Dromen kun je sturen Laatste Neanderthalers leken meer op ons wêêêêêêpsi a i 4h Jamai for president! Nachtmerrie is ppn oude heks Door PIETER LOMANS woensdag 7 januari 2004 Zeeslak helpt onderzoekers Net voor nieuwjaar maakte de Belgische tv-zender VTM zijn plannen bekend voor een Idols-programma voor politici. Het moet een talentenjacht worden waarin goedgebekte en goeduitziende burgers op tv strijden om de overwinning. VTM beloont de winnaar graag met een twee de plaats op de lijst van een van de deel nemende politieke partijen bij de ko mende Europese verkiezingen. Maar de Belgische politici weten nog niet zeker of ze moeten meewerken. Vol gens Filip Dewinter, leider van het Vlaams Blok, past het initiatief in de voortschrijdende 'verkleutering' van de politiek. Maar hij wijst het initiatief ook niet meteen af. In de Volkskrant zegt bij: „Steeds minder draait het om in houd, steeds vaker over wie het leukste snoetje, de grootste borstomvang en de langste benen heeft. Maar het kan wel interessant zijn als onbekende kandida ten zich op een luchtige manier kunnen presenteren." Een jaar eerder waarschuwde premier Balkenende tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Genootschap van Hoofd redacteuren ook al voor de dreigende versoaping' van de politiek. „Hordes ca mera's in Akersloot voor driehonderd le ge stoelen en de presentatie van Ratel band als kandidaat-lij sttrekker van Leef baar Nederland heeft niet met politiek te maken, maar met amusement", zei Balkenende toen. De premier uitte destijds ook al zijn on- genoegen over het toegenomen transfer- geweld in de politiek. Politici verhuizen tegenwoordig net zo makkelijk van par ty als profvoetballers van club. De me diagenieke kop is belangrijker dan de ideologische op partijpolitieke opvattin gen die erin zitten. Peilingen en verkiezingen win je niet met het politieke debat, maar met gla mour, show en vermaak. De burger stelt zijn vertrouwen eerder in een politicus die goed overkomt, dan in een politicus die het vak beheerst. Daarom moet de politiek zichzelf steeds meer verkopen. Daarom is vermaak een wezenlijk on derdeel geworden van de politiek en de mocratie. De politiek is geïnfecteerd door glamourland. De democratie wordt meer en meer beheerst door de dicta tuur van het amusement. Dat is natuurlijk geen verwijt aan politi ci. De burger vraagt zelf om de verkleu tering en versoaping van de politiek. En dat proces is nog lang niet afgerond. Het kan veel beter! In 2002 werd in Argenti nië de spelshow 'De kandidaat van het volk' op televisie uitgezonden. De win naar werd lijsttrekker van een op te richten volkspartij. Geen lijsttrekkerde batten meer, maar een nieuwe partij bij elke verkiezing! In Albanië kun je parlementariërs van andere partijen inhuren, die dan voor jouw wetsvoorstellen kiezen. Mooie spel show: wie laat zich door wie omkopen, eh, inhuren. En voor hoeveel? Burgers kunnen hun voorspellingen doorbellen, e-mailen en sms-en. Maak er een tv-show van: de politicibeurs, die onmiddellijk na de sterrenbeurs wordt uitgezonden. Politieke partijen; koop en verkoop lijst trekkers, haal nieuwe popsterren en top sporters binnen, maak er iets moois van. Wij hebben recht op een tv-democratie! Over een gebrek aan geloofwaardigheid hoeft geen enkele politicus zich druk te maken. Al een jaar geleden schreef Uni cef in het jaarrapport The State of the World's Children: 'jongeren zijn teleurge steld in de democratie en twijfelen aan het nut van stemmen.' Jamai for president! Europese Neanderthalers wa ren zich al aan het ontwikke len tot 'moderne' mensen te gen de tijd dat onze eigen soort, 'Homo sapiens sapiens', in Europa arriveerde. Dat blijkt uit een controversiële vondst in Vindija in Kroatië. Daar heb ben wetenschappers de resten ontdekt van Neanderthalers die 'lichter' gebouwd waren dan hun meer robuuste voor ouders. De