Staatsbosbeheer sluit kantoor Het is hier een prachthoekje Jan B reddingboot van het jaar Zeventig klanten lopen weg bij thuiszorg Walcheren Middelburg pleit voor goedkopere lening voor minima 13 Middelburg moet op zoek naar nieuwe bestemming hof Toorenvliedt OAutoTrack.nl Missinger ntkent edreiging 'olitie vermoedt irandstichting 1 Vlissings lordeel ^keuringen bij Sordelcontrole Fietsen uit schuur gestolen zeeuwse almanak Smullen I WALCHEREN woensdag 7 januari 2004 Advertentie Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland OU WERKERK - De 'Jan B' van de reddingsbriga de Zierikzee-Duiveland is verkozen tot redding boot van het jaar 2003. Het vorig jaar in gebruik genomen schip sleepte 669 stemmen in de wacht en liet daarmee de Ko ningin Beatrix van KNRM Urk en de Jan van Speijk van de Egmondse Reddingsbrigade ver achter zich. De vierde plek was voor de 6929 van de Domburgse Reddingsbrigade. De Reddingboot van het jaar-verkiezing is een initiatief van reddingsbrigadeleden Frank Ro- sielle en Vincent Stoit uit Almere en is bedoeld als eerbetoon en steun in de rug van redders te water. Rosielle en Stoit hebben voor de verkiezing de in ternetsite www.reddingsboten.com opgezet en bezoekers van die site konden aangeven welke reddingboot zij de beste vonden. De Jan B - vernoemd naar de in augustus 1998 overleden redder Jan Berrevoets - is een 5.40 meter lange rubberboot, die wordt ingezet voor de bewaking van het strandje bij Ouwerkerk en bij evenementen op en rond het water. ,orNadia Berkelder MarcelModde DDELBURG - De Zeeuwse fdvestiging van Staatsbos- heer in Middelburg sluit in 05. De maatregel houdt ver- nd met een landelijke reorga- salie van de overheidsdienst. Dnen dat kader worden de lidige acht districten terugge- acht tot vier zogeheten lands- ]en. Zeeland wordt samenge- egd met Noord-Brabant en mbuig. ,lgens bronnen binnen de or- mSatie komt het nieuwe ofdkantoor van het zuidelij - landsdeel in Tilburg. Volgens lordvoerder J. Kuiper van latsbosbeheer is dat nog lang et zeker. ..We weten nog niet aar we naartoe gaan." DDELBL'RG - De Middel- rgse politierechter G. Nomes eft gisteren een 48-jarige in- iner van Vlissingen voor be igingen 32 uur werkstraf op- legd. man had op 31 juli 2002 in ssingen twee buurtbewoners Ireigd door ze een mes te to ri „Ik maak je af", had hij er- i toegevoegd. De Vlissinger rak de beschuldigingen tegen, t zweer in naam van God dat niemand heb mishandeld. Ik iruzie met de buren, maar ik jgeen mes laten zien. Ik ver- digmij met mijn mond." Offi- r van justitie L. Boogert ver- les voor het bewijs naar de igiftes van de slachtoffers en Petuigenverklaringen. ,,Het het heetst van de strijd ge- iurd, maar u bent doorgescho- ninuw reactie." Hij eiste zes- in dagen gevangenisstraf. De olitierechter hield het op 32 iir werkstraf. oor Nadia Berkelder De dames De Koning, De Poorte en Koekman (vlnr) spelen bingo in de wijkpost van het Bastion. Bewoners willen niet weg uit het Bastion foto Ruben Oreel door Jeroen Boer MIDDELBURG - Het is druk in Wijkpost het Bastion in Middelburg, het wijkcentrum van het gelijknamige senioren complex. Een grote groep be woners uit het centrum en de wijk spelen er gezellig bingo. Ze begrijpen niet waarom het Bastion gesloopt moet worden. Het rustige complex bestaat uit drie blokken met beneden en bovenwoningen. De platte grond van het complex heeft de vorm van een driehoek, de punt wijst naar de Veersingel. Tussen de blokken is een grote binnentuin. Voor de woningen liggen kleine tuintjes. De eige naar van het complex, de Stichting Protestantse Oude renzorg op Walcheren onder handelt met de gemeente over verkoop van de gebouwen. Wat de plannen met de grond zijn, is niet bekend. Dinsdagmiddag is er niemand thuis. Alle bewoners zijn in de wijkpost. De dames F. Koek man, P. de Poorte, P. de Koning en W. Wattel zitten samen aan een tafeltje te bingoën. Koek man vertelt dat het heel prettig wonen is in het Bastion. Ze woont er inmiddels anderhalf jaar en wil niet meer weg. Er zitten veel voordelen aan het complex, vertelt ze. „Het ligt vlakbij de binnenstad en bij een supermarkt. Daar kun je zo heen lopen.Ook mevrouw De Poorte snapt niet waarom het centrum gesloopt