Politici Italië ruziënd over straat PZC Handboek voor Bush-haters groot succes Minister Israël verwacht internationale boycot Eerste ontmoeting premiers Pakistan en India sinds oorlog Levend uit het puin Oprichter Parmalat biedt bezittingen aan Omstreden EU-voorzitterschap inzet in dispuut tussen Prodi en Frattini oord-Korea loet ook afzien an kernenergie opstuk Fare earresteerd Capitool in Washington ontruimd Bin Laden-banden zijn echt Doden door bomaanslag Filipijnen Nalatigheid oorzaak ramp China Slachting onder burgers in Soedan Veel doden door instorten kerk Afghaanse stamoudsten stemmen in met grondwet maandag 5 januari 2004 Hnnr Thomas Verfuss WASHINGTON - 'The Bush- Halcr's Handbook", een hand boek voor mensen die de Ame rikaanse president George Bush haten, is tijdens de eerste maand in de boekenwinkels al tienduizend keer verkocht. Dit heeft de uitgever, The Nation .Institute, zaterdag laten we- Het boek is bedoeld voor de ge vorderde Bush-hater. De be ginnende Bush-hater wordt volgens de uitgever geken merkt door primaire gevoe lens, zoals verontwaardiging over Busli' domheid en oorlogszuchtigheid. De gevor derde Bush-hater moet, in de aanloop naar de presidentsver kiezingen van 2 november, le ren die gevoelens te staven met feiten. The Bush-Hater's Handbook geeft een alfabetisch overzicht van tal van beleidsterreinen - oorlog in Irak, terrorisme, volksgezondheid, justitie, fi nanciën, werkgelegenheid - om bij te dragen 'tot grondig begrip van de verwoesting die Bush thuis en in het buitenland teweeg heeft gebracht'. Volgens de uitgever is The Bush-Hater's Handbook niet alleen geschikt voor de Bush- hater, maar ook een perfect ca deau-idee voor de 'Bush-lover' (Bush-liefhebber), die nog ge red kan worden uit het 'rijk der duisternis'. Het boek leidt de lezer door de vier jaar van de Bush-regering, te beginnen met de 'diefstal van het presidentschap'. Bush, die landelijk minder stemmen had gekregen dan zijn Demo cratische tegenstander Al Go re, werd pas president toen het hooggerechtshof na lang ge touwtrek het staken gelastte van een nauwkeurige stem mentelling in de staat Florida. ANP mvHettv van Rooij Rl'SSEL - Nog geen week na t einde van het omstreden Ita- lanse EU-voorzitterschap ngt de vuile was al buiten. In Italiaanse krant La Repub- caiseen knallende ruzie uit breken tussen de voorzitter de Europese Commissie, omano Prodi en de Italiaanse inister van Buitenlandse Za len Franco Frattini. [verwijten elkaar dat ze het zo ruk hebben met hun eigen po- ;ieke belangen, dat het Euro- sebelang erbij is ingeschoten, jdens de afgelopen zes maan- h waarin Italië aan de leiding ond van de Europese Unie serste er zichtbare vijand- hap tussen Prodi en de Itali- ase premier Silvio Berlusco- Die laatste maakte geregeld het openbaar grappen ten stevan Prodi, die er een half ar lang onbeweeglijk en met nzuur gezicht bijzat. De twee ikanen vormen wat karakter treft eikaars tegenpolen. In alie wordt Prodi beschouwd de belangrijkste rivaal van premier bij de verkiezingen ""I, nadat zijn termijn als ürzitter van de Europese mmissie er op zit. middellijk na afloop van het iliaanse voorzitterschap ver- ak Prodi zijn stilzwijgen en fruim baan aan zijn opge- opte ergernis. In La Repub- ïca kritiseerde hij vrijdag de van Berlusconi en geeft hij (1 Italiaanse voorzitterschap schuld van het mislukken ndeEU-grondwet. „Ik heb de )KI0 - De Verenigde Staten, panen Zuid-Korea zouden ei- ndat Noord-Korea zijn volle- ge