Snel noodpost Middelburg-Noord Bezwaar tegen overlast vliegveld PZC Ze kwamen van verre met een lampion ROC Westerschelde start hbo logistiek Zierikzeese beste dirigent Unrijtijdm brandweer na verhuizing naar Stromenweg te lang Ipen huis ta nieuwe randweerpost lioolreiniging losenburg-West jn binnenstad r Werkstraf voor iennepkweker j Bezorgklachten: w 15 Tien tips na Opsporing Verzocht Strooizout uit Egypte Fraudeurs moeten op cursus Commissie van avond naar middag agenda Bonnenregen bij controle woensdag 7 januari 2004 ST-SOUBURG Nog dit komt er een extra brand frpost in Middelburg-Noord, stelt brandweercomman- I SICU hnt R- Maljaars van de Stads- Lpf5telijke Brandweer. Op dit Cnent kijkt de brandweer uit kar een geschikte locatie. ieuwe dependance is nood- jeüjk omdat in oktober de tfdpost van de brandweer buist van de Looiersgracht et centrum van Middelburg )ST-SOUBURG - De brand er houdt zaterdag open huis de nieuwe brandweerpost n rie Marie Curieweg (pal ast de A58, afslag Oost-Sou- rgi Het is de eerste van vier suvve posten die de stadsge- stelijke brandweer dit jaar ent De brandweerpost is en van 11.00 tot 16.00 uur. 5SINGEN - De gemeente singen verricht de komende tk werkzaamheden aan de tiering in Rosenburg-West en 'linnenstad. ■wordt morgen de hoofdriole- |g gereinigd in en tussen de nna Blamanlaan, Annie Ro- einlaan en H. Roland Holst- in. Vanaf maandag wor'dt de (lering in de binnenstad geïn itieerd. De werklieden be nnen aan de Commandoweg het Eiland, en gaan vervol lens naar de Paardenstraat, hudenhoek en de omgeving pi de Oranjemolen-Arsenaal, «gemeente waarschuwt voor Inkoverlast. Ook kan het ge- ïeuren dat rioolwater terug doen in het toilet. naar de Stromenweg in de Stro- menwijk. Hierdoor worden de aanrijtijden naar bijvoorbeeld de Veerse Poort veel te lang. Op dit moment wordt dan ook naarstig gezocht naar een tijde lijk onderkomen. Tijdelijk, want zodra de N57 een feit is, kunnen brandweerlieden Mid delburg-Noord snel genoeg be reiken en verliest de noodpost zijn functie. Volgens brandweercomman dant R. Maljaars moet er vanaf het moment dat de locatie Stro menweg in gebruik wordt geno men, een noodpost beschikbaar zijn. In de tijdelijke locatie wordt één brandweerwagen ge stald. Aan de post zijn verder zo'n vijftien brandweermannen verbonden. Maljaars sprak gisteren tijdens gecombineerde nieuwjaarsre ceptie van de brandweer en de opening van de nieuwe brand weerkazerne in Oost-Souburg, pal naast de A58 ter hoogte van Ritthem. Het was de eerste van een aantal nieuwe panden. Op dit moment wordt er veel nieuwbouw gepleegd voor de brandweer: niet alleen de nieu we hoofdpost aan de Stromen weg en de kazerne in Oost-Sou burg, maar ook de kazernes aan de Torenweg in Middelburg en de Olympiaweg in Vlissingen. In maart wordt de brandweerka zerne aan de Torenweg ge opend, in april wordt de eerste paal van de post Olympiaweg in Vlissingen geslagen. Maljaars liet tijdens de opening De nieuwe brandweerkazerne in Oost-Souburg. weten dat de brandweer in 2003 minder is uitgerukt dan in het jaar daarvoor. Vorig jaar moest de brandweer 637 keer uitruk ken, een jaar daarvoor was dat nog 22 procent meer. Overigens betrof 49 procent van deze uit rukken een brand en 28 procent hulpverlening. Tot slot bleek 23 procent van de uitrukken loos alarm. In het kader van de brandpreventie zijn brand weerinspecteurs druk doende geweest. Inmiddels is 71 procent van de panden met een publieke functie, gecontroleerd. Mal jaars verwacht dat aan het eind van het jaar meer dan 90 pro cent is gecontroleerd. Ook met de kerstdagen is door de brand weer en inspecteurs van de ge- foto Ruben Oreel meenten gecontroleerd. Tijdens de inspectieronde werd geen en kele overtreding van de voor schriften geconstateerd. Mal jaars: „Het blijkt dat het beleid toch wel zijn vruchten begint af te werpen."' IIDDELBURG - De politie- jchtcrG. Nomes heeft gisteren p48-jarige Middelburger we ns hennepteelt veroordeeld JtlliO uur werkstraf. de strafmaat werd meegeno- m dat de Middelburger ille- al stroom had afgetapt. Aan Ssbedrijf Delta moet hij 454 poschadevergoeding betalen, ■verdachte zei vorig jaar sep- piberpuur uit financiële over