gaat worden. „De woning is groot genoeg. De doucheruimte is ook ge woon in orde en er is een flinke slaapkamer. Wat heb je nog meer nodig?" De vier vrouwen vertellen dat de bewoners een hechte ge meenschap vormen. „We doen van alles met elkaar, onder an dere breien, bingo en kaarten", vertelt De Koning. Al deze ac tiviteiten vinden plaats in het wijkcentrum. „Dat is voor ons ideaal, want we worden toch een dagje ouder en komen niet meer zo makkelijk de deur uit." Mevrouw Wattel heeft eerst in een ander complex ge woond en daar was het niet zo leuk als in het Bastion. „Daar had ik haast geen contacten. Hier kent iedereen elkaar en zit je gezellig met de buurtjes." De bewoners gaan als familie met elkaar om. „Ik hoop dat ze ons laten zitten", aldus Koekman. Mevrouw S. Bal woont in een woning op dezelfde verdieping als het wijkcentrum. Ook zij geeft aan prima te wonen in het Bastion, al zeven jaar lang. „We wonen hier fantastisch. Ik zou hier nog wel tien jaar wil len wonen." De woningen vol doen volgens haar prima. „Wij wonen hier met z'n tweeën en het is echt groot genoeg. Vol gens mij heeft niemand er klachten over. En als het groter is, moet je dat ook weer onder houden." Het contact met de medebewoners vindt ze heel fijn. „Als bij iemand de gordij nen bijvoorbeeld een tijd dicht zijn, wordt er altijd door ie mand gekeken wat er aan de hand is. Op een andere plaats moet je maar afwachten of het contact zo goed is." Verhuizen ziet ze niet zitten. „Dat is echt niet leuk." Het is volgens haar dan ook een unieke locatie. „Het is een prachthoekje. Zo mers is alles groen en staat er van alles in bloei." A. van Vrouwerf is twintig jaar be heerder geweest in het senio rencomplex. Tegenwoordig woont hij nog steeds in de be heerderswoning. Hij vindt het een schande dat de woningen gesloopt worden. Hij roemt vooral de goede sfeer tussen de bewoners. „Er heerst een grote onderlin ge solidariteit. Iedereen kan met elkaar opschieten. De be woners letten op elkaar, ze zor gen bijvoorbeeld onderling voor de boodschappen. In de tijd dat Van Vrouwerf be heerder was, heeft hij mede het complex gemaakt tot wat het nu is. „Het is een prachtig hoekje en iets heel unieks. Ik vind het heel erg dat zoiets weggaat. Je zou kunnen zeg gen dat de droom van wethou der De Vries, mijn nachtmerrie USSINGEN - De politie on- srzoekt de brand die gister- lorgen woedde in een bordeel an de Prins Hendrikweg in lissingen. Het vermoeden be taal dat de brand is aangesto- en. ie brandweer kreeg rond half egen de melding dat er rook uit it pand kwam. Bij aankomst leek dat er brand was uitge- xiken in de bar. Twee personen e nog in de nachtclub aanwe- g waren, hadden het pand in- iddels verlaten. Eén van hen, n 26-jarige vrouw uit Rotter- m is later met ademhalings- achten voor controle naar het kenhuis gebracht. Ze mocht ar weer naar huis. eerste instantie heeft een irbijganger geprobeerd om brand te blussen. Dat leek te tken. maar door de hitte aan binnenkant van het gebouw, gon het weer te branden. De andweer had het vuur binnen intig minuten onder controle, werden twee tankautospui- ingezet. 1 pand is sinds afgelopen zo- riveer in gebruik als bordeel, 'vonge exploitant moest zijn ak sluiten omdat er vrouwen irkten zonder werkvergun- 3§ Bovendien zou er sprake P geweest van vrouwenhan- h de periode dat het pand gstond, was het vaak doelwit vandalisme pJSSINGEN- Bi] een gordel- pntrole dinsdagochtend tussen Buur en half twaalf op de Beuwe Vlissingseweg/Poe- pdaelesingel in Middelburg pit de politie acht bekeurin- "n uitgedeeld Zeven voor het I dragen van de autogordel, voor het door rood rijden. Bij de regionale kantoren gaan geen arbeidsplaatsen verloren, hoewel dat voor het personeel in een aantal gevallen anders ligt. Niet iedereen is bereid om te verhuizen. Een deel van het per soneel moet dus op zoek naar een andere baan. In Middelburg werken ongeveer 25 mensen. De klap is het grootst in het hoofd kantoor van Staatsbosbeheer in Driebergen, waar vijftig ar beidsplaatsen moeten worden ingeleverd. De reorganisatie wordt dit jaar voorbereid en ui terlijk in 2005 in praktijk ge bracht. De interne verschuiving betreft uitsluitend het administratieve en technisch