Neanderthalers begonnen zich in Europa te ontwikkelen omstreeks 230.000 jaar gele den. Ze waren er de dominante mensensoort tot ongeveer 35.000 jaar geleden. Rond dat tijdstip arriveerden de eerste moderne mensen in Europa. Tienduizend jaar later hadden die de Neanderthalers com pleet verdrongen. Hoe dat proces precies in zijn werk is gegaan, is nog onduide lijk. De meeste antropologen denken dat de moderne mens in Afrika is ontstaan en zich van daaruit over de rest van de wereld heeft verspreid. Ze zou den daarbij oudere mensen soorten, zoals de Neandertha lers in Europa, hebben vervan gen. hetzij door ze uit te moor den, hetzij doordat ze efficiën tere jagers waren. Volgens de leider van het jong ste onderzoek, de Amerikaanse hoogleraar James Ahern van de universiteit van Wyoming, is het proces „gecompliceerder" geweest dan de meeste van zijn collega's veronderstellen. Vol gens hem lijkt het erop dat de Neanderthalers vlak voor het Een Neanderthaler, geëxposeerd in h in het Belgische Tongeren. arriveren van de eerste moder ne mensen al bezig waren te evolueren naar een meer mo derne vorm'. Dat zou ook blij ken uit de stenen werktuigen die ze gebruikten. Gereedschap dat is gevonden in Vindjia is van een betere kwaliteit dan dat van vroegere Neandertha lervindplaatsen. Het lijkt op dat van de eerste moderne mensen, aldus Ahern tegen- Provinciaal Gallo-romeins museum over de Britse omroep BBC. Ahern denkt dat de versnelde evolutie van de Europese Nean derthalers het gevolg is van soortgelijke invloeden uit de leefomgeving die de aanleiding waren van de evolutie van mo derne mensen in Afrika. Nean derthalers waren geëvolueerd om het hoofd te bieden aan de barre omstandigheden van de Ijstijd die destijds in Europa Gereedschappen van Neanderthaelers heerste. Die liep rond 35.000 jaargelden tegen zijn einde. Het blijft de vraag of moderne mensen en Neanderthalers zich ook biologisch met elkaar hebben vermengd. Uit onder zoek van DNA dat is aangetrof fen in botten van Neandertha lers hebben geleerden opge maakt dat de twee soorten niet met elkaar hebben gepaard. Sommige geleerden denken Foto's Harry Heuts echter dat het voorkomen van lichter gebouwde Neandertha lers rond de tijd van de eerste 'moderne' Europeanen wel de gelijk een aanwijzing is voor biologische vermenging. Om dat de vondst in Vindija dateert van vóór de komst van moder ne mensen naar Europa lijkt het er echter meer op dat het een kwestie is geweest van on afhankelijke evolutie. 4 Er zijn wat boeken over dromen. Hele pillen vol droomsymbolen. De meeste zijn slechts goed voor de open 0 haard, schampert de Utrechtse psycholoog Victor Jt Spoormaker in zijn boek 'Alles over dromen'. Zijn studie is het eerste serieuze Nederlandstalige werk over dromen. f Hij beschrijft daarin niet alleen de laatste stand van zaken op het gebied van wetenschappelijk droomonderzoek, maar geeft tevens een cursus dromen. 4 Door MARTIJN HOVER Amerikaanse onderzoekers hebben een manier ont dekt om de transformatie van stamcellen uit menselij ke embryo's te beïnvloeden. Ze gebruikten een chemi sche verbinding, die ze 'BIO' noemen, en die wordt ge wonnen uit zeeslakken. Dat meldt het tijdschrift Nature. Stamcellen zijn lichaamscellen die zich nog niet heb ben ontwikkeld tot specifieke cellen, zoals spier-, bot- of zenuwcellen. Ze zouden in theorie bijvoorbeeld ge bruikt kunnen worden om transplantatieorganen te laten groeien. Als daarvoor stamcellen uit het lichaam van de patiënt zouden worden gebruikt, zouden zulke organen na een transplantatie niet door zijn lichaam worden afgestoten, zoals met donororganen het geval is. Volgens Ali Brivanlou van de Newyorkse Rockefeller universiteit zorgt de door hen ontdekte stof ervoor dat stamcellen uit menselijke embryo's niet vanzelf in ge specialiseerde 'volwassen' cellen veranderen. Op lan gere termijn zou het daarmee mogelijk