kanaalweg moet snel veiliger Sint Jozef houdt traditie in ere Buurtbus Graauw laat voorlopig nog op zich wachten Eigen taal centraal in serie concerten Swingen tijdens Millenniumparty Website N61 houdt nformatie achter 7 Tricity in Porgy Bess zeeuwse almanak Grappig ethouder pleit voor maatregelen in Retranchement na dodelijk ongeval peeltuin De rienden houdt et voor gezien ZEEUWS-VLAANDEREN door Raymond de Frel GRAAUW - De buurtbus in het Land van Hulst zou aanvanke lijk gisteren zijn eerste rit ma ken. Zou, want rijden deed de bus niet. De initiatiefnemers willen geen half werk afleveren en dus stellen zij het eerste rondje van de buurtbus in ieder geval uit tot 1 maart. Plan is om de bus onder meer de dorpen Kloosterzande, Lams- waarde, Ossenisse, Graauw en Clinge te laten aandoen. Het buurtbusproject werd bedacht door de dorpsraad van Graauw. Het is bedoeld om dorpen die verstoken zijn van openbaar vervoer toch aan een busverbin ding te helpen. Vrijwilligers ne men daarom plaats achter het stuur. Het vervoersbedrijf, in dit geval Connexxion, is wettelijk verplicht hand- en spandien sten te leveren. Het project wordt gesteund door de gemeente Hulst en de provincie Zeeland. Laatstge noemde gaf begin december groen licht voor de buurtbus. Zondag 4 januari was de streef datum voor de eerste rit. „Maar de provincie vroeg om mij onbe kende redenen al snel uitstel tot 1 maart en eigenlijk komt ons dat ook goed uit", legt voorzit ter R. Jaberg van de dorpsraad in Graauw uit. „Voorwaarde was dat we een buurtbusvereni ging zouden oprichten. Half de cember hebben de dorpsraden van Kloosterzande, Lamswaar- de, Graauw en Ossenisse over leg gehad. Wij staan zeker posi tief tegenover de buurtbus, maar kunnen ons niet vinden in het door de gemeente voorge stelde traject. De route duurt ongeveer twee uur en dat is naar onze mening veel te lang. Dit kan je niet van vrijwilligers ver wachten. Daarom bekijkt een werkgroep het plan opnieuw. In februari hopen we de gemeente een nieuw voorstel te kunnen doen." De initiatiefnemers kunnen nu op twintig vrijwilligers reke nen. „Daar mogen er van mij best nog twintig bij. Als we die nu al hadden, dan hadden we wellicht positief tegenover het voorstel van de gemeente ge staan. Los daarvan is ook nog niet duidelijk waar precies de bushaltes komen en hoe laat de bussen de dorpen aandoen. Ook moeten we naar de tarieven kij ken, want een ritje met de buurtbus mag zeker niet te duur worden", vindt Jaberg. Ook de verhouding tot andere projecten moet onder de loep worden genomen. Jaberg „Gaat ons initiatief ten koste van een ander soortgelijk pro ject, dan doen we het niet. Het streven is nu dus 1 maart, al lijkt mij die datum ook nog wat snel." TERNEUZEN - Popgroep Tricity geeft vrijdag 16 ja nuari een concert in de Terneuzense jazzclub Porgy Bess. De band werd opgericht in 1990 om een eindexa- menfeest muzikaal op te luisteren. Uit deze eerste formatie zijn drummer Mario Willaert, gitarist Richard Boer en toetsenist Arno Boer verder gegaan. Met zangeres Anne-Mar- tine Willaert groeiden zij uit tot een dansorkest. Tricity speelt dan ook voornamelijk op bruilof ten en partijen. In Porgy Bess keert het gezelschap terug naar de roots. Er worden alleen popcovers gebracht. Zo passeren nummers van onder andere U2, De Dijk en The Pointer Sisters de revue. Tricity begint om 21.00 uur. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De stichtingen Porgy Jazz en Prometheus houden in de eerste vier maan den van dit jaar gezamenlijk een serie concerten, waarin 'moe dertaal' centraal staat. Het Randal Corsen Trio en Izaline Calister bijten op zondag 18 ja nuari het spits af in de Terneu zense jazzclub Porgy Bess. Op 21 februari volgt Jeroen Zij 1- stra, 14 maart is Joop Visser aan de beurt. Zondag 11 april, eerste paasdag, sluit de befaamde chansonnier Johan Verminnen de serie af. „Na de optredens van Verminnen, Michel Bis- ceglia en Rony Verbiest in het voorjaar van 2003 ontstond het plan om meer Nederlandse zang in Porgy Bess op de planken te krijgen. Verminnen vond zijn concert in Porgy Bess zo in spirerend dat hij na afloop me teen instemde