Spruijt Lof en kritiek op voorstel veelplegers Qndernemer Advocatenkantoor -.-WWW.SPADMI.CO M Burgemeester verwijt bestuur vriendjespolitiek Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Daklozenkrant voor kinderen Meer rente over uw spaarloonregeling? JM zet onderzoek naar dood Irakees voort leer illegalen angehouden in lissingen Scheepstransport MKB moet meer schulden maken Van Barneveld naar kwartfinales Onderzoek dood Diana verdaagd koffie verlaagt togelijk risico diabetes TEL. 01 1 8 - 67 47 20 47e jaargang no. 6 (oensdag 7 januari 2004 )S nummer 1,20 Titelverdediger Ray mond van Barneveld heeft gisteravond in Frimley Green de kwartfinales van het Lakeside Professional Championship darts be reikt. De Haagse darter versloeg in de tweede ronde zijn Engelse op ponent Paul Hogan in vier j] Q sets: 3-1. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7,8 en 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 18 en 19; trends: 21,22 en 23; jong: 24 en 25. door Margit Spaak NIJMEGEN - Bestuurders en ambtenaren van Nijmegen doen aan vriendjespolitiek. Ze staan kennissen en familie te vaak uit zonderingen op de regels toe. Dat heeft burgemeester G. ter Horst van Nijmegen gisteren ge zegd in haar nieuwjaarstoe spraak. De burgemeester vindt dat het belang van de stad te weinig wordt behartigd ten gunste van 'de belangen van particuliere clubjes'. Ze wil daar scherp op gaan letten. Ter Horst noemt incidenten, zo als het voornemen om een circus te verbieden omdat er veel te laat vergunning was aange vraagd. Ook een feest hing aan een zijden draadje omdat er eer der uit oogpunt van brandvei ligheid veel te veel mensen wa ren geweest. In deze en andere gevallen knepen bestuurders en ambtenaren een oogje toe. „Ve- l^n kunnen de druk om een uit zondering te maken niet weer staan. Want het is of een vriend van je óf van je vrouw, of je kin deren spelen met zijn kinderen, enzovoort, enzovoort." De Nijmeegse wethouders ont kennen dat zij ooit bekenden hebben voorgetrokken. Maar vice-voorzitter N. Jeanné van de ondernemingsraad vindt het moedig dat Ter Horst de za ken 'zo klip en klaar' heeft ge steld. ANP Advertentie IM i M III II i 11 B AMSTERDAM - De dakloze krantenverkoper Willem probeert in Amsterdam de Straatkinder krant te verkopen. De Nederlandse straatkranten hebben gisteren eenmalig een kindereditie uit gebracht. Volgens de verkopers van de diverse daklozenkranten zijn kinderen hun grootste fans. foto Marcel Antonisse/ANP Sparen via internet was al makkelijker, veiliger en sneller. Nu is het ook nog eens aantrekkelijker. Met Rabo InternetBonusSparen. U krijgt een rente tot maar liefst 3,5%. Ga snol naar www.rabobank.nl en profiteer extra van uw spaarloonregeling. Rabobank c noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. straat: postcode plaats: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: T handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8"711688"555530 C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twe| weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). c per kwartaal met automatische incasso 56,60). 43 per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) torTheo Haerkens ianne Sleuties EN HAAG - De 43-jari- sergeant-majoor die irdl verdacht van het mdschieten van een Ira- is door de rechter- lissaris in Arnhem vrije voeten gesteld. SINGEN - Het aantal ille- Jen dat in 2003 in Vlissingen is ingehouden, is fors gestegen, ilgens een woordvoerder van Koninklijke Marechaussee ^rden er ruim 290 illegalen Kgetroffen, tegen ongeveer 25 2002. afgelopen jaren zag Vlissin- juist een afname in het aan- iiluchtelingen dat als verste- ghg in containers en trailers iversteek wilde maken naar jeland. Dit zou komen door gebruik van diverse opspo- iapparatuur. Omdat ook en Frankrijk streng con- >ren, is het aantal opgepakte (alen in Vlissingen weer toe- imen, aldus de woordvoer- Itrengere controles zijn het "g van de fikse boetes die ^geland oplegt als er illegalen Tehepen worden aangetrof- l De Engelse autoriteiten fien de vervoerders daar- IT verantwoordelijk. ANP De verdenkingen tegen de man zijn niet sterk genoeg om het voorarrest te verlengen. De rechter-commissaris zag on voldoende bewijs dat de mari nier 'bewust en met opzet' heeft gedood om hem nog langer vast te houden. De sergeant-majoor komt van ochtend vrij. Volgens de raads man van de marinier, die overi gens verdacht blijft, heeft het Openbaar Ministerie erkend dat een ongeluk niet kan worden uitgesloten. „Het is mogelijk dat een kogel is afgeketst", al dus advocaat Gert-Jan Knoops. Verder technisch onderzoek moet dat uitwijzen. Persofficier Mariët de Weert noemt de beslissing van de rech ter-commissaris 'jammer'. Het OM vecht de beslissing niet aan, maar zet wel het onderzoek voort. Ze wilde niet ingaan op uitspra ken van de advocaat van de ma rinier dat militairen én Irakese getuigen ontlastende verklarin gen hebben afgelegd. Advocaat Knoops stelde dat in tegenstel ling tot eerdere uitlatingen van het OM wel degelijk sprake was van een 'agressieve menigte' die langzaam oprukte naar het groepje militairen dat door de sergeant-majoor werd geleid. Volgens zijn raadsman heeft de commandant zich aan de proce dures gehouden en weloverwo gen een waarschuwingsschot afgevuurd. Toen daar niet op werd gereageerd zou hij een tweede kogel 'links voor