aanleg Saeftingedok nodig m 'i Kof I Vader blijft achter in het water Gemeenten komen in de knel door afschaffing ozb lecht weer speelt lultraship parten bij ergen gifcontainers Gewonde bij gasexplosie Burghsluis lavenbedrijf Antwerpen voorziet ruimtegebrek door groei containeroverslag Zwaargewonde bij ongeval Rijverbod voor beschonken man Beschonken Fransman Knuppel ingenomen in Terneuzen Brandje gesticht in woning Aanrijding in Terneuzen Auto in sloot in Zierikzee ïrdrijder tunnel ANAF JANUARI S MAANDAGS GESLOTEN Ut maandag 5 januari 2004 MIDDELBURG - Een 37-jarige Middelburger is zaterdag middag rond twee uur ernstig gewond geraakt bij een ongeluk op de Veerseweg. De man raakte met zijn voorwiel de beton nen rand van een middengeleider op de weg en verloor de macht over het stuur. De auto raakte van de weg en botste tegen de leuning van de brug over de Veerse watergang. Door de klap werd de auto weggeslingerd. Hij kwam op de zijkant terecht. Een voorbij ganger heeft de man uit de auto gehaaldDe bestuurder is met een hoofdwond en inwendig letsel naar het ziekenhuis in Vlis- singen gebracht. OOSTBURG - Een 42-jarige automobilist uit de gemeente Sluis is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Philips weg in Oostburg bekeurd, omdat hij 2,5 maal de toegestane hoe veelheid alcohol had genuttigd. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur. TERNEUZEN - In de Westkolkstraat in Temeuzen is vrijdag avond om 22.50 uur een 21-jarige Fransman aangehouden. De man reed zonder rijbewijs en was onder invloed van alco hol. Hij kreeg een boete van tweehonderd euro, maar omdat hij weigerde mee te werken aan een blaastest kwam daar nog 95 euro bovenop. De man kon de boete niet betalen. Daarom werd zijn auto inbeslag genomen. TERNEUZEN - Op de Scheldeboulevard heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een honkbalknuppel ingeno men van een 25-jarige inwoner uit Breda. De man wilde de knuppel gebruiken tijdens een opstootje, maar verstopte hem bij het zien van de politiemensen. Hij deed vrijwillig afstand van de knuppel. VLISSINGEN - In een woning aan de Arbeidstraat in Vlissin- gen is in de nacht van zaterdag op zondag brand gesticht. Het brandje werd rond vijf uur ontdekt achter de voordeur van het pand. De politie heeft de zaak in onderzoek. De brandweer is nog ingeschakeld om het brandje te blussen, maar dat was niet meer nodig omdat het vuur al uit was toen de brandweer arriveerde. Wel heeft de brandweer met een ventilator de rook uit de woning geblazen. Niemand raakte gewond. Een dag eerder, op vrijdagavond, werden in de Arbeidstraat twee mannen aangehouden. De twee, een 37-jarige Vlissinger en een 20-jarige man uit Oost-Souburg, worden ervan verdacht dat ze een 50-jarige man in zijn woning hebben mishandeld. Volgens de politie is er geen verband tussen de twee zaken. TERNEUZEN - Op de Buitenhaven in Temeuzen vond vrij dagmiddag om vier uur een aanrijding plaats. Een 32-jarige Temeuzense automobilist lette even niet goed op en schatte vervolgens de bocht in de weg verkeerd in. Hij kwam daar door in aanrijding met een 54-jarige automobilist uit Ooster hout. Niemand raakte gewond. Beide auto's moesten worden weggetakeld. door Harmen van der Werf GOES - Zeeuwse gemeenten dreigen financieel extra in de problemen te komen door af schaffing van het gebruikers deel van de onroerend zaakbe lasting (ozb) in 2005, zoals het kabinet-Balkenende wil. De rijksoverheid komt wel met een compensatie voor de inkomsten die gemeenten gaan missen, maar die is vooral voor gemeen ten met een verhoudingsgewijs hoge ozb onvoldoende. In Zeeland behoort in elk geval Goes tot die gemeenten. Ook Borsele, Vlissingen en Noord- Beveland heffen een vrij hoge ozb. ,,Over het algemeen is het zo", stelt D. van der Zaag, voor zitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten en burge meester van Goes, „dat grote steden erop vooruit gaan. Zij juichen de