Verlies Leo Paauwe geen schande Eddie springt nog altijd beroerd -Sm(S PZC Bij Chardon lo« alles volgens pij Zanoli zocht grenzi van het toelaatbare12 Geïmponeerde Nisser menner maakt foutje in finale en wordt derde Menster breekt been na fout groom Paspoort Teambuilding Yvonne Wisse RUGNUMMER maandag 5 januari 2004 door Roeland van Vliet GOES-Daar stond-ie dan in het midden van de uitrijbak in de Zeelandhallcn. „Das toch top sport hè. wat we net gezien heb ben". zei hij. met die van hem zo bekende glimlach op het ge zicht. „Het gaat zó snel. Dan is het geen schande om van die twee toppers te verliezen." Leo Paauwe is een nuchtere Zeeuw, behalve als het over mennen gaat. Daar raakt hij niet over uitgesproken en dan rolt de ene na de andere superla tief over zijn lippen. Zijn ogen beginnen te glimmen, zijn ar men maken brede gebaren. Mennen, dat is alles voor de Nis ser koetsier. Zaterdagavond stond Paauwe weer in de finale van het enkel- span paarden op de mendag van Indoor Zeeland. Vorig jaar won hij dat onderdeel, dit jaar moest hij zich echter tevreden stellen met een derde plaats. Maar erg vond hij dat niet. „Je moet zo veel moeite doen om cracks als Piet de Ronde er. Christiaan Provoost bij te benen. Dat ik een verkeerd poortje nam in de fina le en dus vijf strafpunten kreeg en een extra rondje moest draai en, kwam puur doordat ik zo on der de indruk van alles was. Het waszo'n mooie finale..." Leo Paauwe reed 's middags al als een bliksemschicht langs al le hindernissen in de voorrron- de. Hij was toen de beste van alle combinaties. Monty luisterde - haast als een mens - feilloos naar de aanwijzingen 'links' en 'rechts' en snelde in de eerste manche naar een tijd van 101,04 seconden en in de tweede naar 99,04 seconden. Beide keren bleven ook alle balletjes op de kegels liggen en de bloembak ken overeind staan. „Snel hè, je ziet het haast niet aan haar af hè", glunderde hij meteen daar na. De Domburger Christiaan Pro voost was in zijn tweede omloop van de voorronde nog wel een kleine seconde (98,50) sneller dan Paauwe, maar hij lette twee keer niet goed op de hindernis sen. Leo Paauwe, die net daar- Corina Leijs uit Kapelle noteerde zaterdag goede tijden tijdens de voorronde van het enkelspan paarden, maar werd vijfde en haalde de fi nale niet. foto Willem Mieras voor had gereden, keek vanaf de zijkant met verbazing naar zijn concurrent. „Rijdt-ie er nou eentje af?" vroeg hij bij de eer ste. En bij de tweede zag hij het al aankomen. „Je zag het al aan de manier waarop hij naar die hindernis toe reed", verzekerde hij zijn omstanders. Nadat ook Piet de Ronde uit Beusichem, de laatste rijder in de voorronde van het onderdeel enkelspan paarden, Paauwe niet was voorbijgestreefd, ver dween de Nisser menner opge lucht naar de uitrijbak. „Sta ik weer in de finale", zei hij. „En dat terwijl ik vergeleken met Provoost en De Ronde nog maar een beginneling ben. De reputa tie van Provoost is bij iedereen in Zeeland wel bekend (hij deed al meerdere keren aan de Werel- druiterspelen mee) en De Ronde werd afgelopen jaarNederlands kampioen. Maar ja, dat zegt ook weer niet alles. Drie weken gele den versloeg ik hen bijvoor beeld in Simonshaven." Een nieuwe overwinning zat er echter niet in voor de Bevelan der. Nadat De Ronde (71,90) en Provoost (74,70) foutloos in de eerste omloop bleven, ging Paauwe de mist in bij