zc Steunpunt Kruiningse ouderen Staatsbosbeheer sluit Zeeuws hoofdkantoor Bezwaar tegen overlast vliegveld Bouwput een grote modderpoel Thuiszorg voorspelt toeloop naar verpleeghuizen Culturele Raad Goes verandert werkwijze ctiviteiten Ter Weel in nieuw seniorencomplex agenda Mnterkoopjes tent Goes 'ostzegelavond 15 Gewapend beroofd van mobieltje Strooizout uit Egypte Vlissinger ontkent bedreiging Amalia-sleutelhanger voor scholen Brommobiel belandt in sloot Zeven auto's beschadigd woensdag 7 januari 2004 fRnlf Bosboom q£S De Culturele Raad oes gaat op een andere manier erken. Het is vooral de bedoe lde betrokkenheid van het al- peen bestuur te vergroten. raad was hard toe aan een Here opzet. Sinds jaar en dag Iren er bijvoorbeeld werkgroe- mee verbonden, actief op jebied van theater, amateu- ristische kunstbeoefening en ar chitectuur beeldende kunst. In de loop der tijd zijn de werk groepen echter steeds verder van de Culturele Raad 'wegge dreven'. Daarnaast lag er de wens om het algemeen bestuur actiever te laten worden. Tot dusverre is de beoordeling van subsidieaanvragen, een van de voornaamste taken van de raad, vooral een zaak van het dage lijks bestuur. Het algemeen be stuur neemt diens adviezen door gaans over. De Culturele Raad besloot gis teravond de drie werkgroepen op te heffen. Het algemeen be stuur wordt uitgebreid met men sen die niet zozeer een bepaalde achterban vertegenwoordigen, maar zich in algemene zin be trokken voelen bij culturele za ken in Goes. Binnen het bestuur van de raad worden drie groe pen gevormd die subsidieaanvra gen beoordelen. Elk groepje heeft zijn eigen terrein: beelden de kunst, museale zaken, cultu reel erfgoed en architectuur, dra ma literatuur en muziek dans. Ook het dagelijks bestuur geeft zijn mening over de inge diende aanvragen. Beide advie zen worden uiteindelijk voorge legd aan het gehele algemeen be stuur, dat de beslissing neemt. A. Wevers, sinds 2000 voorzitter van de Culturele Raad Goes, maakte gisteravond bekend dat hij komende zomer zijn functie neerlegt. Hij zegt dat het voorzit terschap, in combinatie met zijn andere werkzaamheden, te veel tijd in beslag neemt. Daarnaast botst de functie te vaak met zijn lidmaatschap, sinds vorig jaar, van de Goese gemeenteraad. M. Laport, secretaris van de Cul turele Raad, wil de voorzitters hamer van hem over te nemen. Het algemeen bestuur onder steunde de voordracht unaniem. irRnb Paardekam 1' Rl'ININGEN - In het nieuwe piorencomplex aan de Lange- ele in Kruiningen komt een iderensteunpunt. De stichting er Weel gaat daar activiteiten ouden. Verder kunnen senio- er terecht met al hun vra- igbouwvereniging R&B jen gaat aan de Langeviele complex van 35 seniorenap- tementen bouwen. De mees- daarvan worden verhuurt, een klein deel wordt ver- it. Verder komt er een woon- ite voor twee groepen van psycho-geriatrische patiën- i. De stichting Ter Weel gaat zorg aan de toekomstige be- oners leveren. touderensteunpunt was in de ite plannen niet opgenomen, let idee daarvoor is ontstaan idens gesprekken die we met &B Wonen hadden", zegt Schelt van Ter Weel. ijn stichting gaat het ouderen- mpunt runnen. ril >t is de bedoeling dat er diver activiteiten voor ouderen ge- ganiseerd gaan worden. Niet leen voor de bewoners van het implex, maar voor alle Krui- ngers. Welke activiteiten dat jn, kan Van Schelt nog niet gen, omdat het plan zich nog een pril stadium bevindt, daar je moet denken aan soos- chtige activiteiten of bijvoor- i-Ambachtscentrum van de Hol- beeld een internetcafé voor ouderen." Volgens Van Schelt wordt op een later tijdstip geïn ventariseerd welke wensen er le ven onder de senioren in Krui ningen. Het steunpunt wordt ook een vraagbaak voor ouderen. Het is de bedoeling dat er op vaste tij den in de week iemand aanwe zig is. Ook op dit gebied moeten nog concrete plannen worden ontwikkeld. Ter Weel wil samen met de gemeente bekijken of er vrijwilligers ingezet kunnen worden. Inmiddels heeft R&B Wonen bij de gemeente officieel een bouw- aanvraag