'ZC 3estuur Nieuwe Kerk stapt op 13 Woningbouw in Goes trekt aan Waterschap denkt over duikvoorziening Jan B reddingboot van het jaar Jeugd gaat verveling te lijf Gemeente wil meer duidelijkheid over Tweede Maasvlakte oorzitter Blikman wil niet langer trekken aan een dood paard anhouding na eekpartij in ierikzee ierikzeese tgeroepen tot este dirigent zeeuwse almanak Smullen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 7 januari 2004 irPieUfleemans jVERKKRK - De 'Jan B' van reddingsbrigade Zierik- iDuiveland is verkozen tot Bingboot van het jaar 2003. vorig jaar in gebruik geno- i schip sleepte 669 stemmen |c wacht en liet daarmee de Lgin Beatrix vail KNRM ten de Jan van Spetjk van de pondse Reddingsbrigade ver er zich. De vierde plek was voor de 6929 van de Domburgse Reddingsbrigade. De Redding boot van het jaar-verkiezing is een initiatief van reddingsbriga deleden Frank Rosielle en Vin cent Stoit uit Almere. Rosielle en Stoit hebben voor de verkie zing een de speciale internetsite www.reddingsboten.com opge zet en bezoekers van die site konden aangeven welke redding boot zij de beste vonden. Novem ber vorig jaar werd bekend ge maakt dat twee Zeeuwse red dingboten waren genomineerd voor de titel Reddingboot van het jaar. Ook genomineerd wer den schepen uit Urk, Katwijk, Egmond aan Zee, IJmuiden, Warder, Naarden, Dordrecht en Sint Maartenszee. In de stemron de die volgde op de nominatie konden bezoekers van de websi te hun stem uitbrengen, wat uit eindelijk de klinkende overwin ning voor de Jan B tot gevolg had. Voorzitter van de reddingsbriga de Zierikzee-Duiveland D.Mee- les is trots op de uitverkiezing van de vorig jaar door de briga de in gebruik genomen Jan B „De laatste jaren timmeren wij als brigade erg hard aan de weg en er is ook heel veel werk gesto ken in de keuze van een nieuwe boot. De verkiezing tot redding boot van het jaar is het bewijs dat onze keuze een goede is ge weest." De Jan B - vernoemd naar de in augustus 1998 overleden redder JantBerrevoets - is een 5,40 me ter lange rubberboot met een Y amaha-buitenboordmotor Het schip is uitgerust met onder meer een 125 liter grote brand stoftank, GPS-systeem, kaart- plotter, dieptemeter, mobilo foon, sleepogen, lenspomp en verbandtrommel. De Jan B wordt ingezet voor de bewaking van het strandje bij Ouwerkerk en bij evenementen. irAliPankow RKZEE - Water- en wind- it houden lijkt de komende n het hoogst haalbare voor ffieuwe Kerk in Zierikzee. d voor grootschalig onder- id ontbreekt en investerin gen behoeve van een veelvul- ger gebruik kunnen al hele- al niet worden gedaan. Voor dagelijks bestuur is de rek volledig uit. Voorzitter likman, secretaris R. Mol en ningnieester A. Zwart hou- het voor gezien. Zij hebben ifuncties neergelegd. t voelt als trekken aan een 1 paard en daar wil ik niet ;er mee doorgaan", moti- t Blikman zijn vertrek. Hij ent behoorlijk gedesillusio- rd te zijn door de ontwikke- en rond de Nieuwe Kerk de lopen twee jaar. Hij doelt het afblazen van plannen vestiging van een theater r toedoen van de 'De Vrien- Bvan de Nieuwe Kerk'. Blik- |n zag in een bestemming als ümvoorziening een goede felijkheid het monumentale gebouw te behouden. Toen ids godshuis niet meer lukte, in de jaren zeventig t verval van dit monument, indelijk nam de Stichting e Zeeuwse Kerken het ge- ronder haar hoede en wist ijds zes miljoen gulden te 5RIKZEE - I)e politie heeft termorgen in Zierikzee een d aangehouden in verband een steekpartij waarbij een rikzeeënaar zwaargewond kle. vond plaats in de gkestraat in de Zierikzeese utenwijk Poortambacht. Vol os de politie zou het gaan om uit de hand gelopen ruzie in sfeer. Het slachtof- liep een buikwond op en per ambulance vervoerd het ziekenhuis. De verwon- zijn volgens cle politie levensbedreigend, jrmoedelijke dader van de lij werd buiten op aangetroffen door de poli- is in hechtenis genomen. RIKZEE - De Zierikzeese hv Kotoun is op het interna- lale harmonie fanfare festi- in Praag uitgeroepen tot de le dirigent. oun deed aan het concours imet Harmonie de Vereenig- frienden uit Sas van- Gent. prestatie het muziekgezel- 3P werd door de uit Tsjechi- Duitse en Nederlandse des- pgen samengestelde jury be id met een zilveren medaille, •eeld werden de werken terburv Choral, Reminisen- Banja Luka. Aan de