Middelburgse gymzalen te klein staat stil uit protest Molen Schouwse huiszwaluw is dip nog niet te boven Het feest is voorbij Het is geweldig om honderd te worden Twee spiritus wagons voor stoomtrein 7 Helft van alle faciliteiten moet aangepast of herbouwd worden Heinkenszand praat over jeugdbeleid Koorproject Zangeressen gezocht zeeuwse almanak Grappig WALCHEREN maandag 5 januari 2004 1INKENSZAND - De dorps- aad van Heinkenszand houdt raderdag 15 januari de larlijkse algemene ledenver- idering in de Stenge in Hein- mszand. Thema van de verga ring is de jeugd. je gemeente Borsele heeft wel waar een jeugdraad ingesteld aar ook de dorpsraden willen een eigen jeugdbeleid ïtwikkelen. Tijdens de verga ring komen vragen aan de or- over voorzieningen voor de igd. Met de jongeren zelf, de imeente en de politie wil de jrpsraad in gesprek komen 'er de zaken die de jeugd be- egen. Ook de gemeente Borse- heeft de dorpsraden als een ilangrijke schakel in het ugdbeleid aangewezen. Die den onderhouden de directe intacten met de jongeren. De rgadering begint om 19.30 Zo lang molen d'Arke niet wordt geres taureerd, laten de molenaars de wieken niet meer draaien. foto Lex de Meester nnr Nadia Berkelder IIDDELBURG - De helft van gemeentelijke gymzalen in Middelburg voldoet niet aan de rormen. Ze zijn veel kleiner dan Aminimale eisen die de Vereni- fijng voor Nederlandse Ge beenten (VNG) stelt aan een Ipede gymzaal. Het gaat vooral lm gymzalen die worden ge bruikt voor gymlessen op basis- holen. Om alle zalen aan te assen, is een investering van 1 miljoen euro nodig. lat blijkt uit een onderzoek dat gemeente Middelburg heeft idaan naar de kwaliteit van de rmzalen. Het onderzoek is uit- voerd naar aanleiding van en discussie in de gemeente- aadover de gymzaal van Neha- snnia aan de Breeweg. Toen ferd al duidelijk dat een aantal mzalen in de gemeente niet an de normen voldeed. In het iderzoek zijn alle zalen die te iein zijn op een rij tj e gezetHet iat om zes gemeentelijke gym- len en twee gymlokalen voor tspeciaal onderwijs. De gym den voor het middelbaar derwijs voldoen wel aan de irmen. Toch hebben zowel Ne- lennia als de CSW behoefte an meer ruimte. De scholen ïfiaken daarvoor gebruik van porthal De Voorborch. Jj een aantal gymzalen is uit- Hreiding noodzakelijk. Zoals de [aal waar de leerlingen van het ïthopedagogisch didactisch Intrum (OPDC) De Griffioen, ie voormalige Toorenvliedt- ahool, gymmen. Voor andere alen is alleen nieuwbouw een ptie. ;in «gymzaal bij 't Springtij in de [revelingenstraat is zo slecht at een verbouwing geen zin leer heeft. Van de nieuwe zaal «raden in de toekomst alle leer- ibgen van 't Springtij gebruik Bunnen maken. Het schoolbe- muur wil de twee scholen in de Rrcvelingstraat en de Piet Keinstraat samenvoegen op één locatie in de Grevelingenstraat. Ook de zaal van de Klimop- school in de Grevelingenstraat is aan vervanging toe. De opper vlakte van de zaal is de helft van de norm die wordt gesteld. De gymzaal bij basisschool De Beverburch aan de Baarsjes straat is ook te klein. Opknap pen is geen optie, omdat er al plannen zijn om een nieuwe school te bouwen aan de Kee tenstraat. De openbare Bever burch en de christelijke Ceder hof krijgen daar één gebouw. Bij die twee scholen kan een nieuwe gymzaal worden gebouwd. De investering van bijna achthon derdduizend euro is echter nog niet in de begroting opgenomen. De enige te kleine zaal die niet wordt opgeknapt, is die in het dorpshuis van Nieuw- en Sint Joosland. Het schoolbestuur heeft aange geven dat het geen grotere zaal nodig heeft. De gemeente wil verder onder zoeken of het mogelijk is om de gymzaal bij De Dolfijnenburch aan de Generaal Hakewell Smithlaan te verplaatsen. De zaal staat voor de school, zodat