ondersteunend personeel. Voor de uitvoerende tak, van districtshoofd tot en met veld- medewerkers, verandert er in principe niets. De regiokanto ren in Bommenede, Grijpskerke en IJzendijke blijven gewoon gehandhaafd, aldus de Schou- wen-Duivelandse boswachter D. Fluijt. „Wij zijn vorig jaar al aan de beurt gekomen, toen de distric ten Delta Zuid en Noord tot één district Zeeland zijn samenge voegd. Het beheer van de gebie den blijft hetzelfde en ook voor wat betreft zaken als de uitgifte van vergunningen hebben wij in de nieuwe situatie nog steeds diezelfde adviserende rol. Het zijn meer de langdurige dingen, zoals pachtovereenkomsten, die vanuit het landsdeelkantoor ge regeld worden. Waar we het al leen wel zullen gaan merken is de afstand. Nu ken je nog heel veel mensen. Dat wordt straks in Tilburg wat onpersoonlijker. Jammer, maar het is niet an ders." Buitenplaats Het kantoor van Staatsbosbe heer zit sinds 1991 in de buiten plaats Toorenvliedt. Dat gebouw was tot de Tweede We reldoorlog in particulier bezit. In 1949 werd de buitenplaats gekocht door de gemeente, de omgeving werd ingericht als stadspark. Tot in de jaren tach tig was de villa in gebruik als school. Daarna is het pand op geknapt. De gemeente had des tijds grote moeite om een ge schikte bestemming te vinden. Er is met Staatsbosbeheer afge sproken dat de gemeente het pand weer terugkoopt, vertelt wethouder H. Kool. „We hebben nog geen plannen voor het pand ontwikkeld. Het is een goed te gebruiken kantoorruimte, maar het ligt niet zo centraal in de stad. Maar daar zijn misschien ook wel liefhebbers voor. Het districtskantoor van Staatsbosbeheer in Middelburg zit sinds 1991 in de buitenplaats Tooren vliedt. foto Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - Thuiszorg Walcheren heeft de afgelopen dagen zeventig opzeggingen ontvangen. De reden is de ver hoging van de eigen bijdrage voor de thuiszorg. De zeventig opzeggingen zijn ongeveer drie tot vier procent van het totale klantenbestand van de thuis zorgorganisatie. „Het gaat om vooral om huis houdelijke- en alpha-hulp bij mensen die het niet meer kun nen betalen", verklaart L. Pher- nambucq, voorzitter van de Raad van Bestuur van Zorg- stroom. „Dus nog met de ver zorgende en verplegende hulp die mensen écht niet kunnen missen." Volgens de bestuurs voorzitter zoeken veel mensen hulp in de familiekring, of ne men ze een schoonmaakhulp die ze zwart uitbetalen. Ook zijn er mensen die zelf proberen het huis schoon te houden, zonder dat ze daartoe in staat zijn „Met een grote kans op vervuiling", aldus Phemambucq. Bovendien vreest de bestuursvoorzitter dat mensen als gevolg van de jong ste tariefsverhoging vaak met langer zelfstandig kunnen wo nen en sneller in verzorgings huizen terechtkomen. De belangrijkste verhoging be treft het uurtarief van de thuis zorg. De wijzigingen zijn 1 janu ari ingegaan. Het uurtarief is verhoogd van 4,60 naar 11,80 euro. Er geldt een maximumta rief per periode van vier weken. Voor mensen met een minimum inkomen is dat zestien euro per vier weken, ongeacht het aantal uren dat er gebruikt gemaakt wordt van thuiszorg. Volgens Phernambucq is vooral de onduidelijke brief van het CAK, de instelling die verant woordelijk is voor de inning van de eigen bijdrage, er de oorzaak van dat veel mensen hun thuis zorg opzeggen. Phemambucq waarschuwt mensen geen overhaaste beslis singen te nemen. „Sommige willen bij het eerste telefoontje meteen de thuiszorg opzeggen." De organisatie heeft speciale nummers in het leven geroepen (0118-684275 of 0118-684265). Hier kunnen mensen terecht met vragen over de eigen bijdra gen. Medewerkers van de lijn kunnen ook de nieuwe eigen bij drage uitrekenen. Volgens Pher nambucq loopt de telefoonlijn nog steeds storm: „We worden dagelijks zo'n vijftig keer ge beld. Zelfs van Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen krijgen we telefoontjes. Hoewel we na tuurlijk een Walcherse instel ling zijn, helpen we ze graag. Volgens Phernambucq is er aan de nieuwe eigen bijdrage niet veel te doenEr is door de Lan delijke Vereniging voor Thuis zorg veel actie gevoerd. Zo zijn er honderdduizend briefkaar ten verstuurd, zijn alle politieke partijen aangeschreven. Maar