ingediend voor het se niorencomplex. Burgemeester en wethouders zijn van plan hiermee in te stemmen. Wel moet vrijstelling worden ver leend voor de goothoogte. Die bedraagt 10,20 meter, terwijl het bestemmingsplan een maxi mum van negen meter stelt. De bij de bouwaanvraag beho rende stukken liggen vanaf don derdag voor alle bewoners ter in zage in het gemeentehuis in Kruiningen. Tot en met 21 januari kan be zwaar tegen het plan worden aangetekend. Idsdie Huevu, 13.00 uur: Dernonstra- oude ambachten; wijkgebouw De Spinne, 30-16,30 uur: Koersbal senioren; nline ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart lor ouderen, buurtwerk Goese Polder; ipit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De competitie; 14,00 uur: Uiteenlopen- activiteiten voor alle WAO-ers; iiotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor deren van 4-8 jaar; NSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: niorensoos; PELLE - Sportgebouw Molenvate, 30 uur: Koersbal; Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 10 uur Sociëteit, damessociëteit, ilen; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13,30 Koersbal (gymzaal); itteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: RTGENE Gymzaal Bernhardstraat, 45 uur: Hatha Yoga; ABBENDIJKE Skeelerbaan, CO-21.00 uur: Skeeleren IJsskeeler- eniging; UININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 r: Biljarten/kaarten voor WAÓers en plussers; 14,00 uur: Koersbal voor plussers; meentehuis, 19.30 uur: Commissie- jadering Wonen en milieu; ADENDAMME Berkenhof, 00-17,00 uur: Vlindertuin, Wandeltui- metOrangerieplanten en waterpar- ID-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 rKoersballen ANBO; HORE- Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- isen, DIEN - Wijkgebouw Zoekweg, •00-16,00 uur: Jeugdsoos; AKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: 'Iesiertuin geopend voor publiek; MELDINGE - Dorpscentrum De We- 1,09,30 uur: Digitaal lokaal, Compu- ichtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 Volksdansen; RSEKE - Bibliotheek. 14.00-14,30 Voorlezen kinderen t/m 9 jaar; nses Beatrixhaven, 13.30 uur: Ver- krondvaart op de Oosterschelde; Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen 0' 50-plussers; mnastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gym- Stiekvereniging VZOS. )ES - De Ondernemers Orga- ptie Goes houdt donderdag januari een winterkoopjes- pn aantal Goese winkeliers zal Me markt met één of enkele pnen aanwezig zijn om win- aan le bieden. Dit plaats in een verwarmde F °P de Grote Markt in Goes. J markt duurt van 08.00 tot 5.00 uur. [LOETINGE - Filatelistenvere- fgmg De Bevelanden houdt op de eerste postzegel- van het nieuwe jaar. op de avon grote ?al gaat open om 19.30 uur. P°r jeugdige verzamelaars kun- °m 19 00 uur in de kleine terecht. avond vindt plaats in dorps- msAmicitia in Kloetinge. De gemeente Goes hoopt dat nog deze week de modderpoel bij het toekomstige stadskantoor verdwijnt. door Rolf Bosboom GOES - De modderpoel bij het toekom stige stadskantoor in Goes moet binnen kort verleden tijd zijn. De gemeente hoopt dat nog deze week de laatste grond uit de bouwput wordt afgevoerd. Momenteel wordt de laatste grond van de metersdiepe put aan de M.A. de Ruy- terlaan afgegraven. Door het regenachti ge weer en de winterperiode is de put flink nat. Bij het afvoeren van de grond richting bedrijventerrein De Poel komt er daardoor nogal wat modder op de weg, met alle hinder voor het verkeer van dien. Dat heeft tot nogal wat klachten aan het adres van de gemeente geleid. Sinds dien wordt de omgeving, zo goed en zo kwaad als dat gaat. met onder meer veegwagens zo veel mogelijk schoonge- houden, al kan dat de overlast niet hele maal voorkomen. Dat de gemeente juist in de natte perio de de grond afgraaft, heeft te maken met de vertraging die is ontstaan. Wegpompen Dat is het gevolg van problemen met het wegpompen van het grondwater, waardoor het systeem van bemaling in grijpend moest worden