wed- d afgelopen weekeinde de- veertien orkesten mee uit de ïjurylanden en Noorwegen, oun is sinds oktober 2003 di- ot bi] de Vereenigde Vrien- Ook is ze muzikaal leider het Yerseker gezelschap Mo- i de Oosterlandse Fanfare an Oefening Uitspanning peuwerkerk. vergaren voor een grootscheep se restauratie. De verdere in standhouding blijft een zware opdracht. Blikman zegt dat de scheldka nonnades twee jaar geleden over zijn bereidheid een theater in de kerk toe te laten, hem zeer hebben gekwetst. Ook de ma nier waarop volgens hem een deel van de protest-handteke ningen was 'geronseld', stuitte hem tegen de borst. „Desondanks heb ik me loyaal opgesteld tegenover de Vrien den van de Nieuwe Kerk. We hebben overleg gevoerd over in tensiever gebruik. En ik erken dat er ook best leuke dingen zijn gebeurd, maar het levert nauwe lijks extra pecunia op en de fi nanciële situatie is nog net zo slecht." Zwartepiet Voor Blikman is daarmee de aar digheid eraf. Hij voelt dat hij nog steeds de zwartepiet krijgt toegespeeld. Hij zou de kerk wil len verkwanselen. Hij is echter van mening dat de gemeente zich te snel de kans heeft laten ontnemen om het behoud van de kerk veilig te stellen. Wat dat betreft kijkt hij met le de ogen naar wat in de kerk in Dreischor tot stand kan komen. Zowel Blikman als secretaris P. van Seters van de Stichting Oude Kerken erkennen dat ook binnen de stichting zelf de me ningen verdeeld zijn over rui mere bestemmingen Voor hen geldt een multifunctioneler ge bruik echter als verantwoorde mogelijkheid voor behoud van aanzien en sfeer van de voorma lige kerk. „Wij waren als dagelijks be stuur van de plaatselijke com missie oprecht in onze bedoelin gen maar in feite zijn onze han den er bij de polsen afgeslagen", vindt Blikman. Doorbraak Hij heeft het hoofdbestuur van de stichting ook laten weten niet akkoord te kunnen gaan met het volgens hem tot drie keer uitgeklede onderhoudsplan dat er nu ligt. Volgens Van Set ers zit er echter niet meer in dan water- en winddicht houden. „Tot er misschien weer een door braak komt bijvoorbeeld met plannen voor een winkelcen trum en dat de gemeente dan haar verantwoordelijkheid neemt. Of we moeten wachten totdat de nieuwe Monumenten wet bij de lokale overheid een zogeheten instandhoudingsrege ling afdwingt. Het duurt echter tot minstens 2006 voordat die wet er is", zegt Van Seters. De secretaris vertrouwt erop dat er vanuit de plaatselijke commissie volgende week wel een nieuw dagelijks bestuur ge vormd zal worden. Van wat or thodoxere samenstelling, dus een doorbraak voor een ruimere bestemming verwacht hij daar in elk geval niet van. Over de bestemming van de Nieuwe Kerk woedt al jaren een verhitte discussie in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - De woningbouw in de gemeente Goes zit weer in de lift. Na enkele magere jaren is het aantal nieuwe woningen in 2003 richting het normale ni veau gekomen, al is er nog geen sprake van een inhaalslag. Goes mag gemiddeld rond de 225 woningen per jaar bouwen. Dat is na 1999 bij lange na niet gelukt. In 2002 steeg het aantal huizen in Goes met 107, terwijl was gerekend op bijna het dub bele. In 2001 werd het aantal van honderd opgeleverde nieuw bouwwoningen zelfs niet eens gehaald. Belangrijkste oorzaak is de vertraging waar veel bouw projecten mee te kampen heb ben, vooral als gevolg van lang durige procedures. Voor de komende jaren wordt een inhaalslag voorzien, door dat projecten die eerder waren voorzien, alsnog tot uitvoering komen. De prognoses gaan uit van een forse piek in de periode 2004-2006. De eerste, voorzichtige tekenen van herstel zijn zichtbaar. Bur gemeester D. van der Zaag meld de maandag in zijn nieuwjaars rede dat er vorig jaar tot en met november 169 woningen zijn op geleverd. Dat is vooral te dan ken aan de afronding van het project De Stadspoort in het vroegere Bekhofgebied en aan de gestage groei van de nieuwe wijk Ouverture in Goes-Zuid. De stijgende lijn kan naar ver wachting worden voortgezet, zo dat een inhaalslag op gang komt. Dat is deels te danken aan Ouverture, waar dit jaar de laatste fase in gang wordt gezet. Uiteindelijk moet de wijk onge veer 335 huizen tellen. Het stre ven is om aansluitend in zuid oostelijke richting verder te gaan met de wijk Aria. Of dat lukt, hangt af van