'ZC orsele maakt prioriteitenlijst Jongeren gaan de verveling te lijf 13 Woningbouw Goes trekt aan Besturen scholen op Zuid-Beveland werken nauw samen ROC Westerschelde start hbo logistiek Grote animo voor seniorenraad Goes gemeente kan niet optreden bij alle overtredingen "MA wil uitleg )ver opwerken fan kernafval lanhouding ia steekpartij n Zierikzee fpsporing jerzocht O AutoTrack.nl zeeuwse almanak Smullen BEVELANDEN-THOLEN woensdag 7 januari 2004 i^rRnb Paardekam MKENSZAND - De gemeen- Borsele heeft een prioriteiten- opgesteld die ze gaat gebrui- bij het aanpakken van ille- c situaties. Daar waar de vei heid van burgers in het ge- ig is, wordt voortaan als eer- opgetreden. «EN HAAG - Staatssecretaris •|an Geel van Milieubeheer noet uitleg geven over het op merken van kernafval uit de Jrncentrale Borssele in Frank- öjjk. Dit heeft PvdA-Kamerlid Samsom gisteren schriftelijk 1 lagd. Dit blijkt uit de handhavingsno- ta die vanaf vandaag ter inzage ligt. Daarin stelt de gemeente dat ze op dit moment al redelijk goed op weg is als het om hand having van de regels gaat. In heel Noord- en Middel-Zeeland zou ze zelfs de enige zijn met een handhavingscultuur. Toch wordt het als een gebrek erva ren dat de regels niet duidelijk op schrift staan. Daarom is de nota 'handhaving ruimtelijke re gelgeving gemeente Borsele' op gesteld. De gemeente wil in principe op treden tegen elke overtreding, maar dat is niet haalbaar in ver band met de bezetting. Een re kensommetje leert dat het hand- havingstraject van één overtre ding gemiddeld 113 uur kost. Het is volgens de gemeente on vermijdelijk om prioriteiten te stellen, en dat is dan ook ge beurd. Op de eerste plaats staat de veiligheid van de burgers. Als die in het geding is past vol gens de gemeente maar één stap: optreden. Om aan illega le situaties een eind te maken, wil de gemeente veelvuldig ge bruik maken van het opleggen van een dwangsom of bestuurs dwang. In dat laatste geval wordt de illegale situatie op kos ten van de overtreder ongedaan gemaakt. Bij situaties waarbij de veilig heid van mensen niet direct in het geding is, gaat de gemeente in eerste instantie over tot een 'gewone' waarschuwing. Tweede op de prioriteitenlijst staat het bouwen zonder vergun ning of in afwijking daarvan. Op de derde plaats staan zaken die niet passen in het bestem mingsplan van het gebied waar ze plaatsvinden. Overigens zal de gemeente altijd kijken of le galisering of vrijstelling moge lijk is, maar ze wil daar spaar zaam mee omgaan. Als toch re gelmatig van een bepaalde norm wordt afgeweken, verliest deze zijn waarde en wordt hij vervan gen door een andere norm. Brandveiligheid De gebruiksvergunning, in ver band met de brandveiligheid, staat als vierde op de prioritei tenlijst. Daarbij moet worden aangetekend dat de gemeente op dit moment bezig is om alle openbare gebouwen van een ge- fa mi ks vergunning te voorzien. Daartoe zijn extra mensen aan genomen. Ook hierin is een prioriteiten lijst gemaakt. Bedrijven die nachtverblijf bieden, zijn als eer ste aan de beurt. Daarna komen respectievelijk horecabedrijven, ruimtes voor gehandicapten, verengingsgebouwen en kanti nes, kinderdagverblijven en scholen. Helemaal onderaan de prioritei tenlijst voor handhaving staan de aanlegvergunningen en za ken op milieugebied. Voor dat laatste geldt een ander handha- vingstraject, dat buiten de nieu we nota valt. De gemeente stelt verder dat ze in de toekomst extra alert is op [j heeft zich erover verbaasd Jt kerncentrale-eigenaar EPZ t opwerkingscontact met het anse Cogéma zonder meer zou nnen verlengen. Volgens ïad Van Geel de Twee- Kamer daarover moeten in- meren. De PvdA was altijd ir sluiting van de kerncentra- torssele op 1 januari dit jaar I tegen het opwerken van ge tukte splijtstofelementen uit rssele in Frankrijk, omdat arbi] een beperkte hoeveel id radioactief afvalwater in wordt geloosd. msom vraagt inzicht in het ntract tussen EPZ en Cogéma. j wil ook weten wat met het amum en plutonium gebeurt, tijdens het opwerkingspro- uit het Borsselse afval wordt taald. Geel heeft eerder aan de reede Kamer laten weten dat juridisch geen mogelijkhe- len zou hebben om verlenging ran het opwerkingscontract tus- in EPZ en Cogéma te voorko en. ERIKZEE - De politie heeft itcrmorgcn in Zierikzee een an aangehouden