hingen een hennepkwekerij zijn begonnen. „Ik had geen 6ld. Ik wilde mijn kind meer Bnnen geven. Het zijn dure tij- p met de euro." Hij was zich ivan bewust verkeerd te heb- fen gehandeld. Officier van Btie L. Boogert had begrip kr zijn financiële problemen, bar hij noemde de keuze egoïs- Kh „U doet dat om er zelf be- Ivan te worden, terwijl u ook fee' dat u schade aanricht aan aderen Bij de inval op 5 no- jnber vond de politie in zijn bning 205 hennepplanten. Hij ld nog niet geoogst redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax 0118-493009 lE-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers II Miriam van den Broek RonMagnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax (0113) 315669 B-mail: redactie@pzc.nl internet iwww.pzc.nl Email: web@pzc.nl 10800 0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- j oorende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur MIDDELBURG - De politie heeft naar aanleiding van de uit zending van Opsporing Verzocht van maandagavond, waarin een foto was te zien vpn een man die geld pinde met een gesto len bankpas bij diverse banken in Middelburg, tien tips ge kregen. Direct na de uitzending meldden zich twee tipgevers bij de politie. Gisteren kwamen daar nog eens acht tips bij. De poli tie onderzoekt op dit moment de tips. In het programma werd aandacht gevraagd voor een zaak van 30 oktober. Een onbe kende man probeerde met een gestolen pinpas bij diverse banken in Middelburg te pinnen. Bij een van de banken is door bewakingscamera's een foto van de pinner gemaakt die in de uitzending werd vertoond. VLISSINGEN - De kans bestaat dat Zeeland zongedroogd strooizout uit Egypte gaat gebuiken voor het bestrijden van de gladheid op de wegen. De Hogeschool Zeeland en het inno vatiebureau Syntens onderzoeken of het Egyptisch zout voldoet aan de maatstaven voor duurzame innovatie Het moet goedkoper zijn dan het gebruik van Nederlands of Duits zout, het moet voldoen aan verschillende milieu-eisen, en het moet sociaal vernieuwend zijn dan wel andere voordelen met zich mee brengen. Bij gebleken geschiktheid van het Egyp tisch zout gaat het Zeeuws provinciebestuur er mee proef draaien. Het idee is afkomstig van het Hulster ingenieursbu reau Colsen dat werkzaam is voor een Egyptische zoutraffi- naderij. Ook andere bedrijven die duurzame producten of diensten op de markt willen brengen, kunnen voor steun te recht bij de hogeschool en Syntens. Die kunnen daar subsidie voor krijgen uit een landelijke pot. De hogeschool en Syntens ondertekenen daartoe vandaag een samenwerkingsovereen komst. MIDDELBURG - Een 39-jarige Rotterdammer en een 40-ja- rige vrouw uit Den Haag zijn gisteren in Middelburg voor het plegen van uitkeringsfraude veroordeeld tot leerstraffen van 36 uur, in de vorm van een budgetteringscursus. De man kreeg ook nog 24 uur taakstraf opgelegd. Het duo woonde in 2002 samen in Vlissingen toen ze over een periode van zeven maan den inkomsten uit werk verzwegen, terwijl ze een uitkering ontvingen. De verdachten hadden al eerder een kans gehad om een werkstraf te verrichten, maar ze hadden afspraken met de reclassering aan hun laars gelapt. Aanleiding voor of ficier van j ustitie LBoogert om tegen de man en de vrouw cel straffen van respectievelijk dertig en achttien dagen te eisen. Politierechter G. Nomes besloot de fraudeurs nog een laatste kans te geven. MIDDELBURG - De Statencommissie sociale en bestuurlij ke zaken komt niet meer op dinsdagavond bijeen maar op vrijdagmiddag. Het experiment met de avondvergadering, bedoeld om meer burgers naar de bijeenkomsten te lokken, is na driekwart jaar als mislukt beschouwd en beëindigd. De publieke tribunes bleven vrijwel leeg. Ook bleken de avonden soms te kort om de lange agenda's goed af te kunnen werken De vergaderingen voor 2004 zijn gepland op 16 januari, 20 fe bruari, 19 maart, 23 april, 28 mei, 11 juni, 10 september, 15 oktober, 19 november en 17 december. De vaste aanvangstijd is 13.30 uur. De commissie sociale en bestuurlijke zaken ver gadert in de tweede commissiekamer van het provinciehuis in Middelburg. doorJeanette Vergouwen HULST - Buurtvereniging Den Dullaert in Hulst hield gisteravond