afschaffing van het gebruikersdeel van de ozb dan ook toe, wat al genoeg zegt." Ingeperkt Van der Zaag ziet niet in, wat het kabinet met de maatregel wil bereiken. „De financiële vrij heid van gemeenten wordt inge perkt. Dat is een kwalijke zaak. Minstens zo erg is dat het per saldo voor de burgers niets ople vert. In Goes is bijvoorbeeld vijf, zes jaar geleden de rioolbe lasting afgeschaft en opgeno men in het ozb-tarief. Dat scheelde ons 100.000 euro aan organisatiekosten. Straks zien wij ons wellicht genoodzaakt die rioolbelasting weer in te voeren. Tel uit je winst." De inningskosten van de ozb zullen nauwelijks dalen. De ozb bestaat namelijk uit twee delen: het gebruikersdeel dat huurders én eigenaren moeten betalen, en het eigenarendeel dat alleen ei genaren moeten betalen. Als het gebruikersdeel wordt afge schaft, blijft het noodzakelijk alle woon- en bedrijfspanden om de zoveel jaar te taxeren voor het eigenarendeel van de ozb en andere belastingen, zoals waterschapsheffingen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft van be gin af aan tegen afschaffing van de ozb voor gebruikers gepro testeerd. Het kabinet-Balke nende besloot desondanks op de valreep van het nieuwe jaar een wetswijziging in te dienen. Van der Zaag, ook bestuurslid van de VNG, heeft zijn hoop nu ge vestigd op de Tweede Kamer die in de tweede helft van het vol gend jaar over dit onderwerp moet beslissen. „Dit is een stok paardje van de WD, hopelijk kunnen we de andere regerings partijen CDA en D66 ervan overtuigen dit heilloze voorstel niet te steunen.!' Profijt Bij de vorming van het tweede kabinet-Balkenende hebben CDA en D66 echter al aan de wens van de WD voldaan om het ozb-gebruikersdeel af te schaffen. De WD wilde eigen lijk helemaal van de ozb af. Af schaffing van het ozb-gebrui kersdeel zou onder meer be doeld zijn om het verlies aan koopkracht door de invoering van een nieuw stelsel van ziek tekosten te compenseren. On derzoek heeft evenwel uitgewe zen dat dit niet opgaat voor 850.000 huishoudens, met name mensen met een minimuminko men, bewoners van verzor gingshuizen en mensen die op een boerderij wonen. Zij gaan erop achteruit. Wie een duur huis heeft, profiteert het meest van de maatregel. Om het tij te keren, heeft de VNG al aange kondigd desnoods bij het Euro pees Hof van Justitie in beroep te gaan, omdat de gemeentelijke vrijheid wordt aangetast. Zo'n procedure kan jaren duren. ZIERIKZEE - Een 19-ja- rige automobiliste uit de gemeente Schouwen- Duiveland is zaterdag morgen iets over elf als ge volg van de gladheid met haar auto in de sloot be land. Dat gebeurde op de Zand weg in Zierikzee. Zij reed vanuit de richting Zierik- fcee richting Kerkwerve. In een dubbele bocht kwam ze in een slip te recht. De vrouw raakte niet gewond. Haar auto moest worden wegge sleept. EEN VAN 'T HOFF CLIËNT IS STEEDS CONTENT door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Bijna nie mand vindt de man achter de boot. Die verdrinkt dus, net als zijn kind op de bodem van het zwembad. De opdracht van het Nederlands kampioen schap Eerste Hulp aan Dren kelingen is zaterdag voor veel reddingsbrigades te moeilijk. Ook de Vlissingse Brigade laat de vader in het water. Tijdens de wedstrijd in het Vrijburgbad wordt een onge luk op het water nagespeeld. De deelnemers weten niet wat ze te wachten staat. Ze zitten opgesloten in een kleedkamer tot ze aan de beurt zijn. De eni ge informatie die ze krijgen, is dat er een evenement is in de Binnenhaven in Vlissingen. Pas als ze bij het bad zijn, zien ze wat er aan de hand is. De 22 reddingsbrigades moeten om de beurt vier slachtoffers uit het water halen. Die zijn over boord geslagen na een aanva ring tussen twee bootjes. Twee slachtoffers zwemmen duide lijk zichtbaar rond. Een ande re man hangt achter een rub berboot. Zijn kind, een pop, is naar de bodem gezonken. „Kunt u me vertellen wat er gebeurd is?", vraagt een red der uit