Opleving huiszwaluw blijft uit Stemmen als klokken Hoeksteen midden in de samenleving Werken, adem halen en verder niet klagen 7 j Hnnr Mieke van der Jagt j GOES - De Museum Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) lijkt zijn faam steeds meer te vestigen in Nederland. Bedrijven die er gens nog vergeten materieel hebben staan of instellingen die iets lang hebben gekoesterd, denken steeds vaker aan de SGB als ze iets te vergeven hebben. Twee spiritus wagons voor stoomtrein Negatieve ontwikkeling gaat in Deltagebied sneller dan elders Week van gebed Soppen en moppen voor straf Deelnemers Roparun volop in voorbereiding Informatie over borstvoeding zeeuwse almanak Grappig waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 5 januari 2004 Vandaag zijn het twee spiri- tustankvvagons, die op diepla- ders naar Goes komen. Vincent Sparacino van de SGB is heel gelukkig met de gift van DSM Delft. „Het voegt weer een stukje toe aan de geschiedenis van het spoorwezen, die wij in beeld willen brengen." De spiritus wagons zijn rond 1920 gebouwd door de Duitse firma Gastell voor de Neder landse Gist Spintusfabiek in Delft. De ketels waren aange wezen als zogenaamde Particu lier Wagens. Met die status mochten ze op het internationa le spoorwegnet rijden met spiri tus. Ze hebben jarenlang rondgere den totdat DSM nieuwe ketelwagons kreeg en de oude ging gebruiken voor de bedrijfs brandweer. Die oefende erop met het dichten van gefingeerde lekken. Toen onlangs het DSM- terrein in Delft moest worden opgeruimd, wees een van de me dewerkers erop dat de wagens wellicht aan de SGB konden worden geschonken. De SGB zei natuurlijk geen nee, en vandaag komen ze naar Goes. Volgens Sparacino zijn de ketelwagons nog helemaal in originele staat. „Er zijn wel wat dingen die in het langdurige gebruik versle ten zijn, maar er is niets aan ver knoeid. Wij kunnen ze in de werkplaats zo opknappen, dat ze als nieuw kunnen meerrij- den." door Esme Soesman OOSTERLAND - Er zijn het af gelopen jaar iets meer bewoon de huiszwaluwnesten geteld op Schouwen-Duiveland dan het jaar ervoor. Maar dat zijn er te weinig om van een opleving te kunnen spreken. In elf jaar tijd is de huiszwaluwpopulatie met meer dan de helft gedaald. In 2003 werden 397 bewoonde nesten geteld. Het jaar ervoor 383. Dat getal markeerde toen een enorme dip in de Schouwen- )uivelandse huiszwaluwpopu- atie. Er werd toen, ten opzichte Van 2001, een achteruitgang van 23 procent geconstateerd. Een absoluut dieptepunt in een ;och al negatieve ontwikkeling. Elf jaar geleden telde de regio nog 832 nesten. In de tussentijd is de huiszwaluwpopulatie meer dan gehalveerd. De achteruitgang is een lande lijke tendens, schetst Gijs van denEnde van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duive land. Opmerkelijk is echter dat die negatieve ontwikkeling in het Deltagebied veel rapper gaat dan elders in het land. Een duidelijke verklaring is er niet. Wel wordt gedacht aan een ver band tussen luchtverontreini ging - en daarmee samenhan gend een tekort aan insecten die als voedsel dienen - en de dalen- Ide populatie. Dat verband moet :hter nog nader worden onder- :ht, aldus Van den Ende. [et het vervaardigen en uitde in van kunstnesten probeert de latuur- en Vogelwacht het de iuiszwaluw zo makkelijk mo- JERIKZEE - In de rooms- catholieke Willibrorduskerk in iierikzee wordt zondag 18 anuari een oecumenische vie- ing gehouden in het kader van e week van gebed voor de enheid van de christenen. De nterkerkelijke Werkgroep