het schoolplein niet te zien is vanaf de straat. Die situatie heeft in het verleden geleid tot vandalisme. Er zou een nieuwe zaal achter de school gebouwd kunnen worden. Tegelijkertijd kan er dan een parkeerterrein worden aangelegd. Het onderzoek naar de gymza len wordt woensdag in de com missie Maatschappelijke Zaken besproken. HSSINGEN - Het feest is voorbij, vandaag is het weer een gewone werkdag. In Vlissingen waren de «anten van de feestdagen gisteren goed zichtbaar. Er kon geen fles meer bij in de glascontainers. foto Lex de Meester door Esme Soesman OOSTERLAND - Er zijn het af gelopen jaar iets meer bewoon de huiszwaluwnesten geteld op Schouwen-Duiveland dan het jaar ervoor. Maar dat zijn er te weinig om van een opleving te kunnen spreken. In elf jaar tijd is de huiszwaluwpopulatie met meer dan de helft gedaald. In 2003 werden 397 bewoonde nesten geteld. Het jaar ervoor 383. Dat getal markeerde toen een enorme dip in de Schouwen- Duivelandse huiszwaluwpopu latie. Er werd toen, ten opzichte van 2001, een achteruitgang van 23 procent geconstateerd. Een absoluut dieptepunt in een toch al negatieve ontwikkeling. Elf jaar geleden telde de regio nog 832 nesten. In de tussentijd is de huiszwaluwpopulatie meer dan gehalveerd. De achteruitgang is een lande lijke tendens, schetst Gijs van den Ende van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duive land. Opmerkelijk is echter dat die negatieve ontwikkeling in het Deltagebied veel rapper gaat dan elders in het land. Een duidelijke verklaring is er niet. Wel wordt gedacht aan een ver band tussen luchtverontreini ging - en daarmee samenhan gend een tekort aan insecten die als voedsel dienen - en de dalen de populatie. Dat verband moet echter nog nader worden onder zocht, aldus Van den Ende. Kunstnesten Met het vervaardigen en uitde len van kunstnesten probeert de Natuur- en Vogelwacht het de huiszwaluw zo makkelijk mo gelijk te maken zich ergens op Schouwen-Duiveland te vesti gen. Inmiddels zijn er bijna 150 kunstnesten opgehangen. Het afgelopen broedseizoen werden daarvan vijftien daadwerkelijk door de huiszwaluw bezet. Het zijn kieskeurige dieren, licht Van den Ende toe. De meeste kans op bezetting van de nesten maak je op een plek waar ze al zitten of ooit gezeten hebben. Desalniettemin beschouwt hij de 'kunstnestenactie' als nuttig, omdat het op z'n minst mensen bewust maakt van de huiszwa luw. De vogel vangt allerlei 'lastige' insecten als vliegen en muggen en verdient beter dan dat hun nesten simpelweg worden afge stoken, zoals in het verleden vaak gebeurde. De daling die de huiszwaluwpopulatie over de langere termijn laat zien, is een optelsom van hoogte- en diepte punten. In Oosterland werd af gelopen jaar een - vermoedelijk al langer bestaande - kolonie van zestien nesten ontdekt op een boerderij. In de buurt van Nieuwerkerk groeide een be staande kolonie van negen naar dertig broedparen. In Noord- gouwe zijn na twee jaar van ab solute stilte zeven nesten geteld. In Westenschouwen daarente gen is een grote kolonie van der tien nesten zonder aanwijsbare reden verdwenen. In Schudde- beurs is de huiszwaluw door een renovatie van overstekken op de vlucht gegaan. In Zierikzee zijn al jaren geen huiszwaluwen meer te vinden. In 't Vrije hingen er vroeger wel veertig, weet Van den Ende. Elf jaar geleden telde hij er op die plek nog maar vijf. Als dichtst bijzijnde broedplaats voor de huiszwaluw in Zierikzee is al leen een boerderij aan de Gou- weveerseweg overgebleven. In die ontwikkeling speelt ver moedelijk verstening van het gebied een rol. door Nadia Berkelder OOSTKAPELLE - Molen d'Arke in Oostkapelle draait niet meer. De mole naars hebben besloten met hun werk te stoppen tot de molen gerestaureerd is. Volgens