de tot dusver re moeizame besprekingen tus sen de gemeente en de eigenaar/ontwikkelaar. Verder is de wijk Mannee (Noordhoek II), vooral interes sant voor particuliere bouwers, in voorbereiding. (advertentie) Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl O AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland door Freek Janssen WISSENKERKE - Een voor zitter van 14, een penningmees ter van 15 en een secretaresse van 12. Samen vormen ze het bestuur van een clubje dat acti viteiten gaat organiseren voor jongeren in YVissenkerke tus sen de 12 en 16 jaar. Al enige tijd is het onrustig rond de jongerenontmoetings plaats (JOP) in Wissenkerke. De rondhangende jongeren zorgen vaak voor overlast. Vo rige maand hield gemeente Noord-Beveland een gesprek met de jeugd om samen een op lossing te zoeken voor het pro bleem. Helaas kwam niet ieder een opdagen: de grootste last pakken, de oudere jongeren, lieten het afweten. Zij veroor zaken veel overlast door auto motors te laten lopen en harde muziek te draaien. Ook zijn er af en toe vernielingen. Tijdens de bijeenkomst werd besloten dat er meer politie controles komen rond het JOP. De weg ernaartoe wordt afge sloten voor auto's van niet-be- woners. Ook werd duidelijk dat de jongeren in Wissenker ke zich soms stierlijk vervelen. De Vereniging Dorpsgemeen schap Wissenkerke wees daar om deze week een aantal jonge ren aan om activiteiten te orga niseren. Kersverse voorzitter Ai-mand de Smit: „We willen leuke dingen gaan doen, zoals een disco, karten en misschien bowlen." Ze krijgen daarvoor wel geld van de gemeente, maar moeten voor een deel ook zichzelf be druipen. De Smit: „Met die dis co hopen we wat geld te kun nen verdienen. De gemeente gaat nog kijken waar we die mogen houden, misschien kan het in de gymzaal." Als alles goed uitpakt, worden de activi teiten wellicht uitgebreid naar andere dorpen op het eiland. Daar speelt veelal hetzelfde probleem. Een naam heeft de club nog niet. Behalve het driekoppige bestuur zijn er nog twee kinde ren lid. Volgens De Smit wier pen de anderen hem bij de ver deling van de posten de voor zittershamer toe: „Ze vroegen wie voorzitter wilde zijn. Ieder een zei toen dat ik dat maar moest doen." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Waterschap Zeeuwse Eilanden staat niet lan ger negatief tegenover voorzie ningen aan de dijk ten behoeve van sportduikers. Volgens woordvoerster D. Stein-Laing worden de diverse mogelijkhe den meegenomen in de voorbe reiding van de verbeteringswer- ken aan de Oosterscheldedijken. Stein laat weten dat het Project bureau Zeeweringen, een samen werkingsverband van water schap en Rijkswaterstaat, van geval tot geval gaat bekijken op welke plaatsen de toegang naar de waterkant kan worden aange past, zonder dat daarmee de dijksterkte geweld wordt aange daan. Binnen dat kader wordt ook meegenomen welke soort voorziening het meest geschikt is. Te denken valt onder meer aan vaste betonnen traptreden als onderdeel van de be schoeiing, zoals gedeputeerde M. Kramer voor ogen staat, in plaats van alleen een bekleding met (vaak glibberige en wiebeli ge) basaltblokken. Dat soort aanpassingen zou op z"n vroegst in 2005 gerealiseerd kun nen worden, wanneer de dijk werken beginnen, denkt Stein. Zomer vorig jaar reageerde het waterschap nog zeer huiverig op plannen voor betere duikdoor- gangen. Die terughoudendheid vond puur zijn oorsprong in een aanvraag die toen was inge diend voor het maken van een opening in de monumentale Mu ral tmuur op de dijk bij Scharen- dijke, benadrukt Stein nu. „Dat blijft zo." De Nederlandse Onderwater sport Bond (NOB) heeft op ver zoek van de provincie een lijst ingediend met mogelijke verbe teringen van duikvoorzienin- gen. Zeeland geldt Europees ge zien als één van de aantrekke lijkste duikgebieden. Die status staat volgens de bond niet in ver houding tot de aanwezige facili teiten. Gedeputeerde Kramer is daar inmiddels ook van over tuigd geraakt en heeft aangege ven bereid te zijn tot investerin gen in deze sector. „In feite gaat het om hele beperkte ingrepen, waarmee een hoop gemak is ge diend. Een simpel trapje of een passage naar de waterkant maakt een duiklocatie gelijk zo veel toegankelijker." Deze maand praten provincie en NOB verder. Woordvoerder R. Aarsen geeft aan