een poort je. Hij bereikte de finish in een tij d van 7 96 6 en kreeg vijf straf- seconden. In de tweede oploop liet hij de balletjes wel op de ke gels liggen en klokte hij 69,70, maar het leverde hem geen ho gere notering op in de finale Ook de andere Zeeuw in de strijd om de podiumplaatsen, Christiaan Provoost, pakte de eerste plaats niet. In de eerste manche ginghij rondin74,70, in de tweede in 70,30. Maar hij liep GOES - Tijdens de finale van het onder deel enkelspan pony's heeft menster Yvon ne de Ruijter zaterdagavond haar been op twee plaatsen gebroken. Dooreen fout van haar groom kantelde haar wagen en werd de Rotterdamse tegen een ton geslingerd. Tijdens het eerste finaleonderdeel op de mendag van Indoor Zeeland zat de groom - de bakkenist - van De Ruijter aan de lin kerkant, terwijl er een scherpe bocht naar rechts aankwam. Het gevolg was dat de combinatie op z'n kant ging. De groom en de pony kwamen er ongeschonden van af, De Ruijter zelf niet. Zij werd tegen een hin dernis, een ton, gesmakt. De finales kon den pas hervat worden, toen De Ruyter met de ambulance opgehaald was. Het onderdeel werd gewonnen door Arjo van Kekem uit Hoogblokland. \JlL lach le tegen vijf strafseconden aan omdat hij iets te onstuimig een hindernis nam. „Het is een af weging. Of je rijdt hard en neemt één fout op de koop toe of je rijdt wat gecontroleerder en blijft foutloos. Ik heb er in de tweede manche van de finale een flinke schep bovenop ge daan en hard gereden, maar de tijden van De Ronde (71,90 en 68,37) waren eigenlijk niet meer haalbaar. En zeker niet met die strafseconden." Knipoog Provoost en Paauwe, de enige twee Zeeuwen die op de mendag in een finale terug te zien waren gaven elkaar een knipoog na af loop. Ze komen elkaar wel vaker tegen op evenementen, ze weten wat ze aan elkaar hebben in de - volgens Provoost - mooiste mendiscipline. „Met één paard voor de kar gaat het het snelst. Ik weet wel dat het mennen twee en vier paarden meer aanzien heeft, maar ik geloof dat het en kelspan moeilijker is", zei de Domburger. „Kijk, als je de paarden bij de tweespan goed door de hindernis loodst, gaat je wagen er automatisch ook goed door. Maar bij het enkelspan hoeft dat helemaal niet. Daar moet je goed opletten dat je met je wielen niet nog een kegeltje aanstoot of een bloembak raakt." Paauwe gaf zijn provinciege- noot gelijk, maar ziet er toch naar uit volgend jaar met twee paarden aan de start te verschij nen in Goes. ..Eigenlijk had ik dat dit jaar al gewild"stelde hij „Maar Dex, het paard dat naast Monty had moeten staan, is ge blesseerd. Afgelopen zomer kreeg ik een ongelukje: de wa gen ging op zij n kant en sloeg te gen één van de benen van Dex aan. Het leek niet al te ernstig, maar toen Dex met z'n been bleef trekken, hebben we toch maar foto's laten maken. Het bleek dat een loos botje op twee plaatsen was gebroken. Komen de week wordt Dex geopereerd. Ik had wel met Dex kunnen rij den vandaag, maar dan had ik nooit zó voluit kunnen en mo gen gaan." door Lucien Roelandt GOES - Aangemoedigd door een 1300 dolenthousiaste toe schouwers maakte menner IJs brand Chardon tijdens Indoor Zeeland de verwachtingen waar. Met een adembenemende rit in de tweede manche van de finale liet de regerend wereld kampioen er geen twijfel over bestaan wie de beste was. De vierspanrijder uit Den Hoorn bezorgde daarmee de tweede