Zie- rikzee is coördinator van de ienst. let streven van de werkgroep is at de viering breed wordt ge- ragen en breed zal uitstralen, let landelijk thema is 'mijn vre- egeef ik u'. Voor deze viering 'ordt gebruik gemaakt van de iturgiesuggesties van Syrische ihristenen (orthodox, rooms- atholiek en protestant). Voor- [angers zijn pastor Ria Ombe- ets en dominee Michiel de eeuw. Verdere medewerking vordt verleend door het rooms- atholieke Willibrorduskoor inder leiding van Wim Boer. Tij lens de viering is er kinderne- lendienst en crèche. Na afloop s er gelegenheid om elkaar te ntmoeten in het parochiecen- rum. De viering begint om 9.30 lur. gelijk te maken zich ergens op Schouwen-Duiveland te vesti gen. Inmiddels zijn er bijna 150 kunstnesten opgehangen. Het afgelopen broedseizoen werden daarvan vijftien daadwerkelijk door de huiszwaluw bezet. Het zijn kieskeurige dieren, licht Van den Ende toe. De meeste kans op bezetting van de nesten maak je op een plek waar ze al zitten of ooit gezeten hebben. Desalniettemin beschouwt hij de 'kunstnestenactie' als nuttig, omdat het op z'n minst mensen bewust maakt van de huiszwa luw. De vogel vangt allerlei 'las tige' insecten als vliegen en muggen en verdient beter dan dat hun nesten simpelweg wor den afgestoken, zoals in het ver leden vaak gebeurde. De daling die de huiszwaluwpo pulatie over de langere termijn laat zien, is een optelsom van hoogte- en dieptepunten. In Oosterland werd afgelopen jaar een - vermoedelijk al langer be staande - kolonie van zestien nesten ontdekt op een boerderij. In de buurt van Nieuwerkerk groeide een bestaande kolonie van negen naar dertig broedpa- ren. In Noordgouwe zijn na twee jaar van absolute stilte zeven nesten geteld. In Westenschou- wen daarentegen is een grote kolonie van dertien nesten zon der aanwijsbare reden verdwe nen. In Schuddebeurs is de huis zwaluw door een renovatie van overstekken op de vlucht ge gaan. In Zierikzee zijn al jaren geen huiszwaluwen meer te vinden. In 't Vrije hingen er vroeger wel veertig, weet Van den Ende. Elf jaar geleden telde hij er nog vijf. Als dichtstbijzijnde broed plaats voor de huiszwaluw in Zierikzee is alleen een boerderij aan de Gouweveerseweg over gebleven. In die ontwikkeling speelt vermoedelijk verstening van het gebied een rol. door Esme Soesman ZIERIKZEE - In alle vroegte werd er gesopt en gestofzuigd, geveegd en gemopt. Zeven jon gens werden zaterdag aan het werk gezet in de brandweerka zerne in Zierikzee, als straf voor het te vroeg ontsteken van al dan niet illegaal vuurwerk. De Halt-straf die traditiege trouw aan jeugdige vuurwerk- overtreders wordt uitgereikt, bracht dit jaar in het hele Oos- terscheldebekken 47 'klantjes' op de been, onder wie één meis je. In Zierikzee meldden zich al leen jongens, in de leeftijd van 14 tot en met 16 jaar. De gang naar de brandweerka zerne is inmiddels een vaste. Brandweerlieden hebben hun handen vol aan de jaarwisseling en zo krijgen ze eens wat terug, schetst Halt-medewerker Nyn- ke Zijda. De Halt-jongens wacht een dag hard werk. Niet alleen die mooie wagen oppoet sen, maar, als het tenminste niet vriest, ook met een veger de straat op. Want gêne betekent ook wat. Daarnaast wordt voor lichting gegeven via een video film en met elkaar gepraat Jochem (14) is er wel wat wijzer van geworden, geeft hij aan. Hij nam een strij ker mee het school gebouw in, wat door de con- giërge werd gezien en waar schorsing en een melding bij de politie op volgde. Met als vol gende consequentie de