kernprogramma aan de int zet, inclusief de productie in kernenergie. at meldde zaterdag de Japan krant Yomiuri Shimbun. Zo- igKim Jong-il in het land aan macht is, zou Noord-Korea illedig kernvrij moeten zijn. olang de angst bestaat dat Jord-Koreaanse faciliteiten bruikt kunnen worden voor litaire doeleinden, kunnen geen kernfaciliteiten toe- ian, zelfs niet als ze voor ïedzame doeleinden worden pikt", aldus een woord erder van het Japanse minis- ne van Buitenlandse Zaken lgens de krant. lord-Korea zou volgens de ant aan de eis moeten voldoen in aanmerking te komen internationale hulp bij de jtiw van warmtekrachtcen- iles it Zuid-Koreaanse ministerie n Buitenlandse Zaken ont- mdehet bericht gisteren. yPIRTR/AFP OGOTA - Een van de belang de commandanten van de Hlombiaan.se opstandelingen- weging Fare is door de politie Ecuador gearresteerd. Dat aakten woordvoerders van de •lombiaanse strijdkrachten 'terdag bekend. jtoon Trinidad werd vrijdag at nabij de grens met Colom- aaangehouden. Hij is een van commandanten van het Re- Mutionairc Gewapende Front n Colombia (Fare). Trinidad °rdt in de loop van zaterdag 321 de Colombiaanse hoofd- traditionele Italiaanse betrok kenheid gemist", aldus Proch. Dit weekeinde sloeg Frattini te rug. „Italië heeft de afgelopen maanden in Europa een gewel dige' rol gespeeld. Misschien heeft Prodi dat niet gemerkt, omdat hij te druk is met zijn eigen lijst voor de Europese ver kiezingen", kaatste de bewinds man. De rechterhand van Berlusconi beschuldigt Prodi ervan dat hij zijn positie als Commissievoor zitter misbruikt voor zijn eigen politieke belangen. „Wil Prodi beginnen met de verkiezings campagne? Laat hem dat vooral doen, maar dan in Italië en niet via Europa." GPD Een Israëlisch-Arabische vrouw maakt het overwinningsteken tijdens een protest in Dir Balut op de Westelijke Jordaanoever tegen de veiligheidsmuur, terwijl de politie een waterkanon op de demonstranten zet. foto Baz Ratner/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Als Israël zijn vei ligheidsbarrière op de Westelij ke Jordaanoever aanlegt vol gens de nu bestaande plannen, dan zal het spoedig ten prooi vallen aan het soort internatio nale boycot dat Zuid-Afrika trof onder het apartheidsregi- Dat voorspelde gisteren Josef Lapid, de Israëlische minister van Justitie en leider van de cen trumpartij Shinui, in een debat in de ministerraad over de ko mende discussie in het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag over de omstreden barriè re. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties besloot vo rige maand het Hof om een uit spraak te vragen. Israël noemde dat toen 'een cynische manipu latie van een apparaat dat is ontworpen om de wereldvrede te bevorderen, maar nu de be langen dient van hen die terro- risme steunen'. Het juridische advies is niet bindend, maar Is raël is bang voor een sterke toe name van de internationale druk als het negatief uitvalt. Te oordelen naar zijn uitspraken gaat Lapid er vanuit dat het laatste het geval zal zijn. Maar volgens hem heeft de Israëlische regering zich de ellende zelf op de hals gehaald door het oor spronkelijke tracé van de bar rière te wijzigen. Het hek loopt niet langs de bestandslijn die Is raël scheidt van de Westelijke Jordaanoever, zoals oorspron kelijk de bedoeling was, maar dringt op een aantal plaatsen door tot ver in bezet gebied. Dat heeft vergaande gevolgen voor de Palestijnse bevolking. Lapid wil een nieuw debat over de loop van het