hen is het niet veilig om bezoe kers op de molen te ontvangen. Op 2 4 december heeft de molen voor het laatst gedraaid. ,,We hebben hem ont manteld en gezorgd dat alles goed vast staat", zegt Leendert van der Torren, die elke week op de molen werkt. De molen draait één keer in de week, voor al voor toeristen. „Het is voor ons hob- bywerk. We hebben de gemeente vaak genoeg ingelicht." Volgens Van der Torren is het gevaarlij k om de molen nog te draaien. Het 'gaan de werk', de tandraderen en de assen, zijn in slechte staat. De staart achter de kap en de stelling rond de molen waar het bezoek op loopt zijn ook slecht. „Er zitten gaten in die net zo groot zijn als een kindervoet." Gemalen De molen is gebouwd in 1858. Het is ei genlijk een korenmolen, maar er wordt niets meer in gemalen. „Dat zouden we graag willen, de mensen vragen er ook altijd naar. Maar dat kan nu niet door dat de molen in slechte staat is." De mo len is in 1988 nog gerestaureerd. Van der Torren zegt dat er daarna weinig aan het onderhoud is gedaan. De mole naars hebben zelf wel wat geschilderd, maar de grotere klussen kunnen ze niet zelf. Van der Torren vindt dat de ge meente Veere, de eigenaar van de mo len, aan zet is. „In mei is er een opzich ter langs geweest. Daar hebben we wat dingen aan doorgegeven. Daar is wei nig mee gebeurd. Volgens wethouder L. Wisse moet bin- rièhkört duidelijk worden of de op knapbeurt dit jaar nog kan plaatsvin den ,Er staat geld op de begroting voor 2004, voor zowel de molen als de kerk toren. Maar de kosten zijn hoger dan het bedrag dat is opgenomen. We moe ten een keuze maken: of eerst de toren, of eerst de molen. Daarom gaan we nu eerst kijken of er dit jaar een molenre parateur beschikbaar is. Als dat zo is, wordt de molen dit jaar nog gerestau reerd." De molen gaat pas weer draaien als daar zekerheid over is, zegt Van der Torren. „Het is eigenlijk een soort boy cot. We werken graag op de molen, maar als je er zoveel voor doet terwijl je er zo weinig voor terug krijgt, dan heb je er op den duur ook geen zin meer in." Volgens Wisse is het niet nodig om actie te voeren.,De gemeenteraad is er al van overtuigd dat het nodig is om de molen op te knappen. Of het ook onverant woord is op de molen, daar heb ik geen mening over. Van de technische dienst heb ik niet begrepen dat het gevaarlijk is." door Nadia Berkelder DOMBURG - Ze had het nooit gedacht, maar het is toch ge lukt. Nellie Goedhart-Dekker is zaterdag honderd jaar gewor den. Ze vierde haar verjaardag met haar familie, als het stra lend middelpunt van het feestje. „Het is geweldig om honderd te worden. Ik ben heel rijk", stelde ze tevreden vast. Mevrouw Goedhart woont in verzorgingshuis Simnia in Domburg, ze kijkt vanuit haar kamer zo over de velden. De vuurtoren van Westkapelle ligt in de verte. „Ik zit hier heel mooi", zegt ze. „Ik heb altijd ge zegd dat ik nooit in een tehuis ging. Maar nu ben ik blij dat ik er zit. Het is een prettig tehuis." Tot 1996 woonde ze zelfstandig in Vlissingen. Nadat ze ziek werd, logeerde ze negen weken bij haar kleindochter in Woer den. Daarna vertrok ze naar Ter Mantelinge in Domburg. Er is veel gebeurd in honderd jaar, memoreert mevrouw Goedhart. Het leven is er mak kelijker op geworden. Vroeger als meisje moest ze gewoon het hele eind te voet naar school. Vooral de oorlog heeft veel in druk op haar gemaakt. Het huis van de familie aan de Hoog straat in Middelburg werd ka potgeschoten. Alleen de voorge vel stond nog overeind. Natuurlijk waren er ook veel leuke dingen. Als jongedame van achttien liet ze een hele chi que hoed van zwart fluweel uit Parijs komen. „Dat kon toen ge woon." Ze ging een paar keer naar Spanje met vriendinnen om te overwinteren. „Dan zaten we in januari