Apeldoorn. „Kunt u zwemmen?" Ze laat de twee zelf naar de kant zwemmen en ze vindt zowel de vader als het kind. Ze duikt de vier meter naar de bodem en weet de pop boven te krijgen. De ploeg heeft alle slachtoffers binnen de vereiste vier minuten op de kant. De Vlissingse ploeg is minder gelukkig. Het team concentreert zich op de eerste twee zwemmers. Ze worden veilig aan land gebracht en uitgebreid verzorgd. De Vlis- singers duiken het kind ook nog op, maar de man achter de boot laten ze dobberen. Die Wout Ba reman ËUW-NAMEN - Terwijl de U van de containerhaven Dcurganckdok op de linker eldeoever nog in volle gang ileit het Antwerps Havenbe- f voor een versnelde aanleg een tweede haven, het Saef- edok. Het pleidooi houdt tl verband met de spectacu- e groei van de container - rslag. afgelopen jaar. overslag steeg met 15 pro- t en loopt jaren voor op de 5t optimistische prognoses, fentopman Eddy Bruy- ckx vindt dat nu al bouwver- ningen moeten worden aan- raagd. Die zouden immers, 5 alle procedures volgens overlopen, pas in 2007 kun- worden verstrekt. En dat is, >ens Bruyninckx krap aan. eerste fase van Het Deur- ickdok wordt half 2005 in ge lik genomen. De haven met n5kilometerkade is vijf jaar rvolledig operationeel. Tus- Üjds moeten de procedures het nieuwe Saeftingedok den gestart, meent Bruy- ckx. Het dok is precies op het usterde polder dorp Doel ge- jecteerd, richting grensdorp Idrecht. Het tweede dok, dat Streeks 2015 of zoveel eerder mogelijk gereed moet zijn, is enomen in het Strategisch i Waaslandhaven. •oei rainckx: „We kijken nu aan in een groei van de contai- trafiek met 15 procent, ter- alle analisten het vorig jaar hielden op 5 tot 6 procent, liggen nu 12 jaar voor op de gnoses van 8 jaar geleden, zaken evolueren dus nog lier dan we dachten. Laten 2004 nog even aanzien, maar moeten we toch het debat tarten als we tegen 2007 een «■vergunning willen voor Saeftingedok." In het Stra- sch Plan geeft de Vlaamse eringaan hoe de verdere ont- keling van de linkeroever de nende jaren gestalte moet jgen Het plan voor nog een ieekhaven, als onderdeel van EK - Een 33-jarige automo- st uit Terneuzen is vrijdag dag rond 12.00 uur aange- den op de N62 bij Hoek. De i reed in de Westerschelde- lelmeteen snelheid van 179 meter per uur. Ie tunnel geldt een maxi- nsnelheid van honderd kilo- er Zijn rijbewijs werd inbe- genomen. Advertentie INGINRICHTING de Waaslandhaven op de linker oever, heeft in de polderdorpen tegen de grens met Oost- Zeeuws-Vlaanderen de nodige onrust veroorzaakt. De regering heeft ook in het bijgestelde Ge westplan al rekening gehouden met de aanleg van het Saeftin gedok. De leefbaarheid van de dorpen Kieldrecht, Kallo en Verrebroek krijgt daarin overi gens extra aandacht. Ze moeten door bufferzones worden afge schermd van de oprukkende in dustrie en containeroverslag. heden te laten uitvoeren. Bij aankomst zag het weer er nog goed uit, maar het sloeg heel plots om. De verwachting is dat het de komende dagen niet veel zal veranderen. Zodra het. weer verbetert, worden de werk zaamheden hervat', reageert woordvoerster E. Muller van Multraship. Het bergingsvaartuig Multra ship Commander en kraanplat form Cormorant keerden 's nacht terug naar Den Helder, waar zij gisterochtend om 11.00 uur arriveerden. Wellicht wor den de werkzaamheden van daag hervat. De bergingsvaar tuigen worden vergezeld door twee schepen van Rijkswater staat. Plan is om eerst de twee containers die nog aan elkaar zitten te bergen. Later wordt de derde container boven water gehaald. Het Ethiopische schip Andinet verloor de drie contai ners met in totaal 630 honderd litervaten arseenpentoxide -een zwaar landbouwgif- tijdens de zware storm van 21 december ten noorden van Texel. Ook zo'n vijftig tot zestig losse vaten sloegen over boord. indijk 15 - HOEK - Tel. 0115-441235 De caravan viel niet meer te redden. door Esme Soesman BURGHSLUIS - Bij een gasexplosie in een