hek om interna tionale maatregelen af te wen den. Minister Dan Neveh van Gezondheid van de Likoed noemde Lapids commentaar 'gevaarlijk'. Behandeling Het Internationale Hof zal op 23 februari met de behandeling van de kwestie beginnen. Tot eind deze maand kunnen de be trokken partijen schriftelijk hun zaak toelichten. Israël heeft een werkgroep van ministers gevormd die het Israëlische standpunt moet formuleren Ook Lapid maakt daar deel van uit. De verwachting is dat Israël zal aanvoeren dat het als bezet tende mogendheid het recht heeft 'fortificaties' te bouwen in bezet gebied. Tegenstanders zullen daar waarschijnlijk te gen in brengen dat een bezetter de toestand in de bezette gebie den niet mag wijzigen. Het dagblad Yediot Achronot schreef gisteren dat de regering weinig vertrouwen heeft in de vijftien rechters die zich over de kwestie zullen buigen. De twee Arabieren onder hen zouden in het verleden 'anti-Israëlische gevoelens' hebben geuit. GPD van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De premiers van aartsrivalen Pakistan en In dia hebben gisteren een histori sche ontmoeting gehad op de regionale topconferentie in Is lamabad. Het was de eerste keer dat leiders van de Zuid-Aziati sche kernmachten elkaar ont moetten sinds de landen in 2002 bijna in oorlog raakten over de betwiste regio Kashmir. De Indiër Vajpayee en zijn Pa kistaanse ambtsgenoot Khan hielden hun ontmoeting, die een half uur duurde, direct na de openingsceremonie van de con ferentie van de Zuid-Aziatische Associatie voor Regionale Sa menwerking (Saarc). Ook hun ministers van Buitenlandse Za ken waren daarbij aanwezig. Volgens de Pakistaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Kasuri, was het een 'goede bij eenkomst'. Waarover de leiders van gedachten wisselden, is niet bekendgemaakt. Vajpayee, die voor het eerst in bijna vijf jaar in Pakistan is, heeft tevoren gezegd dat er op de top niet bilateraal zal worden gepraat over het conflict tussen beide landen. Wel zei hij zater dag dat India bereid is tot een open discussie over Kashmir, al zal dat volgens Vajpayee lang gaari duren. Musharraf Volgens Pakistaanse opgave zal Vajpayee vandaag een ontmoe ting hebben met het Pakistaan se staatshoofd Musharraf. Hun laatste gesprek was op een mis lukte top in juli 2001 Op de agenda van de Saarc-top staan onder meer een regionale vrijhandelszone, terrorismebe strijding en sociale vraagstuk ken. De conferentie wordt tot nog toe echter gedomineerd door de relatie tussen India en Pakistan, die de laatste maan den is verbeterd. De landen heb ben hun diplomatieke relaties hersteld en weg- en luchtver- bindingen hersteld. Vajpayee riep tijdens de ope ningsceremonie op tot weder zijds vertrouwen. Aan de conferentie nemen zeven landen deel. Naast India en Pa kistan zijn dat Bangladesh, Bhutan, de Malediven, Nepal en Sri Lanka. In de zeven Saarc- landen leven 1,4 miljard men sen. ANP/AFP/RTR BAM - De 97-jarige Sharbanou Ma- zandarani zit in haar bed in een zie kenhuis in Bam nadat ze zaterdag, acht dagen na de zware aardbeving, onder het puin vandaan is gehaald. Het bed waarin ze thuis lag stond in een luchtzak tussen twee omgeval len muren. Ze maakt het goed. Het dodental na de aardbeving in de Iraanse stad Bam is gestegen tot 35.000. Dat heeft de Iraanse gene raal Hoessein Fattahi zaterdag ge zegd. Tot nu toegingen de autoritei ten uit van meer dan 30.000 doden. Waarnemers van de Europese Unie zijn op 20 februari niet welkom bij de