kunnen wor den de stamcellen te vertellen wanneer ze moeten transformeren, en tot wat voor celtype. Instant stamcellen Amerikaanse geleerden zijn bezig manieren te ontwik kelen om 'instant'-stamcellen te maken. Aan zulke cel len is het water onttrokken, ongeveer zoals van drui ven rozijnen worden gemaakt. Door water toe te voe gen, wordt er weer een complete cel van gemaakt. Ann Oliver van de Universiteit van Califomië meldt in het weekblad Nature dat zij er met haar collega's in is geslaagd stamcellen uit beenmerg te laten uitdrogen. Na afloop bevatten de cellen minder dan 40% water. Normaal is dat ongeveer twee keer zoveel. Toen de on derzoekers vervolgens water toevoegden, begon onge veer de helft van de cellen zich te delen, zoals normale cellen. De techniek kan belangrijke medische toepassingen krijgen. Voor het opslaan van stamcellen worden ze nu nog met behulp van vloeibare stikstof gekoeld tot - 140°. Om te voorkomen dat ze bij het invriezen wor den beschadigd door ijskristallen, moeten ze eerst in een giftige vloeistof worden gedompeld, die er na het ontdooien weer moet worden afgespoeld voordat de cellen gebruikt kunnen worden. 'Instant' stamcellen zouden opslag en transport veel eenvoudiger, en dus goedkoper, maken. Piranha's bedreigen badgasten Badgasten in het zuiden van Brazilië worden steeds va ker aangevallen door piranha's. De kleine roofvissen zijn de laatste jaren steeds talrijker geworden. Volgens biologen komt dat door de bouw van dammen in de ri vieren waar ze voorkomen. In de stuwmeren die zo ontstaan, stroomt het water langzamer, wat gunstig is voor de voortplanting van de piranha's. Piranha's leggen hun eieren in drijvende waterplanten die veel voorkomen in langzaam stromend en stil staand water. Veel van die vegetatie werd vroeger mee gesleurd als de rivieren in het natte seizoen over stroomden. Daardoor werden de piranhapopulaties in toom gehouden. Daaraan is echter sinds de bouw van de dammen een einde gekomen. De 'nesten' worden bovendien be waakt door de ouders. Die komen daardoor in conflict met mensen die de stuwmeren als zwembad gebrui ken. De aanvallen zijn niet echt gevaarlijk, aldus pro fessor Ivan Sazima van de universiteit van Sao Paulo. De piranha's bijten over het algemeen maar één keer, maar kunnen daarbij wel een flinke wond achterlaten. Volgens Braziliaanse deskundigen behoren verhalen over scholen piranha's clie mensen aanvallen en op eten tot het rijk der fabelen. In zeker drie gevallen waarbij mensen schijnbaar aan piranha's ten prooi wa ren gevallen, ging het in werkelijkheid om mensen die eerst waren verdronken of een hartaanvallen hadden gehad. De piranha's zouden slechts als aaseters zijn opgetreden. ^Tarnoud cornelissen L m og niet zo heel I lang geleden had- 1^1 den ze Victor Spoormaker ver- moedelijk voor gek versleten. Wie gelooft er ou in 'lucide dromen', dro- nen waarin de dromer zich ,i |vust is van zijn droom en eze zelf stuurt. Het fenomeen inmiddels wetenschappelijk ewezen. Het lijkt zelfs een niddel om mensen te verlos- en van nachtmerries. Maar waarom mensen bewust kun nen dromen? Dat is ook voor Spoormaker nog een vraag. De wetenschap weet nog niet zo gek veel van dromen. Er valt nog veel te ontdekken. Door hersenonderzoek weten we hoe de slaapcyclus van de mens eruit ziet en hoe vaak hij in een nacht droomt. Dro men is zelfs een levensvoor waarde, een noodzakelijk schoonmaakproces voor de geest. Zonder de zogenoemde REM-slaap (Rapid Eye Move ment, 'snelle oogbeweging') De term nachtmerrie komt waarschijnlijk van het Oud-Germaanse woord nachtmare, een heks die 's nachts op de slaper kwam zitten waardoor deze angstig ging dromen. In Nederland heeft 13 procent van de volwassenen wel eens last van een nachtmer rie. Ongeveer 400.000 Nederlanders (2 procent) heefteen of meer keren per week een nachtmerrie. Deze angstdromen komen drie