in verband et een steekpartij, waarbij een erikzeecnaar zwaargewond akte. De bouw van het appartementencomplex Parkhof Prins van Oranje aan de Nieuwstraat in Goes nadert het afrondende stadium. j vond plaats in de akestraat in de Zierikzeese itenwijk Poortambacht. Vol- s de politie zou het gaan om uit de hand gelopen ruzie in elationele sfeer. Het slachtof- een buikwond op en rd per ambulance vervoerd het ziekenhuis. De verwon en zijn volgens de politie levensbedreigend, vermoedelijke dader van iteekpartij werd buiten op jat aangetroffen door de ihe en is in hechtenis geno- ïen tips na KDELBURG - De politie naar aanleiding van de uit- pding van Opsporing Ver- van maandagavond, waar- leen foto was te zien van een P die geld pinde met een ge- bankpas, tien tips gekre nt na de uitzending meldde p twee tipgevers bij de poli- Gisteren kwamen daar nog tips bij. onderzoekt ze op dit ment In het programma W aandacht gevraagd voor van 30 oktober. Een man probeerde met gestolen pinpas bij diverse Fen in Middelburg te pin- wn van de banken is met bewakingscamera een foto paakt. die in de uitzending vertoond. door Rolf Bosboom GOES - De woningbouw in de gemeente Goes zit weer in de lift. Na enkele magere jaren is het aantal nieuwe woningen in 2003 richting het normale ni veau gekomen, al is er nog geen sprake van een inhaalslag. Goes mag gemiddeld rond de 225 woningen per jaar bouwen. Dat is na 1999 bij lange na niet gelukt. In 2002 steeg het aantal huizen in Goes met 107, terwijl was gerekend op bijna het dub bele. In 2001 werd het aantal var: honderd opgeleverde nieuw bouwwoningen zelfs niet eens gehaald. Belangrijkste oorzaak is de vertraging waar veel bouw projecten mee te kampen heb ben, vooral als gevolg van lang durige procedures. Voor de komende jaren wordt een inhaalslag voorzien, door dat projecten die eerder waren voorzien, alsnog tot uitvoering komen. De prognoses gaan uit van een forse piek in de periode 2004-2006. De eerste, voorzichtige tekenen van herstel zijn zichtbaar. Bur gemeester D. van der Zaag meld de maandag in zijn nieuwjaars rede dat er vorig jaar tot en met november 169 woningen zijn op geleverd. De Stadspoort Dat is vooral te danken aan de afronding van het project De Stadspoort in het vroegere Bek- hofgebied en aan de gestage groei van de nieuwe wijk Ouver ture in Goes-Zuid. De stijgende lijn kan naar ver wachting worden voortgezet, zo dat een inhaalslag op gang komt. Dat is deels te danken aan Ouverture, waar dit jaar de laatste fase in gang wordt gezet. Uiteindelijk moet de wijk onge veer 335 huizen tellen. Het streven is om aansluitend in zuidoostelijke richting verder te gaan met de wijk Aria. Of dat lukt, hangt af van de tot dusver re moeizame besprekingen tus sen de gemeente en de eigenaar/ontwikkelaar. Verder is de wijk Mannee (Noordhoek II), vooral interes sant voor particuliere bouwers, in voorbereiding, al zal de uit voering voorlopig op zich laten wachten. De mogelijkheid om Oostmolenpark in noordelijke richting uit te breiden wordt ver kend. Te springen De uitbreiding van de dorpen be perkt zich voornamelijk tot Wil- helminadorp, waar het wijkje De Schanse vordert, en 's-Heer Hendrikskinderen,, waar aan de oostkant de komende jaren in to taal 29 woningen worden ge bouwd. 's-Heer Arendskerke zit al jaren te springen om nieuwe woningen, maar doordat er tot nu toe geen geschikte locatie voor is gevonden, wil dat maar niet lukken. Daarnaast zijn vooral in Goes zelf allerlei bouwprojecten in voorbereiding of uitvoering op foto Willem Mieras openvallende plaatsen tussen de bestaande bebouwing. De bouw van het appartemen tencomplex Parkhof Prins van Oranje aan de Nieuwstraat, op de plaats van de vroegere schouwburg, nadert al het afron dende stadium. Op stapel staan onder meer di verse appartementencomplexen aan de Beukenstraat, grondge bonden woningen en apparte menten aan de Anjelierstraat en de Oostsingel (locatie-De Groe ne), een appartementencomplex aan de Evertsenstraat (op de plaats waar voorheen het Del ta-gebouw stond), een woonto ren en appartementen in het Sta tionspark en appartementen bij het winkelcentrum in de Goese Polder. door Freek Janssen WISSENKERKE - Een voorzit ter van 14, een penningmeester van 15 en een secretaresse van 12. Samen vormen ze hel be stuur van een clubje dat activi