met een terug keer in 2004. Dat was natuurlijk een mooie opsteker om verder te gaan", aldus Porgy Bess voorzitter Hans Zuiderbaan. De serie is opgezet als een geza menlijk project van Porgy Jazz en de literaire stichting Prometheus, die regelmatig schrijvers naar de Terneuzense jazzclub haalt. „Met die combi natie is meteen het karakter van de optredens vastgelegd: een synthese van aan jazz verwante muziek en teksten met een hoog literair gehalte", vindt Zuider baan. Persoonlijk Aanvankelijk waren drie optre dens voorzien. Zijlstra zou in fe bruari de miniserie openen, Joop Visser en Verminnen zou den in maart en april hun op wachting maken. Zuiderbaan: „Echter, al in een eerder stadi um had de stichting Porgy Jazz het trio van de Antilliaanse pianist Randel Corsen geboekt voor een nieuwjaarsconcert, waarin Izaline Calister als gast- zangeres zou verschijnen. Calis ter zingt in haar moedertaal, Papiamento. Verminnen zingt behalve in het Nederlands ook in het Frans, zijn tweede moe dertaal. Met de toevoeging van Calister en Corsen aan de serie hebben we iets speciaals gecre- eerd, namelijk een zeer diverse groêp kunstenaars die allemaal hun tekst en muziek maken in hun persoonlijke taal en leefwe reld." Caribisch Corsen (1972) speelt jazz met een sterk Caribische invloed. Op zeventienjarige leeftijd kwam hij naar Nederland om te studeren aan het Brabants Con servatorium. Daar studeerde hij cum laude af als jazzpianist. Corsen componeert, arrangeert en speelt in talloze groepen. Zo is hij bijvoorbeeld actief met David Sanchez, Denise Jannah en Roy Hargrove. Corsen neemt Eric Calmes mee als (contra)bassist en Libert Torriente als percussionist. Relaxed Izaline Calister werd net als Corsen geboren op Curasao. Ze kwam naar Nederland voor een studie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Daarnaast hield zij zich steeds meer bezig met mu ziek. Haar composities ademen een relaxte Antilliaanse sfeer uit, waarbij het leven op Cura sao als het ware aan het geestes oog voorbij trekt. Het concert begint om 16.00 uur. Het echtpaar lag al een paar uur op één oor en was diep in slaap toen rond twee uur 's nachts de telefoon ging. Sla perig nam de man des huizes de telefoon op. Het duurde dan ook even voor het tot hem doordrong wie er aan de andere kant van de lijn was. ,,Bel morgen maar terug", was het enige dat de man zei en hij legde de hoorn weer neer. Op de vragende blik van zijn vrouw antwoordde hij: „Kinderen die grappig wa ren. „Nou," zei de vrouw, „ik vind kinderen die om twee uur 's nachts bellen helemaal niet grappig!" maandag 5 januari 2004 inrRaymond de Frel ETRANCHEMENT - Op de anaalvveg bij Retranchement oeten zo snel mogelijk maat- gelen worden genomen om tot i veiligere verkeerssituatie te «nen. Daarvoor pleit wethou- er L. Wille van de gemeente luis naar aanleiding van een geval, waarbij vorige week n 24-jarige automobilist het ren liet. ille reageert hiermee op een jeidooi van Dorpsbelangen en lerisme-raadslid B. Basting it Retranchement. Basting oeg het college van burge- teester en wethouders van de lormalige gemeente Sluis- Wenburg en de nieuwe ge ënte Sluis al meerdere keren m maatregelen te treffen, om- atop de Kanaalweg in de afge- open jaren al diverse dodelijke achtoffers door te hoge snel den waren te betreuren. Op üortgelijke wegen werd de aximumsnelheid al terugge- racht tot zestig kilometer, iaar tot zijn frustratie werd an zijn verzoek voor eenzelfde aatregel op de Kanaalweg een gehoor gegeven. In af- achting van een definitieve slissing over Sluis aan Zee iet plan om een open verbin- ing tussen Sluis en de Noord se te realiseren) is er nog geen tlie ondernomen, maar nog nger wachten acht Basting ui- rst onverstandig. luis aan Zee sthouder Wille, ook nauw be- okken bij het project Duur- aam Veilig Verkeer West- eeuws-Vlaanderen, geeft Bas ing helemaal gelijk. „Deze weg nog niet door Duurzaam Vei- gaangepakt, hoewel het weLin teerste plannen stond, maar ideeen over Sluis aan Zee »rkruisten het oorspronkelij- plan voor 'de slag naar de st'. Ik vind nu ook dat we snel lande slag moeten, in ieder ge talmet tijdelijke maatregelen. Ik