Halt- straf. Nee, vuurwerk meenemen de school in, dat doet hij niet meer. Maar illegaal vuurwerk heeft hij nog altijd niet afge zworen. „Ik denk dat het veilig is, als je er maar goed mee om gaat." De lengte van de straf hangt af van de ernst van de overtreding. Te vroeg afsteken van vuurwerk levert een ochtendje Halt op. Voor wie met illegaal vuurwerk wordt gesnapt, staat de maxi male straf van zes uur te wach ten. En wie, zoals twee jongens het zaterdag presteerden, te laat komt om de straf te incasseren, moet die tijd dubbel inhalen. Want een beetje positieve inzet wordt, zowel door Haltmede- werkers Zijda en Reinier van Belle als door de aanwezige brandweermensen, wel ver wacht. Verhaal apart zijn de oudei's, ge- Brandweerwagens poetsen is inmiddels een traditionele straf voor jongeren die te vroeg vuurwerk afsteken. foto Mechteld Jansen ven Zijda en Van Belle aan. Zij hebben een belangrijke taak te vervullen, die lang niet altijd wordt opgepikt. Want hoe maak je kinderen duidelijk dat ze geen illegaal vuurwerk uit België moeten halen, als hun pa er zelf om rijdt? En, zo maken de in middels al vaak gevoerde ge sprekken met Halt-klanten wel duidelijk, écht een uitzondering is zo'n vader niet. foor Esme Soesman 1URGH - Kaarslicht, de warme eur van glühwijn en stemmen lie klinken als een klok. Het op reden van het Zeeuws vocaal nsemble Voci Miste in de her- 'ormde kerk in Burgh zaterdag jas een aangenaam treffen. De Richting Westerschou wen Kul- ureel begon het jaar 2004 goed. [ter alten, vier tenoren, vier so- >ranen en drie bassen. Laat ze ien reisje langs de seizoenen laken, met dirigente Ineke Vi]khuijs-van den Driest uit )ost-Souburg voorop. Momen en van verwondering, melan- holie, bezinning, opgewekt heid en een gulle lach volgen Ikaar wonderbaarlijk snel op. Jat was althans het geval tij- 'ens het traditionele nieuw jaarsconcert van de Stichting jVesterschouwen Kultureel pWK), die het tien jaar jonge psemble Voci Miste wist te jtnkken. Het vlotte tempo paarmee door het programma heengewerkt maakte dat iet optreden geen moment ver Temeer omdat het reper- van de Zeeuwse club uit van een traditionele ?arol uit Wales tot hedendaags van Kees Schoonenbeek, 'an Rest sweet nymphs van Francis Pilkington tot Conrap- punto van Adriano Banchieri. De levendigheid die het werk van de laatste componist ken merkt, past ook Voci Miste op perbest. De zangers en zange ressen wisselen even makkelijk van plaats als dat zij dat doen tussen talen en dier- of ander soortige geluiden. Op een ma nierdie ook het publiek lijkt aan te spreken, getuige de onafge sproken opeenvolging in gepas te stilten, applaus maar zeker ook gelach. Het publiek kon het optreden van Voci Miste goed waarderen. foto Mechteld Jansen door Esme Soesman ZIERIKZEE - De uiterste in spanning laat nog een tijdje op zich wachten, maar de voorbe reiding voor de Roparun is al volop aan de gang. Het Schou- wen-Duivelandse team maakt zich op voor zijn derde editie. Er wordt nog naar fysiothera peuten en een teamcaptain ge zocht. Runner Johan Walpot vervult die laatste functie op dit mo ment tijdelijk, maar dat is als er straks écht gelopen gaat worden ondoenlijk, schetst mede-loper William Boot. Twee fysiothera peuten zijn eveneens onont beerlijk. Zij verzorgen de deel nemers die op volle kracht de afstand Parijs - Rotterdam moeten aleggen. Dit jaar wordt voor het eerst in Parijs gestart. De Roparun is de langste non stop estafetteloop ter wereld met als doel - behalve de spor tieve topprestatie - geld