week van de 25e uitgave van Ne derlands grootste hippisch in door evenement een schitterend slot. Het zag er overigens in eerste in stantie niet naar uit dat de bij het publiek immens populaire Chardon de Zeelandhallen in Goes als beste zou kunnen ver laten. Goed, de voorronde schreef de in nationale titels en wereldtitels grossierende koet sier met overmacht op zijn naam. Maar de vijfentwintig strafpunten die Chardon in de plaatsingsronde aan zijn broek kreeg, en de tijden die door hem werden neergezet, vormden be paald geen garantie voor de eindoverwinning. Zeker niet toen de eerste starter in de fina le, de Belg Geert den Brouwer met zijn vierspan Lippizaner- hengsten, zich in de eerste man che ruim drie tellen sneller toonde dan Chardon. De twijfel over een goede afloop voor hun favoriet sloeg op de tribunes he lemaal toe toen Den Brouwer in de tweede manche met zijn schimmels een tijd van 89.53 se conden realiseerde. Er kwamen weliswaar vijf strafseconden bij wegens een afgeworpen bal letje, maar het betekende wel dat om de overwinning veilig te stellen de wereldkampioen zijn vierspan in deze beslissende ronde ruim zeven seconden sneller rond diende te sturen dan in de eerste omloop. De Belg mocht echter slechts vijf minuten hopen bij thuis komst te kunnen vertellen dat hij de wereldkampioen op eigen bodem had verslagen. IJsbrand Chardon is immers een perfec tionist. Het scenario voor de fi nale zat dan ook uitstekend in elkaar. En zoals zo dikwijls pak te ook in Goes deztrj uit. Kort wendend «pa hoogste versnelling sT het bruine viertal in ;l de finish. Weliswaal Chardon op de laatst !f//l nog een balletje naa.-p maar die vijf strar stonden de felbegea winning niet meer in J Hoewel de zege in Gojjl tekend ten opzichte vif wereldtitels en zevenll nale titels en zijn bijnal ai: f re internationale or gen, was de 42-jarii toch erg tevreden met£j „Die overwinning is iJ* een kwestie van plani pakte vandaag goed in ste ronde hebben v kalm aan gedaan. Evm cours verkennen en r.|en s risico nemen. In de twtfü che moest het vormen een team. Df ster maakte mij erop; Fan ik om te winnen in 9!J zonder fouten diend komen. Dat wisten de; ik al voordat we in de: JfP men. In het team is da van mijn wouw. Alle jfS1 den staat zij aan d brengt ons op de hoogt CU! de concurrentie heeft bjj Dat houdt ons scherpj|er de speaker moet horazjj het moet gaan is dat L0I Chardon vervolgde, j tevreden ben ik overi den. Veel van mijn col den de indoor- en out: L r strijden met dezelfde Daar ben ik tegen. Da ajai ik indoorwedstrijde. nva andere vierspan. Da: LWl kost twee jaar. Ik be: L. jaar met bezig. Go« y mij een meetpunt. Et vaai in de voorronde verli gl in niet naar wens, maan ger liepen ze super. Als it L letje had laten ligger rea tijd van de tweede ra ng geweest voor winst n reldbekerwedstrijd." De overwinning in de: pony's werd een prooiiï de Koning. De koets: bergen toonde zich I schimmels oppermaól voorsprong op Karei uit Wuustwezel bec liefst ruim 22 punten. I nbij ■M door Govert Wisse Hij draagt tegenwoordig geen bril letje meer en is wat haar kwijt ge raakt, maar aan de skislijl van Eddie the Eagle is de afgelopen zestien jaar niets veranderd. Dat bleek afgelopen zaterdag in de overdekte skihal Snowplanèt in Spaarnwoude. De En gelsman, not de veertig gepasseerd, springt nog even beroerd als in 1988, toen hij als