wil daarom vandaag of mor gen in contact treden met pro jectcoördinator Uitterhoeve van Duurzaam Veilig en mensen van het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen. De Kanaalweg valt immers onder hoede van het wa terschap", aldus Wille. De wethouder denkt aan het aanbrengen van drempels voor bochten. „Wegversmallingen zie ik niet zitten, want die hel pen alleen als er sprake is van veel tegenliggend verkeer. Bo vendien staan aan beide kanten van de Kanaalweg al bomen, waardoor de weg al smal lijkt." Slachtoffers Wille betreurt het dat in 2003 in West-Zeeuws-Vlaanderen vier dodelijke slachtoffers meer vie len dan het jaar daarvoor. „In een volgend Duurzaam Veilig- overleg wil ik duidelijk hebben hoeveel ongelukken er op reeds aangepakte wegen zijn gebeurd. Het is wel zo dat de meeste onge vallen in 2003 op binnenwegen plaatsvonden. Als de doorgaan de routes zijn aangepakt, ver mindert automatisch het aantal ongelukken op binnenwegen. Ja, natuurlijk ook op de door gaande wegen blijven ongeluk ken gebeuren. Maar ik heb wel het idee dat het rijgedrag op de N61 is verbeterd." In 2002 toonden de participan ten van Duurzaam Veilig een bescheiden trots over het lage aantal dodelijke verkeers slachtoffers in het projectge- bied (slechts één). Ondanks een forse toename met vier slachtof fers blijft Wille overtuigd van de positieve effecten van het pro ject. Wille: „Veel mensen mop peren, maar ik hoor ook veel po sitieve geluiden. Rijd je door Oostburg over een hobbel, dan denk je: o ja, Duurzaam Veilig. Dat heeft zijn weerslag op het rijgedrag, hoewel er natuurlijk altijd mensen zijn die zich er geen snars van aantrekken." gorEugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense JF-i'ractie vindt dat op de Website over de Rijksweg 61 in formatie voor de 'burgerij' °rdt achtergehouden. 'schriftelijke vragen aan bur- ïneester en wethouders van keuzen vraagt raadslid C. iceke het college ei-voor te zor- dat de informatie op de ®site 'op de kortst mogelijke termijn correct en volledig J'ordt weergegeven', tens de LPF had dat n jaar Wen al moeten gebeuren, mdatde ministers van Verkeer Waterstaat en Volkshuisves- begin 2003 al een stand- innamen over het tracé de verbetering van de njksweg. Dat standpunt houdt ®dat ter hoogte van de Braak- (siniet ten zuiden van de hui- "8e weg mag worden uitge lid. De N61 wordt daar in noordelijke richting verscho ven. Reden daarvoor is de na tuurwaarde van het Braakman- gebied direct ten zuiden van het huidige wegtracé. „Ilc constateer dat op de website www.rijksweg61 .nl het correcte ontwerptracé nog steeds niet wordt getoond", aldus Freeke. „Alle oude alternatieven staan er nog op, maar zoals het vol gens de minister zou moeten worden is niet te zien. Die versie ontbreekt gewoon. De LPF- fractie ontleent hieraan het - al thans tot nu toe - niet ontze nuwd vermoeden dat de burge rij hiervan geen kennis mag nemen teneinde commentaar te voorkomen." Volgens Freeke staat de website vol met achterhaalde zaken en 'is de werkelijke bedoeling niet voor de buitenwereld zicht baar'. „Dit bedekken, de tegen hangervan transparantie, is on zuiver", betoogt Freeke. „Dit is bestuurlijk onaanvaardbaar en schaadt het vertrouwen in het ambtelijk apparaat." KNEUZEN - De Terneuzense ichting Speeltuin De Vrienden milt op te bestaan. Tien jaar nghield de stichting zich in de oemenbuurt bezig met de vie- ng van Koninginnedag. Ook erdop initiatief van De Vrien- iii een speeltuin in de Rozen- Iraat gerealiseerd. De Vlaanderen was voor even omgebouwd tot een danstempel. foto Wim Kooyman huizingen van bestuursle- leneen afzwakkend aanbod in nieuwe vrij willigers deed richter B. Verberkmoes be- iten het bijltje erbij neer te aien. „Bovendien verlaat ik buurt binnenkort zelf. En vangers zoeken in een wijk voor de helft is afgebroken, lastigvertelt Verberkmoes. durende acht jaar zette de ichting zich in voor de speel- uin aan de Rozenstraat. Ver- erkmoes: „Je zou kunnen eggen dat wij te goed op onze pullen hebben gepast. Wil je ieuwe speelattributen, krijg je an de gemeente te horen dat et geld naar een andere speel- umgaat. Omdat onze speeltuin