voor de 24e keer de traditionele Driekoningenop tocht voor kinderen uit de wijk. Achter de geluidswagen liepen de drie volwas sen koningen en daarachter bijna hon derd volgelingen van verschillende leef tijden.De jeugdige wijzen uit het Oosten kwamen van verre en ze hadden allemaal een kroon op en een lampion meege bracht, zonder gevaarlijke kaarsjes, maar met veilige lichtjes. Een enkele lampion werd zelfs verlicht met flikke rende gekleurde lichtjes. Sommige ge zinnen hadden ook hun trouwe huisdier meegenomen. „Dit is onze loslopende ezel", grapte een van de vaders. Jan-Niek liep vooraan. „Ik ben een witte koning en ik vind deze tocht geweldig leuk." Een zwarte ko ning, op de volwassen Balthasar na, was er dit jaar niet bij. Na een half uur kwam de stoet bij de levende kerststal op het Seerattplein waar behalve Maria, Jozef en het kind ook enkele schapen stonden met lammetjes van een week oud. De deelnemers kregen chocolademelk, cake en een glaasje glühwein. foto Wim Kooyman door Harmen van der Werf DEN HAAG - De overlast die het vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden veroorzaakt voor omwonenden en recrean ten in de directe omgeving, moet aanzienlijk worden terugge drongen. Met die eis stonden de bewo- nersvereniging d'Oranjeplaete, de werkgroep Stop Uitbreiding Zeeland Airport Nu (Suzan), camping De Witte Raaf en jachthaven Oranjeplaat giste ren voor de Raad van State. Het aantal vliegbewegingen dat de rijksoverheid van en naar vliegveld Midden-Zeeland heeft toegestaan, is te groot, vinden de bezwaarmakers. Vol gens een akkoord tussen het vliegveld en de provincie mag dat aantal niet groter worden dan 45.000. Waarop dat aantal is gebaseerd, bleef tijdens de zitting van de Raad van State onduidelijk. Het werkelijke aantal vliegbewe gingen ligt overigens onder de 30.000. Dat is naar het oordeel van de bezwaarmakers meer dan ge noeg, zeker omdat nogal wat vliegtuigen over het bewoonde gedeelte van de Oranjeplaat zouden vliegen. Advocaat B Arents noemde vliegveld Midden-Zeeland daarom lan delijk gezien 'uniek'. Bij het vaststellen van het maximaal aantal vliegbewegingen is bo vendien geen rekening gehou den met de externe veiligheid, de kans op ongelukken. Normen Voor kleine vliegvelden bestaan geen normen voor externe vei ligheid, legde een vertegen woordigster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat uit, omdat die onmogelijk zijn vast te stellen. Tot verbazing van staatsraad J. Schaafsma, die de zaak behandelde voor de Raad van State, gaf zij daarvoor als reden dat er domweg te weinig ongelukken gebeuren met de toesteltypes die van vliegvelden als Midden-Zeeland gebruik maken. En veiligheidsnormen moeten ergens op gebaseerd zijn. Uit de nogal juridisch- technische vragen die Schaafs ma aan de bezwaarmakers en aan Verkeer en Waterstaat stel de, viel niet op te maken welke kant de uitspraak opgaat. Dat het Veerse Meer de status heeft van speciale beschermingszone in het kader van de Europese Habitat- en Vogelrichtlijnen kan wel eens een rol gaan spe len. Onderzoek in opdracht van Verkeer en Waterstaat heeft aangetoond, dat het Veerse Meer als natuur- en vogelge- bied geen schade zou ondervin den van de vliegbewegingen. Het vliegveld was er bovendien al voordat het Veerse Meer on der de Europese richtlijnen kwam te vallen. Volgens advo caat Arents van de bezwaarma kers doet dat er echter niet toe De richtlijnen kunnen ook ge volgen hebben voor bestaande activiteiten, zoals vliegveld Midden-Zeeland door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Regionaal Opleidingencentrum (ROC) Westerschelde begint in augus tus samen met de Hogeschool Zeeland en twee hogescholen uit Gent met een hbo-opleiding logistiek. De parttime-oplei ding aan het Terneuzense insti tuut voor middelbaar beroeps onderwijs is bestemd voor volwassenen die al een baan hebben in de vervoerssector, maar die zich op hun eigen vak gebied verder willen bekwa men. Het ROC denkt de oplei ding te kunnen beginnen met zo'n vijftien cursusplaatsen. De financiering om de opleiding voor logistiek manager op hbo- niveau voor te bereiden is in middels rond. Via het Regionaal Innovatief Trainings- en Oplei