keer zo vaak voor bij vrouwen als bij mannen (die trouwens weer drie keer zo vaak over seks dromen als vrouwen). Ook jonge kinderen hebben veel nachtmerries. Vaak gaat dit na hun twaalfde vanzelf over. Als dat niet gebeurt, blijft het een levenslange klacht. .Nachtmerries kunnen ook ontstaan na het meema ken van een traumatische ervaring zoals seksueel geweld of een groot ongeluk als de vuurwerkramp in Enschede. Ook kunnen ernstige zorgen over een bepaald onderwerp tot nachtmerries leiden. Bij een terugkerende nachtmerrie is het 'droom- script' in de geest ingebrand, waardoor bepaalde droombeel den altijd tot angst leiden. Door training kan worden geleerd het script aan te passen en zo de droom een andere wending te geven. Wel heel angstig, maar geen nachtmerrie zijn nachtelijke pa niekaanvallen (pavor nocturnus) en hallucinaties bij het inslapen of wakker worden (hypnagoge en hypnapompe hallucinaties). Deze laatste twee worden veroorzaakt doordat de hersenen REM- activi teit-en dus droombeelden - ver tonen terwijl je nog wakker bent. Bron: Alles over dromen waarin de droomfase zich af speelt, wordt de mens geprik keld en gespannen, verandert zijn persoonlijkheid en krijgt hij last van hallucinaties. De Utrechtse droomonderzoe- ker en psycholoog Victor Spoormaker stelt dat de droom een film is van je eigen gedachten, waarvoor je zelf het script schrijft. In die ge dachte ligt de kern van de the rapie die hij heeft ontwikkeld om mensen van nachtmerries af te helpen. Leer ze bewust het verhaal van hun droom te beïnvloeden zodat het een 'happy end' krijgt. Spoorma ker hoopt uiteindelijk op zijn onderzoek te promoveren. Hij had zijn theorie wellicht nooit kunnen ontwikkelen als hij niet zelf als achtjarige een terugkerende angstdroom had gehad. Het was zijn moeder die hem adviseerde zich in zijn droom zich bewust te worden van die droom en be wust in te grijpen. De eerstvol gende keer rende hij niet lan ger weg van zijn belagers, maar draaide zich om en keer de zich tegen hen. Het werkte. „Bij de nachtmerrie-therapie leren we mensen het verhaal van hun angstdroom te her schrijven met een positiever einde. Als je je dat overdag maar vaak genoeg voorstelt, dan doorbreek je dat enge script. Ook moeten mensen zich overdag meerdere keren inbeelden dat ze achtervolgd Foto Inge van Mill worden en zich dan afvragen of het een droom is of niet. Als ze zich dat goed kunnen in prenten, dan lukt het ook tij dens de droom. Op dat mo ment zijn ze in staat hun droom een andere wending te geven." De term 'lucide' komt van de 19e-eeuwse schrijver Frederik van Eeden. Hij noemde die dromen waarin hij zelf bewust handelde zo, omdat ze zo hel der van beeld waren, zo echt. Lucide dromen geven je onbe grensde mogelijkheden, om dat in dromenland de natuur wetten niet bestaan. Volgens Spoormaker kan iedereen de techniek leren om lucide te dromen. In zijn boek 'Alles over dromen' beschrijft hij daarvoor drie methodes. Toch ben je niet helemaal heer en meester over die we reld. „Hoewel je bewust in je droom ingrijpt, kunnen er toch allerlei dingen plotseling gebeuren. Het blijft namelijk een droom. Het schoonmaak proces in je hersenen gaat ge woon door." „Waarom mensen lucide kun nen dromen? Het komt waar schijnlijk omdat wij een heel hoog ontwikkelde hersen Foto GPD/Montage Koos Smid schors hebben. Die 'cortex' is 's nachts aan het rusten, maar wij bezitten nog wel de moge- lijldieden die dit hersendeel ons biedt. Ilc denk niet dat het een primaire evolutionaire functie heeft. Want anders zouden we allemaal spontaan lucide kunnen dromen. Ik denk dat de menselijke herse nen duizend keer meer kun nen dan wij nu weten. De luci de droom is daar het bewijs van." Victor Spoormaker, Alles over dro men. Uitg. Kosmos-Z&K Uitgevers Utrecht/Antwerpen, ISBN 9021544016. Prijs 13,99 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23