teiten gaat organiseren voor jon geren in Wissenkerke tussen de 12 en 16 jaar. Al enige tijd is het onrustig rond de jongerenontmoetingsplaats (JOP) in Wissenkerke. De rond hangende jongeren zorgen vaak voor overlast. Vorige maand hield gemeente Noord-Beveland een gesprek met de jeugd om sa men een oplossing te zoeken voor het probleem. Helaas kwam niet iedereen opdagen: de grootste lastpakken, de oudere jongeren, lieten het afweten. Zij veroorzaken veel overlast door automotors te laten lopen en harde muziek te draaien. Ook zijn er af en toe vernielingen. Tijdens de bijeenkomst werd be sloten dat er meer politiecontro les komen rond het JOP. De weg ernaartoe wordt afgesloten voor auto's van niet-bewoners. Ook werd duidelijk dat de jongeren in Wissenkerke zich soms stier lijk vervelen. De Vereniging Dorpsgemeenschap Wissenker ke wees daarom deze week een aantal jongeren aan om activitei ten te organiseren. Kersverse voorzitter Armand de Smit: ..We willen leuke dingen gaan doen, zoals een disco, karten en misschien bowlen." Ze krijgen daarvoor wel geld van de ge meente, maar moeten voor een deel ook zichzelf bedruipen. De Smit: „Met die disco hopen we wat geld te kunnen verdienen. De gemeente gaat nog kijken waar we die mogen houden, mis schien kan het in de gymzaal." Als alles goed uitpakt, worden de activiteiten wellicht uitge breid naar andere dorpen op het eiland. Daar speelt veelal het zelfde probleem. Een naam heeft de club nog niet. Behalve het driekoppige be stuur zijn er nog twee kinderen lid. Volgens De Smit wierpen de anderen hem bij de verdeling van de posten de voorzittersha mer toe: „Ze vroegen wie voor zitter wilde zijn. Iedereen zei toen dat ik dat maar moest doen." (advertentie) Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland burenruzies. Het komt regelma tig voor dat iemand de gemeen te vraagt op te treden tegen een illegale situatie bij zijn of haar buurman. Als dat terecht is, wordt zeker opgetreden, maar als de klacht thuishoort in de re lationele of psychische sfeer, gaat de gemeente over op zoge heten bemoeizorg. Die wordt verleend door de afdeling wel zijn. Illegale situaties die al jaren be staan, zullen in nieuwe bestem mingsplannen vaak positief wor den bestemd. Tenzij er sprake is van zaken die heel erg strijdig zijn met het beleid. Dan zal als nog worden opgetreden. De handhavingsnota ligt tot en met 3 februari ter inzage in het gemeentehuis in Heinkenszand. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De protes tants-christelijke scholen op Zuid-Beveland willen in 2004 komen tot nauwere samenwer king. Medio dit jaar moet duide lijk zijn op welke terreinen dit kan gebeuren. De zestien betrokken basisscho len vallen onder vijf besturen. Vorig jaar besloten zij de krach ten te bundelen. Daarvoor werd een overeenkomst ondertekend, waal-mee het samenwei-kingsver band Van Sloe tot Kreekrak is ontstaan. In september is een stuurgroep aan de slag gegaan die mogelij ke vormen van samenwerking onderzoekt. Er zijn werkgroe pen gevormd die zich richten op de onderwerpen onderwijs identiteit, personeel financiën en gebouwen. De werkgroepen vergelijken de situaties van de betrokken verenigingen op die terreinen. Imago Groep uit Bre da begeleidt het hele traject. Als teken van de steeds nauwer wordende banden houdt het sa menwerkingsverband vandaag vanaf 19.30 uur een nieuwjaars receptie in De Stenge in Hein kenszand. Alle betrokkenen (be sturen, teamleden, leden van de gemeenschappelijke medezeg genschapsraad en ouders) zijn daarvoor uitgenodigd. De bijeen komst wordt geopend door R. van den Broeke, voorzitter van het directieberaad en direc teur van de Prinses Ireneschool in Goes. R. Boertien van Imago Groep geeft vervolgens een toe lichting op de stand van zaken in het samenwerkingsproces. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Regionaal Op leidingencentrum (ROC) Wester schelde begint in augustus sa men met Hogeschool Zeeland en de twee Hogescholen uit Gent met een hogere-beroepsoplei- ding logistiek. De parttime-opleiding aan het Terneuzense instituut voor mid delbaar beroepsonderwijs is be stemd voor volwassenen die al een baan hebben in de vervoers sector, maar die zich op hun ei gen vakgebied verder willen be kwamen. Het ROC rekent de opleiding te kunnen beginnen met zo'n 15 cursusplaatsen. De financiering om de opleiding voor logistiek manager op hbo-niveau voor te bereiden is inmiddels rond. Via het Regionaal Innovatief Trai nings- en Opleidingennetwerk (RITON) is geld beschikbaar ge komen en ook het Technocen trum Zeeland stelde een subsi die voor de nieuwe studie be schikbaar. „De opleiding zal vooral in de avonduren worden verzorgd en zal in vergelijking met een fullti me opleiding ontdaan worden van leerelementen die de cursis ten al beheersen legt coördina tor A. Stallaert van het RITON/ROC uit. Het RITON verwacht op termijn het leergangenaanbod in Zeeuws-Vlaanderen nog verder te kunnen uitbreiden. Er wordt naarstig gewerkt aan een leer gang e-business voor het mid den- en kleinbedrijf. IHHrI door Rolf Bosboom GOES - De seniorenraad die in de gemeente Goes wordt opge richt, mag zich verheugen in een enorme belangstelling. Meer dan duizend mensen hebben in teresse getoond; tientallen van hen hebben zich kandidaat ge steld om lid te worden van de raad. De seniorenraad is bedoeld om ouderen actief te betrekken bij het gemeentelijk beleid. De raad geeft, op verzoek of op eigen ini tiatief, adviezen aan het gemeen tebestuur over alles wat van be lang is voor senioren. De raad bestaat, volgens de ver ordening die de gemeenteraad vorig jaar september heeft vast gesteld, uit minimaal vijf en maximaal zeven mensen. Vier van hen worden worden voorge dragen door de ouderenbonden, die zijn verenigd in het Bonden- beraad Groot-Goes. De overige leden worden buiten de bonden om geworven. Om daarvoor belangstelling te kweken, heeft de gemeente alle inwoners van boven de vijftig aangeschreven. Bovendien werd begin november een informatie bijeenkomst over de komst van de seniorenraad gehouden. De respons is overweldigend ge bleken. In totaal ontving de ge meente meer dan duizend reac ties van mensen die aangaven meer te willen weten over de se niorenraad. Daarnaast 'sollici teerden' een kleine vijftig men sen naar een zetel in de raad. Wethouder D. van Ewijk spreekt van 'waanzinnig veel respons'. „Daar ben ik heel blij mee. De seniorenraad voorziet kennelijk in een grote behoef te", concludeert zij. „We hebben ook heel veel 55-plussers in de gemeente, ongeveer dertig pro cent van de inwoners." Een selectiecommissie, met le den van de werkgroep die de komst van de seniorenraad heeft voorbereid én vertegen woordigers van het Bondenbe- raad, heeft de binnengekomen reacties bekeken. Mede aan de hand, van gesprekken met kandi daten is een keuze gemaakt. Ge zien de grote animo is uiteraard besloten de seniorenraad zijn maximale omvang van zeven personen te geven. Werkplan Het is de bedoeling dat de leden van de seniorenraad nog deze maand worden geïnstalleerd. De raad stelt vervolgens een jaarwerkplan op met onderwer pen waarover hij advies wil ge ven; de gemeente geeft aan over welke zaken zij geadviseerd wil worden. De adviezen van de se niorenraad worden besproken tijdens openbare vergaderingen, die acht tot tien keer per jaar worden gehouden. De uitkomst wordt daarna voorgelegd aan het college van burgemeester en wethouders. De leden kunnen maximaal drie periodes van drie jaar deel uit maken van de seniorenraad. Armand de Smit (rechts) is voorzitter van een comité dat activiteiten gaat organiseren voor Wissenkerk- se jongeren tussen 12 en 16 jaar. Rond de jongerenontmoetingsplek in het dorp is het al een tijdje onrus tig. foto Willem Mieras Het Grote Winterfeest is weer voorbij. De dagen worden lan ger, de schaduwen korter, en het leven sukkelt inmiddels weer op alledaagse wijze voort. Niet in Vlissingen. Daar woont een gezin dat nog dagelijks verlekkerd over het buikje aait, nagenietend van de gerechten die het met kerst door een plaatselijk ca teringbedrijf aan huis liet be zorgen. Het begon met een ruim gevulde ontbijtmand luxe broodjes met heerlijk be leg, later op de dag gevolgd door een koude schotel Jingle Bells. Ze namen zich voor dat vaker te doen: zo'n dagje lek ker smullen Geen probleem. Blijkens de advertentie waar mee het cateringbedrijf de kerstaanbieding onder de aan dacht bracht, hoeven ze er geen jaar mee te wachten. De aanbieding is nog dagelijks geldig. „Te bestellen", zo meldt de annonce, „tot en met maandag 22 december 3003."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27