mogheel goed uitzag." Ie stichting had nog ruim dui- tnd ro, dat is geschonken aa de Sint Willibrordschool. Op die manier investeren we tok het laatste geld in de buurt", tldus Verberkmoes. door Gino van den Broecke SAS VAN GENT - Wachtend in een lange rij voor de deur van De Vlaanderen trotseerden twee duizend bezoekers de kou, afge lopen zaterdag tijdens de vijfde editie van The Mega Millenni umparty in Sas van Gent. De be zoekers konden zich dansend en swingend uitleven in twee zalen en twee stijlen muziek. Evene mentencomplex De Vlaanderen was voor even omgebouwd tot een danstempel. De feestgangers waren veelal gekleed in luchtige kleding en waren dan ook blij en opgelucht dat ze de warmte van de zalen konden opvangen. Binnen wer den alle bezoekers gefouilleerd alvorens ze zich in het feestge druis konden begeven. Veel van de aanwezigen hadden al meer dere edities van het festijn mee gemaakt. ziekkorps in een lichtstoet door het dorp. De kleurrijke lampionnen straalden hun licht uit tegen een besneeuwde achtergrond. In deze als Driekoningen aan gekondigde optocht waren weliswaar geen als Kaspar, Baltasar en Melchior verklede kinderen te bespeuren. Een lekker warme jas, muts en sjaal waren meer in trek om de kou te trotseren. Wel werd met de centrale positie van het licht uiting gegeven aan het feest, dat inmiddels veel van zijn kleurrijkheid heeft inge boet. In de eerste partyhal, the mega classix party, werden vooral nummers gedraaid uit de jaren zeventig tot negentig en was het aanwezige publiek wat ouder. In de tweede partyhal, the dance, r&b and bubbling de partment, lag de gemiddelde leeftijd van de bezoekers een stuk lager en was ook de kle- dingstijl bij voornamelijk het vrouwelijke publiek een stuk schaarser. Minirokjes en strak ke topjes bepaalden het beeld in de dancezaal. Beats Uit de boxen daalden de stem mige beats neer op de dansende en drinkende menigte. Rook machines en flikkerende lichtstralen maakten het geheel compleet. De dansende massa mensen in De Vlaanderen werd in beide zalen getrakteerd op een speciaal optreden. In de dancehal kwam DJ Jurgen het aanwezige publiek opzwepen en in de ander zaal was er voor de feestgangers een optreden van de Amerikaanse zanger Ge orge McCrae. Hij had in de jaren zeventig een hit met het num mer Rock your Baby. Het feestende publiek vermaak te zich in De Vlaanderen nog tot in de vroege uurtjes om vervol gens met de luchtige partykle- ding de sneeuw en vrieskou in te duiken. Onderonsje De plaatselijke basisschool St. Jozef houdt jaarlijks de tradi tie in ere om in welke vorm dan ook aandacht te schenken aan de komst van de drie wijzen op 6 januari. „Bovendien snijdt het mes aan twee kanten"zegt juffrouw Marleen van de ba sisschool. Na de stoet nodi gen we de deelnemers uit voor een gezellig onderonsje in school. Zie het maar als een soort nieuwjaarsreceptie waarbij de kinderen zich met enkele optredens presenteren. Met warme jassen, mutsen en sjaals trotseerden de deelnemers de kou. foto Wim Kooyman De oudervereniging zorgt voor een hapje en drankje. Dit brengt voor de school weer wat geld in het laatje." De kinde ren brachten in groepjes ver schillende dansjes ten tonele. Het spits werd afgebeten door een wervelende country en westernshow. Hierna volgden een paar Hollandse dansjes, een stukje cultuur uit de Bal kan en om in de stijl van de Driekoningen te blijven, nog enkele dansjes uit het Midden- Oosten. Buurtvereniging Den Dullaert in Hulst houdt morgen de tra ditie in ere om met een Drieko ningen-optocht door de wijk te trekken. Drie volwassen ko ningen voeren hier de licht stoet aan. Het gezelschap vertrekt om 18.30 uur van het Europaplein. De als wijzen verklede kinderen gaan de ster achterna naar het pleintje aan de Seerattstraat. Daar staan vuurkorven en een levende kerststal met dieren en Maria en Jozef. door Edy de Witte NIEUW-NAMEN - Tegen het invallen van de duisternis zetten de muzikanten van de fanfare De Scheldezonen de deelnemers in beweging. Ruim honderd kinderen en ouders trokken zaterdagavond in Nieuw-Namen achter het mu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25