antiheld wereldberoemd werd tijdens de Olympische Spelen van Calgary. De adelaar gleed destijds als een bang musje van de schans af. De voormali ge bouwvakker eindigde met zijn mi ni-sprong van 71 meter als nummer 56. Hij hield één deelnemer achter zich. omdat die werd gediskwalifi ceerd. Maar de wereld sloot het sym pathieke ski-kneusje, dat vlak voor zijn sprong zwaaide naar de tv-came- ra's om zijn moeder te groeten, voor eeuwig in de armen. Alberto Tomba, Matti Nykanen Yvonne van Gennip waren de grote kampioenen in Calga ry. Of zij nog wekelijks in het buiten land worden gevraagd, valt te betwij- De eerste en tweede elftallen van de voetbalverenigingen Luctor'88, Hoedekenskerke, Kwadendamipe en SVD speelden zaterdag een toernooi- tje. Niet ergens in de Zak van Zuid- Beveland (wat toch het meest logisch lijkt), maar in het Belgische Westerlo. „Wij gaan er al jaren in de winterstop heen", legde Erik de Groene uit. „En ons is het altijd zo goed bevallen, dat we de andere verenigingen ook heb ben uitgenodigd om te komen. We hebben de koppen bij elkaar gestoken en zijn afgelopen vrijdag afgereisd." Vrijdagavond trainden de teams, za terdag was er een toernooi en gisteren, kwamen alle elftallen weer terug. De twee avonden dat de teams in het Vlaamse land waren, werd er ook uit gegaan „Het was ook voor de team building hè", zei De Groene. „Alle teams gingen gewoon met elkaar naai de plaatselijke disco." Het toernooi werd gespeeld in de zaal. Hoedekenskerke kwam als sterkste uit de bus. De Groene. „We zouden ei genlijk op het veld spelen, maar daar lag ijs op. Toen zijn we maar de zaal in gegaan" Zelf bakte De Groene er niet al te veel van. De topscorer van Luc tor'88 (dat derde werd) schoot niet zo veel raak. „Ik ben geen zaalspeler. Ik ben niet zo technisch", verontschul digde hij zich. felen. Eddy 'the Eagle' Edwards in ie der geval wel. Skicentrum Snowplanet had zater dag talrijke fotografen en camera mensen over de besneeuwde vloer. Ze hadden geen oog voor de prachtige dubbele salto's van Nederlandse ski talenten en snowboarders. De media- aandacht ging louter en alleen uit naar 's werelds beroemdste clown op de latten. Edwards was anderhalf uur in Neder land ter opluistering van WinterXpe- rience van Radio Noordzee; naar het schijnt het grootste wintersporteve nement van Nederland. Hij moest twee keer over een dubbel heuveltje springen. De eerste sprong mislukte volledig, voor de tweede kreeg hij een heel mager zesje voor de moeite. „Maar wat wil je, ik heb in 1997 voor het laatst serieus aan schansspringen gedaan", aldus The Eagle. En wegwas hij om op Schiphol zijn terugvlucht richting Londen te halen. Boek Twee weken teruggaf hij als gastspre ker een lezing in Bremen, daarna was hij voor een skidemonstratie in Frankrijk en nu dus een middagje in Spaarnwoude. Zo gaat het al zestien jaar. The Eagle verdiende alleen al in 1988 zo'n 400.000 Engelse pond, scoorde in 1991 in Finland een num mer twee hit en liet een boek (On the Piste) over zijn leven verschijnen. De wereld is hem dus nog steeds niet ver geten. De adelaar: „In april begint Co lumbia Pictures met opnames voor een film over mijn leven. Die moet voor de Olympische Spelen in Turijn uitkomen." Brad Pitt wordt genoemd als de man die de rol van de oenige schansspringer gaat spelen. De afgelopen zomer trad de loser van Calgary in Las Vegas in het