, kunnen een lage re bijdrage aanvragen. Zij we ten pas hoeveel lager wanneer de fiscus in 2005 het inkomen heeft bepaald. „Je moet een jaar lang voorschie ten en en je loopt kans op een na- heffing. Die regeling is dus on bruikbaar", oordeelt Vermeer. Zij raadt mensen aan bij ge meenten te vragen of zij uit de Bijzondere Bijstand steun kun nen krijgen in hun eigen bijdra ge. Boekhouder Het Klaverblad en het klachten bureau voor de gezondheidszorg IKG bereiden een meldweek voor waarin mensen kunnen la ten weten hoe de verhogingen in de eigen bijdragen in de ziekte kosten wet AWBZ hen treffen. Een datum kon Vermeer giste ren nog niet geven. Er is geen be leid, verwijt Phemambucq de re gering. „We hebben alles op al les gezet om de wachtlijsten weg te werken. Nu concluderen ze dat het te duur wordt en dan komt dit." „Waar geen beleid is regeert de boekhouder", conclu deert zijn collega Schelfhout. NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 19.30 uur: openbare vergadering Dorps raad; SCHARENDIJKE - Grand Café Westen wind, 10,00 uur: nieuwjaarsreceptie;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33