parlementsverkiezingen in Iran. Dat maakte de Iraanse minister van Binnenlandse Zaken Mussavi Lari gisteren duidelijk in Teheran. „We hebben zoveel waarnemers. We zouden ze zelfs naar het buitenland kunnen exporteren", zei hij. Lari tekende ook aan dat de geeste lijkheid in het islamitische land het zeer waarschijnlijk niet zal toe staan dat er computers in de stemlo kalen komen. De telling zal dan ook met de hand gebeuren. De uitslagen kunnen dagen op zich laten wach ten. foto Kamran Jebreili/AP WASHINGTON - Het Capitool in Washington, de zetel van het Amerikaanse parlement, is zaterdag ontruimd, omdat in de kelder een 'mogelijk gevaarlijke stof' was aangetroffen. Diverse ploegen van de politie zijn urenlang in het gebouw in de weer geweest om de substantie te onderzoeken. Gisteroch tend werd het gebouw weer vrijgegeven, zonder dat de politie nadere uitleg gaf over de verdachte substantie. Enkele tientallen mensen hadden het gebouw moeten verla ten. Het Congres is momenteel met reces ANP/AFP MÜNCHEN - Duitse politiedeskundigen zijn ervan overtuigd dat verschillende video- en geluidsbanden die zijn toege schreven aan Osama bin Laden, authentiek zijn. De banden zijn daadwerkelijk opgenomen door de leider van het terreur netwerk Al Qaeda. Dit meldt het Duitse tijdschrift Focus in de editie die vandaag verschijnt De experts sloten uit dat de banden zijn samengesteld uit ar chiefmateriaal of zijn gemanipuleerd. Bin Laden zou moder ne opnameapparatuur gebruiken, waaronder een computer. Mogelijk zou hij zelfs geb.ruik maken van een opnamestudio. De Duitse specialisten analyseerden het vogelgezang dat op de achtergrond van een van de opnamen is te horen. Het ge zang zou afkomstig zijn van een vogel die maar in enkele ge bieden in het wild voorkomt. ANP/AFP COTABATO - Een bomaanslag tijdens een basketbalwed strijd heeft gisteren in de Filipijnen aan ten minste tien men sen het leven gekost. Zeker veertig anderen raakten gewond, zo heeft de politie bekendgemaakt. De bom explodeerde bij een volgepakte sporthal in de stad Parang op het onrustige zuidelijke eiland Mindanao. Volgens een functionaris was de aanslag kennelijk gericht tegen de christelijke burgemeester van de door moslims gedomineerde stad. Vivencio Bataga, die eerder aanslagen overleefde, raak te gewond, maar hij is er niet ernstig aan toe. ANP/AFP PEKING - Nalatigheid was de oorzaak van de gasramp die tijdens de kerstdagen in China 233 mensenlevens eiste. Dit heeft het staatspersbureau Xinhua gemeld. Volgens de resultaten van het onderzoek is tijdens boorwerk- zaamheden een ventiel verwijderd, dat voor de controle van de gasdruk noodzakelijk was. Daardoor kon het giftige gas mengsel in de buitenlucht terechtkomen. De gebruikte techniek was volgens de onderzoekers niet echt geschikt voor een gasbron waarin zo veel zwavelwaterstof aanwezig is. Door de wolk van aardgas en zwavelwaterstof hadden bijna tienduizend mensen deels zware vergiftigings verschijnselen opgelopen. ANP/D PA NAIROBI - Een Soedanese rebellengroep heeft zaterdag ge zegd dat regeringsmilitairen en bevriende milities meer dan tweehonderd burgers hebben gedood in de westelijke regio Darfur. Dat zou vrijdag zijn gebeurd. „Vrijdagochtend is een van de grootste dorpen in Darfur aan gevallen. Daarbij zijn tweehonderd mensen gedood en veel gewonden gevonden", aldus een woordvoerder van de rebel lengroep SLM/A. Ook zou er zijn geplunderd. De woordvoer der vroeg de internationale gemeenschap om