huwelijk met zijn Samantha. Hij is nu bijna af gestudeerd als advocaat en geeft spee ches en skidemonstraties of wat daar voor door gaat. The Eagle laat zich zonder problemen uitlachen, want de kassa rinkelt maar door. Laat Eddy maar schuiven. GPD Eddie the Eagle is nog steeds knotsgek. Atlete Yvonne is als tweede geëin digd bij de verkiezing van de At lete van het jaar. Alleen Lomah Kiplagat, de Keniaanse langeaf- standsloopster die pas afgelopen zo mer de Nederlandse nationaliteit kreeg, bleef de Vlissingse meerkamp ster voor. Zij kreeg meer stemmen van de KNAU-leden dan de vier andere kandidaten bij elkaar. De 29-jarige Kiplagat eindigde bij de wereldkam pioenschappen in Parijs als vierde op de 10.000 meter. Atleet van het jaar werd Kamiel Maa- se. Maase eindigde op de WK als acht ste op de 10.000 meter en was daarmee de beste Europeaan. In het najaar ver beterde hij in Amsterdam met 2.08.01 het stokoude marathonrecord van Gerard Nijboer. Maase veroverde ver der nationale titels op de 5000 meter, bij het veldlopen en ook nog op de ma rathon. Burgemeester Van Putten van Put ten wil de gedupeerde Dakar-ral lyrijder Arjan Brouwer uit de brand helpen. De Nederlandse motorrijder moet zo snel mogelijk een nieuw pas poort opgestuurd krijgen en de eerste burger van het Veluwse dorp gaat zijn uiterste best doen dat te regelen. Brouwer, een 46-jarige motorhande laar die voor de vierde keer meedoet aan de Dakar Rally, werd vrijdag avond in de Spaanse etappeplaats Castellon beroofd van bijna al zijn persoonlijke bezittingen: paspoort, laptop, credit cards, 5000 euro cash. GPS-systeem en agenda's. Terwijl hij bezig was de motor in laden in zijn servicebusje, sloeg een dief toe aan de voorkant. Alle spullen lagen zo voor het grijpen op het dashboard. „We stonden met een heel groepje Ne derlanders bij elkaar, monteurs en rij ders. Op een gegeven moment komen er twee figuren langs die een fotootje van de club wilde maken. 'Picturen, picture', riepen ze. Een afleidmgstruc en we stonken er met zijn allen in", vertelde Brouwer zaterdag. Zijn hele Dakar komt nu op losse schroeven te staan. Directeur Zaniroli van de rally heeft wel toegezegd dat hij zaterdagavond de Marokkaanse stad Tanger binnenkomt, maar het is de vraag of hij woensdag in de zeven de etappe de grens met Mauritanië mag passeren „Dan heb ik een docu ment nodig. Het zal niet meevallen, maar ik heb begrepen dat de burge meester alles in het werk zal stellen om mij zo snel mogelijk aan een nieuw ^paspoort te helpen. Als het lukt, neemt een hoge baas van televisiebe drijf RTL het dinsdag mee." ANP foto Marco de Swart/GPD De 21-jarige Wisse, atlete van AAC, kwam in maart 2003 op het Neder lands indoorkampioenschap in Gent tot een puntentotaal van 4356 op de vijf kamp. Daarmee pakte ze eenvou dig de titel. Ook outdoor werd ze afge lopen jaar Nederlands kampioen. In Apeldoorn kwam ze op de zevenkamp tot 5785 punten. Daarmee kwalifi ceerde ze zich voor het Europees kam pioenschap onder 23 jaar in het Poolse Bydgoszcz. Daarop werd ze in juli tweede met 5895 punten. ANP Voetballer Carlos Valderrama - ook wel de blonde Gullït ge noemd - keert terug op de vel den. De Colombiaan, in vroeger dagen aanvoerder van het na tionale elftal, heeft een contract getekend bij Union Magdalena in zijn geboortestad Santa Ma- ra. Valderrama, die op drie WK's actief was, stopte in