aangepast. foto Willem Mieras Langs de De Ruyterlaan en op het par keerterrein bij de Edisonstraat moesten allerlei putten worden gegraven, om re tourbemaling te kunnen toepassen. De ze week is naar verwachting het graaf werk in de bouwput gereed. Daarna wordt begonnen met het bouwen van de parkeerkelder. In het voorjaar moet de bouw 'uit de grond' komen. Over ongeveer een jaar is het nieuwe stadskantoornaar verwachting gereed. door Nadia Berkelder en Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse hoofdvestiging van Staatsbosbe heer in Middelburg sluit in 2005. De maatregel houdt ver band met een landelijke reorga nisatie van de overheidsdienst. Binnen dat kader worden de hui dige acht districten terugge bracht tot vier zogeheten lands delen. Zeeland wordt samenge voegd met Noord-Brabant en Limburg. Volgens bronnen binnen de orga nisatie komt het nieuwe hoofd kantoor van het zuidelijke lands deel in Tilburg. Volgens woord voerder J. Kuiper van Staatsbos beheer is dat nog lang niet ze ker. „We weten nog niet waar we naartoe gaan." Verhuizen Bij de regionale kantoren gaan geen arbeidsplaatsen verloren, hoewel dat voor het personeel in een aantal gevallen anders ligt. Niet iedereen is bereid om te ver huizen. Een deel van het perso neel moet dus op zoek naar een andere baan. In Middelburg wer ken ongeveer 25 mensen. De klap is het grootst in het hoofd kantoor van Staatsbosbeheer in Driebergen, waar vijftig arbeids plaatsen moeten worden ingele verd. De reorganisatie wordt dit jaar voorbereid en uiterlijk in 2005 in praktijk gebracht. De interne verschuiving betreft uitsluitend het administratieve en technisch ondersteunend per soneel. Voor de uitvoerende tak, van districtshoofd tot en met veldmedewerkers, verandert er in principe niets. De regiokanto ren in Bommenede, Grijpskerke en Uzendijke blijven gewoon ge handhaafd. aldus de Schou- wen-Duivelandse boswachter D. Fluijt. „Wij zijn vorig jaar al aan de beurt gekomen, toen de districten Delta Zuid en Noord tot één district Zeeland zijn sa mengevoegd. Het beheer van de gebieden blijft hetzelfde en ook voor wat betreft zaken als de uit gifte van vergunningen hebben wij in de nieuwe situatie nog steeds diezelfde adviserende rol. Het zijn meer de langdurige din gen, zoals pachtovereenkom sten, die vanuit het landsdeel kantoor geregeld worden. Waar we het alleen wel zullen gaan merken is de afstand. Nu ken je nog heel veel mensen. Dat wordt straks in Tilburg wat on persoonlijker. Jammer, maar het is niet anders." Het kantoor van Staatsbosbe heer zit sinds 1991 in de buiten plaats Toorenvliedt. Dat ge bouw was tot de Tweede Wereld oorlog in particulier bezit. In 1949 werd de buitenplaats ge kocht door de gemeente, de om geving werd ingericht als stads park. Tot in de jaren tachtig was de villa in gebruik als school. Daar na is het pand opgeknapt. De ge meente had destijds grote moei te om een geschikte bestemming te vinden. Er is met Staatsbosbe heer afgesproken dat de gemeen te het pand weer terugkoopt, vertelt wethouder H. Kool. „We hebben nog geen plannen voor het pand ontwikkeld. Het is een goed te gebruiken kantoorruim te, maar het ligt niet zo centraal in de stad. Maar daar zijn mis schien ook wel liefhebbers voor." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De overlast die het vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden veroorzaakt voor omwonenden en recrean ten in de directe omgeving, moet aanzienlijk worden terug gedrongen. Met die eis stonden de bewonersvereniging d'Oran- jeplaete, de werkgroep Stop Uit breiding Zeeland Airport Nu (Suzan), camping De Witte Raaf en jachthaven Oranjeplaat giste ren voor de Raad van State. Het aantal vliegbewegingen dat de rijksoverheid van en naar vliegveld Midden-Zeeland heeft toegestaan, is te groot, vinden de bezwaarmakers. Volgens een akkoord tussen het vliegveld en de provincie mag dat aantal niet groter worden dan 45.000. Waar op dat aantal is gebaseerd, bleef tijdens de zitting van de Raad van State onduidelijk. Het wer