bijeen te krijgen om de kwaliteit van leven van kankerpatiënten en hun naasten te verhogen. Het Schouwen-Duivelandse team is volledig - voor zover mogelijk - samengesteld uit gemeentelijke ambtenaren. De gemeente is ook hoofdsponsor van het team. Tijdens de eind mei gehouden Roparun wordt de afstand Pa rijs-Rotterdam hardlopend af gelegd, door twee - elkaar af wisselende - ploegen van elk vier personen. Om dat waar te maken staat elke woensdag een gezamenlijke training op het programma. In de praktijk trai nen de deelnemers echter al snel drie of vier keer in de week, al dus Boot. Daarnaast moeten tal van organisatorische maatrege len worden getroffen om straks te kunnen deelnemen. En van de deelnemende ploegen wordt een doorlopende inzet voor het be oogde goede doel verwacht. Verkoop Zo moeten zij minstens duizend Roparunloten verkopen, waar door zij minimaal met 2500 euro 'op zak' instappen. De verkoop van deze loten begint binnen kort. Ook op andere wijzen pro beren de teams geld te vergaren. De Schouwen-Duiveland Run ners brachten bijvoorbeeld kerstkaarten rond voor vrien den en familie. Dat leverde dit jaar 355 euro op. In de aanloop naar de Roparun worden drie trainingslopen gehouden, die tevens bedoeld zijn om sponsors te bezoeken en aandacht op het goede doel te vestigen. De eerste trainingsloop is 14 februari ge pland. door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Een kerk die midden in de samenleving staat, met een gebouw dat door zowel leden als niet-leden van de kerkelijke gemeente wordt bezocht. Dat is het uitgangs punt van verenigingsgebouw De Hoeksteen van de Samen- op-Weg gemeente in Scharen- dijke, dat zaterdag werd ge opend. Naar schatting tweehonderd mensen namen een kijkje in het opgeknapte gebouw, dat ge noemd is naar het inmiddels af gestoten - oorspronkelijk gere formeerde - kerkgebouw De Hoeksteen. Met meer dan één bedoeling, lichtte predikant B. Trouwborst toe. Want Jezus als hoeksteen van het leven én het verenigingsgebouw als hoek steen van de Scharendijkse sa menleving zijn eveneens in de naam vervat. Ook aan dat laat ste aspect hecht de SOW-ge- meente veel waarde. Tentoonstelling Dat was de reden dat de feeste lijke opening hand-in-hand met de dorpsraad van Scharendijke werd georganiseerd. Het vereni gingsgebouw is nadrukkelijk niet alleen bedoeld voor de ei gen kerkgemeenschap, maar ook voor de rest van het dorp. Nu al wordt het gebouw onder meer gebruikt door de Anbo. De fototentoonstelling over de wa tersnoodramp die afgelopen jaar in het - nog niet opgeknapte - gebouw werd gehouden, haal de heel wat niet-kerkelijke dor pelingen over de drempel. Laagdrempelig zijn is precies wat de SOW-gemeente graag wil, aldus lid van het feestorga- nisatiecomité en kerkenraadlid M. Gaanderse. En daarin speelt De Hoeksteen een duidelijke rol. Dat ligt voor de gemeente Schouwen-Duiveland niet an ders, deed ook wethouder L. Ge- luk-Poortvliet een duit in het zakje. Elke vereniging zijn eigen gebouw is niet haalbaar, dus zullen mensen met verschillen de identiteiten zich onder het zelfde dak thuis moeten kunnen voelen. „Dat is precies zoalshet gemeentebestuur het voorstaat en propageert." Dorpsraadvoorzitter J. Prins, die zijn verbazing uitsprak over de massale opkomst, stak direct stekken voor een andere dorps- dicussie: de plannen voor een zorgzone. Hij verwees in dat verband naar de ingrijpende re novatie die dorpshuis De Put- meet wacht. Angst voor concur rentie is er niet, verklaart Gaan derse. „Dat zou ook de