dingennetwerk (RITON) is er geld beschikbaar gekomen en ook het Technocentrum Zee land stelde een subsidie be schikbaar. „Het is de bedoeling dat we van af augustus een beperkte groep logistieke medewerkers op mbo-niveau een onderwijs-op- maat-pakket gaan aanbieden dat hun uiteindelijk een mas- tersdegree moet opleveren. De opleiding zal vooral in de avonduren worden verzorgd en zal in vergelijking met een full time-opleiding ontdaan worden van leerelementen die deze mensen al beheersen. Gedacht kan dan worden aan basisvaar digheden die jongeren - die niet kunnen bogen op jaren werker varing - normaal gesproken ontberen. Bijvoorbeeld aanvul lend Engels. Deze mensen krij gen daarvoor in de deeltijdop leiding vrijstelling", legt coor dinator A Stallaert van het RI- TON/ROC uit Stallaert inventariseerde de voorbije zomer en het najaar de scholings- en onderwijsbehoef te bij tal van bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse en Gentse Ka naalzone. Die inventarisatie was nodig om het RITON van start te kunnen laten gaan Dit netwerk moet uiteindelijk on derwijs op maat gaan bieden aan bedrijven, maar er ook voor zorgen dat specifieke kennis bij bedrijven beschikbaar komt voor onderwijsdoeleinden. In eerste instantie bleek dat veel bedrijven behoefte hadden aan iet-onderricht. Daarvoor zijn inmiddels leermodules ontwik keld. Een tweede nood bleek te bestaan op het gebied van on derwijs in de logistieke sferen. Stallaert: „Normaal zouden de ze mensen onderwijs op een ho ger niveau kunnen volgen bui ten de regio. De meesten komen daar echter niet aan toe. Ook omdat het deeltijdaanbod vrij gering is. Door nu samen met de Hogeschool Zeeland en onze Gentse partners zo'n speciale opleiding in de streek op te zet ten kunnen we het onderwijs aanbod in eigen regio behoor lijk opkrikken." Het RITON verwacht op termijn het1 leergangenaanbod in Zeeuws-Vlaanderen nog verder te kunnen uitbreiden. Momen teel wordt naarstig gewerkt aan een leergang e-business voor het midden- en kleinbedrijf. Overi gens is het wel de bedoeling dat de bedrijven dat onderwijsaan bod zullen betalen. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke. 9 00 -12.00 uur: Tossen, GRIJPSKERKE Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis. 13 30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG Trefpunt, Nassaulaan 9 00-12 00 uur: Inloopochtend. 10.00- 12 00, wijkinternetpuni; Molstraat 13,9.30-11 30: Sjoelclub Stich ting Welzijn Ouderen; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 9 30-11.30 uur. Kleding ma ken, 9 30 11 30 uur: Koffiecontaci, 14.00- 16 00 uur: Kaarten maken voor kinderen, 19.30 21.30: Kleding maken; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur Soosmiddag voor 50-plussers en 20.15-21.45 uur Hatha Yoga; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13 30-16.00 uur: Sociaal spreekuur MIDDELBURG - Een verlich- tings- en roodlichtcontrole gis terochtend tussen half acht en negen uur bij de Poelendaele- weg/Banckertplein/Langevie- leweg in Middelburg leverde 54 bekeuringen op. De politie schreef 41 maal een bekeuring voor het ontbreken van verlichting op de fiets, zes maal voor het met stoppen voor een rood verkeerslicht met de fiets, zes maal voor het niet vol gen van de aangegeven rijrich ting met de auto en één maal voor het opgeven van een valse naam. ZIERIKZEE - De Zierikzeese Cathy Kotoun is op het internationale harmonie fanfare festi val in Praag uitgeroepen tot de beste dirigent. Kotoun deed aan het concours mee met Har monie de Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent. De prestatie van het Zeeuws-Vlaamse muziekgezelschap werd door de uit Tsjechi sche, Duitse en Nederlandse deskundigen sa mengestelde jury beloond met een zilveren me daille. Gespeeld werden de werken Canterbury Choral. Reminisence en Banja Luka. Aan de wedstrijd afgelopen weekeinde deden veertien orkesten mee uit de drie jurylanden en Noorwegen. Kotoun is sinds oktober 2003 dirigent bij de Vereenigde Vrienden. Ook is ze muzikaal leider van het Yersekse gezelschap Mozart. de Oos- terlandse Fanfare en van Oefening Uitspan ning uit Nieuwerkerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15