hulp. ANP/AFP van onze redactie buitenland ROME - De oprichter van het Italiaanse voedingsconcern Parmalat, Calisto Tanzi, lijkt de wanhoop nabij. In een poging zijn bezoedelde imago op te poetsen heeft hij dit weekeinde vanuit de gevangenis een deel van zijn bezittingen aangebo den om de financiële problemen bij Parmalat te verlichten. Het zou daarbij gaan om twee boten, enkele activa in reison derneming Parmatour en zijn inmiddels waardeloos gewor den meerderheidsbelang in Par malat Finanziaria, dat Parma lat indirect controleert. Tanzi zit gevangen in Milaan wegens zijn aandeel in het fi nanciële schandaal bij Parma lat. Er is voor miljarden euro's in de boekhouding zoekgeraakt. Tanzi heeft zelf al toegegeven honderden miljoenen te hebben weggesluisd, maar niet voor ei gen gebruik. Het aanbod van Tanzi om af stand te doen van zijn bezittin gen zou gelijk zijn weggewuifd door de huidige puinruimer bij Parmalat, Enrico Bondi. Vol gens Italiaanse media heeft Bondi Tanzi duidelijk gemaakt dat hij genoeg heeft van de loze gebaren. Tanzi deed zijn toezegging in een officiële verklaring aan de Italiaanse justitie. De gevallen zakenman is zaterdag voor de vierde keer verhoord. De Amerikaanse beurswaak- hond SEC is in navolging van de Italiaanse justitie een onder zoek begonnen naar het financi ële schandaal bij Parmalat. Het onderzoek richt zich op de rol van de Amerikaanse banken, die veel obligatieleningen van het Italiaanse zuivelconcern in de markt hebben gezet. „We willen weten of de banken zich nalatig of roekeloos hebben gedragen", aldus een SEC- Jambtenaar tegen de Italiaanse krant Corriere della Sera. Par- ïVialat heeft sinds 1997 7,8 mil jard euro met obligatieleningen opgehaald. Ongeveer 80 pro cent werd geplaatst door ban ken buiten Italië. AFP/RTR/ANP ADDIS ABEBA - In het noorden van Ethiopië zijn ten minste ze ventien mensen om het leven ge komen toen een dertiende- eeuwse kerk instortte. De uit de rotsen gehouwen kerk herbergde honderden kerkgan gers wegens een orthodox- christelijke feestdag, toen op 29 december het dak naar beneden kwam. Nieuws over de ramp bereikte de hoofdstad Addis Abeba pas op zaterdag. Onder de doden zouden vooral geestelijken zijn, zo maakten functionarissen gis teren bekend. Reddingswerkers hebben het zoeken naar overle venden inmiddels gestaakt. ANP/RTR/AFP ke presidentiële systeem. Kar- zaï had gedreigd zich terug te trekken als presidentskandi daat als het parlement meer macht zou krijgen. Hij moet echter twee vice-presidenten naast zich dulden. In de grondwet is verder vastge legd dat Afghanistan een isla mitisch land is. De sharia (isla mitische wetgeving) komt er niet in voor, maar volgens waar nemers vormt een van de 160 ar tikelen een achterdeur waar door die in de toekomst alsnog kan worden aangenomen. Oud koning Mohammad Zahir Shah mag voortaan de titel 'Vader van de Natie' dragen. ANP/AFP/D- PA van onze redactie buitenland KABOEL - De Afghaanse ver gadering van stamoudsten is het gisteren na drie weken van ver hitte debatten eens geworden over een nieuwe grondwet. De aanname door de 502 afge vaardigden tellende Loya Jirga wordt gezien als een mijlpaal in het vredesproces in het land dat twee jaar geleden nog werd overheerst door de Taliban. Het document baant de weg voor de eerste democratische verkiezingen later dit jaar. De grondwet voorziet in het door president Hamid Karzai en de Verenigde Staten gewenste ster-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5