met een kopje kof fie op het terras en als we terug kwamen, bloeiden hier de bloe metjes." Nog steeds heeft Me vrouw Goedhart er elke dag zin in. Ze heeft haar vriendinnen in Simnia en ze is erg op haar fami lie gesteld. Ze heeft vier klein kinderen en vijf achterkleinkin deren. „Mijn kleindochter en mijn achterkleinkinderen wo nen heel ver weg, in Woerden. Dat is een hele reis naar Dom burg. Maar als ze jarig zijn, ko men ze. Naar hun oma." door Mieke van der Jaqt GOES - De Museum Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) lijkt zijn faam steeds meer te vestigen in Nederland. Bedrijven die er gens nog vergeten materieel hebben staan of instellingen die iets lang hebben gekoesterd, denken steeds vaker aan de SGB als ze iets te vergeven hebben. Vandaag zijn het twee spiri- tustankwagons, die op diepla- ders naar Goes komen. Vincent Sparacino van de SGIjl is heel gelukkig met de gift van DSM Delft. „Het voegt weer een stukje toe aan de geschiedenis van het spoorwezen, die wij in beeld willen brengen." De spirituswagons zijn rond 1920 gebouwd door de Duitse firma Gastell voor de Neder landse Gist Spiritusfabiek in Delft. De ketels waren aange wezen als zogenaamde Particu lier Wagens. Met die status mochten ze op het internationa le spoorwegnet rijden met spiri tus. Ze hebben jarenlang rondgere den totdat DSM nieuwe ketelwagons kreeg en de oude ging gebruiken voor de bedrijfs brandweer. Die oefende erop met het dichten van gefingeerde •lekken. Toen onlangs het DSM- terrein in Delft moest worden opgeruimd, wees een van de me dewerkers erop dat de wagens wellicht aan de SGB konden worden geschonken. De SGB zei natuurlijk geen nee, en vandaag komen ze naar Goes. Volgens Sparacino zijn de ketelwagons nog helemaal in originele staat. „Er zijn wel wat dingen die in het langdurige gebruik versle ten zijn, maar er is niets aan ver knoeid. Wij kunnen ze in de werkplaats zo opknappen, dat ze als nieuw kunnen meerrij- den." Sparacino verwacht dat er op Hemelvaartsdag, een tra ditioneel drukke dag voor de stoomtrein, in ieder geval een ketelwagon kan worden aange koppeld. „Zonder spiritus, dat wel. Want spiritus is iets waar je tegenwoordig een dik pak ver gunningen voor nodig hebt, en niet voor niks ook. Het is ge vaarlijkspul." De diepladers met de twee wa gons worden net na de middag in Goes verwacht. MIDDELBURG - Het Groot koor Zeeland begint donderdag met een nieuw koorproject. Na vijf repetities volgt op 17 maart een concert in theater De Mythe in Goes. Het ensemble De Perli- na's uit de Oekraïne treedt op als solisten. De repetities zijn ver der op 22 januari, 5 en 12 febru ari en op 11 maart. Ze worden gehouden in De Hoeksteen in de Middelburgse wijk Dau- wendaele De repetities duren van 19.15 tot 22.00 uur. OOST-SOUBURG - De Sea- soundsingers uit Oost-Souburg zijn op zoek naar nieuwe zange ressen. Daarom begint op 12 ja nuari een workshop voor nieu we ledenDe Seasoundsingers is een vrouwenbarbershopkoor. Het koor oefent elke maandag avond in wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg. De workshop begint om 19.00 uur en duurt tot 20.45 uur. De nor male bijeenkomsten duren van 20.00 tot 22.30 uur. Het echtpaar lag al een paar uur op één oor en was diep in slaap toen rond twee uur 's nachts de telefoon ging. Sla perig nam de man des huizes de telefoon op. Het duurde dan ook even voor het tot hem doordrong wie er aan de andere kant van de lijn was. „Bel morgen maar terug", was het enige dat de man zei en hij legde de hoorn weer neer. Op de vragende blik van zijn vrouw antwoordde hij: kinderen die grappig wa ren." Nou,zei de vrouw, „ik vind kinderen die om tioee uur 's nachts bellen helemaal niet grappig!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7