de me nigte hebben willen schieten'. De marinier reageerde opge lucht. Ook staatssecretaris Van der Knaap van Defensie rea geerde opgetogen. Hij bezoekt de Nederlandse militairen in Irak. „Wij staan als Defensie pal achter onze mannen in Irak", al dus de bewindsman, wat vol gens hem niet verlet dat er ruim te dient te zijn om incidenten te onderzoeken. De vakbond voor defensieper soneel VBM/NOV is blij. Voor zitter Jean Debie vraagt zich wel af wat de argumentatie van de rechter-commissaris is. „Is het waar dat het OM te hoog van de toren heeft geblazen?" Volgens de vakbondsman is niet eerder voorgekomen dat het OM met gedetailleerde informatie vroegtijdig naar buiten kwam. „Absoluut niet zorgvuldig", ka rakteriseert Debie dat. Het OM maakte maandag nog bekend dat het slachtoffer van grote af stand in de rug was geschoten zonder dat sprake was van drei- ging. GPD pagina 4: militairen onder vuur De opening van het open baar onderzoek gisteren naar de dood van prinses Diana en haar vriend Dodi al Fayed in 1997 blijkt met meer dan een formaliteit. Onderzoeksleider Michael Burgess maakte bekend dat het nog zeker vijftien maanden gaat duren voor dat de openbare hoorzittingen kunnen beginnen. Kleine en middelgrote ondernemingen moeten zich volgens MKB-Nederland makkelijker in de schulden kunnen steken om te investeren. MKB-voorzitter L. Hermans stelde gisteren dat de groei in het midden- en kleinbedrijf achter blijft, doordat de investeringen zorgelijk onder druk staan. Kinderen: trendgevoelig of conservatief? Veel jongens willen weten of hun piemel groot genoeg is (ILADELPHIA - Meer koffie inken verlaagt mogelijk het ico op de meest voorkomende rm van diabetes. Dat blijkt een studie die gisteren in het idische tijdschrift Annals of emal Medicine is versche- VLISSINGEN - Een dertigtal binnenvaartschepen is op weg van China naar Rotter- Eerder werden twee van dergelijke transporten in Rotterdam afgeleverd, gisteren dam. De casco's van de schepen zijn in China vervaardigd voor verscheidene West- passeerde de derde vracht op wegnaar de Waalhaven. De sleepboot die het transport Europese klanten, die ze verder zullen afbouwen. begeleidt is de Smit Singapore. foto Aero Lin Photo Goes Geleken met mensen die geen Iffiedrinken, bleek de kans op fcbetes type 2 bij mannen die ïer dan zes koppen koffie per jg drinken met de helft af te nen en bij vrouwen met bijna brocent. De resultaten beves- $en een studie uit 2000 onder f.000 Nederlandse volwasse- Daaruit bleek dat zeven Open koffie per dag het risico I diabetes type 2 met de helft puceert. Hel is echter ondui- llijk of het koffie is dat be- Kermend werkt. AP van onze redactie binnenland UTRECHT - Burgemeester A. Brouwer van Utrecht en de Amsterdamse politie reageren positief op het proefballonnetje van de Utrechtse korpschef Vo gelzang om veelplegers uit de anonimiteit te halen. Brouwer Advertentie Vandaag wordt bij u bezorgd: INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met Lezersservice: 0800 - 0231213 zei gisteren het een goed idee te vinden dat Vogelzang de discus sie over de privacy van veelple gers heeft aangezwengeld. Het Openbaar Ministerie en de Nederlandse Orde van Advoca ten zien niets in het verspreiden van foto's van veelplegers. Het College Bescherming Persoons gegevens (CBP) waarschuwt voor een heksenjacht. De Utrechtse korpschef zei maandag er voorstander van te zijn dat de portretten van veel plegers worden verspreid in de wijken waarin ze actief zijn. Pu blicatie van de foto's is onder deel van het beleid waarmee Vogelzang de maatschappij weerbaarder tegen criminaïi- teit wil maken. „Als je een duurzame daling van de criminaliteit wilt en daarbij een beroep op de burger en het bedrijfsleven doet, moet je ze wel handvatten geven om wat te doen", reageerde Brouwer gis teren. Ook het Amsterdamse politie korps staat achter het voorstel van Vogelzang. Vorige maand gebruikte de Amsterdamse po litie deze aanpak al bij een an dere groep. Zij plaatste toen fo to's van hooligans op internet. Het Openbaar Ministerie voelt niets voor de plannen van Vo gelzang. „Veelplegers moeten door politie en OM worden aan gepakt en niet door burgers", al dus het OM. Justitie zegt wel iets te zien in het onder voorwaar den vrijgeven van gegevens aan instanties die er gericht mee aan de gang gaan, zoals de KNVB, die informatie krijgt over voet balvandalen. Middeleeuwen De PvdA reageerde terughou dend op de voorstellen van Vogelzang. „Het mag niet uit monden in het rondrijden van veroordeelden op de mestkar, net als in de Middeleeuwen", stelde het Tweede-Kamerlid Wolf sen. CD A-woord voerder Van Haersma Buma vindt niet dat iemand met een crimineel verleden per definitie publieke lijk aan de schandpaal mag worden genageld. „Maar als hij verdachte en voortvluchtig is, vind ik het een andere zaak." Het CBP waarschuwde voor een heksenjacht op veelplegers. „Als Vogelzang Utrecht wil vol plakken met foto's van veelple gers, is hij verkeerd bezig", al dus collegelid U. van de Pol. De Nederlandse Orde van Ad vocaten staat niet achter het idee om de identiteit van veel plegers bekend te maken. „Wij moeten in Nederland niet over gaan tot Britse praktijken, waar verdachten en veroordeelden met naam en toenaam in de me dia worden genoemd", zei een woordvoerder. ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1