april 2003 met voetballen, nadat hij korte tijd in de Amerikaanse prof competitie MLS had gespeeld. Valderrama is al 41. Over een vijf weken wordt hij 42. door Fred HAARLEM - De vorige week maandag op 35-jarige leeftijd overleden Michel Zanoli was in de jaren tachtig één van de grootste talenten van het Ne derlandse wielrennen. Maar Zanoli kon de belofte nooit in lossen. Zijn carrière was één grote worsteling met verwach tingen. Die waren ontstaan na zijn wereldtitel bij de junioren, in 1986 in Casablanca. In het begin van zijn profloop baan kon de Haarlemmer nog enigszins uit de voeten met de druk, maar naarmate de resul taten uitbleven begon de last steeds zwaarder te wegen. Hij stopte in 1995 als kermiscou- reur bij het nietige Asfra. Zanoli was als wielrenner inmiddels zó diep gezakt, dat hij niet eens misstond in het ploegje dat met een minimaal budget'de Vlaam se wegen afschuimde. Hoe anders was het begin in 1989. Als een talent dat spoedig voorname wedstrijden zou win nen, haalde José De Cauwer hem binnen bij ADR, een top- ploeg in die tijd. Later volgden Tulip en Motorola, de voorloper van US Postal waar het breek punt in de carrière van Zanoli lag. Hij had net een prachtig con tract getekend bij de Ameri kaanse sponsor toen Davis Phinney hem in de massaprint van een meerdaagse wedstrijd in de VS aan de broek trok. Me teen na aankomst sloeg Zanoli de Amerikaan op het gezicht. Een gebroken neus was het ge volg. De beelden van de één meter 90 lange en 85 kilo zware renner die zijn collega tegen het asfalt mepte, gingen de wereld over. Motorola, een geldschieter met onkreukbaar imago, ontbond de overeenkomst met haar Hol landse werknemer. Het was 1992 en het begin van het einde. Behalve het stempel van talent, torste Zanoli vanaf dat moment de naam van vechtjas. De Nederlandse ploegleiders in die tijd - Priem, Raas en Post - kozen voor volgzame renners. Die waren veelal afkomstig uit de nationale amateurploeg van André Boskamp, die met ijzeren hand regeerde over zijn cou reurs. Generatiegenoten Tom Cordes, Gerrit de Vries, Rob Harmeling, John Talen en Maarten den Bakker waren als lid van de 'Boskamp-baby's' ge wend orders op te volgen en vonden nadien emplooi in het Michel Zanoli profmétier. Zanoli ra do jonger dan genoemde in 1986 wereldgoud f onderdeel ploeger.» ging bij de amateurs r ontsnapte hij aan 'dicl jpe kamp. be Wellicht was de 'DDR- en van Boskamp voor 1 De uitkomst geweest. 01 jd blemen met autoritei'T een vroeger stadiur jpa licht gekomen, dat kzl De weerbarstige Zanl beroepsrenner dertieii§~" ningen bij elkaar reeói accepteren dat renrf minder talent miljtj tracten tekenden, 1' was veroordeeld tot sponsors die hem ka sen lieten rijden. Inhf van 1995 leidde dal nieuw conflict met van Asfra, een ploegi staan ontleende aan aan kleine koersjes.Z gerde dat bewuste v rijden in een kermiswi België, terwijl hij een in eigen land wel aai verscheen van een c Strijen. Einde conti» tra. einde professie baan ook. Zanoli, die als spo grenzen van het toelal zocht, leefde ook indf] maatschappij op bf Niet lang nadat hij «1 met wielrennen, werfl Duits-Oostenrijkse gehouden in een gesp Hij zat een gevangen! een half jaar uit. Eind kreeg Zanoli een tal geraakte hij in psychil Enkele dagen voorl had hij in kleine krill kondigd niet meer ve^ len leven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30