stacaravan op het terrein van uien- handel Van 't Hoff aan de Meeldijk in Burghsluis is zaterdagmiddag een 18-ja- rige vrouw uit Burgh-Haanistede ernstig gewondgeraakt aan handen, hoofd en nek. De caravan is compleet uitgebrand. De vrouw, die een nacht in de caravan zou doorbrengen, had drie kwartier voor de ontploffing al over een gaslucht ge klaagd. Toen zij later een sigaret opstak volgde een explosie. Zij is overgebracht naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam, waar een brandwondencentrum zit. De tech nische recherche van de politie onder zoekt de oorzaak van de ontploffing. De caravan brandde geheel uit. De caravan stond achter een schuur van de uienhandel geparkeerd. De posten Haamstede en Renesse van de brandweer Schouwen-Duiveland werden iets over vieren gealarmeerd. Aangezien de cai'a- van niet meer te redden viel hebben zij zich, nadat het slachtoffer was afge voerd, zoveel mogelijk om behoud van de schuur bekommerd. In de schuur lag een verzameling kunst stof zakken opgeslagen, bedoeld om uien te verpakken. Het vuur is zowel vanaf de foto Eric Noordermeer kant waar de caravan stond als van bin nenuit, vanuit de schuur, te lijf gegaan. Dat ging gepaard met het met enige re gelmaat met zout strooien over de loop routes, omdat het bluswater ter plekke bevroor. Na ongeveer drie kwartier blussen kon het sein brand meester worden gegeven. Hoewel aanzienlijk beschadigd is de schuur wel bewaard gebleven, evenals de machines die erin stonden. r Raymond de Frel N HELDER - Bergingsbe- fMultraship Salvage BV uit neuzen heeft de berging van f drie gifcontainers op de bo- ^van de Noordzee ten noor van Texel zaterdagavond laakt. Het Zeeuwse bedrijf ervond teveel hinder van se slechte weersomstandig- cn. vankelijkwashetdebedoe- 'om zaterdagmiddag met de de beginnen. Het bergings- uj rtuig Multraship Gomman nen de drijvende bok Cormo- kwamen echter pas rond 5 uur op de plaats van han- Öaan. Om 23.00 uur lag de morant op de juiste positie eankerd en kon worden be- Ben met de bergingsopera- ig k de tussentijd was de zuid- !re Jenwind echter aangewak- tot windkracht zeven, de harde wind steeg de tot bijna drie meter, was het niet mogelijk je duikers op een verant en veilige wijze onder inspecties en werkzaam- Slachtoffer Jeroen Stevense houdt zich schuil, terwijl de Vlissingse reddingsbrigade de opdracht doet. foto Lex de Meester werpt een treurige blik op de jury. Geen beste beurt voor de thuisploeg. Vader De slachtoffers rusten even uit op de kant. „De grote vraag is of de ploegen de vader vin den", zeggen Jeroen Stevense en Edwin Beije. Op hun hoofd zit een gapende wond van schmink. Die moet regelmatig worden ververst, om het echt te laten lijken. De twee vrijwilligers van Lotus spelen om de beurt de vader. Tussendoor blazen ze uit en werken ze hun wond bij. „Er zit een groot verschil tus sen de ploegen", stellen ze vast. „Ze hebben ons een paar keer niet gevonden." Ze spelen hun rol dan ook overtuigend. Ze maken geen geluid en hou den de boot doodstil. De ploegen worden beoor deeld door een medische jury, die kijkt of de eerste hulp vol gens het boekje wordt toege past. De technische jury let vooral op de reddingstechnieken die de zwemmers gebruiken om de slachtoffers uit het water te halen. De Vlissingse Dokter A. Stavermanbrigade mag dit jaar twee keer een Nederlands kampioenschap organiseren, vertelt Corrie Marteijn, de trainer van de ploeg. „We be staan dit jaar tachtig jaar en omdat dit bad pas nieuw is, hebben we gevraagd of de kampioenschappen hier ge houden konden worden." In april zijn de kampioenschap pen reddend zwemmen. Daar bij ligt de nadruk vooral op zwem technieken De ploeg uit Gouda is Neder lands kampioen Eerste Hulp Aan Drenkelingen geworden. Gouda en Rosmalen werden respectievelijk tweede en der de. Vlissingen, de enige Zeeuwse ploeg die deelnam, eindigde als dertiende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27