dat in ieder geval dit jaar de informatiebor den bij de acht drukstbezochte duiklocaties langs de Grevelin- gen en Oosterschelde worden vervangen. Riffen Ook komen er drie panelen bij de kunstmatige riffen bij Scha- rendijke, Den Osse en Dreischor. De NOB heeft verder ingezet op de plaatsing van zoge heten bordessen, evenwijdig aan de dijk in het water. Vanaf die platforms kunnen duikers ongehinderd hun tocht begin nen, zo is het idee. Bijkomend voordeel, aldus Aarsen, is dat met zo'n brede instap opstoppin gen bij punten als de Zeeland- brug en de Ossehoek, tot het ver leden gaan horen. In algemenere zin geldt dat ook voor overlast door 'duikverkeer', zodra er rela tief onbekende locaties beter toe gankelijk worden gemaakt. Er zal dan sprake zijn van meer spreiding. De NOB heeft bij de provincie voor de komende tien jaar te vens de wens neergelegd voor kunstmatige riffen in de Greve- lingen, Oosterschelde en het Veerse Meer. Ook zet de bond in op de bouw van een voorziening voor gehandicapte duikers ter hoogte van de Kabbelaar bij Scharendijke. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - I)e gemeente Schouwen-Duiveland wil snel duidelijkheid over de mogelijke gevolgen van de aanleg van de Tweede Maasvlakte voor Schou wen-Duiveland. Zolang nog niet helder is wat precies de gevolgen zijn voor het eiland schort de gemeente een definitief oordeel over de plannen op. Nog deze maand wil de gemeente Schouwen-Dui veland samen met het dagelijks provinciebestuur van Zeeland in gesprek treden met het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Het ministerie werkt al geruime tijd aan plannen voor aanleg van de Tweede Maasvlakte. Op zich zit de pijn voor de provin cie Zeeland en de gemeente Schouwen-Duiveland niet in de uitbreiding van het Rotterdam se havengebied. Waar bezwaar tegen gemaakt wordt, is het zee reservaat dat als compensatie dient voor de natuur die teloor gaat door aanleg van de Tweede Maasvlakte. Dat zeereservaat zou zich uit strekken tot onder de Zeeuwse kust en daarmee in de visie van provincie en gemeeente invloed hebben op de Zeeuwse kustwate ren en het aangrenzende land. De provincie Zeeland wil eerst weten^in welke mate het zeere servaat de economische en re creatieve ontwikkeling van Zee land in de weg zit. Hetzelfde geldt voor de gemeente Schou wen-Duiveland. Het gemeente bestuur vreest dat het toeris- tisch-recreatief product in de knel komt. Omdat daar nog geen duidelijk heid over bestaat heeft de pro vincie bij Raad van State be zwaar aangetekend tegen de plannen. De gemeente Schouwen-Duive land is de provincie in het ver zet tégen de aanleg van de Twee de Maasvlakte gevolgd. Afgelop- pen december liet het provincie bestuur weten te overwegen haar bezwaren tegen de aanleg van het nieuwe havengebied in te trekken. Dit omdat de Tweede Maasvlak te - en daarmee het zeereservaat - mogelijk een stuk kleiner uit gaat pakken dan aanvankelijk verondersteld. Te vaag Dat vindt wethouder ruimtelij ke ordening van de gemeente Schouwen-Duiveland L. Ge- luk-Poortvliet te vaag. „Wij beschikken nu gewoon niet over voldoende informatie om een gefundeerd oordeel te kun nen vellen. We willen eerst pre cies weten wat de bedoeling is en wat de gevolgen voor Schou wen-Duiveland zijn. Pas dan praten we verder", aldus wet houder Geluk-Poortvliet. Armand de Smit (rechts) met een aantal jongeren bij de JOP in Wissenkerke. foto Willem Mieras Hel Grote Winterfeest is weer voorbij. De dagen worden lan ger, de schaduwen korter, en het leven sukkelt inmiddels weer op alledaagse wijze voort. Niet in Vlissingen. Daar woont een gezin dat nog dagelijks verlekkerd over het buikje aait, nagenietend van de gerechten die het met kerst door een plaatselijk ca teringbedrijf aan huis liet be zorgen. Het begon met een ruim gevulde ontbijtmand luxe broodjes met heerlijk be leg, later op de dag gevolgd door een koude schotel Jingle Bells. Ze namen zich voor dat vaker te doen: zo'n dagje lek ker smullen. Geen probleem. Blijkens de advertentie waar mee het cateringbedrijf de kerstaanbieding onder de aan dacht bracht, hoeven ze er geen jaar mee te wachten. De aanbieding is nog dagelijks geldig. „Te bestellen", zo meldt de annonce, „tot en met maandag 22 december 3003."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31