verkeer de weg zijn. De Putmeet is groter en je kunt daar helemaal verzorgd terecht. Het vereni gingsgebouw is wat knusser, bedoeld voor kleinere gezel schappen." Als kroon op de dag vond 's avonds nog een lampionnenop- tocht en kerstboomverbranding plaats. De lange stoet (er wer den zo'n honderd lampionnen uitgedeeld) bleek succesvol. Zondag werd tijdens de kerk dienst het tienjarig bestaan van de SOW-gemeente gevierd. ZIERIKZEE - Borstvoedings organisatie La Leche League (LLL) houdt woensdag 14 janu ari een bijeenkomst die gewijd is aan de eigenschappen van moedermelk en een goede voor bereiding op het geven van borstvoeding. Elke bijeenkomst van de orga nisatie is opgehangen aan een thema dat verwant is aan borst voeding, moederschap en ba by's. Daarnaast wordt echter alle ruimte geboden om met el kaar van gedachten te wisselen, twijfels en onzekerheden te ui ten of vragen te stellen. Baby's en partners zijn ook welkom op de bijeenkomst. De informatieavond wordt ge houden in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee en begint om 20.00 uur. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ze zijn beiden 86 jaar, goed gezond en uitstekend gehumeurd. M. Evertse en me vrouw M. Evertse-Speelman uit Zierikzee waren gisteren pre cies 65 jaar getrouwd. Het re cept? „Werken, adem halen en niet klagen mevrouw", advi seert mevrouw Evertse. Het harde werken van vroeger is voorbij en ook het uitoefenen van hobby's is grotendeels ver-, leden tijd geworden. Niet dat mevrouw Evertse het breien niet meer kan. „Maar de kinde ren moeten het niet meer, ze vin den dat het kriebelt." Stil is het echter bijna nooit in het huis van het Zierikzeese echtpaar. Genoeg 'vriendinnetjes' om het gezellig mee te hebben. Mensen die het echtpaar nog van vroe ger kent, maar ook nieuwe bu ren. „Er is altijd wel bezoek." Beide echtelieden werden op Noordgouwe geboren, maar vertrokken al op jeugdige leef tijd (2 en 6 jaar) naar respectie velijk Zierikzee en Kerkwerve. Zij leerden elkaar uiteindelijk op hun zestiende kennen, flane rend over de Oude Haven. „De jongens liepen links, de meisjes rechts. En ja, het was liefde op het eerste gezicht." Na hun trouwen gingen ze in Kerkwer ve wonen. Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog dreef woningnood het echtpaar naar Zierikzee, daar woonden zij ja ren in de wijk Malta. De heer Evertse werkte als land bouwer en later als vrachtwa genchauffeur. Zijn echtgenote verzorgdê 39 jaar lang het huis houdelijk onderhoud bij het Waterschapskantoor in Zierik zee en 33 jaar lang deed ze dat zelfde bij het postkantoor. Ja renlang begon de werkdag van mevrouw Evertse om kwart over vijf 's ochtends met het kof fie zetten voor de postbodes. Daarnaast bracht het tweetal een zoon en twee dochters groot. Inmiddels telt de familie negen kleinkinderen en vijftien ach terkleinkinderen. Een zestiende nakomeling is op komst. Het echtpaar Evertse-Speelman. foto Mechteld Jansen Het echtpaar lag al een paar uur op één oor en was diep in slaap toen rond twee uur 's nachts de telefoon ging. Sla perig nam de man des huizes de telefoon op. Het duurde dan ook even voor het tot hem doordrong wie er aan de andere kant van de lijn ivas. „Bel morgen maar terug", was het enige dat de man zei en hij legde de hoorn weer neer. Op de vragende blik van zijn vrouw antwoordde hij: „Kinderen die grappig wa ren. Nou,zei de vrouw, „ik vind kinderen die om twee uur 's nachts bellen helemaal niet grappig!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21