kelijke aantal vliegbewegingen ligt overigens onder de 30.000. Dat is naar het oordeel van de bezwaarmakers meer dan ge noeg, zeker omdat nogal wat vliegtuigen over het bewoonde gedeelte van de Oranjeplaat zou den vliegen. Advocaat B. Arents noemde vliegveld Midden-Zee land daarom landelijk gezien 'uniek'. Bij het vaststellen van het maxi maal aantal vliegbewegingen is bovendien geen rekening gehou den met de externe veiligheid, de kans op ongelukken. Voor kleine vliegvelden bestaan geen normen voor externe veilig heid, legde een vertegenwoordig ster van het ministerie van Ver keer en Waterstaat uit, omdat die onmogelijk zijn vast te stel len, Tot verbazing van staats raad J. Schaafsma, die de zaak behandelde voor de Raad van State, gaf zij daarvoor als reden dat er domweg te weinig onge lukken gebeuren met de toestel types die van vliegvelden als Midden-Zeeland gebruik ma ken. En veiligheidsnormen moe ten ergens op gebaseerd zijn. Beschermingszone Uit de nogal juridisch-techni- sche vragen die Schaafsma aan de bezwaarmakers en aan Ver keer en Waterstaat stelde, viel niet op te maken welke kant de KORTGENE - Een 43-jarige automobilist uit de gemeen te Noord-Beveland is gisterochtend op de Kortgeenseweg in Kortgene onder bedreiging van een mes beroofd van zijn mobiele telefoon. De man reed rond elf uur in de rich ting van Colijnsplaat toen hij werd gesneden door een on bekende man in een grijze Volkswagen Golf en tot stop pen werd gedwongen. Hierna moest de 43-jarige uit zijn auto stappen en zijn geld afgegeven. Toen de man aangaf geen geld bij zich te hebben werd zijn mobiele telefoon af gepakt. Hij kreeg een klap in zijn gezicht en de onbeken de automobilist reed weg in de richting van Colijnsplaat. De politie is op zoek naar getuigen VLISSINGEN - De kans bestaat dat Zeeland zonge droogd strooizout uit Egypte gaat gebuiken voor het be strijden van de gladheid op de wegen. De Hogeschool Zee land en het innovatiebureau Syntens onderzoeken of het Egyptisch zout voldoet aan de maatstaven voor duurzame innovatie. Het moet goedkoper zijn dan het gebruik van Nederlandse of Duits zout, het moet voldoen aan verschil lende milieu-eisen, en het moet sociaal vernieuwend zijn dan wel andere voordelen met zich mee brengen. Bij ge bleken geschiktheid van het Egyptisch zout gaat het Zeeuws provinciebestuur ermee proefdraaien. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. No- mes heeft gisteren een 48-jarige inwoner van Vlissingen voor bedreigingen 32 uur werkstraf opgelegd. De man had op 31 juli 2002 in Vlissingen twee buurtbewoners be dreigd door ze een mes te tonen. „Ik maak je af," had hij geroepen. De Vlissinger sprak de beschuldigingen tegen. „Ik zweer in naam van God dat ik niemand heb mishan deld. Ik had ruzie met de buren, maar ik heb geen mes la ten zien. Ik verdedig mij met mijn mond." Officier van jus titie L. Boogert verwees voor het bewijs naar de aangiftes van de slachtoffers en de getuigenverklaringen. Hij eiste zestien dagen gevangenisstraf. WISSENKERKE - Alle circa 850 basisschoolleerlingen op Noord-Beveland krijgen deze week een sleutelhanger aangeboden als herinnering aan de geboorte van prinses Amalia. Aan de hanger hangt een soort munt met daarop een afbeelding van de gezichten van Willem-Alexander en Maxima die lachend naar hun dochter kijken. YERSEKE - Een bestuurder van een brommobiel is maan dagavond in Yerseke gewond geraakt, toen hij met zijn wagen in een sloot belandde. Dat gebeurde toen hij op de Molendijk moest uitwijken voor een tegenligger, Daarbij verloor hij de macht over het stuur en kwam in de sloot tot stilstand. De bestuurder raakte bekneld en moest door de brandweer uit zijn wagen worden bevrijd. Hij is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. uitspraak opgaat. Dat het Veer- se Meer de status heeft van spe ciale beschermingszone in het kader van de Europese Habitat- en Vogelrichtlijnen kan wel eens een rol gaan spelen. Onder zoek in opdracht van Verkeer en Waterstaat heeft aangetoond, dat