politici zijn vooral met Den Haag bezig, en minder met de mensen." Phemambucq wijst erop dat de inning sowieso een bureaucrati sche onderneming is. Meer dan eenderde van de opbrengsten van de eigen bijdrage gaat naar de inning ervan, zo schetst de bestuursvoorzitter. Bovendien zou met een algehele AWBZ- verhoging van eentiende pro cent de kosten van de thuiszorg zijn gedekt, calculeert Pher nambucq. De SP-fractie van de Vlissingse gemeenteraad heeft inmiddels het gemeentebestuur gevraagd hoeveel mensen getroffen wor den door de jongste verhoging van de eigen bijdrage. De socia listen vragen het college een brief te schrijven naar de rege ring en hierin te wijzen op de na delen van deze maatregel. Het aantal van zeventig Wal cherse opzeggingen komt over een met het landelijke beeld. De Landelijk Vereniging voor Thuiszorg meldde gisteren dat ongeveer 2000 tot 4000 mensen de thuiszorg hebben opgezegd omdat ze de kosten niet kunnen opbrengen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Als hel aan de gemeente Middelburg ligt, kun nen minima binnenkort goed koper geld lenen. Dat is het ge volg van een voorstel dat de ChristenUnie indiende tijdens de begrotingsbehandeling vorig jaar. Of het voorstel het ook haalt, is afhankelijk van de ge meenten Veere en Vlissingen. Per 1 januari van dit jaar is er één kredietbank op Walcheren. De kredietbank helpt mensen die in de schulden zijn geraakt met het aflossen van de schuld. Daarnaast verstrekt de bank le ningen aan mensen die niet bij een gewone bank terecht kun nen. De kredietbank besteed daarnaast steeds meer aan dacht aan preventie, budgetbe- heer en nazorg. De Middelburg se fractie van de ChristenUnie deed dit najaar het voorstel om de rente voor leningen bij de kredietbank te verlagen. De ge meente zou de rente, die kan op lopen tot vijftien procent op jaarbasis, boven zeven procent moeten vergoeden Het voorstel werd aangenomen door de ge meenteraad. De partij vindt dat het verlagen van de rente een maatregel is die minima ook echt kan helpen. Verlaging van de gemeentelijke lasten voor iedereen helpt niets, vindt de fractie, omdat minima toch al kwijtschelding krijgen van de gemeentelijke belastin gen. De kredietbank heeft becij ferd dat uitvoering van het voorstel bijna twintigduizend euro per jaar kost. De krediet bank verstrekt jaarlijks onge veer honderd leningen. Bij het grootste deel van de leningen is het geleende bedrag niet hoger dan drieduizend euro. De directeur van de krediet bank wijst er wel op dat de rege ling een aanzuigende werking kan hebben. Verder wijst hij op de* mogelijkheid dat banken moeilijke klanten eerder door sturen naar dekredietbank, om dat de gemeente een betere op lossing heeft. Bovendien moet eerst worden overlegd met de gemeenten Veere en Vlissingen, voor het voorstel kan worden ingevoerd. Het college van B en W vindt het niet wenselijk dat bij dezelfde kredietbank voor verschillende klanten andere regels gelden. VLISSINGEN - Uit een schuur bij een woning aan de Sotte- gemstraat in Vlissingen zijn tus sen maandagmiddag vier uur en dinsdagochtend zeven uur twee fietsen gestolen. In de nacht van maandag op dinsdag werd ook geprobeerd bij een andere schuur in de Sot- tegemstraat in te breken. Hier bij onstond veel schade aan de schuurtjes maar er is niets weg genomen. Het Grote Winterfeest is weer voorbij. De dagen worden langer, de schaduwen korter, en het leven sukkelt inmid dels weer op alledaagse wijze voort. Niet in Vlissingen. Daar woont een gezin dat nog dagelijks verlekkerd over het buikje aait, nagenie tend van de gerechten die het I met kerst door een plaatse- j lijk cateringbedrijf aan huis liet bezorgen. Het begon met een ruim gevulde ontbijt- mand luxe broodjes met heerlijk beleg, later op de dag gevolgd dooreen koude scho tel Jingle Bells. Ze namen zich voor dat vaker te doen: zo'n dagje lekker smullen. Geen probleem. Blijkens de advertentie waarmee het ca teringbedrijf de kerstaanbie ding onder de aandacht bracht, hoeven ze er geen jaar mee te wachten. De aanbie ding is nog dagelijks geldig. „Te bestellen", zo meldt de annonce, „tot en met maan dag 22 december 3003".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13