het Veerse Meer als natuur- en vogelgebied geen schade zou ondervinden van de vliegbewe gingen. Het vliegveld was er bovendien al voordat het Veerse Meer on der de Europese richtlijnen kwam te vallen. Volgens advo caat Arents van de bezwaarma kers doet dat er echter niet toe. De richtlijnen kunnen ook gevol gen hebben voor bestaande acti viteiten, zoals vliegveld Mid den-Zeeland. door Claudia Sondervan GOES - „Het gaat helemaal fout", zegt A. Schelfhout, direc teur van de Zeeuws-Vlaamse thuiszorgverlener Zorgsaam. Door de hogere thuiszorgtarie ven worden binnenkort zieken huisbedden oneigenlijk ge bruikt, lopen de wachtlijsten bij de verpleeghuizen verder op en gaat het medicijngebruik stij gen. „Mensen krijgen de keuze tus sen tussen fiks bezuinigen, zelf hulp regelen of zich laten vervui len", vat directeur L. Phernam- bucq van Walcherse thuisgever Zorgstroom het effect van de ge stegen eigen bijdragen voor thuiszorg samen. De toeloop op duurdere zorgvoorzieningen wordt groot, voorspellen de Zeeuwse thuiszorgorganisaties. Voor veel ouderen was de thuis hulp het laatste dat opname in een tehuis voorkwam. Thuis hulp wordt bovendien pas ver goed als hulp uit eigen kring of een betaalde werkster niet moge lijk is. De instellingen hebben hun han den vol aan cliënten die in pa niek en bezorgd bellen over de nieuwe tarieven. De opzeggin gen komen vooral van chronisch zieken en ouderen die huishou delijke hulp en alphahulp krij gen. Voor hen vormt de thuis- hulpbezoek ook een contactmo ment en een controle op welzijn, zegt directeur I. Dekker van Al- lévo, thuiszorgvoorziener voor de Oosterschelderegio. Weifelaars De thuiszorgwerkers maken zich volgens haar grote zorgen over hun cliënten. Allévo regis treerde tot nog toe vijftig opzeg gingen. maar er zijn nog veel weifelaars, meldt Dekker. Bij Zorgsaam ligt het aantal afzeg gingen tussen de vijftig en hon derd, schat Schelfhout. „De piek moet nog komen", denkt hij. Walcheren meldt tachtig op zeggingen. De verhoging treft vooral men sen met een laag inkomen: chro nisch zieken en ouderen. Voor mensen met enkel AOW verdub belt het tarief van 4,60 euro per uur tot 11,80 euro per uur, met een maximum van zestien euro per vier weken. Het AOW-pen- sioen voor 65-plussers bedraagt momenteel 630 euro (zonder toe slag) per maand. Mensen met meer inkomen kijken wel tegen een verdrie- tot vervijfvoudi ging van de thuishulpkosten aan. Er heerst grote onduidelijkheid over de nieuwe tarieven omdat de hoogte van de eigen bijdra gen afhankelijk van het inko men is. Het Centraal Admini stratiekantoor Bijzondere Ziek tekosten stuurt binnenkort alle thuiszorggebruikers de beschik kingen. Het CAK heeft een spe ciaal telefoonnummer en een brochure beschikbaar over de nieuwe berekening en op de website ivww.cak-bz.nl zijn re kenmodellen te vinden. De telefoonlijnen zijn echter overbezet en de rekenmodellen veel te ingewikkeld, zegt M. Ver meer van patiëntenplatform Het Klaverblad. Enkel mensen die dit jaar een grote terugval in in komen hebben, kunnen een lage re bijdrage aanvragen. Zij we ten pas hoeveel lager wanneer de fiscus in 2005 het inkomen heeft bepaald. Boekhouder Het Klaverblad en het klachten bureau voor de gezondheidszorg IKG bereiden een meldweek voor waarin mensen kunnen la ten weten hoe de verhogingen in de eigen bijdragen in de ziekte kosten wet AWBZ hen treffen. Een datum kon Venneer giste ren nog niet geven. Er is geen be leid, verwijt Phernambucq de re gering. „We hebben alles op al les gezet om de wachtlijsten weg te werken. Nu concluderen ze dat het te duur wordt en dan komt dit." „Waar geen beleid is regeert de boekhouder"conclu deert zijn collega Schelfhout. KRUININGEN - Zeker zeven auto's die geparkeerd stonden in de Burgemeester Vogelaar straat en de Berghoekstraat in Kruiningen waren gisternacht het doelwit van vandalen. Er zijn onder andere buitenspie gels, antennes en ruitenwissers vernield. Het totale schadebe drag is nog onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29